Hydro Agri houdt voet bij stuk DE STEM Rijk geeft ruim zes ton voor aanleg dorpsbos bij Biervliet De comeback van Sint Nicolaas Vechten om bouwgrond in wijk Groote Kreek ~o DB STEM Hulster uitgever moet ruim achttien mille aan schade vergoeden Tachtig miljoen voor onderhoud schuiven Oosterscheldekering Renteverlies valt mee bij de waterschappen DE STEM Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 -6 C1 it A At Gepensioneerden vangen bot I Slibtransporten niet vervuild I Het Openbaar Ministerie heeft di- 1 verse scheepsladingen bemon- I sterd. Volgens officier mr. J. I Groen voldeden de gecontroleerde scheepsladingen zand aan de gel- I dende normen en is er geen sprake I van milieu-overtredingen. I De rijkspolitie te water en de In- 1 spectie Milieuhygiëne hebben de I afgelopen maanden op verzoek I van justitie zandschepen in de I Zeeuwse wateren gecontroleerd. |Tot die controles werd besloten I nadat justitie was getipt over een I vermeende smokkel van vervuild I slib vanuit België naar Nederland. I Nederlandse zandschippers zou- I den nabij Doel vervuild Schelde- slib laden en het vervolgens als I schoon' Westerscheldezand op de I Nederlandse markt brengen. I Daarbij zouden ze forse winsten I maken. Bent u de management- trainee die Mc Donald's zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de v vele andere vacatures Politie rolt in Hulst hennepkwekerij op Bouwers verdringen zich om nieuw uitbreidingsplan in Hulst tot 17.00 uur. Door laat aanleveren gegevens aanslagen Hu IW« on st»9°i BREDA Chassé Theater 10 dec - 4 jan 1998 6- DACBIAO VOOR ZUIDWEST-NEDERIAND Zeeland 1111 VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 m en dat vinden wij angrijk, een gratis s dat gebaseerd is op teren van materialen mele bouw. at om even in de BouwCenter Nelemans elemans Van onze verslaggever Biervliet - Het ministerie van Land bouw geeft 642.800 gulden subsidie voor de aanleg van een dorpsbos bij Biervliet. Het plan voldoet aan ge stelde criteria in de stimuleringsre geling landelijk gebied Ondernemer J. van Harn uit Biervliet maakte dat gisteren kenbaar. De aanleg van het dorpsbos van tien hectare is on derdeel van de toekomstvisie 'Biervliet, een maatje groter'. Deze visie is opge steld door de dorpsraad, landbouw en ondernemers van Biervliet. Van Harn toonde zich zeer verheugd over de beslissing van het Rijk. „Hiermee is het dorpsbos een stuk dichterbij geko men. „We hadden dan wel de maximaal beschikbare subsidie van een miljoen gulden aangevraagd, maar een aantal zaken bleek niet voor subsidie in aan merking te komen. We willen het plan nu binnen zes weken geheel rond hebben. We moeten onder andere nog praten met de gemeente Terneuzen en het water schap Het Vrije van Sluis over medewer king aan het project. De uitvoering van het eerste deel van het dorpsbos kan vrij snel beginnen." Het bos omvat onder andere een water partij omgeven door wallen, een hoog- stamboomgaard en een akkerbouwge- wassentuin. „Het bos heeft zowel een re creatief als educatief karakter. Zo vra gen nogal wat mensen zich af welke ge wassen in het land staan. In de akker- bouwgewassentuin staan bijvoorbeeld borden om te laten zien welke gewassen het zijn. Het bos is uiteraard ook voor de eigen bevolking bedoeld. Zo worden wandelpaden aangelegd die ook een re creatieve functie hebben." De initiatiefnemers maken gebruik van het plan dat was gemaakt in het kader van de afgestemde ruilverkaveling Bier vliet. „We betreuren het nog steeds dat deze ruilverkaveling niet doorgaat, maar we maken wel gebruik van de kennis. Het dorpsbos moest alleen nog worden ingevuld. Dat hebben wij gedaan." Van onze verslaggever Sluiskil - De directie van Hydro Agri is niet van plan de dui zend gulden verhoging van de ziektekostenpremies voor gepen sioneerden ongedaan te maken. De directie hield gisteren voet bij stuk in een gesprek met een kleine afvaardiging van de ge- pensioneerden die bij de directie hun beklag hadden gedaan over de extreme verhoging (dertig procent) van de premies. Woordvoerder M. Hezemans rea geerde teleurgesteld over de uit komst van het gesprek. „Dit is voor ons zeer onbevredigend. De directie kwam de gepensio neerden slechts een klein eindje tegemoet. Normaal gesproken zouden de premies voor de ziekte kosten volgend jaar opnieuw om hoog moeten, met vijf procent. Die stijging blijft achterwege, zo is overeengekomen. Daarnaast zal de directie de pensioenen, die al twee jaar bevroren zijn, met één procent laten stijgen. Volgens Hezemans wordt het re sultaat van het gesprek op korte termijn voorgelegd aan alle ge pensioneerden die hun krachten in een vereniging in oprichting hebben gebundeld. Het is denk baar dat het zogenaamde HAS- j comité juridische stappen onder- i neemt. Maar die beslissing moet de vereniging nemen, vindt Heze- j mans. „Juridische bijstand kost ld. En het is de vraag of ieder- I Van onze verslaggever I Doel - De vermeende smokkel van verontreigingd slib vanuit I de Schaar van Ouden Doel in I België naar Nederland blijkt I onjuist. (ADVERTENTIE) een dat er voor over heeft." Hezemans sprak van een gespan nen sfeer tijdens het onderhoud. De gepensioneerden brachten het conflict met de directie kortgele den naar buiten. „Dat is ons zeer kwalijk genomen. De directie hield ons voor dat die actie voor lange tijd het imago van de fa briek schendt." De hele kwestie speelt inmiddels al bijna twee jaar. De directie ver hoogde begin 1996 eenzijdig en te gen bestaande afspraken in de premie van de gepensioneerden voor de collectieve ziektekosten verzekering met twintig tot dertig procent. In de praktijk komt dat per huishouden neer op een ver hoging van duizend gulden per jaar. Na protest van de gepensio neerden antwoordde de directie dat het om een misverstand ging en maakte de verhoging gedeelte lijk ongedaan. Begin dit jaar kre gen de gepensioneerden opnieuw met een verhoging van duizend gulden te maken. Maar deze keer ging het niet om een vergissing, zei de directie. De gepensioneerden besloten be gin november het spel hard te spe len nadat de directie tot twee keer toe een verzoek tot een gesprek negeerde en pas iets van zich liet horen nadat de gedupeerde oud werknemers dreigden met het in schakelen van de pers. In een ge sprek met de pers zeiden de ge pensioneerden zich onbeschoft behandeld te voelen. De gepensioneerden zeggen dat het bij Hydro Agri altijd de ge woonte was om de gemiddelde kosten van alle deelnemers als uit gangspunt voor de premie te ne men. Met de huidige verhoging neemt de directie afscheid van dit solidariteitsprincipe, vinden de gepensioneerden. De directie liet weten de premies van de gepen sioneerden kostendekkend te la ten zijn. Dat zijn ze nu nog niet. Hulst - De politie heeft gisteren in Hulst een hennepkwekerij op gerold. Op een zolder in een pand aan de Hulsterseweg nam de po litie 88 planten, zeven assimila tielampen en enkele ventilatoren in beslag. De bewoonster van het pand is aangehouden en ver hoord. DE STRATEN in het winkelcentrum van Ter- neuzen zijn versierd met rode mijters en uit de luidsprekers klinken sinterklaasliedjes. In veel etalages is de sint met zijn Pieten present. De goedheilig man lijkt dit jaar een 'comeback' te maken. Verliest de kerstman inderdaad terrein aan de Spaanse bisschop Door Natascha Neef JOLANDA BLOM, verkoopster bij Blokker in Terneuzen denkt van wel. „We hebben dit jaar veel meer verkocht voor sinter klaas dan voorgaande jaren. Er wordt voornamelijk speelgoed gekocht, vooral spullen van Se samstraat zijn nu erg populair. In de decemberperiode is de om zet eens zo hoog als in andere periodes. Twee jaar geleden was het echt een dieptepunt. In 1996 was de verkoop al weer wat ho ger. En nu is het dus weer beter dan vorig jaar. Of ik zelf sinter klaas ga vieren Ja hoor, twee keer zelfs. Tamagotchi's In de winkelstraten is het de dag voor pakjesavond nog betrekke lijk rustig. Slechts enkele men sen hebben zichtbaar sinter- klaasboodschappen gedaan. De rayonleider van InterToys, Van Amsterdam, verwacht dat veel mensen op het laatste moment nog hun inkopen gaan doen. „We zijn tevreden over de omzet in deze periode. De elektroni sche huisdiertjes, de Tama gotchi's, zijn natuurlijk heel po pulair, net als computerspelle tjes en Baby-Bornartikelen. Verder had de nagelstudio een echte uitschieter kunnen zijn. We hadden er wel vijftig per dag kunnen verkopen. Maar de leve rancier kan de vraag niet aan. Van Amsterdam vindt dat de sint nooit echt is weggeweest. „Het gaat nu weer beter met de economie en dan zie je dus dat er ook meer wordt verkocht. Zo gaat dat met de detailhandel. In de periode dat er minder sint inkopen werden gedaan, werd er ook voor Kerstmis minder ge kocht. Er is zeker een verschil tussen Sint-inkopen en kerstca deaus. De mensen kopen met Kerstmis toch een ander soort artikelen, over het algemeen toch meer voor het oudere pu bliek. Bijvoorbeeld spellen en meer creatievere zaken, zoals schilderpakketten. Oer-Hollands Mevrouw Van Exter is een trou we aanhangster van de oer-Hol- landse traditie. „Ik heb altijd al Sinterklaas ge vierd. Het leukste van het feest is toch de spanning en de voor pret. Surprises en gedichten maken. En misschien is het ook wel een beetje jeugdsentiment. Ik denk dat mensen Kerstmis Sinterklaas-drukte in de Terneuzense Noordstraat. vieren uit gemakzucht. Je hoeft dan geen gedichten of zo te ma ken. Je gooit de cadeautjes on der de boom en de volgende morgen pak je ze uit." Bij boekhandel Van de Sande is de decembermaand ook altijd goed voor extra omzet. „Het is moeilijk om het precies te zeg gen, maar we verkopen wel meer. Vlak voor Sinterklaas verkopen we veel boekjes met kant en klare gedichten. Ik denk dat de mensen dan op het laat ste moment nog een gedicht moeten maken en geen inspira tie hebben." „Voor mijzelf hoeft het niet, maar we vieren het elk jaar met onze kinderen en die van mijn broer. Gewoon gezellig bij el kaar zitten met een drankje er bij. We laten dan ook Sinter klaas en zwarte Piet komen. Verwarrend Sinterklaas blijft toch een kinderfeest, vindt ook mevrouw Boekamp die pas sinds een paar jaar weer pakjesavond viert. „Sinds we kleinkinderen heb ben, doen we weer aan Sinter klaas. Daarvoor was het kerst feest. We vieren het gewoon on der elkaar." Dat er nu ook al veel kerstetalages zijn, vindt ze een beetje vervelend. „Eigenlijk zouden ze daarmee pas zater dag, dus na 5 december, mee moeten beginnen. Maar je zag weken geleden al kerstetalages. Nu zie je Sinterklaas en de kerstman naast elkaar bij ver schillende winkels. Dat lijkt me FOTO WIM KOOYMAN voor kinderen erg verwarrend." Volgens M. van der Heyden, werkzaam bij de Marskramer vragen de mensen juist zelf zo vroeg om kerstartikelen. „Vori ge week hebben we de kerstaf deling ingericht, maar de men sen begonnen zes weken geleden al te vragen wanneer de kerstar tikelen kwamen. Van een ople ving van Sinterklaas merken we hier niet veel. We verkopen hier geen speelgoed, maar ik weet niet of het daaraan ligt. Ik heb de cijfers gezien van filialen waar ze wel speelgoed verkopen en daar zie je dat de sinterklaas- omzet ook minder is. Er is juist sprake van een omzetspreiding omdat de mensen steeds vroeger beginnen met het kopen van ca deautjes." Van onze verslaggever Hulst - Bouwbedrijven en projectontwikkelaars binnen en buiten de regio halen alles uit de kast om een zo groot mogelijk deel van de koek in de toekomstige Hulster woonwijk Groote Kreek te krijgen. Voor de beschikbare negen clusters van tussen de vier tot twaalf woningen hebben in totaal meer dan zestig bedrij ven ingeschreven. Dat aantal geeft een wat verte kend beeld, omdat verschillende bedrijven hebben ingeschreven via een groot aantal aparte zus- terbedrijfjes. Zo mengt project ontwikkelaar Kindt Bies- broeck zich in de strijd om de bouwgrond met acht verschil lende BV's, doet bouwbedrijf Van Kerckhoven er met tien nog een schepje bovenop en spant bouwbedrijf Goossen de kroon door met wel achttien verschil lende BV's mee te dingen. De strategie van de bedrijven heeft de gemeente Hulst com pleet overrompeld. „Ze hebben alles uit de kast gehaald om zo veel mogelijk kans te maken op een stuk bouwgrond," zegt een medewerker van de gemeente Hulst. „Op zich is het geen ver rassing dat bedrijven via allerlei zusteronderneminkjes inschrij ven voor bouwpercelen. Maar dat ze zoveel BV's hebben, daar stonden we toch wel even van te kijken." Als alle ruim zestig inschrijvers worden gegroepeerd blijven er grofweg toch altijd nog zo'n twintig verschillende bedrijven over die hun graantje willen meepikken van Groote Kreek. De inschrijvers komen van bin nen en buiten Zeeuws-Vlaande- ren, waaronder zelfs vanuit Bel gië. Voor twee kavels hebben zich meer dan twintig belang stellenden gemeld. De werkwijze van inschrijven via allerlei zusterbedrijfjes heeft de gemeente Hulst mede doen besluiten om de geplande loting onder de bedrijven voorlopig uit te stellen. „We moeten ons er toch nog eens over beraden of we dit wel op deze manier moeten doen. In feite is er natuurlijk geen eerlijke loting mogelijk als één bedrijf meedoet met bijvoor beeld tien BV's en een ander met twee. Van de andere kant zijn het allemaal legale bedrijfjes die dus het recht hadden om in te schrijven." Daarnaast speelt ook nog de in terpretatie van de spelregels die de gemeente heeft opgesteld. Het was de bedoeling dat een bedrijf Van onze verslaggever Hulst - De Hulster uitgever M. van Geyt moet de gemeente Zut- phen ruim 18.000 gulden schadevergoeding plus rente betalen wegens inbreuk op het auteursrecht. Daarnaast hangt hem een dwang som van 10.000 gulden per over treding boven het hoofd voor iede re keer dat er zonder schriftelijke toestemming wordt gepubliceerd. De rechtbank in Middelburg heeft dat beslist in de bodemprocedure die de gemeente Zutphen tegen de Hulster uitgever had aangespan nen. Volgens de gemeente heeft Van Geyt voor twee publicaties 'Gel derland bevrijd' en 'Zutphen van 1900 tot nu' onrechtmatig gebruik gemaakt van fotomateriaal. De boeken dateren al uit respectieve lijk 1994 en 1995, maar de ge meente kwam er pas later achter. De gemeente liet daarop de ver koop van de boeken stilleggen. Voor de rechtbank voerde Van Geyt aan dat hij van de gemeente voor het gebruik van materiaal een rekening heeft gekregen van 1.750 gulden en die ook netjes heeft betaald. De uitgever kon de bedoelde rekening echter niet te voorschijn toveren. Omdat Van Geyt betrokken is bij verschillen de BV's voerde diens advocaat aan dat de gemeente aan het verkeer de adres had aangeklopt. De rechtbank bleek voor dat verhaal niet gevoelig en vond dat de Hul stenaar verantwoordelijk is voor de uitgave van de twee boeken en dus de schadevergoeding moet be talen. Van onze verslaggever Neeltje Jans - De grootste en duurste schildersklus ooit in op dracht van Rijkswaterstaat. Voor een bedrag van zegge en schrijve tachtig miljoen gulden worden de komende zes jaar 21 van de 62 schuiven van de Oosterscheldekering behandeld te gen roestvorming. Het vervroegd groot onderhoud is deze week gegund aan de Brus selse aannemerscombinatie Iris- Willems, zo maakte Rijkswater staat Zeeland gisteren bekend. Twee andere bedrijven hadden de klus voor een lager bedrag willen uitvoeren. Voor respectievelijk 67 en 75 miljoen. Maar volgens Rijkswaterstaat voldeden die of fertes niet aan de eisen en zijn daarom ongeldig verklaard. Het werk aan de schuiven vindt de komende jaren plaats in de stormluwe periode tussen half april en 1 oktober. Maar voor de zekerheid mag er per keer aan maximaal vier gewerkt worden want in de zomermaanden kan het immers ook wel eens stormen. De schuiven zijn 42 meter lang en tussen de zes en twaalf meter hoog. Al in 1990 bleek dat er scheurtjes zaten in de verflaag op een aantal schuiven van de kering waardoor roestvorming kon optreden. Een fikse tegenvaller voor Rijkswa terstaat want gehoopt was dat de verflagen langer zouden houden. Besloten werd dan ook om voor dertig van de 62 vervroegd on derhoud uit te voeren. De andere 32 moeten niet behandeld wor den omdat ze voorzien zijn van een teerlaag die prima voldoet, maar niet meer gebruikt mag worden vanwege nieuwe milieu- eisen. De roestvorming komt voor op de schuiven die behandeld zijn met acratonverf. De afgelopen jaren zijn negen schuiven reeds behandeld voor een bedrag van bijna vier miljoen gulden per schuif. Zeven werden onder handen genomen door Iris- Willems zodat dat bedrijf nu er varing heeft hoe precies gewerkt moet worden. De inschrijvers hadden de keuze tussen het ter plaatse of elders behandelen van de schuiven. Ge kozen is voor de eerste optie. Dat betekent dat ze straks 3,6 meter opgevijzeld worden waarna er een tent omheen wordt gebouwd. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat geeft direct toe dat een anti-roestbehandeling van tachtig miljoen 'een gigan tisch bedrag is'. „Maar niet ver geten mag worden dat het nu eenmaal gaat om een heel groot werk, onder zeer bijzondere om standigheden, aan een enorm project." zich slechts voor één lap grond mocht inschrijven. Bouwbedrijf Goossen uit Walsoorden heeft echter voor zowat alle kavels in geschreven. Directeur J. Go os sen denkt dat de gemeentelijke spelregels die mogelijkheid open laten. De gemeente vond van niet en toen het er naar uitzag dat Goossen helemaal buiten de boot zou vallen, stuurde die met een een advocaat op de gemeente af. Ook die actie heeft ertoe bij gedragen dat de loting is uitge steld. Volgende week heeft Goossen een gesprek met de ge meente en hij heeft er goede hoop op dat beide partijen er wel uit zullen komen. Terneuzen/Oostburg/Hulst - Het waterschap Vrije van Sluis heeft 'enkele tienduizenden guldens' aan renteverlies geleden doordat gegevens voor de belastingaansla gen te laat werden aangeleverd. Het gaat om de zogeheten water schapsomslag voor huiseigenaren. Door de invoering van de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) in januari van dit jaar, de daarmee samenhangende her taxaties van panden en daarop volgend de vele bezwaarschriften is bij veel gemeenten vertraging opgetreden in de verwerking van gegevens. De waterschappen zijn voor hun aanslagen daar weer van afhankelijk. Dijkgraaf C. Almekinders van het Vrije van Sluis zegt dat zijn wa terschap het 'overgrote deel' van de aanslagen op tijd (30 juni) heeft kunnen versturen. „Maar wij heb ben niet afgewacht en hebben zelf initiatieven genomen. Veel heb ben we echter handmatig moeten verwerken." De laatste aanslagen zijn 1 november de deur uitge gaan. Almekinders begroot het daardoor geleden renteverlies op enkele tienduizenden guldens. Waterschap Hulster Ambacht heeft volgens F. de Vries, hoofd Middelen, geen noemenswaardig verlies geleden. De gemeenten hebben hun gegevens volgens De Vries weliswaar iets later dan nor maal aangeleverd, maar de ver traging bij het versturen van de aanslagen bedraagt bij het Huls ter Ambacht slechts twee maan den. Zijn collega bij het water schap De Drie Ambachten, Th. Sponselee, laat zich in gelijklui dende bewoordingen uit. „Abso luut geen sprake van een strop door grote renteverliezen. Slechts één van de drie gemeenten binnen ons beheersgebied was later met het aanleveren van de gegevens. Dat heeft maar tot een klein beet je achterstand geleid." De Zeeuws-Vlaamse waterschap pen steken daarmee gunstig af bij het landelijke beeld. Volgens een woordvoerster van de Unie van Waterschappen kampen water schappen met een miljoenenstrop doordat gemeenten gegevens te laat hebben aangeleverd. (ADVERTENTIE) Kassa tel. (076) 530 31 32 j Nationale Theaterkassa 0900 9203 (75 c.p.m.) 1 0.900.300.5000) 10 - 22 UU* «0 CPM

de Stem | 1997 | | pagina 13