Kabinet door met plannen stadsprovincie J eltsir troep< inkrin WD oogst kritiek met plan versnelde keuring deel WAO'ers Vervanger Wolffensperger kiest de fiets Kok wil dat horeca geweld aanpakt Europese Commissie betaalt voorschot pestkosten Ritzen stelt invoering lesgeld 16-jarigen uit Normand varkensh* binnen zii Indonesi DE STEM BINNENLAND DE STEM Ondanks fors verzet in Senaat Overgangssituatie voor Hippo Toto Netelenbos wil gymleraren voor basisonderwijs CDA heeft vragen over BSE-fraude Paul Wessels, nieuwkomer in D66-fractie, fietst van Gennep naar Den Haag DE STEM COMMENTAAR Onverantwoordelijk en roekeloos 11 BINNENLAND KORT In het Oostze* i i i DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD heeft zich forse kritiek op de hals gehaald van de rest van de Tweede Kamer door aan te dringen op snellere herkeuringen voor mensen die met psychische klachten in de WAO belanden. De andere partijen vinden het onrede lijk om onderscheid te maken tussen psychische en lichamelijke klachten. Tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken haalde WD-Kamer- lid Van Hoof een oud plan van stal. De enquêtecommissie Sociale Zekerheid heeft aanbevolen mensen die met psychi sche klachten in de WAO terechtkomen, na een jaar te herkeuren, in plaats van na de gebruikelijke drie jaar. Van Hoof sprak van een 'verstandig voorstel'. Hij vindt het nodig vaker te herkeuren, om dat de instroom in de WAO nog steeds groot is. PvdA, CDA, D66 en Groenlinks zien niets in een onderscheid tussen WAO'ers met psychische en met lichamelijke klachten. PvdA-Kamerlid Adelmund verweet Van Hoof WAO'ers te 'stigmati seren'. Adelmund wees erop dat keu ringsartsen nu al zelf kunnen beslissen wanneer een WAO'er opnieuw gekeurd moet worden. De WD heeft daarnaast forse kritiek op het werkgelegenheidsbeleid van minister Melkert (Sociale Zaken). Van Hoof vindt dat de regelingen die Melkert heeft be dacht om mensen met een uitkering aan het werk te helpen, niet goed werken. De WD'er vindt dat Melkert CAO's die te weinig laagbetaalde banen creëren, niet algemeen verbindend moet verklaren. Van Hoof kreeg ook kritiek op zijn op roep om het woonlandbeginsel in te voe ren in de kinderbijslag. Daarbij wordt de hoogte van de kinderbijslag gekoppeld aan de kosten van het levensonderhoud in het land waar de kinderen verblijven. Rosenmöller beschuldigde Van Hoof ook hier van 'stigmatiseren', nu van Turkse en Marokkaanse ouders. PvdA-Kamerlid Van Zijl noemde het 'miezerig' om bij ge zinnen met kinderen in Turkije 'een paar centen weg te halen'. Van Zijl herhaalde de wens van de PvdA om het minimumloon te verhogen als de economische groei het toelaat. Het ar beidskostenforfait wil hij vervangen door een voor iedere werknemer gelijke arbeidstoeslag. De WD verzet zich te gen deze 'nivellerende' maatregel. De PvdA wil verder het minimumjeugdloon laten gelden tot 21 jaar en niet meer tot 23 jaar. Vanaf 21 jaar zou iedereen recht moeten hebben op het algemene mini mumloon. De Kamer kreeg gisteren inzage in het convenant over modernisering van de pensioenen, dat staatssecretaris De Gra ve (Sociale Zaken) heeft gesloten met de werkgeversorganisaties en de vakbon den. D66 heeft weinig vertrouwen in de resultaten en wil de modernisering wet telijk regelen. De PvdA voelt daar ook wel voor. WD en CDA laten de pensioe nen liever over aan de sociale partners. Den Haag/Rotterdam (qnp) - Het kabinet wil ondanks forse weerstand in de Eerste Kamer doorgaan met de voorbereidin gen voor de vorming van stadsprovincies. Een meerderheid in de Senaat van CDA en WD voelt niets voor die nieuwe bestuursvorm en wijst een voorstel voor een voorlopige wet van de hand. Ze willen eerst duidelijkheid over de grootte van de regio's en over de verdeling van de bevoegdheden. Het kabi net wil stadsprovincies in Rotter dam en Eindhoven. Van intrekking of wijziging van het wetsvoorstel is volgens ver antwoordelijk staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) nog geen sprake, zo zei ze gisteren in Rotterdam. Volgens haar is het een misver stand dat in de interimwet de be voegdheden en taken van de stadsprovincie al moeten zijn omschreven. „Het gaat om tus- senwetgeving in de overgangsfa se naar de stadsprovincie. De be voegdheden van de stadprovincie worden geregeld in de zogenaam de lex specialis," aldus Van de Vondervoort. Deze speciale wet voor de stads provincies is volgens de staatsse cretaris 'net af' en komt op korte termijn in het kabinet ter sprake. Daarna zal het kabinet de wet in dienen in de Tweede Kamer. De senaatscommissie Binnenlandse Zaken heeft de staatssecretaris intussen voorgesteld het nu voor liggende wetsvoorstel te wijzi gen. In dat geval zou ook de Tweede Kamer opnieuw haar oordeel moeten uitspreken. Het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam, waarin al le regiogemeenten zijn vertegen woordigd, betreurt het standpunt van de Eerste Kamer. Met uitzon dering van Rotterdam vindt de Stadsregio dat invoering van de stadsprovincie op korte termijn noodzakelijk is. Het orgaan stelt dat alleen een Den Haag (anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw) wil de paardentotalisator Hippo Toto overeind houden tot de overname. Per 1 januari vol gend jaar trekt de Staatslo terij zijn handen van dochter Hippo Toto af. Volgens het Tweede-Kamerlid De Haan (CDA) zoekt Van Aartsen niet hard genoeg naar een overname-kandidaat. Den Haag (anp) - Staatssecreta ris Netelenbos van Onderwijs wil onderzoeken of het mogelijk is vakdocenten voor lichamelijke opvoeding op lagere scholen in te zetten. De Tweede Kamer vroeg haar gisteren bij de behandeling van de Wet op primair onderwijs al leen speciaal opgeleide gymlera ren in het basisonderwijs in te zetten. Dat betekent dat niet lan ger de reguliere leraar gymles geeft, maar een pabo-student die de specialisatie lichamelijke op voeding heeft gevolgd. De Kamer wil vakdocenten inzet ten vanaf groep drie op de lagere school. Alleen de kleuters blijven gymles volgen van hun kleuter juf. De staatssecretaris zei het een sympathiek plan te vinden, maar ze wil het voorstel nog niet in de Wet op primair onderwijs opne men. Ze pleitte ervoor eerst een uitvoerbaarheidstest te laten doen. Als die positief uitvalt, kan volgend jaar in het regeerak koord het plan alsnog worden doorgevoerd. VVD-Kamerlid Rijpstra noemde de toezegging van Netelenbos 'een doorbraak'. rechtstreeks gekozen bestuur met voldoende bevoegdheden en mid delen 'de ruimtelijk-economische problemen en kansen in dit ge bied' met succes kan aanpakken. Voor Rotterdam heeft het wets voorstel echter te veel open ein den. Zo zijn onder meer de be voegdheden van de toekomstige stadsprovincie onvoldoende om schreven. Ook in de regio Eind hoven zijn dé reacties verdeeld. De provincie en dertien gemeen ten (Helmond) zijn tegen. Slechts negen gemeenten, waaronder Eindhoven, zijn voor. Het kabinet loodste het wets voorstel van Van de Vondervoort eerder moeizaam door de Tweede Kamer. De interimwet is in feite een moeizaam bereikt compromis van de coalitie in de Tweede Ka mer. Het college van GS van Noord- Brabant vindt dat de procedure die kan leiden tot een stadspro vincie Zuidoost-Brabant nu moet worden stopgezet. Het college wil daarover op korte termijn overleg met de staatssecretaris. PvdA-Kamerlid Van Heemst zei gisteren dat, mocht de stadspro vincie.niet de eindstreep halen, minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) moet opstappen. Dijkstal moet daarom maximale druk uit oefenen op zijn partijgenoten, die de stadsprovincie in de senaat dwarsbomen. „Of de minister van Binnenlandse Zaken en het wets voorstel komen erdoor, of beiden gaan weg," zegt Van Heemst. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA betwij felt of minister Van Aartsen (Landbouw) wel voldoende is opgetreden tegen illegale han del met Brits rundvlees. Aanleiding is de verdenking dat twee Brabantse bedrijven zeker duizend ton rundvlees uit Groot- Brittannië hebben doorgevoerd, vooral naar Oost-Europa. Die handel is sinds het vorig voorjaar in de Europese Unie verboden vanwege de BSE-epidemie. Con sumptie van besmet vlees kan bij mensen de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob veroorzaken. Ook bij een Antwerpse firma is deze week huiszoeking gedaan. CDA-Kamerlid Van Ardenne on derstreept in schriftelijke vragen aan Van Aartsen dat er afgelopen zomer in Vlissingen al fraude met Brits rundvlees werd geconsta teerd. Zij wil van de minister we ten welke maatregelen het kabi net sindsdien heeft genomen en of hij zelf van mening is dat die voldoende waren. Verder vraagt Van Ardenne of het klopt dat de Belgische rege ring al enige tijd geleden om een onderzoek naar de betrokkenheid van Nederlandse bedrijven bij de nu ontdekte fraude heeft ver zocht. Door Arnold Mandemaker Den Haag - Daar zeilt Paul Wessels het statige Binnen hof op. Hij stuurt zijn 22 jaar oude Batavus Flying Dutchman tussen de glim mende limousines die juist de Oekraïnese premier Koetsjma afleveren bij pre mier Wim Kok. De fietsende politicus uit het Limburgse Gennep, autoloos uit overtuiging, steekt in zijn groen D66-shirt onder een warm jekkertje nogal af tegen de maatpakken van de Oekraï nese delegatie, maar daar heeft hij even geen oog voor. „Daar heb ik echt wel een natte rug van gekregen," verzucht de 51-jarige Wessels. Maar hij hééft z'n belofte gehouden. De nieuwkomer in de Tweede Ka mer-fractie van D66, die het gat opvult dat Gerrit-Jan Wolf fensperger achterlaat, had be zworen dat hij op z'n eerste werkdag van Gennep naar Den Haag zou fietsen. In etappes, weliswaar, maar toch: hij heeft de 150 kilometer erop zitten. Samen met zijn politieke com- panen Nol van Eist, die mee fietste, en Jan van Schayck in de volgauto. Het trio trok door steden en dorpen om onderweg de lokale bestuurlijke noden aan te ho ren. Want dat is de diepere be tekenis van zijn gefiets, ver klaart Wessels in een nauwe lijks te stoppen spraakwater val. „Een vorm van participatie met de samenleving." Wessels trekt uit zijn blauw groene schoudertas de persoon lijke standaard-uitrusting te voorschijn van de politicus: jas je dasje. Hij moet straks im mers tegenover Kamervoorzit ter Piet Bukman de gelofte af leggen voor het oog van de na tie, de Kamer en de achterban. En dat kan natuurlijk niet in fiets-tenue. Paul Wessels belooft alles wat een nieuwbakken Kamerlid moet beloven en mag dan het traditionele boeket plus de feli citaties van zijn nieuwe colle ga's in ontvangst nemen. Wes sels mag even aan het Kamer lidmaatschap proeven, na de verkiezingen is hij er waar schijnlijk niet meer bij. Hij staat immers op een onverkies bare plaats. „Ik ga er vanuit dat Paul Wessels stuurt z'n 22 jaar oude Batavus over het Binnenhof. FOTO WIEBE KIESTRA ik op 7 mei weer terug mag fiet- seis toe. Maar in de tussentijd zitten: op een Haagse Kamerze- sen naar Gennep," geeft Wes- zit hij waar hij altijd al wilde tel. Met een natte rug. Noordwijk (anp) - Premier Kok heeft gisteren een beroep gedaan op horecaonderne mers om het toenemend ge weld te beteugelen. „Het gebruik van alcohol heeft de afgelopen jaren voor steeds grotere problemen gezorgd," constateerde Kok in Noordwijk tijdens de openbare jaarvergade ring van Koninklijke Horeca Ne derland. De premier zei zich zorgen te ma ken over jongeren die onder in vloed van drank geweldsmisdrij ven begaan. Volgens Kok is er aanleiding voor een 'geconcen treerde actie' om na te gaan wat kan worden gedaan om de 'spi raal van geweld' te keren. Zelfregulering van de horeca noemde hij als een van de midde len om het geweld te beperken. Hij hield de ondernemers voor dat verdere verbeteringen nood zakelijk zijn. Volgens Kok wordt er soms lang en veel aan jongeren doorgetapt. „Met alle dramati sche gevolgen vandien." Kok is er geen voorstander van om het aantal gelegenheden waar wordt getapt te beperken. „Vol doende horecagelegenheden kun nen de aantrekkelijkheid van de stad en de leefbaarheid van de buurten vergroten en 's avonds een groter gevoel van veiligheid geven," aldus de premier. Maar ook het omgekeerde komt helaas nog voor." Amsterdam Horecagelegenheden in drukke uitgaansgebieden in Amsterdam moeten in de toekomst van de ge meente veiligheidsplannen op stellen. Doel is om te voorkomen dat bezoekers wapens hebben en drugs dealen. Gemeente en hore cagelegenheden moeten nog in overleg over concrete maatrege len om de veiligheid te vergroten. Het gaat bijvoorbeeld om de keus voor portiers, deteetiepoorten en bewaking van toiletten. Burgemeester Patijn van Amster dam spreekt in een notitie van 'een opgefokte sfeer waarin het nachtelijk uitgaansleven is ver zand'. Ook hij pleit voor maatre gelen tegen de effecten van toe nemend drank- en drugsgebruik. „Nadat men zich heeft laten vol gieten zijn ook de barrières ge sloopt waardoor iemand zich ge woonlijk in de hand heeft," aldus Patijn. Voor ongeveer honderd horeca bedrijven in de stad is beveili ging nodig, blijkt uit de notitie die is aangenomen door het colle- Door Bert Schampers Brussel - De Europese Commissie heeft het voorbehoud bij de vergoe ding van de kosten van de varkens pest in Nederland gisteren enigszins afgezwakt. In een tekst over uitbeta ling van een eerste voorschot van 69 miljoen gulden, staat dat een korting op de uiteindelijke Brusselse bijdrage mogelijk blijft. Dat hangt af van de vraag of de Commis sie misbruik van de regelingen kan hard maken. Europees landbouwcommissaris Fischler heeft minister Van Aartsen vorige week een brief gestuurd waarin hij schrijft dat het eerste voorschot niet automatisch in houdt dat 'Brussel' het totale bedrag zal overmaken waarop Den Haag denkt recht te hebben. In feite gaat het om twee soorten vergoe dingen, waar Nederland in het kader van de varkenspest aanspraak op maakt. Enerzijds deelt Brussel in de kosten van de opkoopregeling. Daarvoor is volgens een woordvoerder van het ministerie van Landbouw al zo'n 500 miljoen ecu (ruim 1 miljard gulden) overgemaakt van de naar schatting 1,8 miljard gulden die de Euro pese Commissie zal bijdragen. Voor de bestrijding van de dierziekte is een geringer bedrag beschikbaar. Het per manent veterinair comité ging gisteren unaniem akkoord met het eerste voor schot van 31,3 miljoen ecu (69 miljoen gulden). Dat geld is bestemd voor 197 be drijven op een totaal van ruim 400. De woordvoerder van Landbouw zei te ver wachten dat dit bedrag wordt verdub beld. Dit jaar gebeurt dat in ieder geval niet meer, omdat al het geld voor de bestrij ding van dierziekten op is. De eerste schijf van 31,3 miljoen ecu die nu wordt ge boekt, laat onverlet dat het uiteindelijke globale bedrag lager kan uitvallen, staat in de tekst. De Europese Commissie kan daarbij af gaan op de bevindingen van een Europees inspectieteam, dat misbruik van de op koopregeling heeft geconstateerd. Het fi nanciële verslag is niet openbaar ge maakt, maar over de inhoud wordt tussen NEDERLAND HEEFT een naam te verliezen als landbouw-, tuinbouw-en I veeteeltnatie. Nederlandse groenten, fruit, bloemen en vlees zijn we- reldberoemd. Vandaar dat overheid en agrarische sector er veel aan I doen om kwaliteit te leveren. Door voorschriften en controles die zich zelfs uitstrekken tot toeleverende en verwerkende bedrijven. Die blijken echter niet afdoende. In de vleesverwerking is een aantal lieden actief die het, zoals nu uitgekomen is, niets kan schelen of ze wel eersteklas waar leveren en die zich dus ook allerminst druk maken om de goede naam van Nederland als agrarische exporteur. Dezer dagen heeft justitie ontdekt dat een aantal Brabantse bedrijven tegen alle regels in toch Brits rundvlees verwerkt en verhandelt. Dit ij verboden vanwege de in Groot Brittanië heersende BSE-epidemie en de gevolgen die het eten van besmet vlees kan hebben voor de ge. zondheid van de consumenten. Dat de risico's voor verspreiding van de runderziekte niet gering zijn, is intussen wijd en zijd bekend. Zeker onder veehouders en binnen 'de vleesverwerkende industrie. In Nederland, België en Luxemburg zijn ia. tussen al besmette runderen afgemaakt. Het kan dus geen onwetendheid of onkunde zijn die het drietal Bra bantse firma's parten gespeeld heeft. Het moet platte winstzucht zijn. I Dat die tot volstrekt onverantwoordelijk handelen leidt, en dus crimi-1 neel genoemd kan worden, is evident. Maar wat voor de langere ter-1 mijn nog veel meer telt, is dat de goede naam van Nederland als agra-1 risch grootproducent daardoor in de waagschaal gesteld wordt. Het verweer dat het hier slechts om enkele figuren gaat en dat het be treffende vee niet in Nederland gefokt of zelfs maar geslacht is, zal in het buitenland weinig indruk maken. Er is een smet geworpen op de zorgvuldigheid die Nederland pretendeert te bewaren. Dat gaat tee koste van de hele agrarische sector, want de goeden lijden immers al tijd met de kwaden. Snelle winst voor enkelen wordt op deze wijzever-1 lies voor allen op langere termijn. ge van B en W. Bij de aanpak van de veiligheid in de uitgaansgele genheden komt ook de volgens onderzoeken vaak discutabele rol van portiers aan de orde. De Amsterdamse politie wil een project starten om de bekwaam heid betrouwbaarheid van de cir ca 400 portiers in de hoofdstad te toetsen. Het project loopt vooruit op toepassing van een wetsvoor stel van minister Sorgdrager. Die maakte begin dit jaar bekend dat porties en uitsmijters aan zwaardere eisen moeten voldoen, om zo de invloed van de georga niseerde misdaad tegen te gaan. Personeel wordt gescreend en de politie gaat vergunningen ver strekken voor de bedrijven die portiers in dienst hebben. Ko ninklijke Horeca Nederland geeft komend voorjaar cursussen voor portiers. Den Haag en Brussel wel drukke corres pondentie gevoerd. Van Aartsen maakt zich grote zorgen over de betalingen. De Nederlandse delegatie kon gisteren in stemmen met de formulering in de tekst. Dinsdag was dat niet het geval. De discus sie over de aanpak van de varkenspest blijft volledig open, zei een woordvoerder. Ambtenaren in Brussel sluiten niet uit dat de problemen rond de Europese financie ring van de varkenspest het gevolg zijn van interne ruzies tussen de directoraten landbouw en financiën van de Europese Commissie. Vooral 'de boekhouders' van de Commissie vinden dat de epidemie in Nederland wel erg veel geld heeft gekost. Ook de Denen en Ieren, en eerder al de Belgen, hebben zich in die zin uitgelaten. Joris Ivens Award naar Adrei Schwarz Amsterdam - Adrei Schwartz is de winnaar van de VPRO Joris Ivens Award, de belangrijkste prijs van het International Docu mentary Filmfestival Amsterdam (IDFA), dat de afgelopen week zijn tiende editie beleefde. De Roemeens-Duitse documentaire maker ontving de onderscheiding, een plastiek plus een geldbe drag van 25.000 gulden, gisteravond uit handen van juryvoorzit ter Kerstin Hagrup. Schwartz kreeg de prijs voor zijn film Auf der Kippe/Wasteland, waarin hij epn beklemmend beeld schetst van een Roma-gemeenschap die zich op de afvalbelt van Boeka rest in leven probeert te houden. Schwartz versloeg in de eind ronde de Nederlander Niek Koppen, die op het festival indruk maakte met The Hunt, een documentaire over de traditionele Britse vossenjacht. Vrouw in hoger beroep vrijgesproken Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 30- jarige A. van Dorst die enkele maanden geleden door de recht bank in Maastricht tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag, onmiddellijk in vrijheid gesteld en ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie eiste in mei nog ne gen jaar gevangenisstraf tegen haar wegens moord op haar ex- vriend, de 44-jarige S. van den Boel. Haar advocaat voerde tij dens de rechtszaak in mei aan dat de vrouw uit noodweer had ge handeld, toen haar ex haar probeerde te wurgen. De officier van justitie had het beroep aangetekend, omdat hij moord in plaats van doodstraf bewezen achtte. Defensie zoekt op 14000 locaties asbest Den Haag - Defensie laat de komende twee jaar 14.00 gebouwen van marine, landmacht en luchtmacht controleren op de aanwe zigheid van asbest. Dat schrijft staatssecretaris Gmelich Meijling aan de Tweede Kamer, in een tussenrapportage over deze kwes tie. Asbest ligt gevoelig bij de krijgsmacht sinds de Cannerberg- affaire, die momenteel door een parlementaire werkgroep wordt onderzocht. In dit Maastrichtse Navo-commandocentrum werden tot de sluiting in 1992 duizenden mensen aan het kankerverwek kende materiaal blootgesteld. Dit koste minstens één leven. Drie aanhoudingen in helikopter-zaak Sittard - De politie heeft drie personen aangehouden in verband met de ontsnappingspoging met een helikopter uit gevangenis De Geerhorst in Sittard op 18 september. Het gaat om twee vrouwen en een man uit Tilburg. Zij zouden hebben meegewerkt aan de voorbereiding van de poging een wegens drugshandel gevangen zittende Colombiaan te bevrijden. De politie kon de drie aanhou den op basis van tips naar aanleiding van het televisieprogramma Opsporing Verzocht. De ontsnapping mislukte omdat de helikop ter crashte tijdens het landen. De piloot kwam daarbij om het le ven. Sire begint weer een vuurwerkcampagne Amsterdam - De vuurwerkcampagne van de Stichting Ideële Ke- clame (Sire) speelt dit jaar in op jongeren die groot belang hech ten aan hun uiterlijk. De collectie biedt onder meer een hand schoen met drie vingers en een bril met één pootje. Sire, dat gis teren het startschot gaf voor de campagne, houdt vast aan de slo gan 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt', die vanaf 1995 in gebruik is. De campagne is volgens Sire nog steeds nodig. Bij de vorige jaarwisseling steeg het aantal vuurwerkslachtoffers voor het eerst sinds vijf jaar. Er kwamen 1100 mensen in het zie kenhuis terecht en er vielen drie doden. PvdA: 'Extra vergoeding studiekosten' Den Haag - De PvdA-fractie vindt dat het volgende kabinet ge zinnen met een inkpmen tot 60.000 gulden een tegemoetkoming moet geven in de studiekosten van hun kind. Ze denkt aan een be drag van 700 gulden per scholier. Daarmee zou een bedrag van 200 miljoen gemoeid zijn. Volgens Van Zijl is een dergelijke ge richte inkomensmaatregel te verkiezen boven bijvoorbeeld een verhoging van de kinderbijslag, die ook terechtkomt bij de hoge re inkomens. Met 200 miljoen extra kinderbijslag zou er per kina niet meer dan 75 gulden overschieten. Bijbnerbajes wordt mogebjk gesloopt Den Haag - Het ministerie van Justitie onderzoekt of de Bijlmer' bajes moet worden gesloopt. Half december wordt daarover een beslissing genomen. De penitentiaire inrichting Oyer-Amstel, zo als de Amsterdamse gevangenis heet, is amper twintig jaar oud. Ook renovatie of gedeeltelijke sloop van het gebouw behoort tot de mogelijkheden, aldus het departement. Het huidige complex'5 te duur. Ook voldoen de voorzieningen niet aan de eisen die de Arbowet stelt. Den Haag (anp) - Minister Ritzen van Onderwijs ziet ervan af I het lesgeld van 16-jarigen al drie maanden na hun verjaardag I te innen. Hij tilt de omstreden maatregel over de verkiezingen heen. De PvdA-1 bewindsman wilde in 1998 28 miljoen gulden binnenhalen met die I maatregel. Momenteel wordt schoolgeld betaald in het schooljaar volgend op de 16e verjaardag. Ritzen wilde het lesgeld echter per kwartaal gaan it-1 nen, om op deze manier drie maanden na de verjaardag al geld te kun-1 nen vangen. De Tweede Kamer wilde niets van deze maatregel weten. LeerpliA tige kinderen moeten gratis les blijven krijgen, het hele schooljaar. Stockholm (afp/rtr/anp van 1 januari 1999 het westen van het land een ken. President Jeltsin een toespraak voor het „Vanaf 1 januari 1999 zal Ru: land zijn land- en zee-eenhede eenzijdig met 40 procent bepe: ken, met name in Noordwes' Rusland," zo verklaarde Jeltsii „Het is niet makkelijk, maar w zullen dit probleem oplossen." Jeltsin wil een 'vertrouwenszc ne' rond de Oostzee vormen or het gebied tot een sterke regi binnen het Europese huis te on wikkelen. De afgevaardigde van de Riksdag beloonden hei met een stormachtig applaus. Om de spanningen met Estlam Letland en Litouwen te vermir deren,-Ts Jeltsin bereid tot w< derzijdse-inspêcties van milita. re installaties. Ook wil hij dat een 'rode telefoonlijn' komt tus sen de Baltische militaire con mandanten en die van de Russ: sche enclave Kaliningrad, d; tussen Polen en Litouwen lif ingeklemd. De drie Baltische staten, die zie in 1991 afscheidden van de toer malige Sovjet-Unie, staan no altijd wantrouwend tegenovc Moskou. Jeltsin beloofde de dri landjes in oktober veiligheid: waarborgen, als tegenwicht voc het Baltische streven naar aar sluiting bij de Navo, waar Mo: kou fel op tegen is. Dinsdag antwoordde Jeltsin Stockholm op een vraag over i Van onze correspondent Parijs - Twee provincies in Zowel de Normandische deel den van Nantes gelegen Pays] drijven aantrekken. „Èr is noeg," aldus Remi Bellache r che. Het is intussen zeldzaam genod om opvallend genoemd te woï) den: op de meeste plaatsen prei beert men juist van varkensmea ters af te komen. Maar in verga lijking met het nabijgelegen Bre tagne is de provincie Manche, a uiterste punt van het Normandl sche schiereiland een woestenij De landbouwautoriteiten wille dus nieuwe bedrijvigheid aar] trekken. Toch staat een din voorop: men wil niet dat de pro duktie zich op anarchistisch wijze ontwikkelt. „Er zijn plaafl sen genoeg waar een varkensmel terij niet gewenst is. Bovendiej denken we dat de bedrijven d| we hier willen, een menselijk maat moeten hebben. Met bl Door Step Vaessen Jakarta - Het vuur is uit - leen een paar veengebied, in Kalimantan en Sumat branden nog - en de giftii rook is opgetrokken. Na bijl vijf maanden smog is eind lijk aan de regengebeden g hoor gegeven. Opgeluc haalde Zuidoost-Azië vorï| week adem. „Met genoegen kunnen we ma delen dat heel Zuidoost-Azië I vrijd is van de smog en dat nu veilig is voor toeristen on komen en te genieten van c helderblauwe lucht en stralen zonneschijn," zo lieten ze de reld weten. De laatste, in sn. Sehulde luchthaven in Indoi] S1ë, is onlangs met veel ceren ■heel vertoon opengegaan. Ai het eind van deze week zullen jt je buitenlandse brandbestrijdi het land hebben verlaten. ramp is voorbij. Indonesië ga over tot de orde van de dag, I economische crisis heeft de bij branden van de voorpagin verdrongen. Volgens schattingen is meer u» een miljoen hectare bos vl rand, tientallen mensen zl verongelukt in de rook en ^llen anderen zijn gestikt. TiJ

de Stem | 1997 | | pagina 4