nen dj zen plan sraël af di e zijn heel blijmaar dat is al een tijdje zo Vrijheid is te koop Chaos bij show dochters Gert en Hermien Vier potvissen stranden in wateren bij Ameland Stormloop op kaarten voor Stones l/let v.d. Born valt te praten! leendert v.d. born erugtrekking Westoever Vooroordelen tegenover aids blijven bestaan is Prins Maurits verlooft zich met Hans van den Broeks dochter Marilène Kampeer Caravan RAI '97 28 nov. t/m 3 dec. Wereldbeker komt in zicht voor Jaspers Dronken publiek Achtmaal smijt met bierflessen en vernielt installatie 5 t Walvissen maken er een potje van 21-202 de Stem Koop met zekerheid... NISSAN r ~7 als PJaMlpfcij Hij bez^j^ro Patricia bisschop JVlESljcens' en Philips-toonüah Cor Boonstra ?|NVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 ij7e JAARGANG 2 KATERNEN 'e Binnenkrant A2 •nnenland A3 uitenland A4 eeland AS A6 iids A7 TV-programma's A8 )0rt B1t/mB10 Tsjechische premier Klaus treedt af pagina Witte Mars voor rechten van kinderen pagina >nze redactie buitenland izalem - De Palestijnse Autoriteit heeft gisteren een voor van Israël voor een gedeeltelijke terugtrekking van de Wes- ke Jordaanoever direct van de hand gewezen. jens de Palestijnse minister ian Ashrawi is het besluit van egering van premier Netan- jt een publiekelijke en grove siding van de akkoorden van p. „Het is een doorzichtige po- I de waarde en de rechtsgel- peid van het vredesproces te fjermijnen." Israëlische kabinet koos gis- jn voor een tussenoplossing in controverse over teruggave j land aan de Palestijnen. In J'plan' van Netanyahu staan (i noch percentages. Wel wor- aan de Palestijnen alvast ïwaarden gesteld en vooral lover is de Palestijnse Autori- Sgegriefd. Zo is de overdracht mkelijk van de inspanningen ;de Palestijnen doen om het jorisme te bestrijden, der eist Netanyahu dat de Pa- ijnse Autoriteit tot 1999 alle spraken op meer land laat en. In het Oslo-akkoord was voorzien in drie achtereen- jende fases van terugtrekking :1e Westoever. Tenslotte dreigt opnieuw met annexatie van reeds overgedragen gebieden de Palestijnen proberen een fhankelijke staat uit te roe reacties waren gisteravond Izeggend. Ter rechterzijde in jtsraelisehe politiek heerste er .etogenheid over de voorwaar- die aan terugtrekking wor- i verbonden. De Palestijnen geerden woedend eri af wij- ld. 'eite is met het kabinetsbesluit beslissing welke delen van de stoever wanneer moeten wor- ontruimd, opnieuw uitge- Id. Al weken kunnen Netanya- en zijn ministers het niet eens rden over de stekelige kwestie, het vage compromis van giste- i konden zestien ministers zich iden. Twee onthielden zich. i'ige week meldden Israëlische dia dat Netanyahu van plan s, zes tot acht procent van de stoever aan de Palestijnen er te dragen. Daarover stak een to van protest op. Kolonisten, treem-rechtse groeperingen en rechterflank van het kabinet nden dat veel te veel, terwijl t voor de Palestijnen veel te inig was>-^_ tanyahu hulde zich daarop in adselen. Gisteren zouden in een nieuwe kabinetszitting de kno pen worden doorgehakt, maar dat is kennelijk weer niet gelukt. De komende dagen moet een re geringscommissie zich nu gaan buigen over de invulling van de voornemens. De grootste kemp hanen in het kabinet hebben hierin zitting. De kwestie veroorzaakte in het weekeinde veel onrust. Zaterdag avond demonstreerden honder den kolonisten en leden van rechtse groepen voor het huis van Netanyahu. In Bethlehem vonden botsingen plaats tussen Pales tijnse jongeren en Israëlische troepen. Daarbij vielen enkele tientallen gewonden. Van onze verslaggever Amsterdam - Bijna de helft van de Europeanen zou nog altijd niet uit hetzelfde glas of kopje willen drinken als een aidspatiënt. Meer dan de helft van de Europeanen wil geen veilige seks met iemand als ze weten dat hij of zij met hiv is besmet. Dat zijn de voornaamste uitkom sten van een onderzoek van de European Aids Treatment Group naar de houding tegenover aids van de inwoners van zeven lan den met veel aidspatiënten: Ne derland, Groot-Brittannië, Duitsland, Zwitserland, Frank rijk, Italië en Spanje. Hoewel het vandaag al voor de tiende keer Wereld-Aidsdag is, blijken Europeanen nog vol voor oordelen te zitten. Ook 45 pro cent van de Nederlanders zegt nog altijd 'nee' tegen drinken uit het glas van een aidspatiënt en een even groot deel wil niet met hem/haar naar bed. Nederlanders blijken op dit punt meer vooroordelen te hebben dan Fransen. Maar ons land doet het beter dan Italië en Groot-Brit- tannië, die negatief afsteken bij de rest van Europa. Opmerkelijk Is dat jongeren tussen 15 en 24 jaar nauwelijks minder vooroor delen hebben dan ouderen Tegen intiem contact zegt 43 procent van de Nederlandse jongeren DE STEM Discovery: 'Hersen-tv' voor na de soaps NAC opnieuw onderuit in derby 1 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG; 2,75 pagina Zweden slacht VS af in Davis Cup pagina Het wordt kouder December begint vandaag met een beetje winterweer. Veel bewolking en een enkele opklaring. Een winterse bui is niet uitgesloten. De wind is zwak tot matig. Morgen wordt het nog kouder. V8 Brabant breng Van onze verslaggever Apeldoorn - Prins Maurits (29), de oudste zoon van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, heeft zich zater dag verloofd met Marilène van den Broek. Het paar heeft elkaar bijna vijf jaar geleden voor het eerst ontmoet in het Groningse studentenleven. Marilène (27) is de jongste doch ter van de CD A-politicus en oud minister van Buitenlandse Za ken Hans van den Broek, mo menteel Europees Commissaris. Maurits en Marilène maakten zaterdag op paleis 't Loo in Apel doorn de verloving bekend. Bei de ouderparen waren aanwezig toen fotografen de gelegenheid kregen plaatjes van het gelukki ge stel te maken. „We zijn heel blij, maar dat is al een tijdje zo. Als ik haar goede eigenschappen zou moeten opsommen, was ik wel een half uur bezig," vertelde Maurits, die werkzaam is op Schiphol. Zijn verloofde: „Mau rits is voor mij een heel gewone jongen. Ik denk dat we elkaar heel gelukkig kunnen maken." Wanneer het stel gaat trouwen is nog niet bekend. Maar Maurits denkt aan medio volgend jaar. Of hij toestemming voor zijn hu welijk aan het parlement zal vra gen is evenmin duidelijk. Die toestemming is noodzakelijk om aanspraak te kunnen blijven ma ken op de troon. Maurits is de vijfde in de lijn van troonopvol ging. Zodra zijn neef Willem- Alexander koning wordt, komen de zonen van Margriet en Pieter niet meer in aanmerking voor de troon. Marilène wordt door haar huwelijk niet automatisch prin ses van Oranje-Nassau. Daar over en over de status van hun eventuele kinderen wordt beslist via een koninklijk besluit. Zowel Maurits als zijn verloofde, die werkzaam is bij Ahold, houdt erg van sport. Ze zijn fanatieke Op de trappen van paleis 't Loo kust prins Maurits zijn verloofde Marilène. Achter hen hun ouders: het echtpaar Van den Broek (links) en prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. foto wfa skiërs en hardlopers. Samen lie pen ze onder meer de laatste ma rathon van New York. „Zij op haar mooie slanke benen, mooier dan die van mij," aldus Maurits zaterdag tegenover de pers. De hervormde Maurits Willem Pieter Hendrik van Vollenhoven, prins van Oranje-Nassau, ging na zijn vwo-examen in dienst bij de Koninklijke Marine en stu deerde vervolgens economie in Groningen. Het onderwerp van zijn scriptie was 'Strategische planning op Schiphol'. De katholieke Marie-Helene Angela van den Broek studeerde na haar vwo-opleiding in Groningen be drijfskunde met als afstudeer richting marketing. Toen Maurits op zijn achttiende zijn basisbeurs aanvroeg, ont stond er een relletje. Een kopie van die aanvraag werd bij wijze van grap door ambtenaren afge drukt in het personeelsblad van de Centrale Directie Studiefi nanciering. De toenmalige mi nister van Onderwijs Deetman moest zijn excuses aanbieden aan Margriet en Pieter. Maurits haalde verschillende ke ren de krant doordat hij betrok ken was bij vechtpartijen, met name in de sociëteit van het stu dentencorps Vindicat, waar hij vaste klant was. Hij zou zeker drie keer dusdanige verwondin gen hebben opgelopen dat hij zich in het ziekenhuis moest la ten behandelen. Twee keer heeft de prins een knokpartij moeten afsluiten met een gebroken neus. (ADVERTENTIE) Wassenaar Een potvis kan een lengte bereiken van 18 meter en een gewicht van 42 Ion. Wereldwijd telt de soort ca. 2 miljoen exemplaren. Ameland (anp) - Een museum en een zeeaquarium zijn na dit weekein de het skelet van een potvis rijker. Drie andere musea weten vandaag of ze ook een dergelijk geraamte kunnen toevoegen aan de collectie. Dat hebben die instellingen te danken aan het unieke feit van de stran ding van vijf van die tandwalvissen in twee dagen tijd. Vrijdag over leed een potvis op het strand bij Wassenaar, zaterdag legden er vier het loodje in de wateren rond Ameland. In de buurt van Den Helder signa leerde een visser gisteren nog een potvis, maar dat dier is later niet meer waargenomen. De groepjes potvissen die in de Noordzee terechtkomen, hebben ver moedelijk door een 'navigatiefout' de afslag naar het Kanaal genomen in plaats van naar de Atlantische Oceaan. Deskundigen vermoeden dat ze ook vanuit het noordwesten om Schotland heen in de Noordzee te recht gekomen kunnen zijn. In de Noordzee krijgen ze het moeilijk, ze hebben er nauwelijks voedsel en de zee is te ondiep. Vaak is een stran ding het gevolg. Het gebeente van de Wassenaarse potvis zal medio maart het pronk stuk zijn van een expositie over de visvangst in het zeeaquarium Fort Kijkduin in Den Helder. Het skelet van een van de vier Amelandse pot vissen blijft op het Waddeneiland; het komt in het natuurcentrum in Nes. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) op de van Van onze verslaggever Amsterdam - The Rolling Sto nes geven over een half jaar niet één, maar vier concerten in Nederland. De 200.000 kaarten voor die vier concerten in de Amsterdam Arena waren zaterdagochtend in een mum tijd uitverkocht. Nooit eerder, liet organisator Mo jo Concerts weten, zijn in Neder land voor popconcerten zo veel kaarten zo snel van de hand ge gaan. De Stones traden in 1995 voor het laatst op in Nederland. Toen trokken vijf concerten in Nijmegen, Landgraaf en Rotter dam samen 292.000 bezoekers. Om negen uur startte bij 150 post kantoren de verkoop voor het con cert van maandag 29 juni. Voor half tien waren de 50.000 beschik bare kaarten, in prijs variërend van 75 tot 95 gulden, weg. Via een hot line had Mojo contact met het management van de Stones in Londen. Dat leidde tot de beslis sing drie concerten (op woensdag 1, donderdag 2 en zondag 5 juli) toe te voegen om aan de enorme vraag te voldoen. De fans mochten maximaal acht kaartjes per persoon kopen. De Bridges to Babylon Tour startte in september in de VS. De Europese tournee begint in mei 1998 in Ber lijn. De ongekende toeloop op kaartjes voor de Stones verklaart Mojo vooral uit de populariteit van de band bij grote lagen van de bevolking. „De Stones spreken ie dereen aan, van 14 tot 84." Van onze verslaggever Göynük - De wereldbeker drie banden komt in zicht voor Dick Jaspers. De Willebrorder leidt na twee van de vier World-Cup-wed- strijden met een riante voor sprong. Jaspers won gisteren on der zware omstandigheden het toernooi in het Turkse Göynük. Na een moeizame halve eindstrijd tegen de Oostenrijker Andreas Ef- ler veegde hij in de finale titelver dediger Torbjön Blomdahl in drie sets (15-5 15-4 15-14) van tafel. „Blomdahl was hier de beste spe ler, ik de winnaar," omschreef Jaspers zijn prestatie. Na twee toernooien (Oosterhout en Göynük) staat Jaspers in het we reldbekerklassement 39 punten voor op de Belg Frédéric Caudron en 50 op Blomdahl. „Inderdaad een grandioze start. Maar het eind is zwaar, met België en Zuid-Ko- rea nog voor de boeg." OP SPORT -B1: Jaspers velt ijskonijn in Turkse sauna info: (013) 584 14 85 beeld, iedere avond! Dopr Gerlach Hochstenbach Achtmaal - „Ik heb onder de geluidstaïel zitten schreeuwen om hulp, totdat Sandra mij er onderuit trok. Met boven ons hoofd het deksel van een kist als bescherming zijn we de zaal uitgerend." Sheila Timmerman van het duo Sandra en Sheila (de dochters van Gert en Hermien) zal zich het op treden van afgelopen zaterdag in café Den Thuur in Achtmaal nog lang herinneren. Hun half uur du rende optreden eindigde in com plete chaos. Tijdens de toegift kvtamen dronken toeschouwers het podium op, werd met bi&fles- \sen gegooid en ging de complete geluidsinstallatie aan diggelen. Thuis in het Overijsselse Rossum reageerde Sheila gistermiddag nog geschokt op de gebeurtenis sen. Het optreden van het duo stond gepland tussen twaalf uur en half een 's nachts. „In het begin werd er al met wat bier gegooid. Maar ach, dat waren alleen drup pels. De sfeer was best gezellig." met bierflessen, zelfs kratjes gin gen de lucht in en geluidsappara tuur werd vernield. Ik kreeg een bierfles tegen mijn scheenbeen." Sheila zocht een veilig plekje on der een geluidstafel en schreeuw de om hulp. Zus Sandra zag Shei- Maar tijdens de toegift ('Een Hol- landstalige wals') escaleerde de boel toen dronken toeschouwers het podium 'oprolden'. „Ik strui kelde over ze heen en dacht: hier moeten we snel weg zien te ko men. Er was alleen geen uitgang op het podium, we konden geen kant op. Toen werden we onge looflijk bang. Er werd gegooid la daar zitten en samen zijn ze de zaal uitgerend. Het duo reisde spoorslags af naar de boerderij van pa Gert en ma Hermien. „Zij hebben ons opgevangen," aldus Sheila, die gisteren met haar zere been haar huisarts bezocht. Het duo zal nog bij de politie aangifte doen. Voor Sandra en Sheila zijn de toestanden in Achtmaal aanlei ding om niet meer in cafés en dan cings op te treden. „Hier hebben we geen zin meer in. We zullen al leen nog maar optreden op perso- neelsfeestjes en zo." Ook de geluidsmannen kijken met gemengde gevoelens terug. Til- burger Marco Vermolen, eigenaar van Marco's Muziek, zegt met een schadepost van ongeveer twintig mille te zitten. Hij zal vandaag aangifte doen. „Ongelooflijk, zo iets heb ik nog nooit meege maakt," reageerde hij gisteren. „Alle speakers zijn van het po- dium gehaald en er is mee gesme ten tot ze kapot waren. De hele mengtafel zat onder het bier en is niet meer te gebruiken. Mijn halve bedrijf is in een half uurtje afge broken." Café-eigenaar P. Dictus begrijpt alle heisa niet zo. Volgens hem 'viel het wel mee'. "1 ïeeft l om be- om- aan. /an- j de De een per ver- rerd Het de •aan ko- .au- rans inde ?ens ïsen >go- den ver hop ting :en- nde het Den d te zul- lale den zelf on- be- van ïte- ter- nis- De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het ahdere dat zich B afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem, I Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor ƒ31,- B of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving....32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgirof 97,50 I U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening:g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND jren Ier- Zo int- ble- ielft ters hier :eve iew en iek- icht A. 'ant ïia- lête van Jrst het last do- mi rte lol- ven eid

de Stem | 1997 | | pagina 1