Anti Afhandelen WV G-vragen loopt traag Waterschap De Drie Ambachten pakt ook in '98 dijkvakken aan Zeeuwse onderzoekers gaan naar Antarctica Kinderopvang baart de wethouder zorgen Subisidie voor behoud van Boutens-collectie POLITIE Meesters keuren 478 vogels in Sas van Gent De wandelbenen van Ans en Wim Verbrugge Gebrek aa DE STEM ZEELAND DE STEM KNF-voorstellen t< aanpassing van wed sir ij tl regiem en I WEEKENDDIENSTEN Onderzoek B en W Terneuzen Van den Berg en Leunis bovenaan lijst GPY/RPF Politie pakt roekeloze chauffeur RAPPORT Gestolen computer teruggevonden Binnenstadsverbod Aanrijding Flessentrekkerij Illegaal Vuurwapen VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 Q Door Hans Radt Biervliet - Het standaardte van de voetbalvereniging Bi vliet draait weer goed mee in zesde klasse van het KNVB-z( dagvoetbal. De huidige posi „eelt zeker kansen op de zo begeerde promotie. Na een stei serie van vijf duels, waarin Bi vliet dertien punten binnenha de, werd in het laatste duel pi lijk verloren van het Goese I bur. VOETBAL Toch is de 35-jarige trainer J( Pierre Hubregsen optimisti; gestemd. Gepokt en gemazeld het voetbal. Hij speelde in jeugd van Aardenburg en standaardteams van achter» Door Peter Snelders Sas van Gent - Als tal voor je jeugdigheid straft worden. Het 1 een onwaarschijnlijke genstrijdigheid, maar dat in het geval van jeugdige turntal Anthony van Assche Sas van Gent zeker n Vorig jaar werd dit maar 8-jarige toptal nationaal kampioen in moeilijkste oefenstof, weg naar succes en de solute nationale top mogelijk een interna naai vervolg lag open. lijkt zijn leeftijd 1 vooral parten te spe want de meest beke sportinstanties ken geen financiële one steuning voor taler van die leeftijd. TURNEN Het ontbreken van finam ondersteuning kan de ont- keling van dit talent danig i weg staan, omdat het voor ouders een niet geringe op: is om,wekelijks vijf tot zes naar Capelle.aan de IJssel t( den in verband met benzine ten. Daar werkt het energ kereltje zijn trainingen af o: de wakende blikken van de gevestigde topvereniging A1 en bondstrainer Rob Stout. 'Wat goed is komt snel' is gevleugelde uitspraak in sport. Op Anthony van AsH zeker van toepassing. Nog rfl ruim twee jaar terug kwanM voor het eerst, mede dootB zijn zussen Joyce en Shalii™ aanraking met de turnsjJ Zijn moeder Cristine veB daarover: „In feite begon h< I school. Toen was duidelijk I hij over een bijzondere le I heid beschikte. Wij wisten I al, want hij was nog geen I jaar en hij klom hier voor I huis al tot boven in een I taarnpaal." Zij laat een I Van onze paardensportmedewerkerH Kapelle - In De Vroone te I> pelle werd de ledendraadsvH gadering gehouden van I KNF (Koninklijke Neo I landse Federatie van lande I ke rijverenigingen en po I clubs) afdeling Zeeland. agendapunten waren I kwestie van hamerstuken. I Bi am Cambier uit Axel werd I opvolger gekozen voor An I Hanse als afgevaardige naarH ledenraadvergadering van I KNF te Ermelo. Via een kil evaluatie van de kampioensch I GPn in A -o-Al.1.1 H kW w- xvaxixpiIUClI0t.il I pen in Axel en de kampic I schappen samengestelde w| strijden in Arnemuiden kre deze de waardering 'waarc concoursen' mee. Een actueel punt vormde de ni tie van de reglementencommii Dit nam bondsbestuurslid 1 Burm uit Hulst voor zijn ri ning. Deze notitie bevatte minder dan veertien voorste: °t aanpassing en verandei van het wedstrijdreglement. Voorgesteld wordt ondermeeij verplichte deelname voor ruil met paarden aan de parade t J en vervallen. Het samenvoi van de categorieën in alle kla en disciplines toestaan - tot toe mag dat alleen in de Z-k% - is ook een suggestie. Verar I rmg in de afmeting van het sPi mgterrein en een voorstel ponyruiters in de categorie met verder te laten promovt I an de M-klasse bij het sprinï iivf °0^ *n raPP°rt opg«| Van onze verslaggever Terneuzen - Het waterschap De Drie Ambachten verbetert ook volgend jaar weer een aantal dijkvakken om ervoor te zorgen dat ze zware stor men kunnen weerstaan. Dit gebeurt in het kader van het project Zeewe ringen. Concreet gaat het om de dijkvakken langs de Nieuwe-Othene-, Margaretha- en Eendragtpolder. Deze dijkvakken liggen ten oosten van Terneuzen en heb ben een lengte van ongeveer 4800 meter. In 1997 is begonnen met de dijk langs de Kleine Huissenspolder en een deel van de dijk langs de Eendragtpolder. Onderzoek van de Technische Advies commissie voor de Waterkeringen wees uit dat bij zeer zware stormen de steen bekleding onvoldoende is. Deze bekle ding is in veel gevallen te licht. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat heeft het projectbureau Zeeuweringen de opdracht gegeven de dijken in Zee land op sterkte te brengen. De werkzaamheden worden over een lange tijd uitgesmeerd. Dit heeft te ma ken met de hoge kosten en het tempo waarin kan worden gewerkt. Om veilig heidsredenen wordt slechts in een be perkt deel van het jaar, buiten het stormseizoen van 1 april tot 1 oktober, aan waterkeringen gewerkt. Een groot deel van de bekleding van de dijkvakken Nieuw-Othene-, Margaret- ha- en Eendragtpolder is minder sterk dan werd aangenomen. Deze gedeelten worden aan de vereiste veiligheidsnor men aangepast. De huidige steenbekle ding wordt verwijderd en vervangen door een zwaardere. Tevens wordt ge streefd naar versterking van de natuur functie van deze gebieden omdat de dijkvakken de status hebben van inte graal milieubeschermingsgebied. Langs zowel het gehele dijkvak ligt aan de zeezijde slik. Slikgebieden zijn belang rijk als kraamkamer voor tong en gar nalen en als voedselgebied voor vogels. De gekozen bekleding is daarom gericht op herstel van de huidige natuurwaar den. Als het constructief mogelijk is, wordt geprobeerd de cultuurhistorische waar de van de Doornikse bloksteen en basalt te behouden. Het haventje De Griete blijft in ieder geval buiten de werken zodat er volgens het waterschap geen sprake is van negatieve effecten met be trekking tot cultuurhistorie. Tijdens de uitvoering van de werken kan verkeershinder op de aanvoerwe- gen optreden. Door de aan- en afvoer- routes zorgvuldig te kiezen, probeert het waterschap eventuele geluidsover last en verkeershinder tot een minimum te beperken. De dijk is tijdens de uit voering van de werken niet toegankelijk voor recreanten. Tevens kunnen be paalde delen van de dijk niet worden gebruikt voor hooiwinning. De betref fende agrariërs ontvangen hierover be richt. De planning is dat de werken na 1 april van start gaan. Naar verwachting zijn de betreffende dijkvakken voor eind september 1998 versterkt. Het plan is vanaf vandaag tot en met 9 januari in te zien op het kantoor van het waterschap aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Zienswijzen kunnen tot en met die datum schriftelijk kenbaar worden gemaakt aan het dagelijks be stuur van het schap. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter W. Jongsma, tel. 0117- 452121. Axel en Zaamslag - Van vr. 17 u. tot zo. 8 u. dokter E. Klop, tel. 0115-561777, ma. dokter G. Hars kamp, tel: 0115-561666 Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak za. 10-10.30 u. en 17-17.30 u. en zo. 11.30-12 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dok ter JK. Slingerland, tel. 0115-481345. Breskens en Groede - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter R. La- terveer, tel. 0117-389284. Spreek uur za. en zo. 11-11.30 u. en 17- 17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J.P. de Meijer, tel. 0117-461366. Driewegen e.o. - Tot ma. 8 u. dok ter A. Korstanje, tel. 0113-311747. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/V an de Werff wordt van vr. 18 u. tot zo. 19 u. waargenomen door dokter S. Buys, tel. 0113- 215462. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 10-10.30 u. en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gen - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. de huisartsenpraktijk Yerseke, tel. 0113-573520. Spreekuur spoedge vallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17- 17.15 u. Boodschappen indien mo gelijk voor 10 u. Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. dokter A. Constandse, tel. 501444.Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17-17.15 uur. Boodschappen indien moge lijk voor 10 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter M, van Kalmthout, tel. 0114-686800. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. waargenomen door dokter D. van Driel, tel. 0113-561202. (boodschappen tussen 9 u. en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter Mee en dr. Lips, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedge vallen za. en zo. 11 u. en 17 u. Sas van Gent en Westdorpe - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dokter M, Dierick. Centraal tel. weekend diensten 0115-452525. Visites aanvragen 9 u. en 10 u. Spreekuur spoedgevallen za. 10 u. uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter Neeteson, tel. 0115- 491769. Spreekuur spoedgevallen za. en zo.12 u. Terneuzen - Van za. 8 u. tot ma. 8 u. dokter Meijerink, tel. 0115- 613768. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11.30 u. en 17 u. Van onze verslaggeefster Yerseke - Drie medewerkers van het Nederlandse Instituut voor Oecologisch Onderzoek-Centrum voor Estuarlene en Mar iene Oecologie uit Yerseke vertrekken tussen kerst en oud en nieuw naar Antarctica. Daar gaan ze de invloed van de ultraviolette straling van de zon op vegetatie van de kust op het Zuidpoolgebied onderzoeken. Het gaat om wetenschappelijk medewerker Ad Hulskes, assis tent Tanja Moerdijk en onderzoe ker in opleiding Daniela Lud. Huiskes en Moerdijk brachten begin dit jaar al een bezoek aan Antarctica om voorbereidingen te treffen voor het veldonderzoek naar de invloed van het ozongat. Het onderzoek wordt gefinan cierd via het Nederlands Antarc tica programma. Het vindt plaats in de omgeving van de Engelse onderzoeksbasis Rothera. De Nederlanders wer ken samen met de Engelse orga nisatie voor poolonderzoek om dat Nederland geen eigen onder- zoekstation op Anarctica heeft In ruil daarvoor heeft Nederland bijgedragen in de inrichting van een biologisch laboratorium of de basis en een tijdelijk veldsta- tion gefinancierd. Vanuit dit sta tion zullen de Nederlandse, Ame rikaanse en Duitse onderzoekers in januari en februari hun onder zoek uitvoeren. De Zeeuwse on derzoeker in opleiding Daniels Lud blijft langer. Zij zal van maart tot november op Antarcti ca overwinteren. Van onze correspondent Sluis - De animo voor de kinderopvang in Sluis laat te wens® over. Dat bleek gisteren in de commissie Welzijn van de ge- meente Sluis-Aardenburg. Wethouder en commissievoorzit ter A. Keymel-Cambier: „Als het zo verder gaat, zie ik maar weinig mogelijkheden om het kinderdag verblijf in Sluis open te houden. Het zou weieens kunnen dat de twaalf plaatsen die ons zijn toege wezen naar Oostburg gaan omdat daar een wachtlijst is. Daarom gaan we de krachten bundelen. Er is ondertussen een werkgroep op gericht waarin alle geledingen vertegenwoordigd zijn. Het doel is om te proberen er kindplaatsen bij te krijgen. Dus we moeten deze zaak promoten. Met name de bui tenschoolse opvang willen we hier hoe dan ook behouden." Volgens de wethouder krijgt Sluis de tijd tot eind 1998 om een volwaardige bezetting te krijgen. De nieuw gestarte jongerengroep Aardenburg krijgt als het aan de commissie ligt de gevraagde 1725 gulden om activiteiten te organi seren. Wel vond de commissie dat er gekeken moet worden of het be drag zijn doel bereikt en name die jongeren die nu nog n® bij een of andere club betrokk® zijn. De verhoging van de financ» bijdrage aan het Instituut vw' Medische Dringende Hulpverk ning te Brugge (de traumaheli- kopter) leverde geen enkel pw- bleem op binnen de commissie van der Bliek: „Een pluspunt ffl onze zwakke, uitgeholde regiona le gezondheidszorg. Laat ons ov dat bedrag niet moeilijk doen- V bijdrage gaat van 1000 naar 35 gulden per jaar. De skateboardbaan in Aarde- burg is van de baan. De initiatie nemers was gevraagd zelf een bij drage te leveren. De wethoud heeft met die jongens rond de taI gezeten, maar zij zagen geen K geld bij elkaar te krijgen. houdt alles op," aldus Keym Cambier. Van onze verslaggever Terneuzen - Van de achthonderd aanvragen in de gemeente Terneuzen voor een vergoeding in het kader van de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) dit jaar werd slechts in 25 procent van de gevallen binnen de gestelde termijn van acht weken een beschikking afgegeven. De overige gehandicapten moeten noodgedwongen langer wachten alvorens ze een vergoeding krijgen voor aanpassing aan de woning, voor vervoer of voor aanschaf van een rolstoel. Dit blijkt uit een onderzoek van B en W naar aanleiding van schrif telijke vragen van de PvdA die re gelmatig klachten krijgt over de afhandeling van de aanvragen voor een vergoeding. Het college schrijft de lange wachttijden toe aan de tijd die no dig is voor de te volgen procedure. Er moet immers een deskundigen advies worden ingewonnen en de vereiste zorgvuldigheid moet in acht worden genomen. Daarnaast speelt de toename van het aantal aanvragen (zestig procent meer Van onze verslaggever Terneuzen - G. van den Berg- van Dijk en C. Leunis staan opnieuw als eerste twee op de lijst van het GPV/RPF in Ter neuzen voor de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar maart. Beiden vormen momenteel de GPV/RPF-fractie in de Terneu- zense gemeenteraad. Op de lijst staan verder onder andere C. Haak-Tange, C. den Deurwaar der, P. van Westen, M. Bimmel- van Belzen en A. van Dixhoorn. In het verkiezingsprogramma ko men onder andere gezinsvriende lijke maatregelen en extra aan dacht voor de (buiten)kernen aan de orde. Het milieu blijft speer punt voor het GPV/RPF in de ge meente Terneuzen. aanvragen dan in 1996) en in som mige gevallen de complexiteit van de aanvragen volgens het college een rol. Ook is er door afwezigheid van medewerkers vertraging in de af handeling ontstaan. Hiervoor zijn volgens het college inmiddels maatregelen getroffen, zodat een vlotte afwikkeling van zaken kan worden gewaarborgd. B en W noemen de overschrijding van de wettelijke termijn overigens niet fataal. De PvdA krijgt ook klachten over de slechte bereikbaarheid van het WVG-loket. Het is volgens B en W daarom de bedoeling om de tele fonische bereikbaarheid met een uur uit te breiden van 08.30 tot 11.30 uur. Daarnaast kunnen mensen volgens het college dage lijks bij de centrale balie terecht voor onder andere informatie over de regeling en invulling van aan vraagformulieren. Het college maakt ook kenbaar dat in totaal 121 WVG-gereehtig- den in aanmerking komen voor te ruggave van (een gedeelte) van de in '94 en/of in '95 in rekening ge brachte eigen bijdrage. De terug betaling wordt deze maand gere geld. Oostburg - De politie heeft woensdagnacht een automobilist uit Oostburg op het Bagijnhof in Sluis klemgereden. De man had daarvoor, volgens de politie, op roekeloze en gevaarlijke wijze een achtervolende politieauto proberen kwijt te rijden. De man had te veel gedronken en moest zijn rijbewijs inleveren. De bibliotheek is daarmee een van de twaalf bibliotheken, mu sea en archieven die subsidie krijgen in het kader van het pro ject Metamorfoze. Dit project houdt in, dat tussen 1997 en 2000 jaarlijks vier miljoen gulden be schikbaar worden gesteld om het verval van literaire collecties en krantenarchieven tegen te gaan. Het project wordt gecoördineerd door het Bureau Conservering van Bibliotheekmateriaal van de Koninklijke Bibliotheek. Het conserveren houdt in dat de col lectie op microfilms wordt gezet. Deze kunnen worden geraad pleegd door het publiek. De ori ginele kunnen dan in speciale verpakking en in geklimatiseerde ruimten worden bewaard en mo gen daar alleen in bijzondere om standigheden uit. De Zeeuwse Bibliotheek is bij monde van Sip Beth 'zeer con tent' met de subsidie. Hoe groot het bedrag precies is, was giste ren nog niet bekend. De biblio theek had 27 gulden gevraagd. Dat is zeventig procent van het benodigde geld. De resterende dertig procent moet de biblio theek zelf betalen. „Met het op microfilm zetten van de Boutens-collectie doen wij aan 'preventieve conservering', zou je kunnen zeggen," aldus Beth. „De collectie is namelijk nu nog in r Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Bibliotheek krijgt geld van het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen voor de conservering van haar Boutens-collectie. uitstekende staat. Maar als ze vaak geraadpleegd wordt, bete kent dat natuurlijk toch een aan tasting. Op deze manier weet je zeker dat de boeken goed gecon serveerd worden." Momenteel is de Boutens-collec tie te zien op een tentoonstelling in de bibliotheek. Na conserve ring verdwijnen de boeken in zuurvrije dozen. Dat betekent volgens Beth overigens niet, dat ze daar nooit meer uit zouden mogen. „Het is niet de bedoeling dat ze voor niemand meer be schikbaar zouden zijn. Zo'n ten toonstelling blijft ook in de toe komst mogelijk." Als de collectie eenmaal op microfilm staat, is ze ook toegankelijk voor bezoekers aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Die krijgt namelijk een kopie van de film. De Zeeuwse bibliotheek is op veel terreinen bezig met conser vering. Zo worden oude foto's op beeldplaat gezet en oude kranten worden digitaal opgeslagen. Of de bibliotheek ook in de komende jaren nog collecties voor Meta morfoze gaat aanmelden, kon Beth gisteren nog niet zeggen. „Maar de verzuring is een ver schrikkelijk groot probleem, ze ker als het unica betreft. Dan kan extra aandacht geen kwaad. Er blijft nog genoeg te conserveren over." Groede - Een spelcomputer die afgelopen zondag uit een win kel in Sluis werd weggenomen, is woensdagmiddag bij een con trole op de Provincialeweg in Groede in een auto aangetrof fen. In diezelfde auto werden ook levensmiddelen gevonden waarvan de herkomst niet dui delijk was. De twee inzittenden, een man uit Peacehaven en een vrouw uit Cadzand, zijn aange houden en inmiddels in verze kering gesteld. Terneuzen - Een man uit Den- dermonde kreeg woensdagmid dag een binnenstadsverbod van 28 dagen opgelegd en een boete van honderd gulden opgelegd omdat hij in het bezit was van ruim tien gram hasj. De man werd aangehouden op de Wil lem de Zwijgerlaan in Terneu zen. Na betaling van de boete en inbeslagneming van de drugs werd de man in vrijheid gesteld. Terneuzen - Een bromfietser uit Westdorpe kwam woensdag middag op de Hoofdweg in Ter neuzen in aanrijding met een bestelwagen omdat de jongen geen voorrang verleende. De bestelauto met aanhangwagen van een man uit Lamswaarde liep schade op, de bromfiets werd volledig vernield. De be trokkenen bleven ongedeerd. Terneuzen - Een man uit Vogel, waarde werd woensdagavond aangehouden omdat hij in een Temeuzens restaurant een maaltijd had genuttigd zonder deze te betalen. Omdat hij al eerder schuldig is geweest aan deze flessentrekkerij, kreeg de man een dagvaarding uitge reikt. Hulst - De politie heeft woens dagnacht op de Stationsweg in Hulst drie mannen ingesloten omdat ze niet de juiste indenti- teitsbewijzen op zak hadden. Het gaat om een twee mannen uit Antwerpen en een man zon der vaste woon- en verblijf plaats. De laatste bleek illegaal in Nederland te zijn. Terneuzen - De Koninklijke Marechaussee trof gistermid dag op de Ambachtenlaan op de achterbank van een personen auto een vuurwapen aan. De auto werd gecontroleerd naar aanleiding van een aantal ver keersovertredingen. De be stuurder kreeg een dagvaarding en een aantal bekeuringen. Keurmeesters aan het werk op de vogeltentoonstelling in de Speye in Sas van Gent. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Ze moeten het van hun houding, postuur, kleur, conditie of zangkunsten hebben. Ieder heeft zo zijn eigen kwaliteit. De Sasse vereniging de Vogelvrienden hield gisteren een keuring in de De Speye waarvoor 478 vogels wa ren ingestuurd uit Zeeus-Vlaanderen en België. De zeven keurmeesters van de Nederlandse Vogel Bond hadden een dagtaak aan het keu ren van de 478 vogels. Eén voor één werden de gevleugelde beestjes door een aandrager naar de keurmeester gebracht. Veertig pro cent van de aanwezige vogels zijn in het bezit van leden van de Sasse Vogelvrienden. Voorzitter P. van Hoecke: „Er zijn vijf soor ten vogels aanwezig: waterslagers, kanaries, tropen, parkieten en kwartels. Deze vijf zijn weer verdeeld in verschillende klassen waar door we in totaal 86 prijzen gaan vergeven. De waterslager moet het vooral van zijn zang hebben, de kanarie van de kleur en het pos tuur en bij de parkiet wordt gelet op hou ding, kleur en conditie. Het keuren van de waterslager neemt wel zo'n half uur in be slag, maar de rest is gebeurd in vijf tot tien minuten." De vogels kunnen vandaag van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 20.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur nog bewon derd worden tijdens de tentoonstelling. Mor genavond is de uitslag bekend, maar de prij zen worden pas zaterdagavond tijdens het feest van de Vogelvrienden uitgereikt. Door Fred Rabout Terneuzen - Hij staat bekend als 'de wandelaar uit Terneu zen'. Hij heeft al een kleine 42.000 kilometer 'onder de benen'. Zijn vrouw is daar mee vergeleken eigenlijk nog een 'kleintje'. Niettemin heeft zij inmiddels ook al een dikke 16.000 kilometer op de teller staan. Voor beiden geldt, niet inbegrepen de 'losse' tochtjes, even naar Hoek of Sluiskil. Het gaat dus om officiële kilo meters tijdens georganiseerde tochten. Want voor het Terneu- zense echtpaar Wim en Ans Ver- brugge is wandelen al twintig jaar 'hun leven'. 28 jaar zat de geboren en geto gen Terneuzenaar in de voetbal lerij. Als bestuurslid en grens rechter van Terneuzense Boys en als commissielid van het zo meravondvoetbal in de Schelde- stad. Maar zijn vrouw ging wan delen, Wim maakte het seizoen bij de Boys nog af en sloot zich bij zijn vrouw aan. 46 was hij toen, zijn vrouw twee jaar jon ger. Na het kleinere 'aanloopwerk', zoals de plaatselijke avondvier daagsen waarvan hij er onder tussen zo'n slordige zestig heeft gedaan, volgde het grotere werk. „Toen we begonnen had onze club De Vrijbuiters ruim zeven tig leden. Nu zijn er nog acht over. Ook de wandelsport verg rijst. We hebben twee keer de Vierdaagse van Apeldoorn ge daan, vier keer die van Drenthe en zes keer die van Valkenburg. De mooiste tocht van Neder land, maar ook de zwaarste." Recent liep Wim voor de zes tiende keer alweer de 26 kilome ter lange tocht Terneuzen - Graauw, zijn vrouw voor de vierde keer. Wandelgebied Hun wandelgebied ligt echter voornamelijk in België. „In Bel gië is het overigens wel wat be ter georganiseerd dan in Neder land. Ik herinner me onder meer Wim Verbrugge en zijn vrouw Ans met de plaquette voor 40.000 kilometer. foto wim kooyman nog de Sloebertocht in Zingem. Het woord sloeber voorspelde niet veel goeds. Wij dachten dat het door de blubber zou gaan. Waren daar ook op voorbereid. Het bleek een biersoort te zijn die daar gebrouwen wordt. We kregen er na afloop een uitste kend verzorgde maaltijd met, jawel, de sloebers. Trouwens je maakt wat mee in België. Het parcours loopt over kerkhoven of erven van boeren. Je wandelt zo dwars door een schuur heen. Dat kan allemaal daar." Omdat het echtpaar Verbrugge geen auto heeft, zijn ze aange wezen op het openbaar vervoer of de fiets. „We zien er niet te genop om eerst naar de Helle straat bij Stekene of Boekhoute te fietsen en daar een fikse wan deling te maken. Goed eten, een lekker bakje koffie en weer naar huis. Heerlijk toch." De beroemde Vierdaagse van Nijmegen ontbreekt overigens op het 'palmares' van het echt paar Verbrugge. „Dat klopt. Be wust. We houden niet zo van die hele grote massa. Maar het voor naamste bezwaar is dat daar al les zo streng vastgelegd is. In Drenthe mag je de afstanden die je wilt lopen zelf bepalen. In Nijmegen wordt dat voor je ge daan. Daar houden wij niet zo van." Record De langste tocht ooit gelopen is met 65 kilometer de Omloop van Walcheren. Ook staat het record van de Omloop van West- Zeeuws-Vlaanderen, IJzendij- ke-IJzendijke over 60 kilometer nog steeds op hun naam. „We vertrokken op de Markt in IJ- zendijke om negen uur. Zes uur 's avonds waren we er terug. Jammer dat die van de kalender verdwenen is." De uitrusting van het wandelen de echtpaar is goed maar niet abnormaal. „Je moet stevige schoenen hebben met een goede binnenzool. En een paar maatjes te groot omdat de voeten tijdens het wandelen uitzetten. Pak je een 'pasmaatje' dan gaat het klemmen en schuren. Gevolg blaren en die ken ik niet. Verder sokken zonder naad. Voor de rest een paar gezonde ledema ten. Want als het even kan gaat de kilometerteller richting 50.000. „Dat duurt nog even. Wil ik ook nog niet aan denken. Het leven kan kort zijn, maar we genieten er nog iedere keer van. Wim en Ans wandelen dus verder.

de Stem | 1997 | | pagina 16