Christmas Carols voor snoezelbadproject DE STEM Villa van Vandersteen omgebouwd tot Suske Wiske-kindermuseum indijk, is voor tuwbare ision AANBIEDINGEN /ingo Leermeester I „Een betere plek voor het mu- I seum vinden is niet mogelijk," I zegt Paul Geerts die al jaren met I het idee rond liep. Toen hij hoor- 1 de dat de villa van zijn voormali- I ge leermeester te koop stond, was I hij er als de kippen bij. Het kost- j te hem geen moeite de Provincie I Antwerpen warm te maken voor I de koop van de villa en er een Muziektheater j geïnspireerd door gangster j Laboratorium Europa Revival Seth Gaaikema houdt uitverkoop Luchthartige film over transseksualiteit Europa /13.450.- 11.7 5-drs. f18.750. i Automatic [tuurbekr. titude. i, stuurbekr. .1.2 flood 11.4 lm f 17.950.- fill i RN 1.8 f 28.950.- 1.4 |groen metallic i stationcar [wit I.8 SX M 8.950.- bre 1.4 km f 18.450.- II.3 f\ 7.950.- f 8,750.- f 9,850.- Gids DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 Welkom in de Toren van Barabas Door Romain van Damme Paul Geerts kon er vorig weekend geen betere plek voor uitzoeken. In de dertien meter hoge Toren van Barabas liet hij er geen twijfel over bestaan dolgelukkig te zijn met het Suske Wiske-kindermuseum dat in Kalmthout staat. Er zijn miljoenen redenen om UNICEF kaarten en kado's te kopen... miljoenen kinderen sl voor de nieuwe catalogus 070 - 3339300 „Een hommage aan Willy Van- dersteen, een man die ons volk leerde lachen. Op stripgebied toch de bekendste Vlaming, de Breugel van het beeldverhaal. Die man moeten we altijd blijven eren. Dat doen we op een voor treffelijke manier met dit kinder museum." j Paul Geerts is de opvolger van Willy Vandersteen, de geestelijk i vader van Suske Wiske. Hij overleed zeven jaar geleden. Vla ming Willy Vandersteen was de bedenker van een van de popu lairste stripduo's ter wereld. De I cijfers zeggen genoeg. Tot nu toe zijn er 120 miljoen exemplaren I verkocht. Uitgebracht in twintig verschillende talen, waaronder het Chinees. |Het Suske Wiske kindermu- I seum is ondergebracht in de voormalige villa van Willy Van- j dersteen in Kalmthout. Bijna aan I het eind van de Beauvoislaan, een I kaarsrechte streep asfalt in een I bosrijke omgeving. Hij woonde n bedacht er 26 jaar lang nieuwe strips. PAGINA |0| kindermuseum van te maken. De provincie investeerde ruim 2,5 miljoen gulden. Het meest opval lende is de Toren van Barabas. Verder is er een tentoonstellings ruimte aangebouwd en zijn er verbindingen gemaakt tussen de verschillende gebouwen. „We hebben er een helder labyrint van gemaakt," zegt architect De Bondt. Om alle vergissingen uit te slui ten, het is geen gewoon museum. Je kunt er niet zomaar aanbellen en er een rondwandeling maken. Het is vooral een doemuseum. Bedoeld voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar die er in Lambik probeert de tijdmachine uit klassikaal verband mogen weg dromen in de 'tuinen van de fan tasie' zoals Willy Vandersteen zelf zijn stripwereld noemde. De kinderen worden er spelender wijs wegwijs gemaakt in die wondere wereld van de strips. Maar dat wil niet zeggen dat er niets te zien is in het museum. In tegendeel. Je wandelt er door het leven van Willy Vandersteen dat op 15 februari 1913 begon. Hij werd geboren in de Seefhoek, een Antwerpse volksbuurt. Na het volgen van de lagere school werkte hij bij zijn vader die beeldhouwer en geveldecorateur was. Willy Vandersteen volgde ook een cursus beeldhouwen. Hij deed het graag, waarbij zijn be langstelling vooral uitging naar het tekenen. Later werkte de jon ge Willy Vandersteen bij een tim- noegen. In de tweede strip, Op het eiland Amoras werd Rikki op pad gestuurd voor een paar schoenen. Niemand heeft hem meer gezien. Zijn plaats werd in genomen door Suske. De strip werd enorm populair. Zeker toen in het derde verhaal De Sprietatoom Lambik op de proppen kwam en later ook Sido- nia en Jerom tot leven werden ge wekt. De strip, die nog altijd de kolommen van deze krant siert, veroverde een vaste plaats in de harten van de vele liefhebbers. In het kindermuseum is dat alle maal te zien. De honderden ver- de beheerder van het museum dat jaarlijks 10.000 kinderen ver wacht. „Als de kinderen binnen komen in de Toren van Barabas, krijgen ze een video te zien. Daarin zien ze hoe een strip ontstaat en daar bij krijgen ze ook nog eens uitleg van Paul Geerts en Suske en Wis ke zelf. Daarna gaan de kinderen het museum in en kunnen ze alles op de panelen bekijken. En na tuurlijk kunnen ze ook een kijkje nemen in het laboratorium van professor Barabas." striptekenaar dat doet. Ze gaan dan ook naar huis met een zoge naamde lijnfilm op transparant van hun eigen gemaakte strip. Een leuk aandenken." Het is wel de bedoeling dat de kinderen die klassikaal het mu seum bezoeken, op school voor bereid worden. „Omdat het uiter aard niet in een halve dag tedoen is, sturen we de scholen die wil len komen een handleiding toe. De kinderen kunnen dan in het museum meteen beginnen aan het vervaardigen van de strip." Het is volgens P,aul Geerts pre cies zoals Willy Vandersteen het Tekenaar Paul Geerts in het Suske Wiske-kindermuseum in Kalmthout: „Een hommage aan de Breugel van het beeldverhaal.foto gerrit de heus merman en als etaleur bij het grootwarenhuis Innovation. Toen hij daar in een Amerikaans blad een artikel over strips las, wist hij het zeker: hij wilde een avontuur lijke strip maken en die ook als album uitgeven. In het najaar van 1944 mocht hij de directie van de Standaard Boekhandel BV zijn eerste strip aanbieden: de avonturen van Suske en Wiske. De directie zei ja, maar veranderde de naam van Suske wel in Rikki. Daarmee nam Vandersteen niet zo lang ge schillende titels liggen ei keurig gerangschikt. Je loopt er verder langs een levensgroot Schanulle- ke, de kinderen kunnen er weg dromen bij de wereldberoemde teletijdmachine en kunnen ook even een blik werpen in de au thentieke werkkamer van Willy Vandersteen. Maar bovenal ligt de nadruk in het kindermuseum toch op zelf doen. „Wij bieden een program ma aan dat een halve dag duurt en we verdelen dat in vier fasen," legt Mati Mommaerts uit. Zij is Vervolgens wordt het weer tijd om wat te doen. Dat kan met de 24 computers die er staan. Mati Mommaerts: „De kinderen krij gen dan precies twintig minuten om een speciaal ontwikkeld spel- programma rond beeldmanipula tie te maken. De figuren uit de al bums en ook de structuur van het museum vormen de basis." De tijd die dan nog rest wordt doorgebracht in de ateliers. Daar gaan de kinderen zelf aan de slag. „Ze werken een eigen stripver haal uit, helemaal zoals een echte bedoeld zou hebben. „De kinde ren creatief bezig laten zijn. Hun fantasie prikkelen, zoals ik al eerder zei, heerlijk ronddwalen in de tuinen der fantasie. Het is echt fantastisch dat we dit voor elkaar gekregen hebben. Het doet me zeer veel." Het Suske Wiske-kindermuseum, Beauvoislaan, Kalmthout, is toeganke lijk voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Ze kunnen in klassikaal verband het museum bezoeken. Aan melden kan via het telefoonnummer: 00 32 3 6666485. Door Ronald Verstraten Het doel van cultuur zal niet vaak zo helder en direkt om schreven zijn als op de aankondi- [ging die je dezer dagen in Oost- i burg en wijde omtrek ziet han gen: Christmas Carols door het Zaans Cantatekoor. Doel: met uw toegangskaart steunt u het hy- j Oromassagebadpro] eet van ver pleeghuis De Stelle. »Het kan een uniek project wor den voor Zeeland", denkt de or ganiserende Rotary-club Oost- I "Mg- In het project wil de club een combinatie maken van snoe- pelen, ergonomisch bad comfort en hydromassage. Snoezelen is het gebruik maken van primaire zintuigprikkeling'. Dat gebeurt onder meer door middel van vloeistofprojectie, een licht/bub belzuil en muziek. Dementerende ouderen hebben daar veel baat bij, maar dan moet er natuurlijk wel een snoezelbad zijn. Een veilig bad, dat in lengte, maar ook in hoogte kan worden aangepast aan iedere bewoner en waarin ook onderwater massage mogelijk is, zeg maar een soort whirlpool. Daarmee ben je er, let terlijk en figuurlijk, nog niet. De liggende bewoner moet ook op een soepele en ontspannen ma nier van bed naar bad en omge keerd gebracht kunnen worden. Dat kan met de liftbadwagen of 'badlift', die eveneens onderdeel uitmaakt van het project. De re sultaten van dit alles voor de be woners kunnen uiteenlopen van minder behoefte aan verpleging en rustgevende medicatie tot be ter slapen of minder (reumati sche) pijn. Alle reden dus, om volgende week naar de Eligiuskerk te gaan. Onder leiding van Jan Pas veer verzorgt het Zaans Cantate koor een Festival of Lessons and Carols. Pasveer was tot voor en kele jaren hoofdvakdocent koor directie aan het Amsterdamse Sweelinck-conservatorium. Hij componeerde diverse kerkliede ren en koorwerken. Het Cantatekoor bestaat uit ge schoolde zangers, die sinds de op richting in 1977 al zowat half Eu ropa rondreisden. De kern van hun repertoire wordt gevormd door cantates van Bach, maar daarnaast zingen ze ook heden daags repertoire. De carols laten ze ieder jaar horen in de Bulle- kerk in Zaandam en nu, voor het eerst, ook in Zeeland. Carols zijn liederen met een reli gieuze inslag, maar ze zijn een voudig van taal, zelfs vrolijk en populair van karakter. Vaak zijn ze geschreven in de vorm van bal lades en staan daarbij dicht bij de volkspoëzie. Van oorsprong is een carol een dans die is ontstaan in de vijftiende eeuw. De meeste hebben Kerstmis als onderwerp, maar er zijn ook carols voor an dere kerkelijke feesten, zoals de passietijd en het Paasfeest. Ook profane (wereldlijke) carols ko men voor. Net zoals dat bij volksliederen gebeurde, werden de carols mon deling verbreid. In de achttiende en eerste helft van de negentien de eeuw waren ze wat minder po pulair, al zongen rondtrekkende muzikanten ze nog wel op straat in de Kerstnacht. Eind negen tiende eeuw vond er een revival plaats en werden de carols weer gezongen in kerk, school of bij concerten. Zeer bekend werd het Festival of nine lessons and ca rols dat begin deze eeuw werd geïntroduceerd. Tijdens het festi val in Oostburg worden de Christmas carols afgewisseld met bijbellezingen. Deze worden ver zorgd door voorgangers van di verse kerkgenootschappen, door een koorlid en door dirigent Pas veer zelf/ Festival of Lessons and Carols, uitge voerd door het Zaans Cantatekoor in de RK kerk in Oostburg. Zaterdag 13 decem ber, aanvang 19.30 uur. Entree vijftien gulden. Voorverkoop bij Van der Plas Modes in Oostburg. PAGINA PAGINA Het Zaans Cantatekoor zingt Christmas Carols

de Stem | 1997 | | pagina 21