Rekenkamer mist zicht op zes miljard Bolkestein wekt met standpunt stadsprovincie woede Wallage De droom van Daniël Cohn-Bendit Kamer niet onjuist geïnformeerd over de Gulfstream 'Woonlandbeginsel wordt onderzocht' Onrust ouderen over koopkracht volgens Melkert onterecht Surinan een kus Serviscl Jubilerende KUB reikt eredoctoraten uit 'Gebeurte DE STEM BINNENLAND Kritiek op minister Borst DE STEM COMMENTAAR Herhalingsoefening ENLAND KORT Melkert haalt uit naar WD en werkgevers 'Brussels verwijt van tafel' Intensieve thuiszorg gegarandeerd Molens Kinderdijk op Werelderfgoedlijst WD: 'Ritzen hield informatie achter' Truze Lodder zegt af voor NOS-top Onderzoek naar dood marinier Waterschappen lijden miljoenenstrop Kamer akkoord met Tweede Maasvlakte DE STEM Vliegtuigen en b i i i i i VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-fractieleider Wallage is woedend op WD-leider Bolkestein. Hij verwijt Bolkestein de gemaakte afspraken over de vor ming van de stadsprovincies in Eindhoven-Helmond en de regio Rotterdam niet na te komen. Bolkestein zei woensdag dat het kabinet de interim-wet, de eerste stap op weg naar de stadsprovincie Rotterdam, maar beter kan intrekken. De wet stuit op groot verzet van de Eerste Kamer, met name bij WD en CDA. Het niet doorgaan van de stadsprovincie Rotter dam betekent waarschijnlijk ook dat de stadsprovincie Eindhoven-Helmond van de baan is. Bolkestein zinspeelde daar al eerder op. Volgens Wallage is Bolkestein 'een dua list van lik-me-vestje' omdat hij niet heeft willen wachten op het antwoord van het kabinet aan de Eerste Kamer. Bolkestein heeft voor zijn beurt gerea geerd, meent Wallage. De VVD-leider had er voor moeten zorgen dat WD- Eerste Kamerlid Wiegel de uit augustus daterende afspraak tussen de drie rege ringspartijen over vorming van de stadsprovincies nakomt. „Als dat niet zo is, hebben we een veel groter pro bleem. Dan blijkt kennelijk dat het in de VVD niet mogelijk is dit soort af spraken te maken." Wallage wees er fijntjes op dat Bol- kesteins handtekening onder de ge maakte afspraak staat. „Bolkestein doet dit vanwege een politieke reden. Het is de heer Wiegel die dwars ligt. Kennelijk is het zo dat Wiegel maar één keer hoeft te blaffen of Bolkestein zit in zijn hok." Wallage is overigens ook ontstemd over het optreden van PvdA-Kamerlid Van Heemst. Van Heemst suggereerde woensdag dat minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken, VVD) maar beter kan opstappen als hij de interim-wet niet door de Eerste Kamer weet te loodsen. Niet hij, maar Kamerlid De Cloe is bin nen de PvdA-fractie woordvoerder over stadsprovincies. Volgens de PvdA heeft Van Heemst alleen namens zichzelf ge sproken. De Cloe zelf vreest dat nu onvoldoende steun voor het wetsvoorstel bestaat. Het draagvlak noemt hij 'niet voorbeeldig'. Volgens hem is de stadsprovincie be paald geen 'kassucces' van dit kabinet geworden. Het kabinet zal zich vandaag buigen over de ontstane impasse. Minister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondervoort zullen de overige leden van het kabinet informeren over de stand van zaken. Premier Kok zei gisteren een 'hoofd pijndiscussie' te verwachten. Voorals nog ziet het er niet naar uit dat het ka binet de interim-wet intrekt. Van onze Haagse redactie Den Haag - De bijdrage van zes miljard gulden rijksgeld per jaar aan het ziekenfonds en de AWBZ vertoont tekortkomin gen. Dat stelt de Rekenkamer in een gisteren gepubliceerd rap port 'Rijksbijdragen in zorg en sociale zekerheid'. Het gaat om geld dat minister Borst van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) stort in de algemene kas van het Zieken fonds en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ), die wordt beheerd door de Zie kenfondsraad. Het rijksgeld wordt in de kas vermengd met de premie-opbrengsten van werkge vers en werknemers. Vanaf dat moment is het volgens de Reken kamer niet meer mogelijk om na te gaan wat er precies gebeurt met de zes miljard van Borst. 'Niet sluitend' De Rekenkamer noemt het finan cieel beheer van het ministerie van VWS 'weinig ordelijk en con troleerbaar ingericht'. De contro le-structuur in de zorgsector noemt de Rekenkamer 'niet slui tend'. Bovendien zou er onvol doende wettelijke basis zijn voor de stortingen. Het ministerie in formeert het parlement 'te sum mier'1, Het rapport noemt de doe len die Borst nastreeft met de jaarlijkse stortingen 'onduide lijk'. In de zorgsector gaat jaarlijks 63 miljard gulden om. De Rijksover heid draagt daar ruim tien mil jard aan bij, waarvan zes miljard via de gewraakte stortingen. De Rekenkamer heeft ook onder zoek gedaan naar de stortingen die minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid doet in fondsen van sociale zekerheid, zoals de Algemene Kinderbij slagwet en de Toeslagenwet. Het oordeel over deze stortingen is aanmerkelijk positiever. „Op hoofdlijnen is de verstrek king goed geregeld," aldus de Re kenkamer. Er zijn wel achter standen geconstateerd in de afre kening achteraf van de voor schotten. Ook is er 'beperkt zicht' op de effecten die de rijksbijdra gen hebben op de sociale zeker heid. Aanbevelingen De Rekenkamer doet een aantal aanbevelingen om de geconsta teerde tekortkomingen te verhel pen. De ministers Borst en Mel kert hebben toegezegd dat ze de aanbevelingen zullen opvolgen. V.l.n.r. D. Cohn-Bend.it, L. Weiskrantz en R. Goldstone ontvingen gisteren een eredoctoraat op de jubilerende Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. foto ton toemen Den Haag (anp) - Staatssecretaris Meijling van Defensie be strijdt dat hij de Tweede Kamer verkeerd heeft ingelicht over de aanschaf van de Gulfstream, de zakenjet voor het vervoer van bewindslieden en hoge militairen. TER gelegenheid van het 70-jarig bestaan ver leende de KUB gisteren eredoctoraten aan prof. R. Goldstone, prof. L. Weiskrantz en Daniël Cohn-Bendit. Door Emmanuel Naaijkens GEKLEED in een zijden, groen jasje steekt Daniël Cohn-Bendit (51) onmiskenbaar af bij de jurist prof. dr. R. Goldstone (58) en de psycholoog prof. dr. L. Weis krantz (70). Beiden dragen een traditioneel zwart jacquet. 'Rode Danny', die in 1968 naam maakte als een van de leiders van de Pa- rijse studentenrevolte, is nog im mer tegendraads. Ook op de uit reiking van drie eredoctoraten ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Katholieke Uni versiteit Brabant. Al heeft de rode gloed van Cohn- Bendits haar plaatsgemaakt voor een grijze tint, zijn redenaarsta lent heeft niet aan kracht inge boet. Vanaf het eerste moment dat hij het woord neemt, hangt het publiek aan zijn lippen. Voor het eerst van zijn leven heeft hij een redevoering op papier gezet, zegt hij, maar die tekst legt hij terzijde. Want hij wil de toehoor ders deelgenoot maken van zijn droom die bij hem opkwam in af wachting van de uitreiking van zijn eredoctoraat. A dream, ein Traum, un rêve, moeiteloos schakelt Cohn-Bendit van de ene taal over in de andere om zijn droom te schetsen van een Europese samenleving waar een gelijke plaats is voor alle cul turen en waar racisme is uitge bannen. „Wij verlangen van mi granten dat ze van ons leren en zich aan ons aanpassen, maar dan moeten wij ook van hen wil len leren en hen accepteren." Co hn-Bendit, die geen academische graad heeft, zet zich in zijn woonplaats Frankfurt in voor de verwezenlijking van de gedroom de multiculturele samenleving. Meer ingetogen, maar evenzeer indringend is de uitreiking van het eredoctoraat aan prof. Goldstone, die zich in zijn vader land Zuid-Afrika onvermoeibaar sterk heeft gemaakt voor afschaf fing van de apartheid en tegelij kertijd verzoening predikt. 'Overtuiging', 'engagement', 'me dedogen' en 'moed' zijn volgens promotor prof. Groenhuijsen de sleutelwoorden in de houding van Goldstone. Voor de Britse prof. Weiskrantz is er een eredoc toraat vanwege zijn grote ver diensten bij het wetenschappelijk onderzoek naar hersenen en ge drag. Aanvankelijk had een project groep van de luchtmacht voor keur voor een ander toestel, maar na uitgebreid overleg steunde Meijlings' staf hem in de aankoop van de Gulfstream. „Ten onrechte is, mede op basis van berichtgeving in de media, de indruk ontstaan dat de Ka mer eind 1995 onjuist zou zijn geïnformeerd," schrijft Meijling in een brief die gisteren bij de Kamer werd bezorgd. Hij wijst daarin ook de kwalifi catie van kranten van de hand, dat de Gulfstream een 'pechtoe- stel' zou zijn, omdat het zo vaak aan de grond zou staan. Dat be rust niet op feiten, maar op de uitvergroting van enkele sto- ringsgevallen, betoogt de staats secretaris. Hij geeft toe dat een werkgroep van de luchtmacht voorkeur had voor de Challenger. Maar na een uitvoerige gedachtenwisseling liet de werkgroep zich door hem overtuigen, dat de Gulfstream meer voordelen bood. Meijling en zijn staf kwamen ge zamenlijk tot de conclusie dat het verstandiger was een toestel te kopen, dat aanzienlijk meer ruimte bood en een groter bereik had dan de Challenger. Die con clusie heeft de staatssecretaris dan ook aan de Kamer meege deeld in het debat over de aan schaf van de zakenjet in decem ber 1995. Den Haag (anp) - Staatssecre taris De Grave van Sociale Zaken is bereid tot een onder zoek naar het woonlandbe ginsel in de kinderbijslag; het aanpassen van de hoogte van de uitkering aan de kosten van levensonderhoud in het land waar het kind woont. Hij zei dat gisteren bij de behan deling van de begroting van Sociale Zaken in de Kamer. Op het onderzoek was aange drongen door WD, CDA en D66, waarbij de laatste partij aante kende vooralsnog meer bezwaren dan voordelen te zien. De PvdA is fel tegen het beginsel. De Grave zei dat het kabinet 'in politieke zin' geen behoefte heeft het woonlandbeginsel op de agenda te zetten, maar in een on derzoek ziet hij geen bezwaar. De WD-staatssecretaris wees er overigens op dat het kabinet on langs al een wetsvoorstel heeft ingediend om de kosten van uit keringen die Nederland in het buitenland betaalt aan banden te leggen. Volgens het wetsvoorstel betaalt Den Haag geen uitkerin gen meer uit in landen waarmee Nederland geen verdrag heeft over sociale zekerheid. Bij de be handeling van dit wetsvoorstel zal het kabinet met een notitie komen over het woonlandbegin sel. Het woonlandbeginsel is in de vo rige kabinetsperiodes al vaker ter sprake geweest. Het thema werd onlangs weer actueel naar aanlei ding van berichten over fraude met kinderbijslag in Turkije. De Grave zei verder geen behoef te te hebben aan een voorstel van WD'er Van Hoof om werkne mers die door psychische oorza ken arbeidsongeschikt zijn al na één jaar te herkeuren in plaats van na drie jaar. Volgens de be windsman hebben keuringsart sen nu al de mogelijkheid WA- O'ers eerder op te roepen voor herkeuring als zij dat nodig ach ten. Meer brood ziet De Grave in de suggestie van D66-Kamerlid Schimmel om psychisch arbeid songeschikten via een 'werkher vattingsplan' weer geleidelijk te laten wennen aan het arbeidspro ces. De staatssecretaris zal bekij ken wat de mogelijkheden hiertoe zijn. ZIE COMMENTAAR ONDER ouderen heerst grote ongerustheid over hun inko men over 1998. Berichten dat 65+'ers volgend jaar 4,3 pro cent meer belasting moeten betalen, leiden tot veel tele foontjes naar deze krant. Maar de bezorgdheid lijkt niet nodig te zijn. Want het kabinet heeft bezworen het inkomensverlies te compense ren. Door Elly Lammers Den Haag - Niet alleen de ouderen zijn in verwarring over hun koopkracht. Ook zegslieden bij de ministeries van Sociale Zaken en Financiën blijken het spoor soms bijster. Gedetailleerde vra gen worden aanvankelijk beantwoord met verbijsterde stiltes of de opmerking 'we zijn nog aan het rekenen'. De koop kracht van 65+'ers stijgt volgens het ka binet dan weliswaar, maar eenvoud kenmerkt de hele operatie duidelijk niet. Wat is er nu allemaal aan de hand? Vol gend jaar gaan voor iedereen de belas tingen in de eerste schijf omhoog: van 5,05 procent naar 8,85 procent. Ouderen betalen daarnaast premies voor het Na bestaandenpensioen en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Die laatste premie gaat iets omhoog. Daardoor stijgt het belastingtarief in de eerste schijf voor 65+'ers volgend jaar met 4,3 procent, van 15,55 naar 19,85 procent. Ook mensen onder de 65 jaar krijgen die hogere belasting van 8,85 procent in 1998 voor de kiezen. Niettemin daalt voor die groep het totale belasting- en premietarief in de eerste schijf met 0,95 procent, van 37,3 naar 36,35 procent. Dat komt onder meer omdat de AAW- premie (dit jaar 6,35 procent) verdwijnt. Ouderen betaalden die premie niet, dus hebben ze ook dat voordeeltje niet. Die AAW-premie gaat naar nul, omdat vanaf 1 januari de wet Premiedifferen tiatie En Marktwerking Bij Arbeidson geschiktheid (Pemba) in werking treedt. Die nieuwe wet maakt werkgevers fi nancieel verantwoordelijk voor ar beidsongeschiktheid. Zij gaan de pre mies ophoesten en krijgen daar een ca deautje voor terug: de overhevelings toeslag (Ot) - een extra loontoeslag die werknemers van werkgevers krijgen - gaat fors omlaag. Aan onder meer die Pemba is het ook te danken dat de belastingen stijgen. Want die aloude overhevelingstoeslag, die werd uitgevonden tijdens de belasting- herziening-Oort, bracht ook premies in het laatje. Die premie-opbrengst daalt vanaf 1 januari. De overheid gaat dan het tekort bijpassen via de belastingen. Daarnaast gaat het belastingtarief om hoog, omdat het kabinet de AOW-pre- mie bevriest. Die rijst zo onderhand de pan uit, vinden Kok en de zijnen, omdat een te kleine groep het AOW-geld via de eerste schijf moet opbrengen. Ook hier brengt de fiscus uitkomst. Vanaf 1998 worden AOW-tekorten aangevuld met belastinggeld. Dat ouderen schrikken van zo'n belas tingstijging is logisch. Maar het kabinet heeft een keur aan maatregelen bedacht om een dreigende inkomensachteruit gang te voorkomen. Het gaat onder meer om de volgende maatregelen: De ziekenfondspremie over het aan vullend pensioen gaat omlaag met 2,1 procent (overigens stijgt de zieken fondspremie over de AOW met 1,4 pro cent). Particulier verzekerden betalen 175 gulden per persoon per jaar minder. De speciale ouderenaftrekken gaan omhoog: de algemene ouderenaftrek naar 1.195 gulden,- en de aanvullende ouderaftrek naar 2.181. Er wordt een speciale Pemba-aftrek geïntroduceerd: een algemene en aan vullende van elk vijfhonderd gulden. Verder gaat volgend jaar de belasting vrije som omhoog, worden de eerste en tweede belastingschijf verlengd en gaan de lokale lasten omlaag met honderd gulden. Van die algemene maatregelen profiteren ook de ouderen mee. Een van de ouderenpartijen in de Twee de Kamer vraagt al maanden om gede tailleerde koopkrachtplaatjes voor vol gend jaar. Die blijven alsmaar uit. On langs stuurde minister Zalm (Finan ciën) dan wel een brief, waarin de net to-inkomenseffecten staan. Uit die be rekeningen blijkt het volgende: Gehuwde AOW'ers met alleen AOW gaan er in 1998 op jaarbasis netto 1.180 gulden op vooruit. Diezelfde groep met een pensioen tot veertigduizend gulden gaat er netto ongeveer 1.150 gulden op vooruit. Daarna loopt het bedrag op tot 2.850 voor mensen met een ton pen sioen. Alleenstaande AOW'ers met alleen AOW gaan er volgend jaar netto 1.075 gulden op vooruit. Bij diezelfde groep met AOW en een pensioen tot veertig duizend gulden gaat het om een bedrag van rond de duizend gulden. Daarna loopt het bedrag op tot 2.390 gulden voor alleenstaanden met een ton pen sioen. Echte koopkrachtplaatjes zijn dat nog steeds niet, want daarin worden ook de stijgende kosten van levensonderhoud meegenomen. Niettemin heeft het kabi net met de hand op het hart beloofd dat de Pemba niemand geld mag kosten. De gedetailleerde vragen van ouderen partij AOV beginnen in ieder geval mi nister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) te irriteren. Gisteren in de Kamer zei hij in wanhoop: „Wat er allemaal achterzit zal veel AOW'ers toch worst wezen! Het IS ECHT ZO dat alle ouderen er vol gend jaar op vooruit gaan." IETS nieuws onder de zon, dat bestaat nauwelijks. Zeker niet in Deo Haag. Elke paar jaar duiken dezelfde onderwerpen en zelfs dezelfde oplossingen op. Vandaar nu weer het woonlandbeginsel voor de kin- derbijslag. WD-kamerlid Van Hoof heeft een indertijd gesneuveld voorstel van het kabinet Lubbers-ll uit de mottenballenvloot gehaald. De hoogte van de kinderbijslag moet, in dit plan, afhankelijk gesteld worden van het land waar het kind verblijft. Heeft een ouder de financiële zorg voor nakomelingen die in bijvoorbeeld Turkije wonen, dan ontvangt hij minder dan als zijn kroost in Nederland op school zit. Want de kos ten voor levensonderhoud op het platteland van Anatolië zijn lag» dan in Amsterdam-West. Het idee, dat alleen op buitenlanders slaat en vanwege verdragsrede nen dan nog slechts op die uit niet-Europese Unielanden, is indertijd verworpen omdat er naast het ogenschijnlijke redelijke ook iets onre delijks aan vastzit, ledereen betaalt in Nederland dezelfde belastingen en premies. Daarvoor krijgt ieder hetzelfde terug. Dezelfde goede we gen, dezelfde gezondheidszorg, dezelfde publieke omroep en dezelf de uitkeringen en toeslagen. Behalve dan niet EU-burgers. Die mogen wel betalen, maar niet of minder halen. Dat is onrechtvaardig en dit leidt tot achterstelling. Maar als het woonlandbeginsel zo'n goed idee is, waarom het dan al leen beperken tot de kinderbijslag voor niet EU-burgers en waarom dan alleen spreken over vermindering? Amerikanen die in Nederland wonen en werken en hun zonen en dochters een opleiding laten vol gen in hun vaderland, komen voor veel hogere kosten te staan da» standaard Nederlandse ouderparen. De Amerikanen zouden, de lijn- Van Hoof volgend, daarom meer kinderbijslag op hun giro bijgeschre ven moeten krijgen. En waarom in Zuid-Spanje overwinterende Nederlandse bejaarden da» ook niet korten op hun AOW? Het leven tussen de olijfbomen e» oleanders is immers goedkoper dan in een hooggestookte aanleunwo ning. Enzovoorts. Kamerleden worden geacht verstandige lieden te zijn. Laat Van Hoof dat bij een volgend wild idee eens bewijzen. Eerst denken en dan roe pen. En als denken te moeilijk is, in de Handelingen van de Tweede Ka mer zijn de tegenargumenten van de vorige keer - dezelfde als hier ge noemd - keurig genotuleerd. Lezen is dus reeds voldoende. Den Haag - Minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) haalt fors uit naar de WD en de werkgevers. Volgens hem willen zij de onze kerheid van werknemers vergroten. Dat zei Melkert gisteren tij dens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Plan nen om de positie van mensen met een minimum-inkomen te ver beteren, wees hij af. Melkert liet op scherpe toon weten niets te zien in verdere modernisering van de arbeidsmarkt, zoals de WD en de werkgevers die voorstaan. „U juicht de loonmatiging toe en tegelijkertijd wilt u meer flexibiliteit," zei hij tegen WD-Kamer- lid Van Hoof. „Zo vergroot u de onzekerheid van de werkne mers." Den Haag - De beschuldiging van de Europese Commissie dat Nederland zich bij de bestrijding van de varkenspest heeft laten leiden door financiële overwegingen, is van tafel. Dat schrijft mi nister Van Aartsen van Landbouw in een brief aan de Tweede Kamer. De veronderstelling dat Nederland zich verrijkt zou heb ben bij de bestrijding van de varkenspest stond in een eerste con cept-versie van een Brussels inspectierapport. De kritische in specteurs stelden dat Nederland te veel gebruik gemaakt heeft van de financieel aantrekkelijke opkoopregeling in plaats van zieke of verdachte dieren te ruimen. Deze aanpak zou Nederland geldelijk gewin hebben opgeleverd, omdat de EU 70 procent van de kosten van de opkoopregeling vergoedt, terwijl Brussel bij rui mingen maar 50 procent vergoedt. Den Haag - Niemand hoeft in de toekomst verstoken te blijven van intensieve thuiszorg. Minister Borst en staatssecretaris Terpstra hebben besloten deze zorg voor terminale patiënten te betalen uit een subsidieregeling uit de Algemene wet bijzondere ziektekosten. Verleden week hadden diverse Kamerleden erop gewezen dat mensen die niet in het ziekenfonds zitten, dreigden deze zorg niet vergoed te krijgen bij de voorgestelde wijziging van de thuiszorgregeling. De Kamer was dan ook uitermate tevreden met de oplossing die de bewindslieden gisteren aandroegen. Parijs - De negentien molens van Kinderdijk staan sinds gisteren op de Werelderfgoedlijst. De Unesco heeft het gehele complex toegevoegd aan de lijst van internationale monumenten die bij zondere bescherming genieten.Behalve de molens kwamen nog 45 andere cultuurgoederen op de lijst te staan, waarmee het totaal werelderfgoederen tot 552 is gestegen. Onder de nieuwe monu menten op de lijst zijn Pompeï, de stad bij Napels die in 79 werd bedolven na een uitbarsting van de vulkaan de Vesuvius, de Zuid- Franse vestingstad Carcassone en het centrum van de Letse hoofdstad Riga. Den Haag - De WD vindt het 'niet netjes' dat minister Ritzen val Onderwijs relevante informatie heeft achtergehouden bij de be handeling van de wet les- en cursusgeld. Volgens WD-Kamerlid De Vries was Ritzen ten tijde van het de bat vorige week op de hoogte van de mededeling van de Informa tie Beheer Groep (IBG) dat de nieuwe regeling voor les- en cur susgelden onmogelijk op het voorgenomen tijdstip kon worden ingevoerd. IBG zag zich in dat geval voor uitvoeringsproblemen geplaatst. De Vries vindt dat het hierbij gaat om 'informatie die wel degelijk relevant is'. Amsterdam - Truze Lodder, zakelijk leider van de Nederlandse Opera en directielid van het Muziektheater, treedt niet toe tot de nieuwe raad van bestuur van de NOS. Dat heeft ze gisteren per brief aan staatssecretaris Nuis (Media) laten weten. Lodder zou met D66-politicus Gerrit-Jan Wolffensperger en VPRO-directeur Hans van Beers de driekoppige NOS-top gaan vormen die het in Hilversum voor het zeggen krijgt, zo maakte Nuis twee weken ge leden na een langslepende benoemingsprocedure bekend. Rijswijk - De marechaussee onderzoekt sinds dinsdag de dood van de marinier die vorige week bezweek tijdens een oefening is de Krimpenerwaard. Justitie wil nagaan of de oefening gezien het koude weer wel door had mogen gaan. De 23-jarige R. Budding, die overleed na een hartstilstand, maakte deel uit van een groep van twaalf die in de nacht van 24 op 25 november een navigatie- oefening uitvoerde in het poldergebied bij Bergambacht. Den Haag - De waterschappen in ons land kampen met een mil joenenstrop doordat veel gemeenten laks zijn met het aanleveren van gegevens voor de belastingaanslagen. Het betreft de zogehe ten waterschapsomslag voor huiseigenaren. De rekeningen van de schappen kunnen daardoor in veel gevallen de deur niet uit Den Haag - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer is voor stander van de aanleg van een 1000 hectare grote, Tweede Maas vlakte. WD en CDA steunen het plan voluit. PvdA en D66 zetten nog wel vraagtekens, maar staan er in beginsel ook positief tegen over. Alleen de kleinere partijen SGP en RPF, SP en GroenLinks zijn (nog) niet overtuigd van de noodzaak de Rotterdamse haven fors uit te breiden. Win Door Bart Luirink Johannesburg - „De beurtenissen liepen v< schrikkelijk uit de hai Dat spijt me." Het waren gisteravond de dran tische slotwoorden van Win Madikizela-Mandela na een durend verhoor. Op aandrinj van aartsbisschop Tutu toonde zich op de valreep alsnog ber een signaal van berouw en verzi ningsgezindheid af te geven. Eerder die dag verwees Madiki: la-Mandela de vele beschuldig: gen van moord en mishandeld die in de afgelopen negen dagen Johannesburg aan haar ad] werden gericht, nog krachtig m het rijk der fabelen. Zijn ontken Van onze correspondent Paramaribo - De Surinaamse ri lar geleend voor de aankoop v! vliegtuigen voor het nationaal Defensie in Paramaribo een ku: rij en drugsmokkel te bestrijde: Nederland heeft in het vérled meerdere malen aangeboden te helpen bij het opzetten van e> kustwacht, wat gefinancierd zi worden uit de verdragsmiddele Maar met het aantreden van regering-Wijdenbosch is de d fensiesamenwerking met Param ribo op een laag pitje gezet. Maar Suriname vond Steun Spanje. De regering in Madr keurde een krediet van 44 miljoi dollar goed, geld dat grotendec in Spanje wordt besteed. De v. rivierboten, drie zeeschepen twee vliegtuigen worden volger jaar afgeleverd. De Surinaam. territoriale wateren zijn popula als aan- en afvoerroutes bij coca (adv tem. Door Erwin Tuil Boedapest - Servië lijkt g op verkiezingen, want zo dag mogen ze weer. Opnieu brengen ze hun stem uit vo de nieuwe president van Se vië. De eerste keer dat de Servie kozen voor de opvolger van SI bodan Milosevic, die inmidd federaal president is, manke< de het aan voldoende anin voldoende keus en voldoen geloofwaardigheid. De eer; ronde was nog duidelijk, ma blJ de noodzakelijke twee ronde bleef meer dan de he van het electoraat thuis, me dankzij de boycotactie van oppositionele coalitie Zajedi andaar de aanstaande stei busgang. Het politieke landschap is sin oe demonstraties van een geleden niet zo ingrijpend ja

de Stem | 1997 | | pagina 4