Randstad domineert PvdA-lijst Yuppen bestormen kandidatenlijst Partij van de Arbeid 'lU Groepen Iraniërs kloppen na afwijzing weer in Rijsbergen aan Oog in oog met een potvis Vrijheid is te koop Onwennig gesprek over Marokkaanse jengd Het @rbeidsbure@u st@@t voor u kl@@r Wilde staking bij overslagbedrijf EBS 'Echte misdadigers niet voor tribunaal' Britse paratroepers ingezet in Nederland Kritiek gewesten: Rivo waarschuwt voor uitsterven van paling DESTEM BINNENLAND A3 On»PÜ A rs f\ op de Kampeer Caravan RAI '97 O van 28 nov. t/m 3 dec. Bisschop Banja Luka krijgt prijs Bedrijven doelwit criminelen 'Psychiater moet jeugd onderzoeken' 1BER 1997 A2 tannië en Ierland: I naar kouder weer langs de noord- en i kans op winterse Idagtemperatuur op sen dalend tot rond 4 dinsdag. Luxemburg: Meest In de kustgebieden nkele winterse buien dag misschien ook in ien (wat) sneeuw. Da gtemperatuur, met op naxima van 1 tot 5 :n Midden-Frankrijk: jemeen bewolkt en op e'e'n van beide dagen regen, in de Jura en Top sneeuw. Daling van uur, met op dinsdag 1 graad in het oosten Ie Vendee. inkrijk: Maandag nog ral en in het Rhone-dal i de Cote d'Azur kans Verder bewolkt en pe- het regen, vooral in de ën ook sneeuw. Mid- jieratuur van 5 graden |on tot circa 12 in de leden. I: In het noorden soms •velden. Elders perioden h. Middagtemperatuur p kust van 16 graden in ïden tot 20 in het zui- In het zuiden zonnige In het noorden be- En vooral langs de Golf Jkaje hier en daar (flink legen. Middagtempera- nd 15 graden, in het ui- luiden 20 of iets hoger, pche Eilanden: Flinke perioden en droog, temperatuur ongeveer en. ba en Ibiza: Geregeld haar aanvankelijk ook lisse noordwestenwind, pijnlijk droog. Middag- ;-atuur maandag om- 17 graden, dinsdag iets (Maandag nog flink wat hogerop in de Apennij- neeuw. Dinsdag in de felijke helft droger en iets |er. Middagtemperatuur graden in het noorden tot Sicilië. fenland en Kreta: Onbe- g met een fiks aantal bui- ns met onweer. Plaatse- ilt veel regen en hogerop bergen valt sneeuw. Dins- het westen van Grieken- nisschien weer wat zon. bgtemperatuur van een J of 13 bij Thessaloniki tot |het zuidwesten van Grie- ~nd, op Kreta en op Rho- land: Maandag op veel sen bewolkt en plaatselijk l, in de heuvels sneeuw, ëraturen amper boven seriand: Op veel plaatsen |lkt en regen of sneeuw, na in de dalen tussen 0 en len. prijk: Veel bewolking en tijd tot tijd regen of pw. Middagtemperatuur veer 3 graden. MAANDAG 1 DECEMBER 1997 ■ba iood 'a(do)| looq japuo 'siniAl I iSij het Aanmeldcentrum in Rijsbergen houden leden van het steunpunt Kerkasiel Iraanse Asielzoekers een wake. FOTO TON 5CHLÜTER Van onze verslaggever Rijsbergen - Een groep van negentien Iraniërs, die na een afgewezen asielverzoek enke le maanden in kerken heeft doorgebracht, heeft gisteren opnieuw voor asiel aange klopt bij het Aanmeldcen trum aan de Ettenseweg in Rijsbergen. De Iraniërs kregen gisteren steun van zo'n vijftien sympathisanten, die bij de poort van het Aan meldcentrum een wake hielden. Zij wilden dit volhouden totdat de Iraniërs opnieuw tot de asiel procedure worden toegelaten. Justitie liet gisteravond weten dat dit inderdaad gebeurt. Het Steunpunt Kerkasiel Iraanse Asielzoekers (Skia) uit Rotter dam, dat het initiatief tot de wa ke nam, heeft daarop haar acties opgeschort. Dit steunpunt vraagt al geruime tijd aandacht voor de problema tiek van Iraanse asielzoekers. Skia vindt dat deze Iraniërs, wier asielverzoek is afgewezen, door de politiek aan hun lot overgela ten worden. „En dat kan niet," aldus Petra Schultz van het Skia. „Je kunt mensen niet veroordelen tot een niemandsland zonder eten, drin ken of onderdak." Zij meent dat de Iraniërs, die on danks hun vergeefse asielverzoek toch niet veilig naar hun eigen land kunnen terugkeren, recht hebben op opvang in een asiel zoekerscentrum. De afgelopen maanden bracht de groep onder de hoede van het Skia door in kerken. Gisteren meldden ze zich gezamenlijk in Rijsbergen. Dat zelfde deden zo'n tien andere Iraniërs, die bij particulieren verbleven. Nu het asielverzoek van de Ira niërs opnieuw in behandeling wordt genomen, vertrekken ze begin deze week naar een op vangcentrum. Was dat niet ge beurd, dan had het Skia ze willen onderbrengen in de Kerk van de Nazarener in Dordrecht en de Ontmoetingskerk in Geleen. In de nieuwe procedure bekijkt jus titie of er sprake is van nieuwe feiten na de laatste afwijzende beschikking op het asielverzoek. De afgelopen weken is in drie rechtszaken beslist dat de betref fende Iraniërs alsnog een plekje moesten krijgen in een asielzoe kerscentrum. Volgens het Skia houden die uitspraken verband met de recente discussie over uit zettingen naar Iran. „Wij vinden dat alle uitgeprocedeerde Ira niërs recht hebben op zo'n goede rechterlijke uitspraak," aldus Schultz. Met acht Iraniërs was gistera vond in Rijsbergen al een eerste gesprek gevoerd. Vandaag wordt met de anderen gesproken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De ontwerp-kieslijst voor de PvdA is niet goed ge vallen bij de gewestelijke PvdA-voorzitters. Op de verkiesbare plaatsen staan te weinig mensen uit de regio. De lijst legt teveel de nadruk op de Randstad. Dat bleek vrijdagavond tijdens een besloten bijeenkomst van het partijbestuur waar de com- missie-Dunning haar lijst offici eel presenteerde. Als het congres in januari de lijst ongewijzigd overneemt, zal de nieuwe Ka merfractie van de PvdA na mei 1998 voor driekwart bestaan uit mensen uit de Randstad. Commissievoorzitter Dunning verwerpt de kritiek. „Alle ge westen zijn vertegenwoordigd, met uitzondering van Flevo land." Hij wijst erop dat de ge westen zelf goede kandidaten konden aandragen. Daarin zijn ze onvoldoende geslaagd, meent hij- „Er is louter geselecteerd op in dividuele kwaliteit en maat schappelijke achtergrond." Poli tieke ervaring speelt minder een rol. Zo is te verklaren dat de hoogste regionale nieuwkomer op een verkiesbare plaats, Frans Timmermans uit Heerlen, niet bekend is in Limburgse PvdA- kringen. Timmermans, die een topfunctie bekleedt bij de Ovse, is door de commissie geplaatst op 18. Brabant is met twee namen ver tegenwoordigd; het huidig Ka merlid Dick de Cloe (22) uit Waalwijk en nieuwkomer Us- man Santi, advocaat, eveneens uit Waalwijk (50). Nieuwkomer uit Gelderland is Lucy Kortram, van origine Surinaamse, goed voor plaats 29. Ook Gerrit (ADVERTENTIE) Schoenmaker, thans wethouder in Middelburg, staat als nieuw komer bij de eerste vijftig en dus op een verkiesbare plaats: 49. In totaal komen achttien nieuwko mers op verkiesbare plaatsen. De gewestelijke voorzitters zijn vrijdag na ruim vijf uur discus sie uiteindelijk toch akkoord ge gaan met de lijst. PvdA-fractie- voorzitter Wallage stelde vrijdag bij wijze van compromis voor elk gewest een of twee PvdA-Ka- merleden 'toe te wijzen'. „Zij moeten dan een goede band gaan onderhouden met het gewest en zouden alle gemeenten een keer moeten bezoeken." De gewestelijke voorzitters gin gen vrijdag ook akkoord omdat de lijst voor het eerst in de ge schiedenis bijna evenveel vrou wen telt als mannen. De lijst telt verder vijf mensen - van wie drie vrouwen - van allochtone af komst op verkiesbare plaatsen. Bovenaan staat partijleider en premier Wim Kok, direct ge volgd door de beoogd fractie voorzitter Jacques Wallage. Karin Adelmund, partijvoorzit ter, staat op drie. Op vier en vijf staan de ministers De Boer (Mi lieu) en Melkert (Sociale Zaken). Ook de bewindslieden Netelen bos (Onderwijs), Pronk (Ontwik kelingssamenwerking) en Ver meend (Financiën) staan bij de eerste tien. Staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken is als vijftiende genoteerd. Minis ter Ritzen (onderwijs) wilde niet op de lijst evenals staatssecreta ris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken). Beiden ambiëren een baan buiten de politiek. Hoogste nieuwkomer is Judith Belinfante, directeur van het Joods Historisch Museum (10). Andere nieuwkomers met een hoge notering zijn Rhadija Arib, van Marokkaanse afkomst (12), en parlementair journaliste Marleen Barth (14) van het dag blad Trouw. Van de tien zittende Kamerleden ruimen Mieke Sterk en Arie de Jong definitief het veld. De an dere acht vertrekkende Kamer leden, onder wie Wim van Gel der, Servaas Huys en Henk Vos, bedankten eerder om uiteenlo pende redenen. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR At m VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor de andere skeletten hebben zich drie musea gemeld, maar welke dat zijn is nog niet bekend. De musea moeten voor van daag laten weten of ze kunnen zorgdragen voor de afvoer van de skeletten. Lukt dat niet dan gaan de potvissen alsnog naar een destructiebedrijf. Het grootste aantal pot vissen dat in een keer op de Nederlandse kust terechtkwam bedroeg tot afgelopen weekeinde drie; in januari 1995 in Kijkduin. In de 16e, 17e en 18e eeuw kwamen dertien tot vijftien potvissen op de Nederlandse kust terecht, in de 19e eeuw niet een. Tot vrijdag had de 20e eeuw een totaal van tien gestrande potvissen opgeleverd. Daar kwa men er dus in twee dagen tijd vijf bij. FOTO ANP VOOR HET eerst spraken zo'n 250 Marokkaanse mannen, vrouwen en jongeren in Den Bosch samen over de problemen van de Marokkaanse jeugd. Het werd een wat on wennig gesprek waarin over en weer veel werd gezegd. Door Tilly van Uffelen ER ZIJN Marokkaanse jongens die geen merkkleding van hun ouders krijgen. Als een jongen dan thuiskomt met een Nike-pak van vijfhonderd piek, vraagt zijn vader soms niet hoe hij eraan komt. Kinderen krijgen te weinig aandacht én te weinig zakgeld. Vaders staan nooit langs het voetbalveld met aanmoedigingen terwijl Nederlandse vaders dat wel doen. Ouders komen ook niet naar schoolavonden terwijl jon geren dat wel willen. Enkele opmerkingen van Marok kaanse jongens die gisteren wer den gemaakt op een conferentie van het Marokkaans Platform Den Bosch. Het platform is een samenwerking tussen studenten vereniging Arabesque, de jonge ren- en oudervereniging, de twee Bossche moskeeën, de stichting Palet en enige onderwijzers en beroepskrachten. De dag werd georganiseerd om Marokkanen in Den Bosch te laten praten over de problemen van de jeugd. Naar deze unieke gebeurtenis kwamen zo'n 250 Marokkanen. Voornamelijk de Marokkaanse vaders kregen het te verduren. Niet alleen van hun kinderen, ook van hun vrouwen. Zij lieten weten dat ze te vaak worden bui tengesloten als het om de opvoe ding van de kinderen gaat. De mannen moeten zich, aldus de vrouwen, ook minder bezighou den met problemen buitenshuis. Ook de sprekers hamerden daar op. Ruzies tussen moskeeën moe ten worden bijgelegd en in Ma rokkaanse gezinnen moet meer samengedaan en gesproken wor den. „Nederlandse ouders nemen hun kinderen mee naar een pret park, Marokkaanse ouders ne men hun kinderen mee naar de zwarte markt in Beverwijk," al dus A. el Ouardi, één van de spre kers. Het systeem van onderwijs, hulp verlening en justitie is ontwik keld voor Nederlanders. Dat moet worden aangepast, vindt Ouardi. „Maar we weten ook dat de afwezigheid van dialoog tus sen ouders en kinderen mede oorzaak is van de problemen." Dat voor het mannelijke deel van het publiek een openlijke ge- dachtenwisseling niet eenvoudig was, bleek uit enkele reacties: „Ik kan hier moeilijk aspecten van het gezin bespreken als er vrou wen en kinderen aanwezig zijn." (ADVERTENTIE) http:Wwww.arbeidsbureau.nl U zoekt werk? 24 Uur per dag kunt u door de vacaturebank van het Arbeidsbureau surfen. En werkgevers klikken eenvoudig op Werkzaken. Enter het Arbeidsbureau! ARBEIDSKmjBUREAll Door Jeroen den Blijker HIJ JUBELDE dat het een lieve lust was. PvdA-partij- leider Wim Kok is maar wat tevreden met de nieuwe Pv- dA-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. „Het is een typisch beeld van een begin selpartij met sociaal-demo cratische wortels," aldus de premier. Maar wie op zoek gaat naar die wortels, komt bedrogen uit. De lijst toont juist aan dat de partij haar traditionele achtergrond verliest en in een rap tempo 'veryuppifiseert'. De lijst van commissievoorzitter Arend-Jan Dunning is daarmee heel anders dan die van Felix Rottenberg, vier jaar geleden. Wie toen op een verjaarspartijtje openlijk durfde te zeggen dat hij PvdA stemde, werd als melaats behandeld. Want had die partij niet de WAO verkwanseld, de nabestaanden- en ziektewet uit gekleed en de koppeling tussen lonen en uitkeringen losgelaten? Rottenberg haalde klinkende namen naar de Kamer, om het sociale profiel van de partij te redden en fors electoraal verlies te voorkomen. Karin Adelmund, Ruud Vreeman en Ferd Crone uit de vakbeweging, Adri Duiveste- ijn van de grootste huurdersor ganisatie de Woonbond. Een noodgreep die werkte: De PvdA verloor in 1994 weliswaar zetels, maar werd wel de grootste rege ringspartij. De PvdA anno 1997 verkeert in een heel andere situatie. Econo misch gaat het goed. Ingrijpende sociale maatregelen kan de rege ringspartij dus achterwege la ten. Bovendien heeft partijleider Kok zich de afgelopen jaren het imago aangemeten van 'staats man in wording'. Kok, die zijn partij nimmer enige zetelwinst bezorgde, heeft hiermee een gou den greep gedaan. Zelfs in libe rale kringen is hij populair. Ook inhoudelijk verzette de par tij de bakens. Kok kondigde tij dens zijn Den Uyl-lezing in 1995 al aan dat de PvdA onder zijn leiding 'de ideologische veren' zal afschudden. Het ontwerp- verkiezingsprogramma van de partij vertoont daarvan alle spo ren. Traditionele PvdA-thema's als armoedebestrijding of be houd van de sociale zekerheid spelen geen prominente rol meer. Ook de 'lijst-Dunning' laat zien dat de partij al fors in de rui is. Onder de nieuwkomers dit keer weinig mensen die de tra- dionele achterban direct zullen aanspreken. Alleen om oud hoofdredacteur van Het Parool Wouter Gortzak (plaats 28) hangt nog een vage geur van ou de linkse tijden: hij komt uit een communistisch nest en was ooit zelf communist. De enige vakbondsbestuurder die nu de partijkaders komt ver sterken is de volkomen onbeken de AbvaKabo-bestuurder Desiré Duijkers (21). Maar onder de eerste vijftig van de lijst wel veel doctorandussen, de meesten in de leeftijd tussen de dertig en de veertig. Allen hebben belangrij ke functies vervuld, in het open baar bestuur of op universitei ten. De PvdA, die decennia lang voor het politieke spel voorna melijk oud-ambtenaren en on derwijzers inzette, is er zelfs in geslaagd twee mensen uit het be drijfsleven te strikken. De lof trompet van Kok is daarmee ge makkelijk te verklaren: de lijst is hem op het lijf geschreven. So cialistische scherpslijpers ont breken. Dunning: „Het feit dat wij hebben geadverteerd voor deze lijst was het signaal dat een langdurige carrière in de partij geen noodzaak was, maar dat vooral de maatschappelijke in breng van belang is." In de ter men van Kok: de lijst is pragma tisch, zakelijk. Dat de meeste nieuwkomers geen politieke er varing hebben, noch in gemeen teraad, noch in Provinciale Sta ten, is geen handicap meer, maar eerder een aanbeveling. Van de eerste vijftig kandidaten op de PvdA-lijst komen er slechts tien uit 'de regio'. Van hen komen er twee uit Brabant, één uit Lim burg, één uit Gelderland en één uit Zeeland. De gewestelijke partijvoorzitters hebben vrijdag in het partijbestuur tegen deze schrale oogst geprotesteerd bij Dunning. Zij vinden dat de pro cedure van centrale kandidaat stelling tot ondervertegenwoor diging leidt van hun belangen. Dunning op zijn beurt wijst erop dat de PvdA vier jaar geleden niet voor niks afstapte van de procedure waarbij de regio's partijtijgers aandragen voor de Tweede Kamer: dat leverde een 'grijze fractie' op die weinig re presentatief is voor de samenle ving. Hilversum (anp) - De paling dreigt in Europa uit te sterven. Die waarschuwing uitte bioloog W. Dekker van het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (Rivo) gistermorgen in het Va- ra-radioprogramma Vroege Vo gels. Overal in Europa is de ach teruitgang van de palingstand al vastgesteld, vooral in Neder land. Sinds het midden van de jaren tachtig komt er 90 procent minder aal ons land binnen. De meeste jonge glas-alen wor den gevangen en gekweekt in Frankrijk. Vervolgens wordt de aal na enkele jaren uitgezet in Europese wateren. „Zo ging het tenminste totdat de Chinezen in 1995 de glas-aal ontdekten. Nu verdwijnt liefst 97 procent van alle jonge aal naar China. De prijs van de aal is sindsdien ge stegen van twee- naar achthon derd gulden per kilo," aldus Dekker. In China en Japan zelf is de paling vrijwel uitgestor ven. De resterende 3 procent aal wordt binnen Europa uitgezet. Otters en aalscholvers eten van het restant nog een derde op. Slechts 2 procent van de paling 'overleeft' en zwemt op ge slachtsrijpe leeftijd naar zee om zich voort te planten. Dekker geeft aan dat het binnen Europa om kleinschalige visserij gaat, maar totaal gaat het nog altijd om 25.000 vissers. Rotterdam - Bij het overslagbe drijf European Bulk Services (EBS) in de Rotterdamse haven is in het weekeinde een wilde sta king uitgebroken. Het personeel heeft de poort van de vestiging aan de Elbeweg in de Europoort met bulldozers ge blokkeerd. Tot de actie werd be sloten toen de ondernemingsraad gisteren van de directie te horen kreeg dat zij van plan is werk van de technische dienst en van een aantal overslagkranen uit te be steden. Het zou gaan om in totaal 160 man die elders aan het werk moeten. Tegen welke arbeids voorwaarden dat gebeurt, is niet duidelijk. De directie weigerde het personeel verder in te lichten. De Vervoersbonden van FNV en CNV steunen de actie niet, omdat zij nog met de directie in onder handeling zijn. De directie heeft de deurwaarder ingeschakeld om aan het personeel brieven te be zorgen waarin het wordt gesom meerd weer aan het werk te gaan. Gebeurt dat niet dan dient van middag een kort geding bij de kantonrechter in Rotterdam. De directie eist op straffe van een dwangsom van 1500 gulden per persoon per dag dat de medewer kers hun actie beëindigen. Op twee lokaties van EBS werd het weekeinde niet gewerkt. Het gaat om de graanoverslag in de Europoort (de voormalige Graan Elevator Maatschappij) en de ko len- en ertsterminal in de Lau- renshaven, het vroegere Frans Swarttouw. In het weekeinde heeft bij deze bedrijven overigens maar een handjevol mensen dienst. Van onze verslaggeefster Den Bosch - De echte oorlogsmisdadigers van het voormalige Joego slavië zullen nooit naar het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag worden gehaald. „Want dan moet de internationale gemeenschap zélf ook ver schijnen," stelt mgr. Franjo Komarica. Zaterdag ontving de bisschop van Banja Luka de prijs van verzoening van de jubilerende stichting Kerk in Nood. De vaders vonden vooral dat jon geren aangemoedigd moeten worden naar de moskee te gaan. „We moeten trots zijn op onze re ligie. De moskee krijgt niet de aandacht die zij verdient." Slechts 2,5 procent van de Ma rokkanen komt terecht op de uni versiteit. „Waar blijft de rest?" vroeg A. Ljamai, docent aan de KUB, zich af. Kinderen moeten beter gecontroleerd worden. Maar dat moet niet met straffen. „Kinderen worden vaak bedreigd met terugsturen naar Marokko. Dat heeft een negatief effect." Een kind houdt op met leren als het denkt dat het teruggestuurd wordt, hield hij het publiek voor. Punt van discussie was ook de rol van hulporganisaties. „Die verer geren de schade alleen maar," al dus één van de vaders. Waarop aan de andere kant van de muur - mannen en vrouwen zaten ge scheiden - een vrouw riep: „We zijn juist vaak te laat met het in schakelen ervan." Voor de oorlog in Joegoslavië be gon, leefden er in Banja Luka en omgeving ruim een half miljoen moslims en Kroaten en ongeveer evenveel Serviërs. Nu zijn er nog zo'n vijftigduizend moslims en twintigduizend Kroaten over. De rest is gedeporteerd, gevlucht of vermoord. Serviërs van elders hebben hun plaats overgenomen. Franjo Komarica, de rooms- katholieke bisschop van de Bosni sche stad Banja Luka, had één van de slachtoffers moeten zijn. Herhaaldelijk is tegen hem ge zegd: „U had eigenlijk dood moe ten zijn." Op de vraag welke stra tegie hij gebruikte om te overle ven antwoordt hij steevast: „Geen andere strategie dan het evange lie." Mgr. Komarica ontving zaterdag de prijs der verzoening. Een een malige prijs van de jubilerende stichting Kerk in Nood. Van het internationale gerechtshof in Den Haag heeft de bisschop geen al te hoge pet op. „De échte daders zul len nooit door de internationale gemeenschap voor het hof worden gesleept. Want dan moeten zij zelf ook voor dat gerecht verschijnen. Amsterdam (anp) - Neder landse en Belgische bedrijven zijn de afgelopen drie jaar het slachtoffer geworden van cir ca 33 sabotage-, afpersings- of ontvoeringszaken. In der tien gevallen kon de politie de daders aanhouden. Dit is zaterdag gebleken uit gege vens van Control Risks Benelux. Deze gespecialiseerde internatio nale beveiligingsdienst staat on dernemingen bij in het tegengaan van criminaliteit. Het bedrijf werkt daarbij nauw samen met de politie.Volgens de woordvoer der van Control Risks, oud-poli tiecommissaris K. Sietsma, zijn de cijfers voor de Benelux niet zorgwekkend. Volgens hem ste ken Nederland en België niet ne gatief af ten opzichte van andere landen. „Wij werken over de hele wereld. Op veel plaatsen is het veel erger." In één zaak zijn in ons land leden van de Special Air Service (SAS) ingezet. Deze Britse paratroepen hebben maandenlang (ongewa pend) de woning en bedrijf van een industrieel bewaakt. Deze man en zijn familie werden in ernstige mate bedreigd. De inzet van de SAS is volgens Sietsma niet ongebruikelijk bij zijn be drijf. Control Risks werkt in de wereld ook onder meer samen met het Vreemdelingenlegioen. In ons land was de politie op de hoogte van de aanwezigheid van de Britse bewakers. Volgens Sietsma was hun inzet nodig om dat de politie doorgaans geen volledige persoonbewaking kan bieden van privépersonen. Con trol Risks Benelux was ook be trokken bij de beveiliging van een medewerker van een vluchte lingenorganisatie die werd geter roriseerd door rechts-extremis- ten. Amsterdam (anp) - Alle jongeren moeten geregeld worden onder zocht door een therapeut. Zo kunnen hulpverleners eerder ont dekken welke kinderen proble men hebben. Meer dan de helft (60 procent) van de psychiaters en psychotherapeuten is hier voorstander van. Dit blijkt uit een representatieve enquête van bureau Inter/View onder ruim 318 psychiaters en psychotherapeuten. De steek proef werd gehouden in opdracht van De Volkskrant. De Amsterdamse psychiater A. van Dantzig pleit in de krant voor het instituut schoolpsychia- ter. Hij krijgt blijkens de enquête steun van de meerderheid van zijn vakgenoten. Minister Borst van Volksgezondheid vindt het echter overdreven om naast schoolartsen ook schoolpsycholo gen aan te stellen. In het Radio 1 Journaal zei de mi nister zaterdagavond het beter te vinden als de bestaande school artsen meer aandacht gaan geven aan de geestelijke gezondheid van kinderen.

de Stem | 1997 | | pagina 3