Rechtbank houdt zaak Rijense peutermoord aan Coalitie wil straf voor 'stalking' Onze Top 10 van deze week. 99, Van de Poel van RutK Wordt het broodje paling onbetaalbaar? Etiënne U. betaalt al zes jaar lang nergens belasting Maak'ns wat Anders! P I U SCARPA 'Onderzoek in zaak Fogo Isle onvolledig' Topper van de week Extra concert Stones in Amsterdam Arena 'Cok niet betrokken bij Delta-syndicaat' 'Parijs akkoord met aanstellen Duisenberg' Weer patiënt ontsnapt uit TBS-kliniek DE STEM BINNENLAND A3 Maximaal drie jaar cel BER 1997 A2 ttannië en Ierland: met vooral langs dé oostkusten kans op uien. Middagtempe- sen circa 2 graden in se bergen tot een in Ierland en zuid- s. Luxemburg: Dinsdag n af en toe regen, in en kans op sneeuw, stenwind. Woensdag e opklaringen. Daling eratuur: maxima van den. n Midden-Frankrijk: lgemeen bewolkt en dinsdag kans op re- e Jura en Vogezen op Daling van tempera maxima van rond het in het oosten tot 7 Bretonse kust. nkrijk: Veel bewol- erioden met regen in n vooral op disndag uw. Woesndag enkele gen, maar in het oos- oudend bewolkt. Er n krachtige Mistral op. emperatuur van 4 gra- d Lyon tot circa 12 Middellandse Zeekust. Vooral dinsdag in het wolkenvelden en pe et regen. In het zuiden n toe zon. Middagtem- langs de kust van 15 het noorden tot bijna t zuiden. In het zuiden zonnige In het noorden be- vooral dinsdag langs van Biskaje hier en nk wat) regen en wind. emperatuur rond 15 in het uiterste zuiden 'ets hoger. Woensdag "at minder warm. he Eilanden: Flinke perioden. Woensdag westen uit meer bewol- kans op een enkele bui. emperatuur ongeveer en. a en Ibiza: Wisslend be- n kans op een enkele iddagtemperatuur om- 17 graden, dinsdag iets Dinsdag in het zuiden Maxima van een f 5 in het noorden tot op Sicilië. land en Kreta: Dinsdag oe zon en op de meeste n droog. Middagtempe- van een graad of 12 bij oniki tot 17 in het zuid van Griekenland, op n op Rhodos. nd: Vrij veel bewolking name in het midden en regen, in de bergen In het noorden kans op terse) bui, maar ook af zon. Koud met maxima mper boven nul. rland: Op veel plaatsen "t en regen of sneeuw. emperatuur veeal tus- n 5 graden. rijk: Veel bewolking en 'jd tot tijd regen of vooral op woensdag, emperatuur van enke en boven nul, tot circa 7 6ue|s 'jaisuBA ui 'japuo afnaai i i i i i DINSDAG 2 DECEMBER 1997 Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de strafzaak tegen B.G. (23) uit Rij en, die verdacht wordt van moord op haar twee jaar oude dochtertje, gis teren niet behandeld. De rapporten van twee psychiaters, onder wie een van Turkse oorsprong, zijn nog niet klaar. De rechtbank wees het ver zoek van raadsman mr. M. Buntsma af om de gevangenhouding van de vrouw op te heffen of op te schorten. Het meisje overleed op 26 augustus van dit jaar als gevolg van extreem zware mishandeling. De vrouw heeft bekend dat zij daar mede de hand in heeft gehad. Volgens Buntsma heeft zij dat tussen twee psychotische aanvallen toegegeven en is de bekentenis niet betrouwbaar. Hij hield het erop dat zij het kind op de borst heeft geslagen in een poging het veel zwaardere geweld door de vader af te wenden. Buntsma trok fel van leer tegen officier van justitie mr. W. Damen, omdat hij de vader van het kind, de 33-jarige G.C., eind oktober uit gevangenhouding heeft weggestuurd. De raadsman noemde dat besluit prematuur, onterecht, unfair en pijnlijk voor G. De rechtbank is daarmee bovendien voor een voldongen feit ge steld. Mr. Damen zei dat op grond van het rap port van de patholoog-anatoom onom stotelijk vaststaat dat C. op het tijdstip van overlijden van het meisje op zijn werk was. Buntsma betwistte de inhoud van dat rapport, omdat het tijdstip van overlijden niet zou vaststaan. Naar zijn zeggen is vastgesteld dat het peuterlijkje onder de beten zat en dat die afkomstig zijn van de vader. Die zou voor zijn gedrag een motief ge had hebben. In een uitgebreid rapport van de Raad voor de Kinderbescherming staat dat de vader het meisje als zes we ken oude baby heeft weggehaald bij de moeder en in Turkije heeft onderge bracht. Hij was fel gekeerd tegen haar terugkeer naar Nederland. G. heeft het meisje na anderhalf jaar samen met ie mand anders uit Turkije gesmokkeld. Het gevolg was dat vader C. het kind de eerste drie dagen na haar terugkeer in Rijen heeft mishandeld. Buntsma zei dat G. al in juni geprobeerd heeft aangifte van zeer ernstige mishandelingen van haarzelf en haar twee kinderen te doen. De man zou haar in de vier jaar van hun samenzijn ook diverse keren beestachtig verkracht hebben. Dat verhaal heeft de politie vorige week pas opgenomen. C. moet het meisje in de weken voor haar dood beestachtig toegetakeld hebben. „Hij gebruikte haar als voetbal," aldus Buntsma. Het meisje is overleden aan slaan, stompen en trappen. De raadsman noemde C. onder meer een aartsleuge naar. Zijn cliënte zou daarentegen ie mand zijn die wil dat de waarheid boven tafel komt. Mr. Damen meldde dat C. zich te zijner tijd voor de rechtbank moet verantwoorden voor het bijten, maar dat dit losstaat van het overlijden van zijn dochtertje. De bekentenis door de moe der spoort met de bevindingen van de patholoog-anatoom, vindt hij. Het rap port van de kinderbescherming kent hij niet. De rechtbank zei dat zij niet verant woordelijk is voor de vrijlating van C. „De maatschappij zou het niet begrijpen als we de moeder nu vrijlaten, terwijl er nog zoveel dingen onduidelijk zijn. De verontwaardiging van de raadsman over het vrijlaten van de vader is daarvan een bevestiging," aldus rechtbankvoorzitter mr. F. van de Emster. Van onze Haagse redactie Den Haag - De coalitiepartijen willen belaging stalkingvan mensen bestraffen met een gevangenisstraf van maximaal drie jaar of een geldboete van 25.000 gulden.' Dat is de kern van een initiatief wetsvoorstel van D66, WD en PvdA. „Belagen is een vorm van mishandeling," aldus D66-Ka- merlid Dittrich. „Wij zien het als psychische mishandeling met voorbedachten rade. Daarvoor moet dezelfde straf gelden als voor fysieke mishandeling." Dittrich onderstreept dat bela ging - in uiterste gevallen zelfs tot de dood van het slachtoffer kan leiden en dat stalking niet alleen voortkomt uit verbroken relaties. „Het gebeurt ook bij tv- en filmsterren, psychiaters, rech ters of medewerkers van een bank." Met hun initiatiefwet leggen de coalitiepartijen de bezwaren van minister Sorgdrager van Justitie naast zich neer. Zij meent dat be laging slecht te bewijzen is. Bo vendien vindt de minister dat de bereidheid om aangifte te doen gering is. Dittrich, ooit zelf slachtoffer van een stalker, denkt daar anders over. Hij vergelijkt stalking met verkrachting of schending van de eerbaarheid, waarbij dader en slachtoffer ook vaak zonder ge tuigen tegenover elkaar staan. Dittrich: „Dan is met goed poli tiewerk veroordeling ook haal baar." Verder wordt belaging volgens hem wel degelijk aangegeven. Maar vaak registreert de politie zo'n aangifte niet, omdat het nu nog niet strafbaar is. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR - A4 (ADVERTENTIES) I I I* 6 SINJEL GEZOND Gebruik dit keer eens voorgekookte aardappelschijfjes, doe ze in een ovenschaal en bedek ze met Aardappel Anders Kruiden-Knoflook. Zet de schaal 30 minuten in de oven op de voorgeschreven temperatuur. Serveren met een frisse salade en tartaartjes. Is dat even lekker anders! Nieuws gierig naar de volgende tipKijk volgende week dinsdag. KAN HET NOC LEKKERDER? WxÊ&wM&mÊ., Deze set van "Vromani" is speciaal voor de komende feestdagen voor ons gestyled in Italië. Vervaardigd uit fraai crocolak. De pump is uitgevoerd in twee hakhoogtes. Kleuren: zwart, blauw en bruin-brons. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van... tXClUSIEVt SCHOENMODt Nieuwe markt 63, Roosendaal. Telefoon: 0165-555581 Grote Markt 5, Breda. Ook In Den Bosch, Eindhoven, Laren, Tilburg en Uden. NU OOK BESTELLEN VIA INTERNET: URL http://www.vandepoelvamuth.com e-mail adres: infd@vandepoelvanmth.com Een hap uit een broodje Bergse, volwassen paling: heerlijk, heerlijk. Maar wat gaat er gebeuren met de prijs van een broodje pa ling? FOTO DE STEM/DICK DE BOER Een bericht in de krant van maandag: de paling dreigt in Europa uit te sterven. Chinezen en Japanners kopen bijna de hele Franse vangst van glas-aal - jonge pa ling - op. Ze zijn er gek op. Achthonderd gulden de kilo,be talen de Aziaten al voor het zeebanket. Een hap uit een broodje-Berg se, volwassen paling maandag: heerlijk, heerlijk. Wat valt er verder over een vers broodje paling te schrijven dan dat het vreselijk lekker is? Misschien moet je eraan toevoegen dat het wellicht in de toekomst vrese lijk onbetaalbaar wordt, vanwe ge die schaarste. Het is al duur natuurlijk. In de supermarkt in Bergen op Zoom kost een onsje gerookte paling 8 gulden 95. En hoeveel broodjes beleg je met een ons? Twee, misschien drie voor de zuinigen. Soms ook krijg je bij een gierige broodjesverkoper maar twee Door Cees Maas frutselstuk jes tussen je kadetje. Een brood je paling in de snackbar doet gemid deld 7 gul den 95. Dat is nog niets. Voor al populair in Portugal is een grote pannenkoek van uitsluitend gebakken glas-aal tjes. De ogen zitten er soms nog niet eens in, zo jong zijn de dier tjes. Het is een delicatesse die in prijs kan oplopen tot 120 gulden per gerecht. „De prijs van glas-aal schom melt momenteel enorm," weet directeur Koman van Koman's Horeca Groothandel in Moer dijk, die overigens niet in glas- aalpannenkoeken doet. „Een tijdje geleden deed de glas-aal nog 1000 gulden de kilo, nu is de prijs gezakt tot 500 gulden. Dat heeft te maken met de zwakke Aziatische beurzen. Als de yen daalt, dalen ook de in vesteringen van de Japanners in palingkwekerijen in Europa. Zoals in Denemarken, waar ze een heel grote kwekerij aan het opzetten waren." Kwekers kopen de dure glas-aal in Frankrijk om er in Nederland en in andere landen vette con sumptiepaling van te kweken. Vroeger kon je in Nederland ook volop glas-aal vangen om ermee te kweken, maar sinds het midden van de jaren tachtig komt er negentig procent min der aal ons land binnen. De Zeeuwse palingvisser Van de Kreeke uit Wolphaartsdijk heeft zijn vangsten de laatste zes jaar met 85 procent zien af nemen. „Het is gewoon heel slecht," zegt hij. „De tong is in die periode duurder geworden, doet 30 tot 35 gulden de kilo, maar de prijs van paling is vrij wel hetzelfde gebleven. Direc teur Koman uit Moerdijk be aamt dat. Hij ziet echter niet zo'n probleem voor het broodje paling: „Ik denk dat het zichzelf oplost. Als de glas-aal 1000 gul den kost, vallen de slechte kwe kers af en blijft er toch aanbod." Maar wat gebeurt er dan met de prijs van mijn broodje? „Lekke re dingen blijven duur en schaarste maakt nog duurder," zegt vishandelaar J.C. Schot uit Tholen. „De palingvangsten in de Oosterschelde zijn nu nog vrij stabiel. Het kan lang duren voordat je de gevolgen merkt van wat nu in Frankrijk wordt gevangen en verkocht." Dus op termijn kan een broodje paling wel twee of drie tientjes gaan kosten? De vishandelaren ontkennen bet niet, maar wij zen naar de wispelturigheid van de markt. Als de yen zakt, wordt het broodje paling goed koper. Zo zit de wereld soms in elkaar. Middelburg (anp) - Het onderzoek van het Openbaar Ministerie (OM) naar een van de grotere cocaïnevangsten ooit in Neder land was onvolledig en suggestief. Ook heeft het OM een van de verdachten zo onder ongeoorloofde druk gezet, dat die een be lastende verklaring aflegde. (ADVERTENTIE) Dat stelde de verdediging giste ren op de eerste dag van het pro ces tegen vier verdachten van drugssmokkel. Op 17 april van dit jaar onder schepte de Vlissingse douane in de haven van Hans weert 1236 kilo cocaïne (straatwaarde 140 miljoen gulden) in het schip Fo go Isle. Justitie arresteerde ne gen mensen. Een Canadese vrouw en de Filipijnse beman ning zijn echter weer vrijgela ten. Femisbank De verdachten die nu terecht staan, zijn T.B., H.O., H.W. en A.B. De laatste ontsnapte in 1995 uit de gevangenis van de Venezolaanse hoofdstad Cara cas, waar hij een straf van twin tig jaar moest uitzitten. De man was ooit directeur van de be ruchte 'zwart-geldbank' Femis. Die ging in 1991 failliet en bleek zich vooral te hebben toegelegd op het herbergen van drugsgel den. Met name de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (Fi- od), stellen de raadsmannen van T.B en A.B., heeft bewust alleen gezocht naar bewijs dat de eigen belastende theorie moest onder bouwen. Ander, mogelijk ontlas tend materiaal liet de dienst lig gen. Daarom is niet aan waar heidsvinding gedaan, menen de advocaten. Zeker nu twee be- drijfsrechercheurs in dienst van de twee verdedigers in korte tijd wel in staat zouden zijn geweest ontlastend materiaal te verza melen. Zo zou de grote partij cocaïne nooit bij de Curagaose Droogdok Maatschappij in Willemstad, waar de Fogo Isle vandaan kwam, over land kunnen zijn aangevoerd, zoals het OM be weert. Dit omdat een steiger die naar het schip leidde geen voer tuigen kon houden. Het laden door personen had heel lang ge duurd en moest dan door het personeel van een lokaal bewa kingsbedrijf, dat continu aanwe zig was, zijn waargenomen. T.B. heeft volgens de advocaten zijn belastende verklaring alleen afgelegd omdat hij in doods angst leefde in een cel in de be ruchte De Koraal Specht-gevan genis op Curagao. Hij was daar om bereid om alles te verklaren, als hij maar naar Nederland zou worden overgebracht. Het OM heeft die situatie mis bruikt, vindt raadsman mr. G. Hamer. „Een onverdraaglijke schending van de rechten van een verdachte." De rechtbank honoreerde het daaropvolgende verzoek om niet-ontvankelijkheid van het OM vooralsnog niet. De inhou delijke behandeling moet eerst meer duidelijkheid over het on derzoek scheppen, meent recht bankpresident mr. R. Rammeloo. De zaak wordt vandaag voortge zet. fles 0.75 liter Nü GRATIS D.E Grand Café Cappuccino, navulpak tw.v. 5.79 bij aankoop van 2 pakken Douwe Egberts Aroma Rood, snetfllter of -7 ri n 1*1 grove maling. Pak 500 gram ,2/br I 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 december a.s. Delft (anp) - De Rolling Stones geven op 6 juli volgend jaar een vijfde concert in de Amsterdam Arena. Dat heeft concertpromotor Mojo Concerts gisteren bekendgemaakt. Het besluit een extra optreden te geven, werd het management van de groep ingegeven door de extreem grote belangstelling die Nederland heeft getoond voor de vier concerten die de zesde juli voorafgaan. Afgelopen zaterdag waren die in minder dan vier uur uitverkocht. De voorverkoop voor het vijfde concert is aanstaande zaterdag vanaf 9.00 uur. Amsterdam (anp) - Of hij nu in Nederland, Luxemburg, Frank rijk of Suriname verbleef, vermeend drugsbaron Etiënne U., leider van het Delta-syndicaat, ging doorgaans als een haas voor de honden van de belastingdienst uit. Enigszins schoorvoetend gaf U. gisteren voor de rechtbank in Am sterdam toe dat hij - ondanks zijn activiteiten in de 'internationale handel' - sinds 1991 nergens be lasting heeft betaald. Het Open baar Ministerie heeft de verdach te voor wat betreft het Neder landse aspect aangeklaagd. Het betreft onjuiste opgaven van de inkomsten- en vermogensbelas ting. De verdachte zegt handelaar te zijn, overwegend in textiel. Hij zou textiel kopen in het Verre Oosten om dat af te zetten in het Midden-Oosten, met name Liba non. Dat hij in drugs zou hande len, heeft de man altijd ontkend. Hamvraag in de belastingzaak te gen U. is of hij in Nederland woonachtig is. De verdachte zegt van niet. In 1989 zou hij Neder land hebben verlaten om zich in Luxemburg te vestigen. Later verbleef hij in Parijs en in zijn ge boorteland Suriname. Justitie heeft niettemin de indruk dat U. toch vooral in Nederland verbleef. Onderzoek leerde dat hij zich veelvuldig in de woning van zijn vriendin in Amsterdam-Zuid op hield. Volgens U. heeft justitie echter een vertekend beeld van zijn gangen. Het onderzoeksteam heeft becij ferd dat de handelaar in vijf jaar tijd ruim zes miljoen gulden heeft gespendeerd. De verdachte had hier niet echt een verklaring voor, behalve dat hij het 'wat veel' vond. Gisteren stond U. grotendeels al leen voor de rechter. Hij nam de gelegenheid te baat om zijn ont kenning van de overige aanklach ten (drugshandel, bendelidmaat schap) kracht bij te zetten. U., gis teren precies een jaar in voorar rest, meent derhalve dat hij vol komen ten onrechte voor de rech ter is gebracht. Tegelijkertijd schikt hij zich in zijn lot. „Ik moet dit doormaken. Ik denk dat er iets goeds uit komt." De rechtbank merkte bij monde van voorzitter mr. R. van Os-Lang op dat de verdachte weinig onder neemt om zijn onschuld aan te to nen. Volgens het college had hij dit kunnen doen door opening van zaken te geven over zijn legale ac tiviteiten. U. laat deze uitnodi ging vooralsnog echter onbenut. Elstar, stevige sappige handappel, kilo Rundergehakt, 500 gran"LZ25'5.25 kilo 01 Roomboter braadham, 100 gram Mona Puddingen, diverse soorten, o.a. chipolata pudding bak 450 ml Ü1 Zaanlander pikant 48+, kilo Ch Ultra of Coloi; navulzak 1.7 kilo Nü 3 halen, 2 betalen: Seven Up, Sisi of Pepsi, 3 flessen 1.5 liter, b.v. Sisi orange Cfl Macaroni elleboogjes of spaghetti, pak 500 gram Kleenex Quilted toiletpapier, 3-laags, pak 6 rollen 4.yy Swartland Cape red, Pinotage rosé 6.95 1.69 9.98 3M" 2.89 1.99 JL79fr 11.90 1L9T 9.99 &&r 4.38 99 Van onze verslaggever Breda - De uit Sluis afkomstige porn'ohandelaar G. Cok wordt ten onrechte afgeschilderd als een 'topcrimineel' die deel uit zou maken van het drugssyndicaat van Etiënne U. Dat vindt zijn advocaat mr. Wladimiroff. „Mijn cliënt heeft niks met we reldwijde drugshandel of met het Delta-syndicaat te maken en wordt daar door justitie ook niet van verdacht," zegt Wladimiroff. „Cok heeft uitsluitend een finan ciële relatie met de heren Geerts en Engelsma." Dat er tegen Cok geen onderzoek loopt in het ka der van de 'Delta-top' wordt be vestigd door justitie in Amster dam. Cok, Geerts en Engelsma zijn in het verleden vaker in één adem genoemd als betrokkenen bij de Delta-organisatie van Etiënne U. Die organisatie hield zich bezig met handel in drugs en het wit wassen van drugsgelden. Cok verscheen enige jaren gele den in de wereld van Geerts en Engelsma, toen hij de aandelen kocht van de door Geerts opge zette pornogroothandel Scala. Wladimiroff is van mening dat daaruit niet de conclusie getrok ken mag worden dat Cok ook iets te maken heeft gehad met de drugshandel van de Delta-orga nisatie. Cok is ditmaal met justitie in aanraking gekomen vanwege 'fis cale delicten'. De fiscus beschul digt Cok, Geerts en Engelsma van belastingfraude. Het Openbaar Ministerie en de fiscus hebben het drietal een schikking voorge legd: zij ontlopen strafvervolging als zij aan de fiscus een bedrag van in totaal twaalf miljoen gul den overmaken. De raadsman van Cok kan niet zeggen hoe groot het aandeel van Cok in die schikking is. „Van de drie moet hij het kleinste aandeel bijdragen, maar dat is nog steeds substantieel," zegt Wladimiroff. Nijmegen (anp) - Een 31-jarige man is afgelopen weekeinde ont snapt uit de Pompekliniek in Nij megen, een instelling voor TBS- gestelden. De man vluchtte vanaf het zwaar beveiligde terrein van de kliniek aan de Weg door Jon- kerbos. Er is een landelijk opspo ringsverzoek voor de gevluchte Nijmegenaar uitgegaan. Het is de derde ontsnapping uit de Pompekliniek dit jaar. Enkele weken geleden nam een patiënt de benen tijdens een begeleid verlof in de stad. Deze man sloeg simpelweg een andere straat in, terwijl de begeleider met andere patiënten achterbleef. Eerder dit jaar ontvluchtte een TBS'er uit het gebouw. Beide mannen kwa men enkele dagen later terug naar de kliniek. Frankfurt (anp) - Frankrijk is op voorwaarden toch bereid Wim Duisenberg te accepteren als eerste president van de Europese Centrale Bank (ECB). Duisenberg zou de eerste helft van zijn beoogde termijn van acht jaar uitdienen en vervolgens voor vier jaar worden opgevolgd door een Franse kandidaat. Het Duitse weekblad Der Spiegel spreekt in zijn jongste editie van zo'n Frans-Duitse afspraak. De Duitse bondskanselier Kohl en pre sident Chirac van Frankrijk zouden deze hebben besproken tijdens de EU-banentop in Luxemburg. De woordvoerder van minister Zalm van Financiën liet gisteren we ten dat de bewindsman niet wil reageren op 'geruchten' over een mo gelijk akkoord tussen Frankrijk en Duitsland over Duisenberg. „Als twee landen met elkaar een akkoord hebben, kan Nederland daar in wezen niets over zeggen. Het is ook voor ons het beste daar geen me dedelingen over te doen. We hebben wel het idee dat Duitsland ons nog steeds steunt," aldus de woordvoerder. Duisenberg was de gedoodverfde eerste president van de ECB, tot dat Frankrijk begin vorige maand Jean-Claude Trichet naar voren schoof. Trichet staat momenteel aan het hoofd van de Franse centra le bank.

de Stem | 1997 | | pagina 3