Toenemend overschot huurhuizen' DE STEM Delta-directeur: 'Energie mogelijk duurder voor platteland' Barbé vist vergeefs naar meer steun Geraamte potvis naar Arsenaal Vlissingen De Rede schorst drie leerlingen voor laten ontploffen bom 'Brandweerpost bij Westerscheldetunnel' 'Lading schepen op Westerschelde moet bekend zijn' Water in plaats van champagne C1 Woningmarktonderzoek regio: Toezegging van ministerie aan Barbé: Twee vrouwen met baby's betrokken bij aanrijding Tijdens bliksembezoek minister Dijkstal en gevolg aan Terneuzen Kerstseri e# Jr-jr" fP BREDA Chassé Theater 10 dec - 4 jan 1998 Kassa tel. (076) 530 31 32 Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c.p.m.) Vlissingen - Delta Nutsbedrijven nam gisteren al eerste drinkwa terleverancier in Nederland een eigen afvalwaterzuiveringinstal latie in Vlissingen-Oost in gebruik. Delta vierde het feit met een toast en voordracht van zeezeiler Henk de Velde. Er zat tot ieders verrassing echter geen champagne in de glazen, maar water. Pre sident-commissaris, gedeputeerde J. Hennekeij, die de installatie officieel in gebruik had gesteld, zag de aarzeling bij de genodig den. Hij trok ze over de streep met de woorden: „Iedere vergelij king tussen dit water en het water dat u daarnet bij de zuiverings installatie zag, berust op toeval." Van onze verslaggever Vlissingen - Het Maritiem Attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen krijgt een van de potvissen die afgelopen za terdag is gestand bij Ameland. Medewerkster J. Eikenaar hoopt dat het geraamte bij de opening van het nieuwe sei zoen, 21 februari, in het gebouw aan het Arsenaalplein hangt. Toen medewerkers van Het Ar senaal zaterdag hoorden dat er vier potvissen waren aange spoeld, werd direct Rijkswa terstaat gebeld met de medede ling dat het Vlissingse attrac tiecentrum belangstelling had voor een van de dieren. Met succes want zondag hoorden ze dat een van de kadavers voor hen is. Vervolgens moest het ontleden en uitbenen nog gere geld worden. Een telefoontje naar een sla gersvakschool in Leeuwarden had tot gevolg dat gisteroch tend in alle vroegte een school klas afreisde naar het Wadden eiland om die gigantische klus te klaren. En vandaag en mor gen krijgen ze ook nog hulp van leerling-slagers uit Utrecht. Eikenaar is gigantisch blij met de komst van het skelet naar Vlissingen. Ze noemde het gis teren 'een zeer mooi aanwinst', want het attractiecentrum heeft nog geen enkele walvis in huis. Maar eerst moet het ske let van de 'Zeeuwse' potvis nog wel bewerkt worden. Het zal deze week in een container ver voerd worden naar een gespe cialiseerd bedrijf in België waar de botten dusdanig wor den bewerkt zodat ze houdbaar blijven. Of het inderdaad lukt om het skelet al voor de opening van het nieuwe seizoen geplaatst te hebben, weet Eikenaar niet. Maar het is wel het streven. VSB'BANK (RESERVEERLIJN ff£j| 0.900.300.5000] •7DAOINRERWEEK VmpiO-J2UUR»40CPM'I Zeeland DINSDAG 2 DECEMBER 1997 Cjnonze verslaggever jliddelburg - Directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrij- ven is bang dat de kleinver bruikers op het platteland in de toekomst meer geld moe ien betalen voor hun energie dan inwoners van de grotere steden. Het kost Delta meer om die klanten te bedienen, maar die kosten worden nu nog in gelijke mate over alle klanten uitge smeerd. Het is de vraag of Delta dat solidariteitsbeleid kan blij ven voortzetten. Stoter spreekt die bezorgdheid uit in 'Signalen', een nieuw pe riodiek dat onder klanten en re laties wordt verspreid. Stoter baseert zijn angst op de liberali sering van de energiemarkt die tot meer marktwerking, concur rentie en op termijn tot inkoop vrijheid van alle klanten leidt. Om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, is het voor Delta noodzakelijk klantgericht en kosten- en kwaliteitsbewust te werken, schetst Stoter het beleid van zijn bedrijf om op die ont wikkelingen in te spelen. „Op het eerste gezicht lijkt die deel te zijn van alle klanten," ontwikkeling louter in het voor- zegt Stoter. Maar in de praktijk kan dat anders uitpakken rede neert hij. „We garanderen als nutsbedrijf nu nog dat de tarie ven voor de kleinverbruiker tot en met het jaar 2000 niet zullen stijgen, behoudens trendmatige verhogingen. Als je een vergelij king trekt met de liberalisering van de zorgverzekeringen dan zie je dat de concurrentiestrijd zich in de markt toespitst op de aantrekkelijke doelgroepen, zo als jonge, gezonde, werkende mensen. Ouderen en chronisch zieken zijn commercieel gezien veel minder interessant. Zo zul len in onze sector andere aanbie ders zich wel melden voor klan ten in dichtbevolkte stedelijke gebieden en voor grootverbrui kers, maar de kleinverbruikers op het platteland zijn een stuk minder interessant. Wij bedie nen nu een zeer dunbevolkt ge bied. Maar een bewoner van het platteland betaalt evenveel als een inwoner van een stad, terwijl de kosten voor levering aan de klant op het platteland veel ho ger zijn. Het is de vraag of je in de toekomst ook in staat zult zijn dat beleid te handhaven. Dat vind ik een duidelijk punt van zorg." Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen heeft een tekort aan koopwo ningen. Net als in heel Nederland willen inwoners liever kopen dan huren. Door aan deze wens tegemoet te komen met nieuw- bouwplannen dreigt echter een steeds toenemend overschot aan huurwoningen. Dit is een van de conclusies uit het regionale woningmarkton derzoek dat in opdracht van ge meenten en de vier woningbouw corporaties is uitgevoerd. Het rapport werd gisteren gepresen teerd tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Terneuzen. Plan Het zal voor de opdrachtgevers een hele toer worden enerzijds de bestaande woningvoorraad te be schermen en anderzijds aan de koopwens tegemoet te komen. Daarvoor is nodig dat alle ge meenten en corporaties rond de tafel gaan zitten om een volks huisvestingsplan Zeeuws-Vlaan- deren van de grond te krijgen. „Hier zit grote druk achter," zei de Hulster wethouder G. van de Voorde, tevens voorzitter van de gemeenschappelijke regeling Re gionaal Budgetbeheer Woningge bonden Subsidies (BWS) Zeeuws-Vlaanderen. Hij hoopt dat het plan in de eerste helft van volgend jaar op tafel ligt. Het Platform Woningbouwcor poraties Zeeuws-Vlaanderen zal hieraan van harte meewerken. „Het rapport heeft aangetoond dat er een levensgroot probleem ligt," zegt woordvoerder E. van Exter. „Momenteel kampen we met een leegstand van 1200 wo ningen. Zouden daar, zoals de prognoses zijn, 2000 nieuwe wo ningen in de regio bijkomen dan loopt de leegstand op tot 2500. Dat is absoluut onaanvaardbaar en een enorme kapitaalsvernieti ging." De corporaties spreken zich daarbij niet uit tegen nieuw bouw. Toch moet volgens hen de prioriteit bij herstructurering van het huidige woningbestand liggen. Dan kan het gaan om ver koop van (corporatie)woningen, wat momenteel al gebeurd, maar ook met opwaardering van bij voorbeeld flats. Die kunnen aan trekkelijk gemaakt worden voor starters op de woningbouwmarkt of veranderd worden in senioren- woningen. Ook het slopen van een teveel aan woningen, al dan niet in combinatie met bouw van (minder) woningen, is een moge lijkheid. Werven Wordt de voorgenomen nieuw bouw de komende vijf jaar afge zet tegen de verwachte ontwikke ling van het aantal huishoudens in Zeeuws-Vlaanderen dan blijkt dat er ruim 2000 woningen staan tegenover een huishoudensgroei van 828. Een groei van huishoudens kan gestimuleerd worden door uit breiding van werkgelegenheid en het aantrekken van senioren die hun oude dag in Zeeuws-Vlaan deren willen slijten. Ook bewer king van de Belgische markt kan soelaas bieden. In Sluis-Aarden- burg en Hulst is al een kleine trek vanuit België merkbaar. Er zijn plaatselijk verschillen. Zo blijkt Hulst, met in het kielzog Hontenisse, grote aantrekkings kracht op de rest van de regio te hebben. En kampt Terneuzen ab soluut gezien met de grootste leegstand. De gegevens voor het rapport zijn onder meer verkregen door een enquête onder 23.000 huishou dens (een derde reageerde) en ac tualisering van woningmarkton derzoeken in 1995 in Axel en Oostburg. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De drie zestienjarige leerlingen van De Rede die vrijdag een eigengemaakte vuurwerkbom in hun school tot ont ploffing brachten, zijn sinds gisteren officieel geschorst. Ze Wijven dat tot de schoolleiding een andere school voor de jon gens gevonden heeft. Plaatsvervangend rector J. van Kampen: „We hebben voor deze humane oplossing gekozen omdat de jongens in het eindexamenjaar van het beroepsonderwijs zitten. We willen ze een kans geven om °P een andere school hun diplo ma te halen." W de vestiging Axelsestraat van de Terneuzense scholengemeen schap De Rede brachten de drie hjdagmorgen met een afstands bediening een vuurwerkbom in een toilet tot ontploffing. Twee ruiten sneuvelden, maar niemand raakte gewond. Van Kampen: „De jongens staan niet bekend als notoire rad draaiers. Uit gesprekken met de jongens is gebleken dat er geen speciale aanleiding voor de bom was. Het was enkel en alleen een bravourestukje dat volledig uit de hand is gelopen. De jongens zaten vrijdagmorgen in de klas. We vermoeden dat de bom tijdens het wisselen van de les in het toi let is geplaatst en dat de bom even later vanuit de gang of een lokaal met de afstandsbediening tot ontploffing is gebracht." De jongens zijn sinds gisteren ge schorst voor een redelijke tijd. De schoolleiding zoekt een school die de jongens op wil nemen. „Als we ze nu van school zouden stu ren zonder diploma, heeft dat grote gevolgen voor hun toe komst. Wij zien het als een onbe zonnenheid en hopen dat ze op een andere school examen kun nen doen," afdus Van Kampen. Van onze verslaggever Middelburg - Bij de ingang van de Westerscheldetunnel, aan de Zuid-Bevelandse kant, komt zo goed als zeker een brandweer post, bemand met professionale mensen. Die toezegging deed gisteren top ambtenaar G. Herkemij van het ministerie van Binnenlandse Za ken aan burgemeester R. Barbé van Terneuzen tijdens het werk bezoek van minister H. Dijkstal aan Zeeland. Barbé stelde dat de korpsen van Terneuzen en Borsele straks een echte ramp in de tunnel niet aan kunnen. „Het zijn te kleinschalige organisaties voor zo'n calami teit." Hij vroeg de minister dan ook om steun en bekende tevens dat bij het maken van plannen voor de tunnel de veiligheid lange tijd niet die aandacht heeft gekre gen die toch noodzakelijk is. Nu de plannen echter concreet zijn geworden, is daar verandering in gekomen. Zo zijn er in de plannen extra vluchtgangen opgenomen tussen de twee tunnelbuizen en een extra brandwerende bekle ding. De onderlinge afstand tus sen de dwarsverbindingen wordt van 500 meter naar 250 meter te ruggebracht. Door de vluchtgan gen kunnen mensen bij een onge luk naar de andere tunnelbuis rennen. Dijkstal zegde alle medewerking toe waarna zijn ambtenaar be kend maakte dat er zeer serieus gedacht wordt aan een brand weerpost bij de Bevelandse in gang. Die post wordt zo goed als zeker bemand door leden van de bedrijfsbrandweer voor indus triegebied Het Sloe. Om zoiets te regelen, moet er wel een speciale overeenkomst gesloten worden met het bedrijfsleven. Maar vol gens Herkemij moet dat mogelijk zijn. Nog deze maand krijgt de minister een voorlopig rapport hoe zo'n overeenkomst uitge werkt kan worden. Barbé toonde zich na die toezeg ging tevreden evenals zijn Borsel- se collega Mandos. Vanuit zo'n noordelijke brandweerpost is ook de Zeeuws-Vlaamse kant snel te bereiken want bij een ongeval wordt al het verkeer voor de in gangen tegengehouden. Een van de twee tunnelbuizen zal dan ook snel vrij zijn voor de reddings diensten, zo wordt gehoopt. Staatssecretaris J. Kohnstamm liet ook nog weten dat hij er veel voor voelt om samen met de ge meente Middelburg, de provincie en de Kamer van Koophandel te komen tot een bedrijvenloket in Middelburg. Op die manier kan het bedrijfsleven snel geholpen worden. „Want het is toch schrij nend dat we als overheid erin sla gen om het bedrijfsleven bij ver zoeken van het kastje naar de muur te sturen." Aan die 'vossen jacht' moet een einde komen. Van onze verslaggeefster Wolphaartsdijk - Een 29-jari- ge vrouw met een baby van vijf weken en een 34-jarige vrouw met een baby van zeventien maanden zijn gisteren na een ongeluk op de Stadtseweg in Wolphaartsdijk naar het Oos- terscheldeziekenhuis overge bracht. De 34-jarige automobiliste uit Goes reed om 9.30 uur in de rich ting van Wolphaartsdijk en haal de ter hoogte van een bocht een auto in. Door de te hoge snelheid belandde de vrouw op de weghelft van het tegemoetkomende verkeer en raakte in een slip. De ingehaal de personenauto moest via de berm uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Op het moment dat de vrouw inhaalde en slipte, reed daar de 29-jarige automobiliste uit Wolphaartsdijk met haar ba by. Zij kon de tegemoetkomende auto niet meer ontwijken. De personenauto van de vrouw uit Goes kwam uiteindelijk tot stil stand in het naast de weg gelegen land. Haar baby en de 29-jarige vrouw uit de andere auto zaten bekneld en moesten beiden door de brandweer worden bevrijd. Met diverse botbreuken werden de vrouwen opgenomen in het zie kenhuis. De twee baby's werden eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Het verkeer was ongeveer anderhalf uur gestremd. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen heeft gisteren vergeefs ge vist naar nieuwe steun voor de drugsbestrijding in zijn gemeente bij minister H. Dijkstal (Binnenlandse Za ken) en staatssecretaris J. Kohnstamm van datzelfde departement. Dijkstal en Kohnstamm legden gisteren met in hun gevolg een aantal hoge ambtenaren een bliksembezoek van een stief uurtje af aan Terneuzen, waar onder meer de drugsbestrijding op de agenda stond. De burgemeester schetste in het kort de succesvolle aanpak van de drugsoverlast in het bekende project Houdgreep, waarin tal van geledingen met elkaar sa menwerken. „Nu gaat het er om dat we dit vasthouden. Onze zorg is hoe we het project ver der kunnen verbeteren. De overlast is nog niet allemaal weg en heeft zich verplaatst naar andere wijken en steden.", aldus Barbé. Die voerde verder onder meer aan dat ondanks de geboekte successen de stroom drugstoe risten naar Terneuzen nog al tijd niet is verminderd. Ook De bewindslieden maakten een wandeling door het drugscentrum van de Terneuzense binnen stad. vroeg hij uitbreiding van de po litiecapaciteit in Zeeuws- Vlaanderen en effectievere wet geving om sneller panden te kunnen sluiten waar in drugs wordt gehandeld. Over mogelijke uitbreiding van de politie sprak minister Dijk stal zich voorzichtig uit. Hij er kende dat provincies als Lim burg en Zeeland in verband met de grensoverschrijdende crimi naliteit waarschijnlijk behoefte hebben aan meer politie. In de loop van volgend jaar wordt dat volgens de minister bekeken. Concrete toezeggingen deed Dijkstal niet, net zo min als staatssecretaris Kohnstamm. „De keer ten goede is ge maakt," zei Kohnstamm over de vorderingen in het bestrij den van de drugsoverlast. „Vasthouden is nu noodzaak." Van onze verslaggever Middelburg - Het kan niet zo zijn dat over de Westerschelde allerlei schepen varen waarvan de lading niet bekend is bij de Zeeuwse autoriteiten, aldus minister H. Dijkstal. Hij vindt dat 'niet aanvaardbaar', zo liet hij gister middag in het Middelburgse abdij complex aan het slot van zijn werkbe zoek aan Zeeland weten. Door die onbekendheid wordt in noodge vallen een efficiënte rampenbestrijding gefrustreerd, aldus de minister. Hij be loofde die zaak samen met zijn collega's aan te pakken. Hij kon echter geen ant woord geven op de vraag wanneer schepen verplicht zijn hun ladingen bekend te ma ken. Ook de loodsplicht voor de schepen op de Westerschelde moet er zo snel mogelijk komen, aldus Dijkstal. Wanneer blijft ech ter ook onduidelijk. Nog steeds varen er schepen zonder loods aan boord naar Ant werpen. Het wachten is niet alleen op rati ficatie van het drie jaar geleden opgestel de Schelde-reglement door de Belgen, waarin de loodsplicht is geregeld. Ook het Nederlands parlement heeft het nog steeds niet getekend, moest Dijstal bekennen. Want de adviseur van de Raad van State heeft problemen met de toedeling van 27 procent van de schepen aan Nederlandse loodsen en de rest aan de Belgen. „Kan zo'n strikte verdeling wel met het oog op de vrije concurrentie Bij het loodswe zen denken ze van wel, aldus Commissaris van de Koningin W. van Gelder. Tijdens zijn overleg met de Zeeuwse Stuurgroep Openbare Veiligheid drong de minister aan op veel oefenen. Vooral door de bestuurders zelf. Want de recente ram pen met het Hercules-transportvliegtuig bij Eindhoven en de Dakota bij Den Hel der hebben aangetoond dat bestuurders toch nogal wat steken laten vallen in zulke situaties. Vooral omdat ze niet goed voor bereid zijn. Van Gelder kon hem voor de Zeeuwse situatie gerust stellen. Om de twee weken wordt op provinciaal niveau geoefend. Ook liet de minister de stuurgroep duide lijk weten dat hij in het geheel geen voor stander is van gewestelijke samenwer kingsverbanden voor zaken als brandweer en rampenbestrijding. Of de gemeente, of de provincie of het Rijk zijn verantwoor delijk. Er moet echter geen vierde be stuurslaag komen die zulke verantwoor delijkheden naar zich toe trekt. Als zaken de gemeente overstijgen, komt de verant woordelijkheid op het bordje van de pro vincie. Warm welkom in Terneuzen voor Dijkstal. Burgemeester Van der Doef van Vlissin gen vroeg Dijkstal ook om extra geld voor allerlei zaken die met veiligheid te maken hebben, onder andere de bouw van een zo genaamd veiligheidshuis in Middelburg waar allerlei diensten in gehuisvest wor den. Want Zeeland telt maar weinig inwo ners maar moet relatief veel geld uitgeven door de ongunstige geografische ligging. Hoewel het sinterklaastijd is, zegde Dijk stal niets toe. „Ik heb niet veel te verge ven." Wel beloofde hij de zaak nog eens te bespreken. Ook een super-ambulance voor Zeeuws- Vlaanderen zit er voorlopig niet in. De voertuigen worden dusdanig uitgerust dat ter plaatse slachtoffers goed geholpen kunnen worden. Zeeland krijgt er de ko mende jaren twee, voor de regio's boven de Westerschelde. Maar een derde, dat wordt afwachten.

de Stem | 1997 | | pagina 13