Vertraging Elsta strop voor Delta Wilt u meer weten over de euro? euro DE STEM Banen liggen niet voor het oprapen op 'jobfair' Vestingstedenbier is nog niet te krijgen ma's Ook schade voor Pnem 9 t Duumpje maakt alternatief plan voor herinrichting kust ;aas >aas vaas irsbaas ing Viva's is lenkaas (gaas ar na's s rvaas p de Aqua's Klaas raas? lina's reda's ;engaas a's i Kortekaas a's a's C1 Geen subsidie voor Hulster I Stadskorenmolen jt roombotei;amandel- e Gedichtenspeculaas, i a 250 gram ASV 3.99 ,QQ SLSSï«."J NP3.99 and- iio 2.99 99 n, 1438 8.98 In één straat in Clinge vijf hennepkwekerij en Misbruik alarmnummer 112 bestraft GS akkoord met bouw huizen Axel Zeeland 1111 WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 Door Frank Deij Temeuzen - De vertraagde oplevering van de warmtekracht centrale Elsta in Terneuzen betekent een miljoenenstrop voor Delta Nutsbedrijven en de Pnem. Beide energie-distributiebedrijven zijn in onderhandeling met elektriciteitsproducent SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) om de schade tot een minimum te beperken. Delta en Pnem dringen aan op een flexibel contract voor de in koop van elektriciteit uit de lan delijke pool. Vanwege de on voorspelbaarheid van. het in be drijf komen van de centrale zijn Delta en Pnem gedwongen een ruwe schatting te maken van de hoeveelheid elektriciteit die ze van SEP willen inkopen. Een af- j wijking van het gecontracteerde vermogen kan beide bedrijven in het ergste scenario tientallen miljoenen per week aan boete clausules kosten. Zeven miljoen Delta Nutsbedrijven heeft de af gelopen maanden als gevolg van het stilliggen van Elsta al extra I elektriciteit van de SEP moeten inkopen. Delta betaalde daar 1,25 gulden per kWh voor, meer I dan een tienvoud van het norma le tarief. De schade voor Delta en Pnem samen is nu al zo'n ze ven miljoen gulden, schat direc teur P. Stoter van Delta Nutsbe drijven. Delta en Pnem, mede-eigenaar en tevens klant van Elsta, had den er bij de inkoop van elektri citeit rekening mee gehouden I dat de centrale in oktober volle dig in bedrijf zou zijn. De stroom I van Elsta, die voor Delta een I vijfde van de totale inkoopbe- I hoefte (in 1996 351 miljoen gul- I den) betekent, is goedkoper dan I SEP-stroom en moet de gemid- I delde inkoopkosten gaan druk- lken. I Installatie- en andere fouten, I waardoor Elsta onder meer] niet I kan voldoen aan de hindehwet- IVan onze verslaggever j Hulst - De gemeente Hulst krijgt lover 1996 geen proviniciaal sub- Isidie in de onderhoudskosten Ivan de niet in bedrijf geweest I zijnde Stadskorenmnolen op de ■stadswallen. I Om de provinciale monumenten- I subsidie te krijgen, moeten door ■het ministerie van Cultuur eerst ■de subsidiabele kosten zijn vast- Igesteld. Een aanvraag hiervoor lis bij de Rijksdienst voor Monu- ■mentenzorg echter buiten ter- Imijn ingediend. ■Wil Hulst in aanmerking komen Ivoor een onderhoudssubsidie lover 1997 dan moet voor 1 juli J1998 een verzoek ingediend wor- |den bij het ministerie. Het gaat overigens niet om grote I bedragen. De provinciale subsi- Idie voor een niet in bedrijf zijn- |de molen is maximaal 450 gul- Iden. Onze winkels zijn op de normale tljjje" geopend, afwijkingen i.v.m. Sinterklaas zie de aankondiging m uw winkel. AH Servicelijn: 0800-0305, waar kle,ne^K3f|unt staan. Die artikelen t fid u alleen kopen In Jg -£79 l.yy winkels waar één van d staat'63 Reclameprijzen gelden t/m 6 decemW' a.S. r- (ADVERTENTIE) AH Site: www.ah.nl. g OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL. 10117) 453657 TEL. (0117)385300 Van onze verslaggeefster Oostburg - Het duinenmodel. Zo heet het alternatieve plan dat na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje West-Zeeuws-Vlaanderen ontwikkelt als variant op de plan nen voor de herinrichting kust. Uit gangspunt van dit duinenmodel is een samenhangende invulling van de zogenaamde 'multifunctionele' groengebieden in de kuststrook. „Een meer 'streekeigen' invulling, dat is de opzet van ons plan," aldus L. d'Hoo- re namens 't Duumpje. In het kader van de herinrichting kust zijn er tientallen hectaren groengebied ingetekend. Lei draad hierbij zijn twee modellen: het streekmodel en het kernenmodel. Op deze plannen kwam vooral vanuit de landbouwsector veel kritiek. Met name de groengebieden moesten het ontgel den. Veel boeren vreesden de komst van bossen wat ten koste zou gaan van land bouwgrond. „We kunnen natuurlijk alle kanten op met de therm multifunctio neel groengebied. Dit betekent geens zins dat er alleen maar bossen komen. We moeten kijken naar het karakter van de streek en 't Duumpje vindt dat het duinkarakter van de West-Zeeuws- Vlaamse kust meer moet worden ont wikkeld. Ons plan staat nog in de kinderschoenen, maar het is de bedoe ling dat we deze winter vanuit de na- tuur- en landschapsector een duidelijke visie voor de hele kust opstellen." D'Hoore vindt dat vooral naar de ver schillende overgangen langs de kust (van zee naar duinen en van duinen naar het achterland) moet worden geke ken. „Onze visie is dat er wellicht meer duinen aangelegd moeten worden om het natuurlandschap te verfraaien. „De rol van de recreatie komt hierbij ook nadrukkelijk om de hoek kijken. Een van de kernvragen is: wat is de meer waarde voor de recreatie Die neemt in onze planvorming in ieder geval een be langrijke plaats in, dat lijkt me ook lo gisch." D'Hoore stelt nadrukkelijk dat het dui nenmodel nog in de kinderschoenen staat. „De uitgangspunten staan op pa pier, de uitwerking vindt de komende maanden plaats, 't Duumpje wil op deze manier de betrokkenheid bij de ontwik keling van het kustgebied kenbaar ma ken." Inmiddels is de planvorming rond de herinrichting kust een jaar vertraagd omdat de commissie wacht op de regio visie van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg. „Dat geeft ons vol doende tijd om deze derde variant uit te werken. Het is belangrijk dat we een goede samenhang krijgen en ook wij zullen er alles aan doen om ons plan zo veel mogelijk in de regiovisie te verwe ven." vergunning, zorgden echter voor uitstel. Partijen gaan nu uit van 1 april maar ook dat is onzeker. De onderhandelingen zijn op scherp komen te staan door een meningsverschil over eerdere af spraken. Volgens Stoter waren partijen, gelet op kinderziekten die elke nieuwe installatie met zich meebrengt, al akkoord over een flexibele datum waarop Del ta en Pnem hun bestelling voor 1998 aan de SEP konden doorge ven. Maar de SEP eist nu dat Delta en Pnem voor 1 januari 1998 een datum noemen waarop ze min der elektriciteit gaan afnemen. Stoter vindt dat een moeilijke afweging. „Als Elsta ver voor de genoemde datum in bedrijf komt, hebben we opeens te veel aan stroom die we niet kwijt kunnen. Doe je da tum te ver naar voren en Elsta is nog niet in bedrijf dan kom je te kort en moet je tegen hoge kos ten bijkopen, dat is het sys teem." Opschuiven Volgens Stoter ligt er nu een af spraak om 1 april 1998 als uit gangspunt te nemen. Met de mo gelijkheid om telkens een maand op te schuiven. Dat opschuiven wordt echter wel gekoppeld aan een dure, oplopende verzeke ringspremie. „Telkens als je ver schuift, moet je een hogere pre mie betalen. Het is zaak om dat tot een minimum te beperken." Welke bedragen daarmee ge moeid zijn, kan Stoter niet zeg gen. „De cijfers zijn nog niet uit gewerkt. Het hang ook af van het moment waarop de centrale stroom gaat leveren. Maar het is voor ons een sympathiek sys teem." Meevallen De werkelijke hoogte van de schade kan uiteindelijk meeval len. Delta en Pnem zijn van plan mede-aandeelhouder AES, die tevens verantwoordelijk is voor de bouw van de centrale, aan sprakelijk te stellen voor de ge leden schade. „De vertraging wordt deels veroorzaakt door onvolkomenheden die niet gere kend kunnen worden tot over macht, maar het gevolg zijn van het niet volledig uitvoeren van datgene wat wel op papier stond," zegt Stoter. De kleinverbruiker zal in de por temonnee niets merken van de schade die Delta lijdt. Delta zal eventueel hogere inkoopkosten niet doorberekenen. De SEP wilde gisteren niet rea geren op de onderhandelingen. „We geven geen informatie over contractbesprekingen.", aldus persvoorlichter Brouwers. FOTO WIM KOOYMAN Een peroneelsfunetionaris van Philips in gesprek met een medewerkster van Engelhard op de 'jobfair'. NOG DEZELFDE dag dat bekend werd dat ka- talysatorfabriek Engel hard in Terneuzen dicht moest polsten collega- bedrijven bij directeur J. Bac de mogelijkheid om personeel over te nemen. Die grote belangstelling vertaalde zich gisteren in een banenmarkt in het Churchillhotel waar de zeventig medewer kers van Engelhard bij twaalf bedrijven hun kansen op een nieuwe baan aftastten. Een dag van hoop en valse hoop. Door Frank Deij Terneuzen - „Je gaat natuurlijk. Want ze komen het niet bij je brengen en er is niemand die thuis straks de rekeningen komt beta len. Maar toen ik de map zag waar alle vacatures in stonden, wist ik al dat ik hier niets te zoeken had. De eisen zijn zo hoog. Om een be zem vast te mogen houden heb je al een hts-diploma nodig. Er stond wel in de krant dat Engelhard- personeel zo gewild was. Maar dat gaat voor ons niet op. Het is een leuk initiatief, die banenmarkt. Alleen, er zijn geen banen." Hij was gisteren met nog twee an dere collega's van de onderhouds dienst alle kraampjes op de jobfair langs geweest. Alleen bij het uit zendbureau kon hij meteen aan de slag. „Maar ja, dat zoek je niet. Ik heb nu een vaste baan. Dan heb je geen zin om voor een minimum- loontje voor een uitzendbureau te gaan werken. Met die lasten van tegenwoordig heb je daar niets aan." Hij voelt zich teleurgesteld. „Er is veel valse hoop gewekt. Als je de reacties van de bonden en de on dernemingsraad in de krant las, was het net of iedereen meteen aan de slag kon. Er leken voor elk personeelslid wel twee banen te zijn. Maar voor ons zit er niets bij." Zijn naam houdt hij liever voor zich, hij moet nog tot april büjven werken. „En je weet het maar nooit hoe ze reageren. Maar ik vond dat onze kant ook eens verteld moest worden." Machteloosheid Directeur J. Bac kan zich wel iets voorstellen bij de machteloosheid van het groepje mensen van de on derhoudsdienst. Hetzelfde geldt voor het laboratoriumpersoneel, sajnen zo'n 25 mensen. Voor het laboratoriumpersoneel was er welgeteld een vacature op de der tig die op de borden hingen. Ei genlijk hebben alleen de 25 opera tors op korte termijn zicht op een nieuwe baan. Zeker met de uit breiding van zetmeelfabrikant Cerestar in Sas van Gent in het verschiet waar tientallen opera tors nodig zijn. „Ik kan begrijpen dat sommigen er misschien iets meer van hadden voorgesteld. Toch denk ik dat de markt voldoet aan wat we ervan in gedachten hadden. De achter grond was om ons best te zullen doen om mensen zoveel mogelijk te helpen wat anders te vinden. Maar wat de kansen zijn, is altijd moeilijk in te schatten. Je moet af wachten wat het uiteindelijk ople vert. Het is zo dat er aan de opera tors wat harder wordt getrokken dan aan de andere twee groepen. Er is in het begin misschien wat te veel in algemeenheden gesproken, maar de reacties van de bedrijven waren heel positief en dat goede nieuws hebben we doorgegeven." Uitkomst Voor personeelsfunctionaris F. Kolijn van Philips Lighting, die gisteren zestien vacatures mee nam waarvan tien voor machines teller op lbo-niveau, was de markt een uitkomst. „We wisten dat er veel jongeren bij Engelhard wer ken waarvan een deel toch wel in onze doelgroep. Als er zo'n markt is, moet je erbij zijn. Ik heb hier zeker zes mensen ontmoet met wie ik een vervolggesprek heb afge sproken. Mijn middag is ge slaagd." Ook directeur R. de Gier van Unitron hield gisteren een goed gevoel over aan de markt. „Ik heb hier drie mensen aan mijn tafel gehad in wie ik wel wat zie." Lof ook van de ondernemingsraad. „Engelhard heeft hier vraag en aanbod bij elkaar gebracht. Mijn indruk is dat er toch wel wat werk is. Alleen is het niet altijd in het straatje van de mensen." Een laborant, alhoewel met lege handen terug naar huis, zag er de voordelen zeker ook van in. „We konden in feite zo bij de bedrijven binnenlopen zonder eerst een sol licitatiebrief te moeten schrijven." Van onze verslaggever Clinge - De politie heeft gisteren in Clinge vijf hennepkwekerijen opgerold. Tijdens een onderzoek werd in de schuren van twee wo ningen aan de Woestijnestraat een hennepkwekerij aangetrof fen. In de schuurtjes van drie an dere woningen in dezelfde straat werd eveneens een kwekerij ge vonden. In totaal werden duizend plan ten, waarvan een honderdtal ge droogde toppen, aangetroffen. De politie heeft de apparatuur die in de schuren aanwezig was, waaronder kachels, assimilatie lampen en afzuiginstallaties, in beslag genomen. Er werden geen aanhoudingen verricht. Naar de kwekers zal een onderzoek wor den ingesteld. Van onze verslaggeefster Goes - Een 25-jarige man uit Goes is gistermorgen rond 05.00 uur in een telefooncel in zijn woonplaats op heter daad betrapt toen hij mis bruik maakte van het alarm nummer 112. De man had al meerdere ke ren zonder reden het alarm nummer gebeld vanuit een telefooncel vlakbij het sta tion in Goes. Hij werd overgebracht naar het bureau in Goes en tegen hem werd proces-verbaal op gemaakt. Van onze verslaggever Axel - Aannemer Lensen mag aan de Emmastraat in Axel tien woningen bouwen. GS van Zee land hebben gisteren hiervoor een 'verklaring van geen be zwaar' afgegeven. Bedoeling is volgens de aanne mer vijf blokjes van twee hui- zen-onder-een-kap te zetten in de prijsklasse van 260.000- 300.000 gulden. Wanneer Lensen met de bouw denkt te beginnen is onbekend. Dat hangt af van het aantal wo ningen dat op voorhand ver kocht is. „De verkoop loopt re delijk, niet overdreven", zei gis teren een woordvoerder van het bedrijf. Door Cees Maas Bergen op Zoom - Met kanongebulder werd het eind no vember aangekondigd. De hele wereld moest het weten: pas op, het vestingstedenbier kwam eraan. Weg met de flauwe pils en de zoete trappist, Grof Geschut zou de stoere naam zijn van dit bijzondere bier. Burgemeesters prezen het aan en VW-coryfeeën sprongen een gat in de lucht. Ze hadden er weer een toeristische trek pleister bij. 's Neerlands zui delijke vestingsteden zouden zich weer wat meer gaan on derscheiden. Bij de VW's en bij enkele slijters zou het wor den verkocht. Voor 9,95 gul den de fles. Grof Geschut is geen zwak spulletje, het is een aardedon ker bier van hoge gisting, met 8 procent alcohol. De flessen met inhoud van 75 centiliter moeten volgens de veertien sa menwerkende vestingsteden in Nederland een aanvulling vormen op de folders en ar rangementen die zij aanbie den. Grave doet mee, maar ook Heusden, Bergen op Zoom, Hulst, Brielle, Geert- ruidenberg, Hellevoetsluis, Den Bosch, Maastricht, Naar- den, Nieuwpoort, Ravenstein, Willemstad en Zaltbommel. Maar het bier is niet te koop. Althans nog niet, en nog niet in alle vestingsteden die mee doen aan de actie. De reden: de brouwerij, De Halve Maan in de vestingstad Hulst, kan de vraag niet aan en de levering stokt. Willem stad krijgt op zijn vroegst morgen het bier aangeleverd. In Bergen op Zoom zegt de juffrouw van de VW: 'Ves tingstedenbier Nooit van ge hoord'. Bij de brouwerij in Hulst blijft de waaromvraag hangen op een piepend antwoordappa raat. (ADVERTENTIE) Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis EuroLijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl Ze kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 1998 I 1999 2001 I i-JL— 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Hit NitiiHiil Forum voor de introduce van de euro.

de Stem | 1997 | | pagina 13