lekker 13.50 2.' 4« 12.95 Doodseskader beschermt drugshandel ó.95 Moslimleiders en opperrabinaat Israël in dialoog Nederlandse aidscampagne in Moskou stuit op verzet Belastingvoordelen voor bedrijven in EU aan banden VN willen Irak meer olie laten verkopen Verklaring tegen Winnie Mandela herroepen MENTAAR 4ND KORT :tie tegen NS Éart procent t kracht aak A50 rk niet aan nu 2 0 95 voor Mm» nu nu 25 orsf nu 2 voor aas nu de stem BUITENLAND A5 Surinaamse ex-militair bevestigt liquidaties op bevel Bouterse Congo verbiedt buitenlandse radiostations Franse gentest moordonderzoek levert niets op BUITENLAND KORT Liberalen winnen verkiezingen Honduras 23 leiders Herri Batasuna veroordeeld Inspectie chemische wapens Rusland Schendingen mensenrechten op Borneo BER 1997 A4 e categorie 'verborgen derlijk worden achter- ffers hebben geen nor- welgeesten geconfron- anoniem. Steeds meer over het onrecht dat ze al blijkt steeds weer de egen de daders kunnen Heen het slachtoffer van se rechtssysteem dat in ezelfde mening toege en wetsvoorstel naar de stelt. Drie jaar gevange- oe niet willen ingaan op personen harder aan te de strengere wetgeving, gen van één tegen één) rig voor de vele publici- hrikken. Zij baseert haar en. oud-procureur-generaal t het niet gemakkelijk is hter geen reden zijn om en het over een ernstig ang en de aangerichte rich, Swildens (PvdA) en ager hebben doorbroken ooral omdat de huidige meeste gevallen niet blij- t acties om de Neder- irvoersbedrijven ertoe ijk te maken voor ge- het reguliere overleg taat. ile looneis met een arige CAO'S mogen n. Dit heeft de FNV- orzitters, gisteren be- <ie op 2,25 procent uit- irbetering van 1,5 pro- 1. uit van 2 procent ho- ieden in Oost-Brabant /veertien dagen de tijd |te bieden aan de over- ëschikbaar voor de op- pt dat vooral varkens- 'egeling gebruik zullen or hoge investeringen i milieu, dierwelzijn en i voor de opkooprege- larden van het ministe- (ïun (niet-grondgebon- den en in de toekomst |ieenten en de provincie na (Verkeer en Water- leg van de A50 nakomt, r een onderhoud met de fgen, beeft met betrok- de aanleg van de nieu- De regio draagt dertig rvoor zegde May-Weg- 1 nieuwe wegvak zou in :joor de Tweede Kamer idbeleid. Dat betekent l zestienduizend lang- de arbeidsmarkt als de tig zou hebben. Uit ar- lenteel op de arbeids- kern van de werkloos- voorziening Nederland los te kunnen peuteren, fd miljoen jaarlijks is er te kloppen voor extra •d van het Rijk. Volgend lozen te kunnen plaat- Stegen 1 bekeuringen voor ver- jigen tot 4,5 miljoen dit ringen in 1997 betreft i parkeerovertredingen: Sen is goed voor de der- 6.95 nu 7. Zo lang de voorraad strekt. I I DINSDAG 2 DECEMBER 1997 po onze correspondent In ieder geval 17 mensen zouden in de afgelopen jeir jaar zijn geliquideerd in opdracht van de Surinaamse (S-dictator Dési Bouterse en andere kopstukken van het Paramaribo drugskartel. Pat zegt een ex-militair, die nauw Mi de smokkel van cocaïne be trokken is geweest, in een reactie op de berichtgeving in het NRC Handelsblad, dat een doodseska der er in het recente verleden lus tig op los heeft gemoord. Volgens de ex-militair, een neef van Rudie Bosnië die enkele we ken geleden werd gearresteerd op verdenking van het voorbereiden van een staatsgreep, wordt ieder een uit de weg geruimd die een be dreiging vormt voor de voortzet ting van de lucratieve drugshan del. „Er is niet echt sprake van een doodseskader. Het zijn vooral ex- militairen, veelal in dienst bij het beveiligingsbedrijf MSS van com mandant Meivin Linscheer, die hier tegen forse betaling voor worden ingezet. Echter nooit va ker dan een of twee keer." Dat de drugsbazen geslepen te werk gaan, blijkt uit een van de recentere afrekeningen in januari van dit jaar. Toen schoot, volgens de officiële lezing, een overspan nen militair bij de Afobaka-stuw- dam, in het district Brokopondo, twee collega's dood en verwondde enkele anderen. „In werkelijkheid betrof het een afrekening. Een van hen had informatie over de drugs transporten gelekt en werd dus een gevaar. De tweede gedode mi- litiar werd gewoon opgeofferd om het verhaal wat geloofwaardiger te maken. Van de dader hoor je niets meer." De neef van Bosnië vreest ook voor het leven van zijn oom. „Als hij niet oppast, krijgt hij vandaag of morgen een ongeluk. Alle man nen die nu in verband met die zo genaamde staatsgreep vastzitten, weten allemaal te veel. Daarom zullen de autoriteiten alle moge lijke moeite doen om ze onder druk te zetten en een rechtszaak uit te stellen." Linscheer weigert vooralsnog in te gaan op de steeds luider wordende geruchten, die al langer de ronde doen, dat zijn beveiligingsbedrijf in feite niet meer is dan een dek mantel voor een privélegertje van 200 goed opgeleide militairen, dat hij samen met Bouterse leidt en gebruikt voor verschillende on frisse karweitjes. Zoals, naar nu blijkt, uit de informatie van het NRC, moord. „Onzin. Het is een gewoon bedrijf zoals zo vele ande ren," zo laat hij weten. Ook Bou terse heeft nog geen reactie gege ven. Jeruzalem (anp) - Vooraanstaande moslimleiders en het opper rabinaat in Israël hebben gisteren een eerste stap gezet op weg naar een joods-islamitische dialoog. Dit gebeurde vijftig jaar, nadat de Verenigde Naties hadden ingestemd met de stichting vaneen joodse staat in het toenmalige Palestina. Doel van het overleg is om door interreligieuze projecten het vre desproces te bevorderen. Ook wil len beide partijen proberen tot overeenstemming te komen over garanties voor eikaars heilige plaatsen. Knessetlid Taleb El-Sana, de lei der van de islamitische delegatie, benadrukte dat het jodendom en de Islam bijna 1300 jaar lang in alle verdraagzaamheid samen hebben geleefd. Eerst in Grenada, waar beide zustereulturen hun Gouden Eeuw beleefden, daarna in het Midden-Oosten en Noord- Afrika en tenslotte in Palestina, waar eind vorige eeuw de Arabie ren jiddisch kenden en de leden van de joodse gemeenschap Ara bisch konden spreken. Pas met de oprichting van Israël in 1948 werden de twee religies, als direct gevolg van het conflict tussen de Palestijnen en de Israë- E's, uit elkaar gedreven. Zelfs Duitsland en Frankrijk met hun eeuwenlange geschiedenis van on derlinge strijd weten nu naast el kaar in vrede samen te leven, al- Kinshasa (ap) - De regering van president Laurent Kabila heeft particuliere Congolese radiozenders verboden de uit zendingen van buitenlandse stations als Radio France Inter, de Voice of America en de BBC door te geven. Minister van informaite Raphael Ghenda maakte de maatregel zon dag bekend. Ook alle samenwer king tussen buitenlandse radio stations en Congolese radio- en te levisiezenders is verboden. Ghen da zei dat Congolese journalisten die voor buitenlandse media wer ken, een keuze moeten maken, maar legde niet uit wat hij daar mee precies bedoelde. Voorheen werden de uitzendingen van de drie internationale zenders door particuliere FM-stations in Congo doorgegeven. De buiten landse zenders zullen voortaan al leen via de kortegolf in Congo te ontvangen zijn. De maatregel vormt een nieuwe aantasting van de persvrijheid en informatie voorziening in het voormalige Zaïre. Vorige week werden tien journalisten door soidaten afge ranseld, omdat zij een persconfe rentie van de oppositie hadden bijgewoond. President Kabila, die in mei de dictator Mobutu Sese Seko uit Kinshasa verdreef, heeft op termijn democratische verkie zingen in het vooruitzicht gesteld. dus El-Sana. „Dus voor ons, met onze lange gezamenlijke geschie denis van verdraagzaamheid, moet het een koud kunstje zijn." Grootste obstakel voor de mos limdelegatie vormt het gebrek aan respect dat Israël voor de Moslim- gebruiken zou tonen. Enerzijds, stelde El-Sana, worden oude Ara bische graven in steden als Tiberi as, Tel Aviv en Beer Sheva ge ruimd als de grond nodig is voor de aanleg van wegen of de bouw van woningen. Maar voor joodse graven is dit bij wet verboden. Anderzijds is een paar jaar gele den een islamitische heilige plaats in Beër Sheva tot archeologisch museum omgebouwd. Dat hier af godsbeelden en andere profane zaken tentoongesteld staan, be wijst volgens El-Sana dat er wei nig rekening is gehouden met de betekenis van de plaats voor de Moslims. De ashkenazische opperrabbijn Yisrael Meir Lau zegde toe met de burgemeesters van de betrokken steden te zullen overleggen om tot een werkzame oplossing te ko men. Hij wees er echter op dat het mes nog altijd aan twee kanten riiijdt en dat er iveihig vdörüit- gang kan worden geboekt, zolang vrijdags nog steeds in moskeeën wordt opgeroepen tot de gewa pende strijd tegen Israël. Hij ver zocht de aanwezige sheiks dan ook om volgende week, op de tien de verjaardag van het begin van de Intifada, niet op te roepen tot een nieuwe volksopstand, maar tot tolerantie ten opzichte van Is raël. Pleine-Fougeres (afp) - Een uniek onderzoek in een West- Frans dorpje naar de moord op een verkracht Brits meisje heeft niets opgeleverd. De politie vergeleek zonder resul taat het genetisch materiaal van de mannelijke inwoners tussen de 36 en 60 jaar met sporen op het li chaam van het slachtoffer. Dat is gisteren uit justitiële kringen ver nomen. In oktober onderzocht de recherche het DNA (erfelijk mate riaal) van alle mannen tussen de 15 en 35 jaar. Maar ook bij die vrijwillige test kon de politie de dader niet achterhalen. Een on derzoek bij alle reeds veroordeel de seksmisdadigers in de regio bleef eveneens zonder resultaat. De gewelddadige dood van de 13- jarige scholiere vorig jaar juli in de jeugdherberg van Pleine- Fougères veroorzaakte veel beroe ring in zowel Groot-Brittannië als Frankrijk. Albertina Sisulu (l) praat even met Leah Tutu, echtgenote van aartsbisschop Tutu, de voorzitter van de Waarheidscommissie. FOTO REUTER Van onze correspondent Johannesburg - De veterane van de strijd tegen de apart heid, Albertina Sisulu, heeft gisteren tijdens een verhoor door de waarheidscommis sie geen nieuwe bewijzen ge leverd van Winnie Madiki- zela Mandeia's mogelijke betrokkenheid bij een van de moorden waarmee zij in verband gebracht wordt. Mevrouw Sisulu (75) herriep een eerdere voor Mandela belastende verklaring, die zij voor de BBC-televisie af legde. In januari 1988 werd in Soweto dokter Abu-Baker Asvat ver moord. Mevrouw Sisilu werkte destijds in diens praktijk als assistente. Gisteren beschreef zij de gebeurtenissen van deze fatale dag: hoe zich in de och tend twee jongens meldden, hoe zij hun vingerafdrukken afnam en registreerde, hoe ze urenlang wachtten op Asvat, die nog op huisbezoek was. Nadat de dok ter hen eindelijk kon ontvan gen, hoorde mevrouw Sisulu twee schoten en het geschreeuw van het slachtoffer. Binnen twee weken werden de moorde naars gearresteerd, aange klaagd en uiteindelijk veroor deeld wegens roofmoord. Maar enkele jaren terug verklaarden de twee in opdracht van Winnie Madikizela-Mandela te hebben gehandeld. Zij zou wraak heb ben willen nemen, omdat Asvat had geweigerd de seksuele mis handeling van enkele leden van Winnie's voetbalteam door een Methodistische dominee te be vestigen. Voor de wraakactie zou zij beide moordenaars, Mbatha en Diamini, twintig duizend Rand hebben betaald. In een documentarie voor de BBC werd enkele maanden te rug nagegaan i)vat er van dit verhaal klopt. Katiza Cebekhu- lu, die vorige week voor de waarheidscommissie getuigde en vele malen op onjuistheden in zijn betoog werd betrapt, be weerde in de bewuste docu mentaire twee dagen voor de moord met Madikizela Mandela bij de dokter te zijn geweest. Asvat en Mandela zouden ruzie hebben gekregen, nadat hij weigerde om haar vermoedens van seksueel misbruik te beves tigen. Mevrouw Sisulu herkende in de uitzending haar eigen hand schrift op een administratie- kaart en leverde zodoende het bewijs dat Mandela en Cebek- hulu op bezoek waren geweest. Maar gisteren kwam mevrouw Sisulu op haar verklaring te rug. Zij zou de bewuste dag niet gewerkt hebben en ontkende dat de kaart van haar hand was. Nadat de leden van de waarheidscommissie haar op tegenstrijdigheid in haar ver klaring wees, herinnerde een geëmotioneerde mevrouw Sisu lu aan de jarenlange vervolging door de politie en haar tien jaar van huisarrest. Waarom werd er aan betoog ge twijfeld? Bovendien, zo stelde zij, was het haar verboden om contact met Winnie te onder houden en haar zelfs maar te ontmoeten in de praktijk van doker Asvat. Maar hoofdonder zoeker Ntsebeza hield vol dat hij de indruk had, dat mevrouw Sisulu Winnie in bescherming wilde nemen vanwege de jaren lange vriendschap tussen beide families. Mevrouw Sisulu's echtgenote Walter zat vele ja ren gevangen samen met Nels on Mandela. Het oordeel van Ntsebeza deed overigens niet geheel recht aan de volledige verklaring van Si sulu, die tevens sprak van een 'sfeer van terreur' in Soweto, aangericht door leden van Win nie's voetbalteam die zich schuldig maakten aan mishan deling en intimidatie. Op zeker moment voelde mevrouw Sisu lu zich ook zelf door het team bedreigd, omdat zij een tweetal 'voetballers' had bewogen eruit te stappen. Gistermiddag kwam vervolgens een van Asvat's moordenaars, Mbatha, aan het woord. Op nieuw sprak een hoofdgetuige zichzelf herhaaldelijk tegen en slaagden Winnie's advocaten erin twijfel te zaaien aan de be trouwbaarheid van Mbatha. Al met al lijken de verhoren tot op heden meer vragen dan ant woorden op te leveren. Van daag komt ondermeer Jerry Ri chardson aan het woord. Hij was destijds aanvoerder van het team en zit een levenslange gevangenisstraf uit vanwege de moord op de 14-jarige activist Stompie Seipei. Naar verwachting komt me vrouw Mandela vandaag aan het woord. Van AlVl» 1.. r. 1 n t 1 11 1. n .n /N/\« -- I_ TICl Van onze correspondent Moskou - De aidspreventie- campagne in Moskou, die door de Nederlandse afdeling van Artsen Zonder Grenzen (AzG) is opgezet, dreigt op een mislukking uit te lopen. De gemeente Moskou heeft beslo ten om alle 'safe-sex'-slogans uit het straatbeeld te verwij deren,nadat er vanuit de be volking kritiek was gekomen op de actie. Met name in behoudend Rus- sisch-Orthodoxe kring is de pos ter van vrolijke Moskouse jonge ren met daaronder de tekst 'Veili ge sex: mijn keuze!' en de afbeel ding van een condoom (in ge scheurde verpakking) slecht ge vallen. Het woord 'sex' kan niet door de beugel. Volgens gemeen tewoordvoerders voldoet de cam pagne van Artsen Zonder Gren zen niet aan 'morele en ethische normen'. Hona van de Braak, woordvoer der van AzG, is teleurgesteld over de negatieve houding van het ge meentebestuur. „Wij hebben 10 tot 15 jaar nodig om hier in Rus land een gedragsverandering rond aids op gang te brengen. Het stadsbestuur van Moskou zou een prachtige voorbeeldfunctie kun nen hebben. Maar als ze nu al zo moeilijk doen, wat kun je dan nog verwachten?" Op nationaal niveau werkt AzG goed samen met het ministerie van Gezondheid. „Die zijn en thousiast over de campagne. Maar de stad Moskou heeft veel macht, dat blijkt nu wel." In juni van dit jaar lanceerde AzG haar 'safe-sex'-campagne in Rusland als een antwoord op 'de dramatische stijging van het aan tal geslachtsziekten en hiv-geval- len'. Op het moment zijn er in Rusland 6000 geregistreerde ser opositieve gevallen," weet Van de Braak. „Maar dat cijfer mag je gerust met tien verdubbelen. Vol gens bepaalde schattingen be staat het risico dat Rusland in het jaar 2000 een miljoen seropositie- ven heeft indien er niet meer aan preventie wordt gedaan. Door de algehele slechte gezondheidstoe stand, de vele gevallen van tuber culose, het schrikbarend aantal geslachtsziekten en de slechte hygiëne wordt hiv-besmetting hier al snel omgezet in aids. Ais je er niets tegen onderneemt wor den het Afirkaanse toestanden." De campagne van AzG bestaat uit een videoclip en de genoemde posters. Verder worden er in bars en café s, op scholen onder recru- ten en gewoon op straat informa tiefolders uitgedeeld. „Die din gen worden gevreten," weet Van de Braak. Russische jongeren krijgen op school nauwelijks of geen sexuele voorlichting en aids is voor velen niet meer dan een verre bedreiging. „Je ziet jonge drugsgebruikers met elkaar naal den delen omdat ze er ten onrech te van uitgaan dat in hun vrien denkring aids niet voorkomt," al dus Van de Braak. Intraveneus druggebruik is in Rusland de af gelopen jaren in de mode geraakt. In Moskou alleen al wordt het aantal regelmatige spurters op 100.000 geschat. Baboesjka's ver handelen op straat op doktersre cept gekregen hoestsiroop, waar gebruikers zelf hun dope uit dis tilleren. Van de Braak: „Je kunt hier een shot kopen voor een paar dollar. Ze spuiten zoals ze in Ne derland pillen slikken." Russen maken hun genotsmidde len graag zelf. Ook zelfgestookte wodka - 'samogon, - is geliefd. Vorige week werd bekend dat slechte 'samogon' in 1996 aan 43.000 mensen het leven heeft ge kost. Een op de zes Russen is al coholist. „Aids treft vooral de jonge, werk zame generatie. In Rusland komt daar nog bij dat de gemiddelde leeftijd van mannen erg laag ligt, rond de 58, ondermeer wegens dat alcoholmisbruik. Een aids- epidemie kan voor Rusland dus ernstige demografische gevolgen hebben". Hoewel Rusland, volgens van de Braak, een 'broeierige' samenle ving' is waar men gewend is aan veel wisselende seksuele contac ten, stuiten expliciete uitingen van seksualiteit op weerstand. De Orthodoxe kerk waarschuwt re gelmatig voor de import van por nografische westerse gebruiken'. Onlangs werd een Moskouse tram met reclame voor gezinsplanning gemolesteerd door een woedende menigte, waaronder zich ook en kele Orthodoxe geestelijken be- Van onze correspondent Brussel - De ministers van financiën van de EU gaan de belas tingvoordelen voor multinationale ondernemingen beperken. In Brussel is gisteravond overeenstemming bereikt over een ge dragscode die beoogt om binnen vijf jaar een einde te maken aan schadelijke fiscale concurrentie tussen de lidstaten. De ministers hebben ook na gis teravond niet de keiharde garan tie dat lidstaten of Europese re gio's hun pogingen zullen staken bedrijven te lokken met belas tingvoordelen. De mogelijkheden voor sancties blijven bovendien beperkt. Wel komt er een vaste groep van ambtenaren, die met grote regelmaat meldingen van oneerlijke concurrentie bespre ken en het aan de ministerraad overlaten hierover een mening te vormen. Het gevolg moet dan zijn dat lidstaten moreel verplicht worden maatregelen te nemen. De ministers zijn het nog niet eens over een Europese belasting op rente-inkomsten. Pogingen om tot een Europese bronbelas ting te komen zijn tot dusver steeds mislukt, omdat lidstaten niet wensten mee te werken en omdat alle initiatieven spaak lie pen op het Luxemburgse bankge heim. Gisteravond toonden amb tenaren zich toch niet al te pessi mistisch. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, komt voor 1 april 1998 met een richtlijn-voorstel. Daarbij ligt de nadruk op een belasting van rente-inkomsten of informa tie-uitwisseling tussen banken in alle EU-landen. De voordracht van de nieuisfe voorzitter van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling in Londen is gisteren doorgeschoven naar de Europese top van Luxemburg op 12 en 13 december. De Belgische minister Maystadt wordt genoemd als be langrijkste kandidaat, naast on der meer de Spanjaard Solbes en de Fransman Lagayette. Frank rijk heeft de benoeming van de 'Oost-Europa Bank' gekoppeld aan die bij de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Tegucigalpa - De regerende Liberale Partij heeft de verkiezin gen in Honduras gewonnen. Parlementsvoorzitter en krantenei genaar Carlos Flores (47) van de conservatieve groepering wordt de nieuwe president van het armlastige Midden-Amerikaanse land. De Liberalen behaalden bij de parlementsverkiezingen 49,87 procent van de stemmen. Deze uitslag is goed voor een meerderheid in het parlement van 67 van de 128 zetels. Hondu ras is het op twee na armste land van Latijns-Amerika. Tachtig procent van de Hondurezen leeft in grote armoede. Eenderde van de bevolking is analfabeet en werk is schaars. Het land telt 5,8 miljoen inwoners, van wie 2,8 miljoen mensen mochten stemmen. Madrid - De 23 leiders van Herri Batasuna, de politieke tak van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, zijn gisteren in de Spaanse hoofdstad Madrid veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf. Justitie beschuldigde alle verdachten van collaboratie met een gewapende bende, namelijk de ETA. Na drie weken be raad veroordeelde het hooggerechtshof de 23 wegens de ver spreiding van propaganda van de verboden afscheidingsbewe ging- Tegen de verdachten was acht jaar geëist. Herri Batasuna ver wierp de uitspraak en waarschuwde voor ernstige gevolgen! De autoriteiten zijn bang dat de ETA overgaat tot bloedige vergel dingsacties als antwoord op het vonnis. Den Haag - De 44 ton chemische wapens die Rusland als erfge naam van de voormalige Sovjet-Unie bezit, zullen volgende zo mer door internationale wapendeskundigen worden geïnspec teerd. Dat hebben medewerkers van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) gisteren gezegd.Hiermee voldoet ook Rusland aan de Conventie over Chemische Wapens die in april van kracht werd. De medewerking van Rusland werd gezien als cruciaal voor het welslagen van de conventie. Afgevaardigden uit landen die de conventie hebben geratifi ceerd, zijn gisteren in Den Haag begonnen aan de Tweede Con ferentie van de Lidstaten van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW). Jakarta - Indonesische veiligheidstroepen hebben zich bij het neerslaan van de onlusten in West-Kalimantan op Borneo tus sen december 1996 en maart 1997 schuldig gemaakt aan om vangrijke schendingen van de mensenrechten, zo heeft de Ame rikaanse organisatie Human Rights Watch in een gisteren uitge bracht rapport gezegd. De onlusten kostten ongeveer 500 mensen het leven, minder dan de eerdere schattingen van 2.000 slachtoffers of meer. Maar de spanningen blijven zo groot dat elk moment een nieuwe uitbars ting kan volgen, aldus Human Rights Watch. Washington (rtr/afp) - VN-voorman Annan wil dat Irak meer olie mag verkopen om met de opbrengst extra voedsel, medicij nen en andere goederen voor de hulpbehoevende bevolking te kunnen kopen. Annan noemde geen cijfers, maar doelde behal ve uitbreiding van de hulp op versnelling van de leveranties. vonden. Rond de film 'The last temptation of Christ', die recent door het commerciële tv-station NTV werd uitgezonden, ontstond een verhitte discussie. Naar aan leiding van het uitzenden van de controversiële film, die aan Christus erotische verlangens toeschrijft, kwamen bij NTV bomdreigingen binnen. De 'safe sex'-posters van Artsen zonder Grenzen werden in som mige Moskouse metrostations van de muur getrokken. „Dat ge tuigt toch van weinig democrati sche besef," vindt Ilona van de Braak. „In Nederland kwam uit religieuze hoek ook kritiek op de 'Vrij Veilig'-actie, maar daar hebben de kerken gewoon een al ternatieve campagne opgezet." Inmiddels zijn het woord 'sex' en het condoom op de gewraakte posters aan het oog onttrokken door het internet-adres van de organisatie. De secretaris-generaal deed gis teren een dringend beroep op de Veiligheidsraad om het zogehe ten olie-voor-voedselprogramma te verruimen.'' Hoewel Bagdad sinds vorig jaar december olie mag verkopen, „is de voedings- en gezondheidstoestand van de bevolking nog steeds zeer ernstig en is er een dringende noodzaak het risico op verdere verslechte ring in te dammen," aldus An nan. Volgens de olie-voor-voedselruil mag Irak sinds vorig jaar per zes maanden voor twee miljard dol lar olie verkopen. Met het pro gramma kwamen de VN tegemoet aan de Iraakse klachten over ern stige tekorten, een direct gevolg van de VN-sancties tegen het land. De strafmaatregelen waren ingesteld na de Iraakse invasie in Koeweit zeven jaar geleden. De huidige, tweede, zesmaandelijkse periode loopt 5 december af. Dit systeem dient dringend en systematisch te worden geëva lueerd, zei Annan. Een aantal le veranties uit de eerste periode is nog niet uitgevoerd en de over grote meerderheid uit de tweede heeft de hulpbehoevenden nog niet bereikt. Soms is er nog niet eens toestemming gegeven voor leveringen. De Veiligheidsraad moet diverse alternatieven on derzoeken om de situatie van de Iraakse bevolking te verbeteren. Het gaat vooral om verbetering van de doelmatigheid en de grootte van de hulp, zei Annan-. De raad moet uiterlijk vrijdag beslissen over voortzetting of uit breiding van het programma. Maar nauwelijks iemand in het VN-hoofdkwartier verwacht dat dan ai tot hogere Iraakse oliever kopen wordt besloten. De Vere nigde Staten willen voorkomen dat de Iraakse president Saddam Hussein in de huidige crisis rond de wapeninspecties een verkeerd signaal krijgt. Nadat Irak zaterdag had gezegd niet tegen verlenging van het ruilprogramma te zijn, zaaide een hoge functionaris gisteren ver warring. Minister van Buiten landse Zaken al-Sahaf zei dat Bagdad de overeenkomst zonder wijziging van de voorwaarden niet wil vernieuwen. Hij zei dat Irak maar 5 procent van de leve ranties uit de tweede fase heeft ontvangen.

de Stem | 1997 | | pagina 5