Aanp 6Geen hoogbouw op ons Kanaaleiland' Terneuzen praat met Ons Nootje over project Otheensekreek POLITIE RAPPORT Fracties D66 sluiten! 'campagnehuwelijk' Bonden en directie akkoord over sociaal plan bij Engelhard Huisarts Masters» Hogesch' steun vai GGD Zeeland krijgt mankracht bij rampen 'Uniform parkeerbeleid voor gehandicapten' 'Fiets terugvinden op kijkdag, mooi niet'' DE STEM i ZEELAND Woninginbraken Radarcontrole Fietsers bekeurd Geen voorrang Poes in vangklem Snelheidscontrole Gewonde bij ongeval Man aangehouden Kat vergiftigd Samenwerken met andere partijen Broomchemie legt productie stil na ontsnappen damp tiid'" r, J Omwonende] Lezing over tunnel Kerstviering voor mensen met uitkerini Verzet bewoners en twee bedrijven in Sas van Gent tegen bouw luxe appartementencomplex Bouwers tunnel moeten vallen onder beste CAO' Mannen Morres verliezen bekerduel Van 'toegevoegd Medisch Leiders' Pleidooi van Middelburgse wethouder bij alle Zeeuwse gemeenten: Van onze verslaggever Terneuzen - Buurtvereniging Ons Nootje van buurtschap Othene wordt binnenkort uit genodigd door het Terneuzen- se gemeentebestuur om te praten over de uitvoering van het recreatieproject 'verbete ring oever Otheensekreek'. Het plan komt van een groep jeugdige Notenaren. Ze wonnen er onlangs de Zeeuwse prijs mee in het kader van het project 'Co denaam Future'. Het project is bedoeld voor de jeugd om de toekomst van hun ei gen leefomgeving te verbeteren. De Notenaren hebben dat ver taald in verbetering van oever en recreatie van de kreek zodat ie dereen die kan gebruiken om te vissen, zwemmen, schaatsen en varen. Concreet gaat het om een wan del- of fietspad langs de oever, een surfuitlaat om met een bootje eenvoudiger de kreek op te kun nen en steigertjes over de riet kraag. Daarnaast moeten de scherpe stenen aan de waterkant weg en moeten er prullenbakken en bankjes komen. Ook willen de Notenaren een verankerd vlot in de kreek. De buurtvereniging vroeg enige tijd geleden al toestemming aan de gemeente om het plan uit te voeren. Volgens gemeentelijk woordvoerder O. Vosveld wacht te de gemeente eerst de landelijke finale af alvorens het gesprek te houden. De Notenaren verdien den al 2750 gulden met de Zeeuwse prijs. Het winnen van de landelijke finale zou vijf mille opleveren, maar dat ze niet ge lukt. Nu de uitkomst bekend is, wil de gemeente zo snel mogelijk met de initiatiefnemers gaan praten over de uitvoering van het project. „Het hele plan wordt met de hier voor verantwoordelijke ambte naren doorgepraat. Vervolgens wordt een advies uitgebracht aan het college," aldus Vosveld. De buurtvereniging wil volgens woordvoerster C. van den Berge in het voorjaar van '98 met het plan beginnen. „Eerst moet ech ter nog het een en ander duidelijk worden. We willen graag weten of de gemeente aan het plan wil meewerken. Daarnaast wachten we nog op de offerte van de aan nemer die we hebben ingescha keld. De Terneuzense fractie van D66 heeft inmiddels al een aan moedigingspremie van 150 gul den beschikbaar gesteld. Daar zijn we uiteraard heel blij mee. De firma Casteleijns, waar CDA- fractievoorzitter J. Schrier werk zaam is, stelt de prullenbakken beschikbaar. Wellicht willen ook andere fracties over de brug ko men." DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 £31 Axel - Bij een inbraak in een woning aan de Churchilllaan is een fototoestel ontvreemd. Terneuzen - In de nacht van dinsdag op woensdag is inge broken in twee woningen aan de Dommelstraat. De bewoners missen onder meer een geldbe drag, persoonlijke bescheiden en geluidsapparatuur. Aardenburg - Bij een radar controle op de Smedekens- brugge woensdagmorgen tus sen kwart voor tien en kwart voor twaalf bleken zeventig van de 321 passerende automo bilisten zich niet aan de maxi mumsnelheid van 50 kilometer te houden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer. Terneuzen - Bij een controle woensdagmorgen op de Sloe- laan zijn negen fietsers be keurd wegens geen of ondeug delijke verlichting Sas van Gent - Doordat een automobilist uit Zelzate woensdagmorgen op de krui sing Vrijstraat - Frederik Hen drikplantsoen geen voorrang verleende, ontstond er een aan rijding met een auto, bestuurd door een man uit Sas van Gent. Beide voertuigen raakten be schadigd. Aardenburg - Een vrouw uit Aardenburg trof dinsdag in de tuin haar poes aan met een vangklem om het bebloed pootje. Het diertje moest be handeld worden door een die renarts. Philippine - In de Vergaertpol. der werd dinsdag tussen 13,55 en 14.30 uur een radarcontrole i gehouden. Van de 78 voorbij.i gaande auto's reden er zes har- i der dan de toegestane tachtig kilometer per uur. De controle werd tussen 15.00 en 16.15 uur vootgezet op de Westkade it Sas van Gent. Van de 264 voor- bijgangers waren er 18 in over- treding. Hoogst gemeten snel- heid op de weg waar vijftig ki lometer per uur is toegestaan, was 98 kilometer per uur. Oostburg - Een voetganger ui: Sluis is dinsdagmiddag op de Bredestraat in Oostburg 1 een bromfietser aangereden omdat de voetganger plotseling het fietspad op liep. De voet-1 ganger viel en raakte met zijn hoofd de stoeprand. Met een hersenschudding is hij opgeno- '1 men in het ziekenhuis van Ter- j| neuzen. Terneuzen - Een Terneuzenaar il werd dinsdag in zijn woon- plaats aangehouden omdat hij vanwege een vonnis van de kantonrechter in Terneuzen j nog 37 dagen in hechtenis moet doorbrengen. De man is inge- sloten. Terneuzen - In een brandgang bij de Hondiusstraat is gisteren I een katje van zeven maanden vergiftigd. Het beestje wist nog wel thuis te komen, maar over leed in de tuin. De eigenaren j hebben aangifte gedaan bij c politie. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Tijdens de campagne voor de gemeenteraadsvsl kiezingen van maart 1998 sluiten de D66-fracties van Terne:! zen, Sas van Gent, Hulst en Axel een 'campagnehuwelijk'. Ei betekent dat twee of meerdere fracties bepaalde activiteitej bundelen. D66 wil zelfs met andere politieke partijen menwerken. Dit staat in het campagneplan van D66 waaraan de afdeling Midden- en Oost- Zeeuws- Vlaanderen deelneemt en dat waarschijnlijk ook door de West- Zeeuws-Vlaamse afdeling geadopteerd wordt. De partij wil dit jaar in Zeeuws- Viaanderen voor het eerst gaan werken met campagnehuwelij ken omdat het voor dit dunbe- Terneuzen - Bij Broomchemie is gistermorgen rond half tien de productie stilgelegd nadat er een volgens het bedrijf geringe hoe veelheid broomdamp was ont snapt. Naar de oorzaak is een on derzoek ingesteld. De bedrijfsbrandweer was ter plaatse, maar hoefde niet in actie te komen. Volgens het bedrijf was de ontsnapping dermate gering dat de damp binnen het bedrijf is gebleven. Niettemin werd het noodplan volgens de veiligheids regels in werking gesteld en wer den omliggende bedrijven ge waarschuwd. De productie werd gisteren in de voormiddag weer opgestart. volkte gebied met kleine fraclie| niet zal lukken om voor i fractie een grote gebeurtenis itl organiseren. Met het sluiten b| een huwelijk voor bepaalde ti;:| kunnen de financiën en de n kracht gespreid worden, tel ties zouden samen activiteiie| kunnen organiseren. Daamaisi lijkt het de partij zinvol oms[ men met belangenorganisatie] activiteiten op te zetten. D66 wil de samenwerking niil beperken tot de eigen partij. Di| campagneleiding stelt zelfs vo« om met een andere politieke par| tij samen te werken, bijvooil beeld bij het uitnodigen van ea| minister. Openheid en samenwer andere politieke partijen moei"! deze campagne een regelmati gesprekonderwerp worden. Ail:| politieke partijen in de g ten worden dan ook op de ho»» te gehouden van de data waarof D66-activiteiten gehouden wti| den. Zo moet iedere fractie spreekbeurt organiseren die houden wordt door een ministel of Tweede Kamerlid van depn| tij. Daarnaast worden avonden gehouden, die de partij geschikt zijn voor «j samenwerking met andere f' peringen of fracties. Van onze verslaggever Terneuzen - Bonden en directie van katalysatorfabriek Er#| hard in Terneuzen hebben een akkoord bereikt over een social plan voor de 73 personeelsleden die volgend jaar bij de sluiti'l van de fabriek op straat komen te staan. In het plan is een vertrekpremie opgenomen, outplacement, scho ling en aanvulling op de uitke ring of salaris voor mensen die in de WW terechtkomen of bij een nieuwe baas minder gaan verdie nen. Volgens districtbestuurder P. Janssen is het sociaal plan zeer acceptabel en is de directie de bonden een heel eind tegemoet gekomen. „Het vorige bod van de directie was veel te laag. Dat was een schijntje. Maar hier kunnen we onze handtekening onder zet ten," zegt Janssen. De vertrekpremie varieert tussen zes maanden bruto salaris en een jaar salaris afhankelijk van de tijd dat mensen in dienst zijn. Mensen die niet aan de slag gera ken, kunnen voor langere tijd f- aanvulling tegemoet zien. HetS' ciaal plan is gisteren met hetp*| soneel doorgesproken. Volg" Janssen waren de geluiden het algemeen zeer positief. JH sommigen kan het natuurlij» J tijd nog beter. Maar dat heb je 1 Directeur J. Bac van Engel»! vindt dat er sprake is van *1 goede regeling. „Ik denk j plan zeker de toets der kr kan doorstaan," aldus Bac. is van het begin ons uitgang», geweest om een royale regelwê j treffen. Zelfs mensen voor het na een proefperiode bi] nieuw bedrijf niet klikt, kun 1 gebruik blijven maken van plan." Van onze verslaggever Sluis - Alle leden van de Huisartsenvereniging Zeeuws-Vlaanderen heb) reidheid uitgesproken te denken over een centrale waarneming en het invul hotelfunctie van het An kenhuis in Oostburg. .Grootste probleem is dat weinig huisartsen zijn. E( Van onze verslaggever Oostburg - De aanpassing kens levert nogal wat be gemeente Oostburg zijn i nengekomen tegen het pl; bij de gemeente Oostburj het ruimtebeslag van de j Omwonenden vinden dat veel grond moeten inlevere dat de rotonde te dicht bij d< ningen komt te liggen. Een en ander werd duidelij! dens een hoorzitting van f waterstaat in Oostburg. Rij! terstaat neemt de bezwaren gens woordvoerder R. Oosa rieus. „We bekijken hoe vu goed mogelijk tegemoet ku komen aan de bezwaren. Wel wordt het plan op bepaalde ten aangepast. Daarnaast b ken we in hoeverre de betro omwonenden gecompena kunnen worden voor de gron Hulst Tin Buis, directeu: de N.V. Westerscheldetunm houdt maandag 8 decembei lezing over de Westerscheldi nel voor het Katholiek Vrou' gilde. Het omvangrijke bou' ject roept vele vragen op. B' trachten de aanwezigen zi mogelijk te informeren ovi gevolgen ervan. De lezing Reynaertshof om 20.00 uur. niet-leden zijn welkom, gangsprijs vijf gulden voor 1 en 7,50 voor niet-leden. Van onze verslaggever Middelburg - De Hogescbl Staten 160 mille voor de dl geven die steun zodat de rf; der kan scholen op een 'inl gespitst op de beroepspral I Het gaat vooral om managen opleidingen die specifiek gel zijn op de Delta, zoals milieu I vens, water en transport. Omdat Zeeland geen universi I opleidingen heeft besloot de tl school een viertal jaar teruel zogenoemde Mastersopleidiï het leven te roepen in samen I king met enkele Engelse univl teiten zoals Bradford, Walk Humberside. De Hogeschool land was een van de eerste ir derland die met zo'n opleidin: gon. Vooral omdat bleek da' Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Platfoi Sociale Zekerheid hou woensdag 17 decemb voor aüe Zeeuws-Vlaan uitkeringsgerechtigden een kerstviering in hl kerkcentrum in Oostbu Het centrum aan het Ke plein wordt versierd di tuincentrum De Rijk dat een steentje wil bijdrag. aan de feestelijke kerstt eenkomst. Het platform dat anderh jaar geleden werd opgeric om mensen die maatschr pelijk of sociaal in de kr zijn gekomen een helpen hand te bieden, houdt 1 jaar voor het eerst een ker viering. Coördinator Marlies E voort: „Het wordt geen kei dienst maar een gezellig s menzijn. Er wordt muzi gemaakt en de bezoeki kunnen zelf ook muziek n ken. Ook maken we een f waarin de mensen hun wc aen kunnen deponeren tater voorgelezen worden.' ue kerstbijeenkomst beg om 9-30 en duurt tot om veer 11.30 uur. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Bewoners en twee bedrijven van het Kanaalei land, waaronder Zuid Chemie, verzetten zich tegen de bouw van het luxe appartementencomplex aan de Oostkant van het kanaal in Sas van Gent. Twee weken na de presentatie van het plan Residentie Lunet blijkt uit de ingediende bezwaren dat meer dan dertig eilandbewoners en twee bedrijven het miljoenen- complex liever zien gaan dan ko men. Directeur K. Horstra van Zuid Chemie: „Er zijn verschillende re denen waarom we niet willen dat er op driehonderd meter afstand van onze fabriek een appartemen tencomplex voor senioren wordt gebouwd. Allereerst vanwege de doelstelling in het plan van aan pak Kanaalzone, waarin wonen en werken gescheiden wordt. Nu willen ze tegen de buitenkern van Sas van Gent gaan bouwen. Dat gaat mijn logica te boven. Daar komt bij dat wij er alles aan doen om de overlast van de fabriek te beperken en daarom bouwen we binnenkort verhoogde schoorste nen. Het plaatsen van woningen voor bejaarden in de nabijheid van de fabriek, lijkt mij niet be- vordelijk voor het verminderen van de overlast. Vraag die rest: waarom die haast waarmee dit al- Van onze verslaggever Middelburg - De Bouw- en Houtbond FNV lost in het Zuidwest-Journaal een schot voor de boeg van de bouwers van de Westerscheldetunnel, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde. In het jongste bondsblad laat dis trictsbestuurder J. van de Borgt op voorhand weten dat de werk nemers moeten vallen onder de best mogelijke CAO. Het perso neel dat straks gaat werken in de elementen(veld)fabriek mag van hem dan ook niet onder de CAO- Betonwaren vallen, maar moet onder de Bouwcao worden inge deeld. Want als ze onder die laat ste CAO vallen verdienen ze iets meer en moeten ze iets minder uren per week werken. Boven dien zijn de pensioenlasten en het vakantiefonds wat gunstiger, al dus de vakbondsman. „De CAO- Betonwaren is voor de werkge vers een goedkopere dan de Bouwcao." Desgevraagd laat Van de Borgt weten dat onderhandelingen over de CAO-indeling nog niet zijn be gonnen. „Er zijn echter verschil lende mogelijkheden, omdat het om een zeer bijzonder project gaat." Hij verwacht dat rond de jaarwisseling de gesprekken met de werkgevers over deze kwestie worden opgestart. En half janua ri verwacht hij definitieve af spraken te kunnen maken over de arbeidstijden in combinatie tot arbeidsvoorwaarden en mede zeggenschap. les gebeurt? Binnen twee weken moeten de bezwaren ingediend zijn omdat het een artikel-19- procedure is. Waarom?" vraagt directeur Horstra zich af. De bezwaren van het echtpaar Snelders, dat woont aan de Prin senkade, moeten vandaag nog in geleverd worden. Zij zijn nog be zig met het verzamelen van hand tekeningen van mede-eilandbe woners die hun bezwaren onder steunen. 'P. Snelders: „Wij zijn dinsdag en woensdag de huizen aan de Prinsen- en Oostkade langs geweest. De bewoners die thuis waren, ruim dertig, zetten direct him handtekening. Het gaat ons niet om het aantal handtekenin gen, maar om het feit dat we niet alleen staan. Wij verliezen onze privacy, ons uitzicht en ons wan delgebied." Een aantal bewoners van de Oost kade heeft samen bedenkingen te gen het plan ingediend. Eén van hen is E. Sarneel: „Zodra wij in een huis-aan-huis blad zagen dat er een vergunning was aange vraagd voor de bouw van achttien appartementen, hebben we actie ondernomen. Omdat de bewoners niet persoonlijk op de hoogte zijn gesteld, hebben we bij het archi tectenbureau naar het plan geïn formeerd." Bewoners van de Oostkade maken om verschillende redenen ernstig bezwaar. De voornaamste is dat ze geen hoogbouw willen op hun eiland. Sarneel: „Wij verliezen ons uitzicht op het zeekanaal en na tuurgebied omdat het vijf verdie pingen hoge gebouw met de ach terkant naar het bewoonde deel van het eiland komt te staan. Daarnaast willen we dat de waar devolle archeologische resten van de vesting Bastion Nassau die daar een meter onder de grond lig gen, behouden blijven. Bovendien zijn de Oost- en Prinsenkade hele maal niet berekend op uitbrei ding." Van onze volleybalmedewerker Moordrecht - Het eerste mannen- volleybalteam van Morres heeft gisteravond in sporthal De Zuid- plas in Moordrecht het bekerduel voor de vierde ronde tegen Nell Stutterheim/MVC met 0-3 verlo ren. Tweede-divisionist Nell Stutterheim vocht voor elke bal en kreeg Morres, dat uitkomt in de eerste divisie, in de eerste set met 15-13 op de knieën. Ook daarna had de fanatieke thuis ploeg meer mogelijkheden en die kansen werden telkens benut. Zowel aanvallend als blokkerend liep het bij Morres niet, zodat de tweede en derde set werden ver loren met respectievelijk 15-8 en 15-11. Van onze verslaggeefster Goes - Ze zijn herkenbaar aan een witte parka met rugopdruk GGD en een geel/groene helm of pet met .opdruk tML. Ze rijden in een geel/groene piketwagen met optische en geluidssignalen. Vanaf vandaag zijn ze zeven dagen per week, 24 uur per dag te vinden in Zeeuws-Vlaanderen en Noord- en Midden-Zeeland: de toegevoegd Medisch Leiders van de GGD Zeeland. Vandaag krijgt de GGD twee coördinatievoertuigen aangebo den en hiermee zijn de toege voegd Medisch Leiders officieel paraat bij ongevallen en rampen. De GGD Zeeland voegt de func tie van 'toegevoegd Medisch Lei der' aan zijn gelederen toe omdat de Rampenwet is uitgebreid met 'zware ongevallen' en de Zeeuwse gemeenten voor de financiering van de versterking hebben ge zorgd. Dag en nacht is er één toegevoegd Medisch Leider in Zeeuws- Vlaanderen aanwezig en één in Noord- en Midden-Zeeland. In totaal komen er acht mensen met deze nieuwe functie bij. De toe gevoegd Medisch Leiders hebben de organisatorische leiding over de geneeskundige hulpverlening ter plaatse en coördineren de in zet en bijstand van geneeskundig personeel. Deze mensen worden via de Alarmcentrale ingezet bij onge vallen met inzet vanaf drie am bulances, ongevallen van toxi sche stoffen, grote branden, bij zondere incidenten. Maar ook op verzoek van ambulanceperso neel, brandweer, GGD, gemeen ten of de leiding van de CPA. Het 'eiland' van Sas van Gent waar de appartementen zijn gepland. foto wim kooyman Vari onze verslaggever Middelburg - Wethouder Van Dijk van de gemeente Middelburg pleit voor een uniform parkeerbeleid voor mensen met een handicap in Zeeland. De Middel burgse wethouder gaat dit aankaarten tijdens de eerstkomende vergadering van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten. Ze geeft hiermee gehoor aan de wens van de Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid die al jaren aandringt op een uniform beleid. De gemeenten hanteren momenteel verschillen de regels en de automaten zijn moeilijk be reik- en bruikbaar. „Wij hebben in Middelburg inmiddels aan gepaste meters geplaatst en hanteren ook aangepaste tarieven. Dit hebben we gedaan op verzoek van de ge handicapten zelf. We moeten nu bekijken of we in Zeeland tot een uniforme regeling kunnen komen." Van Dijk beseft dat dit geen eenvoudige klus is. „Het zal moeilijk worden de gemeenten op een lijn te krijgen. Zo zijn er gemeenten die bijvoorbeeld geen betaald parkeren heb ben. Het beste zou zijn dat alle Zeeuwse ge handicapten een pasje zouden krijgen waar mee ze in geheel Zeeland kunnen parkeren. Dit is de meest ideale situatie." Kijkdag gevonden fietsen bij politie in Terneuzen. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Terneuzen - „Ach, je weet nooit of je fiets er tussen staat, daarom ben ik even gaan kijken. Maar helaas.", reageert een man laconiek. Achter het politieburaeu aan de Rosegracht staan ongeveer hon derd fietsen, enkele brommers en een splinternieuwe scooter te wachten op hun rechtmatige eigenaar. Bezoekers van de fietskijkdag speuren langs de rijen fietsen, maar de meesten hebben al snel gezien dat hun karretje er niet tussen staat. Bijna elke kijker reageert op dezelfde manier. „Spijtig, maar hij staat er niet bij." Echt teleurgesteld zijn ze niet. Als je je fiets terugvindt, is het mooi meegenomen. Maar is dat niet het geval, dan is het jammer. „Het is al behoorlijk druk geweest, in ander half uur tijd zijn er ongeveer veertig mensen komen kijken. Maar er zijn slechts twee fiet sen weg. Als je ziet wat voor goede fietsen er bij staan, vraag je je toch af waarom er nie mand voor komt," aldus Els den Hamer van de politie Terneuzen. Iedereen die zijn fiets kwijt is, kan op de halfjaarlijkse kijkdag komen zoeken. „Deze keer kunnen de mensen tot negen uur 's avonds terecht. Omdat het zo vroeg donker is, hebben we de stalling nu verlicht zodat de mensen beter kunnen zoeken. Vroeger liepen ze met een zaklamp langs de rijen, dat is geen doen," zegt Den Hamer. „Soms denkt iemand dat hij zijn fiets ziet staan en dan roept hij 'Ja, dat is mijn fiets, want die is ook groen'. Maar als ze dan eens goed kijken, is het toch een ander merk." Mocht een kijker zijn fiets inderdaad weer terugvinden, dan kan hij hem op vertoon van het aangiftebewijs weer meenemen. „Maar ook als je geen aangifte hebt gedaan, kun je kijken of je fiets erbij staat. Als je hem vindt, moet je even aangifte doen en dan kun je hem meenemen." De fietsen die niet worden opgehaald, gaan naar de hoogst biedende erkende rijwielhan delaar. De fietsen worden opgeknapt en ver kocht. „De vorige keer was er maar weinig animo bij de rijwielhandelaren. Ik heb geen idee hoe dat komt. De fietsen die niet wor den verkocht aan de handelaren, gaan naar de gemeente. Ze worden dan gebruikt voor het Omni-project, een project voor werklo zen."

de Stem | 1997 | | pagina 18