Kamer vreest hoge tarieven tunnel voor MODE FEEST Miljoen Criminaliteit in Nederland daalt SI I Besluit natuurplan Westerschelde laat op zich wachten Tholen krijgt bejaardenhuis voor honden en katten Het Met Winnie Mandela verbijt zich met kans op Ook dit is i n 1 BSlil I a Ernstig letsel werksters bij ongeval in school Breda Snelle trein naar Parijs stuk duurder DESTEM 1 t Net* Boekelier, het postkant0* al gratis 0800-0402. AG BLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N WK FRANKRIJK Hardere garanties noodzakelijk Fors hogere straffen in Istanbul-zaak Jan de Rijk doet luchtvracht per spoor voor KLM 6Kerstman te vroeg in Nederland Tehuisdieren mirnw Kkd atis cd-rom! INDUSTRIEWEG 9, 4538 AG TERNEUZEN, TEL. 0115-694173 137e JAARGANG DE STEM 8 "7 10311 000218" I I I I I 'AG 5 DECEMBER 1997 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Surplus Gids A3/AA A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1/D2 E1 RTV-programma's E2 Jaspers hoeft niet naar Korea voor World Cup Gepensioneerden vangen bot bij Hydro Agri PAGINA Vechten om bouwgrond Groote Kreek PAGINA PAGINA ,00-SAINT-DENIS 2aterdag 13 juni '98, 21.00 uur NEDERLAND - BELGIË MARSEILLE Zaterdag 20 juni '98, 21.00 uur NEDERLAND - ZUID-KOREA ^gj^SAINT-ÉTIENNE Donderdag 25 juni '98,16.00 uur NEDERLAND - MEXICO Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil hardere garanties van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) dat de tarieven voor de toltunnel onder de Westerschelde be taalbaar blijven. De tunnel tussen Terneuzen en Elle- woutsdijk moet in 2002 klaar zijn en gaat 1,8 miljard gulden kosten. I MEER WK-NIEUWS SPORT-B1 Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - Geen doodslag, maar moord; geen medeplichtigheid, maar medeplegen. Tot die opzien barende uitspraak kwam het Bos sche gerechtshof gisteren in het hoger beroep tegen de zes ver dachten van de schietpartij in het Bredase koffiehuis Istanbul. Het hof verwees daarmee de redene ring van de Bredase rechtbank naar de prullenbak. De gevolgen logen er niet om. Alle zes verdach ten kregen een hogere straf. Dat werkt het zwaarste door voor de van uitlokking verdachte M.A.-F. (33) uit Rotterdam. Hij kreeg voor het medeplegen van moord veer tien jaar celstraf. De rechtbank had hem voor medeplichtigheid aan doodslag zes jaar opgelegd. De nieuwe straf is ook vier jaar boven de eis van tien jaar in hoger beroep. Dergelijke verschillen ko men in het strafrecht maar spora disch voor. VERVOLG OP BINNENLAND A3: 'Afrekening koffieshop moord in ergste vorm' „Wij hebben sterke twijfels over de tarieven," aldus PvdA-Ka- merlid Lillipaly. „Er is te weinig geregeld. In feite zijn ze vrij." Ook CDA, D66 en GPV zijn be zorgd over de tarieven voor de toltunnel. Ze vrezen dat in de toekomst dezelfde onrust zal ont staan als nu over de dure trein kaartjes van de NS, blijkt uit hun schriftelijke vragen over het wetsvoorstel Westerschelde Oeververbinding (WOV). D66 constateert dat de aandeel houders van de tunnel (Rijk en provincie) door de keuze voor een structuurvennootschap minder zeggenschap hebben. De invloed van de minister op de tarieven is volgens de democraten 'al in di verse gevallen een illusie geble ken'. Jorritsma gaat ervan uit dat de tarieven niet hoger worden dan die van de huidige veren. „Maar wat gebeurt er als de exploitatie niet zo verloopt als gehoopt?," vraagt Lilipaly zich af. „Gaat de prijs dan omhoog? Voor een be drijf is dat misschien geen pro bleem, maar voor de kleine man wel." Het GPV wijst erop dat de tarie ven volgens het wetsvoorstel jaarlijks met meer dan tien pro cent mogen stijgen. De partij vraagt zich af of het mogelijk is enige vorm van consumentenbe scherming te regelen. CDA-Kamerlid Reitsma heeft er begrip voor dat de tolregeling iets langer doorloopt dan de eerder afgesproken 25 jaar. Omdat de tunnel 155 miljoen duurder is ge- (ADVERTENTIE) iri de Oudejaarsloterij Deze actie geldt t/m 21 december 1397 Spelen met kokosnoten en prei Muzikaal filmwerk van Sonia Herman Dolz PAGINA 2/4 Kans op mist Omdat van wind nauwelijks sprake is, kan gemakkelijk ne vel of mist ontstaan die hardnekkig kan blijven hangen. La ter op de dag is 'n enkele opklaring niet uitgesloten. worden vanwege extra veilig heidsmaatregelen, moeten er ook meer inkomsten komen. Maar Reitsma wil wel zeker weten dat het daarbij blijft en dat er niet via een omweg daarna nog eens 25 jaar lang tol wordt geheven. Eerder dit jaar toonde de Kamer zich al kritisch over het feit dat Jorritsma heeft besloten te begin nen met de aanleg van de tunnel zonder de uitspraak af te wach ten van de bodemprocedure die inwoners van Borssele bij de Raad van State hebben aange spannen. Dat zou de minister for se schadeclaims kunnen opleve ren. Van onze verslaggever Roosendaal - Wegtranspor- teur Jan de Rijk uit Roosen daal, railvervoerder Trailstar in Rotterdam en het lucht- vrachtbedrijf KLM Cargo gaan samenwerken. De nieu we alliantie claimt 'de leiden de combinatie in het vervoer van luchtvracht per spoor' te worden. Als eerste wordt onder regie van Jan de Rijk een geregelde spoor verbinding tussen Schiphol en Milaan tot stand gebracht. Mor gen wordt begonnen met de proefritten. De geregelde dienst gaat in januari van start. Jan de Rijk en KLM Cargo studeren nog op nieuwe routes naar Duitsland en Zweden. Het initiatief voor het geïnte greerd aanbieden van vervoer per spoor, lucht en weg komt van de Roosendaalse onderneming. De vervoerders noemen het een 'in novatief transportproject'. Een eerdere proef om luchtvracht per spoor te vervoeren, leverde be moedigende resultaten op. Het project is ingegeven door de toenemende verstoppingen op het Europese wegennet. Daarnaast bekijkt de KLM welke transport stromen via weg of spoor kunnen, nu de maatschappij te maken heeft met vergaande beperkingen voor de groei van het luchtver keer op Schiphol. Een derde overweging is dat de partijen op deze manier willen bijdragen aan een minder milieubelastende me thode van vervoer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat on dersteunt het project daarom. VERVOLG OP ECONOMIE - A7 Van onze verslaggever Breda - De Arbeidsinspectie is een onderzoek begonnen naar een bedrijfsongeval in een Bredaas schoolgebouw waarbij twee schoonmaaksters vorige maand zwaar inwendig letsel opliepen. De vrouwen verloren het bewust zijn nadat zij in een ongeventi- leerde ruimte met nog onbekende chemicaliën hadden gewerkt. Na een ziekenhuisopname van verscheidene dagen, zitten de werkneemsters sinds vier weken thuis met ernstige lichamelijke en emotionele klachten. Zij heb ben beiden last van voortdurende en hevige pijnen in keel, longen, borst en maagstreek, van braak- aanvallen, zware heesheid en ge wichtsverlies. Een van de vrou wen is tot op heden haar stem kwijt. De artsen onderzoeken nog in hoeverre het ongeval blijvende beschadiging van de luchtwegen tot gevolg heeft. Winnie Madikizela-Mandela, de ex- vrouw van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela, heeft gisteren voor de Waarheidscommissie met kracht de vele beschuldigingen van moord en mishande ling die de afgelopen dagen aan haar adres werden gericht, van de hand gewezen. Aan het einde van het verhoor toonde ze wel be rouw over de gebeurtenissen, zoals de moord op enkele tieneractivisten, aan het einde van de jaren tachtig. foto reuter OP BUITENLAND - A5: Winnie Mandela betuigt spijt Van onze verslaggever Middelburg - Het besluit over het natuurbeleidsplan Wes terschelde is voor onbepaalde tijd vertraagd. De partijen die daar advies over moeten uitbrengen (provincie, water schappen, gemeenten en Rijkswaterstaat) zijn het nog niet met elkaar eens geworden. Het uitstel is lastig voor minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Want ze zou uiter lijk begin deze maand een be slissing nemen over de plannen voor natuurcompensatie van de zogenoemde Commissie Westerschelde, Dat natuurher- stel is nodig vanwege de ver dieping van de Westerschelde. De Commissie Westerschelde, onder leiding van J. Hendrikx (Commissaris van de Koningin in Overijssel) heeft daar begin dit jaar een advies over uitge bracht. Dat is vervolgens voor gelegd aan belanghebbende in stanties in Zeeland. „Aangezien partijen het over de inhoud van een te sluiten bestuursovereenkomst, zoals voorgesteld door de commissie, nog niet eens zijn, kan ik mij niet aan de datum van 1 de cember houden," schrijft de minister in een briefje aan de voorzitter van de Kamercom missie voor Verkeer en Water staat. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat bevestigt dat er verschil van mening is bin nen de adviesgroep. Maar vol gens hem gaat het om een in terpretatie-geschil over de tekst van het akkoord. „Het is niet zo dat de standpunten mij lenver uiteen liggen." Hij ver wacht dat er binnen enkele we ken overeenstemming is. Jorritsma wil nog nader bezien of er uitzicht is op een spoedige overeenkomst, meldt ze de Ka mercommissie. In ieder geval zal ze voor de kerst met nadere mededelingen komen. Den Haag (anp) - De criminaliteit in Nederland is vorig jaar gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft vorig jaar vier miljoen delicten waargenomen, een half miljoen minder dan in 1995. Van onze verslaggever Tholen - Tholenaar Cok Ver hoek begint een bejaarden huis voor honden en katten. Een oord waar de huisdieren in een liefdevolle en rustige sfeer hun laatste levensdagen kunnen slijten, aldus Verhoek. Het bejaardenhuis is bedoeld als laatste 'borstelbeurt' voor dieren die gedoemd zijn te verdwijnen in een anoniem dierenasiel, of waarvoor zelfs het noodlot van de injectiespuit dreigt. De Tholenaar is geen onbekende in dierenland, Al jaren runt hij een opvangcentrum („De luxere variant van een dierenasiel") aan de Roolandsedijk tussen Poort vliet en Oud-Vossemeer. „Wij vangen geen zwerfdieren op, al leen dieren die rechtstreeks van particulieren komen." Verhoek gaat zijn centrum nu uitbreiden met een 'bejaanienafdeling'. „Al leen in Wassenaar bestaat al iets dergelijks. Een seniorenclub, een jaar of tien gelgden geopend door prinses Juliana." Er bestaat volgens hem grote be hoefte aan opvang van oudere dieren. „Neem bejaarde mensen. Die zijn op een gegeven moment niet meer in staat om hun huis dier te verzorgen. Sommigen moeten bijvoorbeeld naar een verpleegtehuis, waar het huisdier niet welkom is." Vooral voor deze mensen begint Verhoek de 'oudedagsvoorzie ning' voor honden en katten. De vergunning voor de verbouwing is inmiddels binnen. „De Bond tot Bescherming van Honden in Den Helder denkt mee over het project. Mogelijk gaat de bond een deel van de bouw financie ren," aldus Verhoek. Want het pension gaat nogal wat kosten, ongeveer 170.000 gulden. De Tholenaar denkt daarom aan een donatiefonds. Gezinnen of bedrijven kunnen een bejaard huisdier adopteren. „Adoptanten mogen bijvoorbeeld in ruil hun hond uitlaten." Het centrum zal in eerste instan tie ruimte bieden aan zestien honden en tien tot twintig katten. De minimale leeftijd is acht jaar. „De dieren leven dan gemiddeld nog een jaar of drie tot vijf." Op vang kost per maand een slordige 310 gulden kosten. „Dat geld gaat op aan eten en drinken, ver warming en personeelskosten. En dan heb ik nog niet eens de kos ten van een diagnose door de die renarts meegerekend." Verhoek wil de maandlast voor zijn klan ten echter drukken tot zo'n vijftig gulden. „Ook weer met hulp van donateurs en adoptanten," zegt hij. In 1996 werden drie miljoen men sen het slachtoffer van diefstal, vernielingen, geweld, doorrijden na een ongeval en van ongewens te telefoontjes. De lichamelijke en emotionele schade die de slachtoffers hierbij ondervonden, bleef meestal beperkt. Diefstallen en inbraken maken zeventig procent van de misdrij ven uit. De grote steden lopen op kop bij deze criminaliteit. Het CBS constateert ook dat - ondanks de uitbreiding van het aantal cellen - de gevangenissen en huizen van bewaring nog steeds vol zitten. Als een van de oorzaken ziet het onderzoeksin stituut dat zware criminaliteit de laatste jaren steeds meer voor komt. Hierdoor worden langere straffen opgelegd en dus zijn cel len langer bezet. Ruim een kwart van de veroordeelden met een ge vangenisstraf tot drie maanden moet meer dan twee jaar wachten Utrecht (anp) - De hogesnel heidstrein naar Parijs, de Thalys, wordt vanaf 14 december niet al leen sneller, maar ook duurder. Het goedkoopste retourtje van Amsterdam naar Parijs komt op 144 gulden, tegen 132 gulden nu. Op 14 december wordt de hoge snelheidslijn tussen Brussel en de Franse grens geopend. Daardoor is de trein een ruim half uur eer der in Parijs. In Frankrijk ligt al langer een snelspoor. Vanuit Rot terdam wordt de reistijd drie uur en een kwartier, Amsterdammers zijn ruim een uur langer onder weg. voordat de straf kan worden uit gezeten. Veroordeelden die lan ger dan een jaar moeten zitten, gaan wel direct de cel in. Tenslotte blijkt dat opsporings diensten van de sociale zekerheid steeds beter fraude weten op te sporen. Dit is volgens het CBS een direct gevolg van de intensie ve samenwerking met de belas tingdienst. Het totaal aantal fraudes met uitkeringen vertoont sinds 1995 een dalende trend, al dus het CBS. Rijswijk (anp) - Bijna driekwart van de Neder landers vindt dat de kerstman veel te vroeg is. Het grote publiek ergert zich aan kerstshows en kerstversieringen in win kels voordat sinterklaas het land uit is. Dat blijkt uit een gisteren gepresen teerd onderzoek van het NIPO. In totaal 74 procent van de ondervraagden is tegen kerstversieringen en kerst shows vóór 5 december. On der mensen van 55 jaar en ouder is dat percentage zelfs 81. Slechts acht procent van de ondervraagden zit er niet mee dat sinterklaas en de kerstman elkaar voor de voeten lopen. Vrouwen blij ken zich vaker dan mannen te storen aan vroege kerst uitingen: 78 tegen 70 pro cent. Volgens het NIPO viert 49 procent van de Nederlanders dit jaar sinterklaas. Onder huishoudens met kleine kin deren is dit percentage zelfs 93. Deze cijfers wijken vol gens het NIPO maar weinig af van die van de voorgaan de twee jaar. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvang:. Per maand d.m.v. automaüsche afschrijving32.50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97.50 V kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen, Naam: Adres Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1