Plan voor bisdomfusie in de maak Papiergigant passeert haven van Ylissingen Zalm, paling en stokbrood Topman NBM-Amstelland aangehouden Overdracht Goeree in gevaar Prins opent vorstelijke tentoonstelling in Den Haag Personeel Zierikzees verpleeghuis ontslagen voor pesten ouderen DE STEM ïodig hebt. DAGBLAD VOOR ZUIDWfSf NEDfRLAN 0 'Zeeland' bij Rotterdam Geen verbod op medicijnen met gelatine B elastingkamer wijst verlaging belasting vakantiegeld van de hand Drie nieuwe arrestaties in Amsterdamse beursfraude-affaire Ch Gerookte zalmfilet J&95), of-palingfilet, C QC verpakt, 100 gram J.^/J Ch Franse baguettes, 1 ~7Q voorgebakken, 2 stuks ^2rï5' X-/ Z/ I Pesthuis a a a a net RVS BeursSpaarplan ilt sparen, informeer dan lies met u door- 'oor de adviseur terklaas spelen. urmen geen rechten worden ontleend. 07W* O--0 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 DE STEM 8 "710311 000218' Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Uit Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 t/m D5 RTV-programma's D5 Jeltsin gaat troepen in Oostzeegebied fors inkrimpen PAGINA NAC herpakt zich met zege op Roda Container- terminal voor Terneuzen DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA Onderzoek naar ruimere regels fondspatiënten PAGINA PAGINA 1 1 -i" \l Suske en Wiske wonen nu in Kalmthout PAGINA ÜJ I mm* iMM./M JL Rustig weer In de ochtend eerst kans op nevel of mist. Het blijft overwe gend droog, met in de loop van de dag enkele opklaringen. Er is weinig wind. Van onze verslaggever Breda/Den Bosch - De bisdommen Breda en Den Bosch worden mogelijk samengevoegd tot één nieuw bisdom. Het bestuur van de Nederlandse kerkprovincie werkt in alle stilte aan een reorganisatieplan. „Het is denkbaar dat de benoe ming van een nieuwe bisschop in Den Bosch en een reorganisatie worden gekoppeld," zegt J. Mou nts, woordvoerder van de Ne derlandse kerkprovincie en kar dinaal Simonis. Als het tot een fusie van Breda en Den Bosch komt, wordt Zee land ondergebracht bij het bis dom Rotterdam. Kostenreductie en het bewerkstelligen van een krachtiger bestuursapparaat zouden in de plannen een rol spelen. De betrokken bisschoppen, mgr. M. Muskens van Breda en mgr. J. ter Schure van Den Bosch, ont kennen dat aan een dergelijke herschikking wordt gewerkt. Brussel (anp) - Er komt voorlopig geen definitief Europees verbod op het gebruik van gelatine in medicijnen. De maatregelen te gen de gekke-koeienziekte BSE die op 1 januari ingaan, gelden niet voor medicijnen. De Europe se Commissie besloot gisteren op grond van nieuw wetenschappe- I lijk advies tot een overgangspe riode van maximaal twee jaar. Brussel wil hiermee voorkomen dat er een tekort ontstaat aan be- langrijke farmaceutische produc ten. De uitzondering geldt alleen voor bestaande medicijnen en producten waarvoor nog geen be vredigende alternatieven be staan. Veel capsules van de hui dige medicijnen zijn van gelatine gemaakt. Minister Borst van Volksgezond heid, die vreesde voor een medi cijnentekort, is tevreden met het besluit van de commissie. Dat is niet verwonderlijk, omdat dit soort plannen alleen met de betrokken bisschoppen worden uitgewerkt en besproken. Zelfs de vicarissen en de woordvoer ders van de bisschoppen zijn bij dergelijke vergaderingen niet aanwezig. Over een drastische hervorming van de Nederlandse kerkprovin cie wordt al sinds 1980 nage dacht. De plannen waren echter in de koelkast gezet. Door het te ruglopend kerkbezoek, afnemen de inkomsten, het lagere aantal priesters en de relatief hoge be- stuurkosten zijn de plannen weer actueel geworden. „Struc turele verbouwingen lijken in derdaad nodig," zegt P. van Gennip, directeur van de Katho lieke Raad voor Kerk en Samen leving. Daarbij komt dat binnenkort moet worden voorzien in de va cature 'Den Bosch', omdat bis schop Ter Schure ontslag heeft gevraagd. De paus heeft echter nog altijd niet 'bewilligd' in diens ontslag. De verwachting is dat de paus de opvolging pas wil regelen tijdens en na het ad limi- na-bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome in juni 1998. Als deze zaken, gevoegd bij de 'ongevraagde verzoeken' van deskundigen die volgens Mourits de afgelopen tijd bij de bisschop penconferentie zijn ingediend om tot een herstructurering van de Nederlandse kerkprovincie te komen, wijzen volgens ingewij den op een naderende, grote re organisatie in Nederland. K. van Hasselt, de woordvoerder van bisschop Ter Schure, acht het mogelijk dat uit kostenover wegingen 'bestuurlijke maatre gelen' worden genomen. „Maar Breda is in de kerkhistorie een jong bisdom, dat redelijk draait. Ik kan me niet voorstellen dat het wordt opgeheven." Kroonprins Willem-Alexander heeft gisteren de dub- bel-tentoonstelling 'Vorstelijk vertoon' en 'Vorstelijk verzameld' in het Haags Historisch Museum en het Mauritshuis geopend. De tentoonstelling gaat over zijn verre voorouders Frederik Hendrik en Amalia van Solms. De 350 jaar geleden overleden stadhouder en zijn echtgenote voerden in Den Haag een hofhouding die in de Nederlanden nog nimmer was vertoond. In het Historisch Museum wordt het tijdperk en de leef wijze van het vorstenpaar geschetst, het Mauritshuis laat hun kunstverzameling zien. FOTO WFA Van onze verslaggever Den Haag - De Belastingkamer van het Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een Terneuzense belastingambtenaar in het onge lijk gesteld. Die vindt het onte recht dat bouwvakkers slechts over 75 procent van hun vakan tiebonnen belasting betalen en alle andere werknemers in Ne derland een heffing van 100 pro cent over hun vakantiegeld krij gen. Volgens het hof kunnen andere Nederlanders aan het voordeeltje van de bouwvakkers geen rech ten ontlenen. De zaak van de Terneuzense ambtenaar was gevoegd bij die van fiscaal deskundige E. van Overmeire, eveneens uit Terneu zen. Die heeft echter niet ingezet op het gelijkheidsbeginsel (waar over nu een uitspraak is gedaan), maar op het vertrouwensbegin sel. „Als ik win, heeft de rest van Nederland daar alleen niets aan," aldus Van Overmeire. „Het be roep op het gelijkheidsbeginsel heeft immers tot op heden ge faald (eerder bij het Gerechtshof in Amsterdam, red.) en de toezeg ging van staatssecretaris Ver meend van Financiren dat hij zou betalen als hij ongelijk zou heb ben, is slechts hierop gebaseerd." Tegen de Amsterdamse uitspraak is al cassatie ingesteld bij de Ho ge Raad. Van onze redactie economie Amsterdam - Het beursfraude-vi rus huist ook buiten de zuiver fi nanciële wereld. Dat blijkt uit de arrestatie van bestuursvoorzitter A.B. van bouwconcern NBM-Am stelland. Hij werd dinsdagavond aangehouden op verdenking van witwassen van zwart geld en vals heid in geschrifte. Tot NBM-Amstelland behoren honderden bedrijven in Neder land en België. Daaronder vallen Albouw BBM bv, NBM-Amstel land Management en Contracting, NBM Industriebouw bv, Aanne- mingsmaatscbappij Van Saeftin- ge, alle gevestigd in Breda, Buyk Aannemingsbedrijf en Bouwbe drijf Van Oorschot bv in Roosen daal, Aug. van Dijck-Petit We genbouwmaatschappij in Bergen op Zoom en, via Cementbouw Be heer bv, de Hulster dochteronder nemingen Fassaert Beton, Eug. P. Fassaert-Van der Walle Beheer bv en Karwei Hulst bv. De bouwwe reld reageerde gisteren 'verrast en bedroefd'. NBM-Amstelland zegt niet op de hoogte te zijn geweest van eventueel onoirbare praktij ken van B. Hij heeft evenals alle andere managers de zogenoemde groeid tot een van de grootste aan nemers en groothandels in bouw materialen (Gamma, Karwei). De aannemer is ook commissaris bij ESHA Beheer en - sinds 1996 - het automatiseringsbedrijf Ordi- na. Ordina kocht in 1991 branche genoot Newtron. Architect van modelcode ondertekend. Die ver biedt betrokkenen bij genoteerde bedrijven om rond de publicatie van koersgevoelig nieuws te han delen in effecten van het eigen be drijf. B. (54) is sinds 1990 be stuursvoorzitter bij NBM-Amstel land. Daarvoor was hij directie voorzitter bij Amstelland, sinds 1988 in handen van NBM. Onder B. is NBM-Amstelland doorge- die transactie was de dinsdag eveneens gearresteerde G. van den B., oud-commissaris van effecten kantoor Gestion. Van den B. en B. zijn goed bevriend. De NBM-Amstelland-topman on derhield nauwe relaties met A.S., eigenaar van Gestion en een van de andere hoofdverdachten in de fraude-affaire. „S. en zijn beleg gingshuis Gestion deden gigan tisch veel grote premies in NBM- Amstelland. Zeker in 1993," aldus een ingewijde. Premies zijn een soort opties of aandelen-termijn contracten. Het Openbaar Minis terie hield dinsdagavond ook R.L. aan, voormalig directeur van Ge stion en oud-directeur Van Meer James Capel. Bij de toenmalige Effectenbank Van Meer - vóór de overname van James Capel - was hij de rechterhand van H.V., de hoofdverdachte in de beursfrau de-affaire die al sinds 24 oktober vastzit. Het OM verdenkt L. van deelname aan een criminele orga nisatie, het witwassen van zwart geld, misbruik van voorweten schap, het betalen van steekpen ningen, belastingfraude en vals heid in geschrifte. OP ECONOMIE-A6: - Beursvirus treft nu ook topbedrijven - Justitie heeft het druk met 'witte boorden' (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Terneuzen - De haven van Vlissingen heeft de strijd verloren om als centrale distributiehaven te gaan I fungeren voor papierpro ducent Stora. Het Zweedse concern heeft besloten al I daar distributie-activitei ten te concentreren in de haven van Zeebrugge. Voor het havenschap Zeeland oeaports betekent die beslis- I ®ig een grote teleurstelling. I ™ant het gaat om een pakket I van twee miljoen ton papier, «at - naast omvangrijke inves- fingen *n de haven-infra structuur, in nieuwe schepen en U) opslagcapaciteit - aan- I zienlijke werkgelegenheid met juch mee zou brengen. Voor I u duvenoverslag— en opslag- «drijf Verbrugge Internatio nal in Terneuzen betekent de h T voor Zeebrugge wellicht «verlies van een pakket van 250.000 ton. I Oirecteur J. Philippen van het havenschap zei gisteravond de beslissing, die door het pers bureau Belga bekend werd ge maakt, ontzettend zuur te vin den. „Als je bij de laatste twee zit, is er altijd een grote verlie zer. ~We zijn begin november nog bij Stora geweest en we hebberp als havenschap alle zeilenbijgezet. Dat we het niet geworden zijn, valt enorm te gen." De Stora-groep heeft een jaar lijkse productie van zes mil joen ton en bedient vanuit veel verschillende havens markten in Duitsland, Zweden, Groot- Brittannië, Frankrijk, Neder land en België. Het concern wil de komende jaren naar een nieuw logistiek concept toe, waarbij de aanlanding in één haven, waar goederen zoveel mogelijk op rail wordt overge zet, het belangrijkste uit gangspunt is. „Het aantrekkelijke van de Stora-deal was dat Vlissingen dé distributiehaven voor heel Zuidwest-Europa zou worden. Het was het binden aan je ha ven van goederenstromen, dis tributie en allerlei activiteiten met toegevoegde waarde. Als we het hadden gewonnen, hadden we wel zes keer de vlag uitgehangen. Waar het gestrand is, is moeilijk te zeg gen. We zullen dat intern moe ten evalueren," aldus Philip pen. Het concentreren van alle dis- tributie-actviteiten in Zee- brugge betekent voor Ver- brugge International in Ter neuzen mogelijk dat Stora als klant verloren gaat. Directeur M. Verbrugge toonde zich gis teren echter niet uit het veld geslagen. „Zeebrugge mag dan wel op tal van fronten de idea le haven voor Stora zijn, op het gebied van papieroverslag is er in de haven nauwelijks expertise." Hij sluit niet uit dat zijn bedrijf ook in Zee brugge wat voor Stora kan be tekenen. „De verhoudingen met Stora zijn erg goed," aldus Verbrugge. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 6 december a.s. HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,40. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig BBWHHBKWBM wordt er volgende week weer f 50.000,- ver- deeld onder de deelnemers. Bent u er dan ook bij? Altijd iets bijzonders. Van onze verslaggever Middelburg - De overdracht per 1 januari 2000 van Goeree-Overflakkee aan Zeeland lijkt van de baan, omdat de Eerste Kamer in meerderheid grote problemen heeft met de vorming van een stadsprovincie Rotter dam. Het Zeeuws provinciebestuur vreest zelfs dat er helemaal niets terecht komt van de plannen voor een provinciale herindeling. Als de stadsprovincie Rotterdam er niet komt, zal er ook geen provinciale herinde ling komen, zei staatssecretaris Van der Vondervoort (Binnenlandse Zaken) begin deze week nog tijdens haar werkbezoek aan Middelburg. Een meerderheid in de Eerste Kamer vindt dat de staatssecretaris haar plannen moet opschorten tot er meer duidelijkheid is over de taken en bevoegd heden van het nieuwe bestuur van Groot- Rotterdam. Gedeputeerde G. de Kok stelde gisteren dan ook teleurgesteld vast dat de bestuurlijke herindeling van Nederland steeds op grote problemen stuit. Hij vindt het vooral voor de inwoners een slechte zaak dat ze nu weer in het ongewisse wor den gelaten over de bestuurlijke toekomst van Goeree-Overflakkee. OP BINNENLAND-A4: Kabinet door met plannen stadsprovincie Van onze verslaggever Zierikzee - Twee personeelsleden van het verpleegtehuis De Cornelia-stichting in Zierikzee zijn ontslagen voor het pesten van patiënten op de gesloten psychogeriatrische af deling De Vliedberg. Vijftien anderen zijn overgeplaatst naar andere afdelingen. De ziekenverzorgers hebben zich schuldig gemaakt aan 'misplaatste, melige joligheid', zoals adjunct-directeur P. Jon- gepier de voorvallen om schrijft. Zo speelden ze onder andere hockey met de kunstge bitten van de demente patiën ten. Ook werden de ouderen tegen hun wil gezamenlijk on der de douche gestopt. Al in het voorjaar kreeg de klachtencommissie van het te huis signalen dat er veel mis was op De Vliedberg. De com missie startte een onderzoek en informeerde de directie. Die begon een eigen onderzoek en lichtte tevens de Inspectie voor de Gezondheidszorg in. Ook de Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuiszorg en een ex tern adviesbureau werden in geschakeld. De leiding van het tehuis wilde de voorvallen uit de publiciteit houden om 'geen onrust bij pa tiënten en familieleden te ver oorzaken'. Van de geruchten dat er ook seksuele delicten zouden zijn gepleegd, is volgens de Inspec tie voor de Gezondheidszorg niets gebleken. (ADVERTENTIE) a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en B streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich B afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en B cultuur. Daarom neemt n een abonnement op De Stem. B a Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving...ƒ93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgirof 97,50 B a U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen, Naam: Adres: Postcode:Plaats:B Telefoon:Bank/Gironr:g Handtekening; Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscomact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1