6 Zuid-Afrika wilde De Jonge doden' GOED KOOP 'Creutzfeldt-Jakob donor' schokt Groot-Brittannië Steltkl monu iepen n Winnie Mandela: 'Na woensdag zullen ze het begrijpen' 3? Europa in bereik Iraakse raketten Cruciale i Volkstelling Turkije houdt iedereen binnen Politiek Praag in crisis na aftreden Klaus KORT m Eerste 'regel certificaat bi DE STEM BUITENLAND Vrijdag uitgegeven boek: BROCCOLI DE STEM COMMENTAAR Afspiegeling Actie voor behoud i i i MAANDAG 1 DECEMBER 1997 A4 Rijswijk/Johannesburg - Win- nie-Madikizela Mandela heeft dit weekeinde haar stilzwijgen verbroken over de vernietigen de getuigenverklaringen die deze week over haar werden afgelegd voor de Waarheids- en Verzoeningscommissie in Zuid-Afrika. In een vraagge sprek met het KRO-program- ma Netwerk wees zij alle be schuldigingen van de hand. „Ik heb nooit tegen mijn eigen volk gevochten," aldus een duide lijk geëmotioneerde Winnie Man dela. „Hoe zou ik dat kunnen? Ik zou nooit tegen mijn eigen volk vechten." Ze ging niet in op de specifieke beschuldigingen, zoals die de af gelopen week tegen haar zijn ge uit. Wel beklaagde ze zich over de samenstelling van de commissie. „Ik zie ze daar zo zitten, op een rijtje. Allemaal blanke juristen. Is het u ook opgevallen dat er niet een zwarte jurist bijzit? Je vraagt je af hoeveel waarheid er zal wor den achterhaald door deze Waar heidscommissie." Ze leek daarmee vooral te refere ren aan de advocaten die de afge lopen week de reeks getuigen ver hoorden. In de Waarheidscommis sie, waarin ook zwarten, Indiërs en kleurlingen zitten, zijn blanken in de minderheid. Bovendien is de voorzitter van de commissie zwart. De Netwerk-journalisten spraken zaterdag met de voormalige echt genote van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela. Ze de den dat in de marge van de ope ning als museum van het huis, dat de Mandeia's in het verleden deel den. Staande bij het huis werd ze op nieuw emotioneel, toen ze herin nerde aan de jaren van strijd tegen de Apartheid. Die strijd was de moeite waard geweest, zo bena drukte ze. „Als hij (Mandela) uit de gevangenis kon komen en ons volk naar de bevrijding kon lei den, dan was dat de strijd waard." Mandela benadrukte dat alles wat ze had gedaan, was gebeurd in het kader van haar werk voor de ver boden gewapende tak van het ANC, Umkhonto we Sizwe. Als die niet had gevochten zoals zij deed 'dan zouden onze leiders nu nog steeds in de gevangenis zit ten'. In antwoord op de opmerking van de Nederlandse journalist, dat de recente gebeurtenissen voor velen in Nederland zeer verwarrend Door Bart Luirink Johannesburg - Een Zuid-Afrikaanse politie-eenheid heeft aan het einde van de jaren tachtig het plan gehad om de Nederlander Klaas de Jonge in Amsterdam om het leven te brengen. Dat blijkt uit het afge lopen vrijdag in Zuid-Afrika verschenen boek 'Into the heart of dar kness, Confessions of apartheid's assassins' van de journalist Jacques Pauw. Pauw baseert zijn bewering op ge sprekken die hij voerde met Fer- die Barnard, een oud-politieman en naaste medewerker van Euge ne de Koek. Deze commandant van Vlakplaas, de geheime basis nalrij Pretoria vanwaaruit de offi ciële doodseskaders opereerden, werd vorig jaar tot meermalen le venslang veroordeeld vanwege di verse moorden, diefstal, fraude en mishandeling. Barnard wordt er van verdacht in 1989 de antropo loog en anti-apartheidsactivist dr. DSvid Webster om het leven te hebben gebracht. In het begin van de'jaren negentig was hij betrok- (ADVERTENTIE) 500 gram Nu In örtf sj°'e SMITHS 1 voordwtójL SUPERCHIPS diverse smaken «5*^* zak 300 gram van^l3 MAITRE PAUL LUXE SCHNITTEN diverse smaken e-x#*" per stuk van^r^ Aanbiedingen geldig van ma. 1 t/m za. 6 nov. 1997. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS ken bij campagnes om Winnie Mandela in diskrediet te brengen. De Nederlander Klaas de Jonge werd in 1985 door de Zuid-Afri kaanse politie gearresteerd op verdenking van wapensmokkel voor het ANC. Tijdens een rondrit door Pretoria wist De Jonge zijn belagers van zich af te schudden en vluchtte de Nederlandse am bassade binnen. In 1987 was het toenmalige minderheidsbewind bereid De Jonge ongehinderd uit Zuid-Afrika te laten vertrekken. Uit het afgelopen vrijdag versche nen boek kan nu worden afgeleid dat de haatgevoelens tegen De Jonge onder de medewerkers van de veiligheidsdiensten na zijn ver trek volop voortleefden. Volgens Barnard was het plan om zich op De Jonge te wreken door een bom in zijn postbus in Amsterdam te deponeren. Barnard zegt dac. uiteindelijk van het plan werd afgezien, maar kan zich niet herinneren waarom. Het is overigens twijfelachtig of de doodseskaders wel volledig van hun plan afzagen. De Jonge is aan een oog blind en vermoedt dat dat het resultaat van een vergifti gingspoging is. Onderzoek van De Jonge, op ver zoek van de Zuid-Afrikaanse Waarheidscommissie en met fi nanciële steun van de Nederland se regering, heeft inmiddels veel nieuwe informatie opgeleverd over het gebruik van chemische en bacteriologische middelen door de Zuid-Afrikaanse politie en het le ger ten tijde van de apartheid. Het onderzoeksrapport werd enkele weken terug aan de Waarheids commissie overhandigd. Daarin zegt De Jonge ook over aanwijzin gen te beschikken dat Franse in lichtingendiensten in 1988 op de hoogte waren van het voornemen van Zuid-Afrikaanse doodseska ders om de ANC-vertegenwoor- digster in Parijs, Dulcie Septem ber, te vermoorden. Dat concludeert de Duitse inlich tingendienst volgens de Duitse krant Welt am Sonntag op basis van een analyse van de huidige si tuatie in Irak en de rapporten van de Unscom-inspecteurs. Een wa peninspecteur van de Verenigde Naties zei tegen de Duitse zon dagskrant dat de controles door Unscom de bouw van de lange-af- standsraketten weliswaar heeft vertraagd maar niet onderbroken. Als de VN-sancties tegen Irak worden opgeheven, zou de Iraakse dictator Saddam Hussein de bouw van de gevreesde raketten kunnen versnellen. Al begin dit jaar stuitten Unscom- inspecteurs op materieel dat ge bruikt kan worden voor de bouw van ballistische raketten met een reikwijdte van zo'n 1500 kilome ter. Daarna ontdekten ze compu tersimulaties voor raketten met eert reikwijdte van 2000 kilome ter. De Duitse inlichtingendienst heeft volgens Welt am Sonntag echter al informatie dat Iraakse weten schappers aan studies werken voör raketten met een reikwijdte van 3000 kilometer. De afstand Bagdad-Maastricht is hemels breed zo'n 3700 kilometer. Met De volkstelling in Turkije hield gisteren iedereen aan huis gekluisterd. Daardoor zag het land eruit als ooit Nederland op een au toloze zondag. foto anp Door Peter Vierenhalm Göynük - Vakantiegangers in Nederland blijven vaak bin nen vanwege het slechte weer. In Turkije was het weer prachtig, maar moesten de toeristen binnen blijven van wege een grote volkstelling. Wee degene die gisteren op straat liep. Hij of zij riskeer de een gevangenisstraf van tien dagen tot een maand. In 1927 telde Turkije iets meer dan dertien miljoen inwoners. Sinds die tijd is de populatie vervijfvoudigd. In 1990, toen de laatste telling werd gehouden, telde men al meer dan 56 mil joen koppen. Gisteren gingen zevenhonderdduizend mede werkers van de zogenoemde Higher Election Council (YSK) met papier en pen op stap voor een nieuwe telronde. Iedereen moest thuis blijven. Ook de toe risten, die een dag lang gevan gen zaten in hun hotel, huisje of appartement. De deelnemers aan het World Cup-driebandentoernooi in het badplaatsje Göynük bij Antalya werden niet gespaard. Biljarter Gerwin Valentijn uit Sint Wille- brord kreeg zaterdagnacht al met de 'avondklok' te maken. „We zitten niet in het hotel waar gebiljart wordt, maar in een ho tel enkele kilometers verderop," vertelt hij. „We hadden zaterdag een leuke avond in het biljartho tel en gingen rond de klok van twee weg. We konden met moei te een taxi krijgen en kregen vervolgens direct bezoek van de politie. We moesten onze papie ren laten zien en ze hebben ons tot aan het hotel begeleid. Was eigenlijk wel mooi. Ik voelde me heel even erg belangrijk." Driebander Louis Havermans uit Zundert was minder te spre ken over de telling. „Er werd een heel formulier ingevuld. Je moest je paspoort laten zien, je naam opgeven, welke opleiding je hebt genoten. Ja, zelfs de voornaam van je vader en moe der moesten ze weten. Belache lijk, maar als je dat niet deed, kom je het land niet meer uit. We moesten dus wel." De verwachting is dat het inwo nertal van Turkije sinds de laat ste telling van 1990 met tien miljoen zielen is toegenomen (66 miljoen inwoners). Rijswijk (anp) - Irak is in het geheim bezig lange-afstandsra- ketten te bouwen die een reikwijdte hebben tot aan Europa. Daarmee zou het een aanval met het chemischewapen VX op Europa kunnen uitvoeren. Van dat zenuwgas heeft Irak volgens de Amerikaanse minister van Defensie William Cohen voldoen de om de hele wereldbevolking uit te roeien. deze raketten zou Saddam het he le Midden-Oosten en grote delen van Europa kunnen bestrijken. Experts gaan ervan uit dat Irak, ondanks zes jaar controles door Unscom, de beschikking heeft over 4000 ton chemische en biolo gische wapens. Twee weken geleden meldde de Engelse krant The Sunday Times al dat Irak Poolse landbouwvlieg- tuigjes heeft omgebouwd tot vliegtuigen die onbemand kunnen vliegen en de miltvuurbacterie Anthrax kunnen verspreiden. Eén kilo Anthrax kan enkele miljoe nen mensen doden. Unscom ver moedt dat Irak enkele tonnen miltvuur in voorraad heeft. Sad dam zou verder beschikken over het zenuwgas sarin en het tien keer zo giftige VX. De Ameri kaanse minister van Defensie Co- hen schatte deze week dat Irak 200 ton VX verstopt. Een deel van deze voorraden is vermoedelijk verstopt in de paleizen van Sad dam. Enkele van de 77 paleizen zouden ook als productielabora torium voor chemische en biologi sche wapens dienen. Irak laat in specties van de paleizen toe, zo lang ze maar niet worden uitge voerd door Unscom-inspecteurs. Door Erwin Tuil Boedapest - Politiek Praag verkeert in een vertrouwens crisis na het toch nog plotse linge aftreden van premier Vaclav Klaus. De langst rege rende regeringsleider in Cen- traal-Europa zei gisteren ge dwongen te zijn tot die beslis sing, nadat vice-premier Jozef Lux, van de Christen-Demo cratische KDU, zichzelf en vier ministers terugtrok uit de coalitie en daarmee de stutten onder de regering vandaan trok. Tsjechië zit daardoor even zonder regering. President Havel riep af gelopen weekeinde de leiders van de drie coalitiepartijen bijeen voor spoedoverleg. Als het niet lukt uit de huidige coalitiepar tijen een nieuwe premier te kie zen, volgen er nieuwe verkiezin gen. De regeringscrisis is veroorzaakt door een banale affaire rond een dubieuze donatie van ruim vier ton aan de partij van Klaus, de Burgerlijke Democratische Partij ODS. Bij controle van de partij boekhoudingen vorig jaar april, vlak voor de verkiezingen, bleek dat de ODS twee donaties ver meldde door een Hongaar en een Mauritiaan van elk zo'n kwart miljoen gulden. De donatie werd een schandaal toen bleek dat de Hongaar al veertien jaar op het kerkhof lag en dat de Mauritiaan niet wist waar Tsjechië lag. Vorige week publiceerden kranten in Praag de werkelijke identiteit van de do nateur: zakenman en voormalig tennisser Milan Srejber. Geheel 'toevallig' kreeg deze vlak na de donatie een lucratieve privatise ringsdeal. Deze Boedapest-Mauritius-affai- re was al bekend bij de laatste verkiezingen, maar de schade bleef toen beperkt. De onthulling van de werkelijke identiteit leid de tot ophef, omdat Klaus elke verantwoordelijkheid van de hand wees en wijst. Bovendien zei hij pas enkele dagen geleden voor het eerst te hebben gehoord van Srejbers donatie. President Havel maakte de lei ding van de ODS dit weekeinde uit voor 'leugenaars'. Een kreet die ongetwijfeld navolging vindt onder de bevolking, want bijna niemand gelooft dat Klaus tot voor enkele dagen onwetend was. Een tweede schandaal dat de ODS en passant verder in diskre diet brengt, betreft een Zwitserse bankrekening waarop miljoenen zijn opgeborgen. Een dergelijke rekening druist in tegen de wet en bovendien rijst de vraag waar dat geld vandaan komt. Ook hier van zegt Klaus niets te weten. De ontkenning en de hooghartige »Na vijf jaar is er een eind ge komen aan het bewind van pre mier Klaus in Tsjechië, foto anp wijze waarop de premier aan zijn onschuld vasthoudt, passen in zijn gedragsprofiel. Ook nu zijn voor Klaus anderen schuldig aan de misère, zoals zijn mogelijke opvolger, Jozef Lux. Deze koes tert al langer ambities en zijn be slissing om de KDU uit de coali tie te halen heeft daar alles mee te maken. Met een beetje goede wil is een nieuwe dolkstootlegen de in de maak. Ook de media krij gen onder uit de zak. Klaus is geen liefhebber van volledige persvrijheid en de rol die de pers speelt in dit schandaal zal die zijn, antwoordde ze zeer gekwetst te zijn door de vele beschuldigin gen. Maar haar eigen getuigenis zal duidelijkheid verschaffen over wat er werkelijk gebeurd is, zo be loofde ze. „Na woensdag zullen ze het begrijpen." Winnie Mandikizela-Mandela verschijnt woensdag voor de Waarheids- en Verzoeningscom missie om zich te verdedigen tegen de beschuldigingen van moord, aanslagen, martelingen en intimi datie. KIEZEN IS DOORGAANS een zaak van intuïtie en emotie. Om die reden is er politieke partijen veel aangelegen met aansprekende slogans en sympathiek overkomende lijsttrekkers de verkiezingsstrijd in te gaan Het zijn minder de partijprogramma's en beleidsideeën die het resul taat bepalen dan de poppetjes. Dat is nooit anders geweest. Er is altijd gezocht naar kandidaten met wie groepen kiezers zich konden identificeren. In de tijd bijvoorbeeld dat het katholieken niet toegestaan was de socialistische beginselen te omarmen, presenteerde de Partij van de Arbeid een lijst met daarop enige symboolkatholieken. Die tijd is over, maar het principe waarmee in de dagen van Drees en Suurhof kandidaten geselecteerd werden, is niet veranderd. De sociaal democratie komt in deze dagen van voltooide emancipatie met een lijst voor de dag waarop het aantal verkiesbare mannen en vrouwen vrijwel gelijk is. Uitstekend natuurlijk, want waarom zou er minder po litiek talent zijn onder vrouwen dan onder mannen, en ook vrouwelij ke kiezers zoeken een identificatiemogelijkheid. Het rekenkundig principe waarmee Dunning de PvdA-lijst samenge steld heeft, geldt echter alleen voor het man-vrouw-onderscheid. An dere verschillen komen er bekaaider af. Er staan enige allochtonen op de lijst, een kandidaat presenteert zich nadrukkelijk als vertegenwoor diger van homoseksuelen, maar gehandicapten, jongeren of werklo zen moeten het doen zonder representanten. En het merendeel der aankomende roze-rode volksvertegenwoordigers komt uit de Rand stad. Alsof daar tachtig procent van de Nederlandse kiezers woont. De Partij van de Arbeid gaat met haar tijd mee. Maar die tijd kenmerkt zich eerder door een mannelijk schuldgevoel dan door realisme. Want dat er ook buiten het centrum van de macht kiezers wonen en dat die zich graag vertegenwoordigd zien door mensen die op de hoogte zijn van de problemen buiten Den Haag en Amsterdam, ontgaat Kokende zijnen. mening niet verbeteren. De eco noom Klaus werd als premier weliswaar gerespecteerd en ge waardeerd, geliefd is hij nooit ge weest. Vanaf zijn aantreden in 1992 is hij vooral gezien als een kundig man die op wat hooghar tige wijze de Tsjechen door de transformatie heen zou leidden. Zijn capaciteiten als gewiekst politicus hebben daarbij zeker geholpen. Klaus is synoniem met de Tsje chische transformatie en de markteconomie zonder franje. Aanvankelijk was hij daarmee zeer succesvol, maar de economi sche motor hapert al geruime tijd. De oorzaken daarvoor wor den vooral gezocht bij het beleid van diezelfde Klaus. Nu is hij vooral de man van de harde be zuinigingen. Vaclav Klaus, de 'Thatcher van Centraal-Europa', bleek in inter views harder dan het Engelse voorbeeld en evenaarde haar in arrogantie. In beide gevallen ech ter leek niet een schandaal de fi guur te kunnen aantasten. Klaus overleefde afluisterschandalen, privatiserings- en bankschanda len. Hij is nu genekt door een half miljoen gulden van een Tsjech die officieel een dode Hongaar en een onwetende eilandbewoner was. Intussen maakt Tsjechië zich op voor de eerste politieke crisis van formaat na vijf jaar rust, stabili teit en successen. Zwitsers misbruikten geld geallieerden Londen - De Zwitserse regering heeft tijdens de Tweede We reldoorlog op grove schaal misbruik gemaakt van geld dat de geallieerden hadden gestuurd om het lot van in Japan gedeti neerde Britse en Amerikaanse burgers en militairen te verzach ten. Bern sloot in het geheim een akkoord met de Japanners om 40 procent van het geld aan te wenden om Zwitserse tegoeden uit Tokio terug te halen. De overige 60 procent mocht de Japan se regering naar eigen goeddunken besteden. Kliniek werkt met besmet sperma Rome - In heel Italië is een zoektocht gaande naar duizend vrou wen, die kunstmatig bevrucht zijn met sperma van een donor met hepatitis C. De kans is groot dat veel van hen niet alleen zelf deze ernstige vorm van geelzucht hebben opgelopen, maar ook hun echtgenoot en kind hebben besmet. De man die verantwoor delijk wordt gehouden voor de verspreiding van het besmette sperma, de Florentijnse gynaecoloog Luca Mencaglia, is dit weekeinde met drie medewerkers gearresteerd op beschuldiging van fraude en moedwillige verspreiding van een epidemie. VN-medewerkster gedood in Tadzjikistan Doesjanbe - Een Franse VN-medewerkster en haar vijf vermoe delijke ontvoerders zijn gisteren omgekomen bij een explosie in een flat in Doesjanbe, de hoofdstad van Tadzjikistan. Karine Mane, die werkte voor het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN (Unhcr), en haar vriend Franck Janier-Du- bry werden op 18 november door leden van een militie ontvoerd uit hun flat in Doesjanbe. Janier-Dubry was zaterdagavond vrijgelaten. Gisteren volgde de explosie in het appartement, die volgens het persbureau ITAR-Tass plaatsvond tijdens een con frontatie tussen de ontvoerders en de politie, die Mane probeer de te bevrijden. Vier doden bij bootongeluk Denemarken Kopenhagen - Een botsing tussen een Noorse gastanker en een Deense vissersboot heeft gisteren aan vier mensen het leven ge kost. De vissersboot, die voor de pleziervaart was omgebouwd, had de haven van Kopenhagen verlaten voor een dag op zee. In de Oeresund, de zeestraat tussen Zweden en Denemarken, werd het schip in de buurt van het eiland Ven in de mist geramd door de onder Noorse vlag varende tanker. Vijf mensen werden bij de aanvaring van boord geslingerd. Vier van hen, de twee beman ningsleden en twee passagiers van de vissersboot, kwamen om het leven. Zeker 30 doden bij geweld in Algerije Algiers - Moslimextremisten die zich voordeden als politieagent hebben in Algerije zeker 29 mensen gedood, hebben artsen en getuigen gezegd. Botten in tuin Pandy van dieren Brussel - De botten die vorige week werden gevonden in een Hongaars huis dat eigendom is geweest van de Belgisch-Hon gaarse dominee Andras Pandy, zijn van dieren afkomstig. Dat heeft Lajos Kovacs, commissaris van politie in Boedapest, ge zegd tegen het Franstalige Belgische televisiestation RTL-TVI. Pandy (71) wordt in België vastgehouden op verdenking van moord op twee vrouwen en vier van zijn acht kinderen. Zijn oudste dochter Agnes heeft bekend bij vijf van deze moorden betrokken te zijn geweest. Rusland kritiseert arrestatie spionnen Moskou/Bonn - Rusland is zeer verbolgen over de arrestatie van twee Duitsers die ervan verdacht worden gespioneerd te hebben voor Rusland. De Russische buitenlandse inlichtingendienst SVR noemde de arrestaties zaterdag een 'politieke provocatie' aan de vooravond van de informele ontmoeting tussen de Duit se bondskanselier Kohl en de Russische president Jeltsin, giste ren in Moskou. Renault-directeur mogelijk voor rechter Brussel - Renault-directeur Louis Schweitzer zal zich voor een Brusselse rechtbank moeten verantwoorden wegens het schen den van de Belgische arbeidswetten in verband met het sluiten van de fabriek in Vilvoorde, zo heeft de krant De Morgen zater dag gemeld. Schweitzer en de ex-directeur van de fabriek, Bernard Gar- smeur, zouden zich niet gehouden hebben aan regels die zeggen dat een firma de werknemers moet informeren voordat de aan kondiging wordt gedaan dat een bedrijf dicht gaat. Het proces zou 16 januari 1998 beginnen. De Belgische regering heeft in maart gezegd Renault voor de rechter te zullen slepen wegens overtreding van de arbeidswetten. Door Bob van Huët Londen - Oogweefsel van een Schotse vrouw die leed aan de nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob is per abuis getransplanteerd op drie an dere personen. De Britse donorautori teiten waren niet ingelicht over de re sultaten van een lijkschouwing. Creutz- feldt-Jakob kan alleen bij een autoptie worden bevestigd. Het Britse ministerie van Volksgezondheid heeft een onmid dellijk onderzoek ingesteld naar de gang van zaken. Familieleden van de drie patiënten wa ren diep geschokt. De nabestaanden van de donor niet minder. De 53-jarige vrouw heette formeel overleden aan longkanker. Dat bij de autopsie ook de nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob was geconstateerd was haar familie niet meegedeeld. Deze dodelijke ziekte wordt veroorzaakt door het eten van vlees dat besmet is door de gekke- koeienziekte (BSE). De overleden donor had haar organen reeds lang beschikbaar gesteld voor transplantatie. Maar de Britse trans- plantatiedienst was na haar overlijden nooit verwittigd over Creutzfeldt-Ja kob. De twee mannen en bejaarde vrouw die het oogweefsel ontvingen, weten niet in hoeverre ook zij nu de fa tale ziekte van Creutzfeldt-Jakob riske ren. Een woordvoerder van het ministe rie van Schotse Zaken kon gisteren niets anders zeggen dan dat hij 'zeer be zorgd' was. De Britse regering had al een studie aangekondigd naar de mogelijkheid van overdracht van de nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob door bloedtransfu sie. Dit na aanwijzingen dat de kans op overdracht door transfusie groter zou zijn bij de nieuwe BSE-variant van de ziekte dan bij klassieke Creutzfeldt-Ja kob. Onderzoek hiernaar werd gedaan door professor John Collinge van het Lon- dense St. Mary's ziekenhuis. Britse bloedbanken is gevraagd uit voorzorg witte bloedlichaampjes te ver wijderen uit donorbloed. De witte bloedlichaampjes zouden, volgens pro fessor Collinge, geleiders kunnen zij" van de nieuwe variant Creutzfeldt-Ja kob. Volgens de Britse minister van Volksgezondheid Frank Dobson ging het om preventieve maatregelen. De mogelijkheid van besmetting d°or bloedtransfusie zou nihil zijn. Geen va» de 23 Britse slachtoffers die tot nu V zijn gestorven aan de BSE-variant z°u zijn besmet door bloedtransfusie. Twe® van hen waren echter wel zelf bloeddo noren. yan onze verslaggeefster Oostburg - Oud-wethouder J. Tl maes uit Hoofdplaat speelde cruciale rol bij de lobby voor lijsttrekkerschap van J. Provo voor de VVD in Oostburg. Dit st de huidige WD-wethouder A. 1 sendaal. Rosendaal besloot zich eind voi week terug te trekken van de kandi tenlijst voor de gemeenteraadsverl zingen. Rosendaal was in eerste inst tie lijsttrekker maar werd tijdens de denvergadering teruggezet naar de c de plaats. Fractievoorzitter J. Prove werd met grote meerderheid geko Van onze verslaggeefster Terneuzen - Natuurbeschermin voert actie voor het behoud van m Vlaanderen. Volgens De Steltkluut dreigen met name in Oost-Zeeuws-Vlaan deren op korte termijn alle iepen te verdwijnen. Steeds meer bo men krijgen de gevreesde iepen ziekte onder de leden. Om te voorkomen dat deze monumenta le iepen uit het Zeeuws-Vlaamse landschap verdwijnen, moeten de bomen worden ingeënt. En dat kost geld. Op dit moment telt Zeeuws- Vlaanderen nog maar tweehon derd iepen (begin 1996 waren dit er nog 349). Mooie groepen monu mentale iepen staan er nog langs de Boudeloodijk, Hooglandse^' dijk, Zoutelandsedijk en Platte dijk, allen binnen de gemeente j Hontènissë en dfe Hulsterseweg 1 bij Axel. De cultuurhistorische, land schappelijke en ecologische waarden van de overgebleven bo men zijn volgens De Steltkluut zo hoog dat het een enorm verlies zou zijn als ze zouden verdwijnen. Daarom heeft het bestuur van de natuurbeschermers besloten om actie te gaan voeren om geld voor inentingen bijeen te brengen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De eerste twaalf der en regeltechniek die het Terneu tron samen met het ROC heeft hun certificaat uitgereikt. Hiermee wordt voorzien in de be- i hoefte aan gespecialiseerd perso- neel dat nodig is voor het installe- ren en in bedrijf nemen van meet- en regelinstallaties. Omdat er op de markt geen passende cursus voor deze techniek bestond die aansloot bij het kennisniveau van het personeel, ging Elekron de sa- Vijftien instellingen verdelen vijftig mille Anjerfonds Zeeland Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het Anjerfonds Zeeland heeft dit jaar aan vijf tien Zeeuwse organisaties ruim 52.000 gulden toegekend. Muziekverenigingen, orkesten) ziekenomroep en fanfares uit heel Zeeland kunnen een subsidie van net Anjerfonds tegemoet zien. In Zeeuws-Vlaanderen komen zes organisaties in aanmerking voor het geld. Het Zeeuws-Vlaams Jeugdorkest The Young Ones' uit Hulst ont- vangt 1900 gulden voor instru menten, de fanfare Weldoen Door hermaak uit Clinge krijgt ruim 5.400 gulden voor instrumenten, het hervormde kerkkoor Jubilate Heo uit Driewegen krijgt 2.150 gulden voor kleding, het muziek gezelschap Excelsior uit Nieuw- y het ontvangt 5.400 gulden voor instrumenten, kleding en jubi- jeum, de Showband Jong Axel hrijgt ruim 3.300 gulden voor in strumenten en de muziekvereni ging ENZK uit Hoek ontvangt 4250 gulden, eveneens voor in strumenten en kleding.

de Stem | 1997 | | pagina 4