Wangedrag bij politie neemt toe' Ongeloof over samenvoeging bisdommen Schriftdeskundige ingezet in zaak-Lohuis Familie Gümüs is even terug GUI Varkensboeren zien niets in hervorming Taxichauffeurs: 6Je broek zakt ervan af' Afrekening koffieshop moord in ergste vorm' /fff-k C PullijJ]f] Inwoners Helmond drinken het meest OM te traag: verkrachting van kinderen niet berecht Chauffeurs streekvervoer dreigen met wilde acties DESTEM BINNENLAND A3 Dijkstal is zeer verontrust ïrene vangt bot in Privé-zaak Tweederde tegen iedere inkrimping JECEM3ER 1997 A2 M Si ot-Brittannië en Ierland: iral zaterdag in Ierland en .jotland een stevige zuidwes- vind. Verder zowel vrijdag zaterdag wolkenvelden en name in Schotland enige regen. Zaterdag ook in En- and en Ierland af en toe re- Maxima rond of boven de faden. gië en Luxemburg: Wolken den en vooral zaterdag kans wat regen. Aanzienlijk Ihter met maxima zaterdag ld 6 graden, ord- en Midden-Frankrijk: ijdag afwisselend wolken- Iden en wat zon. Op de mees plaatsen droog. Zaterdag it meer bewolking. Middag- nperatuur uiteenlopend van Igraad in het oosten tot 9 ngs de kust. lid-Frankrijk: Vrijdag wol- nvelden maar ook af en toe |n. Op de meeste plaatsen oog. Zaterdag meer zon. ^ddagtemperatuur tussen 7 113 graden, brtugal: Geleidelijk vrij zon- |g en droog. Middagtempera- lur uiteenlopend van 13 gra in in het noorden tot 17 in het liden. panje: Vrijdag in het zuidoos- i nog kans op een fikse bui. lerder steeds meer zon en foog. Middagtemperatuur Ings de kusten tussen 10 en 15 graden. In het binnenland on- pveer 7 graden, anarische Eilanden: Zonnige erioden, maar zaterdag ook pat wolken, vooral in het noor- en. Middagtemperatuur onge- eer 25 graden. Jlallorca en Ibiza: Vrijdag wol- lenvelden en enkele buien, pms met onweer. Zaterdag roog en meer zon. Vrijdag nog len stevige noordenwind, za- lerdag iets afnemend. Maxima ond 14 graden. italië: Ten zuiden van Eome jverwegend bewolkt en stevige ■egen- en onweersbuien. Voor al langs de Adriatische kust :;en harde oostenwind. Mid dagtemperatuur uiteenlopend jzan 8 graden in het noorden tot J.6 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Vrijdag bp de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Zaterdag pen toenemende oostenwind, laxima 13 graden in het noor- flen en 18 in het zuiden, ïuitsland: Bewolkt en nevelig. Vrijdag hier en daar wat lichte pneeuw. Zaterdag vanuit het noorden Izachter en af en toe regen, mo gelijk voorafgegaan door ijzel. .Middagtemperatuur eerst rond het vriespunt, zaterdag in het noorden oplopend naar 5 gra- lden. Zwitserland: Overwegend be wolkt en vrijwel overal droog. .Middagtemperatuur meest «rond of net boven het vries punt. In het zuiden hier en daar ,i 10 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, in de bergen soms zon en op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 2 graden. u| 'teöswje 'duiepauiaips '[papikP^O I I I I I VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 Van onze verslaggevers greda/Terneuzen/Den Bosch Pastores in Brabant en Zee land reageren verrast, ge schrokken maar vooral onge lovig op berichten als zouden de bisdommen Breda en Den Bosch gaan fuseren, waarbij Zeeland zou worden overge heveld naar het bisdom Rot terdam. Het is moeilijk om een mening te hebben over iets waarvan ik denk dat het niet waar is," zegt pastoor J. van den Broek van de Dongemond-parochies. „Ik heb het er inmiddels met collega's over gehad, maar niemand heeft er iets van gehoord." De Bredase deken J. van Meer spreekt van een 'uit de lucht gegrepen' ver haal. „Ik stond er erg van te kij ken. Als er een kern van waar heid in zat, dan had ik het wel geweten." Pastoor H. Pitt in Ouden- boseh/Bosschenhoofd ziet niets in een eventuele fusie. „Voeg je beide bij elkaar, dan wordt het bisdom wel héél erg groot, al valt Zeeland af." Pastoor J, van Riel uit Oosterhout wijst erop dat er nog niet zo heel lang geleden twee bisdommen (Rotterdam en Groningen) bijkwamen om te grote bisdommen te ontlasten. „En nu zouden ze weer bisdom men willen opheffen? Dat geloof ik niet." Pastores menen ook dat de cultuurverschillen tussen het 'open' bisdom Breda en het 'con servatieve' Den Bosch van de vertrekkende mgr. Ter Schure te groot zijn. De Zeeuwse deken J. Aarts zegt ook van niets te weten. „Ik denk dat het komt door de aanstaande benoeming van een nieuwe bis schop in Den Bosch. Iedere keer bij een bisschopsbenoeming treedt een hele geruchtenmachi ne in werking." Als het al tot een bisdomfusie zou komen, heeft het pastoraal team Midden-Zeeuws-Vlaande ren liever dat Zeeuws-Vlaande- ren tot Gent dan tot Rotterdam gaat behoren. „In de Randstad wordt Zeeuws-Vlaanderen be schouwd als het einde van de wereld. Ik vrees dat we daar een aanhangwagen zouden worden," zegt pastor K. Jordens. Hij hoor de drie weken geleden in Tilburg al over een mogelijke bisdomfu sie, maar dan in de trant van 'heb je de laatste roddel al ge hoord?' Volgens kerkhistoricus prof. dr. P. Nissen van de Katholieke Universiteit Nijmegen doen in r.-k. kring talloze geruchten over reorganisaties de ronde. Nissen: „Het is logisch dat van de wisse ling van de wacht in Den Bosch gebruik wordt gemaakt. Dat ver klaart ook waarom het zo lang duurt voor Ter Schure antwoord krijgt op zijn ontslagaanvraag." Zo wordt, zegt Nissen, ook druk gespeculeerd over kardinaal Si- monis. „Volgens de verhalen zou hij naar de curie in Rome gaan. Muskens moet in dat plaatje naar het aartsbisdom verhuizen, omdat hij toch al voornamelijk landelijk, en met veel succes, opereert. Maar misschien is dit alles slechts clericale borrel praat." Volgens Nissen en andere kerke lijk deskundigen ligt een verdere opsplitsing van bisdommen - zo dat de bisschop dichter bij zijn gelovigen kan staan - in elk ge val meer voor de hand dan een samenvoeging. Rotterdam/Brussel (anp) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken is 'uitermate verontrust' over wangedrag en normverva ging bij de Nederlandse politie. Naar Nederlandse maatstaven zijn er 'te veel incidenten', verklaarde Dijkstal gisteren in Brus sel. Voor hem is dit onaanvaardbaar. Dijkstal reageerde hiermee op een brief die de Rotterdamse bur gemeester Peper al in mei aan hem richtte. Gisteren lekte de in houd ervan uit. In het schrijven staat dat Peper zich zorgen maakt over de inte griteit van zijn politiekorps. Vol gens de korpsbeheerder neemt het wangedrag onder politiemen sen toe. Peper spreekt van 'ver ontrustende ontwikkelingen rondom de integriteit van het korps'. De afgelopen 3,5 jaar heeft Peper 35 dienders ontsla gen, van wie 25 onvoorwaarde lijk. De delicten variëren van diefstal, inbraak en oplichting tot corruptie en samenwerking met criminelen. Het noodsignaal van Peper sluit aan bij de conclusie die de inmid dels vertrokken korpschef Brink man trok, vlak na zijn aantreden vorig jaar. Brinkman stelde ook dat de integriteit van het korps werd bedreigd. De opmerkingen van de korpschef deden toen veel stof opwaaien, vooral binnen het korps. De nieuwe Rotterdamse korps chef Lutken (tot voor kort nog politiechef in Midden- en West- Brabant) voelde zich gisteren na het uitlekken van Pepers brief geroepen, direct een persconfe rentie te geven om de zaak te sus- VERVOLG VAN VOORPAGINA Drie door A.-F. ingehuurde Am sterdammers kregen straffen die twee en drie jaar hoger lagen dan bij de rechtbank in Breda. De Is raëliër Michel B. (38) werd ver oordeeld tot vijftien jaar. De rechtbank had hem twaalf jaar opgelegd. De man schoot koffie huismedewerker Mohamed O. op 20 januari neer. Dat deed hij twee maanden nadat hij een straf van zes jaar voor doodslag had uitge zeten. De eis in Den Bosch luidde achttien jaar. De Palestijn Nourdin Y. (27) heeft in het koffiehuis ook op Mustafa 0. geschoten. Hij deed dat tegelijk met B. Hij kreeg twaalf jaar, twee jaar meer dan in Breda. Dat was ook het geval bij de Algerijn Mus tafa A. (30). Zijn aandeel in het geweld bestond eruit dat hij tij- Amsterdam (anp) - Het weekblad Privé hoeft geen uitdrukkelijke rectificatie te plaatsen over het interview met prinses Irene dat twee weken geleden in het rod delblad verscheen. Dat heeft de kort-gedingrechter in Amster dam gisteren bepaald. In het blad stond dat het inter view met toestemming van Irene werd afgedrukt en dat was niet waar. Hoofdredacteur Nanninga van Privé heeft de kwestie inmid dels echter zelf al rechtgezet in haar column. Daarom hoeft er van de rechter niet nog een recti ficatie geplaatst te worden. Het blad handelde niet onrecht matig door het interview aan te hopen van het Engelse tijdschrift Hello!, maar liet zich er wel ten onrechte op voorstaan dat me vrouw Van Lippe-Biesterveld ex clusieve toestemming voor plaat sing had gegeven.In werkelijk heid \w.s er slechts toestemming van de uitgeverij van Hello!, die verzuimde de geïnterviewde te raadplegen. - i>\fty -f sen. Volgens Lutken is er geen sprake van wantoestanden. Hij paste er echter ook voor, kritiek te leveren op Peper. „Het beeld dat in de brief wordt gegeven is prima. Maar dat betekent niet dat het Rotterdamse korps niet integer is," aldus Lutkens tegen strijdige verklaring. Volgens Lutken is het korps er al les aan gelegen om afwijkend ge drag de kop in te drukken. „Elk signaal pakken we op. Het me rendeel van de meldingen blijkt niet juist te zijn." Ook de onder nemingsraad van het korps plaatst kanttekeningen bij Pe pers brief: „Het beeld in Rotter dam wijkt niet af van andere po litiekorpsen." Volgens minister Dijkstal mani festeert het gebrek aan integriteit zich niet alleen in het Rotterdam se politiekorps, maar overal in het openbaar bestuur. Onder meer ook in het Amsterdamse korps en het zou Dijkstal niet verbazen als Den Haag en Utrecht met dezelfde verschijn selen kampen. Voor Dijkstal staat vast 'dat er te veel inciden ten zijn'. Het komt er volgens de bewindsman in de eerste plaats op aan de cultuur binnen de korpsen te veranderen, zodat wangedrag eerder aan het licht komt. Taxichauffeurs uit Den Haag, Amsterdam en vooral Rotterdam hebben gisteren actie gevoerd tegen de plannen van minister Jorrits- ma van Verkeer om het taxivervoer vrij te laten. De chauffeurs vrezen daardoor een verlaging van de ritprijzen en dus uitholling van hun inkomen. Als gevolg van de acties ontstonden kilometerslange files op diverse wegen. Op onder meer de Al 6 nabij Rotterdam blokkeerden zeker 100 taxi's de hele weg. Automobilisten die erlangs wilden, werden tegenge houden en kregen verwensingen naar het hoofd geslingerd. De actie eindigde (zie foto) bij het stadhuis op de Coolsingel, waar chauffeurs duidelijk maakten dat 'hun broek afzakt' van het beleid van Jorritsma. foto wfa dens de schietpartij een handgra naat boven zijn hoofd hield en een hand aan de pin had. Tegen bei den was veertien jaar geëist. Khalid (37) B. uit Haarlem werd veroordeeld tot acht jaar. Het hof legde die straf op voor medeple- gen van moord. De rechtbank was niet verder gekomen dan zes jaar voor medeplichtigheid van dood slag. Zijn broer Ahmed (31) kreeg vier jaar voor medeplichtigheid aan de moord. Dat was een jaar meer dan in Breda. Tegen beide broers is in Den Bosch tien en ze ven jaar geëist. Doorslaggevend voor het bewijs van moord is de uitgebreide voor bereiding van de strafexpeditie naar Breda. A.-F. verkocht via de broers B. ruim zeven kilo hasj aan Istanbul. Na de overdracht namen de broers O. de uitbetaalde 50.000 gulden direct en met geweld te rug. A.-F. pikte dat niet en liet dat de familie O. duidelijk weten. Teruggeven of de halve ton beta len, luidde de boodschap. Die werd half januari kracht bijgezet tijdens een bezoek van Khalid B. en twee huurlingen aan Istanbul. Zij toonden een vuurwapen en lieten een kogel op de bar achter voor eigenaar A.O. Hij kreeg de boodschap dat hij de kogel zou krijgen als hij niet deed wat er verlangd werd. Volgens het hof staat ook vast dat op 19 januari 's avonds is afge sproken wanneer de Amsterdam se huurlingen zouden schieten. Dat was als A.O. weigerde mee te gaan, als de politie gewaar schuwd zou komen of als de man nen van Istanbul een vuurwapen zouden trekken. De politie kwam inderdaad, waarop Y. en B. direct op Mustafa O. schoten. „De opzet is bewezen, ook al was die gekoppeld aan een voorwaar de. De afspraak was dat gedood zou worden als er een bepaalde si tuatie zou ontstaan. Het ging puur om het geld, om een inko men uit criminele bron veilig te stellen. Dit is moord in een van zijn ergste vormen," aldus het hof. 'U Van onze verslaggever Breda - De openbare aankla ger in België schakelt een schriftdeskundige in om te be wijzen dat de meesteroplichter Anton Lohuis de schriftelijke bevestiging van zijn veroorde ling in België in hoogsteigen persoon heeft ontvangen. Dat laatste is van groot belang voor Lohuis om nog verzet aan te kunnen tekenen tegen de veroor deling tot 14 jaar celstraf in Bel gië. Hij is tot die lange straf ver oordeeld in verband met het fail lissement van zijn spaar- en gloei- lampenhandel nv Livingstone. Hij heeft zich volgens de Belgische rechter schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte, bedrieglij ke bankbreuk en gesjoemel met zijn boekhouding. In een interview met De Stem in januari 1996 lachte Lohuis om zijn veroordeling en bovendien kon hij altijd nog verzet aanteke nen. In het Belgisch recht is het moment waarop het vonnis per soonlijk wordt overhandigd aan de veroordeelde van doorslagge vend belang. Volgens de raads man van Lohuis, mr. Pol Vande- meulenbroucke, doet het er niet toe of iemand bijvoorbeeld uit de krant verneemt of hij is veroor deeld. Hij moet het in zijn handen krijgen. „Mijn cliënt heeft het vonnis niet in eigen persoon ontvangen. Het is waarschijnlijk aan zijn zoon uitgereikt en die heeft het gete kend. Een onderzoek van een schriftdeskundige zal dat aanto nen en dan is er dus verzet moge lijk." De wereldwijde lampenhandelaar kreeg na zijn veroordeling een in ternationaal opsporingsbevel van de Belgische justitie aan zijn broek. Jaren wist hij uit de Bel gische gevangenis te blijven. Kort geleden is hij aan de grens tussen Tsjechië en Duitsland, om het in zijn termen te zeggen, tegen de lamp gelopen. Hoe iemand in het buitenland is gepakt, is niet van belang voor de Belgische rechter. „Men hanteert in het Belgisch recht de spreuk malecaptus benedetentus oftewel 'slecht gevangen is goed gehou den'," aldus Vandemeulen- De familie Gümüs even terug in de Amsterdamse Pijp. foto anp Van onze verslaggever Waalwijk - Het Waalwijkse bedrijf Succes Marketing Productions heeft de Turkse fa milie Gümüs voor even terug naar Nederland gehaald. Zaterdag bezoekt het gezin een door Succes georganiseerd concert van de Turkse zanger Tarkan in de Bossche Brabanthallen. De familie krijgt enkele duizenden guldens uit de opbrengst van dat optreden. Daarmee wil Gümüs in zijn geboortedorp Ortaoba een bibliotheek op zetten en spullen kopen voor de basisschool. De Amsterdamse kleermaker moest ons land in september verlaten, omdat hij niet volledig kon aantonen dat hij zes jaar wit in Nederland werkte. In Turkije probeert hij nu een confectie-atelier op poten te zetten. „We waren al bezig met Tarkan toen we op tv een reportage zagen over de terugge stuurde familie. Toen kwamen we op het idee ze rond deze tijd terug te halen," zegt Abdel Chraou, die met zijn broer Succes runt. Gisteren landde het gezin op Schiphol. In Amster dam liep de familie met gemengde gevoelens rond. Mevrouw Esmee Gümüs had er moeite mee. „Vooral toen we naar ons oude huis en de winkel gingen kijken." Het gezin deelt momenteel een driekamerwoning met de ouders en broer van me vrouw Gümüs in de stad Karaman. Vooral zij heeft heimwee en kan slecht wennen aan de verhoudin gen tussen mannen en vrouwen. Ramazan (13) heeft veel moeite met de taal. Jongste zoon Sémet daarentegen vergeet zijn Nederlands af en toe al. Van onze verslaggever Arnhem - In delen van Brabant en Limburg, in de omgeving van Nijmegen, Amsterdam en de streek rond Enschede wo nen naar verhouding meer zwaardere drinkers dan gemid deld in Nederland. In de regio Breda komt dronkenschap relatief vaak voor, in Zeeland juist weinig. De meeste zware drinkers wo nen in Helmond. Eén op de vijf volwassenen in deze stad raakt minstens één keer per week be neveld. Dat blijkt uit onder zoek van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS). Vol gens het CBS is één van de acht Nederlanders van zestien jaar of ouder een zwaardere drin ker. Dat wil zeggen dat hij minstens een maal per week zes of meer glazen alcohol nuttigt. De geografische spreiding van de zwaardere drinkers kent een bijzonder patroon, zo heeft het CBS ontdekt. Met enige goede wil kan een lijn worden getrokken van Zee land tot Groningen/Friesland. Langs deze lijn liggen de gebie den waar de percentages zwaardere drinkers opmerke lijk lager zijn dan het landelij ke gemiddelde. Zeeland, het gebied rondom Dordrecht, het grensgebied van Zuid-Holland en Utrecht, Flevoland, de Noordwest-Veluwe, Friesland zonder het zuidwesten en de gehele provincie Groningen liggen op deze 'matigingslijn', aldus het CBS. In Brabant en Limburg liggen enkele aaneengesloten regio's waar regelmatige dronken schap beduidend vaker voor komt dan gemiddeld. Zulke uitschieters zijn de westelijke Mijnstreek, Noord-Limburg, Zuid-Limburg en de Brabantse regio's Helmond, Geldrop/Val- kenswaard, Midden-Brabant, de omgeving Den Bosch en de regio Breda. Helmond is de absolute koplo per met een aandeel excessieve drinkers dat 66 procent boven het Nederlandse gemiddelde ligt, aldus het CBS. Meer dan eenvijfde van de bevolking van Helmond en omgeving raakt regelmatig onder invloed door ten minste een maal per week minimaal zes glazen alcohol achter elkaar te drinken. Uit ander onderzoek is bekend dat hoger opgeleiden en men sen met een hoog inkomen over het algemeen niet overdadig drinken, maar wel regelmatig. Lager opgeleiden en mensen met een lager inkomen drinker minder frequent, maar als ze drinken, drinken ze relatief veel. Van onze verslaggever Den Bosch - De hervorming van de varkenshouderij heeft nau welijks draagvlak bij de varkensboeren in Brabant. Tweederde van de varkenshouders is tegen elke inkrimping van de veesta pel. Meer dan zestig procent ziet geen reden tot betere milieu zorg. broucke. Dat past bij het feit dat een politieman kort na de veroor deling van Lohuis aan speurende journalisten vroeg of zij Lohuis niet naar België konden lokken. 'Dan houden wij ons aanbevolen'. Twee verslaggevers van De Stem spraken met Lohuis in Etten- Leur. Hij reageerde laconiek op vragen als 'handelt u in lampen of in lucht? of 'waarom laat u toch zo'n spoor van faillissementen en gedupeerde klanten na?' Het staat wel vast dat dat in tal van landen het geval is geweest. Een van zijn vroegere werknemers gaf zelfs toe in opdracht van Lohuis in een be drijfspand in Breda brand te heb ben gesticht. Lohuis kreeg het voor elkaar dat de rechtbank hem daarvoor vrijsprak. Rotterdam (anp) - De recht bank in Rotterdam heeft gis teren het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk verklaard in een proces tegen twee man nen die werden verdacht van verkrachting van een vijfjari ge tweeling. Volgens de rechtbank heeft het OM te lang gewacht met het voor de rechter brengen van de zaak. De twee mannen, een 34-jarige inwoner van Den Bosch en een 38-jarige Vlaardinger, werden in april 1995 aangehouden op ver denking van seksueel misbruik van twee kinderen, een neefje en nichtje van één van de mannen. De kinderen verbleven in 1992 negen maanden bij de verdachten in huis. Volgens het OM hebben de man nen de kinderen in die periode verscheidene keren seksueel mis bruikt en verkracht. De verdach ten ontkennen. Ondanks de ernstige beschuldi gingen heeft justitie geen haast gemaakt met vervolging. In april 1996 was het onderzoek afge rond. Daarna gebeurde er niets. Officier van justitie mr. H. Har- meijer kon hiervoor gisteren geen verklaring geven. De rechter vond dat het OM te traag is geweest. Seksueel mis bruik van kinderen is een zeer ernstig vergrijp en dan dient ver volging van verdachten met voortvarendheid te geschieden, stelt de rechtbank. Ruim 55 procent is het oneens met verbetering van het welzijn van varkens in de intensieve veehou derij. Dit blijkt uit een enquête onder varkenshouders in Brabant, die in opdracht van het Brabants Dagblad is verricht door het Til- burgse bureau voor marktonder zoek M4. Ruim 300 varkenshou ders zijn telefonisch ondervraagd over de herstructurering van hun bedrijfstak, hun toekomstver wachtingen, de varkenspestbe- strijding en hun mening over mi nister Van Aartsen en hun eigen belangenorganisaties. Slechts één procent van de var kenshouders spreekt zich uit voor het plan Van Aartsen, dat nu ter behandeling bij de Kamer ligt en uitgaat van de vermindering van de varkensstapel met een kwart van de dieren. Opvallend is dat nog niet de helft van de boeren (46 procent) het mildere herstructure ringsplan van de eigen sectororga- nisatie LTO steunt. C. Das, voorzitter van de vakgroep varkenshouders van de Noord- Brabantse Christelijke Boeren bond (NCB), reageert verbaasd en teleurgesteld op de enquête. „Het is jammer dat dit beeld naar voren komt. De minister kan zo'n uit komst aangrijpen om zich nóg harder te gaan opstellen. Zelf merk ik tijdens vergaderingen juist dat de overgrote meerderheid van de varkenshouders best be reid is tot aanpassingen, alleen in een ander tempo dan de minister dat wil." Volgens een woordvoerster van Van Aartsen heeft de minister geen behoefte om te reageren op het onderzoek. Wel merkt ze op dat 'de minister het draagvlak voor zijn beleid niet alleen bij var kenshouders zoekt, maar in de he le samenleving'. Van onze redactie binnenland Den Haag (anp) - Buschauffeurs in het streekvervoer zijn woedend op minister Jorritsma van Verkeer, die gisteren tijdens een kort geding via de landsadvocaat liet weten dat zij de chauffeurs geen garanties kan geven voor werkgelegenheid en salarissen. De chauffeurs zijn zo boos dat zij gisteren na het geding dreigden met wilde acties. Volgens de minister moeten de chauffeurs met hun eisen bij de provinciebesturen zijn. Die hadden hen in eerdere gesprekken echter juist naar Den Haag verwezen. „We worden van het kastje naar de muur gestuurd," vinden de vervoersbonden van CNV en FNV en de chauffeurs. Zij vrezen dat de werkgelegenheid en de salariëring op de helling gaan wanneer particuliere ondernemingen busbedrijven overnemen, zoals in Groningen en Drenthe de bedoeling is. De bonden eisten gisteren in kort geding dat de minister aanbestedingen in de noordelijke provin cies tegenhoudt. Landsadvocaat J. de Wijkerslooth stelde echter dat de minister machteloos staat en dat eventuele garanties een zaak van de provincies zijn. Bovendien vindt Jorritsma dat de huidige wet al voldoende waarborgen biedt. Het betoog van De Wijkerslooth leidde tot woede bij de chauffeurs op de publieke tribune. Bestuurder Ketting van de Vervoersbond FNV sloot niet uit dat er wilde acties komen. De bonden zelf zullen niets or ganiseren voordat de rechter op 11 december uitspraak heeft gedaan. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 3