N K Raymond Ceulemans in de nesten Doping vrij verkrijgbaar via Internet De oor Bouscholte schipper-af van BrunelSunergy UCI pakt gesjoemel met controles op EPO aan SS DESTEM SPORT ZEELAND B2 Fiscus en schuldeisers maken 4Mr. Honderd' leven zuur PO in Nagana nog Zware tegenstand voor Jan Timman en Jeroen Piket SB SPORTNIEUWS KORT Servais Knaven langer bij TVM Auto tennisser Larsson ontploft Oud-wereldkampioen boksen overleden Schalken en Oremans lijstaanvoerders Van Hardeveld kiest voor ervaring Wennemars en Leeuwangh genomineerd Poos volgt Rozie op bij KNVB Noord-Koreaanse judoka positief Bokser Hide slaat agente bij arrestatie Politie beschermt atlete Jayasinghe Russische zwemmers vrijgesproken Groosman/Casuals loopt verder uit Goossen snelste Zeeuw in Benidorm 997 Bouwbedrijf Vermeulen Gilze-Rijen bv, Rijen Vertizontaal, Breda Gemeente Hontenisse Kloosterzande Gemeente Hontenisse Kloosterzande Van Melle, Breda Sticht. Toikencentrum Zuid-Nederland, Eindhoven VCI B.V., Breda VCI B.V., Breda Rabobank, Roosendaal Lavold Schoonmaak bv Breda Heijmans Partners, Roosendaal Portrait Place Fotostudio's Breda dewerkers Van Dorst Transport bv Bergen op Zoom Van Dorst Transports, i op Zoom I I DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 spronkelijk uit Prinsenbeek afkomstige Hans Bouscholte is niet langer schipper van het zeiljacht BrunelSunergy, dat meedoet aan de prestigieuze Whitbread Race rond de we reld. Vanuit de Australische 'rust- rolaats' Freemantle meldde Bous cholte gisteren vrijwillig te zijn gestopt. Onder zijn bewind kende de BrunelSunergy veel tegenslag tijdens de eerste twee etappes van de zeilwedstrijd. Het jacht eindigde beide keren als negende en laatste. nIk hoop met mijn vertrek de iste TS-niveau dew. ekeringen kertbaan dienst erker m/v noodzakelijke rust in het team te herstellen, waardoor het moge lijk is de stijgende prestatiecurve in het team voort te zetten," ver klaarde de (ex-)schipper, volgens wie de tegenvallende resultaten hun oorzaak vinden in de basis van het project. „Met name de re latief beperkte financiële arm slag ten opzichte van de overige deelnemers en mede daardoor de te korte voorbereidingsperiode en te beperkte trainingsmogelijk heden spelen ons parten. In dit hoog competitieve en uiterst pro fessionele deelnemersveld is dit overduidelijk gedemonstreerd." Bouscholte denkt dat zijn op stappen de beste optie was voor de ontwikkeling van de Neder landse zeilsport in het algemeen en de BrunelSungery in het bij zonder. Na een rustpauze wil hij zich nu gaan concentreren op een nieuw zeilprgject. „In overleg met het BrunelSungery syndicaat wil ik mij gaan richten op een verbetering van de wereldrecord tijd Transatlantic Crossing voor catamarans." Bouscholte's uitleg ten spijt, heeft hij niet onwaarschijnlijk afstand móeten doen van het commando over de boot. „Als schipper heeft-ie kennelijk fou ten gemaakt, die hem met name door de sponsors niet in dank worden afgenomen. Ja, ik ver moed dat er door de sponsors is ingegrepen," zegt de moeder van het Madese bemanningslid Hans Horrevoets, nadat zij met haar zoon heeft gesproken. „Hij kon digde deze ontwikkeling afgelo pen zondag al aan en is er be hoorlijk vol van. Het is ook niet de eerste wisseling aan boord hè?" Na de openingsetappe van Sout hampton naar Kaapstad werd navigator Joao Cabecades afge zet en haakte bemanningslid Marc van Hulssen af wegens one nigheid met Bouscholte. Niet zo gék lang voordat de Whitbread Race begon trouwens, promo veerde Bouscholte vrij onver wacht van mede-gezagvoerder tot schipper. Aanvankelijk stond de relatief onervaren Arend van Bergeijk aan het roer. Uit de vervanging van Bouschol te door Roy Heiner spreekt inder daad de inmenging van de spon sors van de BrunelSunergy. De in Nederland verblijvende Zuid- Afrikaan startte het project na melijk op. Heiner zal eerdaags in Freemantle arriveren, waar za terdag 13 december de derde etappe begint. Er wordt, naar verwachting tot 20 december, rond Australië gevaren. De finish is in Sydney. Dat is volgens moeder Horrevoets. niet zo'n moeilijke opgave. „De vijfde etappe naar Brazilië wordt gegarandeerd de zwaarste. En ook de afgelopen etappe was na tuurlijk erg zwaar, voor de Bru nelSunergy toch zeker. Mijn zoon, die zeilmaker is, heeft in ie der geval handenvol herstel werk." lar m/v iet medew. m/v m/v m/v akers m/v Van Dorst Transport bv, Bergen op Zoom Van Dorst Transport bv, Bergen op Zoom Spar Supermarkt, Wouw Randstad, Breda Expo Rent, Raamsdonksvea Nederlandse Spoorwegen i# Breda Smans Schilderwerken, Mn AFP bv, Arnhem Prot.Chr. Basisschool De Fontein, Breda Eoroplex BV, Oudenbosch Mammoet Stoof VOF, Breda Medinet VOF. Breda Medinet VOF, Breda Medinet VOF, Breda Medinet VOF, Breda Banner Pharmacaps Europe BV. Tilburg Banner Pharmacaps Euro» BV, Tilburg Banner Pharmacaps Euro» BV, Tilburg Banner Pharmacaps Euro» BV, Tilburg A8.P Supermarkt, Breda A&P Supermarkt, Breda Sky Computer Europe BV, Oosterhout Sky Computer Europe BV, Oosterhout Sky Computer Europe BV, Oosterhout Sky Computer Europe BV, Oosterhout Image Center, Hank Image Center, Hank Image Center, Hank Agriwerk, Rijen Vedior, Breda Vedior, Breda Vedior, Roosendaal Vedior, Bergen op Zoom Vedior, Oosterhout Vedior, Oosterhout Vedior, Breda Vedior, Breda Vedior, Dongen Vedior, Oosterhout Vedior, Raamsdonksveer Vedior, Raamsdonksveer Vedior, Raamsdonksveer Vedior, Terneuzene.o, Vedior, Oosterbout e.o. Vedior, Hulst Vedior, Zundert Vedior, Etten-Leur Vedior, Etten-Leur Vedior, Breda Vedior, Roosendaal Vedior, Roosendaal e.o. Vedior, Dongen Pius X-scbool, Dordrecht Start, Bergen op Zoom Continu Engineering, Eindhoven Continu Engineering, Eindhoven Continu Engineering, Eindhoven Continu Engineering, Eindhoven Van den Boom, Breda Van den Boom, Dongen Van den Boom, Roosendaal Van den Boom, Breda Van den Boom, Dongen Van den Boom, Breda Door Karei Pleunis Antwerpen - Zijn naam ontbrak op het affiche van Göynük. Opmerkelijk. Want juist in het land waar zo'n tien jaar geleden londerden biljartfreaks van heinde en ver toestroomden om dat Belgisch 'monument' te aanschouwen, liet Raymond Ceule mans verstek gaan tijdens de tweede wereldbekerwedstrijd driebanden. 'Zakelijke beslommeringen,' was iet enige wat Ceuelemans zelf kwijt wilde over zijn afwezig heid. Het was deels bezijden de waarheid. Ceulemans senior zit iomwegin.de nesten. Aan Antwerpen- '97, het derde wereldbekertoernooi, zal hij deze week wel meedoen. Want daar blijft hij binnen handbereik van ie Belgische fiscus en van een aantal schuldeisers, dat schijn- iaar nog het één en ander aan vorderingen heeft uitstaan bij de familie Ceulemans. Dat weten al- ;hans doorgaans betrouwbare ronnen te melden. óeld ie fiscus, zo weten zij te melden, :ou wijze van financiering van De Taveerne in Lier, die gerund i/ordt door zijn Ceulemans' zoon furt, niet vertrouwen. De her- romst van dat geld zou niet te ichterhalen zijn. De veelvoudige wereldkampioen moet daar nu ten passend verhaal bij zien te inden. Jerder zit diezelfde Kurt na een lantal mislukte, zakelijke avon- uren in Nigeria, nog met een pak ipenstaande rekeningen in z'n naag. Bepaalde personen vinden dat ze lang genoeg op hun tentjes hebben gewacht. Kortom: iet zouden niet de meest gemak- lelijke tijden zijn voor het boeg- leeld van de Belgische biljart- port. \ardig ie organisatie van de Belgische titgave van de wereldbeker heeft iverigens ook aardig de buik vol Ceulemans. Maandenlang Tilburg Start, Dongen Start, Waalwijk Start, Waalwijk Start, Waalwijk Start, Tilburg Start, Tilburg Unique, Helmond Unique, Waalwijk Unique, Tilburg Unique. Veghel Unique, Den Bosch Unique Eindhoven OomenRijen Tempo-Team, Moerdijk Tempo-Team, Moe# Tempo-Team, Terneuzen Tempo-Team, Etten-Leur Tempo-Team, Terneuzen Tempo-Team, Moerdijk Manpower, Manpower, Bergen op Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Etten-Leur Tènce! Breda Tènce! Breda Tènce! Breda Tènce! Bergen op Z»»1" Tènce! B. op Zoom/Roosendaal Tènce! Bergen op Zoo" Tènce! Bergen op Zoo" Tènce! Roosendaa Tènce! Roosendaa Tènce! Tènce! Roosendaa Tènce! Roosendaa Tènce! Roosendaal Job Support, Roosend» Job Support, Roosi job Support, Roos; Job Support, Job Support, Job Support, Job Support, Job Support, Job Support. Roo Job Support,.. -- Vedior, Roosendaa Ti, adres en woonplaats naar' UitgeverstTia ermeld tevens de datum van de plaatsiny. v Trlvoor' Projectadviesburea liet aantoonbaar Trivoor Projectadviesburea Ausanne (anp) - De kans dat Trivoor Projectadviesburea P*S de Olympische Win- Tiiburg erspelen in Nagano EPO-ge- Trivoor Projectadviesburea )ruikers worden gevonden, is Trivoor Projectadviesburea literst klein. 'rins Alexandre de Merode, oorzitter van de medische com- ussie van het Internationaal Jlympisch Comité (IOC), ver harde gisteren dat er voorlopig pg geen standaardtesten zijn om letEPO-gebruik op te sporen. ■PO (erythropoietine) bevordert le aanmaak van rode bloedli- haampjes (extra zuurstofopna- maar kan tot bloedverdik- ing en hartproblemen leiden, juni liet de Belg Jacques Rog- voorzitter van de federaties 7^-Europese olympische co- Manpower, Bergen op zo» pites, nog weten dat EPO op- Manpower, Bergenopi poorbaar is. Alleen zouden de Zo» 'ridische aspecten nog niet vol- •8 gemeenschappelijke code op alen t1 Vedior, Vedior, Roosendaa Vedior, Roosendaa Vedior, Roosendaa Vedior, Roosendaal ---- «KclraP Lausanne een begin ma- iaat*"!® met het opstellen van de ge- s. wierp Ceulemans zich op als de gene die het toernooi in finan cieel opzicht wel even rond zou breien. Hij had het over vier mil joenencontracten. Met de eigena ren van het Aldhemhotel in Grobbendonk, waar tijdens de zomermaanden zijn zestigste ver jaardag werd gevierd, was hij zo goed als rond. Z'n dochter was er getrouwd, een kwestie van hand tekeningen... Een dikke maand geleden bleken al die verhalen hoofdzakelijk uit gebakken lucht te bestaan. Van al die miljoenen bleek geen frank binnen, het doorgaan van het twaalfde toernooi in België werd er meteen uiterst dubieus door, Ceulemans kreeg van zijn mede organisatoren een keurig opge steld bedankbriefje, waarin hem kenbaar werd gemaakt dat men in afgeslankte vorm de WB Ant werpen zou proberen te redden. Zonder hem dus. Een reactie is daar uiteraard nooit op gekomen. Kwalificatie Een handvol vrijwiliggers deed binnen enkele weken wel wat Ceulemans had nagelaten. Niet in Grobbendonk, maar in Antwer pen. En daar worden vandaag de laatste sessies van drie vervelen de dagen kwalificatie afgewerkt. De twee zonen van Ceulemans, Kurt en Koen, verdwenen al na twee setjes uit de strijd. Ceule mans zelf is uiteraard gekwalifi ceerd voor het hoofdtoernooi. Evenals Ludo Dielis, zijn tegen hanger, die vorig seizoen in Ant werpen niet mocht deelnemen. Ceulemans blokkeerde dat eigen handig, al heeft hij dat altijd be streden. Niet hij, maar BWA- baas Bayer zou de aanvankelijk aan Dielis toegezegde wild-card toen hebben ingetrokken. Omdat Dielis en Bayer niet meer door één deur konden. Duidelijkheid daaromtrent heeft Dielis overigens nooit gekregen, al heeft hij er wel diverse keren om gevraagd. „Raymond heeft me bijna een jaar geleden gezegd dat we daarover nog eens moes ten praten bij een gezellig etentje. Gepraat is er nooit, gegeten heb ben we samen overigens ook niet. Hij heeft me alleen eens gebeld voor een paar vrijkaarten voor de Minolta Classic. Toen zei hij dat we nog eens moesten praten..." Raymond Ceulemans: financiële problemen. FOTO DE STEN/BEN STEFFEN Den Haag (anp) - Het voorbe reidend toernooi voor het we reldkampioenschap schaken, dat dinsdag in Groningen be gint, heeft een prachtige be zetting. Maar het is een gede valueerd door de afwezigheid van Kasparov en Kramnik. Anand, Topalov en Ivantsjoek zijn nu de favorieten. Onder de bijna honderd deelnemers zijn zeven Nederlanders, van wie Van Wely, Timman en Piket de meeste kansen op succes lijken te heb ben. In Groningen, waar de prijzenpot met vijf miljoen dollar ongekend hoog is, hoeft het Nederlandse supertrio Timman, Van Wely en Piket in de eerste ronde niet in actie te komen. Van hen heeft Pi ket het overigens het slechtst ge troffen. Hij treft in de tweede ronde angstgegner Veselin Topa lov uit Bulgarije, van wie hij nog nooit won. De 45-jarige Timman heeft in zijn generatiegenoot Alexander Beliavsky eveneens een zeer zware tegenstander ge troffen. Van Wely tenslotte speelt in de tweede ronde tegen de win naar van het duel Curt Hansen- Miladinovic en lijkt daarmee kansrijk voor een plaats in de derde ronde, waarin waarschijn lijk Topalov wacht. Loting Nederlanders: eerste ronde: Nijboer - Giek (Rus), Krasenkov (Rus) - Van der Sterren, Ehlvest (Est) - Van der Wiel, Nenasjev (Oez) - Hoeksema; tweede ronde: Beliavsky (Slovenië) - Timman, Topalov (Bul) - Piket, Van Wely - winnaar C, Hansen (Den) - Miladinovic (Joe), Anand (In dia) - Nikolic (Bos), I. Sokolov (Bos) - Episjin (Rus). Van onze verslaggever Genève - Met een verdubbeling en een andere aanpak van de speciale controles wil de internationale wielrenunie (UCI) in 1998 nadrukkelijker de strijd aanbinden met het verboden bloeddopingproduct EPO. Volgens UCI-voorzitter Hein Ver- bruggen is het huidige controlesysteem niet waterdicht. Voor de 740 preventieve bloedtests in 1997 werden de renners op de koersdag om zes uur 's ochtends gewekt en pas enkele uren later daad werkelijk gecontroleerd. „We weten dat de renners kunnen sjoemelen door in de tussentijd veel te drinken om het bloed te verdunnen. Om dat te voorkomen, worden volgend jaar de controles meteen na het wekken uitgevoerd; het liefst op de kamers van de renners," kondigt Verbruggen aan. De 740 controles leidden voor veertien renners tot een startverbod, omdat de hematocrietwaarde, de dikte van het bloed, van vijftig was overschreden. Volgend jaar worden 1500 controles uitgevoerd. De kosten, zeven miljoen gulden, wil de UCI deels verhalen op de wieler ploegen. Ook worden meerdere controleteams tegelijk ingezet. Volgens Ver bruggen moet daarmee ook een einde komen aan de 'belachelijke' kri tiek als zouden de topploegen Telekom en Festina niet worden gecon troleerd. Deze toezeggingen heeft Verbruggen eergisteren in Lausanne gedaan tijdens een periodiek overleg met een delegatie van toprenners, be staande uit Maurizio Fondriest, Gianni Bugno, Richard Virenque en Abraham Olano. Mede naar aanleiding van de recente onthullingen over de ploegen PDM en Festina spraken de renners hun bezorgdheid uit en vroegen om intensievere controle. Naast strengere controles doet Verbruggen vanuit zijn zetel in Lau sanne zijn uiterste best om te voorkomen dat de wielersport het imago krijgt van een peloton vol dopingklanten. Volgens Verbruggen zijn de sterke vermoedens over het dopinggebruik bij PDM bevestigd, 'maar dat is vandaag geen reden te beweren dat iedereen slikt.' Manpower! Bergen «P^ende bekend zijn. Het IOC oopt de controle op EPO en iGH in Sydney wel te kunnen itvoeren. Iet IOC plaatste deze week twee ïeuwe producten op de verbo- lijst. Het vooral in Rusland opulaire carphedon en het in merika veel gebruikte andres- ®dion zijn toegevoegd. Het ratste middel is in de Verenigde aten gewoon via Internet te be dien, waarbij ook de afbreek- VOor topsporters wordt aan- Oprekken aan met het Ameri- Jans olympisch comité (USOC) nat anabolengebruik daar te- 'e gaan. Het dopinglab in Los Rgcles moet het nog steeds zon- er internationale erkenning °mdat het niet over de ver- s a apparatuur beschikt. e laden van het Internationaal 'ympisch Comité (IOC) willen voor het omgaan met do- '"gvraagstukken. De IOC-leden en morgen bij een vergade- Door Joep Dohmen en John Hoofs Maastricht - Doping nodig, u wilt niet naar uw huisarts en kent geen apothe ker die onder de toonbank werkt? In ternet biedt alles wat uw hart begeert. En zonder recept. Over de kwaliteit van het gebodene is niks bekend. De Eijsdense sportarts Fred Hartgens, me- disch-wetenschappelijk beleidsmedewer ker van het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken (NeCeDo), hoorde van een krachtsporter hoe hij Internet ge bruikt om aan (peperdure) doping te ko men. Hij nam de proef op de som en bestelde via het wereldwijde computernetwerk verbo den spierversterkers in Spanje. Twee da gen later werd een pakketje bezorgd met de gewenste ampullen en een kort briefje: 'Met vriendelijke groeten.' In het Spaans, vanzelfsprekend. Internet als dopingleverander dook op tij dens een onderzoek in sportscholen en fit nesscentra naar (massaal) gebruik door krachtsporters en recreatieve bodybuil ders. Vorig jaar meldde bewegingsweten schapper Rens van der Kleij na uitvoerig onderzoek dat in Nederland tenminste 35.000 bezoekers van kracht- en fitness centra zich drogeren. Het is het topje van een ijsberg, zegt Fred Hartgens. Hij is ervan overtuigd dat het cijfer een absolute ondergrens is. De sport arts schat dat mogelijk honderdduizend mensen, veelal in de leeftijd van 16 tot 35 jaar, geregeld met verboden middelen in de weer zijn. In de drie maanden dat de onderzoekers ronddoolden in het sport scholencircuit, kwamen ze alleen al 800 verschillende vitamineproducten tegen, toen ze daar specifiek naar vroegen. Hart gens zelf stuitte de afgelopen jaren tijdens zijn onderzoeken op honderden verschil lende dopingproducten. Van onschuldige tot zwaar verslavende spierversterkers. De doosjes waarin de medicijnen werden aan getroffen, kwamen uit alle windstreken. Van Azië tot Afrika. De gebruikers weten vaak niet eens welke spullen ze slikken of spuiten. Ze betrekken hun dopingproducten van een enorme zwarte markt, want slechts vijf tot tien komt - met of zonder recept - uit de apo theek. Trainers, coaches en 'tussenperso nen' zorgen voor bijna negentig procent van de aanvoer. De populairste anabole steroïden zijn de- ca-durabolin, primobolan en stanozolol, de spierversterker die de Canadese spinter Ben Johnson in 1988 in Seoul zijn gouden olympische medaille kostte, nadat hij een onwaarschijnlijk wereldrecord had gelo pen op de honderd meter. Sportschoolbezoekers combineren veelal twee tot vijf middelen tijdens 'kuurtjes' van zes tot twintig weken en nemen doses die in geen enkele verhouding staan tot normaal gebruik. Fred Hartgens: „Als wij bij hoofdpijn twee aspirines of paracetam- olletjes nemen, wordt in die wereld tien tot tachtig keer boven de therapeutische waarde geslikt of gespoten. Voor de zeker heid, heb ik begrepen." In de lichamen van tienduizenden Neder landse sportschoolbezoekers die doping gebruiken, tikt een tijdbom waarvan nie mand weet wanneer hij zal ontploffen. Over de gevolgen van langdurig gebruik van anabole steroïden is weinig bekend. De Eijsdense sportarts Fred Hartgens hoopt volgend jaar te promoveren op de bijwerkingen op de langere termijn voor 'Jan op de hoek' die zich inlaat met do ping. Hij bedoelt'rècreatieve gebruikers die een paar keer per week in de weer zijn met halters en drukbanken om hun li chaam er zo aantrekkelijk mogelijk te la ten uitzien. Niet dé groep topbodybuilders of gewichtheffers. Hartgens heeft aanwijzigingen dat het hart- en vaatstelsel in de problemen kan komen. Proeven met ratten wezen uit dat hun hartcellen slechter worden door lang durig en zwaar gebruik van anabolen. Er zijn gevallen bekend van voormalige top sporters die vroeg overleden of met licha melijke ongemakken kampen. Maar een directe relatie met dopinggebruik is nooit aangetoond, In die duistere wereld hoopt Hartgens eni ge licht te kunnen brengen. Dopinggebruikers herkennen zelf allerlei bijwerkingen die de geslikte of gespoten middelen meebrengen, maar er zijn ook al lerhande effecten waar ze geen weet van hebben. Hogere cholestorolwaarden in combinatie met hoge bloeddruk bijvoor beeld, waardoor bloedvaten worden aan getast. Leverbeschadigingen komen ook veel voor. Bovendien zijn veel producten verslavend en worden ze gebruikt zonder medisch toezicht. Een enquête onder vrijetijdsbodybuilders wees uit dat veel gebruikers hun trai ner/coach tot de groep deskundigen re kent, die weet wat doping doet. Als posi tieve effecten van het gebruik van anabo len zijn in de ondervraging genoemd: toe genomen kracht, sneller herstel van in spanningen, grotere spiermassa, minder lichaamsvet en meer zelfvertrouwen. Als voornaamste bijwerking van de gebruikte dopingproducten gaven de krachtsporters puisten, grotere agressie, verhoogde sek-" suele aandrang en overmatig zweten op. Deskundigen zijn het erover eens dat het massale anabolengebruik op termijn kan leiden tot allerlei aandoeningen zoals psy chologische afwijkingen, hartproblemen, vergroeiingen en mogelijk nog erger. Om de grote aantallen gebruikers in sport scholen te attenderen op de gevaren van anabolicagebruik is in de regio Tilburg een project begonnen dat de naam 'Lijf, sport en middelen' is gedoopt. Bewegingsweten schapper Rens van der Kleij van het Ne derlands Centrum voor Dopingvraagstuk- ken (NeCeDo) probeert recreatieve krachtsporters over te halen van doping af te blijven door ze met gerichte training, sport-medische begeleiding en voeding hun doel te helpen realiseren. De eerste evaluatie is als 'zinvol' omschreven. Halsteren - Servais Knaven blijft langer bij de TVM. Ploegleider Cees Priem heeft het contract met de renner tussentijds verlengd tot 1999, met een optie voor nog een jaar. Volgens Priem heeft de voormalig Nederlands kampioen zich dit .seizoen meer en meer tot hoeksteen van zijn ploeg ontwikkeld. Zijn positieve uitstraling werkte volgens de Zeeuw stimulerend op het team. Knaven won, door onder meer een zeer sterke tijdrit, dit seizoen de Ronde van Denemarken. Michel Cornelisse keert terug bij de amateurs. De Amsterdam se sprinter die vorig seizoen reed voor de opgeheven prof ploeg Fo reldorado Golfftekende voor een jaar bij Piels/Timmers, dat uit komt in de topcompetitie en onlangs ook John Talen inlijfde. Stockholm - Tennisser Magnus Larsson heeft een nare smaak overgehouden aan de overwinning van Zweden op de Verenigde Staten in de strijd om de Davis Cup. Dinsdagochtend explodeerde een bom onder zijn auto. Niemand raakte gewond. Het incident gebeurde in Vaxjo, waar de tennisser een huis heeft. Larsson huurde maandag de auto, reed uit Stockholm naar zijn woonplaats en parkeerde het vehikel voor zijn deur. De ontplof fing diep in de nacht was in een straal van een kilometer te horen en zorgde voor een enorm gat aan de onderkant van de wagen. Larsson sliep door de klap heen. „Ik heb geen idee of er iemand achter me aanzit. Niemand van het Zweedse Davis-Cup-team heeft voorafgaand aan de finale een dreigement ontvangen. Ik weet niet wat er loos is," verklaarde de geschrokken tennisser. Zweden won, mede door de overwinningen van Larsson op Chang en Pete Sampras, met 5-0 van de Amerikanen. San Juan - De voormalig wereldkampioen boksen in het lichtwel- ter- en lichtgewicht, Edwin Rosario, is maandag in San Juan over leden door ophoping van vocht in de longen. De politie heeft dit bekendgemaakt. Volgens de politie is de ophoping van het vocht veroorzaakt door overmatig drank- en drugsgebruik. Hilversum - Sjeng Schalken en Miriam Oremans zijn volgende week als eerste geplaatst in het nationale Masters-tennistoernooi in Warmond (9 t/m 14 december). De deelnemers in volgorde van plaatsing zijn: Mannen: Schalken, Haarhuis, Reuter, Van Lottum, Bok, Standaard, Bel- graver, Wessels, Brummer, Wibier, Bank en Kempes. Vrouwen: Oremans, Noorlander, Ketelaars, Kamstra, Hopmans, De Weille, Basting, Sentis, Van Aalderen, Rottier, Koutstaal en Haslinghuis. Nieuwegein - Scheidend bondscoach Kees van Hardeveld heeft voor het WK in Perth geen verrassingen doorgevoerd in zijn wa- terpoloselectie. De ervaren polosters spelen ter voorbereiding op het evenement van 8 tot en met 13 december dagelijks tegen een mannenteam. Verder zijn de in Zeist verblijvende waterpolosters van de Verenigde Staten nog sparringpartner. De selectie voor het WK, 8 tot en met 18 januari, is als volgt: Karla van de Boon, Ingrid Leijendekker, Marjan op den Velde, Edmee Hiemstra (ZWV Nereus), Carla Quint, Sandra Nieuwenburg (Polar Bears), Ellen Bast, Petra Meerdink (GZC), Gillian van den Berg (Gouwestaete), Ma- rielle Schothans, Karin Kuipers (Damixa Ravijn), Carla van Usen (Bran denburg) en Danielle de Bruijn (Donk). Papendal - Het Nederlands Olympisch Comité heeft de schaatsers Erben Wennemars en Jacco Jan Leeuwangh genomineerd voor de Olympische Winterspelen van volgend jaar in Nagano. Wenne mars kreeg nominaties voor de 500 en 1000 meter, Leeuwangh voor de kilometer. Het besluit is een gevolg van de prestaties van Wennemars en Leeuwangh bij de onlangs in Roseville en Calgary gehouden wereldbekerwedstrijden sprint. Nederland mag in Nagano op de 500 en 1000 meter vier schaatsers afvaardigen. De plaatsen worden binnenkort bij de afstandskam pioenschappen verdeeld. Een genomineerde rijder heeft dan in Heerenveen voldoende aan een plaats bij de eerste twee om direct zeker te zijn van afvaardiging. Voorlopig zijn op de 500 meter ge nomineerd Jan Bos, Gerard van Velde en Erben Wennemars. Voor de 1000 meter is dat hetzelfde trio, aangevuld met Martin Hers man en Leeuwangh. Zeist - Herman Poos is benoemd tot manager communicatie be taald voetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. De 37-jarige Poos is de opvolger van Harm Rozie, die partner wordt bij het marketing- en communicatie adviesbureau Communica tion Concert. Poos is sinds 1994 werkzaam bij de KNVB. Tokio - De Noord-Koreaanse lichtgewichtjudoka Tong Suk Pae, onlangs winnares van een bronzen medaille op het WK in Parijs, is in de Franse hoofdstad betrapt op het gebruik van dope. Welk middel ze heeft gebruikt, is niet bekend gemaakt. Norwich - Zwaargewichtbokser Herbie Hide heeft gisteren in Norwich een politie-agente geslagen kort voordat hij werd ingere kend. De bokser werd in zijn auto aangehouden bij een controle. De WBO-wereldkampioen wordt verdacht van gewelddadig ge drag. Hij zou nog een agent en enkele medewerkers van een ordedienst hebben mishandeld. Hij moet binnenkort voorkomen voor de rechtbank in Norwich. Eind van de maand volgt het vonnis. Colombo - De in Sri Lanka mateloos populaire atlete Susanthika Jayasinghe is onder bescherming gesteld van de politie. Die nam de maatregel, nadat de vice-wereldkampioene op de 200 meter was lastiggevallen door een lid van het ministerie van sport. Na deze poging tot aanranding is de atlete ook met de dood bedreigd. De man viel de atlete lastig, omdat zij hem had afgewezen. Moskou - Drie op doping betrapte Russische zwemmers zijn on schuldig, zo heeft een rechtbank in Samra bepaald. De sporters zouden een verboden middel hebben binnengekregen na het eten van een stuk taart. Dat heeft het persbureau Itar-Tass gisteren ge meld. Een vroegere pupil van trainer Andrei Selenjajev zou de taart met een verboden prestatiebevorderend middel aan Natalja Metsjerjakova, Europees kampioene op de 50 meter vrij, Olga Kotsjetkova en Vladimir Pistjenenko hebben gegeven. Oostburg - In het ZAVIO lijkt Groosman/Casuals een eind te gaan maken aan het Dikke van Dale-tijdperk. De ploeg uit Sluis won afgelopen week met ruime 7-3 cijfers de derby tegen Leenhouts en komen op de rangtabel vier punten los te staan. Dit wel met de 'kanttekening dat Dikke van Dale en Verhage (dat met 4-3 van Sikkels won) een wedstrijd minder hebben gespeeld. Onderdaan pakte Bon Ami zijn eerste winstpunten in een tumultueus treffen met Sporthuis De Cocq. Een duel waarin een 6-5-score in het voordeel van de Schoondijkenaren werd opgetekend. Stand: 1. Groosman/Casuals 6-14, 2. Dikke van Dale 5-10, 3. Verhage 5- 10, 4. Leenhouts 4-9, 5. Zeemeeuw 6-7, 6. Rabo Aardenburg/Eede 3-4, 7. Sikkels 6-4, 8. De Cocq 6-4, 9. Bon Ami 5-3. Benidorm - Erik Goossen van de Terneuzense atletiekvereniging Scheldesport was de snelste Zeeuw op de halve marathon in het Spaanse Benidorm. Hij liep een tijd van 1 uur, 15 minuten en 11 seconden. Op de hele marathon liep Leo Meijer van AV'56 naar een tijd van 3,37.15. Uitslagen overige Zeeuwen op de halve marathon: Rein Swint (Veteranen Nederland) 1.30.03, Daaf Goedegebuur (AV'56) 1.39.20, Huquette De- clercq 1.36.42, Lenie van Kleven 1.44.25, Nelly Goetheer 1.47.18, Theo van Hal 1.48.00, Jeanne van Hal (allen Dynamica) 2.04.36.

de Stem | 1997 | | pagina 13