Kabinet gaat snorders aanpakken Dode gevec in Kii Van Aartsen kreeg geen lijfwachten maar wel slaag Beter pensioen alleenstaanden, tweeverdieners Cijfers zijn in de politiek van elastiek Kabinet stort extra geld in AO W-fonds Politie lie Diepe klanken in donkere tijden Grondspeculatie langs Betuwelijn Papieren t voor de Bi DE STEM BINNENLAND Belastingplan kabinet klaar D66: afspraken reclamespotjes in campagne DE STEM WÏM COMMENTAAR Bloot slaat dood BINNENLAND KORT DE STEM Spanning in C i i ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Van Aartsen Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (WD, Landbouw) had geen klappen hoeven oplopen van een boze varkens- boer bij zijn bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs vorige week. Het departement van Landbouw had het risicovolle bezoek van de minister gemeld bij de ambtenaren van Binnenlandse Za ken die over persoonbeveiliging van be windspersonen gaan. Die hebben echter geen lijfwachten voor Van Aartsen naar Utrecht gestuurd. Volgens ingewijden is Van Aartsen nog steeds erg 'ontdaan' door het voorval in de Jaarbeurs, waarbij de minister van een woedende varkensboer een fikse dreun in zijn ribben kreeg. Het bezoek van Van Aartsen aan de beurs was gemeld bij het Landelijk Coördinatie centrum, dat valt onder de verantwoorde lijkheid van minister Dijkstal (Binnen landse Zaken). Het centrum bekijkt of er bij bezoeken van bewindpersonen speciale beveiliging nodig is. Om onduidelijke redenen is er met de mel ding van Landbouw niets gedaan. Van Aartsen werd bij zijn aankomst in Utrecht slechts voor korte tijd begeleid door de be veiligingsdienst van de Jaarbeurs. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil niet ingaan op de kwestie. Volgens de woerdvoerster worden er nooit mededelin gen gedaan over de beveiliging van be windspersonen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft besloten illegale taxivervoerders, de zogenoemde snorders, aan te pakken. De Wet Personenver voer wordt zo gewijzigd, dat het aanbieden van vervoer gelijk wordt gesteld met het daadwerkelijke vervoer. Het aanbieden van vervoer zon der vergunning wordt daarmee strafbaar gesteld. Het kabinet houdt wel vast aan deregulering van het taxiver voer. De regering wil op deze manier de concurrentie in de taxibranche bevorderen in de verwachting, dat het taxivervoer daardoor goedkoper en dus aan trekkelijker wordt. Het wetsvoorstel over het taxi vervoer wordt nu eerst naar de Raad van State gestuurd. Pas na het advies van de raad wordt de tekst openbaar gemaakt. Wel wordt, al in april volgend jaar, in taxi's een chauffeurspas verplicht gesteld. Dit gebeurt op grond van een ministerieel be sluit. De Wet Personenvervoer wordt pas halverwege 1999 van kracht. Premier Kok vindt de taxi's in Nederland 'afschuwelijk duur'. Het is daarom absoluut noodza kelijk dat minister Jorritsma Dat staat in een overeenkomst die de organisaties van werkge vers en werknemers binnenkort sluiten met het kabinet. In de huidige pensioenregelingen bouwt iedereen pensioen op alsof hij kostwinner is. Alleenstaan den en tweeverdieners krijgen echter minder AOW dan kost winners. Daardoor is ook hun to tale pensioen lager. Daar willen de sociale partners nu verandering in brengen. Ook willen zij de nadelen van pen sioenbreuk, door het wisselen Den Haag (anp) - Het kabinet is het 'materieel en politiek' eens geworden over voorstel len om het belastingstelsel in grijpend te hervormen. De komende weken zullen de meest betrokken bewindslieden het stuk klaar maken voor publi catie. Zo nodig wordt het over een week nog één keer in de mi nisterraad besproken. Daarna kan het naar de Tweede Kamer. Dat is aanzienlijk later dan de bedoeling was. De hoofdlijnen van de nota zijn al uitgelekt. Ze komen er - ruw sa mengevat - op neer dat de tarie ven in de loon- en inkomstenbe lasting fors omlaag moeten en dat in ruil daarvoor de meeste aftrek posten worden geschrapt. Verder moet het hoge BTW-tarief van 17,5 naar 19 procent en moeten er hogere milieubelastingen komen. De vermogensbelasting maakt plaats voor een belasting op ren dement uit vermogen. Uit berekeningen van het Cen traal Planbureau blijkt volgens Kok dat de voorstellen gunstig zijn voor werkgelegenheid en mi lieu. Of ze ook goed uitpakken voor de koopkracht hangt af van het bedrag dat er voor invoe ringskosten wordt uitgetrokken. Naar verluidt worden in de nota bedragen van 3 tot 5 miljard ge noemd. (Verkeer) haar plannen voor de liberalisering van de taxiwereld ongestoord kan uitvoeren. Kok denkt dat de taxiwereld, die nu nog verlies aan banen en fail lissementen vreest, uiteindelijk baat heeft bij de liberalisering. „Steeds meer mensen zullen een taxi nemen. Maar dat gebeurt al leen maar als de prijs, die in Ne derland nu te hoog is, naar bene den gaat." Acties Enkele honderden taxichauf feurs uit de vier grote steden hebben gisteren voor het Cen traal Station in Rotterdam ge protesteerd tegen de plannen van Jorritsma. Voor het station ont stond een chaotische verkeerssi tuatie. Uit protest reden de chauffeurs tussen vier uur gistermiddag en zeven uur 's avonds tegen een standaardtarief van tien gulden per rit. Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgeversorganisaties en vakbonden gaan de col lectieve pensioenregelingen moderniseren. Alleenstaanden, tweeverdieners en mensen met flexibele banen gaan er daar door op vooruit. De modernisering mag echter geen extra geld kosten. 'Boze geesten' in het Drentse Diever worden in deze donkere periode weer op de ouderwetse wijze verjaagd. Roelie en Peter Kuiper hebben hun midwinter hoorns weer uit de kast gehaald en blazen zo - letterlijk - een oud-Germaans gebruik weer nieuw leven in. Vanaf St. Andries (30 novem ber) tot aan Driekoningen (6 ja nuari) zullen de diepe klanken van de oude instrumenten weerklinken in de schemering. Overigens zal niet alleen het echtpaar Kuiper te horen zijn. Ook in Wapse, Wateren, Dwin- geloo en Uffelte (allen gelegen in Drenthe) nemen enthousias telingen de midwinterhoorn ter hand. foto anp Den Haag (anp) - Langs het tracé van de toekomstige Be tuwelijn is sprake van forse speculatie met grond. Plaatsvervangend landsadvo caat mr. H. Besselink zei dit gis teren bij de Raad van State tij dens de behandeling van de ver schillende tracé-delen van de goederenlijn. Voor de eigenlijke aanleg van de lijn mogen de NS, als er geen overeenstemming komt met de eigenaren, onteigening van grond toepassen. Maar vaak heeft de NS ook belangstelling voor andere grond in de omge ving, bij voorbeeld voor de ver plaatsing van gebouwen. Soms wordt echter al het tien voudige van de oude grondprijs gevraagd, bleek gisteren tijdens de behandeling van het tracé- deel Lingewaal-Geldermalsen. Hier volgt de Betuwelijn groten deels de rijksweg A15, waar bij de kern Leuven het plan is om wegrestaurant De Goudreinet te verplaatsen en een andere plek te zoeken voor de woningen bij Kleyn Trucks BV. Besselink: „Hier is grond in 1996 gekocht voor 3,34 gulden per van werkgever, verminderen. Weinig werknemers komen te genwoordig nog toe aan een vol ledige pensioenopbouw, omdat daarvoor veertig dienstjaren no dig zijn. De overeenkomst biedt daarom de mogelijkheid om snel ler pensioen op te bouwen. De FNV stemt maandag naar verwachting in met de afspraak, die in december wordt getekend. In de overeenkomst wordt niet gestreefd naar een middelloon pensioen. Daarin is de hoogte van het pensioen afhankelijk van het loon dat een werknemer ge middeld heeft verdiend, en niet van het eindloon, zoals nu het ge val is. Staatssecretaris De Grave (WD, Sociale Zaken) wilde de sociale partners in eerste instantie zo'n middelloonpensioen opleggen. De overeenkomst geldt voor twee jaar. In 2001 beoordeelt het kabi net of de gewenste modernise ring er is gekomen en of dat is ge beurd zonder extra kosten. De overheid staat in principe buiten de afspraken die werkge vers en werknemers maken maar kan, als de gewenste effecten niet worden bereikt, wel veranderin gen afdwingen door belasting maatregelen. Bussum (anp) - Campagneleider Cassee van D66 wil met zijn col lega's van andere partijen afspra ken maken over het uitzenden van reclamespotjes op de com merciële televisiezenders. Hij is anders bang voor 'een ex plosie van de verkiezingsbudget ten. Dan kun je Amerikaanse, Clinton-achtige toestanden krij gen'. Cassee wil bekijken of er dinsdag een afspraak kan worden ge maakt over het uitzenden van re clamespotjes en hoe dat dan zou worden gefinancierd. Hij gaf ech ter al direct aan niet veel te ver wachten van zijn collega's. Door Paul Kokke CIJFERS ZIJN cool. Cijfers bepalen de reikwijdte van het politieke ambitieniveau. Een partij mag van alles wil len, maar als de cijfers niet kloppen, ben je nergens. Intussen hebben de grote poli tieke partijen (PvdA, WD, CDA en D66) him concept-verkie zingsprogramma's gepresen teerd. D66 zelfs in twee fasen: eerst was er het programma, maar ontbraken de cijfers. De finan ciële onderbouwing kwam afge lopen donderdag. Die werd ogenblikkelijk afgeschoten door de financiële specialisten van PvdA, WD en CDA. De demo cratische cijfers rammelden aan alle kanten, vonden ze. Toch behoort de kritiek van de overige partijen op de D66-cij- fers tot de rituele stoelendans, die past bij de steeds meer aan zwellende verkiezingsretoriek. Het is onvoorstelbaar dat de Pv dA zich zou kunnen vinden in het rekenwerk van de WD of omgekeerd. Maar hoe de cijfers bij de diver se partijen ook uiteenlopen, ze vormen nog steeds een basis voor gesprek. WD-Kamerlid Hoogervorst mag de financiële onderbouwing van D66 aan flarden schieten, zoals hij overi gens ook doet met die van de Pv dA, voor de onderhandelingen over een tweede paars kabinet speelt het nauwelijks een rol. Zo cool zijn de cijfers blijkbaar ook weer niet. In de politiek blijken ze eerder van elastiek. Maar gelukkig is daar nog altijd het Centraal Planbureau. De middellange termijn-verkennin gen van dit eerbiedwaardige in stituut vol zakjapanners worden door de politieke partijen immer gebruikt om hun eigen gelijk te bewijzen. Op basis van diverse economi sche scenario's berekent het CPB welke financiële ruimte er in een komende regeerperiode te besteden is. Een groei van twee procent levert ongeveer 6 mil jard gulden aan beschikbare ruimte op, bij 3,25 procent zelfs 29 miljard. De vier grote partijen baseren zich in eerste instantie allemaal op het gematigde groei-scena- rio. Dat is hun met de paplepel ingegeven. Wie roept dat de eco nomische groei hoger uitvalt dan 2 procent, wordt overladen met hoongelach en irreëel opti misme verweten. Ondertussen hopen D66, PvdA, WD bij voortzetting van paars natuurlijk wel dat de groei wel degelijk hoger uit zal vallen. Dan hoeft er immers minder te worden bezuinigd om ieders wensenpakket te kunnen beta len. Een beetje meer groei scheelt al gauw enkele miljar den aan staatsinkomsten. Toch lijkt de discussie over wat politieke partijen van elkaar doet onderscheiden, vooral over cijfers te gaan. De grote vier hebben concept-verkiezingspro- gramma's opgesteld die bijna onderling uitwisselbaar zijn. Allemaal willen ze meer geld voor onderwijs, zorg, veiligheid, verlaging van het financierings tekort en milieu. Als dat geen politieke consensus is. Ideologische verschillen zijn er bijna niet meer. De enige die bij voorbeeld op het punt van het minimumloon nog dwars ligt, is de WD. Althans, volgens het li berale verkiezingsprogramma. Maar binnen de partij is een strijd aan de gang tussen de lijn- Bolkestein (wel verlaging) en de groep-Dijkstal (geen verlaging). Misschien is het in dit verband aardig om nog eens aan de uit spraak van de voormalig direc teur van het Centraal Planbu reau te herinneren. Die direc teur heette Gerrit Zalm, de hui dige minister van Financiën. Verlaging van het minimumloon levert nauwelijks banen op, al dus de toenmalige CPB-direc- teur. Bij het opstellen van het WD-verkiezingsprogramma waren de liberalen die uitspraak van Zalm even vergeten. Niemand die zich daar binnen D66 en PvdA druk over maakt. Verlaging van het minimumloon is bij de komende kabinetsfor matie binnen drie minuten van tafel, voorspelde PvdA-Kamer- lid Van Zijl begin deze week. Berekeningen voor verkiezings programma's zijn hooguit indi catief. Het blijft natte vinger werk. Ze verhullen bovendien de ideeënarmoede die in ieder geval bij de grote politieke par tijen heeft toegeslagen. Zelfs met een microscoop zijn in de verkiezingsprogramma's van PvdA, WD, CDA en D66 geen grote politieke tegenstellingen te vinden. In plaats van vooruit te zien, is de Nederlandse con- sensus-politiek er een van volg zaamheid geworden. Men rea geert op ontwikkelingen in de samenleving, maar van enige vi sie op de toekomst is nauwelijks sprake. Hebben verkiezingsprogram ma's en hun cijfertjes dan nog wel zin? De kiezer zal het alle maal worst zijn. Die leest ze niet. En iedere politicus weet dat de programma's na de verkiezingen weer snel vergeten zijn. Vooraf gaande aan diezelfde verkiezin gen hebben ze nauwelijks een rol van betekenis gespeeld. Net als de cijfers. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet stort volgend jaar een extra bedrag van circa 1,5 mil jard gulden in het AOW-fonds. Die extra storting is mogelijk doordat het Rijk dit jaar 2,75 miljard gulden meer aan belastingen binnenkrijgt. De belastingmeevaller is voor meer dan de helft blijvend, verklaarde premier Kok gis teren na afloop van de ministerraad. Het kabinet heeft eerder afgesproken dat blijvende belastingmeevallers automatisch ten goede komen aan het spaarpotje voor de AOW. Naast een hogere belastingopbrengst heeft het kabinet dit jaar een meevaller van 200 miljoen gulden op de eigen rijksbegroting. Er wordt onder andere minder geld uitgege ven aan de sociale zekerheid en de varkens pest. Daarentegen kost de Europese Unie miljoe nen meer en is het kabinet meer geld kwijt aan de opvang van asielzoekers. Daarnaast krijgt de gemeente Den Haag een miljard gulden om uit de rode cijfers te komen. Door de meevallers komt het begrotingste kort voor 1997 uit op 1,5 procent: een half procent minder dan het kabinet becijferde in de Miljoenennota in september. Premier Kok verwacht dat het tekort in 1998 verder daalt. „De belastingmeevaller tikt door voor 1998. Ik denk dat het tekort dan al gauw daalt naar 1,4 procent of minder," al dus Kok. Wel zegt ze 'aan te nemen' dat de gang van zaken in Utrecht nog besproken zal wor den op het departement. Het was niet eerste keer dat Van Aartsen persoonlijk geconfronteerd werd met de woede van de boeren. In 1995 kwam hij bij een lezing in Wageningen in de knel tussen een groep boze boeren die zich totaal on verwacht aandienden. Naar verluidt was het daarna juist Dijkstal die van Aartsen op de vingers tikte omdat hij zich niet goed had beveiligd. Nederland is de wereld niet. Zelfs West-Europa is niet gemiddeld het Westen loopt het percentage met HlV-besmetting terug. Inde™ van de wereld stijgt het aantal geïnfecteerden onrustbarend. 1 De cijfers die de VN-organisatie voor de strijd tegen aids, Unaids, week naar buiten bracht, spreken boekdelen. Eerdere prognoses'^* spelden 23 miljoen gevallen voor dit jaar. Het blijken er in werkelii. heid 30 miljoen te zijn. Voor een deel is deze toename een correaSe Betere onderzoeksmethoden en betrouwbaardere statistische model len leveren een realistischer beeld op. Maar dat het aidsvirus oprukt;, evenzeer waar. Vooral in ontwikkelingslanden en onder jongeren. En daar is aids geen homo -en verslaafdenziekte meer. Vrouwen en meis jes lopen de meeste risico's Een op de honderd bewoners van deze aarde is besmet met Hl... concreet vertaald, wordt de ernst van de situatie duidelijk. Als devèr- deling gelijkmatig zou zijn, woont er in elke straat dus minstens een potentieel aids-slachtoffer. Zeventig procent van de zwangere vrou wen in een land als Zimbabwe is seropositief. Hun kinderen zullen dus met HIV ter wereld komen. Voorlichting helpt niet, blijkt. Waarschuwing evenmin. En het idee dat volstrekte monogamie uitkomst zal bieden, gaat voor deze landen ooi al niet meer op. Onthouding is geen realistisch alternatief. Er zal dus echt veilig gevreeën moeten worden. Maar daar ontbreken de midde len voor en daartegen verzet zich de moraal van sommige kerken. Die zullen ervan overtuigd moeten worden dat hun standpunt, dat gebruik van condooms niet toelaatbaar is omdat dit een vorm vansü ticonceptie is, logisch gezien wel juist is, maar feitelijk levensgevaarlijk. Een condoom is in dit verband niet anders dan een pokkenprik. Middelen hebben de Afrikaanse en Aziatische ontwikkelingsland# niet. Dit lijkt een groter probleem dan het is. Als ontwikkelingshulp» gens goed voor is, dan hier. Maar dat wil nog niet zeggen dat decor- doorns ook gebruikt worden. De haantjescultuur van vele landen die» daarvoor nog eerst omgebogen te worden. Dus toch voorlichting, maar dan niet een die onthouding predikt of promiscuïteit veroor deelt, maar een die mannen ervan overtuigt dat bloot in dit geval echt dood slaat. vierkante meter en hetzelfde jaar doorgeleverd voor 20 gul den. Vervolgens is het verkocht voor 35 gulden, terwijl voor an dere grond in deze omgeving al bedragen van 175 tot 200 gulden zijn genoemd. En al deze grond is in handen van dezelfde kring van personen, variërend van A. Kleyn tot Kleyn Onroerend Goed bv". Overigens hoeft de NS gronden in de nabijheid van de Betuwe lijn niet per se aan te kopen. Er kan na taxatie ook alleen een schadevergoeding worden aan geboden. B. Staal commissaris in Utrecht Den Haag - Het kabinet heeft mr. Boele Staal voorgedragen als de nieuwe commissaris van de koningin in de provincie Utrecht. D66'er Staal (49), die momenteel lid is van de Eerste Kamer, volgt jonkheer P. Beelaerts van Blokland (CDA) op. Die gaat met pensioen. D66-fraetievoorzitter in de Provinciale Staten J. Eibers is zeer tevreden met de benoeming van B. Staal als nieuwe commissaris van de koningin van Utrecht. Hij noemt zijn partijgenoot „een uitstekende keuze". 250 miljoen voor C02-maatregelen Den Haag - Bedrijfsleven en industrie krijgen meer mogelijkhe den om de uitstoot van C02 aan te pakken. Het kabinet verhoogt het budget van 750 miljoen gulden naar 1 miljard. Daar kunnen allerlei projecten van worden betaald waarmee energie kan wor den bespaard, en 'schone' energie kan worden ontwikkeld. Het kabinet heeft voor 1997 en 1998 750 miljoen gulden uitgetrokken voor C02-maatregelen en klimaatbeleid. Asielzoekerscentrum Hooghalen sluit Beilen - Het asielzoekerscentrum (azc) in het Drentse Hooghalen moet dicht. Dat heeft de gemeenteraad van Bejlen donderdag- aVond 'besloten. De raad stemde4net acht tegen zeven stenönen tegen het collegevoorstel om het contract te verlengen tot 1 okto ber volgend jaar. Eerder had staatssecretaris Schmitz van Justitie de gemeente dringend verzocht wegens het gebrek aan opvangcapaciteit het contract nog eens te verlengen. Al eerder werd de sluiting van het centrum tot twee keer toe om dezelfde reden uitgesteld. Groningen garandeert buschauffeurs werk Groningen - Al het personeel van het Groninger Vervoerbedrijf (GVB) zal bij een openbare aanbesteding van het stadsvervoer moeten worden overgenomen tegen de dan geldende arbeids voorwaarden. Dit is de gemeente Groningen overeengekomen met de eigenaar van het GVB, de Amerikaanse busonderneming Vancom. Deze week weigerden minister Jorritsma (Verkeer) en de provin ciebesturen van Groningen en Drenthe harde garanties te geven voor de werkgelegenheid in het busvervoer. Volgens de minister biedt het burgerlijk wetboek voldoende bescherming. Maandag legden de Vervoersbonden FNV en CNV uit protest het vervoer in het Noorden vijf uur stil. Rekeningrijden vijf gulden per keer Den Haag - Het rekeningrijden gaat zeven gulden per passage kosten Bij elektronisch betalen geldt twee gulden korting. Dat blijkt uit het wetsvoorstel dat het kabinet naar de Tweede Ka mer zal sturen. De heffing rond de grote steden in de Randstad zal alleen tussen zeven en negen uur 's ochtends worden opge legd. Het rekeningrijden wordt in het jaar 2001 ingevoerd. Het heeft als doel de bereikbaarheid van de grote steden te bevorderen door reizigers te stimuleren een andere wijze van vervoer te kie zen of een ander tijdstip. Komend voorjaar zal een technische proef worden uitgevoerd. Open TBC bij middelbare scholier Zwolle Zwolle - Bij een leerlinge van een HAVO 4-klas van het Meander College in Zwolle is een besmettelijke vorm van TBC geconsta teerd. Volgende week moeten alle schoolgenoten en docenten die met de leerling in aanraking zijn geweest een test ondergaan om te zien of zij ook besmet zijn. Afhankelijk van de uitslag van dat onderzoek wordt bekeken of alle achthonderd leerlingen van de school getest moeten worden. Bende valsemunters opgepakt Den Haag - De politie Haaglanden heeft deze week in Rotterdam een bende valsemunters opgepakt. Vijf verdachten zijn vrijdag voorgeleid aan Justitie in Den Haag. De bende heeft minimaal 75.000 gulden vals geld uitgegeven aan auto's, stereo-apparatuur en sieraden. Nog eens 80.000 gulden aan vals geld werd gevonden in een wo ning in Rotterdam. De zaak kwam in september aan het rollen, toen een Rotterdam mer met valse briefjes van duizend gulden een auto had gekocht van een man uit Scheveningen. Déze deed aangifte, waarna de politie de 27-jarige koper uit Rotterdam op 8 oktober arresteer de. Politie rolt bende juwelendieven op Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft de afgelopen vier maanden een Colombiaanse bende juwelendieven opgerold, totaal zijn 27 mensen gearresteerd, onder wie 3 vrouwen. Acht verdachten die illegaal in Nederland verbleven zijn inmiddels de grens overgezet, aldus de politie vrijdag. De bende wordt verder verdacht van inbraak, winkeldiefstal en zakkenrollerij. De bende maakte daarbij voor enkele tonnen aan sieraden en andere goederen buit. De politie nam onder meer sie raden, twaalf auto's, een vuurwapen, drie busjes traangas en ge stolen cheques en paspoorten in beslag. De zaak kwam aan het rollen toen in juli acht mannen een verte genwoordiger in juwelen overvielen in de Gerard Doustraat Toen een van de overvallers er vandoor ging, sprong hij in ee» gracht, waardoor de politie hem kon inrekenen. De man is middels veroordeeld tot drie jaar celstraf wegens zijn aandeel in de overval. poor Aart Heering Rome - Op Sicilië wordei morgen gemeenteraadsverkie zingen gehouden die een be langrijke fase vormen in d< strijd tegen de maffia. In de hoofdstad Palermo staat de herverkiezing op het spel van de huidige burgemeester Leoluc. Orlando die vier jaar geleden 7! procent van de stemmen kreeg oj een programma waarin de be strijding van maffia en corruptie centraal stond. Ook in de door de maffia beruch' Kinshasa (afp/rtr) - Bij g- Kinshasa, de hoofdstad var Congo-, zijn gisteren zeker e tairen en twee burgers. De i zijn nog onduidelijk. De vuurgevechten vonden op ver scheidene locaties in de hoofd stad plaats, ook in de omgeving van het kantoor van president Laurent-Désiré Kabila. De wijk rond het presidentiële paleis werd door zeer nerveuze soldaten afgegrendeld, aldus verslagge vers ter plekke. Het is onduide lijk of Kabila tijdens de schiet partijen in de buurt was. In de loop van de middag keerde de rust terug in de hoofdstad van het voormalige Zaïre. Reden voor het uitbreken van de gevechten was mogelijk dat de politie wegversperringen had op gericht om Tutsi-soldaten aan te houden die donderdagavond me- de-Tutsi's hadden bevrijd uit de gevangenis. De incidenten hebben de span ning vergroot binnen het wankele Congolese leger, dat wordt ge plaagd door etnische en regionale tegenstellingen. Bij de negen Door Bob van Huët Londen - Met een spontaan fe genstanders van de vossenjacl ning gevierd. Na vijf uur tun merleden (tegen 151) voor h< Labours backbencher Mike Fc Diens omstreden 'Wet tegén het jagen met honden' zal daarmee in ieder geval een tweede lezing krijgen in het parlement. Foster werd als .held ontvangen door een hossende menigte van die renvrienden. Maar ondanks het uitbundige gezang en gejoel lijkt het onwaarschijnlijk dat de stemming zal leiden tot een ver bod op de vossenjacht met hon den. De Labourregering had reeds van te voren gesteld dat deze wet geen prioriteit was en er daarom geen ruimte kon worden vrijge maakt op de al overvolle parle mentaire agenda. Het feit dat de wet nu als particulier wetsinitia- tief door het Lagerhuis èn Ho gerhuis moet, geeft tegenstan ders alle gelegenheid de voort gang daarvan te blokkeren met procedurele trucs. Premier Blair twijfelt. Hij heet een verklaard tegenstander van Door Bart Luirink Johannesburg - Ruim vijfe: jaar treiterde en vervolgde Afrikaanse politie Winniè dat het een lust was. Maar toe et einde jaren tachtig echt re haar eens aan de tand tt gat de politie niet thuis. Hoe k Hoofdcommissaris Fivaz bleef da men het antwoord schuldig. Het is een van de vele mysteries ir °cht naar de waarheid, die de c onder voorzitterschap van aart! utu deze week aanving. De ex-f e van Nelson Mandela werd, g Z1jn gevangenschap, jarenlang ve 'oefde onder huisarrest. Ma andela werd herhaaldelijk gea: astgehouden en, domweg, gepe aannemelijk dat in deze geschif lem is gelegd voor de eenzaamh Paranoia, waaraan Madikizela- n het einde van de jaren ta prooi viel. Het had fatale gevolgen: ontvoe do WlSi-e? c^e ervan verdacht wei politie te werken, mishanc nio°^J?00 direct en in welke ir kon k'zela bij deze excessei is geweest, werd ook deze a6n 6= duidelijk,

de Stem | 1997 | | pagina 4