D66 wil voor alle wijken verbetering GRATIS Veel 1 op vo Scooj Pleidooi voor één regionale Vrouwen Advies Commissie voor bouw Aardenburg krijgt geen skateboardbaan Werken aan fietspad IJzendijke-Parkzicht Diamanten paar verknocht aan camping POLITIE rapport 'Spuien via Het Zwin kan oplossing zijn' Vanalles verzorgt mooi koffieconcert 'Ziekenhi Tevreden plan havei Waterschappen moeten zich beter verkopen Voor Anbo hoeft project Duurzaam Veilig niet meer Personeel welz DE STEM ZEELAND Met 'wijkleefbaarheidsmeter' College wijst verzoek jongeren af Teleurstelling bij Vogelvrienden over inzendingen jubileumexpositie Ruim 1700 gulden voor oprichten j ongerengr oep Aardenburg Winkeldiefstal Cocaïne pijpje Onder invloed Stichting Het Zeeuws Landschap: pE STEM i i i i i DINSDAG 2 DECEMBER 1997 C3 Van onze verslaggever Terneuzen - Eén regionale Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de wo ningbouw in Zeeuws-Vlaanderen, met werkgroepen in alle zeven ge meenten. Daardoor kan de VAC effi ciënt werken, continuïteit waarbor gen en kostenbesparend zijn. Op dit moment functioneren in Zeeuws- Vlaanderen twee plaatselijke VAC's (Terneuzen en Oostburg) goed en leidt er één een sluimerend bestaan (Sas van Gent). De commissies praten mee over plannen voor woningbouw en woonom geving. Adviseert gemeenten, architec ten en bewoners over de praktische in richting van woning en woonomgeving. Beoordeeld aan de hand van toetsings- lijsten woningen en woonomgeving. Tijdens een presentatie in het Terneu- zense gemeentehuis deden gistermiddag vertegenwoordigsters van de plaatselijke commissies een beroep op de Zeeuws- Vlaamse wethouders Volkshuisvesting. Dit omdat voor de op te richten regiona le commissie - bestaande uit de drie hui dige plaatselijke commissies en op te richten werkgroepen in de overige ge meenten- geld nodig is. De begroting laat een bedrag van twintig mille zien. Een deel van het geld is nodig voor de scholing van nieuwe commissie-leden. In de nieuwe organisatie bestaat er een bestuur en werkgroepen in alle gemeen ten. Op deze wijze behoeft niet in elke gemeente per se een specialiste per deel gebied te zitten. Specifieke deskundig heid bij VAC-vrouwen, bijvoorbeeld bouwen voor ouderen, kan dan op diver se plaatsen worden ingezet. Werkgroepen hoeven ook niet per se ter grootte van een commissie (minstens vijf leden) te zijn om te kunnen functioneren. Bij plaatselijke werkgroepen kan vol staan worden met twee tot drie leden. „Wij hebben in Hulst en in Sluis-Aar denburg al geïnteresseerde vrouwen be reid gevonden de gelederen van de Regio Werkgroep te komen versterken. Maar deze vrouwen moeten geschoold worden en daar is geld voor nodig," zo werd ge zegd. „In Hontenisse en Axel hopen we door actieve werving ook leden te vin den." De reeds geschoolde VAC-vrouwen zul len de op te richten werkgroepen onder steunen zodat de regionale VAC vanaf de oprichting volledig inzetbaar is in heel Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De D66-fractie van de gemeente Terneuzen wil een 'wijkleefbaarheidsmeter' introduceren met als doel alle wijken te verbeteren. De meningen van bewoners moeten periodiek ge peild worden zodat aan de hand van de uitkomsten bepaald kan worden in welke wijken extra maatregelen nodig zijn. Het voorstel komt uit de notitie 'Tussen cijfers en gevoel'. Gis teravond werd het voorstel tij dens een D66-bijeenkomst in aanwezigheid van staatssecreta ris J. Kohnstamm van Binnen landse Zaken en bewoners door fractievoorzitter J. van Mil toe gelicht en aangeboden aan bur gemeester Barbé. Onder leefbaarheid verstaat D66 sociale veiligheid, openbare ruimte en groen, overlast, ver keersveiligheid en recreatieve mogelijkheden. Ontevredenheid over deze leefbaarheid in Ter neuzen blijft volgens Van Mil ondanks allerlei maatregelen be staan. Volgens de fractie zit het pro bleem in slechte afstemming en mis-communicatie. Van Mil: „Bewoners die hun frustratie kwijt willen, vinden onvoldoen de gehoor of zien onvoldoende resultaten. Bij de instanties vindt onvoldoende afstemming plaats. We hebben al wijkteams en wijkbeheerders maar het moet anders." Van Mil: „In alle wijken worden onder bewoners enquêtes over de leefbaarheid gehouden en de mensen geven hun ervaringen weer in cijfers. Pas daarna wordt bekeken in welke wijken extra maatregelen zijn en daarna wor den plannen ontwikkeld. De en quête moet om de zoveel tijd ge houden worden zodat deze ge bruikt kan worden als een graadmeter oftewel wijkleef baarheidsmeter. Deze meter kan gebruikt worden om de resulta ten te volgen, plannen bij te stel len, maar ook om problemen zichtbaar te maken en dus die nen als communicatiemiddel." De gemeenteraad heeft de noti tie nog niet onder ogen gehad, maar Van Mil sprak de hoop uit dat deze aanpak voldoende poli tiek draagvlak krijgt. Allereerst zal er volgens de fractie op ge meentelijk niveau echter geac cepteerd moeten worden dat er voortdurend aandacht voor leef baarheid nodig is. Dat de be staande middelen en methoden niet voldoende zijn om de leef baarheid in met name oude wij ken op peil te houden. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - Het is definitief nee. B en W van Sluis-Aar- denburg zien af van de aanleg van een skateboardbaan in Aar denburg. Om zo'n baan hadden Thijs van Heelsbergen en Youri Temmerman uit Aardenburg gevraagd. Vorig jaar rond deze tijd wees het college ook al een verzoek af van deze twee jongens. Dit jaar was er meer hoop voor de Aardenburgers want B en W hadden het verzoek zelfs in een raadsvoorstel ver werkt. De raadsfracties stonden redelijk positief (behalve Lijst Rammelaere) tegenover het plan om een skatebaan aan te leggen. Maar nu heeft het college toch be sloten geen gehoor aan het ver zoek te verlenen. „De aanleg van zo'n baan brengt te veel praktische bezwaren met zich mee," aldus gemeentewoord- Van onze correspondent Terneuzen - De vereniging De Vogelvrienden uit Terneuzen heeft het veertigjarig bestaan gevierd met een jubileumten toonstelling in de bovenzaal van café Du Commerce. Er waren 260 inzendingen. Voor het bestuur van de Vogel vrienden is dat aantal voor de ju bileumtentoonstelling overigens teleurstellend. Penningmeester W. Jansen: „Er was gelijktijdig door de bond een vogeltentoonstelling uitgeschre ven in Clinge. Dat kostte ons ruim honderd inzendingen. We vinden dit slecht geregeld door de bond. Gelukkig was de kwaliteit heel goed. Alle kampioenen zit ten boven de 90 punten. J. van Doorn zit zelfs met zijn kampioen Eigen Kweek op 93 punten. Hij is dan ook de Terneuzense kam pioen." Momenteel telt de vereniging ze ventig leden. Bestuursleden van het eerste uur zijn inmiddels overleden. W. Jansen is dertig jaar lid en het oudste bestuurslid. Kampioen stam: J. van Doorn uit Hoek met 362 punten, Kampioen Ei gen Kweek: P. van Hoecke uit Sas van Gent met 90 punten, Kampioen de Vogelvrienden: J. van Doorn. voerder A. Dierikx. „Het is moei lijk om dit te organiseren. Het ge meentebestuur was in eerste in stantie bereid de helft van de tota le kosten, 13.000 gulden, op tafel te leggen. De jongens zouden zelf voor de andere dertien mille moe ten zorgen. In de praktijk zou dit flink wat problemen opleveren. Daarnaast had de raad enige spel regels aan de aanleg van de baan verbonden. En de vrees voor een eendagsbevlieging heeft ook een belangrijke rol gespeeld in de be slissing van B en W definitief nee te zeggen tegen de skatebaan." Het besluit van het college wordt donderdag 4 december besproken tijdens de commissie Welzijn in Sluis. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - De gemeente Sluis-Aardenburg stelt ruim 1700 gulden beschikbaar voor de jongerengroep Aardenburg. Het geld is bedoeld voor het orga niseren van activiteiten. De jon gerengroep Aardenburg valt on der de paraplu van de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande- ren. Eigenlijk zou de subsidie aanvraag al voor 1 april dit jaar bij de gemeente ingediend moe ten zijn. Maar het is lange tijd on duidelijk geweest of er voldoende animo was om een jongerengroep op te starten. Inmiddels hebben zich voldoende jongeren gemeld en heeft de stichting alsnog een subsidie-aanvraag ingediend. Het college van B en W staat hier welwillend tegenover en vraagt de raad ontheffing te verlenen van de voorwaarde voor de aan vraag. Het college stelt voor de helft van het vastgestelde subsi diebedrag (ruim 1700 gulden) be schikbaar te stellen. Het voorstel wordt donderdag 4 december besproken in de com missie Welzijn in de Sluise raad zaal om 19.30 uur. Eindelijk wordt het fietspad IJzendijke-Parkzicht aangelegd. Jaren en jaren (sinds 1984) is erover gepraat, maar de spade ging maar niet in de grond. Tot een paar maanden geleden. Het Oostburgse gemeentebestuur en ook de landinrichtingsraad waren ak koord met de aanleg van het veelbesproken fietspad. Ruim zes ton is er voor opzij gelegd. Er wordt nu druk gewerkt aan de aan leg van het pad. Volgens G. Zonnepelt, toezichthouder van gemeentewerken, wordt het fietspad maandag 8 december geasfal teerd. „Als alles volgens planning loopt, kan het fietspad IJzendijke in de week van 19 december worden opgeleverd." foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Philippine - Op een doorde weekse dag in 1936 liepen ze elkaar gewoon tegen het lijf op straat in Philippine. Voor de 17-jarige Johanna Moelker en de 23-jarige Emiel de Dec ker was het echter liefde op het eerste gezicht. Een jaar later gaf Johanna aan haar eerste liefde het jawoord. Zestig jaar later is het voor Jo hanna nog steeds de eerste en laatste liefde, want gisteren vier de het echtpaar zijn zestigjarige huwelijk. De 78-jarige Johanna is geboren en getogen in Philippine. Haar man Emiel is geboren in het Bel gische Bouchaute, maar zo goed als getogen in Philippine. De laatste jaren wonen ze slechts de helft van het jaar in hun huis in Philippine. In maart verlaten ze huis en haard en vertrekken ze naar recreatiecentrum De Braak man in Hoek waar ze sinds begin jaren tachtig een stacaravan heb ben. Voor die tijd was Johanna al aan De Braakman verbonden. Ja renlang maakte ze daar de toilet ten schoon. Haar man werkte het grootste deel van zijn leven in de bouw. Over het restaurant waar ze met hun vijf kinderen gingen eten ter ere van hun diamanten huwelijk hoefden ze dan ook niet lang na te denken: dat van De Braakman. „Johanna en Emiel zijn een be grip op De Braakman," zegt Ria Verpalen-van den Bosch die sa- Het echtpaar De Decker uit Philippine vierde gisteren hun zestigjarig huwelijk, foto wim kooyman men met haar man de camping beheert. „Het liefst zouden ze het hele jaar in hun caravan door brengen. Emiel houdt toezicht op het terrein bij hun caravan en als mensen een probleempje hebben met bijvoorbeeld een wespen- of een bijennest, Emiel knapt het op. Johanna houdt de toiletten in de gaten. Emiel gaat vaak jagen met de jagersclub en Johanna is weg van jeu de boules. En als er op de camping iets te beleven is, dan zijn Johanna en Emiel altijd van de partij (ADVERTENTIE) Geldig vnn 1 Vm 31 deKmha-1943. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - De Zeeuwse waterschappen moeten meer aan de weg timmeren. Duidelijk maken wat zij allemaal doen voor het 'acceptgirootje' dat elk jaar weer op de deurmat ligt. „Er zijn nog heel wat burgers die weinig van ons werk weten," zei gis termorgen dijkgraaf W. Gosselaar, voorzitter van de Zeeuwse Water- schaps Bond (ZWB), tijdens de jaarvergadering in Cadzand-Bad. Voorlichting is volgens hem zeer belangrijk. „De geïnteresseerde be woner van het buitengebied weet het waterschap al lang te vinden voor een verstopte duiker of een niet gestrooide weg. De laatste jaren is daar de burger bijgekomen met vragen over natuurbelangen, ver keersveiligheid (fietspaden) en verontreiniging in de sloot," zegt Gos selaar. Hij vindt het echter nog te weinig. Reden waarom 'opvoeding' van be langrijke doelgroepen als de schooljeugd, voorlichting naar alle bur gers (en straks ook weer kiezers) en overleg met de diverse overheden noodzakelijk blijven. Daarnaast is het nodig dat er een simpeler, heldere financierings structuur voor de waterschappen moet komen met instandhouding van de reeks: betaling, belang, zeggenschap. Gosselaar: „Ideeën voor die nieuwe structuur liggen er. Hopelijk worden ze niet vertraagd door de angst dat degenen die minder gaan betalen, minder zeggen schap krijgen." Sluis - Uit een winkel aan de Beestenmarkt in Sluis is zon dagmiddag computerappara tuur (speelgoed) ter waarde van vijfhonderd gulden wegge nomen. Terneuzen - Een binnenstads verbod van 28 dagen en een transactie van 90 gulden. Hier mee werd een man uit Sas van Gent bestraft omdat hij z0n. dagnacht op de le Verbin dingsstraat in Terneuzen in het bezit was van een cocaïne pijp. je. Breskens - Een autobestuurder uit Rockanje reed zondagnacht met een alcoholpromillage van ruim 0,8 promille over de Dorpsstraat in Breskens. Hier voor kreeg de man een dag vaarding. Van onze verslaggever Cadzand - Periodiek massaal water uit Nederlandse en Bel gische polders spuien via natuurgebied Het Zwin kan volgens Stichting Het Zeeuws Landschap een 'elegante' oplossing zijn voor de heersende verzandingsproblematiek. De stichting is be heerder van het Nederlandse deel van Het Zwin. Een werkgroep van de Interna tionale Zwincommissie, waarin ook de stichting is vertegen woordigd, lanceerde afgelopen vrijdag een plan om water uit het achterliggende Belgisch-Ne derlandse afwateringsgebied te verzamelen in een reusachtige spuikom om dat vervolgens via de huidige Zwingeul te lozen. Door de massale waterstroom wordt gelijktijdig de geul - thans met kunst en vliegwerk op diepte gehouden - uitgeschuurd. Daardoor kan bij vloed zout wa ter vrijelijk toegang tot het schorrengebied krijgen. Tevens wordt hierdoor afkalving van het strand van Cadzand - ver oorzaakt door de regelmatige lo zingen via het huidige gemaal - worden gestopt. „In principe staan wij hier wel willend tegenover," zegt woord voerder Gert-Jan Buth van Het Zeeuwse Landschap. „Momen teel praat je bij Het Zwin over een zout schor, dat zou dan in de toekomst een brak schor wor den. Op zich hoeft dat geen ver slechtering te zijn. Waarschijn lijk te vergelijken met de situatie vroeger in de Verdronken Zwar te Polder, voordat daar het maal werd verplaatst." De mo- gelijke ecologische veranderin gen worden meegenomen in studie die binnenkort begint. Een plan om grensoverschrij dend bezig te zijn - water uit Nederlandse én Belgische ders via één gemaal lozen - waarschijnlijk als een Euregio- project in Brussel worden aan gemeld. Ziet Brussel het zitten dan is een fikse donatie uit de EU-potten niet uitgesloten. Zoals gemeld i voor uitvoering van het plan een bedrag van meer dan vijftig mil joen gulden nodig. Volgens Buth staat België, voor al voor de Zwinpolders, niet on welwillend tegenover het plan. Belangrijk hierbij is dat in dit polderbestuur de Knokse burge meester Lippens zit. En die is weer, via de Compagnie Le Zou te, eigenaar van het Belg deel van natuurgebied Het Zwin. Van onze verslaggever Oostburg - De Oostburgse afdeling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (Anbo) vindt dat het project Duur zaam Veilig tot nu toe niet gezorgd heeft voor meer veiligheid. Door het verdwijnen van allerlei fietspaden zijn de ouderen nu over geleverd aan de 'willekeur van automobilisten', schrijft de bond. Tij dens inspraakavonden hebben de bestuursleden van de bond c probleem reeds voorspeld. „Er is dus blijkbaar slecht naar ons g luisterd." Ze vragen dan ook om in de toekomst beter te luisteren. Verder maakt de bond zich zorgen over de 'moeilijke situaties' die worden ondervonden door ambulances en brandweerwagens. Door de vele obstakels kunnen die hulpdiensten bij noodgevallen weieens te laat arriveren. Gezien de huidige ervaringen is de bond dan ook niet enthousiast over verdere voortzetting van het project. Het bestuur besluit de brief met de woorden: „Laat het niet zo worden dat West-Zeeuws- Vlaanderen onleefbaar wordt, dat hebben wij ouderen toch zeker niet verdiend." Sluis - Raadzaal. Koffiecon cert Vanalles. Gehoord zondag 30 november. Door Ronald Verstraten Het koffieconcert van de ama teur gitaar/zanggroep Vanalles kan zonder meer succesvol ge noemd worden. Zanger/gitarist Jan Verschoore bedankte na af loop de gemeente en de stichting Raadskelder, omdat het, zoals hij zei, 'toch een waagstuk was geweest', aangezien Vanalles niet specifiek klassieke muziek bracht. Dit in tegenstelling tot Veel koffieconcerten in Sluis. Zó'n waagstuk was het nu ook weer niet. Sterker nog, de orga nisatie had van tevoren zien aankomen dat het erg druk zou kunnen worden. Tot de laatste stoel die in het Belfort te vinden was, was er in de raadzaal bijge zet. En nog was dat niet genoeg. Enkele tientallen toeschouwers moesten genoegen nemen met een staanplaats. De groep zette in met een num mer van Buddy Holly. Akoes tisch, laag tempo, met een mooie stem van Ilona de Bruijne die in geleefd zong dat 'It doesn't mat ter anymore'. Het volgende num mer kreeg een komische lading, toen Verschoore erbij vertelde dat het was opgedragen aan de kersverse verloofde van prins Maurits: 'Let it be me'. Vader Bryan de Bruijne en zoon Glen gingen vervolgens enkele klassieken te lijf, waaronder het anonieme Rossignol (nachte gaal). De echte nachtegaal zat op dat moment in de kleedkamer, om even later samen met haar vader tweestemmig Beatles en Eagles te zingen. Het eerste deel eindigde sterk met de eigen com positie 'Cry', die allerminst in het niet viel tussen al dat beken de werk. Het enige minpuntje was tot dal moment de niet geheel vlekkelo ze uitvoering van het theme uil The Deerhunter, dat vooral sou plesse ontbeerde. Daar bleef het bij, want na de pauze wisselde het ene hoogtepunt het andere af. Een perfecte uitvoering van Clapton's 'Layla', de prachtig meerstemmig gezongen countij- song 'Somewhere Between' (va' Hank Williams) en zowaar een nummer van de Golden Earring De staande ovatie na het afslui tende 'Hotel California' van The Eagles was verdiend. Pluimen op de hoed van Bryan die ter plekke tot 'steunbeer van Zeeland' en de 'Paul McCartney van West Zeeuwsch-Vlaanderen' werd uitgeroepen. Dat vroeg om een toegift en die kwam er ook in de vorm van de oude Creedence hit 'Who'll stop the rain'. De stichting Raadskelder maak te van de gelegenheid gebruik om alvast de aandacht te vragen voor het programma van vol gend jaar. Het eerstvolgende concert is op zondag 25 januari- Dan komt mondharpist Fons Bakx met een ensemble naar Sluis, inclusief viool en accor deon. In februari wordt het kof fieconcert verzorgd door het Duo Symforosa, met Ilse Vro- mans op fluit en Joris Roose op gitaar. Verder staan onder ande re het Valcooch Ensemble, Mela- nie de Greve en het Trio Ani®a' to op het programma. Van onze verslaggeefster Oostburg - Ziekenhuis t Vlaanderen dient een beter v tingsbeleid te voeren richtinj king- Dit stelt wethouder A. daal. Volgens Rosendaal brengt het zii genomen maatregelen niet go Van onze verslaggever Middelburg - De vorming vai Scoop kan tot gevolg hebbt stichting worden uitgevoerd maakt, zeker als het om 'onw D. van der Wouw, hoofd van d huidige afdeling onderzoek va VMC Zeeland spreekt die vree uit in het blad Informatief van d welzijnsstichting VMC Zeelanr Per 1 januari gaan elf welzijnsoi ganisaties op in Scoop. In h( blad laten medewerkers van die organisaties weten hoe z denken over de nieuwe organisa ties en velen staan er nogal kri tisch tegenover. Van der Wouw stelt dat tot nu to alle onderzoeken die werden uit gevoerd door VMC in de open baarheid zijn gebracht. Ook di met een onwelgevallige uitkoms of als blijkt dat 'een organisati lang niet zo klantvriendelijk i als de opdrachtgever graag u: het onderzoek zou willen lezen'. In de toekomst zal het zo zijn dr onderzoeksgegevens verwerk worden in bijvoorbeeld een be leidsstuk. „Dat kan juist beteke nen dat de uitkomsten wel woi den gemodelleerd, dus bewerkt, aldus Van der Wouw. Hij vrees dan ook dat de geloofwaardig heid in de knel komt. Want de ai zonderlijke onderzoeken zijn da niet meer te raadplegen door he publiek. Ze zijn straks afhanke lijk van wat de opdrachtgevel doen met die resultaten. Scoop is het eindresultaat va een zeer ingrijpende reorganisa tie in de provinciale welzijnswe reld. De nieuwe opzet levert pt jaar een besparing van zo'n twe miljoen gulden op. J. Franse (zorgsector) stelt da ook klip en klaar: „Niemand va ons heeft om deze reorganisati gevraagd. Het gaat om een bezu: niging. Dan kun je niet andei dan accepteren en kansen benul ten. Willen we in staat zijn onz taken goed te verrichten, dan zu len we prioriteiten moeten stel len. We kunnen niet alles met wat we willen." Jvan Velzen van VMC meent ds de politiek niet vanuit een vis: tot de oprichting van Scoop is ge komen. „De politiek neemt c tijd niet om zich echt af te vrage Van onze verslaggeefster Oostburg - De raadsfracties vreden met het actieplan d; Breskens weer economisch r« Zowel PvdA, D&T, CDA, D66 e VVD vinden het noodzaak dat h< bedrijfsleven in en rond de have een nieuwe, krachtige impu hijgt. De fracties verzochten wethoi der A. Rosendaal wel een vertt genwoordiger uit het bedrijfsk ven op te nemen in de projec' groep die de verdere ontwikkt lingen van de haven moet invu len. In opdracht van de gemeenl Oostburg stelde het Nederlanc Economisch Instituut (NEI) ee actieplan op voor de haven va Breskens. Door het wegvalle van de autoveren na de aanle van de Westerscheldetunnel zu len er -volgens datzelfde NEI tientallen arbeidsplaatsen wej vallen binnen de gemeente Oos burg. Om de pijn zoveel mogelij te verlichten, moet de haven va Breskens een flinke oppeppe krijgen en de gemeente maal hier werk van. De commissie F nanciën is gevraagd een voorbt reidingskrediet van 250.000 gul den beschikbaar te stellen. D geld is bedoeld voor voorbere dende werkzaamheden. AI fracties gingen akkoord op vooi w aarde dat in de projectgroe naast ambtenaren ook een vertt genwoordiger uit het bedrijfslt ven zitting neemt. L. Wille (PvdA) vindt het va

de Stem | 1997 | | pagina 16