tanme Steltkluut wil monumentale iepen inenten DE STEM Cruciale rol voor Thomaes bij lijsttrekkerschap Provoost' Terneuzens dialect vastgelegd in boekvorm 'Gezinsverzorging is niet alleen boenen Nominaties voor drie Zeeuws-Vlaamse bands Zeeuwse Witte Mars voor rechten kinderen uws KORT Eerste ''regelaars' halen certificaat bij ROC MMENTAAR Actie voor behoud 200 bomen ijftien instellingen verdelen vijftig mille Anjerfonds Zeeland Opnieuw boete voor rijden zonder rijbewijs 4Seks voor een goed doel' in Goes loopt gesmeerd Bij Zeeuwse Popprijzen 1997 Boete voor bezit ploertendoder Initiatief Actie Veilig Kind De Vries-Hommes burgemeester van Schiermonnikoog MBER 1997 A4 i en emotie. Om die reden aansprekende slogans en arkiezingsstrijd in te gaan eleidsideeën die het resul- ocht naar kandidaten met en. In de tijd bijvoorbeeld socialistische beginselen te 'beid een lijst met daarop in de dagen van Drees en niet veranderd. De sociaal- bide emancipatie met een bare mannen en vrouwen Tvaarom zou er minder po- nannen, en ook vrouwelij- Jieid. ng de PvdA-lijst samenge- an-vrouw-onderscheid. An- ;taan enige allochtonen op ■ukkelijk als vertegenwoor- ipten, jongeren of werklo- ten. En het merendeel der rdigers komt uit de Rand- 'erlandse kiezers woont, ïee. Maar die tijd kenmerkt ei dan door realisme. Want it kiezers wonen en dat die insen die op de hoogte zijn sterdam, ontgaat Kok en de geallieerden ijdens de Tweede We- naakt van geld dat de t van in Japan gedeti- militairen te verzach- d met de Japanners om om Zwitserse tegoeden •ocent mocht de Japan den. sperma nde naar duizend vrou- sperma van een donor van hen niet alleen zelf ■n opgelopen, maar ook 3e man die verantwoor ding van het besmette iuca Mencaglia, is dit teerd op beschuldiging van een epidemie. in Tadzjikistan ter en haar vijf vermoe- rmen bij een explosie in in Tadzjikistan. Karine ssariaat voor de Vluch- end Franck Janier-Du- 'an een militie ontvoerd >ry was zaterdagavond ■in het appartement, die lts vond tijdens een con ditie, die Mane probeer- Denemarken jloorse gastanker en een er mensen het leven ge- vaart was omgebouwd, voor een dag op zee. In i en Denemarken, werd j in de mist geramd door Ijf mensen werden bij de rn hen, de twee beman- issersboot, kwamen om in Algerije ordeden als politieagent Idood, hebben artsen en lieren Jrerden gevonden in een van de Belgisch-Hon- i dieren afkomstig. Dat lolitie in Boedapest, ge- "levisiestation RTL-TVI. den op verdenking van lijn acht kinderen. Zijn vijf van deze moorden ie spionnen pn over de arrestatie van gespioneerd te hebben ndse inlichtingendienst sn 'politieke provocatie' noeting tussen de Duit president Jeltsin, giste- voor rechter /eitzer zal zich voor een Irden wegens het schen- rerband met het sluiten j krant De Morgen zater- fabriek, Bernard Gar en aan regels die zeggen (rmeren voordat de aan- f dicht gaat. Het proces gische regering heeft in te zullen slepen wegens pjes zouden, volgens pro- ge, geleiders kunnen zijn ?e variant Creutzfeldt-Ja- de Britse minister van leid Frank Dobson ginë rentieve maatregelen. De van besmetting door >ie zou nihil zijn. Geen van slachtoffers die tot nu toe n aan de BSE-variant zou loor bloedtransfusie. Twee :n echter wel zelf bloeddo- Zeeland Ui onze verslaggeefster Óostburg - Oud-wethouder J. Tho- uit Hoofdplaat speelde een ffüciale rol bij de lobby voor het jsttrekkerschap van J. Provoost nor de VVD in Oostburg. Dit stelt je huidige WD-wethouder A. Ro- besloot zich eind vorige J-eek terug te trekken van de kandida- tailijst voor de gemeenteraadsverkie- jngen. Rosendaal was in eerste instan- je lijsttrekker maar werd tijdens de le denvergadering teruggezet naar de der- je plaats. Fractievoorzitter J. Provoost «erd met grote meerderheid gekozen als nieuwe nummer 1 en beoogd wet houder. In een scherpe brief richting VVD-be- stuur stelt Rosendaal dat deze uitslag tot stand is gekomen via lobbywerk en stemmingmakerij met als achtergrond baantjesjagerij en rancunes uit het ver leden. „Thomaes speelt hierbij een belangrijke rol. Hij heeft erg zijn best gedaan om Provoost op de eerste plaats te krijgen." Volgens Rosendaal heeft de actie van Thomaes vooral met oud zeer te maken. Vier jaar geleden was Thomaes nog lijsttrekker voor de Oostburgse libera len. Het was de bedoeling dat de Hoofd- platenaar wethouder Financiën zou worden. De grote winnaars van de vori ge verkiezingen, Dorpsbelangen en Toe risme (D&T), weigerde echter samen in het college met Thomaes te zitten. Het VVD-bestuur moest kiezen. Of Thomaes moest zich terugtrekken óf de VVD ver loor zijn wethouderszetel. Het bestuur koos voor het eerste en Thomaes ver trok. Vervolgens werd Rosendaal naar voren geschoven als wethouder. „Ik ben ervan overtuigd dat wat vier jaar gele den is gebeurd, heeft meegespeeld in de lobby van Thomaes voor Provoost. Ik nam Thomaes' plaats in terwijl dat he lemaal mijn wens niet was. Het was de wens van het bestuur. Ik stond bepaald niet te trappelen om wethouder te wor den maar heb het toch gedaan. Provoost is toen trouwens ook gevraagd maar hij wilde helemaal niet, omdat hij toen net zijn horecazaak had opgestart. Ik heb het idee dat Thomaes nog steeds rancu nes naar mij heeft omdat ik hem van z'n plaats heb geduwd terwijl ik daar geen invloed op had. Thomaes reageert op de ledenvergade ring waar bij tweederde van de leden op Provoost heeft gestemd. „Van de 65 aanwezigen stemden er 45 voor Pro voost en twintig voor Rosendaal. Het zou voor mij een hele taak zijn geweest om al deze mensen om te praten. Dat is ook niet gebeurd. Rosendaal is teleurge steld en het is doodzonde voor de WD Van onze verslaggeefster Terneuzen - Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut voert actie voor het behoud van monumentale iepen in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens De Steltkluut dreigen met name in Oost-Zeeuws-Vlaan deren op korte termijn alle iepen te verdwijnen. Steeds meer bo men krijgen de gevreesde iepen ziekte onder de leden. Om te voorkomen dat deze monumenta le iepen uit het Zeeuws-Vlaamse landschap verdwijnen, moeten de bomen worden ingeënt. En dat Op dit moment telt Zeeuws- ïlaanderen nog maar tweehon derd iepen (begin 1996 waren dit ernog 349). Mooie groepen monu mentale iepen staan er nog langs de Baud'eloodijk, Hooglandse'1 dijk, Zoutelandsedijk en Platte dijk, allen binnen de gemeente Honténisse en d'e Hulsterseweg bij Axel. De cultuurhistorische, land schappelijke en ecologische waarden van de overgebleven bo men zijn volgens De Steltkluut zo dat het een enorm verlies zou zijn als ze zouden verdwijnen. Daarom heeft het bestuur van de natuurbeschermers besloten om actie te gaan voeren om geld voor inentingen bijeen te brengen. Het inenten kost gemiddeld tus sen de vijftig en honderd gulden per boom. De Steltkluut heeft een paar maanden geleden het initia tief genomen om met een aantal grote terreinbeheerders zo'n in entingscampagne te bespreken. Staatsbosbeheer is bereid een flink aantal van de iepen op haar dijken in de Kop van Ossenisse te behandelen. Ook een aantal an dere organisaties staan hier vol gens De Steltkluut in principe po sitief tegenover. „Misschien is het zo dat er men sen zijn die een speciale band met een 'öfmeerdere iepen 'hebben ren die het financieel kunnen opbren- „gen om wat bij te dragen aan het behoud. Daarom "tvillen we ieder een oproepen om een vrijwillige financiële bijdrage voor een of enkele bomen. Daar willen we di rect bij zeggen dat men zich moet realiseren dat het inenten jaar lijks moet gebeuren, een kwestie van de lange adem dus," aldus het bestuur. Iedereen die wil helpen, kan bij De Steltkluut in Terneuzen te recht. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De eerste twaalf deelnemers van de cursus meet- en regeltechniek die het Terneuzense installatiebedrijf Elek tron samen met het ROC heeft opgesteld, krijgen donderdag hun certificaat uitgereikt. Hiermee wordt voorzien in de be hoefte aan gespecialiseerd perso neel dat nodig is voor het installe ren en in bedrijf nemen van meet- en regelinstallaties. Omdat er op de markt geen passende cursus voor deze techniek bestond die aansloot bij het kennisniveau van het personeel, ging Elekron de sa- Van onze verslaggeefster Temeuzen - Het Anjerfonds Zeeland heeft dit jaar aan vijf tien Zeeuwse organisaties ruim 52.000 gulden toegekend. Muziekverenigingen, orkesten) ziekenomroep en fanfares uit heel «eland kunnen een subsidie van het Anjerfonds tegemoet zien. In Zeeuws-Vlaanderen komen zes "ganisaties in aanmerking voor het geld. Het Zeeuws-Vlaams Jeugdorkest r«e Young Ones' uit Hulst ont- var>gt 1900 gulden voor instru menten, de fanfare Weldoen Door '«maak uit Clinge krijgt ruim '■400 gulden voor instrumenten, het hervormde kerkkoor Jubilate feo uit Driewegen krijgt 2.150 §ulden voor kleding, het muziek gezelschap Excelsior uit Nieuw- v''et ontvangt 5.400 gulden voor instrumenten, kleding en jubi- hium, de Showband Jong Axel hnjgt ruim 3.300 gulden voor in strumenten en de muziekvereni- §tng ENZK uit Hoek ontvangt ■250 gulden, eveneens voor in strumenten en kleding. Van onze verslaggeefster Goes - Een 22-jarige vrouw uit Goes is in zeven maanden tijd voor de vierde keer ge pakt terwijl ze zonder rijbe wijs in een auto reed. De politie betrapte haar za terdag opnieuw in haar woonplaats. Voor de vierde keer ook kon de politie niet meer doen dan een proces verbaal opmaken. De Goese rijdt steeds in een auto van iemand anders, zodat de po litie het voertuig niet in be slag kan nemen. Ex-wethouder Van Rooijen houdt in zijn hand het eerste exemplaar van het boek 'Terneuzen van Toen tot Noe'. Auteur Bram Verlin de kijkt toe. FOTO WIM KOOYMAN menwerking met het ROC Wester- schelde aan. De opleiding is op het niveau van middelbaar en hoger beroepsonderwijs en is speciaal gericht op de combinatie van in stallatietechniek en trouble shoo ting. De cursus bestaat voor de helft uit theorie en voor de helft uit praktijk. Zo is de cursus toege spitst op de industriële bedrijven in de regio en sluit de opleiding aan op de veranderingen binnen de onderhoudsdiensten. Het praktijk-gedeelte van de cur sus werd gegeven in het practicum lokaal van de afdeling procestech niek van het ROC Westerschelde waar gebruik gemaakt werd van het instrumentarium van Elec tron. Zowel de deelnemers, als di verse klanten van het installatie bedrijf hebben zich zeer positief uitgelaten over deze cursus. Van onze correspondent Terneuzen - Steden en dorpen veranderen snel, maar ook de dialecten leggen het af tegen het algemeen beschaafd Neder lands (ABN). Om de herinneringen aan oud Terneuzen en iets van het Terneuzen se dialect te behouden schreef Bram Ver linde verhaaltjes over het oude Terneuzen in de Blideklanken. Zaterdag werd het boek 'Terneuzen van Toen tot Noe' met zijn verzamelde verhalen ten doop gehou den. Zelf had de vierentachtigjarige Terneuzenaar nooit kunnen vermoeden dat zijn verhaaltjes nog eens ooit in boekvorm zouden worden uit gegeven. „In de jaren 1995-1996 heb ik steen- vast een bijdrage geleverd aan de Blideklan ken het huisblad van verzorgingshuis de Bli- de. Ik heb in mijn werkzaam leven heel Zeeuws-Vlaanderen doorgekruist voor groot grutter de Gruyter. Mijn herinneringen gaan terug tot ik vijf jaar was. Toen ik hoorde dat ze het dialect op scholen niet meer leren heb ik besloten mijn verhaaltjes in het dialect te schrijven. Ik stond er zelf verbaasd van hoe veel bijnamen ik onthouden heb." Het eerste exemplaar werd overhandigd aan ex-wethouder J. van Rooijen die nadrukkelijk zijn stempel heeft gedrukt op het huidige Ter neuzen. „Soms denk ik dat ik te onbezonnen ben geweest met het historisch erfgoed. Ik hoop dan ook veel te kunnen leren van het boekje." De lezer van het boek krijgt de indruk dat ie dere Terneuzenaar wel een bijnaam had. Bij namen als Kees Keutel, Jantje Paling en Kaot- je Vetkoeke roepen bij veel oud-Terneuzen- aars herinneringen op aan markante figuren. Het geven van bijnamen is lang doorgegaan. Wat te denken van Tikje en Jas en Co. Deze drie namen die bij het lezen van het boek bij mij boven kwamen. Eindredacteur Ed Elve: „Het boek is dan een feest van herkenning. Ik denk dan ook dat velen meekunnen doen met het feest der herkenning." Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste deel heet wandelin gen door Terneuzen het tweede deel is een ver volg en heet Over Terneuzen. De 71 nostal gische verhaaltjes worden door Bram levendig verteld. In een van de anekdotes vertelt de schrijver dat hij met een stel kwajongens een enorme hoop op een krant deponeerde. Hier mee ging hij naar vrouw Gerreman die een winkeltje had op 't Diekje. „Buure wil je da asjeblief is wegen." Vrouw Gerreman lei 't pakje op de weegschaole en zei 't gewicht. De buurjongen zei: „Nou buure da's flink gesche ten voor zo'n kleine jongen. Het verhaal nagetrokken bij de familie Gerre man. „Ja, ik ken het verhaal, zegt Piet Ger reman. „Het gaat over mijn overgrootvader. Het was dus niet vrouw Gerreman, maar mijn overgrootvader die erg klein was van stuk en de kwajongens dus niet te pakken kon krij gen." Het boekje is een uitgave van de Heemkundi gekring en kost f30. Van onze verslaggeefster Aardenburg - De Stichting Protestants Steunfonds voor Algemeen Maatschappelijk Werk en gezinsverzorging West-Zeeuws-Vlaanderen vierde afgelopen zaterdag haar vijftigjarig bestaan in De Elderschans in Aardenburg. Tijdens de reünie en receptie ontmoetten oude bekenden el kaar weer en was het tijd om terug te blikken op vijftig jaar gezinsverzorging en maat schappelijk werk. Op de tafels lagen tientallen knipsels en boekjes over de werk zaamheden van de stichting door de jaren heen. In 1947 ging de ge zinszorg, op initiatief van de ker ken, van start. Er kwam een pro testantse en een katholieke stich ting. Met name vlak na de oorlog en tijdens de watersnoodramp in 1953 waren het drukke en zware tijden voor de gezinsverzorgsters. Veel gezinnen woonden na de oorlog in noodwoningen en er werd armoede geleden. Als de nood te hoog werd voor deze ge zinnen, kwam de stichting in beeld om de helpende hand te bieden. Naast het schoonhouden van de huizen, fungeerden de jonge vrouwen ook als praatpaal voor de sociaal zwakkeren. In de jaren zestig ging het snel met de welvaart in Nederland. De gezinszorg werd een algemeen geaccepteerde hulpvorm die niet langer alleen door de kerken werd gefinancierd. Begin jaren zeventig fuseerden de twee stich tingen tot een zelfstandige instel ling voor maatschappelijke dienstverlening. Wat bleef was de Reünisten kijken naar foto's en knipsels van vijftig jaar Stichting Protestants Steunfonds voor Algemeen Maatschappelijk Werk en gezinsverzorging West-Zeeuws-Vlaanderen. foto wim kooyman I I I I I MAANDAG 1 DECEMBER 1997 A5 dat hij zo reageert. De beslissing van de leden om Provoost op 1 te zetten heeft veel meer met de prestaties van Rosend aal te maken. Niemand in de straat kent Rosendaal, hij heeft de afgelopen vier jaar te weinig initiatieven naar voren gebracht en dat heeft hem nu genekt. Hij kan binnen het gemeentehuis zijn zaakjes dan wel goed voor elkaar heb ben maar buiten dit huis weet bijna nie mand wat hij doet of wie hij is." Volgens Thomaes had Rosendaal op be paalde momenten veel feller moeten zijn. „Politiek is keihard, dat zie je maar weer. Ik vind dat Rosendaal met modder gooit en daar is hij nu te laat mee." Van onze verslaggeefster Goes - De actie 'seks voor het goede doel' loopt gesmeerd. De meiden van Buro Karin Sexclub in Goes hadden gister- - avond ruim drieduizend gulden bij elkaar verzameld. Het geld verdwijnt niet in de beurzen van de acht meisjes en de exploitant maar wordt overgemaakt naar het Aidsfonds. Het was eerst de bedoeling dat de actie alleen op vrijdag zou plaatsvinden maar al snel werd besloten dit te verlengen tot maandagavond. „Om nog meer geld in te zamelen voor het Aidsfonds hebben we tevens een loterij aan onze actie verbonden," vertelt exploitante M. Eversdijk van Buro Karin. „Een van onze meiden kwam op dit idee. Ze is bij alle winkels in Goes geweest en kwam terug met meer dan honderd presentjes. We hebben toen lootjes gemaakt en elke klant kan door dit initiatief extra geld geven aan het fonds. De hoofdprijs van onze loterij is een gratis wip." Volgens Eversdijk is iedereen enthousiast over de actie. „Alleen maar positieve geluiden en met die loterij erbij is het helemaal leuk geworden. Onze lootjes zijn nog niet op, vandaar dat we heb ben besloten tot vanavond door te gaan." Aanleiding voor de actie is de jaarlijkse Wereld Aidsdag. Evers dijk hoorde vorig jaar van haar kapper dat hij op deze dag spe ciaal voor het Aidsfonds werkt. Ze vond dat een idee dat navol ging verdiende. En zo werd de actie 'wippen voor een goed doel' geboren. Van onze verslaggever Middelburg - Drie Zeeuws-Vlaamse bands zijn genomineerd voor de Zeeuwse Popprijzen 1997 die op vrijdag 27 december in Vlissingen worden uitgereikt. De West-Zeeuwsvlaamse groep Oblivious to the Obvious is ge nomineerd in de categorie Beste demo/CD-R voor de grunge-de mo 'Oblivious'. Zij moet het opnemen tegen streekgenoot Them Bones, een vijfkoppige heavy metal en po- wer-funk band uit Axel/Breda, die is genomineerd voor 'Green Leather Seat Music'. In dezelfde categorie zijn ook Skiff uit Zie- rikzee en Not James Dean uit Van onze verslaggeefster Terneuzen - Een 16-jarige Ter neuzenaar werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Noord straat aangehouden omdat hij in het bezit was van een ploertendo der. Het bezit hiervan is verboden en het leverde de jongen een boete op van driehonderd gulden. De Terneuzenaar bleek tevens in het bezit van een beetje marihuana. Toen alles in beslag was genomen door de politie, kon de jongen na verhoor en betaling naar huis. Driewegen (Zuid-Beveland) ge nomineerd. De Terneuzense 'braindead' groep Mindlink is zelfs kansheb ber in twee categorieën. In de categorie'Beste CD', voor 'Desi derata' en als 'Beste Band'. In beide categorieën strijden ze om de eer met het deels Walcherse, deels Bevelandse B10f en de groep Scalemodels uit Goes. Daarnaast zijn er nog de Beve landse groep Surrender (beste band) en Plan Bee (beste cd) uit Vlissingen. In de categorie 'Dance' zijn drie bands genomineerd: EMO, Vóidd en ITO Volt Lovers. De laatste, een twee koppige house- act uit Middelburg, stond on langs nog op het podium tijdens Ledelpop in Oostburg, evenals Them Bones en Mindlink, die het festival afsloot. De prijsuitrei king vindt plaats in het Arse naaltheater in Vlissingen. De prijs bestaat uit een trofee, in de vorm van een acrylaat-zuiltje. De organisatie van de Zeeuwse Popprijzen is in handen van de Stichting Popmuziek Zeeland in Middelburg. De wedstrijd wordt dit jaar voor de vierde keer ge houden. Stichting Protestants Steun fonds. Jan Scheele is al 27 jaar lang voorzitter van het steunfonds. In zijn toespraak gaf hij een kort historisch overzicht van de stich ting. Opmerkelijk was de huis vesting voor de gezinsverzorg sters in de begintijd. Dit was een nissenhut in Waterlandkerkje die daarvoor geschikt werd gemaakt. In latere jaren werd een 'inter naat' gebouwd in Schoondijke. Nu biedt het steunfonds alleen nog financiële steun wanneer de eigen bijdrage voor sommigen niet is op te brengen. H. Eversdijk benadrukte in zijn toespraak dat al snel duidelijk werd, dat het bij gezinsverzor ging niet alleen ging om poetsen en boenen maar ook om de bege leiding van in de knoop geraakte mensen. „Een vijftigjarige feliciteer je. Dat doe ik niet. Eigenlijk zou je met schaamte moeten constate ren dat zo'n instantie als de steunstichting er nog is. In een goed geplaveid voorzieningstelsel zoals Nederland dat heeft, blij ken er dan toch nog momenten te zijn die je confronteren met men sen die geen kant meer uitkun nen. We spreken zo vaak over een zorgzame maatschappij, waar je 'omziet naar een ander'. Dat heb ben de kerken in 1946 ingezien en ik hoop dat we dat in 1997 en vol gende jaren nog steeds ter harte blijven nemen." Van onze verslaggeefster Middelburg - In navolging van België, wordt ook in Zeeland een Witte Mars gehouden ter bescherming van het kind. De ma- nifestie vindt plaats op woensdag 10 december - de dag van de rechten van de mens - in Middelburg. De mars is een initiatief van de Actie Veilig Kind. Deze Actie is begin dit jaar gestart door de Souburgse C. Milia. De Actie Veilig Kind strijdt tegen het in bezit hebben van kinderporno, kindermishandeling en pleit voor betere opvang, verandering van de verjaringstermijn van aanklachten tegen daders en strengere straffen voor daders. Inmiddels heeft de Actie meer dan tienduizend handtekenin- Van onze verslaggeefster Leeuwarden - Greet de Vries- Hommes, oud-gedeputeerde van de provincie Zeeland, wordt burgemeester van Schiermon nikoog. De Vries-Hommes is nu nog eer ste burger van het Friese Nij- efurd. Ze ruilt met haar collega in Schiermonnikoog, de veelbe sproken J. Boekhoven die burge meester wordt van Nijefurd. Greet de Vries-Hommes was van 1987 tot 1993 lid van het dage lijks bestuur van de provincie Zeeland. Haar is toegezegd dat ze kan terugkeren naar Nijefurd. De aanstelling van Boekhoven is tijdelijk: tot april 1999. gen verzameld die 10 december worden aangeboden aan verte genwoordigers van justitie, Ge deputeerde Staten Zeeland en de Raad van Kerken. Om 15.30 uur wordt gestart te genover het NS-station (Loska- de) met de Witte Ballonnen Mars. In optocht wordt gelopen via Koningsbrug, Segeerstraat, Lange Delft, Markt naar de Lan ge Jan/Nieuwe Kerk. Daar wor den de ballonnen opgelaten en is er binnen een programma voor zowel kinderen als volwassenen. De Actie Veilig Kind hoopt met deze manifestatie een indrin gend beroep te doen op politiek, justitie en kerken om deze pro blematiek ter harte te nemen en de gevolgen te dragen. De witte ballonnen sluiten aan bij de Bel gische acties rondom de affaire Dutroux. De actie wordt onder steund door het Samenwer kingsverband Seksueel Geweld en godsdienst. Er is een uitge breid comité van aanbeveling dat bestaat uit uiteenlopende vertegenwoordigers van de Zeeuwse samenleveving. Het programma bestaat niet al leen uit de manifestatie. Er wordt ook muziek gemaakt, er is een poppenspel en er zijn stand jes van Unicef, kindertelefoon, VKM en Defence for Children International.

de Stem | 1997 | | pagina 5