Korting op uitkering doet zeer Volgens onderzoekers was de Bijlmerramp te voorkomen Docent rebel op rookvrije school I )eire|yd Eis tien jaar voor regisseren moord Drie topcriminelen mogen straf afkopen 'Jonge asielzoekers beter niet opsluiten' Pietenkoor breekt landelijk door Vrijheid is te koop Kerkhereniging een godswonder Compleet wonen pot stoutenbeek Algemene Nabestaandenwet A2 DE STEM BINNENLAND A3 Versoepeling van nieuwe Nabestaandenwet op de Kampeer Caravan RAI '97 28 nov. t/m 3 dec. Hoger beroep Istanbul-zaak Ook Sluise bankdirecteur betaalt IOVEMBER 1997 ot-Brittannië en Ierland Jerdag bewolkt en af en t0e In. Zondag naast opklarin leen paar buien, in de Schot" hooglanden ook met sneeuw" ■dagtemperatuur uiteenlo' ld van een graad of 5 op zon- J in Schotland tot 12 graden iet zuidwesten van Ierland jpë en Luxemburg: Meest lolkt en af en toe regen. 2a <lag nog vrij zacht met maxi- 5 rond 10 graden; daarna igzaam kouder. ord- en Midden-Frankrijk- ll bewolking en vooral zater- nu en dan regen. Zaterdag xima op de meeste plaatsen t rond 10 graden; daarna da- e van temperatuur. id-Frankrijk: Veel bewol- Ig en perioden met regen Irral in het zuidwesten. In het I one-dal en langs de Cote d'A- 1- droog en zonnige perioden (de loop van het weekeinde fekt de Mistral op. Middag- hperatuur op zaterdag rond (graden, zondag frisser, •tugal: Overgang naar droger Ier met meer zon; voorname- r in het noorden nog wolken eden en eerst nog wat regen, iddagtemperatuur langs de |st van 16 graden in het noor- tot 20 in het zuiden, anje: Zonnige perioden. In t noorden wolkenvelden en Igs de Golf van Biskaje hier daar (flink wat regen en el wind. Middagtemperatuur eenlopend van 13 graden igs de kust in het noorden tot graad of 22 aan de Costa del narische Eilanden: Flinke lige perioden en droog. Iddagtemperatuur ongeveer graden. allorca en Ibiza: Zonnige pe lden en nog een kleine kans i een bui. Een flink aanwak- Irende noordwestenwind, [iddagtemperatuur omstreeks 1 graden. alië: Onbestendig met meest I wolkt weer en een aantal bui- op zondag hier en daar flin- regen. Middagtemperatuur Iteenlopend van een graad of 9 I het noorden tot rond 18 in het tiden. •iekenland en Kreta: Wisse nd bewolkt en van tijd tot tijd tiien; zaterdag vooral in het fiden en oosten en zondag juist i het westen. Middagtempera- :ur van een graad of 13 bij nessaloniki tot 18 in het zuid- (esten. luitsland: Overwegend be- lolkt en af en-toe regen, zondag iter op de dag in hogere stre- pn kans op sneeuw; hier en kar mist. Middagtemperatuur (eest tussen 4 en 9 graden, ritserland: Wolkenvelden en en toe regen; sneeuwgrens klend tot 1100 meter. Eerst |er en daar mist. In de dalen pterdag nog maxima rond 8 raden; zondag iets kouder. |ostenrijk: Veel bewolking en an tijd tot tijd regen, zondag looral in het zuiden;sneeuw- pens dalend tot 1200 meter, [iddagtemperatuur omstreeks graden. - 4 i i i i ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 oips 'afduiei '|aza uba jueipapuo 'Pd Amsterdam (anp) - Volgens onder zoekers aan de Technische Universi teit Delft was de Bijlmerramp te voorkomen geweest. Ze concluderen dat aan de hand van computersimu laties van de vlucht van de El Al Boeing die in oktober 1992 neerstort te op de Bijlmermeer bij Amsterdam. Het onderzoek werd gepresenteerd in Middageditie. Hoogleraar J. Mulder aan de faculteit lucht- en ruimtevaarttech niek denkt dat als er vanaf het begin van de moeilijkheden met het toestel een an dere strategie was gekozen, het een stuk beter was afgelopen. Er had dan meer tijd genomen moeten worden voor het lozen van brandstof en het voorbereiden van een landing op een baan bij tegenwind. Volgens Mulder was er in de laatste mi nuut nog tijd geweest om het vliegtuig te redden. Toen het toestel tot tweeduizend voet daalde, gaf de piloot in een natuur lijke reactie meer gas om weer horizon taal te komen. Het toestel werd daardoor onbestuurbaar, aldus Mulder in een toe lichting later op de middag. De piloot had juist gas moeten terugnemen en moeten wachten tot het toestel weer horizontaal lag om dan pas weer gas te geven. Mulder erkent dat het in de gegeven si tuatie een volkomen natuurlijke reactie was om meer gas te geven en meent dat de piloten dan ook niets te verwijten is. Ove rigens had de bemanning haast om te lan den, omdat volgens haar informatie de motoren in brand stonden. In werkelijk heid was een van de motoren eraf geval len. Mulder meent dat rampen als in de Bijl mer in de toekomst voorkomen kunnen worden als andere, technisch hoogstaan de besturingstechnieken worden ge bruikt. Nu al worden veel vliegtuigen met computers bestuurd. Mulder wil deze computers voorzien van meer informatie en moderne snufjes die moeten voorko men dat een vliegtuig in een gevaarlijke positie komt. Twee vertegenwoordigers van de Israëli sche vliegtuigmaatschappij El Al zijn naar Nederland gekomen om zich op de hoogte te stellen van het onderzoek. Bij de ramp kwamen 43 mensen om het le ven. Door Paul Bolwerk Arnhem/Den Haag - De Sociale Verzekeringsbank heeft dezer dagén met de berekening van de uitkeringen voor 1998 in het kader van de nieuwe Algemene Nabestaandenwet een schok golf veroorzaakt onder een groot deel van de 166.000 weduwen en weduwnaars. Euim honderdduizend weduwen en weduwnaars moeten als gevolg van een nieuwe uitkeringsrege ling met ingang van komend jaar gemiddeld honderden guldens per maand inleveren. Het inkomens verlies kan oplopen tot maximaal 1250 gulden bruto per maand per uitkeringsgerechtigde. De groot ste klap krijgen de nabestaanden met een besteedbaar inkomen van tweeduizend tot vijfendertighon derd gulden. Voor velen dreigt de verkoop van de auto, eigen wo ning en overstap naar goedkopere huurwoning. De ouderenbonden, de Vrouwen bond FNV, stichting De Ombuds man en de actiegroep Weduwen in de Kou hebben een stortvloed aan verontwaardigde reacties ontvan gen van weduwen en weduwnaars die een fikse korting op hun nabe- staandenuitkering hebben gekre gen. Voor. velen is de klap hard aangekomen, omdat ze netto meer moeten inleveren dan verwacht. De actiegroep Weduwen in de Kou adviseert, aldus voorzitter A. Pieneman, zo'n 166.000 weduwen en weduwnaars om massaal be zwaar aan te tekenen tegen de korting op de uitkering volgens de nieuwe Algemene Nabestaanden wet, Het advies is eveneens om met behulp van een vakorganisa tie of een rechtsbijstandverzeke- Den Haag - De ministerraad heeft gisteren ingestemd met de versoepelingen in de Na bestaandenwet, die staatsse cretaris De Grave (Sociale Zaken) al in september in het vooruitzicht had gesteld. De aanpassingen kosten on geveer 150 miljoen gulden. In het kort komen de wijzi gingen erop neer dat mensen van wie de man of vrouw na 1 januari 1999 overlijdt, recht hebben op een uitke ring als de partner nu al ern stig ziek is. Zij moeten dan wel geboren zijn tussen 1950 en 1956, een bijdrage betalen aan de Sociale Verzekerings bank en kunnen aantonen dat zij zich niet particulier kunnen verzekeren. ring een juridische procedure te beginnen om uiteindelijk een ge rechtelijke uitspraak over de re gelgeving uit te lokken. Het hoofdkantoor van de Sociale Verzekeringsbank in Amstelveen vindt de commotie onder wedu wen en weduwnaars 'onbegrijpe lijk', omdat de uitkeringsgerech tigden in de afgelopen jaren met 'uitvoerige informatie' zijn voor bereid op de gevolgen van de nieuwe Algemene Nabestaanden wet. Dat neemt niet weg dat ook de SVB beseft dat een aantasting van de inkomenspositie van we duwen en weduwnaars een 'zeer gevoelige zaak' is. „Als ze neveninkomsten hebben of samenwonen, dan zullen ze zeer waarschijnlijk er fors op ach teruitgaan. Dat is ontegenzegge lijk waar, maar wij hebben het beleid niet bedacht. We zijn slechts een uitvoerende instan tie," aldus het hoofd van de afde ling communicatie W. Thoen van de SVB-hoofdvestiging in Am stelveen. De heersende onrust over de nieu we regelgeving heeft alles te ma ken met de beëindiging van de overgangsregeling Algemene Na bestaandenwet. Vanaf volgend jaar geldt deze wetgeving ook voor 166.000 mensen die vóór 1 juli 1996 al weduwe of weduw naar waren. Deze regelgeving is overigens al anderhalf jaar van toepassing op zo'n tienduizend 'nieuwe gevallen', die zeer recen telijk een partner hebben verlo ren. Vanaf 1 januari 1998 valt elke we duwe en weduwnaar onder het nieuwe, strengere regime. Extra inkomen of een nieuwe partner kunnen ertoe leiden dat de ANW- uitkering met honderden guldens netto per maand wordt gekort. De hoogte van de uitkering wordt na melijk afhankelijk gesteld van het inkomen. Dit is een groot pijnpunt, omdat tot 1 juli 1996 de weduwen en we duwnaars, onafhankelijk van hun inkomensituatie, een pensioen volgens de Algemene Weduwen- en Wezenwet (een volksverzeke ring) ontvingen. Ze konden tot hun eigen overlijden of bereiken van pensioengerechtigde leeftijd rekenen op een AWW-pensioen. Met de komst van de Algemene Nabestaandenwet is aan deze uit keringsgarantie een einde ge maakt. De eerste cd van het Pieten koor De Schoorsteen Door is on langs verschenen in een oplage van 750. Maar nu zijn er in aller ijl duizenden bijgemaakt, want het Pietenkoor uit Vlijmen staat op het punt landelijk door te breken. Inmiddels zouden er al vijfduizend exemplaren van de cd over de toonbank zijn gegaan. Het blijkt een succesformule te zijn om liedjes als 'Zie ginds komt de stoomboot' in een car navalsjasje te steken. „Kinderen worden daar in deze toch span nende tijd meer ontspannen van,zegt koorlid Bertoni. Dat geldt ook voor 'Busje komt zo' dat op de cd 'Klaasje komt zo' is en Marco Borsato's 'Dromen zijn bedrog' ofwel 'De Sint is te vreden'. FOTO FRANK TROMMELEN (ADVERTENTIE) Door Dirk Visser (anp) Koudum - Het is zo makkelijk een kerkscheuring te veroorza ken, maar het is een godswon der als kerken zich herenigen. De overtuiging dat het hereni gingsproces 'van boven' wordt gegeven, vormde de inspiratie voor ds. Wim Beekman uit Koudum in de vier jaar dat hij voorzitter van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk De dorpspredikant treedt binnen kort af als voorzitter. Hij was 37 toen hij werd gekozen, de jongste voorzitter die de Hervormde Kerk ooit had. Zonder enige bestuurlij ke ervaring leidde hij de kerk in een moeilijke periode. Zijn af komst uit de rechterflank van de Hervormde Kerk, maar ook zijn gevoel voor humor kwamen hem goed van pas. „De kerk was zeer verdeeld toen ik aantrad," zegt Beekman in een gesprek. „Wat moet je dan doen? Enerzijds volg je de lijn van de meerderheid die naar Samen op Weg streeft. Want het is onbe staanbaar dat drie kerkgenoot schappen die zoveel gemeen schappelijks hebben, naast elkaar blijven bestaan." „Anderzijds weet je dat een groot deel van de Hervormde Kerk (gro ter dan de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk bij elkaar) die hereniging niet wenst. Dan moet je de partners duidelijk ma ken dat zij niet enkel met de mid- den-orthodoxie zullen samen gaan, maar ook met de Gerefor meerde Bond (de rechtervleugel) en de vrijzinnigen, met alle pro blemen die daarmee samenhan gen. Dat vraagt tijd omdat er ver trouwen moet groeien." Beekman ziet daarin vooruitgang, onder meer door de zorgvuldige manier waarop bijvoorbeeld de nieuwe kerkorde is opgesteld. Zonder de inbreng van de Gere formeerde Bond en de Confessio nele Vereniging had die nooit zo'n orthodox en belijdend karakter gekregen. Vooruitgang ziet hij ook in de op stelling van de Gereformeerde Bond, die zich jarenlang tegen Sa men op Weg heeft verzet. Nu klinkt uit die hoek: „Wij willen het niet, maar als jullie gaan, gaan wij niet weg." Beekman vindt dat in de Verenigde Protestantse Kerk de Bond dan ook alle ruimte moet krijgen om als gereformeerde ge zindte kerk te zijn. Zonder de Bond had de verenigde kerk geen kans, is zijn stellige overtuiging. Dan was er geen his torische continuïteit geweest. „De gereformeerden en lutheranen hadden er dan niets aan gehad om met ons samen te gaan, omdat die nieuwe kerk een club van gelijk gezinden was geweest." En een kerk is juist geen club van gelijk gezinden. Iedereen heeft de ander wat te zeggen omdat je elkaar niet Van onze verslaggever Den Haag - Met z'n vijftienduizend leerlingen kan algemeen directeur Coen Free van het Koning Willem I College uit Den Bosch nog wel goede afspraken maken over niet-roken. Maar ®et z'n duizend personeelsleden ligt dat een stuk lastiger. „Veel docenten denken nu eenmaal dat ze boven wet- en regelgeving z'jn verheven." Toch heeft Free kans gezien zijn Wee schoolgebouwen volstrekt rookvrij te krijgen. Al was het ®aar omdat hij een stevig sanctie beleid hanteert. Wie rookt in de gebouwen wordt geschorst, onge acht of het een leerling betreft of een leraar. free kreeg gisteren in Den Haag, samen met directeuren van veer- ien andere scholen, van staatsse cretaris Netelbos van Onderwijs et certificaat 'Rookvrije school' Pus een aanmoedigingsprijs van eduizend gulden. De prijzen i]n toegekend door de Stichting volksgezondheid en Roken (Sti- ™r°) btj de start van een landelijk project om jongeren van de sigaret af te houden. Ook andere prijswinnende school leiders gaven toe dat het vooral de verstokte rokers onder de docen ten zijn die zich maar moeilijk kunnen voegen naar het regime van een rookvrije school. In de sector beroepsonderwijs en volwassenen-educatie kregen drie Brabantse scholen de aanmoe- dingsprijs. Naast het Willem I College waren er cheques voor het Grafisch Lyceum Eindhoven en vbo De Westhoeve uit Tilburg. In de afdeling basis-onderwijs gin gen de prijzen onder meer naar De Springplank uit Etten-Leur. Wij (van Pot-Stoutenbeek) zijn altijd vre selijk nieuwsgierig naar hoe u eet, drinkt, slaapt, luiert, leest, luistert. Naar hoe u vrienden ontvangt, studeert, zingt, puzzelt en knutselt. Naar hoe u bezig bent. Omdat we alles in huis hebben om C'J daar het ideale decor voor te bouwen. Duo-bar van Bed Nocto van irarginiiiRa Pot-Stoutenbeek. Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen.Telefoon <01151 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Wij komen graag bij u thuis. -A. J J/ \3 Hoe zou dat geweest zijn om pakweg 7000 jaar geleden op Nederlandse bodem te leven? Zou het hier toen al zoiets als een gidsland zijn geweest dat zich onder scheidde van de rest van het continent? Het schijnt dat het bij Hardinxveld-Giessendam gevon den skelet van een vrouw is die toen leefde en deel uit maakte van een rondtrekkend volk. Nomaden waren asielzoekers avant la lettre. Het grootste voordeel dat ze toen ten opzichte van nu hadden, was wel dat ze niet met lokale volken werden geconfronteerd die op het absurde af hun bezit af schermden tegen vermeende indringers. Het was een tijd van ver voor polders en poldermodel len. Ze waren niettemin beschaafd, want de doden wer den keurig begraven en afgezien van wat botjes zijn er geen sporen van vervuiling in de grond aangetroffen. Wie weet stuiten ze straks bij het boren van de HSL- tunnel op beschavingen die nog veel ouder zijn. En komt er een stuk bloot te liggen van een weg die deze contreien op een kaarsrechte manier met het zuiden verbond. Er zullen dan mensen opmerken dat ze vroeger hun tijd ver vooruit waren. Ik hou het erop dat we sindsdien wei nig hebben bijgeleerd. MERIJN Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - Tegen de man die de moord op de Bredase koffie huisbeheerder Mustafa O. heeft georganiseerd, is in hoger be roep tien jaar celstraf geëist. De rechtbank in Breda heeft Mo- hamed A.-E (33) uit Rotterdam slechts voor medeplichtigheid aan doodslag veroordeeld. Hij kreeg zes jaar. hebt uitgekozen, maar aangetrof fen. Zoals in een dorp, buurt of schoolklas geldt ook in de kerk: samen zullen we het moeten rooi en. Beekman vergelijkt de Hervormde Kerk graag met een gezin. „Je hebt dezelfde wortels, je staat op dezelfde grond. De leden van het gezin gaan verschillende wegen en hebben soms ook behoorlijk ruzie, maar als het erop aan komt is de verbondenheid ook altijd groot. Daarom vind ik de Hervormde Kerk de mooiste kerk en die ben ik de afgelopen vier jaar alleen maar mooier gaan vinden." Nu er duidelijkheid is over de koers van Samen op Weg, worden de weerstanden op het grondvlak groter. Volgens Beekman is dat vooral een gevolg van misvattin gen over de nieuwe kerk, die stel selmatig worden gevoed. In de rechterflank bestaat de angst dat er straks in hun gemeente vrou welijke predikanten op de kansel komen, dat de gereformeerden bij hen in de gemeente het roer zullen overnemen, dat de synode het be heer van hun geld in de hand zal nemen. Het verzet aan de basis wordt georganiseerd, waardoor er heilloze krachten worden opge roepen. De synodevoorzitter ver wijst naar de voormannen van het Comité tot Behoud van de Neder landse Hervormde Kerk, die nu al aankondigen dat zij straks niet meegaan. Impliciet roepen ze daarmee op tot afscheiding. Advocaat-generaal mr. J. van der Kaaden kwam tot de conclusie dat de man wel degelijk schuldig is aan het medeplegen van moord. Als het hof medeplegen van doodslag of medeplichtig heid aan moord bewezen zou achten, moet er acht jaar opge legd worden. En bij medeplich tigheid aan doodslag zeven jaar, vond hij. In zijn visie is er- voldoende be wijs voor medeplegen van moord. Het wilsbesluit om te doden ligt in de gemaakte afspraak tussen A.-F. en de schutters, dat de Turkse exploitanten van koffie huis Istanbul in de Bredase Boschstraat gedood zouden wor den als de politie ter plaatse ver scheen of als zij zouden proberen te ontsnappen. „Zij waren niet ter verdediging bewapend. Wat als verdedigings plan is voorgesteld was in werke lijkheid een aanvalsplan," zei hij. Op 10 januari dit jaar hebben mensen van Istanbul drie man nen uit Haarlem, onder wie de broers Khalid en Ahmed B., vijf tigduizend gulden afhandig ge maakt. Voor dat bedrag hadden de mannen van Istanbul bij hen ruim zeven kilo hasj gekocht. Zij pakten het geld direct na de koop echter weer af. A.-F. wordt ge zien als de 'eigenaar van de hafej. Hij wilde de softdrugs dan wel het geld têrtlg hebben. Volgens mr. Van der Kaaden hielp A.-F. mee de mannen te se lecteren die dat moesten uitvoe ren. Hij zorgde ook voor vuurwa pens. Hij heeft afgesproken dat er geschoten moest worden als het niet zo liep als hij wilde. In feite was hij de regisseur. Uitspraak 11 december. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) stemt in met de on derhandelingen die het Openbaar Ministerie en de fiscus voe ren met drie topcriminelen over een afkoopsom van twaalf mil joen gulden. Volgens de minister is het te verdedigen dat de strafvervolging tegen de drie vermogende verdachten wordt stopgezet als ze met de schikking akkoord gaan. De minister bevestigde gister morgen dat Openbaar Ministerie werkt aan een 'deal' met de drie mannen die verdacht worden van belastingontduiking en valsheid in geschrifte. De drie, een Am sterdamse pornohandelaar, een advocaat en een bankdirecteur uit Sluis, thans in Knokke woon achtig, behoorden volgens het in middels opgeheven Interregio naal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht tot de top van het drugs-syndicaat van Etiënne U, de Delta-organisatie. De minister verklaarde dat een 'flinke som geld' van de totale af koopsom naar Financiën gaat als aflossing van een belasting schuld. „Dat heeft dus niets te maken met het afkopen van een strafver volging." Het bedrag in ruil waarvoor afgezien wordt van vervolging is volgens Sorgdrager 'veel kleiner'. Ze wilde niet kwijt hoeveel geld van de afkoopsom er precies naar Jusittie gaat. Tilburg (anp) - Alleenreizende asielzoekers onder de achttien jaar mogen nooit worden opgesloten. Datzelfde geldt voor asielzoekende gezinnen met kinderen, behalve als dat de enige manier is om het gezin bij elkaar te houden. Tot die aanbevelin gen komt een internationaal congres over vreemdelingenbewa ring dat afgelopen dagen plaatsvond in Tilburg. Nu is het nog zo dat in Nederland ook jonge, uitgeprocedeerde asielzoekers in afwachting van hun uitzetting, worden opgeslo ten. In het justitieel complex Ko ning Willem II in Tilburg is zelfs een speciale afdeling voor jonge ren tussen zestien en achttien. Daarnaast bestaat het vermoe den dat in een aantal gevallen jeugdigen in een cel belanden omdat hun leeftijd niet bekend is. Opsluiting is alleen aanvaard baar als er geen andere mogelijk heden zijn om te voorkomen dat een asielzoeker illegaal het land binnenkomt of onderduikt, aldus een van de andere aanbevelin gen. Het congres vindt ook dat uitgeprocedeerde zwangere en zogende vrouwen niet thuishoren in een gevangenis. Bovendien mag detentie nooit langer duren dan negen maanden. Het congres heeft zich voorts uit gesproken voor een aangepast regiem voor asielzoekers die op uitzetting wachten. Dat moet veel minder streng zijn dan het regiem dat geldt in gevangenis sen waar criminelen verblijven.

de Stem | 1997 | | pagina 3