Jene vertuin PLAATSELIJK NIEUWS HÉ JA, DAT KEN I 1 sloot Nachtdieren Echte auto Nooit van gehoord Wat een ramp Rem Shawltjes A3 Verhit avontuur Hot Dog Nooit en die genoegt eeh zukke gasten! De laatste botjes van de vier varensgezellen ESTEM ZEELAND .VOLD HOONMAKERSM/v *?ree <MZ*t de Scfoefaxe R.K.-KERKDIENSTEN P.C-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Koewacht ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 C5 SCHOONMAAK agt oor diverse panden i, reda erktijden in overleg aar wel vanaf 7.00 uur avonden per week ensen uit Breda ebben onze voorkeur alaris conform CAO unt schriftelijk geren aan: old Schoonmaak bv .v. mevrouw A. achs, Minervum 60, 4817 ZH Breda Heeft u MBO/HBO niveai el 033-4570122 interessante vacaturei pE GEMEENTE Axel heeft de- ze week twintig mille beschik baar gesteld voor reparatie van de houten (voetgangers)bruggen over de Rijkswaterleiding achter de Van Middelhovenstraat.-Een schone daad, want stel je voor dat een Axelaar door het brug getje zakt en een nat pak haalt. Maar het CD A-raadslid M. Mur- re wilde meer. Verlichting om precies te zijn. Met name uit oogpunt van veiligheid, want de bruggetjes leiden wandelaar en fietser door een donker bosje. Zoals dat een bestuurder be taamt, sprak loco-burgemeester A. van Waes deze afdoende woorden: „Dat nemen we mee..." „De verlichting?" rea geerde de CDA'er A. van Harn. „Niet doen, da's slecht voor de nachtdieren. "(PO) OP DE veerboot kennen ze het al. Iedere ochtend als de aanleg steiger is bereikt, worden de passagiers opgeschrikt door het plotseling losbarstend gegrom van een knalrode gestroomlijnde Porsche, die vervolgens met ge zwinde spoed zijn weg vervolgt. Gevolgd, door bewonderende, misschien wel afgunstige, blik ken van het bootpersoneel. Al leen, deze week bleef het ijzig stil. Het raspaardje keerde de kont tegen de krib en weigerde iedere vorm van dienst. De be stuurder draaide zijn raampje open en vroeg met nederige stem of de bootmensen de peperdure bolide even wilden aanduwen. Dat wilden ze, met enig leedver maak, wel doen. „Misschien," zo klonk het, „kun je beter eens een echte auto kopen. "(EV) Inderdaad, hik, 't is apart, hik, 't is decoratief, hik. Maar je moet er, hik, wel wat voor over hebben, hik. FOTO WIM KOOYMAN 13.30 tot 17.00 uur, kervaring, goede |cingsvaardigheid, kennis van Engelse as. e: Start Tilburg, Iel. (013) 542 53 00. piteurenbestand, net klanten, rapporte- nerciële vaardigheden, Engelse- en Franse bsso-procedures, stress- jatieve werkervaring, Iniveau, bij gebleken i vast dienstverband. tie: Start Tilburg 1(013) 544 34 43. 11, tel. (013) 544 34 43. WEEKJE VRIJ met kerst en een tikkeltje laat in de telefoon ge klommen om nog ergens een huisje te pakken te krijgen, stuit een echtpaar voortdurend op 'bezet'. Een familielid dat daar al eens aangenaam verbleef, suggereert het Vebenabos. Op Walcheren, aan de kust. De telefoongids erbij gepakt, maar dan blijkt het allemaal nog zo eenvoudig niet. Niet één, niet twee, maar wel negen VW's is het eiland rijk. Veere apart, Domburg apart, 'Zuid West Walcheren' met wel drie ver schillende kantoren. Mag toch niet zoveel uitmaken. Ze zullen vast wel weten waar dat Vebe nabos ligt. VW Domburg lijkt een logi sche, want centrale, keuze. Een informatie-meneer blijkt echter voor zijn eigen toko te staan, want hij zegt dat hij alleen Hof Domburg kent. Van dat bos heeft hij nog nooit gehoord. Tik keltje kortzichtig van meneer, want later blijkt het hemels breed amper een kilometertje of tien van zijn kantoor vandaan te liggen. Het ligt alleen binnen het gebied van een andere VW.(RV) iture ontstaan voor e ZIJN DE emancipatie-golven Zeeland gepasseerd? Blijkbaar wel, zo oordeelde het PvdA-sta- tenlid M. de Koster deze week tijdens een commissievergade ring. Want op de begroting voor de provincie was ze een bedrag van 13.000 gulden tegengeko men voor de aanschaf van stropdassen en shawltjes. Stropdassen, okee, als mannen die nu per se willen dragen. Maar shawls als representatie geschenk, dat is toch niet meer van deze tijd. De Koster kreeg bijval van een modieus geklede ambtenaresse die zachtjes maar hoorbaar vanaf de publieke tri bune liet weten dat ze die aan schaf ook belachelijk vond. Ze bad zich fel verzet, zo bekende ze. Maar zonder het gewenste resultaat. Want binnenkort worden weer vele shawltjes ge leverd en kan de provincie lan ge tijd vooruit met het uitdelen van deze blijkbaar niet bij alle vrouwen gewilde geschen- ken.(EC) VAN DE zomer was-ie er voor het eerst, aan de kust. De Jutter. Een opvallende rolstoel met spe cifieke eigenschappen. Ontwik keld en ontworpen om gehandi capten en ouderen in staat te stellen over het strand en in zee te rijden. Het was een proef. En zoals dat bij een proef hoort, moet er na afloop worden geëvalueerd. Want zonder inventarisaties en evaluaties schijnt er geen toe komst te zijn. Van de week dus, werd de Jutter geëvalueerd. Tevredenheid al om, maar bij evaluaties horen ook aanbevelingen. Daar was minstens één opval lende bij, van de stichting Werk groep West-Zeeuws-Vlaanderen Gehandicaptenbeleid. Het is aan te bevelen ook deze naam eens te evalueren, maar dit terzijde. Opvallend dus, was de conclusie dat de Jutter technisch nog eni ge onvolkomenheden vertoont. En aan deze onvolkomenheden zijn dus weer ter verbetering aanbevelingen gekoppeld. Want wat mist de rolstoel vooral? Pre cies: een rem! Da's nu van de wal in de sloot, pardon: van het duin op het strand geraken.(PO) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van: Ad Roos, Eugene Verstraeten, Emile Calon, Camile Schelstraete en Peter Oggel, Mark van Assen en Ronald Verstraten. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen en niet op rijm. Voor tips, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, DAT NEDERLANDSE Rode Kruis van ons doet toch maar mooi werk. Niets dan lof. Wat datzelfde Rode Kruis met enige regelmaat doet, is ook oefenen voor rampspoed die ons nog te wachten staat. Rampenoefeningen zijn daar prachtige voorbeelden van. Voorbeeldje: zo'n aangekon digde oefening afgelopen week in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Een goed voorbe- MET EEN gezicht als een oor wurm stapte ze uit haar auto. „Goedemorgen. „Hmmmm, grr, mompel, mom pel." Ook een opmerking over het mooie, doch frisse herfstweer kon de bedrukte collega niet op monteren. Ze had eigenlijk al een uur geleden moeten begin nen, maar een regelrechte nacht merrie had haar wat opgehou den. Ze wees daarbij naar haar oude blauwe 'Fiatje. „Het is elke dag raak met die kou. Het duurt al een uur voordat ik hem aan de praat heb. En als ik hem een maal aan de praat heb, dan moet ik ook nog allerlei toeren uitha len om hem aan de praat te hóu den." Het barrel heeft namelijk een choke en als je die te snel uit doet, dan kan de motor weieens afslaan. In haar geval gebeurde dat net voor een stoplicht, met achter haar de volledige och tendspits. De motor viel stil, mensen begonnen te toeteren, van de zenuwen ging ze nog meer choken, de motor verzoop toen helemaal, de hele ochtends pits had inmiddels de toeter ge vonden en de temperatuur in het oude Fiatje steeg met graden te gelijk. „Je zag iedereen al kij ken: 'Zeker weer een vrouw ach ter het stuur'." De verhitte colle ga wist het uiteindelijk toch op te brengen het hoofd koel te hou den en de tijd te nemen voor een rustige herstart. Er klonk nog net geen applaus toen ze puffend wegreed. En de auto? „Die gaat eruit! On middellijk!" Maar, met een blik op de grauwe hemel en verkleumde collega's die bibberend hun fietsje in het rek zetten: „Tenminste, als de temperaturen weer wat aange namer worden. Want 's winters krijg je mij met geen tien paar den de ochtendkou in."(MvA) A3 van Sorgen. Wie? A3! De secretaris van de IJzendijk- se Ondernemersvereniging Adrie van Sorgen heeft een bij zondere manier om zijn brie ven te ondertekenen, zo blijkt uit het onderschrift van een brief aan de Stichting Duur zaam Leefbaar West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij schrijft ge woon A3 van Sorgen. Duidelijk toch! Misverstanden uitgeslo- ten.(EC) ECHT EEN hond voor Leo. Daar is iedereen het over eens. Sinds kort heeft Leo een jonge Mechelaar aan zijn voeten. Neus op de pantoffels van het baasje als die zit, neus aan de broekspijp als hij wordt uitge laten. Leo is er de koning te rijk mee, dus noemt hij zijn hond Rex. Kort, krachtig en voor iedereen herkenbaar. Een 'braven' vin den ze en begroeten de nieuw komer dan ook amicaal: „Eéh, Rexie!" Als je het opschrijft, lijkt er niets aan de hand. Maar als je het hoort, krijgt Rex toch al vlug de status van een hot dog.( RV) reid mens telt immers voor twee, want ook daar kan wel eens wat gebeuren. Een brand of een bommelding of zo en dan moet zo'n gebouw toch maar worden ontruimd en moeten de bewoners naar elders worden gebracht. Ook daar oefent het Rode Kruis op. Tenminste, daar (lijkt het op. Afgelopen zaterdag stond er dus zo'n ontruimingsoefe ning in Middelburg op het pro gramma. Om de medewerkers te trainen voor de opvang en verzorging van slachtdff ers van bijvoorbeeld een brani|l. Een mooiere oefening had het niet kunnen zijn. Mensen in ve le talen zo snel mogejijk hulp bieden en zorgen dat diezelfde mensen met hun vele talen in rap tempo uit het brandende gebouw komen. Zou je zeggen tenminste. Niets van dat al. De oefening werd gehouden in een tegenoverlig gend schoolgebouw en de asiel zoekers waren vrijwilligers van het Rode Kruis zelf. 'Om onno dige onrust onder de bewoners van het centrum te voorko men', heette het. En hu snap pen we het even niet meer. Oe fenen doe je toch in dat soort gevallen in nagebootste situa ties? En dat is toch aan die mensen duidelijk te maken? Het komt over als de zwemdi ploma's A, B en C. halen, maar dat volledig schriftelijk of branden blussen op papier. Zwemmen leer je in een zwem bad, de brandweer oefent wat af met echte oefenfikken en met enige regelmaat worden er in het kader van een oefening hele bedrijven volledig ont ruimd. Maar een ontruiming van een asielzoekerscentrum oefen je blijkbaar ergens an ders. (AR) tingen, periodieke iite instelling, e principes van de ectleiders betref&ndej hoofd van FEZ van ïvante werkervaring. •slaggeving. leden. Imihistratieve leeftijd, opleiding ;er A. van Lieshoud, 9 44 91. aan de dienst P&O irger, Postbus 90900, holieke Leergang Technische t'Is ammel voor t'algemeen belang dan z't doen, nooit nie voor ulder eigen, ba zegge ze teminsten alt an ze perberen genoegt sternen t'oop te krijgen om in de gemeenteraod te kommen of te blijven en liefst nog wetouwer ook a't kan. Ammel voor de gemeenschap! Zelf ore ze d'r echtéluk gene cent wijzer van! Zegge ze. Evegoed gaon de meeste wetouwers naor uis mee n'n schonen zakcent. Nou steek'n die d'r vast wel wa tijd in, die zijn d'r toch bij, al ist ook bekend dan d'r tusse zitten diet'r echt nie moeg van zullen oren, wijd van daor! En g'ètt'r ook nog vaneigen wattie ook doen, die krijgen evegoed niks voor makaor. Fe lucht, gewoon te lucht! Allenug deur gebrek aon beter zitten die daor! Maor ik dwaol af, ik wilt over de centen èn, want ze maoken soms wa klaor! Wasse krijgen is 'n beetjen voor de moeite, de rest is voor de kosten diese maoken, hk as mee t'eigen auto raien en meer van die dingen die oren bij ulder taoken. Oeta presies in makaor zit, weet'k nie, da moej aon Piet Aopers maor 's vraogen. Maor om kort te gaon, z'oeven da nie voor niks te doen, z'èn echteluk nie te klaogen. Noe moen z'in Ternuzen 'n paor hulden betaolen an ze daor moeten parkeren, en, g'èt ook wel in de krant gelezen zeker eeh, wa wile ze nou perberen? Of ze daor nie voor niks meuge staon. Dan ze moeten lammeren vinne ze geen werk. •j'i vinta redeluk? Dan vergeet één dingen en vandaor ook dank ier nog 's opmerk ,an kik altijd twijfel of z't echt voor't algemeen belang doen! Zijje gek! n Deel van wa zone gast krijg is 'n onkostenvergoejuk diettij altijd zonder meer trek ook al ettij geen kosten. Dan krijgtij toch al op voorand zijn kosten vergoed. Raitij mee t'auto dan zaltij ze maoken, doettij alles op de fiets ofte voet, ist pure winst, ledereen krijgta tevoren al, bevoobeeld om't parkeren te betaolen. Da weette ze zelf ook donders goed, neeoor, die paor hulden wille z'ook nog binnenaolen. En nout zatt'n diejen dietta balleken opgooiden wel afkommen vandaog ofmerren dattij't nie meenden. IJ maokten zomaor 's 'n grapken. Da toetij wel 's gjérn tegtij. Za'k ulder 's iets zeggen? Att'r al 'S 'n grapken gemaokt oor deur enen van de WD, zeker nooit niet over de centen, da's ulder oogste goed, daar lache ze belangemij nie mee! WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 19 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 19 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u.- Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verre zen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: gereformeerde kerk, 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. pastor M Rouw. Terneuzen: Opstandingskerk, 10.45 u. dhr. J. van de Griend. Zaamslag: geen dienst. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. J. B*urger, 15 u. ds. R. van der Wolf. Hoek: 9.30 u. ds.A. Souman, 15 u. ds. L. Leeftink. Terneuzen: 9.30 u. ds.R. vand er Wolf, 15 u. ds. J. Burger. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leef tink, 15 u. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst. Woensdag 26 november: dank dag 14.30 en 19.30 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. spreker J. Wulffraat Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. G. Sanches, 15 u. doop- dienst in De Honte. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: V.E. kerk, 09.30 u. ds. J. Leentfaar. Retranchement: 11 u. ds. G. van de Wetering (kinderneven- dienst). Nieuwvliet: geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: geen dienst. Goes: 10 u. drs. P. de Rooy-Jan- se. Middelburg: zien Vlissingen. Vlissingen: 09.30 u. br. R. Harm- sen (gespreksdienst). S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetings- kerk), 10.30 u. dhr. W. Kruide nier. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. dhr. A. den Ouden. Oostburg: (Nederlands her vormde kerk) 10 u. ds. C. van Duinen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Goemaere. Voorafgaand aan de kerstdagen wil De Stem een zo compleet mogelijk overzicht van alle kerkdiensten en bijzondere diensten op kerstavond (24 de cember) en de beide kerstdagen publiceren. Voor de benodigde - beknopte - is inmiddels een schriftelijk verzoek naar de di verse parochies of kerkgenoot schappen uitgegaan. Mocht u als parochie of kerkgenootschap die brief onverhoopt niet heb ben ontvangen, dan kunt u ook zelf informatie opsturen naar: Dagblad De Stem, t.a.v. de eind redactie, Ina Hundersmarck, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Informatie die na 10 de cember wordt ontvangen, kan helaas niet op deze qua presen tatie en opzet 'speciale' pagina's worden meegenomen. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Ter Braak, tel. 0114-319595. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Van zo. 12 u. tot ma. 20 u. past. R. Schouteten, tel. 0117-452003 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Erpelinck, tel. 0115-451661. DANSAVOND - In gemeen schapscentrum De Vlaschaard is vandaag een dansavond van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen. Het Jumbotrio zorgt voor de muziek. De dansavond begint om 20.00 uur. $4 39 Aflevering 539 Vervolg van: Onze maag kruipt door onze slokdarm naar boven Eén van ons vieren moet er aan geloven. Het is bij een schipbreuk gebruik, moet je weten, Dat d'een door de ander wordt opgegeten. Dus maken we van papier vier lootjes En wie het lot treft snijden we in mootjes. Zo gezegd, zo gedaan, en het lot viel op Jan Die zei heel gemoedelijk, ik ben bakkie-an. Ik wens jullei allemaal smakelijk eten: Binnen drie dagen was Jan totaal opgevreten. Weer werd er geloot en de beurt was aan Piet Die was 'n ouwe taaie, dus vet was-ie niet. Na vier dagen sloegen Japik en Krelies De laatste karbonade van Piet in him melis. Hij smaakte naar rum en naar slachte tabak Maar bij zo'n gelegenheid heb je daaraan lak. Toen keek Krelis naar Japik en Japik naar Krelis En ieder dacht: ik vind, dat de ander teveel is. Maar Krelis sprak: Eén van ons is voor de haaien Eerlijk duurt 't langst, we zullen er om raaien En met de botjes, die van Piet waren overgebleven Raadden ze toen even of oneven. En Krelis die won, en zes lange dagen Zat hij aan Japiks stoffelijk omhulsel te knagen. Hij dacht: komt er geen schip om me op te pikken Dan zit er niets ander op dan m'n eigen op te bikken De zevende dag sloeg de honger op zijn zinnen En net toen hij aan z'n grote teen wilde beginnen Werd hij door een groot stoomschip gered En zes dagen later aan wal afgezet. Wordt vervolgd. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29