Björkman nu ook een legende Tiende zege voor Richard Groenendaal Australië juicht te vroeg, Iran naar WK Knal Oliseh brengt matig Ajax winst Groenendaal koestert olympische aspiraties Deelnemersveld WK Snel gerezen ster leidt Zweden naar zege in finale Davis Cup B2 RTNIEUWS KORT GEN PËSTEM SPORT B3 Sampras maand uit roulatie SPORTNIEUWS KORT Knieblessure bij Tobiasen ECEMBER 1997 TOPSCORERS chlas (Vitesse) 20, Bilde (PSV) 10, manen (Ajax), Arveladze (Aiax) ming (Fortuna S.) 9, nnis de Nooijer (Sparta) De er (FC Utrecht), El Khattabi renveen) 8, bangida (Ajax), Cocu (PSV), Nj_ SV), Viscaal (De Graafschap') 7. PROGRAMMA dag: FC Groningen - Heeren- nsdag: Fortuna S - Volendam - Roda JC, MVV - Ajax, RKC - a. derdag: NEC - Willem II. rda'g: Ajax - Roda JC, Fortuna S - wente, Heerenveen - De Graaf- p, NAC - Sparta, dag: FC Groningen - MVV, NEC - noord, FC Utrecht - Vitesse Wil- -PSV. RLEM - EMMEN 2-0 (1-0). 23. dmijn 1-0, 89. Onyeike 2-0. eidsrechter: Brink. Toeschou- s: 1572. Gele kaart: Kocks (Em- n). DHOVEN - EXCELSIOR 3-1 (1-0). hijsbaert 1-0, 47. Vroomans 2-0, Polak 2-1, 87. Losada 3-1. eidsrechter: Buiting. Toeschou- rs: 2050. Rode kaart: 69. Simons celsior). P OSS - TELSTAR 1-0 (0-0). 83. De js 1-0. Scheidsrechter: Karremans. eschouwers: 2200. Rode kaart: 52. 'nkel (Telstar, 2xgeel), 85. hoonens (Telstar). Gele kaart: its, Tim Cornelisse (TOP). Bijzon- rheid: 52. Joeri Cornelisse mist afschop voor Top Oss. LMOND SPORT - DORDRECHT 1- (0-0). 86. Derksen 1-0, 89. Streppel 1. Scheidsrechter: Gerritsen. Toe houwers: 1700. Gele kaart: Elliot, Romijn (Dordrecht), Van der en (Helmond). MBUUR L - VVV (2-0). 33. Van der an 1-0 (strafschop), 40. Van recht 2-0, 52. Corneille 2-1. heidsrechter: Slot. Toeschouwers: 00. Gele kaart: Oosterhof (Cam- ur), Corneille, Rayer, Evans (VW). •jzonderheid: Duel begon twintig inuten later, omdat beide ploegen et dezelfde kleur sokken wilden elen. - ADO DEN HAAG 1-1 (0-0). 69. uiberts 1-0, 90. Faerber 1-1. 'cheidsrechter: Luinge. Toeschou- ers: 7343. Rode kaart: 32. Fortes Boussabon (ADO), Gele kaart: e Vreede, Texeira, Langeveld DO). Bijzonderheid: Den Turk van miste in de 59e minuut een straf- hop. TOPSCORERS Van der Laan (Cambuur) 19, Bruin (FC Zwolle) 14, Langerak (AZ) 13, Van de Weert (AZ), Huiberts (AZ) 2 Hiohan (ADO Den Haag11, De Jong (ADO Den Haag), Henar elstar). De Wijs (Top Oss) 9, 0. Tammer (Go Ahead Eagles), Van e Brink (Haarlem) 8. PROGRAMMA Vrijdag: FC Den Bosch - Heracles, "aterdag: AZ - Emmen, Cambuur - ordrecht'90, Haarlem - GA Eagles, elmond Sport - Telstar, RBC - FC wolle, TOP Oss - Eindhoven, VW - eendam. ondag: Excelsior - ADO Den Haag. af iia Bielefeld vertrekken. De in met het bestuur en de trainer ~ig speelt, wilde zijn aan het ein- act al niet verlengen, maar mag een nieuwe club. De trainer van aterdag in het duel met Schalke mp. In het stadion aangekomen niet hoefde om te kleden. Vrouw Nederland vertrokken. Na de at hij hen het liefst zo snel mo- urstellend verlopen. Geen strijd, n ze zaterdag in Belgrado geen leverde elf doelpunten, drie ro- g ontslag genomen als coach van gladbach. Na de teleurstellende lfsburg verklaarde de zwaar be is als de volgende wedstrijd ie- 46-jarige Bongartz was sinds be- 'kelberg. alcompetitie uitgeroepen tot prof lke '04 kreeg 42 stemmen van de spelers. Balakov van Stuttgart assler kreeg er 37 en werd derde, zijn optreden op het voetbalveld Spiel 77:1 7 3 0 1 2 7. JSuper 6: 2 5 2 6 5 3. Belgische lotto: 9 - 16 - 17 - 24 - 34 - 40. Reservegetal: 4. Joker: 5 6 8 1 3 4 6. I I I I I MAANDAG 1 DECEMBER 1997 chap), Maes, Koning, Lok „„1 jivski (allen NEC). en' AAFSCHAP: Olyslager- Wilni* Fks, Redeker en Lindenbergh- Fuchs Viscaal en R,asa; Van lar en Ibrahim, n toorda; Verhoeven, Maes Kn rn Hesp; Shainovski, Schuit, ;n en Crüden; Poutilo (82 Lom 1 Eijkeren. RECHT - RODA JC 1-0 (0-0) R. J° fstratschop) dsrechter: Van Dijk. Toeschn, 1T200 Gele kaart: Witschge" e, Robbemond, Van Nieuwke,t ht), Obdam, Valgaeren, Vrede (Roda JC). ae' TRECHT: Wapenaar; Van der /an der Gaag, Nascimento (26 el en Van Mol; Robbemond' hge, Scharrenburg en Van kerk; Mols en Beekink (77 haart). JC: Delwarte; Send en, Vrede en Mores (57. Obdam)'- s. Van der Luer, Valgaeren en' oudt; Torma (57. Peeters) en I (57. Grünholz). n jlelboume (rtr/anp) - Iran jeeft zich zaterdag als 32e en totste land geplaatst voor het (jndtoernooi om de wereldti- tel voetbal in Frankrijk. pat gebeurde op sensationele jijze. Een kwartier voor het ein- je leidde Australië in Melbourne Jog met 2-0. Late treffers van Bagheri en Azizi gaven het alles- beslissende duel echter een dra stische wending: 2-2. De eerste wedstrijd eindigde vorige week j, Teheran in 1-1. Australië, onder leiding van de gfltse vakman Terry Venables, zonder al te veel problemen het laatste WK-ticket veilig te stellen. Na een half uur bracht aanvaller Harry Kewell zijn ploeg op voorsprong. Kort na de rust verdubbelde Aurelio Vidmar (ex-Feyenoord) de marge. Ruim 80.000 toeschouwers twijfelden toen niet meer aan kwalificatie. Iran kwam in een wanhoopsof fensief echter verrassend sterk terug. Met doelpunten in de 77e en 80e minuut kreeg de outsider het thuispubliek in de Melbourne Cricket Ground muisstil. Alleen de vijfduizend toeschouwers van Iraanse afkomst konden hun ge luk niet op. Tony Vidmar en Gra ham Arnold, beiden oud-spelers van NAC, vielen een kwartier voor tijd in, maar konden het tij niet keren. Dol van vreugde liepen de spelers van Iran na het laatste fluitsig naal een ereronde. Ze vielen de scheidsrechter zelfs om de nek. In Iran barstte spontaan een volks feest uit, het grootste sinds de Sjah in 1979 het land verliet. De Iraanse bondscoach Valdir Vierra plaatste de zege in per spectief: „Ik denk dat 70 miljoen Iranezen met dit resultaat gehol pen zijn. Mensen die blij zijn, denken even niet na over vech ten." Vierra, die pas vlak voor de twee kwalificatieduels werd aan gesteld, is na de zege in Iran uit geroepen tot volksheld. De Australiërs waren ontroost baar. „Ik geloof niet dat ik ooit met zo'n afschuwelijk resultaat te maken heb gehad", aldus trai ner Venables. „Mijn spelers heb ben alles gedaan wat ik van ze heb gevraagd. Ze verdienden de ze uitkomst niet." Venables wijt het verlies aan een gebrek aan ervaring. Australië heeft de FIFA om hulp gevraagd om meer duels tegen gerenom meerde tegenstanders te kunnen spelen. De Australiërs hebben zich aan alle WK-deelnemers aangeboden als sparringpartner voor de voorbereiding. De positie van Venables lijkt niet in het ge ding. De Australische voetbal bond wil zijn contract dat tot juli 1998 loopt juist verlengen. Iran neemt pas voor de tweede keer deel aan het eindtoernooi. Eerder was het land in 1978 van de partij, waar het onder meer 3- 0 verloor van Nederland. Iran wist het WK in Frankrijk te halen zonder ook maar één keer te win nen in de laatste zes kwalificatie wedstrijden. Melbourne. WK-kwalificatie, beslis singswedstrijd. AUSTRALIË - IRAN 2-2 (1-0). 32. Kewell 1-0, 48. Vidmar 2-0, 77. Bag heri 2-1, 80. Azizi 2-2. Toeschou wers: 85.000. Eerste wedstrijd: 1-1, Iran als 32e en laatste land geplaatst. Gothenburg (rtr/anp) - Jonas Björkman sloeg een gat in je lucht, sprong in de armen van zijn dubbelpartner Ni colas Kulti en danste als een rapper door het Scandina- vium. De 25-jarige Zweed bezorgde zijn land de zesde Davis Cup en werd in één adem genoemd met legendari sche landgenoten als Björn Borg, Mats Wilander en Ste fan Edberg. Björkman en Kulti maakten za terdag een einde aan de piepklei- je illusies, die de Amerikanen nog restten. In het dubbel ver sloegen zij Todd Martin en Jona than Stark met driemaal 6-4. Pas in de derde set, toen Stark en Martin van plaats hadden gewis seld, werd het even spannend. De overwinning bracht de 3-0 op het bord na de zege van Björk man op Chang en de opgave van Sampras tegen Larsson. Dat het zondag uiteindelijk 5-0 werd, was alleen van belang voor de statistieken. „Hoe ik me voel? Gemakkelijke vraag," grijnsde Björkman. „Per fect. Kan me niet beter voelen. Ik heb een fantastisch jaar achter de rug met een fantastisch slot. Alles ging beter dan ik aan het begin van dit jaar verwachtte." Björkman startte 1997 met een kater van jewelste. De nummer 69 van de wereld verzaakte in de finale van de Davis Cup tegen Frankrijk. Hij verloor in Malmö het dubbel met Kulti, waarna hij gepasseerd werd voor de vervan ging van de geblesseerde Edberg. Kulti nam diens plaats in en ver loor het beslissende enkel in een enerverende vijfsetter van Boetsch, waardoor Frankrijk met de Cup aan de haal ging (2-3). De glorieuze dagen van Zweden in de Davis Cup leken voorbij. Björn Borg leidde zijn land in 1975 naar de eerste Cup met de overwinning op Tsjechoslowa- kije. Wilander en Edberg namen de fakkel over, maar met het af scheid van Edberg in Malmö leek een einde gekomen aan de heroi- sche daden van de Zweden in de strijd om de wereldtitel voor lan denteams. Björkman, net als Wilander ge boren in Vaxjö, had daar andere ideeën over. Hij groeide in twaalf maanden uit tot de opvolger van Edberg. Een rol die weggelegd leek voor Thomas Enqvist, in Go thenburg reserve in de Davis- Cup-ploeg. Maar 1997 werd het jaar van Jonas Björkman, de zoon van een postbode. Een arbeider op de tennisbaan, niet overdre ven bedeeld met talent, maar wel met een nimmer aflatende vecht lust. Een choker ook in zijn eerste profjaren. Een tennisser die op kritieke momenten de stress niet de baas kon. De mannelijke Jana Novotna. Zijn dubbelhandige backhand was gevaarlijk, maar mentaal was hij kwetsbaar. Daarin kwam in dit jaar een ver andering. Hij trainde harder dan ooit. Werkte aan zijn relatief zwakke opslag en ontwikkelde de beste return sinds de topdagen van Agassi. Maar zijn grootste winst lag in de verbetering van zijn voetenwerk. „Jonas werd veel sneller en agressiever," oordeelde Todd bartin. „Zijn lichaamshouding werd beter." En zijn lichaamstaal °ok. Zeker nadat de successen zich aaneenregen. Hij won drie toernooien, Auckland, Indiana polis en Stockholm, de eerste drie m zÜn loopbaan, en steeg naar de vierde plaats op de wereldrang- kjst achter Sampras, Rafter en Chang. Björkman was altijd een aanval- Gothenburg (afp) - Pete Sampras is zeker een maand uitgeschakeld. Dat maakte de arts van de Amerikaanse Oavis Cup-ploeg in Gothen burg bekend. De nummer eén van de wereld moest zijn partij tegen Magnus Larsson staken wegens een blessure aan zijn linkerkuitbeen. Hij liet zich in een ziekenhuis onderzoeken. Ier, maar bewees tegen Chang dat hij ook vanaf de baseline kan ral- Iyen en geduld kan opbrengen. Hij werd vrijer op de baan, toon de meer emoties en gaf blijk van droge humor. In Gothenburg imi teerde hij een Zweeds cabaretge zelschap door na de overwinning zijn rechter voet met zijn rechter hand vast te pakken en een grote stap voorwaarts te maken. De 11.000 fans konden die grap wel waarderen. Zijn ploeggeno ten, die evenals Björkman in Monte Carlo leven, ook. De kop man werd uitbundig toegejuicht. Even uitbundig als vroeger Borg, Wilander en Edberg. Gothenburg. Finale Davis Cup. ZWEDEN - VERENIGDE sTATEN 5-0. Björkman - Chang 7-5 1-6 6-3 6- 3, Larsson - Sampras 3-6 7-6 2-1 Sampras geeft op, Björkman/Kulti - Martin/Stark 6-4 6-4 6-4, Björkman - Stark 6-1 6-1, Larsson - Chang 7-6 6-7 6-4. Burbank (VSt). Challenger mannen. Halve finales: Agassi (VSt/3) - Nes tor (Can/2) 6-4 5-7 6-3, Sargsian (Arm/1) - Sinner (Dui/5) 6-1 7-6. De ontlading bij Jonas Björk man na de ace waarmee hij de Davis-Cupfinale definitief be sliste in Zweeds voordeel. Kulti wacht hem met gespreide ar men op. FOTO REUTER Gieten (anp) - Er staat zo wei nig maat op Richard Groe nendaal, dat hij zelf een extra onderdeel aan het veldrijden toevoegde: zwemmen. De 26- jarige Brabander behaalde in Gieten ondanks een zwempar tij zijn tiende overwinning van het seizoen. In de cyclus voor de Super Prestige Trofee bleef hij ongeslagen. Hij haalde een honderd-procent-score uit drie wedstrijden Groenendaal, Groenendaal, nie mand beter dan Groenendaal. Wereldkampioen Daniele Pontoni verschrompelde zondag op de pa rel van de Drentse hondsrug in zijn nabijheid tot een zielig Ita- liaantje in een laken aluminium folie. Adrie van der Poel, de 38-ja- rige maestro die hem vorig jaar van de wereldbeker én de Super Prestige afhield, probeerde zijn ploeggenoot partij te geven, hield driekwart wedstrijd uitzicht op de zegebloemen, maar capituleerde, toen Groenendaal demarreerde. De winnaar legde de achtste ron de af in 5 minuten 55 seconden, elf seconden sneller dan de vorige snelste ronde. Van der Poel lag ge lijk 150 meter achter en trapte bij een wanhoopstegenoffensief zijn versnellingsapparaat stuk. Hij consolideerde tegen de Belgische belofte Bart Wellens zijn tweede plaats. Dit was gezien zijn blessu re in het rechterbeen, waaraan hij zaterdagavond tot laat in de avond door zijn fysiotherapeut was behandeld, eigenlijk meer dan hij mocht hopen. Richard Groenendaal schudde bij zijn tiende overwinning (op der- Richard Groenendaa l leidt voor Adrie van der Poel. FOTO ANP Gieten (anp) - Richard Groenendaal, 26, uit Sint Michielsgestel koestert olympische aspiraties voor Sydney 2000. De beste veld rijder ter wereld op dit moment (10 zeges op 13 starts) wil in Au stralië als mountainbiker de opvolger van Bart Brentjes worden. „Waarom niet," vroeg Groenendaal zich in Gieten hardop af. Hij veroverde afgelopen zomer al de Nederlandse titel mountainbi- ken. „De meesten van de beste mountainbikers ter wereld denk ik wel aan te kunnen. Tegen hen heb ik vaak genoeg gekoerst in het veld." Groenendaal zal bij zijn olympische plannen wel op tegenstand van ploegmanager Jan Raas stuiten. Toen hij onlangs zijn con tract bij de Rabo-ploeg verlengde tot en met het jaar 2000, ver klaarde zijn baas zich apert tegenstander van dit plan. Groe nendaal kreeg opslag om zijn kwaliteit als veldrijder, zo kreeg hij te verstaan. Groenendaal: „Sydney is nog ver weg". tien starts) in Gieten gelijk een paar frustraties van zich af. Hij kon, in tegenstelling tot zijn vader Reinier, nooit winnen in Gieten, het Drentse dorp dat uitgroeide tot een klassieke halteplaats der veldrijders. In '91 verspeelde hij er de wereld titel bij de amateurs toen hij groot favoriet was. Vorig jaar haalde de wedstrijdleiding hem voor de Su per Prestige Trofee voortijdig uit de wedstrijd omdat hij op de ver keerde plaats van rijwiel wisselde. Groenendaal reed de koers wel uit, finishte hand in hand met Van der Poel, maar raakte klassering en punten onverbiddelijk kwijt. „Ik was best wel extra gemoti veerd," gaf hij toe, „maar ik heb er niet van wakker gelegen. Ik neem gewoon elke wedstrijd zoals die komt en wel zodanig dat ik die probeer te winnen." Groenendaal bereidde het seizoen consciëntieus voor, wetend dat hij weer een beetje sterker was ge worden, mentaal en fysiek, rijper en geroutineerder. Vanaf het be gin liep het goed, zelfs bij pechge- vallen. „Net als vorig jaar heb ik de nodige keren lek gereden," ver telde hij, „het scheelt enorm of het pal voor de materiaalpost is of er achter. Vorig jaar viel mijn pech steeds op ongelukkige plaatsen." Extra motivatie voor Gieten deed Groenendaal zondag zijn beste start maken van het seizoen. Hij kwam gelijk aan kop, samen met Van der Poel. Als ploeggenoten re den ze kop over kop om de con currentie (Wellens, Nijs, Janssens, Bramati, Simunek, Pontoni) op kansloze achterstand te zetten. Dat lukte, al kwam de favoriet in de tweede ronde ten val, waardoor hij een meertje in gleed. Hij her vatte razendsnel zijn tocht met een nat pak, dat gelukkig voor hem snel opdroogde. In de achtste seconde plaatste hij één demarra ge, gelijk de beslissende. Van der Poel gaf zich over. Wellens was al kapot, Nijs had zijn tube verloren en Pontoni (hopeloos uit vorm) was over de kop geslagen met een pijnlijk linkeroog tot gevolg. Groenendaal, die zaterdag in Kalmthout eveneens won, ver klaarde zich tevreden met de overwinning zonder aan te geven waar het eindigt. „Blijf ik gezond, blijf ik kanshebber in elke wed strijd. Ook in het wereldkampi oenschap. Maar één keer kou vat ten en het seizoen is voorbij. Gieten. Super Prestige Trofee veldrij den, 3e wedstrijd: 1. Groenendaal (Ned) 1 uur 2 minuten, 2. Van der Poel (Ned) op 0.25, 3. Wellens (Bel) 0.59, 4. Janssens (Bel) 1.35, 5. Vervecken (Bel) 1.50, 6. Van Santvliet (Bel) 1.59, 7. Daelmans (Bel) 2.10, 8. De Vos (Ned) 2.30, 9. De Clercq (Bel) 3.02, 10. Berden (Bel) 3.06, 11. Moonen (Bel) 3.10,12. Nijs (Bel) 3.40,13. Boezewinkel (Ned) 3.55, 14. Nijland (Ned) 4.05, 15. Bramati (Ita) 4.25, 16. Wouters (Bel) 4.38, 17. Gommers (Ned) 4.38, 18. Gerritsen (Ned) 5.15, 19. Am- ould (Fra) 5.30, 20. Van der Ven (Ned) 5.50. Klassement na drie wedstrijden: 1. Groenendaal 45 punten, 2. Van der Poel 37, 3. Wellens 36, 4. Vervecken 32, 5. De Clercq 30, 6. Daelmans 26, 7. Janssens 22, 8. Nijs 17, 9. Van Santvliet 16, 10. Bramati 15. Rabo-klassement na twee wedstrijden: 1. Groenendaal 50 punten, 2. Wellens en Van der Poel 45, 4. De Clercq 41, 5. Dae lmans 38. Kalmthout. Veldrit: 1. Groenendaal (Ned) 55.44, 2. Nijs (Bel) 0.52, 3. Jans sens (Bel) 1.01, 4. Vervecke (Bel) 1.12, 5. Herijgers (Bel), 7. De Vos, 8. Van der Poel. Breda (anp) - Met de entree van Iran, dat zich zaterdag ten koste van Australië kwalificeerde (2-2), is het deelnemers veld van het WK voetbal in Frankrijk (van 10 juni tot 12 ju li 1998) compleet. Voor de eerste keer in de historie doen 32 landen mee aan het eindtoernooi. Gastheer Frankrijk en titelver dediger Brazilië zijn recht streeks geplaatst. Zuid-Afrika, Kroatië, Japan en Jamaica de buteren bij het WK. De loting is donderdag in Marseille. De deelnemers: Europa (15 start plaatsen): Frankrijk, Nederland, Denemarken, Engeland, Noorwe gen, Oostenrijk, Bulgarije, Spanje, Roemenië, Duitsland, Schotland, Joegoslavië, Kroatië, België, Ita lië. Afrika (5): Kameroen, Marokko, Nigeria, Zuid-Afrika, Tunesië. Azië: Zuid-Korea, Saudi-Arabië, Japan, Iran. Noord- en Midden-Amerika en Caribisch gebied (3): Mexico, Ver enigde Staten, Jamaica. Zuid-Amerika: Brazilië, Argenti nië, Colombia, Paraguay, Chili. Afstraffing basketballers tegen Litouwen Rotterdam - Lucien van Kersschaever loopt al heel wat jaartjes mee in het basketbal. Maar zaterdagavond schrok de Belgische coach zich een ongeluk over het onvermogen van zijn spelers. De Nederlandse ploeg werd in sporthal De Enk in Rotterdam bij vla gen op genante wijze weggespeeld door Litouwen. Het tweede duel in groep D van de kwalificatieronde voor het EK 1999 in Frankrijk liep uit in een bijzonder ontluisterende afstraf fing, 57-88. Alleen Mike Nahar bleef in Oranje overeind. Hij scoorde 24 punten. „Wij kunnen niet meespelen met de grote jon gens," zag de bondscoach. „Wij hebben twee, hooguit drie spelers die kunnen meeboksen met Litouwen. De anderen missen spier kracht en atletisch vermogen. We moeten nog veel, heel veel werk verrichten om die achterstand weg te werken." Het pak slaag met 31 punten was niet eens geflatteerd. Rotterdam. EK kwalificatie mannen, tweede speeldag. Groep D: NEDERLAND - LITOUWEN 57-88 (33-46). Toeschouwers: 1200. Scores Nederland: Nahar 24, Hammink 9, Te Velde 8, Van der Sluis 7, Van Dinten 2, De Voogd 2, Bennes 2, Ormskerk 3; Litouwen: Stombergas 8, Pace- cas 10, Loekminas 2, Adomaitis 17, Karnisovas 12, Maskolioenas 4, Einikis 19, Praskevicioes 11, Timinskas 5. Overige uitslagen: Estland - IJsland 88-79 (51-38), Bosnië-Herzegovina - Kroatië 74-67 (35-33). Stand: 1. Bosnië 2-4 (143-133), 2. Litouwen 2-3 (154-126), 3. Kroatië 2-3 (155- 137), 4. Estland 2-3 (151-167), 5. Nederland 2-3 (144-171), 6. IJsland 2-2 (162- 175). Groep A: Slovenië - Duitsland 75-71 (35-38), 2. Slowakije - Griekenland 73-76 (33-43), Bulgarije - België 86-82 nv (63-63 37-32). Stand: 1. Slovenië 2-4,2. België, Bulgarije, Griekenland, Duitsland 2-3, 6. Slo wakije. Groep B: Macedonië - Polen 79-72 (37-30), Portugal - Rusland 76-91 (40-47), Hongarije - Roemenië 86-56 (41-30). Stand: 1. Rusland, Hongarije 2-4, 3. Portugal, Macedonië 2-3, 5. Polen, Roeme nië 2-2. Groep C: Oekraine - Israel 62-65 (33-33), Engeland - Spanje 76-92 (38-51), Wit-Rusland - Denemarken 66-60 (24-26). Stand: 1. Israel, Spanje 2-4, 3. Engeland, Wit-Rusland 2-3,. 5. Denemarken, Oekraine 2-2. Groep E: Letland - Turkije 74-84 (34-50), Italië - Tsjechië 84-60 (45-32), Zwe den - Georgië 89-85 (46-54). Stand: 1. Italië, Turkije 2-4, 3. Zweden, Tsjechië 2-3, 5. Georgië, Letland 2-2. Davids in beeld bij Juve Milaan - Juventus heeft zich bij AC Milan gemeld voor Edgar Da vids. De Italiaanse kampioen is na de pijnlijke nederlaag bij Feye- noord (2-0) druk op zoek naar versterking. Davids zou de ploeg van coach Lippi nieuwe impulsen moeten geven, ook al omdat de Franse vedette Zidane uit vorm is. Juve heeft eveneens interesse in de Kroaat Boban, die evenals de ex-Ajacied geen basisplaats heeft bij Milan. Norman verliest Australian Open Melbourne - Greg Norman was in Melbourne op weg naar zijn derde opeenvolgende zege in de Australian Open, de zesde in zijn fraaie loopbaan als beroepsgolfer. Twee holes voor het einde van de vierde omloop leidde de 42-jarige White.Shark met twee slagen. Op de laatste twee holes werd hij gisteren op de banen van Metro politan achterhaald door Lee Westwood. De 24-jarige Brit eindig de gelijk met Norman op 274 slagen, 14 onder par. In de play-off gingen beiden drie holes gelijk op. Op de vierde miste Norman een simpele putt van een meter voor par. Westwood miste daarna niet van een halve meter. Hij veroverde zijn derde toernooizege in drie verschillende contitenten in vijf weken. Zijn eerste overwinning haalde hij in Spanje, waarna hij via Japan in Australië zegevierde. Melbourne. Australian Open, 1,4 miljoen gulden. Eindstand: 1. na playoff: Westwood (Eng) 274 slagen (-14), 2. Norman (Aus) 274, 3. Parry (Aus) 275,4. Leaney (Aus) 277, 5. O'Hern (Aus) 279. Kaimon (Jap). Mannen, 2,5 miljoen gulden. Eindstand: 1. Kusakabe (Jap) 278 slagen (-10), 2. Fukabori (Jap), Ozaki (Jap), Miyase (Jap) 279. Harare. Zimbabwe Open, eindstand: 1. Price (Zim) 269 (68 67 66 68), 2. McNulty (Zim), Pappas (ZAf) 271, 4. Van der Walt (ZAf) 272, 5. Cruse (ZAf) 273. Senegalees en Belg zingen WK-hymne Dakar - De Senegalese popster Youssou N'Dour zingt met de Bel gische muzikant Axelle Red de WK-hymne tijdens de loting op 4 december in Marseille. Dat heeft de Afrikaanse artiest zaterdag zelf bekend gemaakt in zijn geboorteland. Het lied is door hem ge schreven en is getiteld 'The Court of the Great', het veld der gro ten. De FIFA heeft de song van N'Dour, die in 1994 een wereldhit had met Neneh Cherry ('Seven Seconds'), zelf uitgekozen. Vele arties ten uit alle hoeken van de wereld deden aan de prijsvraag mee. N'Dour is een grote fan van Axelle Red. „Voor het oog van de we reld zingen een zwarte en blanke man het officiële WK-lied. Mooi er kan het niet," meende N'Dour, die zegt dat hij voetballer was geworden als hij niet voor de muziek had gekozen. Den Bosch speelstad bij EK handbal Bunnik - Den Bosch wordt de tweede speelstad voor het EK- handbal voor vrouwen dat volgend jaar december in Nederland plaatsvindt. Na het afhaken van Rotterdam als locatie is de Maas poort in Den Bosch strijdtoneel voor één van de poules tijdens het EK. De gemeente Den Bosch ondersteunt de verhuizing. Amster dam (Sporthallen Zuid) is nu de eerste locatie. Daar is ook de fina le. Rotterdam viel af, nadat het Nederlands Handbal Verbond (NHV) en de stichting Topsport Rotterdam het niet eens konden worden over de huur van de Scheldehal in het Ahoy-complex. Geen van beide partijen kon of wilde geld op tafel leggen voor het bouwen van tribunes, het speelveld en andere voorzieningen in de hal. Het NHV en Topsport Rotterdam haalden anderhalf jaar geleden nog samen het EK binnen voor Nederland. Ikpeba Afrikaans voetballer van het jaar Cairo - Victor Ikpeba is in Cairo uitgeroepen tot beste Afrikaanse voetballer van 1997. De Nigeriaan, die voor AS Monaco speelt en dit seizoen in de Franse competitie al twaalf doelpunten heeft ge maakt, kreeg 56 punten. Hij bleef zijn ploeggenoot Japhet Ndoram uit Tsjaad en zijn landgenoot Taribo West (AC Milan) voor in deze uitverkiezing. Door Bert Willemsen Amsterdam - Beuken, zo noemt Ajax-trainer Morten Olsen het met een grappig Deens accent. Als Ajax niet draait moet het beuken. Sun day Oliseh deed het gisteren in de tweede helft van de wed strijd tegen Fortuna, en kreeg de Limburgers daarmee plat. Na een slaapverwekkende eerste helft besloot Oliseh wat minder aandacht te besteden aan het ont krachten van de tegenstoten van Fortuna. Die taak moesten Frank de Boer en Tom Sier maar voor hun rekening nemen. Oliseh richtte de blik voorwaarts en zet- te druk achter de Amsterdamse aanvallen. Eindelijk kwamen er wat kansen voor Ajax tegen het stug verdedigende Fortuna. Het gebeuk van de Nigeriaanse krachtpatser deed de solide Lim burgse vesting ineenstorten. Een venijnige vrije trap van Oliseh en een fraaie treffer van Arveladze bezorgden Ajax de vijftiende overwinning (2-0) in zestien com petitieduels. Ajax heeft de herfsttitel al lang en breed op zak. De toppositie van de Amsterdammers wordt met de week rianter. Achtervol ger PSV moest gistermiddag twee punten in Arnhem achterlaten, waardoor de achterstand op de lijstaanvoerder halverwege de competitie is opgelopen tot negen punten. Dat staat gelijk aan drie overwinningen. Ajax heeft ook nog een achterstallige wedstrijd tegoed. De rapportcijfers zijn schitterend maar kunnen oefenmeester Mor ten Olsen toch niet helemaal te vreden stellen. „De ploeg mist voldoende frisheid om met goed voetbal een sterke tegenstander als Fortuna op de knieën te krij gen," stelde de trainer vast. „Het drukke programma van de laatste weken heeft veel kracht gekost. Een groot aantal spelers is niet goed in vorm. In de eerste helft konden we heel weinig kansen creëren, in de tweede periode wat meer. Het begint traditie te wor den dat we in competitiewedstrij den pas laat toeslaan. Toch hoop ik dat we voor de winterstop nog een paar betere wedstrijden spe len." Fortuna maakte balend de terug reis naar Sittard. De Limburgers voelden zich gepakt door scheids rechter Hugo Luyten, nog wel een provinciegenoot. De arbiter be strafte dertien minuten voor tijd een zéér lichte overtreding van Zegrean op Arveladze met een ro de kaart. De Ajax-spits voelde zich blijkbaar niet zeker van een goede afloop toen hij op weg naar het Fortuna-doel ging en dook gretig tegen het gras. De resterende vrije trap op dertig meter van het Fortuna-doel was een kolfje naar de hand van Oli seh. Diens kogel raakte de sche del van Dirkx. De bal kreeg een iets andere baan en doelman Van Zwam stond machteloos (1-0). Acht minuten later stuurde Arve ladze met een fraaie lichaamsbe weging Dirkx de verkeerde kant op. Met zijn negende competitie- doelpunt achterhaalde Arveladze de geblesseerde clubtopscorer Litmanen en zette hij Fortuna de finitief op verlies (2-0). AJAX-FORTUNA 2-0 (0-0). 78. Oliseh 1-0, 86. Arveladze 2-0. Scheidsrechter: Luyten. Toeschouwers: 46.000. Rode kaart: 77. Zegrean (Fortuna). Gele kaart: Arveladze (Ajax), Van Zwam, Zegrean, Paauwe, Van Bommel (Fortu na). AJAX: Van der Sar; Tobiasen (45. Mel- chiot), Frank de Boer, Oliseh en Sier; Ronald de Boer, Dani (66. Gorre) en Witschge; Babangida, Arveladze en Laudrup (78. McCarthy). FORTUNA: Van Zwam; Lee, Roest, Dirkx en Hermans; Zegrean, Van Bom mel, Paauwe (70. Kool) en Burke; Jef frey en Hamming (83. Simons). Amsterdam - Ajax-trainer Mor ten Olsen vreest voor een langdu rige blessure van Tobiasen. De Deen gleed zondagavond uit tegen Fortuna. De band in de linker knie is overstrekt. De Ajacieden klaagden gisteren over de staat van het veld in de Arena. Ze glijden steeds uit, heb ben moeite met het controleren van de bal. De grasmat vergde nog een slachtoffer. Grensrechter Da- man bleef in de rust met een kuit- blesure in de kleedkamer achter. Na de pauze nam de vierde official Kloeg het van hem over.

de Stem | 1997 | | pagina 15