FNV denkt aan gratis busvervoer Dagtrips naar hofjacht in Kroondomein 'Breekijzer' Storms eist 1,7 miljoen gulden van SBS6 Veldhoen schildert voor GroenFronters Patiënt moet nog wachten op varkenshart Dragen autogordel scheelt veel levens Rijsbergse zakenman Anton Lohuis nn toch in Belgische cel 'Onzorgvuldig gedrag FNV in LRT-affaire' 'Alleen verse paddo's in de verkoop' DE STEM BINNENLAND A3 Als publieksvriendelijke actie Felle uithaal van OM naar verdediging in Fogo-Islezaak Faunabescherming: "Kijkcijferknaller' voor prins Willem-Alexander' 7.39 nü 4.49 3.99 i Nader speurwerk Peter R. de Vries ER 1997 A2 i i i i i WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 nnië en Ierland: ewolkt en vooral ostkusten enkele en. Middagtempe- nlopend van een in het oosten van )t 8 in het westen ixemburg: Woens- ewolkt en hier en of regen. Donder- rdennen misschien verder droog en In. Maxima rond of al graden. Midden-Frankrijk: gewolkt en af en toe eeuw. Donderdag in Vogezen nog kans verder hier en daar :erst mogelijk mist. maxima van rond mt in de oostelijke iten tot een graad of rusten van Bretagne ee. rrijk: Bewolkt en af [n of sneeuw; in het zonnige perioden, teenlopend van rond Lnt bij Lyon tot een langs de kusten. Woensdag nog hier n. Donderdag toene- wolking en van het a uit regen; mis- k onweer. Middag- ur langs de kust rond n; landinwaarts een en lager. pensdag nog zonnige en met uitzondering worden droog. Don- ieest bewolkt en kans misschien ook on- i het noorden kans op Woensdag maxima graad of 12 in het tot 20 aan de Costa del lerdag in het noorden elijk kouder, he Eilanden: Half tot ;wolkt en kans op een en, misschien met on- ;s lagere maxima: don- ond 23 graden, en Ibiza: Zonnige pe rn bijna overal droog, temperatuur omstreeks :n. [eest bewolkt en perio- (buiige) regen, in berg- ook sneeuw. Bovendien nsdag erg veel wind. i van een graad of 5 in :den tot 18 op Sicilië, iland en Kreta: Be- perioden met (buiige) >n een stevige westen- Middagtemperatuur graden maar woensdag mige plaatsen wat ho nd: Meest bewolkt en af meeuw, hier en daar re- oud met middagtempe- rond of onder het vries- rland: Overwegend be en van tijd tot tijd Middagtemperatuur rond of net boven het unt. irijk: Veel bewolking en dan sneeuw, in de lagere n ook regen. Middagtem- ïur op de meeste plaatsen s boven het vriespunt. 'paoq bapuo pui9i| bjequailM Amsterdam (anp) - Pieter Storms, met zijn tv-programma Breekijzer bestrijder van vermeend onrecht, heeft nu zijn pijlen gericht op SBS6, de zender waarop Breekijzer tot en- hele maanden geleden werd uitge zonden. Via een kort geding en een beslaglegging probeert hij 1,7 mil joen gulden binnen te halen van SBS6. Dit heeft een woordvoerder van de zender bevestigd. Storms grijpt naar de juridische wa pens, omdat SBS6 Breekijzer niet meer wil uitzenden. Weliswaar waren de kijkcijfers uitstekend, maar de zender had zich geërgerd aan de ruwe om gangsvormen van Storms bij SBS6, zegt een betrokkene. De programmamaker voelt zich echter niet aangesproken. In zijn ogen heeft de zender de overeenkomst eenzijdig ver broken. „Ze verwijten mij oneigenlijk gedrag ten opzichte van de medewer kers van SBS6. Ik kan me daarbij niets voorstellen." De beslissing van de zender om te kap pen met Breekijzer, kwam voor Storms op een ongunstig moment. Hij had zich net losgemaakt van het Hilversumse productiebedrijf DND om de vervaardi ging van Breekijzer in eigen hand te ne men. Na zijn verzelfstandiging besloot SBS6 echter te stoppen met het populaire, maar omstreden programma. „SBS wil de Storms niet meer hebben. Dat had iets te maken met de manier waarop hij zijn werk deed. Hij is op de werkvloer net als in zijn programma," aldus een woordvoerder van DND. Een paar weken geleden wilde Storms via de rechter al beslag laten leggen op de betaalrekeningen van SBS6. De Am sterdamse rechtbank wees de eis vorige week vrijdag echter af. Een woordvoer der van SBS6 vermoedt dat Storms het kort geding, dat vandaag moet dienen, nog wel zal intrekken na het mislukken van de beslaglegging. „Het kort geding staat wel op de rol, maar we hebben nog steeds geen dagvaardiging ontvangen." Vanaf volgend jaar kan Storms overi gens weer aan het werk. RTL4 heeft elf uitzendingen Breekijzer geprogram meerd. Het is volgens het station een ijzerster- ke formule, omdat de makers proble men aan de kaak stellen die herkenbaar zijn voor veel kijkers. Utrecht (anp) - Mensen die met het streekvervoer reizen, kun nen dat binnenkort wellicht een tijdje gratis doen. De Vervoers- bond FNV ziet in deze publieksvriendelijke actievorm een mo gelijkheid om minister Jorritsma (Verkeer) verder onder druk te zetten in het conflict met de chauffeurs van streekbussen. De bond wacht eerst de uitkomst af van het kort geding dat de FNV tegen de minister heeft aan gespannen. De zaak dient mor gen voor de rechter in Den Haag. Mocht die geen oplossing aanrei ken, dan gaat de Vervoersbond het gratis reizen voorleggen aan zijn leden. De bond hoeft dan niet onmiddellijk te grijpen naar het zware middel van een sta king. Het zou voor het eerst sinds lange tijd zijn dat de bond zijn heil zoekt in gratis vervoer. De rech- Van onze rechtbankverslaggever Middelburg - Op de tweede dag van het proces tegen vier ver dachten van drugssmokkel met het schip Fogo Isle heeft het Openbaar Ministerie (OM) fel uitgehaald naar de verdediging. De Middelburgse officier van jus titie mr. J. Valente veegde de vloer aan met het rapport van twee bedrijfsrechercheurs waar mee de verdediging wilde aanto nen dat het onderzoek van het OM onvolledig is geweest. In het rapport wordt gesteld dat de partij van 1236 kilo cocaïne die de Vlissingse douane half april van dit jaar in de haven van Hansweert op het schip aantrof, nooit bij de Curagaose Droogdok Maatschappij in Willemstad kon zijn geladen. Dit omdat de steiger die naar het schip leidde geen voertuigen kon houden en er con tinu een bewakingsbedrijf aan wezig was. Tijdens het verhoor van verdach te H.O. als getuige tegen mede verdachte T.B. bleek dat er wel degelijk een auto in de buurt van het schip kon komen en dat de bewaking niets om het lijf had. Bovendien was het volgens O. heel goed mogelijk om via de ei gen laadkraan van het schip een pallet met drugs aan boord te ta kelen. Alvorens met het horen van de verdachten - naast H.O. en T.B. zijn dat H.W. en A.B., de ex-di- recteur van de Femisbank - te be ginnen, wil de rechtbank eerst nog veel getuigen oproepen. Het is inmiddels dan ook duidelijk dat de Fogo-Islezaak er een van de lange adem wordt. ter bestempelde een soortgelijke actie vijftien jaar geleden bij busbedrijf ZWN als onrechtma tig. Juristen van de FNV denken echter dat werkgevers dit keer minder succesvol zijn als zij naar de rechter stappen, omdat de jus- risprudentie niet langer houd baar zou zijn. De Vervoersbond heeft de massa le demonstratie van chauffeurs voor morgen in Den Haag afge blazen. Het was de bedoeling dat zij het kort geding zouden bijwo nen. Het gerechtsgebouw in Den Haag liet de bond gisteren weten dat er geen plaats is voor honder den toehoorders. Er kunnen maar 75 belangstellenden in de zaal. Het heeft volgens de FNV geen zin de chauffeurs urenlang op de gangen te laten bivakkeren. Het conflict in het streekvervoer spitst zich toe op de werkgele- genheidsgaranties die Jorritsma volgens FNV en CNV moet geven bij het aanbesteden van open baar-vervoergebieden. De minis ter vindt dat het Burgerlijk Wet boek voldoende bescherming biedt bij de overgang van perso neel van de ene naar de andere vervoerder. Van onze verslaggever Den Bosch - De Vereniging Lan delijk Overleg Smartshops (VLOS) heeft gisteren haar leden opgeroepen om alleen nog maar verse paddestoelen te verkopen. De oproep is een uitvloeisel van een recente uitspraak van de Ho ge Raad. De Hoge Raad oordeelde in de zaak van een paddestoelenkwe ker uit Kerkdriel dat bewerkte paddestoelen onder de verboden harddrugs vallen en dat alleen het kweken, handelen, hebben en consumeren van verse paddestoe len is toegestaan. Volgens VLOS-voorzitter G. Boels geeft het arrest geen duide lijk antwoord op de vraag wat bewerken is. Het hoogste rechts college heeft het over paddestoe len die enige bewerking hebben ondergaan, zoals drogen, stam pen of vermalen. Maar of het door de zon laten drogen van paddestoelen mag, blijft ondui delijk. Voor de zekerheid roept Boels zijn leden op geen risico's te nemen en alleen nog maar ver se paddestoelen te verkopen. De aangekondigde beschildering van het fort Groenoord - enkele weken geleden opgebouwd als onderkomen voor de ongeveer twintig actievoerders van GroenFront die protesteren tegen de komst van de Afrikahaven bij Amsterdam - is gisteren niet doorge gaan. De Amsterdamse politie maakte het bouwwerk in de nacht van maandag op dinsdag met de grond gelijk. De actie verliep rus tig. De kunstenaars, onder wie Aat Veldhoen, die de beschildering van het fort zouden uitvoeren, beschilderden gisteren daarom pa nelen. De GroenFronters willen daarmee weer een nieuw fort bouwen. foto anp Als het aan het farma ceutisch concern Novar- tis ligt, worden in 2010 wereldwijd 300.000 Var kensnieren en 110.000 varkensharten a 10.000 dollar per orgaan bij mensen geïmplanteerd. Als het aan de dierenbe schermers ligt, gebeurt dat niet. Maar weten schappelijk gezien is een mens met een varkens hart niet ver weg, al zal de patiënt er nog enige tijd op moeten wachten. Door Tilly van Uffelen Waarschijnlijk deze week nog worden vanuit Engeland enkele genetisch gemanipuleerde var kensharten naar Nederland ge vlogen om als experiment geïm planteerd te worden in apen van het proefdierencentrum in Rijs wijk. Begin dit jaar verbood het Britse ministerie van Volksgezondheid een experiment waarbij hartpa tiënten zo'n varkenshart zouden krijgen. Het ministerie achtte de risico's onaanvaardbaar. Maar technisch gezien is het volgens wetenschappers al mogelijk. Xenotransplantatie wordt het im planteren van organen van het ene levende wezen naar het andere ge noemd. Er wordt wereldwijd vol op mee geëxperimenteerd. Giste ren werd op een congres, georga niseerd door de Dierenbescher ming, een wetenschappelijke stand van zaken gegeven, maar Het hart van een varken als reserve-orgaan voor de mens. Weten schappelijk gezien is een mens met varkenshart niet ver weg meer, maar er zijn nog veel ethische vragen. foto anp werd ook gesproken over de ethi sche kanten van xenotransplanta tie. Helemaal nieuw is het gebruik van dierlijk materiaal in de ge zondheidszorg niet. Hartkleppen afkomstig van varkens worden al geruime tijd bij mensen geïmplan teerd. Sommige suikerpatiënten krijgen insuline afkomstig van varkens. Maar hierbij gaat het niet om levende organen en bo vendien worden de varkens er niet speciaal voor gefokt. Een bekend voorbeeld van xeno transplantatie is het implanteren van een bavianenhart bij baby Fae in 1984. Het meisje stierf ech ter na twintig dagen, omdat het hart door het lichaam werd afge stoten. Door genetische manipu latie kan dat afstoten voorkomen worden. Er worden nu dieren ge fokt die menselijke eiwitten op hun organen hebben, zodat dat orgaan bij transplantatie niet als lichaamsvreemd wordt be schouwd. Apen blijken overigens om diverse redenen voor de mens minder geschikt te zijn dan var kens. Eind 1995 kregen patiënten met de ziekte van Parkinson in de Ver enigde Staten zenuwcellen van varkensfoetussen. Oók in de VS worden als experiment transgene varkensharten gebruikt als tijde lijke overbrugging voor mensen die op een harttransplantatie wachten. Het 'tijdelijke' varkens- Den Haag (anp) - Als negentig procent in plaats van zeven tig procent van de bestuurders van personenauto's in 1996 een autogordel had gedragen, zouden er in dat jaar 59 min der doden in het verkeer zijn gevallen. Ook zouden er 274 minder gewonden zijn geweest. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). In het gebruik van autogordels is de laatste tien jaar nauwe lijks verandering te zien. Het gebruikspercentage schommelt steeds rond de zeventig pro cent. Daarbij is het gebruik buiten de bebouwde kom zo'n tien procent hoger dan binnen de bebouwde kom. „Mensen denken dat ze de klap bij een lage snelheid zelf op kunnen vangen," aldus een woordvoer ster van de SWOV. Passagiers naast de bestuurder zijn iets trouwer in het gebruik van de autogordel; gemiddeld 75 procent doet de veiligheids riem om. Bestuurders van be stelauto's daarentegen zien de noodzaak er minder van in; slecht 42 procent doet de gor del om, aldus de SWOV. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil dat in het jaar 2000 negentig procent van de mensen een gordel om heeft. Begin vorige maand is daarom een campagne gestart om het autogordelgebruik te stimule ren. De uit Rijsbergen afkomstige za kenman moet in België een cel straf uitzitten van tien jaar. Eind 1995 werd hij bij verstek tot die straf veroordeeld door de recht bank in Turnhout. Die achtte hem onder meer schuldig aan valsheid in geschrifte en oplich ting op grote schaal. Lohuis was eigenaar van de in het Belgische Meer gevestigde, internationale lampenhandel Li vingstone nv, die in 1992 failliet ging en in België een spoor van onbetaalde rekeningen en niet verleende diensten achterliet. In Etten-Leur en omgeving geniet Lohuis nog enige bekendheid als oprichter van Vrijetijdstad, het overdekte recreatiepark dat hij in hart blijft buiten het mensen lichaam. In 1994 kregen Zweedse diabetici bepaalde cellen uit varkensfoe tussen om insuline te maken. De cellen overleefden veertien maan den, maar insuline werd in zeer geringe mate geproduceerd. Vol gens prof. Grosveld van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam maken de patiënten het goed, al is wél vastgesteld dat zij varkensvi russen in hun lichaam hebben. Wetenschappelijk gezien zijn die virussen het grootste probleem van en bezwaar tegen xenotrans plantatie, zegt Grosvelds collega prof. A. Osterhaus. Een virus dat bij een varken relatief onschuldig is, kan zich bij de mens op termijn ontpoppen tot een dodelijke ziek te. Osterhaus vindt dat nog te wei nig bekend is om te experimente ren met mensen. Andere weten schappers en commerciële bedrij ven als Novartis zien dat anders. De dierenbeschermers zien deze ontwikkelingen met lede ogen aan. Zij voorzien dat dieren gede gradeerd worden tot leverancier van reserve-organen. „De dieren moeten in volstrekt steriele om standigheden leven. We willen af van de bio-industrie, maar gaan aan de andere kant een nieuw soort bio-industrie opzetten. Bo vendien zullen er heel veel dieren- proeven nodig zijn," aldus M. Linskens van de Dierenbescher ming. Volgens P. Boekhof van de vereni ging van nierpatiënten is xeno transplantatie helemaal niet no dig. „We kunnen het zelf oplossen. Gewoon door allemaal een donor codicil in te vullen. Dan is het ge brek aan organen in Nederland zo opgelost." De Vries onthulde begin dit jaar de in houd van gestolen floppy's van het Landelijk Recher che Team (LRT). Daaruit bleek dat het LRT de handel en wandel van vak bondsbestuurder J. Verroen van de Ver voersbond FNV on derzocht. De Vries stelde toen vooraf gaand aan de uit zending dat hij over informatie beschikte over zowel een corruptieschandaal binnen de FNV als van misbruik van pen sioengelden. De FNV stelde vanaf het begin dat de informatie waarover De Vries beschikte niet klopte en gebaseerd was op al langer bekende roddels. De FNV stelde dat de zaak na ge sprekken met Verroen en eigen onderzoek allang intern was afge daan. In twee van zijn uitzendingen van deze week laat De Vries zien dat Verroen zijn positie als vakbonds bestuurder ook gebruikte voor privé-doeleinden. Volgens De Peter R. de Vries. foto anp Vries blijkt eruit dat zijn infor- woordvoerder J. Sprenger. Van onze verslaggever Apeldoorn - Faunabescherming, voorheen Kritisch Faunabeheer, orga niseert op 12 en 19 december voor de tegenstanders van de jacht twee dag trips naar het Kroondomein bij Paleis Het Loo in Apeldoorn. Doel is om het publiek vanaf de doorgaande (open bare) wegen in het domein een beeld te geven van de hofjacht onder leiding van kroonprins Willem-Alexander. Mensen kunnen dan met eigen ogen kijken naar 'de verschrikkingen die zich tijdens de drijfjacht afspelen'. Dat heeft woord voerder N. Koffeman van Faunabescher- nung gisteren verklaard na de oproep van cabaretier Freek de Jonge om de hofjacht te promoveren tot een 'kijkcijferknaller'. De Jonge denkt dan schertsenderwijs aan een uitzending, 'rechtstreeks te verslaan door de NOS met commentaar van rit meester Gruppelaar, omdat we qua enter tainment wel wat meer van ons konings huis mogen vragen'. De 'finale' van de hofjacht (laatste vrijda gen voor de kerst) wordt, aldus Faunabe scherming, vanaf 1995 geleid door prins Willem-Alexander. Hiermee treedt de kroonprins in het voetspoor van zijn grootvader prins Bernhard. Aan de 'finale' nemen zo'n veertig jagers deel, onder wie verschillende leden van het Koninklijk Huis (Pieter van Vollenhoven, de prinsen Constantijn en Pieter Christiaan), van adellijke families, topbankiers en topin dustriëlen. Faunabescherming wil met een reeks demonstraties de jacht in het alge meen en de koninklijke jacht in het bijzon der op de korrel nemen. Het Koninklijk Huis zou, aldus de milieubeweging, een voorbeeldfunctie moeten vervullen en de jacht moeten afzweren. De koninklijke fa milie voelt daar niets voor. Kroonprins Willem-Alexander verklaarde onlangs in een televisie-interview met Paul Witteman nog onomwonden met de jacht te zullen doorgaan. „Hij doet dat in de beste traditie van de vorstenhuizen. Het Koninklijk Huis in Ne derland ziet het niet zo zitten om leden van andere vorstenhuizen uit te nodigen voor een partijtje kleiduivenschieten. Dat is volgens ons de belangrijkste reden voor het behoud van de hofjacht," zegt Koffe man. De op stapel staande drijfjachten op wilde zwijnen bestempelt de milieubeweging als 'barbaars'. Bijgevoederde zwijnen worden in een afgerasterd terrein door drijvers voor de loop van 'schutterende jagers' ge dreven. Er is een afschotvergunning gege ven voor vijfhonderd van de achthonderd wilde zwijnen in het Kroondomein. Veel schutters hebben volgens Faunabe scherming onvoldoende schietervaring. Het gaat dan om jagers die de grootste moeite hebben om het examen voor het 'zwart-wildbrevet' (wilde zwijnen) te ha len. Zulke jagers in het veld zijn een ge vaar voor mens en dier, omdat 'zonder vi zier en met scherp (dum-dumkogels) van uit de losse pols op de wilde zwijnen wordt geschoten'. De actiegroep verdenkt enkele jagers van 'verbloemde dierenliefde', omdat ze wil lens en wetens tijdens de hofjacht de lucht inschieten. Koffeman: „We hebben in voorgaande jaren kogels op drie meter hoogte gevonden en daar zitten de zwijnen toch echt niet. Uit navraag bij de echtge notes van verschillende deelnemers aan de hofjacht maken we op dat enkele jagers al leen maar van de partij zijn omdat ze tot het old boys-netwerk willen blijven beho ren." De Rijksvoorlichtingsdienst was niet voor commentaar bereikbaar. (ADVERTENTIE) Knap voordelig. Deze week maken wij het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzor gingsproducten voor een zeer lage prijs. Zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig In de watten kunt leggen. Gloria VanderBilt eau de toilette en deodorantspray, set NÜ 12.99 Nivea deodorant spray of roller, duopak Andrelon shampoo, flacon 300 ml Palmolive douche, 2 flacons 250 ml IA98- 7.98 Kotex maandverband, per pak Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 6 december aanstaande. Van onze verslaggever Breda/Turnhout - Justitie in België heeft de Nederlandse lam penhandelaar Anton Lohuis eindelijk waar ze hem gl een paar jaar hebben wil: achter de tralies van een Belgische pel. Op ver zoek van België is Lohuis in Duitsland opgepakt en uitgeleverd. de eerste helft van de jaren tach tig in de vroegere Tornado-ge bouwen had willen beginnen, maar dat nooit van de grond kwam en al snel op de fles ging. Gisterochtend verscheen Lohuis, geboeid en wel, voor de rechter in Turnhout, omdat hij alsnog poogt in beroep te gaan tegen het von nis van twee jaar geleden. Vol gens de Turnhoutse openbaar aanklager M. van Heupen zal dat beroep echter niet ontvankelijk kunnen worden verklaard, aan gezien de termijn daarvoor al zeer ruim is verstreken. De uitspraak van de rechter over Lohuis' poging in beroep te gaan, wordt binnen twee weken ver wacht. Hilversum (anp) - De FNV heeft 'lichtvaardig en onzorgvuldig' gehandeld door begin dit jaar een bron van misdaadverslagge ver Peter R. de Vries als een rancuneuze leugenaarster af te schilderen. Dit stelt De Vries op basis van nader speurwerk van zijn redactie. mante wel degelijk de waarheid sprak. „De FNV heeft ex pliciet ontkend dat Verroen een huis heeft op de Domini caanse Republiek. Nu blijkt hij er twee te hebben. Verroen heeft bij havenba ronnen gebedeld om geld, terwijl hij tege lijkertijd op het scherpst van de sne de moest onderhan delen met die men sen. De FNV heeft de bron op de LRT-floppy's verguisd, maar alles wat ze zegt klopt. Het is prettig bevestigd te krijgen dat mijn bron niet een leugenaarster is die uit rancune handelde," aldus De Vries. De FNV stelt dat De Vries wederom niet aantoont dat er sprake is van corruptie binnen de FNV en misbruik maken van pen sioengelden. „De Vries is gaan graven in het kleurrijke privé-le- ven van Verroen. Ons is niet be kend dat hij als bestuurder in zijn werk een scheve schaats heeft ge reden. Die inzamelingsactie is pas nu bekend geworden," aldus 'S Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch f

de Stem | 1997 | | pagina 3