'Advies bij reisbureau niet gratis' met otheek DE STEM Greenery stevent af op verlies van 38 miljoen gulden Gezonde dosis opportunisme niet vreemd aan Global Panel Nieuwe tweede directeur Leemhuis 21e HCC Dagen in Jaarbeurs NTJES Millenniumprobleem nieuwe tankpasjes Luxe amnHH I Mogelijk gevolg nieuwe wet IHC Caland krijgt Duitse concurrentie GMF*pinanz AG JIG UZELF AMRO Ztebank r<m Spaar nu voo/ luxe gasten- jk doekjes voor slechts f 1,50. m ECONOMIE KORT AH haalt 'eco-kerstpakket' uit handel Nederlandse chemie sterkste groeier EU VDL Groep neemt Laco in Uden over Boskalis verwacht winstverbetering Fortis ziet winst sterk stijgen A6 Wat is de gulden nog waard? 'ermeulen Gilze-Rijen b.y. de weg. In de loop von aan is de onderneming en moderndynamisch Imag verheugen op een tevreden opdrachtgevers utiliteitsbouw. i nieuwe, capabele collega's koek naar een: Izaamheden: hen van de bn bestek en van meer- rsteunt u de >-niveau met een commercieel- In Microsoft Word en Microsoft Jige bouwkundige ervaring. en sollicitaties kunt u zich Dhr. G. Vermeulen. ï-Rijen b.v. Economie 1/3n onze redactie economie pen Bosch - The Greenery Interna tional, het verkoopbedrijf van tien gefuseerde Nederlandse groenten- en fruitveilingen (waaronder Breda), lijdt dit jaar een vérlies van circa 38 miljoen gulden. Volgend jaar verwacht de Greenery zes miljoen gulden winst te behalen, evenveel als in 1996. Toen werd de winst groten deels bepaald door een belastingmeeval ler. Pas over twee jaar denkt Nederlands grootste afzet- en marketingorganisatie van groenten en fruit een 'normale winst' te behalen van tien a twintig miljoen. De omzet zal dit en volgend jaar uitko men op circa 2,7 miljard gulden, vijf a zes procent minder dan vorig jaar. Aanvan kelijk hield de Greenery-top rekening met een omzetdaling van tien procent. Het verlies komt nagenoeg overeen met de 37 miljoen gulden die eerder dit jaar al werd geraamd. Belangrijkste oorzaken van het verlies zijn de hoge kosten van het sociaal plan voor 350 overtollige mede werkers en de grote investeringen in au tomatisering en logistiek. Volgens een woordvoerder is de Greenery nog in op bouw en is de organisatie, die circa dui zend medewerkers telt en eigendom is van ruim tienduizend telers die aangeslo ten zijn bij de coöperatie Voedingstuin- bouw Nederland (VTN), op 1 januari 2000 klaar. De Greenery belevert grote binnen- en buitenlandse supermarkten en inkoopor ganisaties door rechtstreekse verkoop. De rol van de veilingklok binnen de Greenery is nog maar beperkt. Uit kostenoverwe gingen zijn diverse veilinglokaties geslo ten. Het afgelopen jaar kwam de Gree nery meermalen negatief in het nieuws. Over de afzet van komkommers, die aan vankelijk via één afnemer verliep, on stond ruzie met de Vereniging van de Groot- en Tussenhandel in Groenten en Fruit. Ook telers toonden zich ontevreden over de uitbetaalprijs. Volgens de Gree- nery-woordvoerder zijn de problemen bijna opgelost. Enkele tientallen telers hebben de Greenery uit onvrede de rug toegekeerd en zetten hun producten nu bij zelfstandig gebleven veilingen of rechtstreeks bij de handel af. De Greenery had zoveel problemen met de interne bedrijfsvoering, dat de mede werkers in september een 'brandbrief van de bedrijfstop ontvingen. Daarin werd dringend op verbeteringen aange drongen, omdat de onderneming anders in gevaar zou komen. Dankzij de interne operatie 'Alle hens' zou inmiddels 85 pro cent van de problemen tot het verleden behoren. Montfoort (anp) - De invoering van de Mededingingswet op 1 januari 1998 kan ertoe leiden dat de vakantieganger moet gaan betalen voor adviezen van het reisbureau. Topman H. Bakker van Travel Unie heeft dat gisteren in Montfoort bij de presenta tie van de nieuwe zomerprogramma's gezegd. veel waard om weg te Ie bewaren. Een strijk- Nu kunt u als particu- jikelen met een waarde zonder dat het u iets met een trefwoord in t/Brabants Nieuwsblad, jrstvolgende uitgave. wordt het Kleintje au- ande uitgave geplaatst. niet aan deze voor- we het helaas niet In wij gratis Kleintjes ;den weigeren, jr niet, te laat of foutief |jn wij niet aansprake- ;n geplaatst in De Stem rlad met een totaal op- lij.) en op zaterdag gratis geplaatst. 250.- HM 1 Door de wet behoort verticale prijsbinding tot het verleden. Dat betekent dat voortaan niet langer vaste prijzen, maar adviesprijzen gelden voor reizen. Reisbureaus die van die prijs afwijken, werken volgens Bakker het zogenoemde shoppen in de hand. De consu ment zal dan van het ene naar het andere reisbureau gaan om zo goedkoper te kunnen reizen. Een spectaculaire prijsdaling zit er niet in, omdat de marges in de reiswereld al klein zijn, verwacht Bakker. De, reisbureaus zullen iaarom hpn kortingen moeten betalen van een zeer bescheiden, lommissie op hun adviezen. Bakker roept tegen die achter grond de reisbranche op de ad- viesprijzen vast te houden. Komt het toch tot een prijzenoorlog, dan zullen volgens Bakker vooral kleine, zelfstandige reisbu reaus het loodje leggen. „Die heb ben onvoldoende financiële reser ves, De grote ketens hebben die veerkracht wel," stelt Bakker. Ms de sanering van de kleinere reisbureaus achter de rug is, blij ven er enkele grote bedrijven over. De prijzen gaan dan door het wegvallen van concurrentie weer omhoog. Per saldo zal de consument dus nauwelijks beter worden van een prijzenslag, ver wacht Bakker. Vliegvakanties Volgens Bakker gaat de prijs van vliegvakanties het komende zo merseizoen niet omhoog door de milieuproblematiek van Schip hol. Stijgen de kosten van de va- kantievluchten vanaf Schiphol alsnog, dan zal Travel Unie niet meer met Nederlandse lucht vaartmaatschappijen vliegen, maar met goedkopere bedrijven uit het buitenland. Schiphol is voor Travel Unie van groot belang. De grootste reisor ganisator van Nederland is ver antwoordelijk voor meer dan een kwart van de passagiers (vakan- Jie- en zakenreizigers) die de luchthaven als vertrek of bestem ming hebben. De totale bestedingen aan vakan ties in Nederland zullen de ko mende jaren met zes procent per jaar groeien. In het jaar 2001 zul len Nederlanders en buitenlan ders vijftig miljard gulden uitge ven in de toerismesector. Uit het rapport 'Zicht op toeris tische markten; prognoses 1997- 2001' blijkt dat de groei van de bestedingen door Nederlanders vooral wordt veroorzaakt door een toename van de tweede en derde vakanties in eigen land. Bo vendien wordt aan deze vakanties meer geld uitgegeven. *Dit weekeinde worden in de Utrechtse Jaarbeurs voor de 21e keer de HCC Dagen gehouden. HCC staat voor Hobby Computer Club. Dit jaarlijkse evenement is met 100.000 bezoekers en 350 deelnemers uitgegroeid tot één van de grootste computerbeurzen voor consumenten ter wereld. foto anp Rotterdam (anp) - In het Haagse Congresgebouw vindt volgende week dinsdag en woensdag het tiende Global Panel plaats, een conferentie die jaar op jaar gastsprekers van naam trekt. Er komen honderden toehoorders. Adriaan de Man, conference di rector van het organiserende Eu ropean Research Center (ERC), heeft het er druk mee. Wat in 1987 begon als aanloop naar Eu ropa 1992, het grenzenloze Euro pa, trekt dit jaar naar verwach ting dagelijks 500 a 600 toehoor ders. Op de lijst van deelnemers prij ken de namen van Boeing-top- man Philip Condit, Helmut Maucher van het Nestlé-concern en de Chinese minister van Staatsplanning, Chen Jinhua. De Oekraïense president Leonid Koetsjma, toch op staatsbezoek in Nederland, maakt ook zijn op wachting. „Ooit was de bijeenkomst gericht op de politiek, met sprekers als oud-bondskanselier Helmut Sch midt en de Amerikaanse ex-mi nister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. De laatste jaren is het een ontmoetingsplaats voor mensen uit de politiek én het be drijfsleven om te netwerken." Het ERC mikt op de 'beslissers' uit die werelden, maar bijvoor beeld ook op exportmanagers voor wie het belangrijk is leden van de jaarlijks aanwezige lan- dendelegaties te ontmoeten. Voor die delegaties worden ook be drijfsbezoeken georganiseerd. Dit jaar is het thema 'verande rend leiderschap'. De Man is toch wel trots op de komst van mana- gementsgoeroe's zoals Prahalad en Fukuyama. Grote namen als de Amerikaanse oud-president Bush en PLO-leider Yasser Ara fat doen het natuurlijk goed op de televisie. „Het Global Panel heeft echter meer te bieden dan een poppenkast van internatio naal bekende mensen," betoogt De Man. Bedrijven als Boeing en Nestlé oefenen op een andere ma nier dan de president van de VS invloed uit, meent hij. De Man vermoedt dat iemand als Philip Condit van Boeing, aarts rivaal van de Europese vliegtuig bouwer Airbus, niet zonder reden naar Europa komt. „Wij hebben een gezonde dosis opportunisme nodig. Wij hebben bepaalde be doelingen, maar andersom de gasten ook." (ADVERTENTIES) Heitrit Petri-Strosse 19 - CH-4051 Basel Tal. 00 41/01 279 92 00 Fax 00 41/61 279 92 81 Van onze verslaggever Rotterdam - Tal van automobilisten die aan de benzine pomp willen afrekenen met een fonkelnieuw tankpasje, krijgen de komende dagen te maken met het millennium probleem. De software in de computer van tal van benzinepompen blijkt het jaartal 2000 niet te herkennen. Zodra de geldig heidsdatum van het pasje op een later tijdstip ligt dan 31 de cember 1999, wordt elektro nisch betalen onmogelijk. Gisteren kwam het probleem aan de oppervlakte bij diverse Texaco-pompen. Een woord voerster van de oliemaatschap pij in Rotterdam, die in Neder land vele honderden stations exploiteert, verklaart dat de millenniumplaag aan de pomp ontstaan is doordat nieuwe software met vertraging is af geleverd en 'nog niet op alle tankstations' geïnstalleerd is. Travel Card Nederland (TCN), met 160.000 benzinekaarthou ders de grootste organisatie voor elektronisch tanken in Nederland, zegt dat inmiddels dagelijks honderden nieuwe tankkaartjes worden uitge reikt waarvan de geldigheids datum over het jaar 2000 is heengetild. Tankpasjes zijn vooral populair bij zakelijke rijders. Deze speciale pinpasjes zijn gebonden aan het kente ken van de auto en maar voor beperkte tijd geldig. Het pro bleem doet zich nu voor bij fonkelnieuw afgeleverde lease wagens, waarvan het pasje gel dig is tot een bepaalde maand uit het jaar '00 of '01. „Er rij den in Nederland op dit mo ment enkele honderden auto mobilisten met zo'n pasje rond, maar binnen enkele weken zijn het er al duizenden," aldus C.J. Daalmeijer, manager operatio nele zaken bij TCN. Daalmeijer zegt dat TCN alle oliemaatschappijen al in een vroeg stadium heeft gewaar schuwd voor het millennium probleem. „We hebben alle maatschappijen gevraagd om tijdig en centraal maatregelen te treffen. Bij Texaco is dat kennelijk niet gelukt." lijvend een offerte aan. Bij antoor of een onafhankelijk6 n afspraak de ABN AMRO 024 07 05 (gratis). Rotterdam (anp) - Bagger- ichepenbouwer IHC Caland !rijgt bij een grote Chinese )rder concurrentie van het Duitse Krupp. De order be- 1 st de levering van honderd deine snijkopzuigers in de komende vijf jaar. jjet gaat bij de order om 'een Mar honderd miljoen', waarvan mi a 50 procent in China moet "orden besteed, galand sloot vorig jaar mei et de Chinezen een intentie-ak- oord voor de order. Maar Peking 3ee nu ook zo'n overeenkomst esloten met het Duitse Krupp technik. Centraal in de neurrentiestrijd staat de over- eidssubsidie. i»^e zijn bezig aan beide kanten |k mogelijk subsidie los te Ogen door de scheepsbouwers Lf n elkaar uit te spelen," aldus rx. „Maar als het puntje bij L,!j ,k°mt hebben wij hele Amsterdam (anp) - De benoeming van de tweede directeur bij de door de beursfraude zwaar beschadigde commissionair Leemhuis Van Loon is zo goed als rond. De aan te stellen be stuurder is H. Haarbosch, zo is uit goede bron vernomen.. neuDen wi] neie >°Me relaties met de Chinezen." Haarbosch komt in de plaats van J. Bresser, die na zijn benoeming eind oktober binnen enkele dagen aankondigde zich weer terug te trekken. Hij treedt aan naast J. van de Water. Haarbosch geldt als specialist op het gebied van re search, corporate finance en be leggingen. Hij moet nog wel de goedkeuring krijgen van de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE). Leemhuis Van Loon heeft lang gezocht naar een nieuwe man, daarbij bijgestaan door de STE, die de commissionair de afgelopen weken al eens een ultimatum had gesteld. Om zijn vergunning te kunnen behouden, moet Leemhuis Van Loon een tweehoofdige di rectie hebben. Alle vier ex-directeuren en tevens aandeelhouders van Leemhuis Van Loon zijn verdacht. Eén van hen, H. V., zit nog vast. A. v.d. R. is vorige week aangehouden en weer vrijgelaten. De ex-directeuren J. L. en P. van L. zijn donderdag vrijgelaten. De overige werknemers van Leemhuis Van Loon beschouwt justitie niet als verdacht, zo heeft officier van justitie H. de Graaff donderdag aan de advocaat van Leemhuis Van Loon meege deeld. In zijn brief noemde de offi cier alle 27 werknemers met naam. Het is echter niet uitgeslo ten dat daar nog wijzigingen in komen, zo schreef De Graaff. Eén van de eerste verdachten die in verband met de beursfraude werd aangehouden, D. de G., is gisteren vrijgelaten. Dat is door ingewij den bevestigd. Het Openbaar Mi nisterie wilde niet reageren. w J \i £- mrrr Ga snel naar uw BP/Mobil Station, want Wk daar ligt een geweldige aanbieding op u te wachten. Een heerlijk zacbt hand- doekje van top badlakenkwaliteit. Al na één keer tanken mag u er een s» meenemen voor de unieke prijs an f 1,50 (winkelwaarde f 4,95) .Vraag om ft de speciale spaarmuttt. Actieperiode: van 28-11-'97 t/ni 31-1-'98 (zolang de voorraad strekt/ Zaandam - Albert Heijn haalt op verzoek van de branchevereni ging voor natuurvoedingswinkels VWN een 'alternatief' kerstpak ket uit de handel. De supermarkt prees het pakket aan als 'eco- pakket' en dat schoot de natuurwinkels in het verkeerde keelgat. De inhoud bestaat namelijk niet uit louter biologische producten, een voorwaarde voor het dragen van het voorvoegsel 'eco'. De VWN spreekt van misleiding. AH zegt nooit de indruk te hebben willen wekken dat het om een biologisch pakket gaat, maar trekt het toch terug om misverstanden te voorkomen. Brussel - De chemische industrie in Nederland groeit dit jaar het sterkst van alle landen in de Europese Unie. Dat blijkt uit een overzicht van de CEFIC, de Europese branche-organisatie. De Nederlandse chemie produceert dit jaar 6,5 procent meer dan vo rig jaar. De CEFIC noemt 1997 een goed jaar. De hele Europese chemische industrie produceert 4,1 procent meer dan in 1996. Volgend jaar wordt dat 3,5 procent. Eindhoven - De VDL Groep heeft zijn derde overname in drie we ken tijd vrijwel rond. De Eindhovense groep van bedrijven in de metaal- en kunststofindustrie (waaronder SteelwelcTin Breda) kondigde gisteren aan Laco in Uden te zullen overnemen van Meyn in Oostzaan. Laco telt honderd werknemers en bereikt dit jaar een omzet van 26 miljoen gulden. Papendrecht - BaggerconcernJBoskalis verwacht dit jaar een ho gere winst te behalen dan eerder verwacht. Het nettoresultaat stijgt dit jaar met ongeveer 30 procent. Eerder ging de baggeraar uit van tenminste 20 procent, winstgroei. De omzet (op basis van opgeleverd werk) neemt dit jaar toe met ongeveer een kwart. De gemelde gunstige ontwikkeling is het.gevolg van de aanhou dende, gespreide vraag op de baggermarkt, de sterke bezetting van de vloot en de goede gang van zakerrop een groot aantal pro jecten. Utrecht - De Nederlands-Belgische bankverzekeraar Fortis heeft in de eerste negen maanden de nettowinst fors zien stijgen, mede door het explosief gestegen resultaat bij de overgenomen zaken bank MeesPierson. De nettowinst voor het hele concern dikte aan met 26 procent, van 554 miljoen tot 700 miljoen ecu 1,56 miljard gulden). Daarmee heeft het concern, met nog één kwartaal te gaan, nu al bijna het jaarresultaat over 1996 ingehaald. In het afgelopen boekjaar was Fortis goed voor een nettowinst van 731 miljoen ecu (1,63 mil jard). ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Waarom moet Wim Duisenberg per se de eerste president van de Europese Centrale Bank worden? Toch niet om daar het opgaan van de gulden in de euro-smeltkroes te com penseren? Sinds pakweg 1984 is de gulden als internationale munteenheid in wezen niet meer van belang. Als president van De Neder- landsche Bank kon Duisen berg zijn opdracht, 'het regule ren van de geldeenheid op zo danige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is en daarbij de waarde zoveel mogelijk te stabiliseren' (arti kel 9 van de Bankwet van 1948), de laatste jaren dan ook betrekkelijk eenvoudig uit voeren: volg de mark! In een recente bundel over de gevolgen van de internationa lisering voor het Nederlandse beleid op een aantal uiteenlo pende terreinen, beschrijft dr. R. Berndsen, beleidsmede werker van De Nederlandsche Bank, hoe de gulden in de loop van de jaren steeds meer vastgeklonken is geraakt aan de Duitse munt. Op 21 maart 1983 werd de verhouding tus sen gulden en mark voor het laatst aangepast. Sindsdien verloopt de koerslijn vrijwel vlak, rond het niveau van 1,12 gulden voor een mark, ofwel 89 pfennig voor een gulden. Berndsen schetst een ontwik keling, waarin Nederland van af de Tweede Wereldoorlog voortdurend autonomie op het gebied van monetair be leid heeft ingeruild voor grote re stabiliteit. Nadat in 1971 het 'stelsel van Bretton Woods' (de in dollars uitgedrukte goudprijs) kapseisde, experi menteerde Europa jarenlang zonder veel succes met de 'Slang': munten mochten bin nen zekere bandbreedtes ten opzichte van eikaar bewegen. Maar er waren voortdurend grondige aanpassingen nodig van de spilverhoudingen, om dat de economische ontwikke lingen in de deelnemende lan den veel te ver uiteen liepen. Uiteindelijk liep het Slang-ar rangement in 1979 over in het Europees Monetair Systeem (EMS), dat zich daarna gelei delijk als de voorloper van de muntunie ontwikkelde. De Nederlandse gulden moest tot in het begin van de jaren tachtig voortdurend inleveren bij de Duitse mark. In 1972 was de verhouding nog onge veer één op één, maar in 1983 kwam die op de 1,12, om daar vervolgens te worden 'vastge- klikt'. In mei volgend jaar wordt de ruil van beleidsruimte voor stabiliteit in wezen al voltooid als de omwisselingskoersen voor de euro worden vastge steld. Het is een aardig spelletje om te raden welke prijs dan de juiste is voor de gulden. De uitkomst is meer dan dat: een maal die koers bepaald, ligt die verhouding voor altijd en eeuwig vast. En er gaan achter dat eenvoudige getal enorme economische belangen schuil, want daarmee worden ook concurrentieverhoudingen in de internationale handel vast gelegd. Een ondergewaar deerde munt is een steuntje in de rug voor de exporterende kaasboer. Hoe hoger de gul den wordt ingeschaald, hoe lastiger het dus in beginsel is voor de exportindustrie. Sommige experts, zoals ver mogensbeheerder C. Prins van Delta Lloyd, denken dat Ne derland, vanwege een voort durend ruim overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans, niet zal kunnen ontkomen aan een revaluatie, dat wil zeggen een opwaarde ring ten opzichte van andere Europese munten. Deskundi gen van MeesPierson menen zelfs dat de gulden inmiddels wel gelijkwaardig is geworden aan de Duitse munt. Econo men van ABN-Amro vonden eerder dit jaar een 'even- wichtskoers' voor de mark van 1,04, ofwel 96 pfennig voor een gulden. Daarbij gingen'ze er overigens vanuit dat straks gewoon de huidige EMS-spil- koersen zullen worden gehan teerd. Duisenbergs opvolger Wellink mag zich daar de komende maanden nog druk over ma ken en zich vervolgens hele maal storten op het in de hand houden van de banken en hun bestuurders. Spoedig daarna is er geen gulden meer en dus ook geen wisselkoers. Door Louis van de Geijn

de Stem | 1997 | | pagina 7