Archief van geheime dienst weg 'Aanval hond was natuurlijke 'Slordigheid met archief joodse bezittingen' Tipgevers in zaak-U. kregen geld justitie Het vergeten protest van professor Barge Paar verkrachtte meisjes 'op bevel van de Here Jezus' Werkstraf en boete voor aanrijden atleet DE STEM BINNENLAND A3 CDA en D66 eisen opheldering Spoor wil zicli bij busstaking aansluiten Leidse universiteit eert 'verzetsprof Enorme fraude met parkeergeld in Amsterdam ECEMBER 1997 A2 111 i i DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 It-Brittannië en Ierland: >s de oostkust eerst nog een ïe winterse bui. Verder af- elend zon en enkele wol- Vrijdag in Schotland be et en regen, in de bergen [afgegaan door sneeuw, dagtemperatuur donder- rond 6 graden, vrijdag uit- opend van een graad of 10 iet westen van Ierland en ptland tot 5 bij Londen, ië en Luxemburg: Afwisse- wolken en wat zon. Langs rust eerst nog kans op een I Maxima rond of net boven raden. rd- en Midden-Frankrijk: |derdag nog kans op wat re- of sneeuw. Koud met ^ima van rond het vriespunt et binnenland tot een graad langs de kust. -Frankrijk: Geleidelijk ^r zon, maar in het oosten wat regen of sneeuw. Vrij- juist in het zuiden een en- bui en in de Pyreneeen |euw. In het Rhonedal eerst een krachtige Mistral, xima uiteenlopend van rond vriespunt bij Lyon tot een lad of 10 langs de kusten, ptugal: Donderdag toene- nde bewolking en met name de Algarve een bui. Middag- Jiperatuur langs de kust rond ^graden, vrijdag vooral in het orden een stuk frisser, ianje: Meest bewolkt en voor- langs de Costa's regen en ns op onweer. Vrijdag hier J daar veel neerslag. Vrijdag het noorden en midden meer a. Maxima van een graad of In het noorden tot 16 aan de ■iidelijke Costa's, inarische Eilanden: Afwisse nd wolken en wat zon. Kans een bui, misschien met on- Jeer. Middagtemperatuur md 23 graden. allorca en Ibiza: Toenemende ewolking en enkele flinke re- ;n- of onweersbuien. Middag- mperatuur dalend tot onge ler 14 graden. alië: Meest bewolkt en buiige Igen, in de bergstreken ook peeuw. Maxima van een graad E 6 in het noorden tot 18 op Si- _lie. riekenland en Kreta: Veel be- •olking en vooral donderdag og een paar stevige regen- of nweersbuien. Middagtempe- atuur rond 17 graden. Eerst log een stevige wind, maar tij- lelijk afnemend, luitsland: Meest bewolkt en af ;n toe sneeuw, vooral iri het losten en zuiden. Koud met niddagtemperatuur rond of jnder het vriespunt. Zwitserland: Overwegend be volkt en af en toe sneeuw, don- ierdag vooral in het noorden In vrijdag juist in het zuiden. Middagtemperatuur meest rond of net boven het vries punt. In het zuiden wat war- ner. lostenrijk: Veel bewolking en kooral aan de noordkant van ie Alpen af en toe sneeuw, liddagtemperatuur op veel plaatsen net iets boven het vriespunt. Van onze verslaggever Roosendaal - „Alle kraam pakketten die zwangere vrou wen krijgen toegestuurd, zou den door de overheid moeten worden aangevuld met fol ders waarin aanstaande ou ders worden gewezen op de risico's in de relatie tussen honden en baby's. Daar ga ik mij druk voor maken ook." Dat zegt Cok Verhoek van het Centrum voor Attitude en Bege leiding in Tholen, naar aanlei ding van de tragische dood van een zes weken oude baby in Ze venbergen. Maandagavond werd het jonge tje, dat diezelfde dag uit het zie kenhuis was gekomen, door de zes jaar oude rottweiler van het gezin doodgebeten. De hond had volgens de ouders nooit eerder agressief gedrag vertoond. Ver hoek gelooft dat direct. Volgens hem was de aanval van de hond een natuurlijke reactie. „Er wordt al gauw gezegd dat het gedrag van een hond door allerlei oorzaken wordt verstoord. Dat is absoluut niet waar. Iedere hond vertoont normaal gedrag. Het probleem is echter dat mensen de taal van de hond veel beter moe ten gaan leren. Probeer te leren wat de stand van de oren en de stand van de staart zeggen." Ook vindt hij dat mensen te mak kelijk denken over het gedrag van honden. „We zijn met zo'n vijftien miljoen mensen in Ne derland. We beschouwen onszelf als individuen die allemaal van elkaar verschillen. Er zijn meer dan een miljoen honden in dit land en die verdelen we netjes in rassen. Nu denken we voor het gemak dat alle honden uit een ras hetzelfde zijn. Dat is dus niet waar. Iedere hond is anders, net als wijzelf." Verhoek probeert een beeld te krijgen van hetgeen maandag avond in Zevenbergen is ge beurd. „Of het echt zo gebeurd is weet ik natuurlijk niet, maar ik kan mij voorstellen dat de hond wordt geroepen als de moeder met de baby op de bank zitten. Met een aai over de kop wordt gezegd: 'Kijk eens lieverd, hier is jouw nieuwe broertje'. Maar die hond is al in de war vanaf het be gin van de zwangerschap. Dat heeft onder andere te maken met de veranderende hormonen van de vrouw. De reukzin van een hond is 1 tot 1,2 keer beter ontwikkeld dan van een mens. Daarbij komt dat de sfeer in huis verandert. Die hond eist z'n vaste plek in de hiërarchie van het gezin, zijn roedel. De baasjes komen op 1, hijzelf op 2 en alles wat daarbij komt op plaats 3. Dus hij gaat z'n plek verdedigen. Dan wordt hij geroepen bij de baby die hiërar chisch onder hem staat en krijgt ook nog eens een aai. Die ziet hij als een bevestiging van zijn ge drag." Volgens Verhoek moet er heel veel tijd worden genomen om de hond te laten wennen aan veran derende situaties. Daar is des kundigheid voor nodig en ge duld. Zelf oplossingen bedenken, zoals de baby in de hondenmand leggen, of de baby onder de snuit van de hond duwen, ziet hij niet zitten. Volgens politiegegevens zijn er dit jaar in West-Brabant onge veer driehonderd meldingen bin nen gekomen van bijtende hon den. Het grootste gedeelte betreft echter honden die elkaar bijten. Incidenten met dodelijke afloop, zoals in Zevenbergen, komen zel den voor. Wel ontstaan er af en toe verwondingen. Zo werden bijvoorbeeld in de regio Roos endaal dit jaar vier kinderen door honden gebeten. Daarvan vonden drie gevallen op de open bare weg plaats en een kind werd in het huis van kennissen gebeten door de hond van het gezin. Den Haag (anp) - D66 en CDA willen van premier Kok en de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Voorhoeve (Defen sie) opheldering over de vernietiging van een groot deel van de archieven van de Militaire Inlichtingendienst (MID). De ver dwijning is in strijd met beloftes die in 1992 aan de Kamer zijn gedaan. Beide fracties wensen duidelijk heid naar aanleiding van een on derzoek door twee medewerkers van het Instituut voor Neder landse Geschiedenis en de Uni versiteit van Amsterdam. Zij stellen dat de archieven van de geheime diensten van de land macht, luchtmacht en marine bij na volledig zijn verdwenen. De Utrecht (anp) - Als de chauffeurs van de streekbussen in staking gaan om te eisen dat ze bij concur rentie hun baan behouden, doen conducteurs en machinisten van de NS mogelijk mee. Bij het spoor spelen dezelfde problemen als bij het streekvervoer. Bij de bussen dreigt een staking als de vervoersbonden bij de rech ter ongelijk krijgen. Ze willen dat - wanneer nieuwe busbedrijven bestaand vervoer overnemen - al het personeel tegen de oude ar beidsvoorwaarden bij de nieuwe vervoerder aan het werk kan. Mi nister Jorritsma van Verkeer wei gert deze garantie. Ook bij het treinverkeer dreigt de ze problematiek. Concurrenten zullen delen van het NS-werk overnemen. „Als de minister ook bij het spoor de garantie weigert, dan komt ook het personeel van NS Reizigers in actie," aldus voor zitter G. Hardeveld van de spoor bond FSV. drie diensten zijn vanaf 1987 ge leidelijk opgegaan in de MID, een operatie die vorig jaar is afge rond. Het CDA wil behalve op heldering op korte termijn extra overleg met Dijkstal. De twee onderzoekers, Bob de Graaff en Cees Wiebes, onder hielden tijdens hun studie gere geld contact met algemeen rijks archivaris Van Boven. Deze on derwierp op hun aandringen be gin dit jaar de archieven van de MID aan een eigen inspectie. Van de uitkomst stelde hij op 20 no vember de fractievoorzitters van PvdA, CDA, WD en D66 op de hoogte. Volgens De Graaff en Wiebes vormt de kern van het verslag dat 'het archiefbeheer bij de MID is gebaseerd op vernieti ging'. „Uitermate merkwaardig," vindt Scheltema (D66). „Voor het be heer van dossiers en eventuele vernietiging bestaan spelregels en is toestemming nodig." Zij verwijst naar afspraken met de Tweede Kamer, die in 1992 de toezegging kreeg van een inven tarisatie van de verschillende ar chieven. Aan de hand daarvan zou de Kamer dan kunnen in stemmen met het versnipperen van bepaalde dossiers. Gabor (CDA) wnl af van het 'hap-snap vernietigen van spullen'. Defensie erkent dat het MID-ar- chiefbeheer de afgelopen jaren te wensen overliet. Maar dat was vooral te wijten aan bezuinigin gen en ongeschoold personeel, al dus een woordvoerder. Inmiddels zou het ministerie werken aan een snelle verbetering. 'jaudaips 's>|U!| ua6jaq 'ueui ueft A-S M-/J-N N-E-£-F D-£ VFA-T-Z*' ES AA-A-AS, A/-A-Q_ Af-£m ZO' CAI-T-6E' A/S-T. De betalingen kwamen gisteren aan het licht tijdens het getuige- verhoor van officier van justitie mr. I. Gonzales, tot begin dit jaar belast met de leiding van het on derzoek naar U. en de zijnen. Op zichzelf is er niets onrecht matigs aan het betalen van tip gevers. Hiervoor bestaat een spe ciale regeling (tip- en toongeld), waar justitie op kan terugvallen. De raadslieden van U. en enkele van de in totaal -zes medever dachten die momenteel in Am sterdam terechtstaan, willen niettemin weten Welk bedrag in I totaal is uitgekeerd. Rechtbankvoorzitter mr. R. van Os-Lang belette echter vragen daaromtrent. Volgens de magis trate is die kennis niet relevant voor de strafzaak tegen de groep-U. De advocaten (Jahae, Korvinus en Moszkowicz) achtten die we- enschap evenwel van groot be- ang en ergerden zich zichtbaar aan de houding van de recht- ank Moszkowicz: „Als iemand een financieel belang heeft, is I j Reel goed mogelijk dat hij aardoor foutieve informatie le vert." Officier Gonzales draafde giste- ren voor de tweede maal op als getuige. De advocaten zaagden aar urenlang door over gehan- I opsporingsmethoden en ogelijke 'besmetting' van het Een van de systeemkaarten uit het teruggevonden Liro-archief. Tot in detail beschreven de nazi's daarin wat ze van joodse burgers roofden. foto anp Amsterdam (anp) - Het ontbrekende deel van het archief (A-L) van geroofde joodse bezittingen is gisteren terugge vonden. Dat gebeurde in hetzelfde leeg staande pand aan de Herengracht in Amsterdam waar eerder het grootste deel van het „verloren gewaande archief (M-Z) in de kasten werd aangetroffen. In de archiefmappen hebben de Duitsers in 1942 en 1943 tot in detail op naam genoteerd van welke joodse mensen ze welke bezittin gen roofden. Het Centraal Joods Overleg is verbijsterd dat jarenlang zo slordig is omgesprongen met zo gevoelige gegevens. Het wil dat de ge gevens ter beschikking komen van onderzoe kers en andere mensen die de documentatie willen inzien, met inachtneming van de pri vacy van de betrokken families. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (Riod) heeft het gedeelte A-L nu in zijn bezit. Het weekblad De Groene Amsterdam mer heeft de archieven M tot en met Z. Re dacteuren van het blad haalden die weg uit het leegstaande pand na een tip. Het Rijksin stituut krijgt dat deel als De Groene Amster dammer klaar is met alle artikelen over de vondst, aldus een woordvoerder van het Riod. Het gaat om het zogenoemde Liro-archief, genoemd naar de Duitse oorlogsbank Lipp- mann-Rosenthal. Het is daar achtergelaten door het Agentschap van het ministerie van Financiën dat na de oorlog tot taak had de claims van joodse medeburgers in behande ling te nemen en te onderzoeken. Het agentschap is in 1979 verhuisd naar een pand in de buurt en heeft het archief toen, wegens ruimtegebrek op de nieuwe locatie, achtergelaten. Daarna is het in vergetelheid geraakt. De kasten met de gevoelige informatie over de door joden verplicht ingeleverde bezittin gen, inclusief de gegevens van eventuele ko pers ervan, stonden intussen voor iedereen toegankelijk in het pand. Enkele studenten bewaakten het pand tegen kraken. Een be zoeker ontdekte het archief, waarna het Riod in actie kwam. Amsterdam (anp) - Justitie heeft een onbekend aantal tipgevers in het strafrechtelijk onderzoek naar de organisatie van ver meend drugsbaron Etiënne U. geldbedragen uitgekeerd, in ruil voor belastende informatie. Onduidelijk is hoeveel er is be taald. huidige onderzoek-U. met gege vens uit het oude, door het eind 1993 opgeheven IRT verrichtte onderzoek. De lange reeks vragen onthulden het bestaan van een tot dusver onbekende overzichtstekening van een Nederlands drugsnet werk, vervaardigd door een mis daadanalist van de politie. In dat organogram komt de naam van U. voor. Niet gebruikt Volgens officier Gonzales is haar de tekening voorgehouden door haar voorgangster mr. J. Kuitert toen zij in 1994 met het Kern team RandstadNoord en Midden aan het nieuwe onderzoek-U. be gon, maar is de tekening niet ge bruikt bij dat nieuwe onderzoek. De advocaten menen dat er via de tekening mogelijk toch infor matie van het oude naar het nieuwe onderzoek is gesijpeld. Vandaag hoort de reehter-eom- missaris in aanwezigheid van de advocaten twee getuigen die iets zouden kunnen verklaren over U. en zijn connecties met Paki staanse hasjhandelaren. Een van hen is Ad Karman, kroongetuige in het Hakkelaar-proces. Hij wordt op een geheime locatie ge mord, in verband met zijn status van bedreigde getuige. De rechtbank zet de zaak-U. maandag voort. Door Joep Trommelen Leiden - Niet alleen proeven met levende patiënten zijn onderwerp van medische ethiek, ook het werken met menselijke resten dient mo reel getoetst te worden. Dat stelt prof. H. Dupuis zater dag 6 december tijdens het eerste Barge Forum in het Leids Universitair Medisch Centrum. Dupuis' voordracht maakt deel uit van een programma ter na gedachtenis van de Leidse hoogleraar anatomie en fysi sche antropologie J. Barge (1884-1952). Deze werd bekend doordat hij tijdens de Duitse bezetting in Leiden colleges hield waarin hij aantoonde dat de rassenleer van de nazi's geen enkele wetenschappelijke basis had. Het Academisch Zieken huis en de medische faculteit Leiden willen regelmatig een Barge Forum organiseren. Barge's 'intellectuele verzets daad' in de herfst van 1940 is na de oorlog in de vergetelheid geraakt en pas twee jaar terug weer 'ontdekt'. Barge hield in 1940 tien colleges in het anato misch laboratorium waarin hij de nationaal-socialistische ras sentheorieën genadeloos en puur met wetenschappelijke argumenten onderuit haalde. Korte laarzen Slechts één maal kon hij zich niet inhouden, tijdens het laat ste college in de reeks op 26 no vember. Toen sprak hij: „Daér- om hebben de Duitse soldaten van die korte laarzen. Daarom dragen ze van die korte tuniek- jassen. Ze willen imponeren door groter te lijken! In zijn lezingen legde Barge uit dat de joden in antropologisch opzicht geen homogene groep vormen, zodat de nazi-rassen theorieën er niet op van toepas sing kunnen zijn. Op dezelfde manier toonde hij aan dat ook de 'edel-Germaan', de 'Über mensch', de 'reine Ariër' en het 'Duitse ras' simpelweg niet be staan. Duitsland werd bevolkt door een mengelmoesje van res tanten van allerlei rassen, en dat was iets totaal anders dan het Duitse propaganda-appa- raat het volk voorhield. Vergetelheid Het was professor Hijmans (73) die Barge's colleges twee jaar terug aan de vergetelheid ont rukte. Hij was indertijd als 19- jarige student aanwezig. Op de dag dat Barge zijn laatste college in de reeks hield, uitte zijn vriend, buurman en rechts geleerde prof. R. Cleveringa zijn beroemde protest tegen het ontslag van zijn joodse leer meester prof. E. Meijers. Stu denten gingen daarna in sta king en Cleveringa's naam was voor altijd verbonden aan het verzet van de Leidse universi teit in de Tweede Wereldoorlog. De dag na zijn protest werd hij opgepakt. Hijmans besloot na zijn pen sioen in 1995 de onderbelichte rol van Barge te onderzoeken. Hij riep de hulp in van geschie denisstudente Jolanda Hen- driksen in. Ze zochten samen een aantal toen aanwezige stu denten op en maakten een re constructie van het gebeurde. Hijmans wil niet van een reha bilitatie spreken. „Wij vullen een witte vlek in," zei hij tegen het universiteitsblad Cicero. „Wij als maatschappij moeten weten dat Barge hier dingen zag gebeuren die niet in over eenstemming waren met men selijke waarden," zei hij verder. Professor Ton Barge tijdens een van de colleges waarin hij de vloer aanveegde met de rassentheorieën van de nazi's. foto rijksuniversiteit leiden „...Noem het burgermoed. Hij had een visie en droeg die uit, tegen de verdrukking in." Het was Hijmans die het idee op perde Barge te eren met een te rugkerende lezing. Hijmans kwam tot een verkla ring voor het feit dat Barge niet is opgepakt en Cleveringa wél. Ook al liep een NSB-student boos weg uit de collegezaal, Barge's woorden hadden niet de impact van die van zijn col lega. Cleveringa's rede werd il legaal door heel het land ver spreid. En Barge's betoog was zuiver wetenschappelijk, op die ene 'slip of the tongue' na. Dat de NSB-student zijn klacht niet op het juiste bureau kon depo neren, lag waarschijnlijk aan het het gegeven dat de Duitse Sicherheitsdienst in 1940 nog in de steigers stond. Een jaar later zou hij waar schijnlijk wel voor hetzelfde feit zijn opgepakt, maar toen zat Barge al vast. Net als veel collega's die ontslag namen toen de Duitsers van de Leidse universiteit een nazi-bolwerk wilden maken, werd hij gegij zeld in een klooster in St. Mi chielsgestel. De lezing van prof. Dupuis aan staande zaterdag krijgt als titel 'Voetangels en klemmen'. In het werken met levende patiënten staat in de geneeskunde het 'niet schaden' voorop, stelt ze. Dat is het uitgangspunt in de medische ethiek sinds Hippo crates. Volgens Dupuis geldt dit echter ook voor overledenen. Medisch-wetenschappelijk on derzoek kan een overledene niet direct meer schaden, het kan volgens haar voor de nabe staanden een grote emotionele belasting zijn als onderzoek wordt verricht aan een stoffe lijk overschot. Dat geldt ook voor 'materiaal' verkregen tij dens een abortus of een mis kraam. Bezwaren In de ogen van Dupuis is ook sprake van mogelijke schen ding van de 'symboolfunctie' van een overledene. Wie onder zoek wil doen, moet dus ethi sche bezwaren afwegen tegen het belang van het onderzoek, stelt Dupuis. Het eerste Barge Forum vindt plaats in de collegezaal van het laboratorium voor Anatomie en Embryologie van de Rijksuni versiteit te Leiden aan de Was- senaarseweg. De aanvang is 14.00 uur. Vari onze verslaggever Arnhem - Jarenlang verkrachtte hij samen met zijn vrien din namens de Here Jezus meisjes van 11, 12 of 13 jaar in het klooster van zijn 'Gemeente Gods' in Velddriel. Volwas sen volgelingen, onder wie een moeder van een van de slachtoffertjes, wisten ervan of waren erbij. ter of God het goed vond dat hij kleine meisjes misbruikte, zei hoofdverdachte V.: „Ik heb God gevraagd of ik ze weg moest sturen. Ik moest als profeet doorgaan. Als het zonder op dracht van de Heer gebeurd zou zijn, zou het schandalig geweest zijn." De meisjes kregen, als ze bij de sekteleider en zijn partner wer den ontboden, eerst wat choco lademelk met alcohol te drin ken, zodat de weerstand tijdens de religieuze seks-bijeenkom- sten minimaal werd. Waarom er seks nodig is om bij God te ko men, vroeg president Verheugt. „Omdat het in de hemel ook ge beurt," antwoordde de sektelei der, die aankondigde dat de drie slachtoffertjes die aangifte heb ben gedaan snel zullen sterven. Het was liefde in naam van God, zoals de 69-jarige sektelei der Sipke V. het gisteren voor de rechtbank in Arnhem noem de. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van vier jaar met tbs en dwangverple ging tegen de man. Zijn partner, Aagje F. (46), zag ze het liefst twee jaar achter de tralies, eveneens met tbs en dwangver pleging. In juli van dit jaar werden de bejaarde sekteleider en zijn vriendin (die zichzelf de profe ten Jesaja en Aïda noemen) in Engeland opgepakt op verden king van verkrachting en het plegen van ontucht met meisjes van zestien jaar en jonger. De sekte verbleef van 1983 tot 1992 in het voormalige klooster in Velddriel, maar toen het de ver dachte te heet onder de voeten werd, verplaatste de groep zich naar Israël, Zweden en naar Cy prus. Absolute macht Hoofdverdachte V. had de abso lute macht over zijn volgelin gen, hield de mannen en vrou wen van elkaar gescheiden, dwong de vrouwen hun man te verlaten en maakte zijn 'brui den van God' onder het mom van 'de Heer wil het zo' totaal afhankelijk van hem. Samen met zijn vriendin bestierde hij de boel in het klooster met strakke hand en op zijn bevel moesten de kinderen of de vrou wen op komen dagen. Iedereen was geïndoctrineerd en slachtoffer van het tweetal. Reden voor officier van justitie mr. A. Brughuis om de ouders, die wisten dat hun kinderen verkracht werden en er soms bij aanwezig waren, niet te vervol gen. Nog steeds heeft sektelei der V. zijn volgelingen in zijn macht. Daarom zijn er volgens mr. Brugmans ook maar drie aangiften tegen het tweetal ge daan; de overigen durven niet. Omhoog gaan V. - met haren tot over de schouders - en zijn vriendin - met knotje - zaten naast elkaar tegenover president mr. J. Ver heugt. Zij bleven volhouden dat alles is geschied in naam van de Here Jezus. Zij ontkenden niet de meisjes te hebben verkracht en hen op tal van andere manie ren seksueel te hebben mis bruikt. Beide verdachten noem den het 'omhoog gaan in de Heer'. Op de vraag van de rech- Wellust Er kwam volgens hem geen sek suele lust aan te pas. „Maar u had wel een erectie," wist de rechtbank-president. Verdach te, schreeuwend: „Alzo ge schiedde in naam van de Here." „Wij hebben geen enkele wel lust aan die snotneuzen gehad," verklaarde ook Aagje. „Maar u had wel een orgasme, me vrouw," constateerde- de rech ter. „Wij hadden opdracht van God om hen tot een orgasme en dus dichter bij God te brengen," antwoordde de 'profetes'. Volgens psychiatrische rappor ten lijdt de hoofdverdachte aan grootheidswaanzin, manipu leert en exploiteert hij mensen, is hij minder toerekeningsvat baar en zal zijn psychiatrische stoornis nauwelijks te behande len zijn. De vrouw leeft volgens gedragsdeskundigen in een ex treem gesloten denkwereld en is geobsedeerd door religie. Flauwe afspiegeling Officier van justitie Brughuis vond het 't allerergste dat vol wassenen en kinderen zijn mis bruikt uit naam van God. „Wat hier aan de orde is geweest is slechts een flauwe afspiegeling van wat zich in werkelijkheid in de geloofsgemeenschap te Veld driel heeft afgespeeld," zei hij. Volgens advocaat mr. W. Hen driks hebben de rapporteurs de godsdienstige beweegredenen van de man en de vrouw onvol doende begrepen. Hij pleitte voor een nieuwe rapportage, opgesteld door een godsdienst psycholoog. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De vrachtwagenchauffeur die op oudejaarsdag vorig jaar bij Standdaarbuiten een einde maakte aan de sportieve carrière van de Nederlandse kampioen halve marathon Geta- neh Tessema, is gisteren door de Bredase politierechter mr. F. Brouwer veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur, een boe te van 1500 gulden en negen maanden voorwaardelijke rijont zegging. De 52-jarige P.S. uit Schermer- horn ontkende dat hij die morgen de 29-jarige atleet uit Bergen op Zoom op de vluchtstrook in een bocht van de A17 heeft aangere den. Tessema liep daarbij gecom pliceerde breuken op aan de en kel, knie en de dij van zijn linker been. Hij is nog steeds aan het re valideren. De atleet kreeg op weg naar de Sylvestercross in Soest proble men met zijn auto. Hij zette de wagen een halve meter van de streep tussen de Al 7 en de vluchtstrook. Zelf heeft hij ver klaard dat hij op die halve meter tussenruimte liep toen de trekker met oplegger van S. langs kwam. Dat gebeurde zo rakelings dat hij zich met zijn rug tegen zijn auto aandrukte. De zijspiegel van de trekker raakte hem. Daardoor viel hij tegen de oplegger. De verdachte suggereerde dat Tessema in de richting van de weg gelopen moet zijn. Volgens hem is dat de enige mogelijkheid omdat pas halverwege de trekker de sporen van de aanrijding te zien zijn. Hij ontkende dat zijn spiegel de man heeft geraakt. De spiegel is bij die gelegenheid wel kapot geraakt. Officier van justitie mr. A. Nieuwenhuizen zei dat van een beroepschauffeur extra voorzich tigheid verwacht mag worden. Hij is ervan overtuigd dat de combinatie met de rechterwielen over de doorgetrokken streep is gekomen en Tessema heeft ge raakt. Nieuwenhuizen wees erop dat Tessema als beroepsatleet fi nancieel en sportief in de vernie ling is geraakt en eiste een werk straf van honderd uur, 1500 gul den en negen maanden voor waardelijke rijontzegging. Raadsvrouw mr. M. Hill vond dat S. niets te verwijten valt omdat de atleet zijn auto in een bocht op een gevaarlijke plek had wegge zet en vroeg vrijspraak. Amsterdam (anp) - De Am sterdamse politie heeft zes geldophalers van de gemeen telijke dienst Stadstoezicht en vier van hun familieleden gearresteerd wegens ver duistering van tenminste vijf miljoen aan parkeergelden. Het gaat om medewerkers van de afdeling die de 2400 parkeerautomaten in de hoofdstad leegt. Uit politie onderzoek blijkt dat zij het geld uit de automaten in pri- vé-auto's overhevelden of naar de woning van een fa milielid brachten. Dat heeft vermoedelijk jaren geduurd. Bij huiszoekingen in Amster dam en Purmerend zijn 150.000 gulden, sieraden, vijf vuurwapens en drie auto's in beslag genomen. V

de Stem | 1997 | | pagina 3