Jeltsin gaat troepen fors inkrimpen üimiiiiiinuiiiiiiMii 200 keukens in alle stijlen van de wereld! Kok overtuigd van steun Kohl voor Duisenberg keukenwereld Indonesië zit na de brand op de blaren voering igen uit Brits rundvlees aan het been uit de handel Slachtoffers van aanslag bij Luxor herdacht illliljMir," Normandië wil meer varkenshouders binnen zijn grenzen Politiek akkoord over verbod tabaksreclame in EU binnen bereik Rechter veroordeelt Berlusconi MMENTAAR en roekeloos ENLAND KORT drei Schwarz rijgesproken O locaties asbest DE STEM BUITENLAND A5 In het Oostzeegebied Granieten werkblad voor de prijs van een kunststof* I IX PIOT KLCRKX Donderdag koopavond. BUITENLAND KORT Suriname krijgt onderzoekscommissie Winnie Mandela verder beschuldigd Nederlandse camerateams verwijderd AI beschuldigt Kabila van slachtingen Ramp Estonia lag aan constructiefout Zestien maanden celstraf, maar uitzitten onwaarschijnlijk EMBER 1997 A4 als landbouw-, tuinbouw- en it, bloemen en vlees zijn we- grarische sector er veel aan chriften en controles die zich erkende bedrijven, leesverwerking is een aantal n is, niets kan schelen of ze s ook allerminst druk maken rarische exporteur, n aantal Brabantse bedrijven erwerkt en verhandelt. Dit is heersende BSE-epidemie en lees kan hebben voor de ge- nderziekte niet gering zijn, is er veehouders en binnen de België en Luxemburg zijn in- unde zijn die het drietal Bra- t moet platte winstzucht zijn. handelen leidt, en dus crimi- aar wat voor de langere ter- naam van Nederland als agra- agschaal gesteld wordt. Ie figuren gaat en dat het be- of zelfs maar geslacht is, zal in r is een smet geworpen op de ert te bewaren. Dat gaat ten t de goeden lijden immers al- kelen wordt op deze wijze ver- n Onderwijs ziet ervan af anden na hun verjaardag verkiezingen heen. De PvdA- gulden binnenhalen met die het schooljaar volgend op de echter per kwartaal gaan in de verjaardag al geld te kun- maatregel weten. Leerplich- rijgen, het hele schooljaar. rinnaar van de VPRO Joris an het International Docu- FA), dat de afgelopen week eens-Duitse documentaire- n plastiek plus een geldbe- uit handen van juiyvoorzit- de prijs voor zijn film Auf beklemmend beeld schetst op de afvalbelt van Boeka- hwartz versloeg in de eind- die op het festival indruk ntaire over de traditionele Bosch heeft gisteren de 30- den geleden door de recht- ngenisstraf was veroordeeld ijheid gesteld en ontslagen justitie eiste in mei nog ne- wegens moord op haar ex- 1. Haar advocaat voerde tij vrouw uit noodweer had ge- e te wurgen. De officier van omdat hij moord in plaats .de twee jaar 14.00 gebouwen :ht controleren op de aanwe- tssecretaris Gmelich Meijling nrapportage over deze kwes- smacht sinds de Cannerberg- rlementaire werkgroep wordt o-commandocentrum werden ensen aan het kankerverwek- oste minstens één leven. elikopter-zaak men aangehouden in verband i helikopter uit gevangenis De er. Het gaat om twee vrouwen hebben meegewerkt aan de zegens drugshandel gevangen Je politie kon de drie aanhou- ig van het televisieprogramma ig mislukte omdat de helikop- iloot kwam daarbij om het le- lurwerkc ampagne ne van de Stichting Ideële Re- ngeren die groot belang hech- biedt onder meer een hand- 1 met één pootje. Sire, dat gis- npagne, houdt vast aan de slo- rurwerk stunt', die vanaf 1995 >ens Sire nog steeds nodig- Bij aantal vuurwerkslachtoffers vamen 1100 mensen in het zie- oden. ng studiekosten' t dat het volgende kabinet ge- 10 gulden een tegemoetkoming hun kind. Ze denkt aan een be- Daarmee zou een bedrag van Van Zijl is een dergelijke ge- siezen boven bijvoorbeeld een ie ook terechtkomt bij de hoge- ■a kinderbijslag zou er per kind :ten. Dgelijk gesloopt stitie onderzoekt of de Bijlmer- E december wordt daarover een ure inrichting Oyer-Amstel, zo- ïeet, is amper twintig jaar ou >op van het gebouw behoort to rtement. Het huidige complexlS dingen niet aan de eisen die de i i i i DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 Stockholm (afp/rtr/anp) - Rusland zal met ingang van 1 januari 1999 het aantal troepen in het noord westen van het land eenzijdig met 40 procent beper ken. President Jeltsin kondigde dit gisteren aan in een toespraak voor het Zweedse parlement. „Vanaf 1 januari 1999 zal Rus land zijn land- en zee-eenheden eenzijdig met 40 procent beper ken, met name in Noordwest- Rusland," zo verklaarde Jeltsin. ,Het is niet makkelijk, maar we zullen dit probleem oplossen." Jeltsin wil een 'vertrouwenszo- ne' rond de Oostzee vormen om het gebied tot een sterke regio binnen het Europese huis te ont wikkelen. De afgevaardigden van de Riksdag beloonden hem met een stormachtig applaus. Om de spanningen met Estland, Letland en Litouwen te vermin deren, is Jeltsin bereid tot we- derzijdseinspecties van militai reinstallaties. Ook wil hij dat er een 'rode telefoonlijn' komt tus sen de Baltische militaire com mandanten en die van de Russi sche enclave Kaliningrad, dat tussen Polen en Litouwen ligt ingeklemd. De drie Baltische staten, die zich in 1991 afscheidden van de toen malige Sovjet-Unie, staan nog altijd wantrouwend tegenover Moskou. Jeltsin beloofde de drie landjes in oktober veiligheids waarborgen, als tegenwicht voor het Baltische streven naar aan sluiting bij de Navo, waar Mos kou fel op tegen is. Dinsdag antwoordde Jeltsin in Stockholm op een vraag over de Het is intussen zeldzaam genoeg om opvallend genoemd te wor den: op de meeste plaatsen pro beert men juist van varkensmes- ters af te komen. Maar in verge lijking met het nabijgelegen Bre- tagne is de provincie Manche, de uiterste punt van het Normandi- sche schiereiland een woestenij. De landbouwautoriteiten willen dus nieuwe bedrijvigheid aan trekken. Toch staat een ding voorop: men wil niet dat de pro- duktie zich op anarchistische wijze ontwikkelt. „Er zijn plaat sen genoeg waar een varkensmes- terij niet gewenst is. Bovendien denken we dat de bedrijven die we hier willen, een menselijke maat moeten hebben. Met bij Van onze correspondent Londen - De Britse regering heeft een verkoopverbod in gesteld op de verkoop van rundvlees met bot. Dit nadat sporen van de gekke koeien ziekte (BSE) zijn gevonden in zenuwknopen aan de rugge- graat van runderen. Ook in andere botten en in beenberg werd BSE aangetrokken. In een verklaring voor het parle ment maakte landbouwminister Jack Cunningham gisteren be kend dat al het vlees met bot uit de handel moest worden geno men. De minister baseerde zijn besluit op advies van de onafhan kelijke adviescommissie voor BSE (SEAC). Deze commissie heeft vorig jaar al een verband gelegd tussen het eten van met bse besmet rundvlees en een nieuwe variant van de dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jakob. Hieraan zijn inmiddels meer dan 20 Britten bezweken. Nederland is door de Britse autoriteiten niet op de hoogte gebracht van de mo gelijke risico's van het eten van rundvlees dat aan een bot vast zit. Dat melden woordvoerders van de ministeries van Land bouw en Volksgezondheid. Minister Cunningham benadruk te dat het ging om een voorzorgs maatregel vanwege zeer klein ri- siko. Maar, zo voegde hij eraan toe, het zou voor de Labourrege- ring onaanvaardbaar zijn ge weest dit wetenschappelijk on derzoek te negeren. De minister wilde zich daarmee duidelijk on derscheiden van Conservatieve voorgangers die veel kritiek had den geoogst vanwege halfslachti ge verklaringen en besluiten. Cunningham zei dat het zijn eer ste taak was de belangen van de Britse consumenten te bescher men. Ook geïmpoteerd rundvlees zal voortaan moeten worden uit gebeend. In de praktijk betekent de maat regel dat de Britten geen T-bone steaks, runderrib en ossenstaart meer kunnen kopen. Ongeveer vijf procent van de totale Britse vleesconsumptie betreft vlees an het bot. Volgens de omstreden micro-bioloog professor Richard Lacey heeft de Britse regering echter te weinig en te laat gerea geerd. „De cellen uit het been merg circuleren door de rest van het dier. Het is belachelijk te ver onderstellen dat vlees zonder bot veilig is als vlees aan het bot risi- ko draagt." Het Britse verbod heeft geen ge volgen voor de vleesexport. Van wege de gekke koeienziekte be sloot de Europese Commissie vo rig jaar al tot een totaal verbod op de export van Brits vlees. Dit nadat wetenschappers een ver band hadden gelegd tussen bse en de nieuwe variant van de hersen ziekte Creutzfeldt-Jakob. Baltische veiligheid, dat Rus land zijn kernkoppen met 'op nieuw eenderde' gaat reduceren. Woordvoerders van het Kremlin haastten zich na deze verrassen de uitlatingen te zeggen, dat de president een gebaar van goede wil bedoelde te maken. Eerder heeft Moskou aangekon digd dat het zijn strijdkrachten wil terugbrengen van 1,7 miljoen nu tot een miljoen in het jaar 2000. Geschat wordt dat Rus land, met inbegrip van gewapen de politie-eenheden en milities, meer dan twee miljoen mensen onder de wapenen heeft. Onze correspondent in Moskou Wierd Duk meldt dat Russische commentatoren zich het hoofd breken over de betekenis van de verrassende uitspraken van pre sident Jeltsin tijdens diens staatsbezoek aan Zweden. Eer gister sprak de president ook al over eenzijdige reductie van een derde van het aantal kernkop pen. „Dit is zijn stijl en zijn aard," meent Andrej Piontkovski van het Centrum voor Stategische Studies in Moskou. „Hij wil graag laten zien dat hij persoon lijk doorbraken kan forceren. De genen van de communistische partijsecretaris spelen hem par ten." I9s p m Sm 9 SB BH ■"•fc,»»-*' Van onze correspondent Parijs - Twee provincies in Frankrijk zoeken varkenshouders. Zowel de Normandische deelprovincie Manche als het ten zui den van Nantes gelegen Pays de la Loire willen varkensmestbe- drijven aantrekken. „Èr is ruimte en er zijn mogelijkheden ge noeg," aldus Remi Bellache van de landbouwkamer in de Man che. voorbeeld maximaal 200 zeugen in een systeem van fokker/mes ter. We willen geen gigantische mest- of fokbedrijven, die door de omgeving niet meer worden geaccepteerd. Hier in de Manche is plaats voor familiebedrijven," aldus Ballache. Omdat de jeugd ook in de Nor mandische landbouw de toe komst heeft, toog Ballache afge lopen week naar de landbouw scholen in de provincie. „We wil len bij hen het idee wegnemen dat een varkenshouder per defi nitie een notoire milieuvervuiler is die de milieuwetgeving aan zijn laars lapt. De varkenshoude rij is een goede bedrijfstak met toekomstperspectief. Voorgegaan door christelijke en moslimgeestelijken nemen on geveer duizend Egyptische toeristengidsen een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan de 62 slachtoffers van de aanslag vori ge maand bij Luxor in Egypte. De gidsen waren bijeengekomen bij de Hatshepsut-tempel, de plaats van de aanslag, om te rouwen voor hun omgekomen collega 's foto reuter (ADVERTENTIE) 'Bij aanschaf van een keuken vanaf ƒ9.500,-; aanbieding loopt tot en met 6 december 1997: niet in combinatie met andere aanbiedingen. Amersfoort 033-4570066, Waalwijk 0416-336300, Door Step Vaessen Jakarta - Het vuur is uit - al leen een paar veengebieden in Kalimantan en Sumatra branden nog - en de giftige rook is opgetrokken. Na bijna vijf maanden smog is einde lijk aan de regengebeden ge hoor gegeven. Opgelucht haalde Zuidoost-Azië vorige week adem. «Met genoegen kunnen we mee delen dat heel Zuidoost-Azië be vrijd is van de smog en dat het nu veilig is voor toeristen om te komen en te genieten van een helderblauwe lucht en stralende zonneschijn," zo lieten ze de we reld weten. De laatste, in smog gehulde luchthaven in Indone sië, is onlangs met veel ceremo nieel vertoon opengegaan. Aan het eind van deze week zullen al- je buitenlandse brandbestrijders het land hebben verlaten. De ramp is voorbij. Indonesië gaat over tot de orde van de dag, de economische crisis heeft de bos branden van de voorpagina's verdrongen. Volgens schattingen is meer dan een miljoen hectare bos Ver brand, tientallen mensen zijn verongelukt in de rook en tien tallen anderen zijn gestikt. Tien duizenden mensen zijn opgeno men in ziekenhuizen en miljoe nen hebben dagelijks in de rook moeten leven. Over hen hoor je niks meer, wel over de toeristen die nog steeds in groten getale wegblijven. Op Bali, waar de lucht altijd hel der is geweest, kwamen vorige maand tien procent minder toe risten dan de maand ervoor. In het hele land arriveerden ruim een miljoen toeristen minder dan gepland. De regering loopt daar door ruim twee miljard dollar mis. Buitenlandse valuta die ze nu in de crisistijd hard kunnen gebruiken. Het land verdient nu ongeveer vijf miljard dollar aan toerisme, terwijl zeven miljard geraamd was. Allemaal de schuld van de negatieve interna tionale berichtgeving over de bosbranden, aldus de autoritei ten. De branden die volgens pre sident Suharto de schuld zijn van het weersverschijnsel El Nino. Over brandstichting door grote bedrijven repte hij niet. „Voor ons betekent dit een enorm financieel verlies," vertelt C. Gideonse van een Nederland se touroperator die ook de op In donesië gerichfe SOC-reizen or ganiseert. Op Bali heeft het be drijf veertig procent minder boe kingen. Op Sumatra is de situa tie nog veel dramatischer. De af gelopen drie maanden is de be zettingsgraad in hun hotels nul geweest. „Bijna de helft van de lokale agenten in Sumatra is al failliet. Het ging echt mis na de crash met het Garuda-toestel in Noord-Sumatra. Toen stroom den de afzeggingen binnen." In Nederland werd toen ook be sloten tot een negatief reisadvies voor Sumatra en Kalimantan. Maar veel mensen gingen ervan uit dat heel Indonesië in rook ge huld was. En ook al is de smog weg en het negatieve reisadvies opgeheven, de toeristen willen maar niet komen. „Ik denk dat het zeker nog een jaar duurt, voordat er weer veel toeristen naar Indonesië komen. Het land is nu besmet en dan is er nog de economische crisis dat straalt ook alleen maar onstabi liteit uit." Volgens Gideonse hebben veel op Zuidoost-Azië gerichte touroperators voor de zekerheid al een nieuwe markt aangeboord: het Carabisch ge bied. De Verenigde Naties zijn intus sen bezig om samen met de Indo nesische autoriteiten trainings programma's op te zetten voor de lokale bevolking. „Ze moeten meer bewust gemaakt worden van de gevaren van vuur," aldus G. Hurrill van de Verenigde Na ties. „Daarnaast gaan we met hulp van de donorlanden brand- bluspakketten leveren en blus- trainingen geven." D. Dijkstra van het Internationale Centrum voor Bosbouw in Bogor gelooft niet, dat dit een nieuwe ramp kan voorkomen. „Zolang ik geen enkel signaal van de regering zie dat ze serieus van plan is de brandstichters aan te pakken, vrees ik het ergste. Dan alleen raakt ook de bevolking door drongen van de ernst van de zaak. De regering moet brand stichters, ook al zijn het bevrien de zakenmensen, in de gevange nis stoppen." Een andere reden dat het vol gend jaar, volgens Dijkstra, weer mis gaat, zijn de voorspellingen dat het regenseizoen veel korter duurt dan in andere jaren. „Nu regent het ook veel minder dan normaal in deze tijd van het jaar. Als de voorspellingen uitkomen dat het regenseizoen korter is dan normaal, dan betekent dat weer een lang droog seizoen waardoor de bossen gemakkelijk ontvlambaar worden." De laat ste keer dat El Nino in zeer hevi ge mate in Indonesië toesloeg, in 1982, zijn volgens Dijkstra de meeste hectares bos juist het jaar erna verbrand. Van onze correspondent Hannover - Helmut Kohl staat onveranderd achter Wim Dui senberg als toekomstige presi dent van de Europese Centrale Bank. Premier Wim Kok is overtuigd van de steun van de Duitse Bondskanselier. Aan de rand van het partijcongres van de Duitse socialistische SPD in Hannover zei Kok: „Ik heb geen enkele aanleiding om te twijfelen aan de steun van Kohl voor de kandidatuur van Duisenberg." Hij zei zijn gastoptreden op het SPD-congres niet met Kohl te hebben afgestemd: „Ik maak nog altijd m'n eigen agenda." Kok zei dat hij op elk internatio naal treffen de kandidatuur van Duisenberg ter sprake brengt. „Ik heb er een paar dagen geleden nog met Kohl over gesproken. En ook hier, in Hannover, heb ik op hun verzoek nog eens verteld waarom onze kandidaat zo geschikt is," al dus Kok na een gesprek met de SPD-politici Oskar Lafontaine en Gerhard Schroder. De Nederlandse premier was spe ciaal voor het SPD-congres naar Hannover gevlogen. Hij hield er een door veel applaus onderbro ken redevoering van een half uur. Zijn toehoorders sprak hij aan met 'beste vrienden en vriendin nen' en niet 'kameraden', zoals bij de Duitse socialisten onder elkaar gebruikelijk is. Zoals te verwachten kreeg Kok veel bijval voor de passages waar in hij vertelde over de Nederland se ervaringen met deeltijdarbeid en gelijke kansen op werk voor man en vrouw, waarbij ook nog eens zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de gezinsom standigheden. Partijvoorzitter Oskar Lafontaine greep de toespraak van Kok aan om te benadrukken dat deeltijd werk in Nederland iets heel an ders is dan het minimaal betaalde en sociaal onverzekerde 610 mark-baantje in Duitsland. „Deeltijd is geen tweederangs baan; dat denken veel Duitsers. Maar voor deeltijdwerkers moe ten dezelfde rechten gelden als voor iemand met een volle baan," betoogde Kok voor zijn enthou siast gehoor. „Juist als het om ver deling van werk gaat, willen we graag van jullie leren," haakte La fontaine daarop in. Voor zijn terugreis naar Neder land lichtte Kok zijn toespraak toe voor de aanwezige Nederland se correspondenten. „Een groot deel van de economische groei in Duitsland is terecht gekomen bij mensen die al een baan hadden. 'In Nederland hebben we dankzij die groei de werkgelegenheid meer gespreid. Dus ook minder werkloosheid. Duitsland zou eens kunnen gaan denken aan een soort Melkert-banen'. Op de tweede dag van het SPD- partijcongres werd de potentiële kanselierskandidaat Gerhard Schroder met een verrassend groot aantal stemmen in de eerste verkiezingsronde al herkozen tot partijbestuurslid; met 342 van de 458 geldige stemmen, ongeveer 75%. Paramaribo - De Surinaamse president Jules Wijdenbosh heeft aangekondigd dat binnen twee weken een uit zeven personen be staande commissie zal worden ingesteld die onderzoek gaat ver richten naar diverse mensenrechtenschendingen in de jaren tach tig. De mededeling van het staatshoofd komt enkele dagen voor de herdenking van het feit dat vijftien jaar geleden, op 8 decem ber 1982, vijftien tegenstanders van het militaire regime van Dé- si Bouterse werden vermoord. Bouterse heeft eerder deze week in een interview gezegd verantwoordelijk te zijn voor die moorden, omdat hij destijds de leiding over het leger had. „Op die bewuste avond was ik echter bij een vrouw en dus niet direct betrokken." Deze verklaring van Bouterse staan haaks op die van getuigen die het tegendeel beweren. De enige overlevende van het drama, huidig parlementariër en vakbondsleider Fred Derby, heeft tot op de dag van vandaag geen openheid van zaken gegeven. In Su riname is laconiek gereageerd op de aankondiging van Wijden- bosch. Johannesburg - Winnie Madikizela-Mandela is er gisteren van beschuldigd persoonlijk opdracht te hebben gegeven tot de moord op de 14-jarige anti-apartheidsactivist Stompie Seipei in 1989. „Winnie heeft geen enkele moord zelf gepleegd. Dat liet zij het voetbalteam doen," aldus de toenmalige aanvoerder van dat team, Jerry Richardson. Maar later op de dag presenteerde Madi- kizela-Mandela's advocaten bewijsvoering, waaruit kan worden afgeleid dat zij pas na de moord op de hoogte waren gesteld en zich 'ontzet' toonde. Richardson zit een levenslange gevangenis straf uit vanwege de moord op Stompie, die hij gisteren in details beschreef. Naast een aanzienlijk aantal ANC-bestuursleden werd de hoorzitting gisteren tevens bijgewoond door Stompie's moeder Joyce. Zij barstte herhaaldelijk in huilen uit. De verdedi ging van Madikizela-Mandela dwong Richardson al snel na het begin van de ondervraging de bekentenis af, dat hij als informant voor de politie werkte. Brussel - Camerateams van het NOS-Journaal en de actualitei tenrubriek 2Vandaag zijn gisteren verwijderd uit het Europees Parlement. Op uitnodiging van de europarlementariërs Van Dijk (PvdA) en Metten (PvdA) wilden zij opnamen maken in een nieuw gebouw van het parlement. In dit gebouw hebben fotogra fen en camerateams geen toegang. Beide europarlementariërs reageren verontwaardigd op de verwijdering. Van Dijk zal de kwestie vandaag in een plenair debat ter sprake brengen. Metten gaat een klacht indienen bij EP-voorzitter Gil-Robles en zijn ei gen fractievoorzitter Green. Het bureau van het EP bepaalde on langs dat in het nieuwe gebouw D3, waar de kamers van de leden zijn gehuisvest, geen foto- of filmopnamen zijn toegestaan. Het dagelijks bestuur van het parlement wil daarmee verdere schade aan het imago van het EP voorkomen. Eerder ontstond al op schudding over de dure doucheruimten in het nieuwe gebouw. Rijswijk - De mensenrechtenorganisatie Amnesty International beschuldigt het regime van Laurent-Désiré Kabila ervan op 13 mei van dit jaar bij de plaats Wendji in het noordwesten van de Democratische Republiek Congo (RDC) zeker 140 vluchtelingen te hebben afgeslacht. Getuigen vertelden Amnesty in juni over de slachting bij Wendji. Volgens Amnesty hebben Kabila's soldaten duizenden Rwandese vluchtelingen en Congolese burgers ver moord. „Dat maakte deel uit van een doelbewust beleid." Het Amnesty-rapport komt op het moment dat minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking in Washington verklaarde, dat er in Congo geen massale schendingen van de mensenrechten plaatshebben. Hij vindt dat het land een kans moet krijgen, zei hij dinsdag. Nederland zal dan ook vandaag op de conferentie over de wederopbouw van Congo in Brussel om steun vragen voor de nieuwe regering in Kinshasa. Tallinn/Stockholm - De ramp met de veerboot Estonia die in 1994 852 levens eiste, is te wijten aan een constructiefout in de boeg. Dat staat in het onderzoeksrapport van experts uit Zwe den, Finland en Estland, dat gisteren in de hoofdsteden van de drie landen openbaar is gemaakt. „De voornaamste oorzaak is het zwakke sluitsysteem van de boegdeuren," aldus de onderzoe kers. „Dat had minstens vijf keer zo sterk moeten zijn."Volgens het verslag is het schip niet vergaan omdat het te hard voer. Evenmin zijn er persoonlijke fouten gemaakt door de bemanning. Het rapport bevestigt eerdere voorlopige conclusies over de oor zaak van de ramp. Van onze correspondent Brussel - De Europese tabaksproducenten hoeven na vandaag niet onmiddellijk te gaan wanhopen. Weliswaar is een politiek akkoord tussen de lidstaten van de Europese Unie over een ver bod op tabaksreclame binnen bereik, maar organisatoren van mondiale evenementen krijgen nog nog acht jaar de tijd om an dere sponsors te zoeken. Vandaag vergaderen in Brussel de ministers van volksgezond heid over het reclameverbod. Eu ropa bleef het ruim tien jaar on eens met elkaar, maar nu zijn de grootste tegenstanders Neder land en Groot-Brittannië over stag. Wel vraagt Londen een uit zondering voor Formule 1-wed- strijden op het circuit van Silver- stone. Het is onzeker wat deze Britse wens vandaag teweeg brengt en of de meerderheid van de lidstaten kan leven met zo'n uitzondering. Duitsland, Oosten rijk en Griekenland zijn tegen al Van onze correspondent Rome - De rechtbank van Mi laan heeft Silvio Berlusconi veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenis straf en 70.000 gulden boete wegens fraude en valsheid in geschrifte. Dat betekent ech ter niet dat de Italiaanse op positieleider en oud-premier ook inderdaad achter de tra lies gaat. In gevallen als deze, met straffen van minder dan twee jaar en zonder precedenten, volgt in Ita lië automatische kwijtschelding. Maar het is wel een zware more le en politieke dreun voor Ber lusconi, die nog in een half do zijn andere fraude- en corruptie processen is verwikkeld. De openbare aanklager had een jaar en acht maanden gevange nisstraf geëist tegen Berlusconi en vier van zijn naaste medewer kers op beschuldiging van frau de en belastingontduiking bij de aankoop van het filmproduktie- bedrijf Medusa aan het begin van de jaren '90. Berlusconi zou de zwendel heb ben uitgedacht en uitgewerkt in overleg met de anderen. Van hen heeft de rechter echter alleen de zakelijk directeur van Berlusco ni's Fininvest-concern, Carlo Bernasconi, veroordeeld, even eens tot zestien maanden. De an dere verdachten, onder wie Ber lusconi's neef Giancarlo Foscale en de zakelijk leider van het concern, Adriano Galliani, wer den vrijgesproken. Het is de eerste veroordeling van de leider van Forza Italia, die waarschijnlijk spoedig door an dere zal worden gevolgd. Berlus coni zelf zal daar niet direct door worden geraakt. Tenslotte geniet hij als Kamerlid parle mentaire onschendbaarheid en kan dus niet worden gearres teerd. Maar de gevolgen voor zijn politieke loopbaan kunnen veel ernstiger zijn. te strenge beperkingen. Dene marken onthoudt zich van stem ming. Deze vier landen hebben samen te weinig stemmen om een besluit te blokkeren. In 1989 besloten de lidstaten van de EU tabaksreclame op televisie te verbieden, maar tot een alge meen Europees verbod is het nooit gekomen. Wel hebben sindsdien verschillende lidstaten, zoals Frankrijk en Finland, ver regaande maatregelen genomen. Die ondermijnen een Europese aanpak, vindt de Europese Com missie. EU-voorzitter Luxemburg meent dat de tijd gekomen is om betere afspraken in Europa te maken. In het Luxemburgse compromis, waarover vandaag een besluit wordt verwacht, wordt alle recla me voor tabak verboden. Dat geldt ook voor indirecte reclame. Een merk sigaretten mag niet worden gebruikt om bijvoorbeeld aanstekers aan te prijzen waarop hetzelfde merk staat afgebeeld. 'Brussel' laat de lidstaten vrij om strengere maatregelen te nemen. Over twee jaar wordt tabaksre clame langs sportvelden, bij pop festivals en langs race-circuits verboden. Maar voor 'wereldwij de' evenementen, zoals het For mule 1-circus, komen er lange overgangstermijnen. Gesproken wordt van acht tot negen jaar. De organisatoren van autoraces zeg gen dat het reclameverbod direct of indirect duizenden banen zal kosten.

de Stem | 1997 | | pagina 5