'Woonwensen peilen onder jonge Belgen' IN DE BUURT AEROBICS SCHOENEN Bakker Jan UIT DE BUURT Kuijken dirigeert Mattheus Passie KEEEI Briefkaartenactie 'Van Gelder' valt tegen Lezing over historie van het sanitair Kans op uitbreiding appartementencomplex Alarmeringen regio worden onderzocht Oostburg mag van GS politiebureau bouwen PLAATSELIJK nieuws Reebok Een kerstboom met Sinterklaas? C3 T DESTEM ZEELAND C4 celdiefstal over de kop ;ld gestolen ieuws amslag Sluis-Aardenburg houdt enquête urvival-circuit de grensstreek Jraauw - SV Aloy wil volgend eizoen medewerking verlenen lan een Survival- circuit dat lan beide zijden van de grens vordt gehouden. In België staat een viertal wedstrijden 'epland. lemy Magnus: „Die mensen lebben ons gevraagd of het liet mogelijk is in Zeeuws- Vlaanderen een paar wedstrij den op poten te zetten. Wij wil len daar graag onze medewer king aan verlenen, alleen we ten we nog niet waar en welke datums beschikbaar zijn. Het zou dan tot een grensover schrijdend circuit komen." Nieuw bestuur Biezenruiters :ursus schminken Luxe ouderenflats in IJzendijke liggen goed in de markt Oostburg Schoondijke J^sr- i&z:- TERRA-NOVA De nieuwe Ruim 60 36 t/ Het g voordel gner-collectie ■ten. aktie prijs 9.95 CEMBER 1997 i i 111 WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 - Uit een winkel aan het .splein in Hulst hebben lannen maandagmiddag lesjes bier en een stuk meegenomen zonder te n. Toen zij buiten de 1 hierop werden aange- :n, lieten ze het bier en de achter en liepen vervol- veg. acht - Een automobilist loewacht raakte in een van Het Zand in Koe- de macht over het stuur en vloog over de kop. De werd hierbij zwaar be- ligd. De man, die onder ed bleek te zijn, kreeg een aarding en een rijverbod der uur opgelegd. lelburg - Op de hoek Mo- ater-Nieuwe Oosterse- t in Middelburg is afgelo- weekend een kalkstenen ter waarde van tiendui- gulden gestolen. Het d stelt een gebogen vrouw oor en is gemaakt door de leden Middelburgse kun- aar Peter de Jong. rchillaan. De avond begint 19.30 mm. UMDISCUSSIE - In de zaal de Christelijk Gerefor- ;rde kerk aan de Axelse- lat 9 wordt vandaag om 30 uur een forumdiscussie ouden met medewerking de fractievoorzitters van A, SGP en RPF/GPV van de leenteraad Terneuzen. On- werpen zijn: visie op de rol de overheid, leefbaarheid een plattelandskern en her- ichting en verfraaiing van centrum van Zaamslag. Van onze verslaggeefster Oostburg - De vier organisatoren van de briefkaartenactie 'Van Gel der, zo kan het niet langer' in West- Zeeuws-Vlaanderen hadden vooraf gehoopt op honderden inzendingen. Sinds de start van de actie begin no vember zijn echter slechts enkele tientallen kaarten binnengekomen. Een bittere teleurstelling," noemt één van de initiatiefnemers, Johan Kesteloo, het resultaat van de briefkaartenactie. Die was opgezet om het afbrokkelen van voorzieningen in West-Zeeuws-Vlaan- deren te stoppen en om de regio leefbaar te houden. Ondanks de geringe respons, staan vol gens Kesteloo de meeste inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen wel achter de briefkaartenactie. Hij denkt dat het me rendeel van de inwoners niet reageerde op de oproep, omdat ze vinden dat de po litici toch alle beslissingen al hebben ge nomen. „De mensen zijn apathisch ge worden. Politiek leeft niet. Dat zal waar schijnlijk ook wel tot uiting komen bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar." Initiatiefnemers René Prot, Johan Keste loo, Sjaak Herman en Marijke van 't Land willen de zaak nu gaan aankaarten bij het Zeeuwse provinciebestuur. Het beleid dat de provincie voert, staat vol gens Kesteloo haaks op de dagelijkse praktijk. „De politiek wil het autoge bruik terugdringen, maar ze bereikt pre cies het tegenovergestelde. Het verdwij nen van steeds meer voorzieningen uit de gemeente Oostburg, jaagt de inwoners van .West-Zeeuws-Vlaanderen juist de auto in. Mensen in Breskens moeten het nu bijvoorbeeld zonder postkantoor stel len. Het kantongerecht is verdwenen uit Oostburg en werd, net als het belasting kantoor en de helft van Antoniuszieken- huis, verplaatst naar Terneuzen. Voor sommige zaken, zoals afrijden voor het groot rijbewijs, moet tegenwoordig zelfs worden uitgeweken naar Middelburg." Van onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis-Aardenburg wil weten of er animo bestaat bij buitenlands personeel, werkzaam in de diverse plaatselijke bedrijven, om zich permanent in de grensgemeente te vestigen. route is volledig uitgepijld onderweg is er een verzor- mgspost met EHBO. Aange- den wordt een paspoort mee nemen. De start is tussen 1.00 en 11.00 uur bij de kanti- van de Hulster atletiekclub KHAV aan de Willem lexanderstraat, waar tevens as- en kleedaccommodatie nwezig is, terwijl ook de fiet- kunnen worden afgespo- Eede - De landelijke rijvereni- ging en ponyclub De Biezen ruiters, die zijn thuishaven heeft in hippische centrum Pri meur aan de Biezenstraat in Eede, heeft sinds kort een ge heel nieuw bestuur. Voorzitter is Jan van de Plas- sche uit Breskens, secretaresse is Jaqueline Marting uit Aar denburg, penningmeesterresse is Jasmina van de Luyster uit Knokke, wedstrijdsecretaresse is Friedöl van de Plassche uit Breskens en ledenraadslid en afgevaardigde naar de kring en provinciale bond is Claus Boone uit Eede. Woordvoerder Claus Boone. „Wij zijn gelukkig opnieuw ge start met een totaal nieuw be stuur. Momenteel moeten we nog het een en ander oplossen, omdat het vorige bestuur »e toch wat heeft laten sloften- Daarnaast zijn we goed op dreef om niewe leden te wen^„ en natuurlijk donateurs. Dl weekeinde hebben we dri wedstrijdruiters als nieuwe le den in kunnen schrijven. icht geeft een cursus kinderschnh® I begint op dinsdag 6 januari, r I is De Vlaschaard. 211 idag 13 januari en daarna nog °P kost 25 gulden voor beide avon f Angelique Ruissen van de Ho Volgens wethouder Volkshuis vesting J. du Fossé werken er met name in Sluis veel jonge Belgische mannen en vrouwen, vooral bij banken en midden standers. Via een enquête bij de bedrijven wil de gemeente eerst en vooral inzicht hebben in het aantal buitenlandse werkne mers. Daarna volgt een inventa risatie van de eventuele woon wens. Er is de gemeente veel aan gele gen méér jonge mensen binnen de gemeentegrenzen te halen. Momenteel is de groep oudere huishoudens met 43 procent van het totaal al de grootste bevol kingsgroep. Bij ongewijzigd be leid loopt dit aantal binnen twintig jaar op tot 50 procent. Dat Sluis zo vergrijsd is, komt volgens Du Fossé ook doordat zich binnen de gemeente de ver zorgingstehuizen Rozenoord en Coensdike bevinden en woon voorzieningen als Het Rondeel en de aanleunwoningen in Aar denburg. „Wij beginnen een op vangcentrum voor ouderen in de regio te worden," aldus Du Fos sé. Animo bij jonge mensen om zich in Sluis-Aardenburg te vestigen is er wel. De wethouder wijst in dit verband op de bezetting van nieuwe woningen in Eede en Re- tranchement, waarin vooral jon ge mensen zijn getrokken. Daar om dat men zich binnenkort ook direct wil richten op de talrijke jongere Belgische werknemers in Sluis. Daarvoor zijn economische ar gumenten aan te voeren, zo bleek maandagmiddag tijdens de presentatie van het Woning marktonderzoek Zeeuws-Vlaan- deren. Daar refereerde de Hulster wet houder G. van de Voorde aan een eigen gemeentelijk onderzoek waaruit bleek dat het voor zui derburen met een inkomen tot rond een ton per jaar financieel voordeliger is in Nederland te gaan wonen. Afgelopen jaren hebben zich al flink wat Belgen in en om Hulst gevestigd. Du Fossé zelf denkt dat de invoering van de gemeenschappelijke Eu ro-munt een positief element zal zijn voor het zich vestigen van Belgen in Nederland. Het actief werven van huur ders/kopers in België is een van de mogelijkheden om de steeds toenemende leegstand van wo ningen in Zeeuws-Vlaanderen een halt toe te roepen. Van onze verslaggever Middelburg - De Romeinen gingen voor de gezelligheid sa men op één grote wc zitten. In lange rijen zaten ze naast, maar ook tegenover elkaar. Tegenwoordig is dit nog te zien m de ruïnes van oude Romeinse legerplaatsen. Ze waren hun tijd ver vooruit, want die gezamenlijke toiletten hadden wel al waterspoeling. Waarmee is aangetoond dat ge schiedenis van 'ontvangtoestel len' er een is van van techniek, maar ook en vooral van onze ge woonten, schaamtes en taboes. Over die hygiënische gewoon ten, over sanitaire techniek en de moeilijkheden bij fabricage houdt professor Niels Prak een lezing in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Prak studeerde architectuur in helft en New York. Van 1955 tot 1961 had hij een architectenbu reau in Vlissingen, daarna in botterdam. Hij ontwierp ker- n, woningen, politiebureaus en enkele bedrijfsgebouwen voor De Schelde. Gedurende bij na 25 jaar was hij gewoon hoog leraar in de vormstudie aan de TU in Delft. In de loop der tijd publiceerde hij tal van boeken, waaronder Industriële vormgeving (1957), De geschiedenis van het ontwer ponderwijs (1979) en Het Neder landse woonhuis van 1800 tot 1940. Zijn lezing over de ge schiedenis van het sanitair is ge titeld Waar ook de keizer.... Toe gangskaarten a 7,50 zijn ver krijgbaar bij de Zeeuwse Biblio theek en bij Boekhandel Fanoy in Middelburg. De lezing is op dinsdag 9 december om 20.00 FOTO WIM KOOYMAN De aanleunwoningen in IJzendijke zijn bijna klaar. Van onze verslaggever Goes/Middelburg - Het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat onderzoeken wat er is misgegaan bij enkele alarmeringen in Zeeland de afgelopen tijd. Het gaat om de brand in Scherpe- nisse enkele maanden geleden en om de oefening vorige week van de provincie op het Schelde-Rijnkanaal. Alle hulpverleningsinstanties in de regio Bergen op Zoom kwamen in het laatste geval met groot ma terieel in actie en ook de burge meesters van Tholen en Bergen op Zoom werden op de hoogte ge steld van een aanvaring op het Schelde-Rijnkanaal. Pas toen ie dereen onderweg was, bleek het om een papieren oefening van de provincie Zeeland te gaan. Commissaris van de Koningin in Zeeland, W van Gelder, zei giste ren niet te snappen dat er pas na drie kwartier duidelijkheid was. I „Er is veel te laat gereageerd. Al heeft iemand vergeten te melden dat het om een oefening ging, dan nog, men heeft in zo'n geval met j zoveel instanties contact." Bij de brand in Scherpenisse alar meerde de meldkamer in Tilburg de meldkamer in Vlissingen, in plaats van die in Roosendaal. Tho- len hoort op gebied van brand- I weer en ambulance immers bij het Van onze verslaggeefster IJzendijke - De twaalf luxe flats voor ouderen in IJzendij ke liggen zo goed in de markt dat de Algemene Wonings tichting Zeeuws-Vlaanderen plannen heeft nog meer ap partementen op deze plek neer te zetten. „We denken serieus aan uitbrei ding, gezien het succes van dit project. De plannen zijn erg pre matuur maar de kans is groot dat binnen afzienbare tijd nog meer luxe flats in IJzendijke worden gebouwd," zegt J. van Rosevelt namens de woningstichting. Het huidige complex is inmiddels klaar. De twaalf appartementen staan in het verlengde van de 22 aanleunwoningen bij verzor gingshuis Emmaus. De flats zijn bedoeld voor ouderen die zorg op korte afstand willen hebben. Het complex bestaat uit drie verdie pingen. Op de begane grond zijn twaalf garages gebouwd, met daarboven in twee lagen de ap partementen. De grootte van een appartement beslaat ongeveer 105 vierkante meter. Inmiddels zijn al negen van de twaalf flats verkocht. Bij vier van deze negen is de sleutel overhan digd, de andere vijf eigenaren krijgen donderdag hun sleutel. Afgelopen weekend was er een 'inloopdag'. Belangstellenden konden de drie nog niet verkoch te appartementen bekijken. „Het was superdruk, zo'n driehon derdvijftig mensen zijn zaterdag komen kijken. Op een gegeven moment zat in ieder kamertje wel iemand. We mogen aannemen dat deze flats binnenkort ook van de hand gaan. De behoefte is er," al dus Van Rosevelt. Met de bouw van het complex en het concept van 'zorg op afstand' wordt volgens Van Rosevelt inge speeld op de toekomst. „De men sen kunnen steeds meer en langer voor zichzelf blijven zorgen met ondersteuning op korte afstand. De bewoners kunnen, als ze dat zelf aangeven, van alle facilitei ten van Emmaus gebruik maken. Ze kunnen meeëten en meedoen aan de activiteiten." Het appartement is ruim van op zet. De indeling bestaat uit wc, werkkast, badkamer, woonka mer, slaapkamer, hobbykamer, keuken en serre. „De flats zijn rolstoelvriendelijk gebouwd, ner gens dorpels, brede gangen en deuropeningen. De leeftijd van de huidige eigenaren varieert van vijftig tot tachtig jaar, erg divers dus." Streekgewest West-Noord-Bra- bant. Daarna bleek de eerste op roep niet doorgekomen te zijn op de semafoons van de brandweer in Tholen. De bewoner van het pand overleed later aan zijn brandwon den. Van Gelder heeft minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gevraagd, op werkbezoek in Zee land, de twee gevallen te laten analyseren. Hij gaf daarbij duide lijk aan dat de aansluiting van Tholen bij de brandweer en am bulancedienst van West-Brabant haaks staat op het beleid van pro vincie en ministerie. „Tholen wil de naar West-Brabant en daar zijn wij als provincie mee akkoord gegaan. Maar zoiets moet je in de loop der tijd wel evalueren." Volgens Dijkstal is bij alarmerin gen en rampen niet te ontkomen aan werken over de provincie- of landsgrenzen. „Er moet wel goed geoefend worden," benadrukte hij daarbij. Van onze correspondente Aardenburg - De uitvoering op 4 april 1998 van de Mat theus Passie van Bach in Aardenburg wordt een fees telijke. Voor de eerste maal dirigeert de barokspecialist Sigiswald Kuijken het koor en barokorkest van de Ne derlandse Bachvereniging. De Nederlandse Bachvereniging vierde in 1997 het 75-jarig be staan en de uitvoering onder lei ding van Jos van Veldhoven werd toen op cd vastgelegd. De uitvoering in Aardenburg is bij zonder voor de Bachliefhebbers, al wordt deze ook elk jaar enke le keren in Naarden en Utrecht wordt uitgevoerd. De kracht van de reeks Mat theus Passieconcerten ligt in het feit dat er gekozen wordt voor steeds andere dirigenten, die ie der hun visie op het werk geven. Grote musici, zoals Philippe Herreweghe, René Jacobs, Jos van Immerseel, Gustav Leon- hardt, Ivan Fischer en Ton Koopman, belichtten steeds op andere wijze de interpretatie, van uitbundig dramatisch tot ingetogen religieus. Sigiswald Kuijken dirigeerde dit werk al vele malen met zijn eigen orkest en koor (La Petite Bande). Tijdens een interview met De Stem deze zomer liet hij doorschemeren dat hij blij was met de kans om nu eens met de Nederlandse Bachvereniging sa men te werken. Hij doet, net als Gustav Leonhardt, geen conces sies. Hij respecteert de partituur en houdt zich exact aan de ba rok retoriek. Opmerkelijk dit jaar is de mede werking van een vrouwelijke alt, Alison Browner. De pure ba- rokspecialisten kiezen meestal voor een altus/contratenor. Ver der werken mee de solisten Knut Schoch (tenor/evangelist), Har ry van der Kamp (bas/Christus), Elisabeth Scholl (sopraan), Hans Jörg Mammei (tenor) en Stephan Macleod (bas). De Mattheus Passie van Bach op zaterdag 4 april 1998 is de 45e op rij in Aardenburg. Aanvang in de St.-Baafskerk 14.00 uur. De toegangskaarten kosten 85 (rang 1), 75 (rang 2), 65 (rang 2b) en 40 gulden (rang 3). Inlichtin gen en reserveren via D. de Pooter Hanzestraat 47 in Aar denburg. De schriftelijke kaartverkoop is inmiddels begonnen. De folders zijn verkrijgbaar bij de ABN/Amro-banken en de VW in Zeeland, de muziekzaken en VW's in Brugge, Gent en Loke ren, boekhandels in Middelburg en Vlissingen en Muziekhandel Koster Deij in Terneuzen en Axel. Na 10 januari kan ook te lefonisch worden gereserveerd of via internet: pooter pi.net. Van onze verslaggever Oostburg - Wat Gedeputeer de Staten van Zeeland be treft, mag aan de Trageldam in Oostburg een nieuw poli tiebureau gebouwd worden. Het college gaf hier gisteren een verklaring van geen bezwaar voor af. Tevens liet het dagelijks provinciebestuur weten dat de door een omwonende tegen het bouwplan ingediende bezwaren ongegrond verklaard worden. Het nieuwe bureau komt op het voormalige bedrijfsterrein van Jansen van Roosendaal. De ge meente heeft de grond - 2800 vierkante meter - al aan de poli tie Zeeland verkocht. De bezwaren van de omwonende richtten zich tegen het verdwij nen van een paar bomen als ge volg van de bouw, het bouwen tot op de erfafscheiding en de zendmast bij het politiebureau. Bovendien vond hij dat een poli tiebureau niet in een woonomge ving moest verrijzen. De gemeente - hierin nu bijge vallen door GS - weerlegde al die bezwaren. Het kappen van een paar bomen is onvermijde lijk, wel blijft een groepje beeld bepalende bomen langs de wa terkant staan. at de omheining van het poli- ;iebureau precies op de erfschei- ding komt te staan is iets dat ste- Aan de Trageldam in Oostburg wordt het politiebureau gebouwd, sd FOTO WIM KOOYMAN p tl< denbouwkundig volledig verant woord is. Wat' betreft aantasting van de woonomgeving wees de gemeen te erop dat dit ook thans het ge val is en in het kader van 'meer blauw op straat' een politiebu reau m een woonomgeving ver antwoord is. De nieuwe zend mast is niet hoger dan de huidi ge- De politie Zeeland denkt in ja nuari de bouw te kunnen aanbe steden en te laten beginnen in het derde kwartaal 1998. Een jaar later kan het nieuwe bureau dan worden opgeleverd. Het nieuwe bureau is nodig om dat het huidige is verouderd en niet meer voldoet aan de Arbo- KERSTSHOW/OPEN HUIS - Bloemsierkunst Van den Branden aan het Raadhuis plein in Oostburg houdt vanaf vandaag tot en met vrijdag open huis. Hier is tevens een kerstshow aan verbonden. Dit naar aan leiding van de renovatie van de winkel. Iedere bezoeker kan een kerststuk winnen, daarnaast krijgt elke klant een attentie. Vandaag en morgen is de winkel tot 21.00 uur geo pend. KERSTVIERING - De KVO afdeling Oostburg houdt op maandag 15 december haar kerstviering in het parochie huis te Oostburg. De viering begint om 19.30 uur. Er wordt begonnen met een alternatieve kerstviering met als titel 'De kerststal, beelden van het le ven'. Dit is een viering zonder eucharistie. Hierna is het tijd voor koffie en tulband. De kosten voor deze avond zijn tien gulden. Leden dienen zich voor maandag 8 december op te geven bij alle bestuursle den. LEDENVERGADERING Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen houdt maandag 8 december een algemene leden vergadering in zaal Wijffels te Schoondijke. Tijdens deze vergadering zul len burgemeester G. Noorde wier (Oostburg) en zijn collega C. van Liere (Sluis-Aarden burg) hun visie over het be lang en de toekomst van de landbouw in West-Zeeuws- Vlaanderen uiteen zetten. De vergadering begint om 20.00 (ADVERTENTIE) Abdaalseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend Sfeervol lampje voor waxinelichtje. Uitgevoerd in hout met aluminium en matglas. Normaal 17,50 Prachtig 18-delig servies met een f kerstboomprent.^^^^ Van 26,95 voor Aanbiedingen zijn geldig tot Natuurlijk: slimme Sinterklazen denken immers vooruit. Dit enige minikerstboompje ea Conica (dat eigenlijk een con/feertje is) is namelijk een hartstikke leuk cadeautje éi (daar heb je die slimme Sinten weer) niet duur: slechts USDU1SKE6 10 «tl 0[ IU1SI III 11IJ-JI3I31 III aill-313309 mmotiiiiiiht-riiiiiiiiiin.BojiiiiiHini Hoogte 40 cm strekt. Tevens verkoopkan eenmaal récentl gedragen japonnen uit eigen zaak. on^,r?,UWeri'Straat 9' Oostbur9> tel. 0117-454861 oper^art maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur. Iedere zondag open van 13 tot 17 uur, uitgezonderd feestdagen ten van maat yoorraad. ar door Koop of bestel deze week het „Bakker-Jan" Sint Nicolaas pakket Bestaande uit: I Boom boter amandelstaaf r. no 4 Deegventjes !>'nn 4 Spritsletters 500 gram pepernoten 4 95 Normale prijs: 16.45 een tientje ^bieding geldig van 3 t/m 6 december Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel.Ol 15-619817

de Stem | 1997 | | pagina 17