L 'Belasting op energie stijgt flink' Concessie NS voor Kamer onvoldoende Nazi's stalen een massa Nederlands goud telt zich Prostituees in India vragen aandacht voor aids Gegijzelde Fransman springt in paniek uit flatwoning in Breda Dopingspoor leidt naar Festina-ploeg te jong .CS een AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Jazzmusicus Grappelli dood Prijsverhoging een jaar uitgesteld m MIDI-SIZE CD-SPELER Beste service, laaaste oriis! Yasser Arafat is depressief WWW Kok wil lage inkomens ontzien Geen tweede kerncentrale in Borssele De Ziekte van Netanyahu DE STEM MBER 1997 B10 iziliaanse elftal dat eer 1958, '62, '70 en '94 we- hpioen werd, ontvangt I feille een gouden replica ■World Cup. ,'anisator van de Duitse kampioenschappen in f e is woest op de lokale pinspectie. De inspectie pt jongens en meisjes dan 14 jaar bij het toer- lallen te rapen. De in- beschouwt de ballen- als werknemers. Vol- wet mogen kinderen leeftijd nog niet wer- kbsurd en ongelooflijk," jrganisator Hammei. Hij legt juridische stappen. pgentijnse voetbalcoach Passarella heeft voor errassing gezorgd. Hij fer geen problemen mee spelers hun vrouwen en nen ontmoeten tijdens 1 voetbal in Frankrijk. |ella wil alleen dat de ën niet naar het spelers- komen. „We houden het plijk wel in de gaten. Ik geen bezwaar tegen als |lers een huisje huren om rouwen te zien. Ik denk t wel goed voor ze is." i Argentijnse coaches zo- fenotti en Bilardo hebben lelers altijd opgedragen |seks tijdens grote toer- te hebben. j^ge: Peter Vierenhalm. -edactie: Peter de Jong. week tegen Virtus her- |gen het Oost-Souburgse tenaren voor in de derde al door een krappe 0-1- r nog open kansen, maar ge- 1 werd er niet meer. ÏSE BOYS-VLISSINGEN Het duel om de onderste ben van de ranglijst werd pht in het voordeel van se Boys. Voor Vlissingen er derhalve donkere da- |an. De formatie van trainer i Meerman bediende de lan- Bal, een spelwijze die door pse Boys goed te verdedigen De gastheren hadden het Ie van het spel. Een minuut Jtijd bezorgde Regt van Tic zijn ploeg de overwinning, peest gelukkige ploeg pakte nee de volle mep aan pun- ;rnos-patrijzen o-i - de overwinning blijft Pa ri de trotse koploper in de |e klasse A. De Zeeuwen lie- nternos het spel maken en rnden zich van razendsnel voerde counters. In de be- se leek Internos de score te en, maar de ploeg uit Etten- wist de weg naar het net te vinden. Wilfred van de s wist dat echter wel. Hij rde een keer en bepaalde mee tevens de eindstand. eyenoord, in De Telegraaf: h-directeuren en trainers henzelf opgebracht." Heen betaalde bestuursle- rschap en dat heeft z'n be- structuur die je in geen et geen enkele bedrijf ben als de KNVB en UEFA- je concurrentie niet moet en?" riem en voorheen verstrek' aanleiding van de doping' i Sanders: „Dit is het topje tig sportlieden begeleidde, en andere artsen hetzelfde ofd en die controles stellen opstal' van Jos Hermens en it: „Als ik een atleet onder an Hest, dan neem ik diens aar wat hij traint, ook wat hoor dat Greg een liter Co- in. Iemand die zoveel voor Cola per dag! Weg met dat lenigheid van de jeugd, die jrhand bijna een cliché, te lichamelijk onderwijs. We :tisch nog wel sterk, maar iter bij landen als Nigeria- onder de knie krijgen, dan L8UR6 DE STEM 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 BJ/B2 C1 t/m C4 D1 t/m D4 RTV-programma's D4 Boor Joep Dohmen en John Hoofs Gent - De beste wielerploeg ter wereld, het Franse Festi- na, is betrokken bij een do- pingschandaal in België en Nederland. Festina's team arts Erik Ryckaert, in 1992 opvolger van ploegarts Wim Sanders bij de voormalige Nederlandse PDM-formatie, wordt ervan verdacht het bloeddopingmiddel EPO ille gaal te hebben gekocht van een Gentse apotheker. Het in België niet regulier yia de apotheek verkrijgbare product werd door de Gentse apotheker in grote hoeveelheden besteld bij een collega in Nederland. Dat is vernomen in gerechtelijke krin gen in het Belgische Gent. Volgens de bronnen deed de ge rechtelijke politie onlangs huis zoekingen bij Festina-arts Ryckaert in het Oost-Vlaamse Oostwinkel en apotheker Kris Vanderstichele in Gent. De EPO-leveranties doken op in een onderzoek naar zwart geld, valse recepten en oplichting voor tien duizenden guldens van een ziek tekostenverzekeraar. Eenzelfde onderzoek werd twee jaar geleden bij ex-PDM-arts Sanders in Geleen gedaan door de Fiod. Bij die gelegenheid werd ook een dopingnetwerk blootgelegd, waarin apotheken uit België, Nederland en Duitsland een as sortiment verboden middelen le verden aan Sanders. Die affaire kwam vorige week in de open baarheid. VERVOLG OP SPORT-B1: Festina-arts Ryckaert ontkent OOK OP SPORT - BI: Wielrenners willen actie tegen Fiod Patijs (afp/dpa) - De beroemde Franse jazzmusicus Stéphane Grappelli is gisteren in een zie kenhuis in Parijs overleden. Grappelli is 89 jaar geworden. Grappelli had vorige week in het ziekenhuis een hernia-operatie ondergaan, die hem zeer had vermoeid. Hij was vorig jaar al met hart klachten opgenomen. Vorig jaar trad hij als 88-jarige nog op het jazzfestival van Nice. Violist en pianist Grappelli gold als de 'pa triarch van de swing'. OP BINNENKRANT-A2: Grappelli gaf viool plaats in jazz (ADVERTENTIES) Win met Ericsson een James Bond-reis naar Thailand KIJK OP PAGINA 24 ERICSSON Gekrakeel rond regeringstoestel Gulfstream PAGINA Geweld bij Griekse voetbaltopper Toenemend overschot huurhuizen PAGINA Kosten energie mogelijk hoger op platteland PAGINA PAGINA 10311 "000218" I I I I I DINSDAG 2 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 De komische treurnis van René van 't Hof Op talloze plaatsen in de wereld is gis teren aandacht geschonken aan Wereld- Aidsdag. In de Indiase hoofdstad New Delhi gingen prostituees de straat op om het 'aids-bewustzijn' te vergroten. Op het aidscongres in Amsterdam werd een onderzoek gepresenteerd waaruit blijkt dat de therapie met een combinatie van aidsremmers ook aanslaat bij kinderen met hiv en aids. Tot nu toe worden 22 Nederlandse kinderen met de triple- therapie behandeld. Bij negentien werkt die goed, aldus kinderarts R. de Groot. De resultaten bij kinderen zijn volgens hem nog veelbelovender dan die bij vol wassenen. In Nederland zijn naar schat ting 70 kinderen besmet met hiv. foto epa OP BUITENLAND - A5: Aids-campagne in Moskou stuit op verzet Van onze Haagse redactie Den Haag - De NS hebben de prijsverhoging in de och tendspits voor gezinsleden van jaarkaarthouders een jaar uitgesteld. De maatregel gaat nu op 1 juni 1999 in, zo heeft de spoorwegdirectie na overleg met minister Jor- ritsma van Verkeer besloten. „Een tegemoetkoming aan de vaste klanten," aldus een woord voerder van de NS. De Tweede Kamer vindt de concessie echter onvoldoende, omdat andere aan gekondigde tariefsverhogingen wel gehandhaafd blijven. Oppo sitiepartij CDA meent zelfs dat in 2000, als het contract met de Spoorwegen afloopt, de overheid weer de tarieven moet gaan be palen. Als het aan PvdA, D66 en GroenLinks ligt, moet Jorritsma de prijsverhogingen desnoods afkopen. De WD-minister voelt daar echter niets voor, zo her haalt zij in een brief aan de Ka mer. En omdat het CDA inmiddels de steun voor dit plan heeft inge trokken, is er ook geen Kamer meerderheid meer voor. T SONV I puts! i Type CDP-M205. 1 Bit D/A convenor. Continu Play, Shuffle en Program.^ Muziekkalender. 'U De Spoorwegen kondigden in oktober aan, de tarieven van een aantal abonnementen in de spits met zes a zeven procent te verho gen. Bovendien zou het gebruik van jaarkaarten door gezinsleden van kaarthouders worden be perkt. Dat zorgde voor felle pro testen; reizigers zouden op deze manier weer de auto in gejaagd worden. Die kritiek is niet terecht, schrijft Jorritsma. Zij wijst erop dat NS volgend jaar de dienstre geling in de Randstad flink uit willen breiden, waardoor het to tale aantal reizigers aanzienlijk zal stijgen. PvdA-Kamerlid Van Gijzel is niet onder de indruk van dat ar gument. Hij benadrukt dat een stijging van het aantal reizigers weinig oplevert als tegelijkertijd veel vaste klanten de trein vaar wel zeggen. Arafat foto epa Jeruzalem (ap/afp) - De Pales tijnse leider Yasser Arafat lijdt aan een depressie als gevolg van het vastlopen van het vredespro ces met Israël. Maar hij heeft niet de ziekte van Parkinson. Dat zegt Arafats lijfarts in een Israëlische krant. Al enige tijd gonst het van de ge ruchten dat de vaak trillende A- rafat de ziekte van Parkinson heeft. Maar dr. Ashraf Kurdi, mi nister van Gezondheid van Jor danië én Arafats persoonlijke arts, spreekt dit tegen. Kurdi meent dat Arafats trillingen ook te maken hebben met een vlieg tuigongeluk in 1992, waarbij A- rafat betrokken was. Door Leo Nierse Breda - De politie heeft gistermiddag de 27-jarige Breda- naar R.Z. bij zijn flatwoning aan het Van Coothplein in Bre da gearresteerd. In de flat werd een kennelijk gekidnapte Fransman tot gistermiddag vastgehouden. De met kettingen geboeide man sprong kort voor de arrestatie van Z. in paniek uit diens ap partement op de derde verdie ping. De Fransman liep bij zijn spectaculaire sprong aanzien lijk beenletsel op. De politie heeft het slachtoffer eerst naar het ziekenhuis ver voerd. Over zijn identiteit en de precieze aard van zijn verwon dingen kon de politie gistera vond nog geen mededelingen doen. Ook een officiële verklaring over de gebeurtenissen vooraf gaand aan de arrestatie bleef goeddeels achterwege. Offi cieuze informatie leert echter dat de Fransman ten minste vijf dagen van zijn vrijheid be roofd was en ernstig voor zijn leven heeft gevreesd. Directe buren melden dat zij 'al de hele week herrie' en 'ge schreeuw' in de woning hoor den. Een employé van een te genoverliggend kantoor signa leerde een week geleden al dat in de woning twee slaapkamer ramen met (waarschijnlijk) plastic werden dichtgeplakt. Volgens ooggetuigen van de ontsnapping handelde de man gistermiddag in weinig minder dan pure doodsnood. „Haal de politie. Ze willen me vermoor den. Ze hebben me gekidnapt en nu gaan ze me doodmaken," riep het slachtoffer in een men geling van Frans en gebrekkig Engels naar toegesneld winkel personeel. Dat werd tegen 14.45 uur opge schrikt door de enorme klap waarmee de met kettingen om hangen man dwars door een dak van golfplaat in een op slagloodsje achter de winkels op de begane grond belandde. De fiets waarop hij terecht kwam, werd totaal ontwricht. VERVOLG OP BINNENLAND - A4: Ooggetuigen blijven beduusd achter Bern (rtr/ap/dpa) - Nazi- Duitsland heeft in de Tweede Wereldoorlog voor 137 miljoen dollar goud van de Nederland se Centrale Bank gestolen. Dat komt overeen met 3,29 miljard gulden nu. Ook blijkt dat de Zwitserse com merciële banken drie keer zo veel nazi-goud in hun kluizen hebben bewaard dan tot dusver werd aan genomen. Een Zwitserse commis sie van historici publiceerde deze cijfers gisteren in Bern. Hun voor lopige bevindingen kwamen aan de vooravond van een internatio nale conferentie in Londen over het nazi-goud. Het definitieve verslag volgt begin 1998. In totaal plunderden de nazi's 475 miljoen dollar aan goud (nu 11,4 miljard gulden) uit de centrale banken van bezet Europa. Het grootste gedeelte, ter waarde van 5,42 miljard gulden nu, was af komstig uit België. Ook stalen de nazi's goud uit Hongarije en Italië. In Nederland houdt de commis sie-Van Kemenade zich bezig met de restitutie van het gestolen goud. Er is afgesproken dat Ne derland 1200 van de 5500 kilo res terend nazi-goud krijgt. Dat is goed voor twintig miljoen gulden. Van de slachtoffers van de holo caust en andere particulieren heb ben de nazi's voor 146 miljoen dollar aan goud gestolen (3,5 mil jard gulden tegen de huidige waarde). Daarvan is in elk geval Voor 2,5 miljoen dollar bij dat door de SS is gestolen van gevan genen in concentratiekampen. Waarschijnlijk is nog voor tiental len miljoenen dollar meer goud af komstig van slachtoffers van het nazisme. Van al het nazigoud kwam 7 6 pro cent terecht in Zwitserland. Daar van ging het grootste gedeelte, goed voor 389,2 miljoen dollar (nu: 9,3 miljard gulden) naar de Zwitserse centrale bank. De rest, ter waarde van 61,3 miljoen dollar (nu bijna 1,5 miljard grilden), ver dween naar de commerciële ban ken. Dat is meer dan drie keer zo veel als tot nu toe werd aangeno men, zei de voorzitter van de com missie, Jean-Franpois Bergier. Al leen al de Swiss Bank Corp. nam voor 36,6 miljoen aan nazigoud PAGINA f>l MIN./MAX. -2/3 Winterse buien Gisteren begon de weerkundige winter. Vandaag vertoont het weer winterse trekjes. Er is veel bewolking, buien zijn niet uitgesloten. Er waait een matige, gure wind. Van onze Haagse redactie Eindhoven - Premier Kok verwacht dat de komende jaren de belasting op gas en elektra voor kleinverbruikers, de zoge naamde ecotax, met 3,4 miljard gulden omhoog kan. Dat be drag zal vooral door de hogere inkomens moeten worden opge bracht. Volgens Kok moeten de lagere en middeninkomens met het oog op hun koopkracht worden gecom penseerd. De premier zei dat gis termiddag tijdens een spreek beurt op de Technische Universi teit Eindhoven. De verhoging van de ecotax past binnen het nieuwe belastingstel sel voor de 21e eeuw, aldus Kok. Dat wordt volgende week door het kabinet gepresenteerd. In de Miljoenennota voor 1998 kondig de het kabinet al aan de ecotax met een half miljard te verhogen. Volgens Kok staat de belasting verhoging los van wat andere landen doen. Hij sloot verdere verhogingen in de toekomst niet uit wanneer daar in internatio naal verband afspraken over worden gemaakt. Minister De Boer (Milieu) pleit al geruime tijd voor een verdubbeling van de ecotax. De WD is fel tegenstan der. „Ik beschouw de uitspraken van de premier vooral als zijn ei gen opvatting. Tijdens de komen de formatie zullen we knopen doorhakken. Kok moet niet pro beren dat nu al te doen," aldus WD-Kamerlid Klein Molen kamp gisteren. Een hogere belasting op energie past volgens Kok binnen het stre ven van het kabinet om het aan deel van de 'groene belastingen' in de totale belastingopbrengst verder te verhogen. Op dit mo ment is dat aandeel zo'n 14 pro cent, wat neerkomt op 24 miljard gulden. De premier pleitte verder voor een verbreding van het kennisni veau van studenten. Technische studenten zouden bijvoorbeeld hun technische kennis moeten aanvullen met die over de markt, culturen en menselijk gedrag. „Hoger opgeleiden, en zeker ook hoger technisch opgeleiden, moe ten gevoelig zijn voor bijdragen uit andere vakgebieden." Wil Nederland blijven concurre ren met het buitenland, dan moet volgens Kok de kennisuitwisse ling tussen de diverse disciplines verbeterd worden. Deze multi disciplinaire aanpak zou ook be ter aansluiten op de arbeids markt. De premier benadrukte dat studenten tegenwoordig niet meer alleen worden opgeleid tot wetenschappelijk onderzoeker, maar steeds vaker een baan krij gen in het bedrijfsleven. Van onze correspondent Den Haag/Borssele - In Borssele is nu geen plaats voor een tweede kerncentrale. Volgens de Raad van State in Den Haag hebben GS van Zeeland in strijd met de Wet op de Ruimtelijke Ordening goed keuring verleend aan het bestem mingsplan voor het Sloegebied, waarin ruimte is opgenomen voor de bouw van een tweede centrale. De Raad boog zich op verzoek van vier omwonenden over het be stemmingsplan. Volgens dit plan zijn B en W van de gemeente Bor- sele verplicht vrijstelling te verle nen voor de bouw van een tweede kerncentrale. Die zou nodig kun nen zijn als de huidige centrale in 2004 dichtgaat. De Raad van State stelt vast dat de vrijstellingsregeling in strijd is met de wet. B en W van Borsele hebben nu een jaar de tijd om het plan op dit punt alsnog in over eenstemming met de wet te bren gen. Overigens zag het er toch al niet naar uit dat er daadwerkelijk een nieuwe kerncentrale in het Sloegebied zou verrijzen. In het bestemmingsplan was daarvoor alleen uit voorzorg ruimte gere serveerd. Beide bestaande kern centrales (Dodewaard en Borsse le) worden opgedoekt en nieuwe investeringen in kernenergie lij ken vooralsnog onwaarschijnlijk. (ADVERTENTIE) op. De commissie vermeldt niet of de Zwitserse regering en banken op de hoogte waren van de her komst van het goud. Evenmin staat vast dat de transacties met Zwitserland de oorlog aantoon baar hebben verlengd. Zwitserland sprak in 1946 met de geallieerden af dat het slechts 58 miljoen dollar voor de gehele oor logsperiode zou terugbetalen. Het heeft sindsdien steeds geweigerd opnieuw te onderhandelen over dit akkoord. Het Joods Wereld congres claimde gisteren van de Zwitsers miljarden dollars voor joden die door de nazi's zijn be roofd. „Als ze dit dossier eervol willen afsluiten, dan zal het ze veel geld kosten," aldus voorzitter Bronfman. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- df een abonnement waarbij u De Stem <le eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres; Postcode:Plaats: Telefoon:...,........Bank/Gironr;..,..,,,,, Handtekening; Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar; Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1