i Wellicht toch recht op deeltijdwerk Feestkookschrif Joop Braokhe Doods VVD: 'Mensen met psychische klachten eerder herkeuren' Ooggetuigen blijven beduusd achter HEMA echt lekker! OU 13.5# 6« 2, 4.95 I2.95 Moslimlei opperrab: Israël in Nederlai E3MARGRIET Gekrakeel rond regeringstoestel Gulfstream Boek Centen graaien' waarschuwt tegen oplichtingspraktijken DE STEM BINNENLAND CDA lijkt door de bocht PvdA en CDA: 'Meer geld voor oude wijken' GRATIS BIJ DE NIEUWE MARGRIET DE STEM COMMENTAAR Hinderlijk achtervolgen BINNENLAND KORT Gehandicapten overwegen actie tegen NS FNV verhoogt looneis met kwart procent Opkoopregeling varkens van kracht Brabant eist nakomen afspraak A50 Arbeidsvoorziening kan werk niet aan Aantal bekeuringen fors gestegen Sint slagroomtaart Speculaas nü 2 voor 295 Bisschopwijn nü Gelderse achterham nü Filet Americain of osseworst nu 2 Extra belegen Goudse kaas nü 1 pE STEM Surinaamse ex-m Congo verbiedt buitenlandse radiostations DINSDAG 2 DECEMBER 1997 A4 Den Haag (anp) - WD-Ka- merlid Van Hoof wil werkne mers die door psychische klachten in de WAO belanden al na één jaar laten herkeuren, in plaats van na drie jaar. Hij zal dat morgen naar voren brengen bij de behandeling van de begroting Sociale Za ken in de Tweede Kamer. Volgens het Kamerlid blijkt uit onderzoek dat veel psychische ar beidsongeschiktheid voortkomt uit verstoorde arbeidsverhoudin gen en dus niets met echte ar beidsongeschiktheid te maken heeft. Door een eerdere herkeu ring zou sneller opgespoord kun nen worden of iemand die met psychische klachten in de WAO terecht is gekomen, echt niet tot werken in staat is. Van Hoof wijst erop dat de parle mentaire enquêtecommissie Buurmeijer, die in 1993 onderzoek deed naar de sociale zekerheid, ook heeft aanbevolen psychisch arbeidsongeschikten al na één jaar opnieuw te keuren. Van Hoof was zelf lid van de commissie Buurmeijer. Het Kamerlid zou het verder toejuichen als uitvoerings organen in de sociale zekerheid proberen te bemiddelen bij pro blemen op de werkvloer, zodat er minder werknemers in de WAO komen. Uit een recent onderzoek blijkt dat voornamelijk vrouwen door psychische klachten arbeids ongeschikt worden verklaard. Dat geldt met name voor de leeftijds groep van 25 tot 40 jaar. Van de vrouwelijke WAO'ers in deze ca tegorie heeft 40 procent de diag nose 'psychische stoornissen'. De totale instroom in de WAO door psychische klachten bedraagt on geveer 30 procent. D66-Kamerlid Bakker ziet niets in het plan van Van Hoof om psy chisch arbeidsongeschikten eer der te herkeuren. Hij is het wel met de WD'er eens dat deze men sen vaak 'te lang in de WAO blij ven hangen', maar meent dat dat vooral komt omdat zij niet de juis te medische behandeling krijgen. Van Hoof zal bij de behandeling van de begroting Sociale Zaken ook pleiten voor het beperken van de kinderbijslaguitkeringen die Nederland in het buitenland uit betaalt. Hij voelt er wel voor om de hoogte van de uitkering afhan kelijk te maken van de kosten van levensonderhoud in het land waar het kind woont. Sommige andere landen kennen al zo'n 'woonland- beginsel'. Van Hoof kan rekenen op steun van het CDA en mogelijk D66. Deze fracties toonden zich vorige week ongerust na berichten over fraude met kinderbijslag in Tur kije. D66 bepaalt zijn standpunt dinsdag. De PvdA wijst het woon landbeginsel scherp af. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA stemt in de Eerste Kamer wellicht voor het wettelijk recht op deeltijdarbeid. Daarmee zou de initia tief-wet van GroenLinks onverwacht een meerderheid krijgen. De wet, opgesteld door Groen- Links-fractievoorzitter Rosen- möller, moet iedere werknemer het recht geven om twintig pro cent minder te gaan werken. In de Tweede Kamer stemde een kleine meerderheid voor. WD, CDA, SGP en GPV waren tegen. De wet leek volgende week te gaan sneuvelen in de Eerste Ka mer, waar WD en CDA een meerderheid hebben. Een sterke interne lobby van vooral het CDA-Vrouwenberaad trekt de CDA-fractie in de senaat Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet moet meer geld uittrekken voor het opknappen van oude wijken. Pv dA en CDA vinden het bedrag dat het kabinet nu wil besteden aan stadsvernieuwing onvol doende. „Het beleid moet veel ambitieu zer worden," zei PvdA-Kamerlid Van der Burg gisteren tegen staatssecretaris Tommei (D66, Volkshuisvesting) tijdens de be handeling van de nota stedelijke vernieuwing. Het kabinet wil tussen 2000 en 2010 ruim 7,3 miljard gulden aan stedelijke vernieuwing uit geven. De PvdA vindt dat er een half miljard extra moet komen voor de steden. Het CDA noemde geen concreet bedrag. Tommei is tevreden met wat het kabinet voor stedelijke vernieu wing over heeft. PvdA'er Van der Burg vindt ver der dat het Rijk niet alleen geld moet uittrekken voor wijken die al verpauperd zijn, maar ook voor wijken die dreigen te ver pauperen. „Voorkomen is beter dan genezen," vindt Van der Burg. D66 is dat met haar eens. wellicht alsnog over de streep. Onlangs zei ook Tineke Lodders, vice-voorzitter van het CDA en voorzitter van de commissie die het partijprogramma opstelde, dat zij voor een wettelijk recht op deeltijdarbeid is. Het is vol gens haar 'het laatste noodzake lijke zetje in de rug' om meer mensen in deeltijd te laten wer ken. CDA-senator Hofstede weet nog niet hoe zijn partij zal beslissen. „Maar ik wil zeker niet uitsluiten dat we vóór stemmen. Er is een sterke druk uit de partij om dat te doen." Bovendien verwacht hij dat Rosenmöller wellicht nog aanpassingen zal aanbrengen om het CDA tegemoet te komen. Daarbij gaat het vooral om de rol van de ondernemingsraad, die in het wetsvoorstel als arbiter kan optreden bij conflicten. Het CDA-programma laat de keuze afhangen van een rapport van de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werkne mers samenwerken. Dat rapport kwam onlangs uit. Er wordt in geconcludeerd dat in Nederland relatief veel mensen in deeltijd werken, maar dat nog lang niet alle cao's voldoende mogelijkhe den bieden. Bovendien signaleert de stichting dat vooral vrouwen in deeltijd werken. Een wet zou ook mannen meer mogelijkheden geven zorgtaken op zich te ne men. Werkgeversorganisaties zijn fel tegen het wetsvoorstel. Vooral kleinere bedrijven zouden in de problemen komen als werkne mers deeltijdwerk kunnen af dwingen. Hofstede ziet dat ge vaar ook. Bovendien vreest hij dat de wet de loonmatiging in ge vaar kan brengen. „In het poldermodel is het prin cipe toch dat de sociale partners in vrijheid kunnen onderhande len. Als je dit, en bijvoorbeeld ook scholing en verlof, uit het pakket haalt, blijft er weinig te onderhandelen over. Ik ben bang dat de lonen dan gaan stijgen." (ADVERTENTIE) Kookgek Joop Braakhekke vulde speciaal voor Margriet een heel kook- schrift met heerlijke kerstmenu's en verrassende recepten voor oud nieuw. Dit feestelijke kookschrift is 36 pagina's dik, en u krijgt het helemaal gratis bij de Margriet van deze week! De Gulfstream, het tweedehandsje dat Gmelich Meijling geregeld aan de grond laat staan. FOTO JURRIAAN BALKE DE GULFSTREAM V-II bleef dit jaar tot twee keer toe in het buitenland steken. „Een mis koop, dus," taxeert CDA-Ka- merlid Hans Hillen. In de loop van deze week krijgt de Tweede Kamer een brief waarin staatsse cretaris van Defensie Jan Gme lich Meijling (WD) dat met klem zal tegenspreken. Daarna volgt een debat. Door Ap van den Berg VER VAN het Haagse politieke gekrakeel, in een hangar op de vliegbasis Eindhoven, staat het 'supersonische' regerings-vliegtuig er uit gekleed bij. „Niks bijzonders. Gewoon on derhoud," benadrukt kolonel Leo van den Born (46). Hij is commandant van de Neder landse transportluchtvloot en in die zin be heerder van de Gulfstream. Hijzelf heeft geen bijzondere band met de 'kist', die tot voor twee jaar nog aan een Ame rikaanse lingeriekoning toebehoorde. Lucht machtvoorlichting blijkbaar wel, want die weigerde Hillen - althans in het gezelschap van journalisten van deze krant - de toegang tot de vliegbasis. Hillen kan er triomfantelijk om lachen: „De Gulfstream is een gevoelig onderwerp. Zeker voor de staatssecretaris. Als het vliegtuig in de ministerraad aan de orde komt, moet vrij wel iedereen lachen. Alleen Gmelich Meijling loopt rood aan. Van schaamte. Dit is zo'n ty pisch politiek onderwerp, dat betrekkelijk luchtig kan worden afgehandeld. Maar gaat er tijdens het komende debat iets fout, dan zit de staatssecretaris voor hij er erg in heeft in zwaar weer." De affaire in een notendop: eind 1995 stelde een projectgroep met specialisten van de Ne derlandse luchtmacht de staatssecretaris voor een prototype van de Canadese Chalen- ger te kopen. Als regeringsvliegtuig. Tweede op de advieslijst stond de Amerikaanse Gulf stream, bouwjaar 1987. De bewindsman van Defensie was voor de tweede keuze. „Hij was verliefd op dat toestel en daar moest alles voor wijken," aldus Hillen. Ondanks een wat gebrekkige motivering steunden de rege ringspartijen PvdA, WD en D66 Gmelich Meijling. Het CDA spartelde tevergeefs te gen. Maar dit jaar bleef de staatssecretaris met zijn 'liefje' steken in Maleisië. En recent over kwam dat ook premier Kok in Luxor, Egyp te. Oorzaak: tot twee keer toe een kapotte converter. Oppositiepartij CDA zag haar kans schoon. Met gevoel voor humor vroeg Hillen al eens aan Gmelich Meijling of hij kan zwemmen. En de laatste antwoordde la coniek dat de christen-democraat zich geen zorgen hoeft te maken, omdat de liberaal in zijn jeugdjaren de diploma's A en B had be machtigd. Zodra de Tweede Kamer de brief van Gme lich Meijling heeft gekregen, wordt het weer menens. Vooruitlopend daarop stelt Hillen.' „Het ding vliegt vorstelijk. Dat weet ik uit ei gen ervaring: negenhonderd kilometer per uur op veertien kilometer hoogte, boven de verkeersvliegtuigen. Maar er is veel te veel mee geragd. Er is onzorgvuldig mee gevlogen. En dus was het feitelijk onverantwoord om dat ding te kopen." En: „De Nederlandse regering had nooit een tweedehandsje moeten aanschaffen. De Gulfstream is de Porsche onder de zakenjets. Echter: dat ding verkoop je alleen als het mankementen vertoont, als je nieuwe vrien din de kleur niet mooi vindt of als je failliet dreigt te gaan. De laatste twee argumenten golden niet voor de laatste eigenaar, dus..." Vliegbasiscommandant Van den Born mengt zich niet graag in politieke verwikkelingen. Maar hij wil wel kwijt: „Slechte vliegtuigen worden niet gemaakt, net zo min als er slech te auto's worden gefabriceerd. En het is goedkoper om twee jaar in een twee jaar ou de auto te rijden, dan een nieuwe te kopen. Waarom de staatssecretaris dan afweek van het advies van de luchtmacht-projectgroep? Hij maakte zijn eigen afweging. Waarschijn lijk om een aantal subjectieve motieven: bin nenruimte, vliegbereik, modellering, afwer king." Indachtig de vertrouwde, militaire staccato cultuur concludeert de kolonel: „De kist is prima in orde. Was de Gulfstream duur? Ja, 43 miljoen gulden. Gaat-ie vaker kapot dan andere vliegtuigen? Nee. Is het duur om hem in de lucht te houden? Ja, drie- tot vierdui zend gulden per uur. Zijn reparaties duur? Absoluut. Duurder dan bij andere vliegtui gen? Nee. Maar wat denk je dat het kost om onze F16-vloot in de lucht te houden? Zeer veel centjes, kan ik u verzekeren. Maar dat vinden we toch nodig, met z'n allen? En over de noodzaak van een regeringstoestel an sich is toch ook geen discussie?" Hillen blijft erbij: de staatssecretaris heeft de aankoop van de Gulfstream erdoor gedrukt. „Binnen een week moest de beslissing vallen. Belachelijk. De toekomst van Nederland stond toch niet op het spel? Bij aanschaf van de Canadese jet stond nog 25 miljoen aan te genorders. Maar nee, hoor. De Gulfstream moest en zou er komen. In die tijd manifes teerde de WD zich met macho-gedrag. Zoals ook minister Annemarie Jorritsma, die toen klaagde over haar dienstauto en meldde dat pooiers in een grotere auto reden. Die sfeer van: de WD regeert en nu zullen we eens. Deze jongen kan niet zo goed tegen die sfeer." VERVOLG VAN VOORPAGINA „Die man was volstrekt in pa niek, daar was geen twijfel aan," aldus diverse werknemers van Copy-Net Breda. H. Govers, als beambte beroeps zaken werkzaam in het GAK- kantoor aan de Concordiastraat, zag de ontsnapping tot zijn niet geringe verbazing voor zijn ogen gebeuren. „De man maakte een heel rare val. Met zijn handen bij elkaar viel hij bijna uit het geo pende slaapkamerraam. Dat trok mijn aandacht. Het was een soort duik. Er sleepte ook een zware ketting van minstens twee meter achter hem aan. In zijn val verpletterde de man een plastic tuinstoel op het twee verdiepingen lager gelegen dak terras. Van daaraf sprong hij op - en door - het dak van het op slagloodsje, trapte met veel glas gerinkel de deur uit het slot, klom over een ruim anderhalve meter hoge bakstenen muur en rende de brandtrap achter de de pendance van het GAK-kantoor op- Rond 15.15 uur, nog geen half uur na de dodensprong vanuit zijn woning, keerde de hoofdbe woner naar huis terug. Nog voordat Z. zijn voordeur had be reikt, was hij zelf in de boeien De Bredanaar is in verzekering gesteld, aldus een politiewoord voerder gisteravond. Door Rinze Brandsma Rijswijk - „De-ellende is dat het om keurige, charmante mensen lijkt te gaan. Daar- door'zül je fraude, oplichting en flessentrekkerij nooit he- lemaal kunnen voorkomen. Nederlanders zijn bovendieir een gul volk, te goeder trouw en goedgelovig." Peter Stuivenberg schreef een boek over oplichtingspraktijken in Nederland. Om te waarschu wen. Om te pleiten voor betere wetgeving, een effectievere aan pak en een betere bescherming. Maar hij weet bij voorbaat dat oplichting niet uit te bannen is. Omdat wij nu eenmaal heb zuchtig zijn, tuk op een buiten kansje, bang de boot te missen. En dus ingaan op die fantas tische, eenmalige, niet te missen aanbieding. UHet overkwam mezelf onlangs nog, op een parkeerterrein in TieLDaar kwam een man op me af met in zijn kofferbak een _mooi partijtje audio-appara- tuur. En een indrukwekkend verhaal. Over een vliegtuig op Schiphol dat net vertrokken was en over een partij die daar door bleef staan. Hij liet er zelfs een vrachtbrief van zien. Ik moest wel direct beslissen. Nou, als je op zo'n aanbod ingaat, is de kans erg groot dat je genept wordt. Dat de apparatuur het niet doet of dat er wat anders mee loos is." Peter Stuivenberg, schrijver van avonturenromans en gepas sioneerd wereldreiziger, kwam eerder in contact met de onder wereld, toen hij het levensver haal van Steve Brown ('Drug baron in spijkerbroek') opte kende en een boek schreef over smokkelroutes en witwasprak tijken. Deze week verschijnt 'Centen graaien', dat hij samen stelde in samenwerking met Monique Schloss, zelf slachtof fer, die de Stichting Oplich tingsslachtoffers oprichtte. Het Kamerlid Vos (WD) zal mi nister Sorgdrager van Justitie naar aanleiding van het boek vragen gaan stellen. Daarin draait het om prioriteit en geld, om meer werk te maken van op sporing ,van oplichters en frau deurs. Stuivenberg: „Meer fraude-of ficieren, koppelen van politie registers, zodat niet elke regio alleen maar voor zich bezig is, een centraal meldpunt (de Stichting Oplichtingsslachtof fers is met de oprichting van zo'n fraudecentrum bezig) en een betere internationale sa menwerking, omdat oplichting vaak over de grenzen heen gaat. Waar het nu vaak fout loopt, is als een slachtoffer zich bij de politie meldt. „Het eigen-schuld-dikke-bult- verhaal. De politie zegt al gauw dat de zaak wel aan twee kan ten zal ruiken. Ze kan het ook niet goed nagaan en bij justitie heeft opsporing geen prioriteit. Terwijl je bij fraudeurs en op lichters heel snel moet hande len. Als je daar niet gauw ach teraan gaat, krijgen die de kans om hun centjes veilig te stellen en met de noorderzon te ver trekken." Er is nog meer nodig om de slachtoffers te hulp te komen. Want 'al kan die zijn kamer vol hangen met vonnissen, zijn cen ten ziet hij zelden terug'. Im mers, in ons land bekijkt de rechter pas aan het einde van de rit - als een oplichter al voor de rechter komt - of het geld terug gevorderd kan worden. Dat moet eerder kunnen, vinden de auteurs van het oplichtings- boek. Net als bijvoorbeeld de staat bij de 'pluk ze'-wetgeving. De auteurs hebben het stellige vermoeden dat fraude en op lichting een groeimarkt zijn. „Zeg maar wildgroei. Het gaat om meer dan tien miljard gul den per jaar. Volgens onder- zoekgegevens is de schade in Nederland per jaar zes miljard gulden bij de industrie en de overheid en in de private sector een minstens zo groot bedrag. Het lijkt erop dat steeds meer criminele organisaties aan op lichtingspraktijken gaan doen." Waar moet je op letten om geen slachtoffer van oplichting te worden? „Nagaan waarom uit gerekend jij die bijzondere aan bieding krijgt en je buurman niet. En om papieren vragen, ie mand natrekken bij de Kamer van Koophandel." 'Centen graaien, oplichtingspraktijken in Nederland.' Peter Stuivenberg, Uit geverij Elmar, Rijswijk, 29,50 gulden. TOT VOOR een paar jaar viel het veelal onder de categorie 'verborgen leed'. Het betreft mensen die door iemand hinderlijk worden achter volgd: aan huis of op de werkplek. De slachtoffers hebben geen nor maal leven meer. Overal worden ze met hun kwelgeesten geconfron teerd. De laatste jaren is het probleem niet langer anoniem. Steeds meer mensen zoeken de publiciteit om te vertellen over het onrecht dat ze wordt aangedaan. De rode draad in hun verhaal blijkt steeds weer de constatering dat politie en justitie zo weinig tegen de daders kunnen uitrichten. De achtervolgden voelen zich niet alleen het slachtoffer van hun belagers, maar tevens van het Nederlandse rechtssysteem dat in hun ogen te weinig bescherming biedt. Een meerderheid van de Tweede Kamer is dezelfde mening toege daan. Op initiatief van D66'er Boris Dittrich is een wetsvoorstel naar de Raad van State gestuurd dat stalking strafbaar stelt. Drie jaar gevange nis is de maximale straf. Minister Sorgdrager van Justitie heeft tot nu toe niet willen ingaan op voorstellen om het hinderlijk achtervolgen van personen harder aan te pakken. Zij twijfelt aan de functionaliteit van de strengere wetgeving. Zij vindt dat het bewijs (vaak zijn het verklaringen van één tegen één) moeilijk te leveren valt. Bovendien is zij huiverig voor de vele publici teit die mogelijke slachtoffers zou kunnen afschrikken. Zij baseert haar oordeel op de in Engeland opgedane ervaringen. De in de rechtspraak gepokt en gemazelde oud-procureur-generaal Sorgdrager heeft gelijk met haar opvatting dat het niet gemakkelijk is om stalking keihard aan te pakken. Dat mag echter geen reden zijn om de zaken op hun beloop te laten. We hebben het over een ernstig maatschappelijk probleem, waarvan de omvang en de aangerichte schade bij personen groter zijn dan vermoed. Het is derhalve terecht dat de Kamerleden Dittrich, Swildens (PvdA) en Vos (WD) de defensieve houding van Sorgdrager hebben doorbroken door met een eigen wetsvoorstel te komen. Vooral omdat de huidige maatregelen (straat- en contactverbod) in de meeste gevallen niet blij ken te helpen. Utrecht - De Gehandicaptenraad overweegt acties om de Neder landse Spoorwegen en andere openbaar-vervoersbedrijven ertoe te brengen het openbaar vervoer toegankelijk te maken voor ge handicapten. De raad besloot gisteren uit het reguliere overleg met NS te stappen wegens gebrek aan resultaat. Amsterdam - De FNV verhoogt de maximale looneis met een kwart procent naar 3,75 procent. Voor tweejarige CAO'S mogen onderhandelaars maximaal 7,5 procent vragen. Dit heeft de FNV- Federatieraad, het college van vakbondsvoorzitters, gisteren be sloten. De FNV gaat ervan uit dat de inflatie op 2,25 procent uit komt en wil daar bovenop een inkomensverbetering van 1,5 pro cent realiseren. Eerder ging de organisatie uit van 2 procent ho gere prijzen. Den Bosch - Varkenshouders in de pestgebieden in Oost-Brabant en Noord-Limburg hebben vanaf vandaag veertien dagen de tijd om hun mestproductierechten te koop aan te bieden aan de over heid. Het rijk heeft vijftig miljoen gulden beschikbaar voor de op koopregeling. Minister Van Aartsen (Landbouw) verwacht dat vooral varkens houders met verouderde bedrijven van de regeling gebruik zullen maken. Zij staan volgens de minister voor hoge investeringen vanwege de nieuwe eisen op het gebied van milieu, dierwelzijn en diergezondheid. Varkenshouders die in aanmerking komen voor de opkooprege ling, krijgen vandaag een brief met voorwaarden van het ministe rie. Belangrijkste eis is dat bedrijven al hun (niet-grondgebon- den) mestproductierechten moeten aanbieden en in de toekomst geen varkensrechten kunnen verkrijgen. Den Bosch - Het bedrijfsleven, enkele gemeenten en de provincie Noord-Brabant eisen dat minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) de bestaande afspraak over de aanleg van de A50 nakomt. De regio wil op zeer korte termijn daarover een onderhoud met de minister. De voorgangster van Jorritsma, May-Weggen, heeft met betrok kenen vergaande afspraken gemaakt over de aanleg van de nieu we autosnelweg tussen Eindhoven en Oss. De regio draagt dertig miljoen gulden bij in de kosten. In ruil daarvoor zegde May-Weg gen toe de weg versneld aan te leggen. Het nieuwe wegvak zou ia 2003 klaar moeten zijn. Een deel van het beschikbare budget is door de Tweede Kamer echter bestemd voor het verkeersveiligheidbeleid. Dat betekent dat de weg pas in 2006 klaar is. Zoetermeer - Arbeidsvoorziening kan ruim zestienduizend lang durig werklozen extra gereed maken voor de arbeidsmarkt als de organisatie meer middelen ter beschikking zou hebben. Uit ar beidsmarktonderzoek blijkt dat er momenteel op de arbeids markt meer kansen liggen voor de harde kern van de werkloos heid. Directeur A. Troost van de Arbeidsvoorziening Nederland denkt echter niet bij de politiek meer geld los te kunnen peuteren. Na een recente bezuinging van vierhonderd miljoen jaarlijks is er in Den Haag niet echt een klimaat om aan te kloppen voor extra geld. De organisatie krijgt ruim een miljard van het Rijk. Volgend jaar denkt Troost 59.000 langdurig werklozen te kunnen plaat sen, 1100 meer dan dit jaar. Leeuwarden - In drie jaar tijd is het aantal bekeuringen voor ver keersovertredingen met 2,5 miljoen gestegen tot 4,5 miljoen dit jaar. Ongeveer 65 procent van alle beschikkingen in 1997 betreft te hard rijden. Op de tweede plaats staan parkeerovertredingen: dit jaar ruim 750.000. Door rood licht rijden is goed voor de der de stek: 225.000. (ADVERTENTIE) 0 23 cm, dagelijks vers uit eigen banketbakkerij /16.95 pak 400 gram /1.95 1 liter /7.95 )00 gram/2.95 verpakt, 200 gram/2.95 V00T 1 kilo /16.- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 december 1997, Zo lang de voorraad strekt. Van onze correspondent Paramaribo - In ieder geval 17 mensen zouden in de afgelopen tien jaar zijn geliquideerd in opdracht van de Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse en andere kopstukken van het Paramaribo drugskartel. Pat zegt een ex-militair, die nauw bij de smokkel van cocaïne be- Jeruzalem (anp) - Vooraanstaan< rabinaat in Israël hebben gistere naar een joods-islamitische dial nadat de Verenigde Naties hadd van een joodse staat in het toenn Doel van het overleg is om door interreligieuze projecten het vre desproces te bevorderen. Ook wil len beide partijen proberen tot overeenstemming te komen over garanties voor eikaars heilige plaatsen. Knessetlid Taleb El-Sana, de lei der van de islamitische delegatie, benadrukte dat het jodendom en de Islam bijna 1300 jaar lang in alle verdraagzaamheid samen hebben geleefd. Eerst in Grenada, waar beide zusterculturen hun Gouden Eeuw beleefden, daarna in het Midden-Oosten en Noord- Afrika en tenslotte in Palestina, waar eind vorige eeuw de Arabie ren jiddisch kenden en de leden van de joodse gemeenschap Ara bisch konden spreken. Pas met de oprichting van Israël in 1948 werden de twee religies, als direct gevolg van het conflict tussen de Palestijnen en de Israë li's, uit elkaar gedreven. Zelfs Duitsland en Frankrijk met hun eeuwenlange geschiedenis van on derlinge strijd weten nu naast el kaar in vrede samen te leven, al- Kinshasa (ap) - De regering van president Laurent Kabila heeft particuliere Congolese radiozenders verboden de uit zendingen van buitenlandse stations als Radio France Inter, de Voice of America en de BBC door te geven. Minister van informaite Raphael Ghenda maakte de maatregel zon dag bekend. Ook alle samenwer king tussen buitenlandse radio stations en Congolese radio- en te levisiezenders is verboden. Ghen da zei dat Congolese journalisten die voor buitenlandse media wer ken, een keuze moeten maken, maar legde niet uit wat hij daar mee precies bedoelde. Voorheen werden de uitzendingen van de drie internationale zenders door particuliere FM-stations in Congo doorgegeven. De buiten landse zenders zullen voortaan al leen via de kortegolf in Congo te ontvangen zijn. De maatregel vormt een nieuwe aantasting van de persvrijheid en informatie voorziening in het voormalige Zaïre. Vorige week werden tien journalisten door soldaten afge ranseld, omdat zij een persconfe rentie van de oppositie hadden bijgewoond. President Kabila, die in mei de dictator Mobutu Sese Seko uit Kinshasa verdreef, heeft op termijn democratische verkie zingen in het vooruitzicht gesteld. Van onze correspondent Moskou - De aidspreventie- campagne in Moskou, die door de Nederlandse afdeling van Artsen Zonder Grenzen (AzG) is opgezet, dreigt op een mislukking uit te lopen. De gemeente Moskou heeft beslo ten om alle 'safe-sex'-slogans uit het straatbeeld te verwij deren,nadat er vanuit de be volking kritiek was gekomen op de actie. Met name in behoudend Rus- sisch-Orthodoxe kring is de pos ter van vrolijke Moskouse jonge ren met daaronder de tekst 'Veili ge sex: mijn keuze!' en de afbeel ding van een condoom (in ge scheurde verpakking) slecht ge vallen. Het woord 'sex' kan niet door de beugel. Volgens gemeen tewoordvoerders voldoet de cam-

de Stem | 1997 | | pagina 4