rWest-Zeeuws-Vlaanderen is te lang passief geweest' IECT )-8889 Vedior 6Mensen zijn gemoedelijker als ze dialect praten tedior Burgemeester Gosse Noordewier en de vooruitgang van Oostburg DE STEM ZEELAND C4 ER m/v KOPERS m/v EN m/v en zaterdagen OP ZIJN KLÓÓSTERS OP ZUN 'OLLANS 't Snêêuw buiten binnen in 'uis is't stil. Aliêên 't klei' kind da' speel, proat in zijn eige' toal en kijk, mee gröóte óógen verwonderd deur de vuister en zie' oe da te snêêuw d'oarde stillekes omsluit mee 'n schóón, wit klêêd a's van 'n jonge Iènte bruid. Het sneeuwt buiten, binnen in huis is het stil. Alleen het kind dat speelt, praat in zijn eigen taai en kijkt met grote ogen in verwondering door de vensterruit en ziet hoe de sneeuw de aarde stil omsluit met een zacht, wit kleed als van een jonge lentebruid. i i i i i ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 .00 uur. ng fn de >f indus- haar heeft [bij 545955. 44 cent/minuut code 649 code 650 code 662 code 687 code 700 code 834 code 835 code 836 code 871 Groninger Gosse Noorderwier: 'Ik hou wel van die West-Zeeuws-Vlaamse mentaliteit foto wim kooyman HIJ IS niet in een gespreid bedje terecht gekomen. In het half jaar dat Gosse Noorde wier burgemeester is van Oostburg is er veel gebeurd. Het gist namelijk in West- Zeeuws-Vlaanderen: Duur zaam Veilig, herinrichting kust, waterschap, ziekenhuis, recreatiebeleid, woning bouwprogramma, Zorgcuisi- ne, vismijn en niet te verge ten de varkens van Van Sleu- wen. Tijd om zich te verve len, heeft hij niet gehad. „Gelukkig maar, want de rust van een kerkhof zoek ik niet." Door Sanne Schelfaut DE GRONINGER Noordewier werd op 16 mei geïnstalleerd als burgemeester. Hij ruilde de gemeente Zutphen in voor Zeeland. Zes jaar lang was hij daar wethouder. 'Superwethouder' was er zijn bijnaam. Die naam had hij te dan ken aan zijn zware portefeuille: Ruim telijke Ordening, Volkshuisvesting, On derwijs, Sociale Vernieuwing, Sport en Monumentenzorg. Een duizendpoot wil hij zichzelf niet noemen. „Het werk trekt me aan, ik kan er m'n energie in kwijt." De vertrouwenscommissie van de ge meente Oostburg was dan ook zeer te spreken over het curriculum vitae van de 49-jarige noorderling. Unaniem werd Noordewier 'gekozen' als opvol ger van Jan Kruize. „Ik zag in de Staatscourant de vacature staan voor Oostburg. Het pakket dat de raad had samengesteld, trok me meteen aan. Toen mijn vrouw het las, zei ze: 'Ik voel het al aankomen, we gaan die kant op.'" Veel te doen „Er is in deze streek veel te doen de ko mende jaren," zegt hij. „Er zijn tal van bedreigingen op het gebied van wonen en werken. De uitdaging is om hiervan kansen te maken. West-Zeeuws-Vlaan deren heeft te lang een passieve hou ding gehad, het is tijd voor actieve sa menwerking met Sluis-Aardenburg. Tientallen rapporten zijn- er de afgelo pen tijd verschenen. Nu moeten we de lijnen uitzetten, werk in uitvoering." Noordewier vindt de regiovisie die zijn gemeente samen met Sluis-Aardenburg opstelt van groot belang. „Een duidelij ke visie is essentieel om ervoor te zor gen dat West-Zeeuws-Vlaanderen niet in het verdomhoekje komt te zitten. De zaken moeten op elkaar worden afge stemd. Wat wil de landbouw, de recrea tie, het bedrijfsleven, de gezondheids zorg? Die discussies spelen zich op dit moment af. Dat het niet altijd over ro zen gaat, is ook te begrijpen. Maar het is noodzakelijk om met alternatieven te komen als voorzieningen dreigen weg te vallen. We moeten de provincie en Den Haag laten merken dat we onze nek uit steken. Een zielige houding is er niet meer bij. Als je maar blijft roepen dat er zoveel wordt weggehaald, worden an deren daar op een gegeven moment jm- muun voor. Dan wordt er niet meer naar je geluisterd en dat moeten we voorkomen." Ernst Er dienen dus alternatieve plannen op tafel te worden gelegd. „We hebben de laatste maanden al laten zien dat het meenten nodig." Volgens de burge meester is herindeling in Zeeuws- Vlaanderen op termijn noodzaak. „Landelijk gezien blijft de herindeling van gemeenten doorgaan. Ook in Zeeuws-Vlaanderen ontkomen we daar niet aan. In eerste instantie drie ge meenten en ik denk dat we over dertig jaar één gemeente Zeeuws-Vlaanderen hebben." Noordewier benadrukt dat de huidige gemeenten ook na herindeling hun eigen geaardheid behouden. „Ieder dorp heeft z'n eigen identiteit, dat zal ook nooit veranderen. Herindeling is een bestuurlijk samengaan. Grote, daadkrachtige besturen zijn nodig om niet ondergesneeuwd te worden. Sa menhang is daarbij een kernbegrip." Het verkeersveiligheidsproject Duur zaam Veilig en de uitkleding van het Antoniusziekenhuis in Oostburg doen veel stof opwaaien in het westen. Noor dewier stelt dat de problemen van Duurzaam Veilig vooral te maken heb ben met de communicatie tussen de verschillende 'projectdeelnemers'. „Ie dereen is hartstikke betrokken bij de planvorming en uitvoering van Duur zaam Veilig, maar de afstemming van de verschillende projecten verloopt niet ons ernst is. Kijk naar het waterschaps kantoor. We hadden een flinke bonus aan de komst van het nieuwe kantoor naar IJzendijke gehangen. De Euregio- tuinen, ook zo'n voorbeeld. Toen dit project niet naar Sluis-Aardenburg ging, zijn we er gelijk op ingesprongen. We laten de handelshaven van Breskens opknappen, zijn druk bezig met de in vulling van de veerhaven na de aanleg van de Westerscheldetunnel, de laatste hand wordt gelegd aan de Recreatievi sie. Natuurlijk zijn er de afgelopen ja ren veel voorzieningen uit deze streek weggegaan, maar we moeten verder. Nü plannen maken en vooruitlopen op ont wikkelingen die niet te vermijden zijn." Noordewier vindt het vanzelfsprekend dat de Regiovisie samen met Sluis-Aar denburg wordt opgesteld. „Je moet niet op een eiland blijven zitten. Om West-r Zeeuws-Vlaanderen een krachtige in jectie te geven, zijn er ook krachtige ge- altijd even goed. De mensen krijgen daardoor het gevoel dat er niet naar hen wordt geluisterd. De verschillende wegbeheerders werken keihard aan dit project en ik ben ervan overtuigd dat het kan slagen, mits de communicatie wordt verbeterd." Dan het Antoniusziekenhuis. Volgens Noordewier is het niet meer van deze tijd dat in een dunbevolkt gebied, op dertig kilometer afstand van elkaar, twee volwaardige ziekenhuizen staan. „Wat de meesten willen, kan feitelijk niet meer. Volwaardige voorzieningen zijn niet meer op te hoesten. Ik vind het een positieve ontwikkeling dat de Zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen op allerlei manieren probeert om het An- tonius een goede invulling te geven. Kijk naar de komst van de oogkliniek naar Oostburg, de vestiging van Zorg- cuisine. Je kunt zien dat de ziekenhuis- groep haar verantwoordelijkheid neemt. Ze hadden ook kunnen zeggen dat Zorgcuisine in Terneuzen zou wor den gebouwd, maar dat is niet ge beurd." Over de varkenskwestie is hij kort. „De procedures zijn gestart en we wachten rustig af. Van Sleuwen mag en kan niet buiten de wet opereren en we doen er alles aan om dit recht te trekken." Leerschool De Groninger komt oorspronkelijk uit de onderwijswereld. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer, maar kwam er al snel achter dat zijn ambities ver der reikten dan de schoolbanken. „Ik ben toen weer gaan studeren, orthope- dagogie om precies te zijn. Na mijn stu die ben ik zeven jaar mede-directeur geweest van een instituut voor intensie ve behandeling in Eefde, bij Zutphen. Zeer problematische jongeren tussen de 15 en 22 jaar kwamen daar terecht, voornamelijk uit de Randstad. Die tijd is mijn grootste leerschool geweest. 'Het schuim der natie' kwam naar ons. Het was voor die jongens en meiden de laatste kans om niet in de gevangenis terecht te komen. Ik heb het meege maakt dat ze met bijlen door de gangen liepen, naakt door m'n kamer renden. Je leert zo wel te relativeren, je kunt je absoluut niet verschuilen achter je zo genaamde deskundigheid. Ik heb veel geleerd van de zelfkant van de maat schappij, respect gekregen voor die jon geren." Volgens Noordewier is na deze jaren voor hem geen zee meer te hoog. „Dan valt zo'n raad Oostburg honderd pro cent mee, hoor. Dan kun je heel wat hebben." Noordewier noemt zichzelf een zon dagskind. „Alles is me tot nu toe aan komen waaien, ik heb veel geluk gehad. Ik ben dan ook niet zo'n planner. Ik hou van m'n werk, praat graag met de men sen over wat hen bezighoudt. Ik zit hier net, ben me nog volop aan het oriënte ren en het bevalt me tot nu toe prima. Ik hou wel van die West-Zeeuws-Vlaamse mentaliteit. Mijn vrouw heeft hier ook werk gevonden en binnenkort verhui zen we definitief van Schoondijke naar IJzendijke." Voor zijn komst naar Oostburg had hij nog enkele tips meegekregen van Anne- lies Verstand-Bogaert, de huidige bur gemeester van Zutphen en in Oostburg opgegroeid. „Ze zei: het is een mooi ge bied, maar wijs met je gezicht wel naar de goede kant. De zuidelijke kant." et boeken in de eigen taal, toneelstukken en ver- ;elavonden lijkt het goed te gaan met de Zeeuws- Naamse dialecten. Maar hoe staat het met de dage- jkse toepassing van de streektalen? Wat vinden de Zeeuws-Vlamingen zelf van hun taal? En verliezen de mensen hun dialect als ze buiten het gebied gaan wonen? Aan het woord onder meer Piet Scheerders van volkszanggroep Ambras en actrice Angelique de Bruijne. [Door Masja Burgman code 624 code 636 code 637 code 638 code 648 code 660 code 661 code 870 code 932 n zijn wij nu al voor onze ïreda, Oosterhout en en jonge, enthousiaste chool) ppen antvriendelijke instelling met de sportbranche Ie toekomst- hssend bij de functie. iging biedt waarnaar je op dagen je sollicitatiebrief •Aan het begin is het net of je een vreemde taal spreekt. Het voelde alsof ik opeens ontzet tend kakkerig was," zegt de uit Sas van Gent afkomstige actrice Angelique de Bruijne (24). Zij heeft haar accent af moeten le ren toen zij naar de toneelschool in Maastricht ging. Op het mo ment speelt zij, met het Nationa le Toneel, Lulu in het gelijkna mige toneelstuk van de Duitse toneelschrijver Frank Wede- kind. Voorheen was zij onder meer te zien als tegenspeelster van Mare Klein Essink in de te levisieserie Consult, b die begintijd vond zij het Zeeuws-Vlaams 'boers' klinken, maar ondertussen is ze trots op "aar dialect. Ze schakelt nu moeiteloos over. Systeem Als ik met de trein naar huis ga, Sm ik zo ter hoogte van Dord recht Zeeuws te praten. En als ik met de veer over ben, is het hele maal raak." Toen De Bruijne aan de toneel school begon, sprak ze bij haar ouders ook Nederlands om het A~Nin haar 'systeem' te krijgen. "1 v°nden dat heel raar, alsof L yan hen had afgekeerd, aal is, denk ik, iets heel ver trouwds." Op 18-jarige leeftijd maakte de "trice in Amsterdam een begin met de studie psychologie. De oners van de hoofdstad ke en vreemd aan tegen haar ac- ent „Ik probeerde wel Neder- ands te praten, maar dat kon ik In de winkels werd ik niet Sneus genomen. Ze stuurden e van het kastje naar de muur. egenwoordig heb ik daar geen as meer van, ook omdat ik nu jfwend ben me in Amsterdam te oewegen." e streektaal komt haar zo nu en van goed van pas. „Laatst speel- ik in een stuk van Shakespea- naast een andere rol, de klei- e blifo1 van een voedster. Het een personage van lagere komaf, in het Engels spreekt zij dan ook zwaar cockney. Toen kwam het heel goed uit dat ik dialect spreek, ik heb dat toen in het Zeeuws gedaan." Ze ontkent echter dat een accent hoort bij mensen van lagere komaf. „Dat is onzin! Zo wordt het misschien gezien, maar dat is gebaseerd op vooroordelen." Spelenderwijs Piet Scheerders uit Hulst is een gedreven voorvechter van de streektaal. Behalve leraar is hij muzikant van de volkszanggroep Ambras, die grotendeels in het dialect zingt. Hij heeft actie on dernomen om ervoor te zorgen dat de jonge generatie de taal van opa en oma niet vergeet. In zijn lessen op basisschool De Kreeke in Westdorpe laat hij de kinderen spelenderwijs kennis maken met de verschillende Zeeuwse dialecten. Eén keer per twee weken doet Scheerders 'een half uurke iets met dialect'. Hij zingt dan liedjes en leest gedich ten voor in de streektaal. Het is zijn bedoeling om voor geïnte resseerde basisscholen een pak ket samen te stellen, zodat zij ook 'dialect-lessen' kunnen ge ven. Volgens de Hulstenaar heeft het dialect een negatief imago. „Mensen schamen zich voor hun spraak. Dat is niet terecht, het is tenslotte je moedertaal." Hij is niet bang dat de kinderen door zijn activiteiten het Nederlands verleren. „Helemaal niet. Het is niet mijn bedoeling dat het Ne derlands op de scholen ver dwijnt. Het lesgeven moet in het Nederlands, het babbelen kan in het Zeeuws." Boers Voor hem is het dialect een 'stukske cultuur'. „Het is typisch eigen. Ouders vinden het project daarom heel leuk, zij hebben al tijd geleerd dat ze het weg moes ten moffelen en nu wordt het zelfs op school behandeld. Het mag weer!" Piet Scheerders, hier tussen zijn leerlingen van De Kreeke in Westdorpe: 'Mensen schamen zich voor hun spraak. Dat is niet terecht, het is tenslotte je moedertaal'. foto camile schelstraete Actrice Angelique de Bruijne, hier als Lulu uit het gèlijknamige stuk van het Nationale Toneel. Eric-Jan Dellebeke uit Terneu zen heeft een heel andere visie op het dialect. Sinds drie jaar studeert hij in Tilburg voor le raar wiskunde. Alhoewel hij een echte Zeeuws-Vlaming is, is hij niet erg te spreken over de taal van de streek. „Het klinkt boers." De student spreekt vol gens eigen zeggen geen dialect. „Aan mij zul je niet horen dat ik uit Zeeland kom. Mijn vader is een Zeeuw, maar mijn moeder komt uit Groningen. Van hen hoefde dat dialect ook niet zo." Toch is Dellebeke het met Scheerders eens dat dialect cul tuur is. „Het typeert de streek. Het zou zonde zijn als het ver dwijnt, maar ik zou er niet écht mee zitten." Hij vindt dat de Zeeuwse bevol king haar taal binnen de grenzen moet houden. „Ik stoor me vre selijk aan mensen die buiten Zeeland ontzettend plat praten. Dat vind ik ook van andere dia lecten,hoor, dan denk ik: 'praat 'ns verstaanbaar Nederlands.' Ik heb niets tegen een dialect, maar het hoort thuis in je eigen ge bied." Beretrots Mare Volleman uit Vogelwaarde, student aan de heao in Vlissin- gen, denkt er weer heel anders over. Hij is beretrots op zijn dia lect. „Het is een mooie taal. Ik vind het heerlijk om met vrien den in het Vogelwaards te pra ten. Dat schept een band." Toch probeerde hij Nederlands te pra ten toen hij voor zijn studie een paar jaar in Eindhoven zat. „Ik had het gevoel dat ik anders niet verder zou komen." Maar het was tevergeefs. „Ze horen toch wel dat je anders praat. Op een gegeven moment kwam een do cent de klas binnen met stencils met een elastiek er omheen. Ik vroeg toen aan een medestudent om zo'n stencil met een 'rekker'. Hij begreep helemaal niet waar ik het over had. Ik heb ook in het leger gezeten in Ossendreeht, daar was ik 'de Belg'." Volleman vindt het wel belang rijk te proberen Nederlands te praten, maar 'je moet je afkomst niet verloochenen'. „Het dialect wordt er met de paplepel ingego ten. Het is heel raar om dan op eens ABN tegen elkaar te praten. Mijn neef studeert in Leiden, sindsdien praat hij Nederlands tegen ons. Dat klinkt veel af standelijker. Mensen zijn ge moedelijker als ze dialect pra ten." De student is enthousiast over het project van Scheerders. „Dat is een goede zaak, het hoort ge woon bij je streek." Hij is het echter niet met de Ieraar eens dat men in Zeeland negatief te gen dialect aan zou kijken. „Dan hadden ze het allang niet meer gesproken." Hetzelfde gedicht twee keer: in het dialect en in het ABN. Het staat in 'n Klutsken Roape- lingen van Ed Steijns. foto camile schelstraete

de Stem | 1997 | | pagina 27