Justitie doet invallen bij vleesfirma's i Het extraatje van Haust AH, IN 2000 :sson Borst staat studie naar transplantatie dierorganen toe Uk*. ik"*® n 0 Tienduizenden zien dagelijks Zeeland-tv BETALEN DE STEM 'Fraude met Brits rundvlees' Sneeuw veroorzaakt verkeerschaos in Noord-Frankrijk Hond doodt baby in Zevenbergen DE STEM Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar ae afdeling Lezerscontact 076-5312312 6- -ó DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N -SJm f Jackpot van 13 miljoen gulden komt terecht in Overijssel GROOTSTE ACTIE KEUKENS [Deze week alleen bij Albert Heijn.Off Woensdag 3 december donderdag 4 december GEOPEND tot21.00 UUR Begaclaim wil beslag leggen bij Vereniging Effectenhandel Geef mij maar een ganzenlever 'rekening enen (rood Generale oor iedere M),- of meer. ere coördi- ,iële speel- ven. Zoals tanzienlijk 'er jaar kan niet gauw infronteerd niet toerei- aan als uw on, bel een 24 (gratis, >aar) ale Reke- ryn. Doet dan ont- larde van le restau- onomique HIER •rBIl n account- kantoor. m/v ale Bank, MnBart. &175 175 |nt urg til. 0118-657700, ninzin til. 0115-695851 xfmaken en opsturen. Dan 'én van die 25 schitterende reizen voor twee personen hailand. U kunt meedoen 997. En wie weetmis- iks wel in de voetsporen ïemdste geheim agent 007. m/v vijs en een kopie van het v. de James Bond-actie. :t. >ECT Home Cordless Phones die ui» door een deskundige jury beoordee 5 van de jury is bindend en er kan ni deelname uitgesloten. Complete actie Q.-O 11 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM 0311 000218 lllll 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 RTV-programma's D2 Lijf Leven E1/E2 Wereldbeker Borussia Dortmund PAGINA Vertraging Elsta strop voor Delta Banen niet voor het oprapen op 'jobfair' PAGINA Joe Jackson doorbreekt pop-grenzen WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Impotentie angstvisioen voor mannen j MIN. IB L2L PAGINA Niet alleen vandaag, maar ook de komende dagen blijft het winters koud. Vandaag is er veel bewolking met kans op win terse buien en een gure wind. Van onze redactie binnenland Rijswijk - Justitie verdenkt de vleesverwerkende bedrijven Wijnen in Oss en Van der Ven in Helmond en Lierop van de handel in rundvlees uit Groot-Brittannië. Die handel is verbo den vanwege het exportverbod dat voor Brits rundvlees geldt in verband met de bse-epidemie. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw deed gisteren invallen bij de bedrijven. Tegelijk kreeg het bedrijf Alfameat in Antwer pen bezoek van justitie. De acties in Nederland en België waren op elkaar afgestemd. De autoriteiten namen administraties in beslag, maar verrichtten geen arresta ties. De AID verdenkt de Nederlandse bedrijven ervan dat zij door be paalde constructies en omwegen de identiteit en de oorsprong van het Britse vlees hebben veran derd, waarna het is geëxporteerd naar landen in Oost-Europa. Op deze manier zou minstens 1000 ton Brits rundvlees zijn verhan deld De AID begon het onderzoek naar aanleiding van de fraude met Brits vlees die deze zomer aan het licht kwam. Toen bleek een aantal Belgische bedrijven betrokken te zijn bij fraude met Brits vlees. Een grote partij daar van werd aangetroffen in een loods in Vlissingen. De Belgische autoriteiten dron gen aan op een Nederlands on derzoek naar de eventuele be trokkenheid van Nederlandse be drijven bij deze zaak. Een van de Belgische bedrijven, Belgameat, zou zaken hebben gedaan met de Nederlandse ondernemingen waar gisteren huiszoeking is ver richt. Volgens het Belgische ministerie van Volksgezondheid worden volgende week de bevindingen van de Nederlandse en Belgische justitie naast elkaar gelegd. Dan ook moet blijken hoe het netwerk van frauderende vleesbedrijven in elkaar steekt. De betrokken bedrijven wilden gisteren geen commentaar geven. Ook het mi nisterie van Volksgezondheid had nog geen reactie op de zaak. Gisteren werd in Luxemburg voor de eerste maal een geval van bse ontdekt. Het ministerie van Landbouw van het groothertog dom beweerde eerst dat de be smetting te wijten is aan uit Ne derland geïmporteerd veevoer. Later moest het ministerie die verklaring herroepen. Het be trokken bedrijf gebruikte hoofd zakelijk voer uit de omgeving. De koe in kwestie was al op 11 november gedood omdat zij aan hondsdolheid zou lijden. Labora toriumonderzoek wijst nu uit dat het om bse gaat. Alle Benelux- landen kennen nu hun bse-koei- en: twee in Nederland en een in België en Luxemburg. Groot- Brittannië is met 170.000 bse-ge- vallen het ergst getroffen land ter wereld. Den Haag (anp) - De jackpot van 13,6 miljoen gulden in de Staatsloterij is gisteravond gevallen op een lot dat in Overijssel is verkocht. Het gaat om het hoogste be drag uit de Nederlandse lote rijgeschiedenis. De jackpot bracht het totale prijzenpakket van de 898e Staatsloterij op meer dan ze ventig miljoen gulden. De uitbetaling van de prijzen be gint morgen. De Staatsloterij verwacht dat zich ruim 1,5 miljoen mensen aan de kas sa's komen melden. Duizenden Britten, Fransen en Duitsers zijn gisteren verrast door de vroeg intredende winter. In het zuidoosten van Groot- Brittannië en het noorden van Frankrijk bleven veel mensen ste ken in de ochtendspits als gevolg van sneeuw en slecht zicht. Sneeuw veroorzaakte in en rond Parijs (zie foto) een verkeers chaos. Inwoners van de Franse hoofdstad die met de auto naar hun werk gingen, kwamen terecht in files met een totale lengte van bij na 300 kilometer. De autoriteiten besloten de autosnelwegen te sluiten voor al het vrachtverkeer. Het vliegveld Orly moest wegens gladheid dicht. Vluchten werden omgeleid naar de andere Parijse luchthaven, Charles de Gaulle. Deze moest wegens de grote druk te op zijn beurt vluchten omleiden naar vliegvelden in de provin cie. foto epa Van onze verslaggeefster Driebergen - Minister Borst (Volksgezondheid) vindt het niet nodig om wetenschappelijk onderzoek naar transplantatie van dierlijke or ganen in de mens te verbieden. De dierenbescherming had dit ge vraagd. (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Oost-Souburg - Nauwelijks twee maanden op de kabel en Omroep Zeeland Televisie wordt nu al dagelijks bekeken door vele tienduizenden Zeeuwen, misschien zelfs wel meer dan 100.000. Officiële kijkcijfers zijn er niet, j maar een voorzichtige interpreta- I tie van de telefonische reacties op I het programma 'Toeren' leert vol gens hoofdredacteur F. Feij dat el ke dag tussen de 80.000 en 120.000 I kijkers het tv-programma zien. I Feij is dan ook uitermate tevre- j den, zo liet hij gisteren op zijn 48e 1 verjaardag weten. De hoofdredacteur/directeur ver wacht dat het over een paar jaar mogelijk wordt om de officiële kijkcijfers vast te stellen: met be hulp van grote adverteerders als Heineken en Ahold. Want die wil len graag precies weten hoeveel mensen naar een programma kij ken. De Dienst Kijk- en Luisteronder zoek stelt die cijfers vast aan de hand van het kijkgedrag van een geselecteerde groep. Die mensen hebben thuis een soort kastje aan hun tv dat al het kijkgedrag vast legt en doorgeeft. In Zeeland zijn er momenteel echter te weinig 'kastjes' om een betrouwbaar beeld te geven. Maar volgens Feij zijn enkele grote adverteerders wel bereid om in de toekomst mee te betalen aan zulke meetappara tuur. Feij meldde gisteren ook dat Om roep Zeeland Radio in de maan den september en oktober met een aandeel van 19 procent marktlei der was in de provincie, het best beluisterde station dus. Ten op zichte van de maanden september en oktober 1996 steeg het markt aandeel met vijf procent. Per werkdag stemmen volgens Fe ij ongeveer 58.000 luisteraars af op zijn station. De programma's op zaterdag en zondag worden minder beluisterd. Sinds 1 december is Zeeland-tv ook via de antenne te ontvangen. Maar het blijkt dat het beeld niet overal goed doorkomt. Volgens L. Schaap van de technische dienst van de omroep kan dat te maken hebben met verouderde antennes of met antennes die opnieuw ge richt moeten worden, want de om roep heeft een zogenoemde hoge frequentie gekregen. Statenlid F. van Kollem (Groen- Links) schreef gisteravond direct een brief over die zaak aan Gede puteerde Staten. Hij wil weten wie verantwoordelijk is en of mensen zonder kabel nu niet kun nen worden vrijgesteld van het tientje Zeeuwse opslag op het kijk- en luistergeld. (ADVERTENTIES) Borst wacht voor een definitief standpunt nog het advies van de Gezondheidsraad af. Dat komt binnenkort. Maar volgens prof. A. Osterhaus, lid van de advies commissie van de Gezondheids raad, is het 'niet te verwachten' dat de raad voor zo'n verbod pleit. Het implanteren van dierlijke or ganen in mensen (xenotransplan- tatie) is een nieuwe ontwikkeling, aldus Borst, die niet door iedereen met gejuich is ontvangen. Er zijn zowel voor- als tegenstanders. De minister sprak gisteren op een congres in Driebergen over xeno- transplantatie. Er is op dit moment een groot ge brek is aan menselijke donororga nen. Volgens Borst is een alterna tief meer dan welkom. Maar het risico dat met het dierlijke orgaan ook allerlei virussen worden bin nengehaald is nu nog te groot. In Groot-Brittannië zijn genetisch gemanipuleerde varkensharten al met succes ingeplant bij apen. Een experiment met 25 hartpatiënten werd er verboden. De komende twee maanden wordt via tv-spotjes voorlichting gege ven over het belang van orgaan donatie. Op postkantoren, biblio theken, bij huisartsen en apothe kers komt informatie te liggen. Alle twaalf miljoen Nederlanders van 18 jaar en ouder ontvangen in maart een donorformulier thuis. Wie wil, kan daarop aangeven dat zijn organen na zijn dood voor transplantatie gebruikt mogen worden. Ook kan de keus overge laten worden aan nabestaanden. Wordt het formulier niet opge stuurd, dan is de beslissing aan de nabestaanden. OP BINNENLAND-A3: Patiënt moet nog wachten op varkenshart Alleen deze week, de kans van uw leven! Nu kopen en pas in de volgende eeuw betalen. Donderdagavond geopend tot 21.00 uur, vrijdagavond gesloten dan vieren wij sinterklaas. GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 Van onze verslaggever Zevenbergen - Een zes weken oude baby uit Zevenbergen is maandagavond overleden na dat hij door een hond was ge beten. Het jongetje zat bij zijn moeder op de bank in de huis kamer toen hij door de zesjari ge rottweiler van het gezin werd aangevallen. Volkomen onverwacht schoot de hond op de baby af. Ondanks hun directe ingrijpen konden de ou ders niet voorkomen dat het jon getje gewond raakte. Later op de avond overleed het kind in een ziekenhuis in Breda. De onmid dellijk gealarmeerde politie en GGD hadden vergeefs nog gepro beerd het leven van de baby te redden. De baby was het eerste kind van het echtpaar en was die zelfde dag uit het ziekenhuis ge komen. Op verzoek van de ouders heeft een dierenarts de rottweiler laten inslapen. De hond had vol gens het gezin nooit eerder agres sief gedrag vertoond. Joep Selders, landelijk bestuurder van de Rottweiler Werkgroep, vindt het moeilijk om in dit geval een oorzaak van het gedrag van de hond aan te wijzen. „In het alge meen geldt dat, net als andere ras sen, de rottweilers veel te ver doorgefokt worden. Als een me neer met reu x naar een mevrouw met teef y gaat, dan kan er gefokt worden. Wat voor soort pups daar uit voortkomen, is dan niet te zeg gen." Selders zegt dat de plaats van de hond in het gezin ook van belang is. „Als die hond in Zeven bergen gedurende de zwanger schap op de derde plaats is geko men, dan is zijn plek in de roedel verstoord. Bovendien moet je hon den voorzichtig laten wennen aan wat zij zien als indringers, in dit geval een baby." Kent u onze snacksalades? Ze zijn er in verschillende smaken, voor verschillende prijzen (van 2.59 tot 4.59 voor een bakje). Maar ze zijn allemaal even lekker. Op een toastje bijvoorbeeld. Prima idee van Haust dus, om er een pakje Haust-toast of -cups bij cadeau te doen! CU Snacksalades, alle soorten en smaken, (van 2.59 tot 4.59 voor een bakje van 250 gram). Nü bij elk bakje: een pakje Haust-toast of - r* a-t-i p cups tw.v. i.79 la r\AI lo. Aanbieding geldt t/m zaterdag 6 december a.s. Op de Woonstrada Strijen vindt u meer dan 1000 woonkado's onder één dak Vrijdag 5 december geen koopavond. itrijen Woonideeën om zo mee weg te lopen Chr. Huygensstraat 3 Strijen (op de Woonstrada op 't industrieterrein) tel. 078 - 674 30 00 Van onze redactie economie Breda - Stichting Begaclaim wil via de rechter beslag leggen op de be zittingen van de Vereniging voor de Effectenhandel (VvdE), het vroege re bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs. Het beslag houdt ver band met de HCS-vordering die de stichting heeft op de vereniging. Het Bredase Begemannconcern heeft dit gisteren bekendgemaakt. Met de beslaglegging hoopt Begaclaim te verhinderen dat de VvdE haar bezittingen verkoopt en het geld uitkeert aan de leden. Dan zou de vor dering van Begaclaim niets meer waard zijn, omdat de VvdE niets meer bezit. Wanneer de Amsterdamse rechtbank de zaak behandelt is nog niet bekend. Begaclaim werd door Begemann en zijn ex-topman Joep van de Nieu- wenhuyzen opgericht. Doel is, de (miljarden)schade die werd geleden in de HCS-affaire vergoed te krijgen. Daarom werden het oude beursbe- stuur en de Staat aansprakelijk gesteld. Die hadden immers Van de Nieuwenhuyzen voor de rechter gesleept wegens misbruik van voorken nis bij handel in aandelen van automatiseringsbedrijf HCS. Na een lan ge juridische strijd werd de ex-Begemann-topman vrijgesproken. Het beslag van Begaclaim is een verrassing voor de VvdE, die spreekt van 'een pr-stunt'. Begaclaim, dat op de beurs is genoteerd, zou zijn koers ermee omhoog willen stuwen. Het aandeel Begaclaim reageerde giste ren echter niet op de aangekondigde beslaglegging. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. I gj Uw abonnementskeuze is: I O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. j Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro..........97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naarn:. Adres: Postcode:Plaats: TelefoonBank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1