de stem duikvlucht Bergenaar Marcel de Munck fietste illegaal over het dak van de wereld 1 0ne ,n. E1 Tibet is een gesloten land. Sinds het door de Chinezen bezet is, worden toeristen er nog maar mondjesmaat toegelaten. Wie er binnen mag, weet zich permanent omringd door Chinese begeleiders. Marcel de Munck uit Bergen op Zoom wist bij een bezoek aan Tibet aan de Chinese aandacht te ontsnappen en reisde per mountainbike dwars over het dak van de wereld. Die trip was niet van gevaar ontbloot. Ontploffende bergwanden en schietgrage grenswachten lagen op de loer. - Nes - Alane uk - Nobody's Wife hu' De Leeuw-'K HebJeiip,c A/acht Op Jou! efE|i B. Streisand C. Dion - Te|| H,m Aqua - Barbie Girl Aqua - Doctor Jones Isher-You Make Me Wanna Backstreet Boys-As Lonn As You Love Me Elton John - Something |Spice Girls-Spice Up Your Life i Rapsody Ft Warren G Sissel - prince Igor Ome Henk-Neem Een Ander In IDe Maling! Keith Sweat - Nobody Sweat De Kast - In Nije Dei Da Hooi-Meet Her At The Love I Parade Hanson -1 Will Come To You Is Ook Schitterend! - V.V.T. Jewel - Foolish Games Jewel Sash! - Stay Allure - All Cried Out Carey Bob Carlisle - Butterfly Kisses Metallica - The Memory Remains Dario G - Sunchyme Eternal - Angel Of Mine LL Cool J - Phenomenon R.O.O.S. - Instant Moments N Trance Ft. R. Stewart - Da Y* Think I'M Sexy? Jantje Smit - Ave Maria Prodigy - Smack My Bitch Up Solid Harmonie - I'LI Be There For You Skik - Op Fietse Lohues Buckshot Lefonque - Another Day Mathilde Santing - Beautiful People Aaron Carter - Crush On You Chumbawamba - Tubthumping Wydef Jean - Guantanamera Moby - James Bond Theme Janet Ft Q-tip Joni Mitchel - Got' til it's Mase - Feel So Good Goodfellaz - If You Walk Away 4 Fun - Levenslang Toni Braxton - How Could An Angel Break My Heart The Kelly Family - Because It'S Love Volumia! - Het Is Over De Freek De Jonge - (Meer) Leven Na De Dood Antiloop - In My Mind Refugee Camp - AU Stars Avenues U2 - Please Puff Daddy The Family - Been Around The World Boyz II Men - 4 Seasons Of Loneliness Boyz li Men En Vogue - Too Gone, Too Long Warren Mariah Carey - Butterfly Carey M. Borsato T. Oosterhuis - Wereld zonder jou 2 Pac Notorious B.I.G. - Runnin' Benny Neyman - Mooi Zijn Alle Vrouwen Puff Daddy Faith Evans - 111 Be Missing You The Sunclub - Single Minded People The Firm - Firm Bizz Blackstreet - Fix Will Smith - Just Cruisin' Jon Bon Jovi - Janie, Don't Take Your Love To.. Radiohead - No Surprises Radiohead Rob De Nijs - Nu Het Om Haar Gaat Roxy Brown - Big Bad Mama Sheryl Crow - Tomorrow Never Dies Tank - Can U Feel The Bass The Verve - The Drugs Don't Work Re - Play - Kijk Om Je Heen O Die 3 - Ik Heb Geen Zin Eternal -1 Wanna Be The Only Sting The Police - Roxanne 9/ Wow! - Lekker Lang Lekker Roiling Stones - Anybody Seen My Baby? Clouseau - Door De Muur Van R. Kelly - Gotham City T Spoon - Sex On The Beach BZN - Mother Jennifer Brown - In My Garden The Brand New Heavies - You'Ve Got A Friend Boston Dj'S - Move Your Body BZN-Bells Stars On 45 - The Clubhits T-Spoon - Message Of Love Frans Bauer - Ich Traum Von Dir Heut Nacht Erikah Karst - Nobody Knows Notorious B.I.G - Mo Money Mo Problems Ruth Jacott - Liefde Of Lust Peter Cetera Ft. Az Yet - You'R® The Inspiration Enya - Only If The Cure - Wrong Number Smith Fiction Katja Schuurman - Totaal Verkocht Worlds Apart - Back To Where We Started UB 40 - Always There Exposure - 3 Little Words Nance - He'S My Favourite Djl Smash - Mouth Walkin' On The Sun Adam F - Circles Bryan Adams - Back To You One Two Trio - Series Uit Mijn Jeugd Gordon - Geef Me De Kracht WtBÊKÊÊ^ÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊI Weekend ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Door Romain van Damme TiBet 'Za -.y1 - f- Sf» .-^538 'yr.,. - Marcel de Munck op weg naar Khatmandu. Ergens op het dak van de wereld, in Tibet. ay, de ervaren Amerikaan, had het hem meerdere malen op het hart gedrukt. 'Blij ven fietsen, wat er ook gebeurt, blijf fietsen. Je stopt pas als ze gaan schieten!' Enkele minuten later tijdens de afdaling raasde Marcel de Munck uit Bergen op Zoom langs de politiepost van het dorpje Zhamgmu, vlakbij de streng bewaakte grens tussen Tibet en Nepal „We hadden geen permit, geen vergunning om fietsend in Tibet te verblijven. Als je die niet hebt kun je aardig in de problemen komen. Daarom moesten we dit doen. Alles of niets." Ze hadden geluk. De slagboom stond omhoog en de po- litie-agenten speelden binnen in de post wellicht de Ti betaanse variant van klaverjassen. „Toen we daar voor bij stoven, stormden ze wel naar buiten en riepen, stop, stop, politie! Nee, gelukkig werd er niet geschoten." Met het hart in de keel denderde Marcel de Munck naar de vrijheid in Nepal. „Maar toen sloeg het noodlot nog eens toe. Brak midden in dat dorpje mijn bagagedrager. Die hebben we provisorisch gemaakt. En maar omkij ken, want we dachten dat die politie wel achter pns aan zou komen." Ze bereikten eindelijk beneden in het dorpje de doua nepost, maar ook daar wachtte nog een verrassing. „Normaal doet die douane niet zo moeilijk, ze vragen ook niet naar je permit. Die douane heeft zoiets van: zorg maar dat je snel het land uit bent, dan hebben wij verder geen last meer. Wij stapten dus af bij het ge bouwtje en wie stapte er naar buiten, een Chinese poli tie-agent!" Zenuwenoorlog Dat was het begin van een zenuwenoorlog. „Want hij vroeg natuurlijk wél naar onze permit. Van Ray, die al veel vaker in deze landen geweest was, had ik geleerd dat je tegen de Chinezen altijd vriendelijk moet blijven. Lachen dus. Heel schijnheilig vroegen we wat dat dan wel was, een permit." Nee, daar hadden ze natuurlijk nog nooit van gehoord. Ze hadden gewoon een visum, dat was toch voldoende? Weliswaar een illegaal visum, maar dat was niet te zien en ze keken wel uit om dat te vertellen. „Die politieman, niet zo oud trouwens, nam ons uiteindelijk mee naar het bureautje. Hij liet ons dat papiertje, die permit zien." Voor honderd gulden wilde hij dat wel invullen voor ons. Prima natuurlijk. „Maar het duurde allemaal zo lang. Bleek dat hij op zijn baas zat te wachten om er een stempel op te zetten. Dat leek ons ook niet zo een ge weldig idee. Stonden we daar op een meter van de slag boom, ongelooflijk." Ze begonnen in een mengelmoesje van diverse talen op de Chinese politie-agent in te praten. Dat ze zo moe wa ren, zo lang gefietst hadden en nog helemaal naar Khatmandu, de hoofdstad van Nepal, moesten. En zo waar, plotseling zei de Chinees, oké, rij maar. „We moesten wel beloven de volgende keer een permit bij °ns te hebben. Maar natuurlijk meneer, hebben we hem gids doe je allerlei excursies, zie je best fantastische dingen, maar het zelf uitzoeken en fietsen door Tibet is toch leuker." Veel spannender ook, ontdekte de Bergenaar al snel na dat hij een reis naar Lhasa, de hoofdstad van Tibet had geboekt. „Ik vloog eerst naar Khatmandu in Nepal. Ik had in mijn paspoort een visum voor drie maanden Ti bet. In Khatmandu ontmoette ik twee andere Nederlan ders die ook het plan hadden naar Lhasa te gaan en fietsend terug te keren." Voor het vertrek naar Lhasa moesten ze nog naar de Chinese ambassade in Nepal om het een en ander in or de te maken. Daar werd het visum van drie maanden zomaar ingekort tot zeven dagen. „Ik dacht, wat nu? Ik hoorde echter dat het in Tibet zelf mogelijk was het vi sum illegaal te verlengen, dus heb ik de gok genomen en ben alleen afgereisd." Steekpenningen Met een mountainbike die hij in Khatmandu kocht. „Die heb ik met de nodige steekpenningen in het vlieg tuig naar Lhasa gekregen. In die stad heb ik zeven da gen met Chinese begeleiding rond gelopen en allerlei toeristische attracties bezocht." Hij keek er in de 150.000 inwoners tellende stad zijn ogen uit en beleefde er naar eigen zeggen een van de mooiste momenten uit zijn leven. In het Seraklooster, het thuis van 5000 monniken. „De Chinese overheer sing zie je overal. In Lhasa is tweederde Chinees. Chi nezen krijgen zelfs geld als ze naar Lhasa willen ver huizen." De Tibetanen zelf zijn dan ook uiterst voorzichtig. Con tact zoeken met vreemdelingen is al een gevaar op zich. „Dat lukt bijna niet. Ze spreken trouwens vrijwel geen Engels, dat speelt ook een rol. Ze zijn bovendien zo bang, bang dat je een spion voor de Chinezen bent." Marcel keek dan ook vreemd op toen hij in het Sera- klooster (1419) van Lhasa, door een oude monnik ge wenkt werd. Alsof die man voelde dat Marcel de Mun ck uit Bergen op Zoom een foto van de Dalai Lama bij zich had. Ten strengste verboden door de Chinezen. De Dalai Lama is de geestelijk leider van Tibet die in 1950 vluchtte voor de Chinese bezetters en nu in bal lingschap in het Indiase Dharmsala woont. „Ik had in derdaad een foto bij me, omdat ik wist dat de mensen hier verzot zijn op een afbeelding van de geestelijk lei der. Ik had hem goed weggestopt, want als de Chinezen die foto ontdekken, kun je het verder wel vergeten." Kapel vol foto's Marcel ging mee met de oude monnik. Trappen op, door nauwe gangen, steeds hoger en dieper het klooster in. „We kwamen uiteindelijk in een oud kapelletje terecht. Alle muren waren behangen met foto's van de Dalai Lama. Toen zei die monnik tegen mij in slecht Engels, you, picture. Die man voelde dat blijkbaar en ver trouwde me." Marcel uit Bergen op Zoom gaf hem de foto en oogstte diepe dankbaarheid. „Ik moest er ranzige boterthee drinken, werkelijk, zó vies. Maar ik heb het gedaan, ik wilde de man niet teleurstellen. Het was een heel mooi moment." Na de zeven dagen liet Marcel zijn visum verlengen. Il legaal, voor honderd gulden. „De man die dat deed, had gewoon een stapeltje paspoorten voor zich liggen. Het was geen enkel probleem. Niet veel later ontmoette ik in een eethuisje twee Amerikanen. Ray en John. Ze wa ren met de fiets uit China naar Tibet gekomen. Illegaal de grens overgestoken. Een waagstuk van de eerste or de, want de grens wordt er bewaakt vanuit hoge torens en met sterke schijnwerpers." Ze vroegen hem honderduit. „Later begreep ik dat ze wilden weten wat voor vlees ze in de kuip hadden. Want ik had gezegd dat ik naar Khatmandu in Nepal wilde fietsen. Dat wilden zij ook. Ze vroegen hoe ik me voorbereid had, wat ik bij me had." Simpel, werkelijk alles wat nodig is om te overleven in een land als Tibet. „Het kan er verschrikkelijk koud zijn. Je moet op medisch gebied alles bij je hebben. Ste riele injectienaalden, verband, jodium om het water te zuiveren, medicijnen tegen allerlei ziektes. Ik had het allemaal bij me." Hij slaagde voor het Amerikaans examen. Marcel uit Bergen op Zoom mocht meefietsen. „Prachtig, want met name die Ray wist veel. Hij had er al vaker gefietst en sprak ook Chinees. Een man met een geweldige reis ervaring. Beter kon ik het eigenlijk niet treffen." Ze begonnen aan de tocht die grotendeels over de Friendshipshighway (de Vriendschapssnelweg) voert. „Onvoorstelbaar mooi. En spannend, want we hadden dus geen toestemming. Je mag trouwens wel in groeps verband fietsen, maar dan weer wel onder die begelei ding. Zoals wij het deden, is het ten strengste verboden." Eén controle Duizend kilometer dwars door Tibet en slechts één keer werden ze gecontroleerd. „Het is een uitgestrekt land en buiten de steden wonen niet zoveel mensen. Daar zie je ook niet zoveel Chinezen. Bij Shegar werden we aan gehouden. Door de douane en die maakt zich niet zo druk om die permit. Wel moesten we alles binnenste buiten keren, maar we mochten uiteindelijk door." Ze sliepen soms in 'hotelletjes', nou ja, hotelletjes. „Dat is wat veel gezegd voor een gammel gebouwtje waarin een bed en een stoel staan. Net zo lief sliep Marcel in de tent. „Met mijn hoofd buiten de tent, want die lucht is er zo mooi, zo blauw, zo helder." Bij Shigatse, de tweede stad van Tibet, keek hij vanaf 5950 meter neer op het Yamdrok-Tsomeer dat op 4500 meter ligt. „Het schorpioenenmeer, een heilig meer voor de Tibeta nen. Onvoorstelbaar mooi. Tenminste nu nog, want de Chinezen bouwen er een waterkrachtcentrale." Het einde van het meer. „Want het is een dood meer, dus er komt geen water in of uit van rivieren. Alleen re genwater. Het is een verschrikkelijk groot meer, maar na verloop van tijd zal het droog staan omdat de Chine zen het meer als het ware leeg laten lopen." Misschien zorgt het weer voor een nieuwe opstand van de Tibetanen tegen de Chinese overheersing, „In 1988 was Het was het spannend slot van een drie maanden du rende reis die Marcel de Munck in september begon. Duizenden kilometers van het veilige Bergen op Zoom netste hij illegaal over het dak van de wereld, dwars door Tibet waar de Chinese overheersers het niet zo nebben op Westerse pottenkijkers. „Je kunt er wel als toerist naar toe, maar dan wel met een groepsreis en in Tibet loop je dan aan de hand van een Chinese gids. Uitermate duur trouwens. Met die de laatste opstand. In al die jaren van overheersing heb ben 1,2 miljoen Tibetanen het leven gelaten. Meer dar 6000 kloosters zijn er sinds de Chinese invasie en voor al tijdens de culturele revolutie van 1966 verwoest. Da1 moet verschrikkelijk geweest zijn." Zoals de hongersnood die er enkele jaren heerstte, om dat de Chinezen wilden dat er tarwe verbouwd werd. „Tibet is een droog land. Tarwe verbouwen lukte uitein delijk op die hoogte vrijwel niet. Maar het had wel tot gevolg dat de Tibetanen honger hadden, want hun tra ditionele produkten mochten ze ook niet verbouwen." Veel is dat overigens niet. Een soort gerst en wat groen ten. „Die gerst vermalen ze tot poeder dat ze altijd bi; zich hebben. Tsampa heet dat. Ze kunnen dat met wa ter aanlegen en dan krijg je een soort deeg dat ze op peuzelen. Wij aten dat ook, maar vermengden dat met wat krenten en rozijnen." De fietstocht voerde hen verder langs schitterende ver gezichten, de hoogste bergen ter wereld en langs piep kleine dorpjes waar ze het tempo verhoogden. „Als kin deren ons aan zagen komen, pakten ze stenen en gooi den die naar ons. Wellicht was dat voor hen een spelle tje, maar je zou zo een kei tegen je kop krijgen." Opblazen Maar het kan in Tibet nog veel gekker. „Het gebeurt we] eens dat er door het slechte weer een stuk weg verdwijnt Weggeslagen door het water. Hebben ze een probleem want een andere weg is er meestal niet. Wat doen die Chi nezen dan, blazen ze een stuk bergwand op met dyna miet, een beetje egaal maken en het is weer gerepareerd." Ze maakten het een keer mee. „Ray had het al eens eer der meegemaakt. Hij vertelde doodleuk dat je dan snel moest zijn, want de Chinezen blazen meestal zonder een goede waarschuwing zo een bergwand op. Als je dan net in de buurt loopt, heb je maar pech gehad." Het was bij Gyantse dat ze van de fiets moesten. „He1 was er een drukte van belang, want het is de verbinding tussen Lhasa en Khatmandu. Aan de ene kant stonder de vrachtauto's vanuit Nepal en aan de andere kant de vrachtauto's uit Lhasa. Werden al die goederen ovei dat stuk vernielde weg overgedragen." „We hadden afgesproken zo snel mogelijk over te ste ken. We pakten de fietsen met bagage en al op en lie pen. De Chinezen waren al bezig met het aanbrenger, van dynamiet. Ray spreekt en begrijpt Chinees. Dus hoorde hij dat de Chinezen wilden blazen. Toen hebber we in alle macht geroepen: Nee! Wij lopen hier nog!" De aarzeling bij de Chinezen duurde net lang genoeg om aan de andere kant van de 'kloof' te komen. „Toet was ik echt bang. Ik dacht, dit halen we niet. Een lood zware fiets in je handen en ieder moment kan het bover je ontploffen. Ik voelde mijn hart in mijn keel. We heb ben het net gehaald." Ze fietsten verder en keken er de ogen uit. In Shigatse hebben ze op een rollerskatebaan gereden. „Op 400C meter hoogte. Die hoogte maakt het trouwens wel heel zwaar. Soms zagen we andere fietsers, bijgestaan mei een landrover of een vrachtauto. Die zagen we soms la ter terug, alles ingeladen omdat ze het niet haalden." Zij haalden het wel, fietsten langs de Mount Everest ('Die wilde ik ooit eens zien') en begonnen op de La Ling Pas aan de langste afdaling van de wereld. „Tach tig kilometer. Je gaat van 5250 meter naar 4700 meter Dan nader je de grens met Nepal." Daar zei Ray dus, blijven fietsen, wat er ook gebeurt Marcel uit Bergen op Zoom reed er bijkans de longer uit zijn lijf, maar wist toen al: hier kom ik zeker terug. Zicht op de hoofdstad Lhasa waar tweederde van de bevolking Chinees is. Boerenzonen verlaten de Kamer WEEKEND Een familie l Monster in Brussel WEEKEND E3 Alpenreuzen flankeren Zwitsers ski-paradijs VAKANTIE REIZEN Digitale camera heeft steeds meer te bieden INTERNET I m -

de Stem | 1997 | | pagina 41