D66, PvdA komen met pensioenwet Nav o over struct Sintêi 'Regionale luchthavens zijn geen vuilnisvat van Schiphol' President Oekraïne bezoekt Nederland CDA dringt aan op onderzoek 'mol' Bouterse Groen licht voor verbod tabaksreclame Nederland steunt Rusland 'op basis van gelijkwaardigheid' Even chipp Militair afges DE STEM BINNENLAND 'Afspraken onvoldoende' Schoonmakers uitgebrande boel lopen gezondheidsrisico DE STEM COMMENTAAR Vergeetachtigheid BINNENLAND KORT 'Natuurgebied tussen Biesbosch en zee' 'Archief joodse bezittingen terecht' 'Maak werk lage inkomens aantrekkelijk' Broer Lubbers heeft alternatief Betuwelijn Onderzoek naar woonlandbeginsel Spoorstaking Italië; NS raden reizen af Taxibranche wint en verliest tegelijk Brussel dreigt openlijk met strafkorting Journalisten 39 jaar cel in voor lidmaatschap ETA WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 A4 I DE STEM Utrecht (anp) - De regionale luchthavens mogen niet een soort vuilnisvat worden van Schiphol, vinden de Stichting Natuur en Milieu en andere milieu-organisaties. Zij willen dat de Tweede Kamer zich hierover ondubbelzinnig uit spreekt. De organisaties vrezen dat de vliegvelden Eelde, Zestienhoven, Twente, Eindhoven en Beek slachtoffer worden van de te gro te drukte op Schiphol. De natio nale luchthaven moet vluchten weigeren om te voldoen aan de milieu-eisen. Regionale vliegvel den nemen die graag over, stellen de organisaties. De omwonenden zijn echter de dupe. Daarom moeten onmiddellijk maatregelen worden genomen om het vliegverkeer op de regionale luchthavens af te remmen. Vlieg tuigen die meer dan gemiddeld lawaai maken moeten van de mi lieu-organisaties driemaal zoveel start- en landingsgeld betalen en mogen tussen zes uur 's avonds en acht uur 's ochtends de vliegvel den niet aandoen. Maatschappij en die in de late avond of vroege ochtend willen binnenkomen of vertrekken, moeten daarvoor ex tra betalen, vinden de milieuor ganisaties. Tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends willen zij elk vliegverkeer verbie den. Milieudefensie heeft voor komen de vrijdag acties aangekondigd bij de vijf vliegvelden. Ook deze organisatie meent dat zij zich tot 'satellieten' van Schiphol dreigen te ontwikkelen. Volgens minister Jorritsma (Ver keer) is het zeker niet de bedoe ling dat de regionale vliegvelden satellieten worden. Het Rijk wil de groei van deze vliegvelden binnen de perken houden door voorwaarden te stellen voor mi lieu en veiligheid. Jorritsma stuurt deze week een brief naar Beek waarin zij het vliegveld maatregelen oplegt om overlast voor omwonenden te verminde ren. In Beek worden de normen voor geluidsoverlast overschre den. Twente en Eindhoven zijn mili taire vliegvelden. Daarvoor stelt het ministerie van Defensie de nonnen vast. De milieu-organi saties vinden die veel te soepel. Van onze Haagse redactie Den Haag - Alleenstaanden en tweeverdieners moeten evenveel pensioen kunnen opbouwen als kostwinners. Werkgeversorga nisaties en vakbonden bieden daarvoor onvoldoende garanties. Daarom komen D66 en PvdA met een initiatief-wetsvoorstel. Bonden en werkgevers sluiten volgende week een overeenkomst met minister Melkert (PvdA, So ciale Zaken) over de modernise ring van pensioenen. Dat is nodig omdat de pensioenopbouw nog steeds uitgaat van één kostwin ner, terwijl er steeds meer twee verdieners zijn. Ook werken men sen vaak flexibel, waardoor ze nu in de regel geen volledig pensioen opbouwen. In ruil voor deze toe zegging heeft Melkert beloofd niet in te grijpen in de pensioe nen. In 2001 beoordeelt de over heid of bonden en werkgevers hun afspraken zijn nagekomen. D66-Kamerlid Schimmel heeft bij voorbaat geen vertrouwen in de vrijwillige afspraken. Ze vindt modernisering van pensioenen een overheidstaak. „Het gaat hier om een algemeen maatschappe lijk belang." Schimmel wil wette lijk vastleggen dat de franchise, het deel van het salaris waarover geen pensioenpremie wordt gehe ven, omlaag gaat. Daardoor zou iedereen meer pensioen opbou wen. Om deze verandering be taalbaar te houden, moet het pensioen niet meer gebaseerd worden op het laatst verdiende loon, maar op het gemiddelde loon van een loopbaan. Schimmel zal het wetsvoorstel opstellen sa men met PvdA-Kamerlid Van Zijl. Het CDA wil de modernisering van de pensioenen overlaten aan de sociale partners. WD-Kamer- lid Van Hoof denkt dat het plan van D66 en PvdA veel te duur wordt. „Dat gaat miljarden kos ten. Als de sociale partners zelf met een oplossing komen, is dat prima. Maar wettelijk vastleggen dat de franchise omlaag moet, is mij te gemakkelijk." Van Hoof zal vandaag, tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, voorstellen om mensen die op psychische gronden in de WAO komen snel ler te herkeuren. Zo wil hij de WAO-instroom beperken. De herkeuring zou na één jaar moe ten gebeuren in plaats van na drie jaar. Schimmel noemt dit plan 'achterhaald'. Met ingang van 1 januari moeten werkgevers meer WAO-premie betalen als een werknemer arbeidsongeschikt wordt. Schimmel verwacht dat de preventie dan toeneemt. D66 vindt ook dat de mogelijkhe den om met een uitkering vrijwil ligerswerk te verrichten of scho ling te volgen, verruimd moeten worden. Bovendien moeten de so ciale diensten soepeler omgaan met de sollicitatieplicht voor bij standsmoeders. Nu hoeven zij niet te solliciteren als ze kinderen onder de vijf jaar hebben. D66- Kamerlid Bakker vindt dat ook moeders met oudere kinderen niet altijd hoeven te solliciteren. Koningin Beatrix heeft de Oekraïnse president Koetsjma gisteren officieel ontvangen. Den Haag (anp) - Nederland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken dan nu het ge val is. Premier Kok heeft dat gisteren met de Oekraïnse president Koetsjma afge sproken op de eerste dag van diens officië le bezoek aan Nederland. Kok zei op een persconferentie dat er in het Europa zonder grenzen geen nieuwe scheids lijnen mogen ontstaan. Daarom is het Van be lang dat landen die niet direct zullen toetreden tot de Europese Unie, toch niet helemaal bui ten de boot vallen. Kok wil om dat te realiseren de bilaterale betrekkingen met de vroegere sovjetrepubliek verder uitbreiden. De minis ter-president benadrukte overigens dat 'Oek raïne al in toenemende mate deel uitmaakt van de'ïuropesë familie'. "Èeide landen zetten gis teren de eerste stappen tot nauwere banden. -Staatssecretaris Van. Dok van Economische Zaken ondertekende samen met de Oekraïnse minister van het Nationale Agentschap voor Reconstructie en Ontwikkeling twee overeen komsten voor nauwere samenwerking. President Koetsjma hoopt tijdens zijn twee daags bezoek aan Nederland meer investeer ders naar zijn land te lokken. Nederland is mo menteel de tweede investeerder in de vroegere sovjetrepubliek, na de Verenigde Staten. Toch liggen de totale buitenlandse investeringen er met een slordige 3,6 miljard gulden-nog op een zeer laag niveau, ook in vergelijking met ande re Oost-Europese landen. Den Haag (anp) - De Kamerleden Koekkoek en Verhagen heb ben minister van Justitie Sorgdrager nogmaals gevraagd een onderzoek te laten verrichten naar het lekken van vertrouwelij ke onderzoeksgegevens naar de Surinaamse ex-legerleider De- si Bouterse. Nederland verdenkt hem van grootschalige cocaï nehandel. Van onze verslaggever Tilburg - Schoonmakers die na een brand de getroffen ruimte reinigen, kunnen in aanraking komen met kan kerverwekkende polycycli sche aromatische koolwater stoffen (pak's) en met koolmo- noxyde. Daarom moeten deze gespecialiseerde schoonma kers optimaal beschermende kleding en maskers dragen. Tot die conclusie komt de Vere niging Schoonmaak Research (VSR) in Tilburg in een rapport dat vandaag wordt gepresen teerd. Het Instituut voor Reini gingstechnieken TNO onder- zocht in opdracht van de VSR de gezondheidsrisico's voor schoon makers die een uitgebrande ruimte moeten reinigen. Uit dat onderzoek is overigens niet ge bleken dat medewerkers na brand met teveel pak's in aanra king komen. In Nederland zijn met dit werk ongeveer duizend arbeidsplaatsen gemoeid, waar van de helft vaste banen. De risi co's die deze werknemers lopen waren tot dusver niet bekend. Volgens TNO ontstaan in Neder land jaarlijks meer dan tiendui zend branden, die voor ruim 150 miljoen gulden schade veroorza ken. Meer dan de helft van deze kostenpost ontstaat in kantoren, scholen en instellingen voor de gezondheidszorg. De hoogte van dit bedrag wordt veelal beperkt door gespecialiseerde schoon maakbedrijven. Met dat werk zijn ongeveer duizend arbeids plaatsen gemoeid. Uit het TNO-rapport blijkt dat reinigingsmiddelen ogen en huid kunnen beschadigen. Daarom adviseert de VSR werknemers die moeten werken met niet of weinig verdunde middelen, be schermende hulpmiddelen te ge bruiken. Bedrijven die werkne mers laten werken met geheel onverdunde middelen, moeten beschermende kleding voor het hele lichaam verstrekken. Verder zou in ruimten waar brand is ge weest meteen een koolmonoxy- de-alarm moeten worden geïn stalleerd, voordat de schoon maakploeg aan de slag gaat. De VRS is een onafhankelijk platform voor aanbieders en af nemers in de schoonmaak branche en leveranciers van schoonmaakapparatuur. Jaar lijks voert de vereniging tiental len onderzoeken uit. NRC Handelsblad meldde in ok tober dat Bouterse over een 'mol' in hoge Haagse justitiekringen beschikt. Die zou de huidige Ad viseur van Staat in Suriname re gelmatig informatie toespelen over het CoPa-onderzoek (Co lombia-Paramaribo). De CDA- ers stelden de minister daar toen ook al vragen over. Sorgdrager antwoordde destijds dat haar is meegedeeld dat er geen aanwijzingen zijn dat Bou terse 'dan wel mensen in zijn di recte omgeving' regelmatig Co- Pa-informatie toegespeeld heb ben gekregen 'door een hoogge plaatste functionaris op het Haagse Paleis van Justitie'. Een onderzoek door de rijksrecher che, als gevraagd door de beide Kamerleden, achtte zij dan ook niet op zijn plaats. Koekkoek en Verhagen vroegen de bewindsvrouw gisteren op nieuw om het instellen van zo'n onderzoek in overweging te ne men, 'om de gerezen twijfel zo veel mogelijk weg te nemen'. Te vens vragen zij de minister of het bekend worden van de contacten tussen de Haagse advocaat Spong en CoPa-officier van jus titie Harderwijk bij Bouterses juridisch adviseur R. de Freitas niet een aanwijzing is dat er richting het Bouterse-kamp is gelekt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren groen licht gegeven om in te stemmen met een Euro pees verbod op tabaksreclame. Alleen re geringspartij WD volhardde in haar ver zet tegen zo'n verbod. Borst verwacht dat de maatregel in Nederland nog voor de eeuwwisseling kan ingaan. De WD vindt tabaksontmoediging een natio nale kwestie waarover de Europese Unie niets te zeggen heeft. Dat ontlokte Borst na afloop van het debat de opmerking dat de liberale regeringspartij 'op gespannen voet staat met de Europese gedachte'. „Verzet tegen Europa zit de VVD in de botten." WD-Kamerlid Kamp legde de Kamer giste ren een motie voor waarin zij stelt dat Neder land een eventueel Europees reclameverbod moet negeren. De twee overige regeringspar tijen, PvdA en D66, voelden daar niets voor. Ook het CDA, dat tot gisteren nog geen dui delijk standpunt had ingenomen, keerde zich tegen de motie. Daarmee kwam de WD al leen te staan. Borst zei dat ze de motie na mens het kabinet 'met kracht' moest ontra den. De gezondheids-ministers van de vijftien EU-lidstaten praten morgen over een ge meenschappelijk verbod op tabaksreclame. Drie landen zijn tegen: Duitsland, Oostenrijk en Griekenland. Denemarken zal zich van stemming onthouden. Groot-Brittannië maakt een voorbehoud. Dat land wil voorlo pig toestaan dat de tabaksindustrie betrok ken blijft bij de sponsoring van Formule 1-ra- ces. Tienduizenden banen staan op de tocht als de overheid tabaksreclame rond de cir cuits verbiedt. Dat heeft de associatie van permanente circuits (AICP) gisteren in Zand- voort verklaard. Het AICP heeft alle Europese ministers van sport schriftelijk gevraagd af te zien van een compleet verbod van tabaksreclame in de au to- en motorsport. „De werkgelegenheid komt in gevaar," aldus de AICP. „In de sport- tak zelf en in de omliggende horeca." Door Ap van den Berg Moskou - In het laat 19- eeuwse Huis van de Vriend schap in Moskou hebben Ne derland en Rusland gisteren een 'aanleveringscontract' getekend. Daarin verplicht Nederland zich de komende vijf jaar dertig miljoen dollar te steken in projecten op het gebied van onderwijs, cultuur en wetenschap. Bovendien hebben de partners beloofd dat ze op grote schaal kennis uitwisselen over restauratie, conservatie, museumbeheer en leermethodieken. Nederland was vijf jaar geleden een van de eerste staten die Rus land op deze terreinen de helpen de hand reikte bij het democrati seringsproces. Eerder dan bij voorbeeld Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. Sinds dien is een intensieve samenwer king opgebloeid. Nederland steunt Rusland op vier hoofdpunten: tegengaan van voortijdig schoolverlaten, op vang van randgroep-jongeren, de organisatie van het beroepson derwijs en van wetenschappelijk onderzoek. Wetenschappers uit beide landen verrichten eendrachtig onder zoek op het vlak van sociale geo grafie, geschiedenis en plantkun de. Scholen en universiteiten zet ten uitwisselingsprogramma's op en wisselen informatie uit over opleidingen. Aan Nederlandse zijde zijn daar onder meer de Na tionale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer in Breda, de Ho geschool Maastricht en de Tech nische Universiteit Eindhoven bij betrokken. Ook geven thea ter- en muziekgezelschappen uitvoeringen in de partnerlan- den. In Sint Petersburg werd met Ne derlands geld een deel van de Hermitage gerestaureerd. Giste ren maakte staatssecretaris Aad Nuis (D66, Cultuur) in Moskou bekend dat hij vijfhonderddui zend dollar zal bijdragen aan het verplaatsen van de bezoekersin gang van deze roemruchte cul tuurtempel. Minister Jo Ritzen (PvdA, On derwijs) steekt honderdvijftig duizend dollar in 'kapitalisti sche' bijspijker-cursussen voor Russische managers. Ook stopt hij een miljoen dollar in studen ten-uitwisselingen. De afgelopen jaren leverden Moskouse hoge scholen met Nederlandse onder steuning al honderden nieuwe managers en zakenlieden af. Voor de leek lijkt de Nederlandse ondersteuning een druppel op een gloeiende plaat. Maar de Russen zijn er dolblij mee, be klemtoonde Nathalia Dementye- va, de Russische minister van Cultuur. „Een muis die een oli fant te hulp schiet? Wat een ver gelijking, Nee, wij werken samen op basis van gelijkwaardigheid en op hoog intellectueel niveau. Beide landen spinnen er garen bij," aldus Dementyeva. Minister Ritzen is het daarmee eens. „Hier is geen sprake van eenzijdige ontwikkelingssamen werking. Je kunt Nederlandse oplossingen voor Russische pro blemen niet dicteren. Bovendien kunnen wij op veel punten veel leren van de Russen. In hun on derwij spedagogiek en didactiek zijn ze verder dan wij. Dat geldt ook voor hun theoretische we tenschap." De 'spin-off' van het nieuwe sa menwerkingscontract is voor het Nederlandse bedrijfsleven nog beperkt. Ritzen: „Daar moet je je geen al te grote voorstellingen van maken. Maar doordat Ne derland op allerlei terreinen ac tief is in de Russische samenle ving en ermee verweven raakt, verlopen zakelijke onderhande lingen wel soepeler. Misschien heeft dat zelfs een rol gespeeld bij het mega-contract dat Shell onlangs heeft afgesloten met de Russische aardgas- en oliemaat schappij." Vladimir Kinelev, de Russische onderwijsminister, onderstreep te liever een ander belang. „De kameraadschappelijke banden met Nederland gaan drie eeuwen terug. De laatste jaren hebben ze door de intensieve samenwer king een warme, menselijke basis gekregen." Die warme vriendschap leidt voorlopig niet tot de teruggave van de Königs-collectie aan Ne derland, aldus staatssecretaris Nuis. „Het belangrijkste is dat de collectie niet meer in een kelder ligt, maar wordt tentoongesteld en dus van de mensheid is." Een Russisch-Nederlandse werk groep zet nu alle aspecten - ook juridische - op een rijtje van eventuele teruggave van de col lectie die het Rode Leger na af loop van de Tweede Wereldoor log meenam naar Rusland. SLOGANS ZIJN vergankelijk. Niet alleen die van de reclame, voor poli tieke en ideële gaat hetzelfde op. Twintig jaar geleden riep driekwart van Nederland dat de kernwapens de wereld uit moesten, te beginnen met het eigen land. Honderdduizenden mensen liepen te hoop om hun ideaal stem te geven. Het heeft geholpen. Van de zes Nederlandse kernwapentaken is er slechts een over gebleven, maar toch nog altijd een. Op de vliegbasis Volkel liggen nog steeds zwaar bewaakte nucleaire wapens. Deson danks verheft vrijwel niemand nog zijn stem tegen kernwapens. Na de val van de Berlijnse Muur verdween de belangstelling voor de nucleai re dreiging. Het mogelijk communistisch gevaar was weg en daarmee het idee dat de wereld, maar in het bijzonder West-Europa, bedreigd werd. Toch is er nog steeds een nucleair gevaar. Niet zozeer voor de Navo- landen, maar wel in het vroegere Warschaupact-gebied en in landen als India, Pakistan, en het Midden-Oosten. In een land als bijvoorbeeld de Oekraïne, de voormalige wapenopslag plaats van de Sovjet-Unie, is de kans geenszins denkbeeldig dat kern wapens in handen van criminelen of politiek onverantwoordelijken vallen. Wat dat betekent voor vrede en veiligheid, behoeft geen nade re uitleg. Opkomende machten als India en Pakistan beschikken over de techno logie om nucleaire wapens te maken, wellicht hebben ze er zelfs al de beschikking over. Lokale conflicten in die streek of in het Midden-Oos ten kunnen zodoende uitgroeien tot een bedreiging voor de hele we reldbevolking. Daarover hoort men bijna niemand meer. Een enkele onderzoekscom missie toont zich bezorgd over de geringe beveiliging en het slechte onderhoud in de bunkers van de vroegere Sovjetgebieden, maar het publiek houdt zich stil. Dat vergeet, als er geen campagne gevoerd wordt. Dat is jammer, want de gevaren zijn zeker nog niet de wereld uit. Den Haag - Het Wereld Natuurfonds (WNF) wil dat er een uitge strekt natuurgebied ontstaat dat begint bij de Biesbosch en het Hollandsch Diep en eindigt in de Voordelta buiten de Haring- vliet-dam. Daarvoor is nodig dat de sluizen in die dam helemaal open gaan en alleen worden gesloten als dat echt nodig is. Zo keert het getij terug en daarmee zou een uitstekende voedingsbo dem voor mosselen, oesters, kreeften en steur ontstaan. Het WNF overhandigde het plan gisteren aan de Kamercommissie Verkeer en Waterstaat. Die praat morgen over de tweede Maasvlakte. Het WNF-plan wil tegenwicht bieden tegen de industrie die daar komt. Rijswijk - Het verloren gewaande archief van bezittingen die de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog van Nederlandse joden hebben geroofd, is teruggevonden. Het bevond zich in kasten van een leegstaand pand aan de Herengracht in Amsterdam. Dat meldt het weekblad De Groene Amsterdammer. Het gaat om het zogenoemde Liro-archief, genoemd naar de Duitse oorlogsbank Lippmann-Rosenthal. Het is daar achtergelaten door het Agent schap van het ministerie van Financiën dat na de oorlog tot taak had de claims van joodse medeburgers in behandeling te nemen en te onderzoeken. Het ministerie heeft het pand'voorzover be kend drie maanden geleden verlaten. Het archief met de gevoeli ge informatie over de door joden ingeleverde bezittingen, inclu sief de gegeveps van eventuele kopers ervan, lag intussen voor ie dereen toegankelijk in de kasten in het pand. Dat pand werd te gen kraken bewaakt door enkele studenten. Zij ontdekten het ar- chjeft.9b -B: ctï Den Haag - PvdA-kamerlid Van Zijl wil het arbeidskostenforfait, de fiscale aftrek voor werkenden, met vele honderden guldens verhogen. De verhoging moet zo vorm krijgen dat vooral de lage re inkomens profiteren. De maatregel is volgens Van Zijl goed voor tienduizenden banen. Het Kamerlid zal zijn plan vandaag presenteren bij de behandeling van de begroting van Sociale Za ken in de Tweede Kamer. Het zou door het volgende kabinet in gevoerd moeten worden. Den Haag - Het bedrijfsleven heeft een alternatief op tafel gelegd voor de aanleg van de Betuwelijn. Dit alternatief, een container- systeem waarvoor geen nieuwe spoorlijn nodig is, zou voor het Rijk drie miljard goedkoper zijn. Het alternatief - Combi-Road- is bedacht door een bedrijf dat wordt geleid door de broer van oud-premier Lubbers. Hij wil op korte termijn met minister Jor ritsma (Verkeer en Waterstaat) overleggen over het plan. Bij Combi-Road worden containers door onbemande trekkers over een aparte rijbaan naast een autosnelweg vervoerd. De aanleg van een nieuwe spoorlijn is dan niet nodig. Het Rijk zou zes mil jard gulden aan het Combi-Road-plan moeten bijdragen. De aan leg van de Betuwelijn kost volgens de laatste ramingen ongeveer negen miljard gulden. Den Haag - Staatssecretaris De Grave (WD, Sociale Zaken) moet onderzoeken of hij het woonlandbeginsel kan invoeren in de kinderbijslag. Dat vraagt D66 vandaag tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. CDA en WD steunen het verzoek. Het woonlandbeginsel houdt in dat de kinderbijslag wordt gekoppeld aan de kosten van het levensonderhoud ter plaatse. Voor kinderen in landen waar het leven goedkoper is dan in Nederland, wordt dan minder betaald. CDA en WD zijn voor invoering van het woonlandbeginsel, D66 liet eerder weten erover na te denken. De PvdA is mordicus tegen. Zij vindt dat iedereen evenveel kinderbijslag moet krijgen. Utrecht - NS Internationaal adviseert reizigers om van morgen tot en met zaterdag niet met de trein naar of van Italië te reizen. Van morgen 4 december 09.00 uur tot en met zaterdag 21.00 uur staakt het personeel van de Italiaanse spoorwegen. Reizigers die al kaartjes hebben voor de betreffende periode, kunnen kosteloos annuleren of omboeken naar een andere datum. Den Haag - De taxibranche heeft een kort geding tegen uitbrei ding van de treintaxi gewonnen en verloren. De president van de rechtbank in Den Haag oordeelde gisteren dat branche-organisa tie KNV Taxi op zich gelijk heeft dat een uitgebreide vorm van de treintaxi in strijd met de Wet personenvervoer lijkt te zijn. Hij stelde echter dat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat, die gedaagd was, er niet op aan te spreken is. KNV Taxi had een kort geding aangespannen omdat de treintaxi per 1 oktober dit jaar ook klanten zonder NS-kaartje gaat vervoeren. Volgens KNV Taxi valt dit niet meer onder het contractvervoer zoals in de Wet personenvervoer staat omschreven. Brussel - De Europese Commissie heeft Nederland gisteren late" weten dat het wellicht minder geld krijgt voor de bestrijding van de varkenspest. Dat gebeurde in Brussel tijdens veterinair over leg tussen de EU-landen. De commissie sluit niet uit dat Neder land moet boeten voor fouten die tijdens inspecties aan het licht zijn gekomen. Het is voor het eerst dat de commissie openlijk te kennen geeft dat ze mogelijk wil korten op de schadevergoeding- De bestrijding van de varkenspest kost Nederland dit jaar vol gens een voorlopige schatting vier miljard gulden. Den Haag meent op basis van de EU-regels voor de bestrijding van besmet telijke dierziekten recht te hebben op een vergoeding van circa twee miljard gulden uit Brussel. Door Romain van Damme Antwerpen - Ondanks forse investeringen van het Ant werps gemeentebestuur om de problemen in de stad aan te pakken, keren steeds meer mensen de Vlaamse havenstad de rug toe. Ze vertrekken naar elders, omdat ze zich in toene mende mate onveilig in de stad voelen. Onlangs daalde het aantal inwo ners tot onder de 450.000. Dertig jaar geleden woonden er ruim 554.000 mensen in Groot-Antwer- pen. Gerekend tot oktober ver trokken er dit jaar ruim 2500 Brussel (anp) - De zestien eens geworden over een nie hun organisatie. De herstrucj afgeslankt en slagvaardiger bovendien de weg vrij voor de nieuwe lidstaten (Polen, Navo. Aan het akkoord, dat over twee weken formeel bekrachtigd moet worden door de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken, ging ruim twee jaar moeizaam onder handelen vooraf. Zo ruzieden Athene en Ankara over de Navo- controle over de Egeïsche Zee, la gen Spanje en Groot-Brittannië in de clich over het toezicht over de militaire bases in Gibraltar en wenste Frankrijk tegen de zin van de Amerikanen een Europeaan als commandant over de Navo-zuid- Madrid/Salamanca (ap) - Een I Spaanse rechtbank heeft gisteren twee Baskische dagbladjournalis- ten tot 39 jaar celstraf veroordeeld j wegen wapenbezit en lidmaat schap van de gewapende Baski- 1 sche afscheidingsbeweging ETA. I Een dag eerder had het hoogge- I rechtshof 23 bestuursleden van de Baskische politieke partij Herri Batasuna tot zeven jaar cel ver oordeeld wegens collaboratie met de ETA. De twee journalisten, Fernando Alonso en Andoni Murga, werkten beiden als verslaggever voor de Baskische krant Egin, Het tweetal werd verdacht van een bomaan slag op een Baskische textielfa briek die 'revolutionaire belas ting' weigerde te betalen aan de ETA. De 35-jarige Alonso gaf tijdens het proces toe dat hij lid was van de afscheidingsbeweging en zei dat hij dat als een eer beschouw de. Hij erkende ook dat hij wapens had opgeslagen voor de groep, maar ontkende de bom te hebben geplaatst. De 29-jarige Murga ontkende alle aantijgingen en zei geen enkele band te hebben met de ETA. De Spaanse minister van Binnen landse Zaken, Jaime Mayor Oreja, maakte gisteren bekend dat de Amerikaanse politie in Miami Ra mon Aldasoro had gearresteerd die verdacht wordt van zes ETA- moorden. Zorg dat uw Chipknip is geld bij de hand voor a uitkomst tijdens de kooj r

de Stem | 1997 | | pagina 4