DE STEM 'Spuikom' voor behoud Het Zwin Crisis binnen VVD Oostburg na terugtrekken Rosendaal Slib desnoods in België verbranden Wegenbeheer kost handenvol geld Yolco maakt Axelse geschiedenis zichtbaar febT?!" «ge» Wa- Transport ontevreden over Duurzaam Veilig Drie jongens laten vuurwerkbom in De Rede ontploffen Betere samenwerking gewenst bij vervoer van gehandicapten 1996: lERT Slim omgaan met water Cerestar-fabriek in Sas van Gent open voor 2000 C1 Enorm kabaal, twee kapotte ruiten Knokke wil overal dezelfde terrassen Hennepkwekerij ontmanteld Zeeuwse Waterschapsbond tAe*e<i ié Hoop rlaan 32 Terneuzen >80612 iflemens .V. ■oot 17 Sluis -462188 r-462851 n Schilderwerken irelplein 6 Sas van Gent 52520 tallatiebedrijf Baderie en 16 - 20 Terneuzen 13774 »z elations BV l Terneuzen L6688 e Bomvrije Zeeland Van onze verslaggeefster Oostburg Binnen de WD Oost- burg is een crisissituatie ontstaan nu wethouder A. Rosendaal en raadslid D. Doeze Jager zich terug trekken van de kandidatenlijst voor de ver kiezingen van 4 maart. Stemmingmakerij en een flinke lobby schter de schermen is volgens Rosendaal je reden waarom niet hij, maar de huidi ge fractievoorzitter J. Provoost lijsttrek ker van de WD is geworden. Afgelopen dag werd in IJzendijke de definitie ve lijst van de liberalen vastgesteld maar volgens de wethouder was alles al vante- voren beslist. Er is over de voors en tegens, over de kwaliteit van mijn gevoerde beleid, geen enkele discussie gevoerd tijdens de ver gadering. Niemand sprak zich in nega tieve zin uit, wel heeft een aantal leden ten aanzien van mijn kandidatuur als lijsttrekker een positief en ondersteu nend betoog gehouden. Desondanks was er een zeer negatieve uitslag voor mijn kandidatuur (Rosendaal werd teruggezet naar de derde plaats, red.). Daarom is het voor mij duidelijk dat alles al gere geld was voor de verkiezing plaatsvond," aldus Rosendaal in een brief richting het WDbestuur. Rosendaal noemt het een laakbare op stelling van de kandidaatstellingscom missie dat er weinig aan is gedaan om het eigen voorstel, Rosendaal 1 en Pro voost 2, te verdedigen en te beargumen teren. „Ik heb inmiddels veel reacties gekregen van verontruste kiezers, leden en niet-le- den. Er is een algemeen gevoel van onbe hagen dat een dergelijke stemmingma kerij, met als achtergrond schijnbaar en kel baantjesjagerij en rancunes uit het verleden, heeft kunnen leiden tot deze uitslag." Rosendaal stelt dat hij, na ruim 16 jaar Oostburgse politiek, 'dit gekruip en gekonkel achter iemands rug van deze omvang' nooit eerder heeft meegemaakt. Rosendaal voelt er niks voor om naar de raad terug te treden. Een bijkomend punt is dat hij in een dergelijke sfeer in de nieuwe raadsperiode niet meer wil en kan werken. „De vriendenclub die frac tie en bestuur altijd was, is nu wel om zeep geholpen." De wethouder vindt het ook stuitend dat zijn werk voor de gemeente en zijn partij geen enkele rol heeft gespeeld. „Er wordt door deze affaire veel kapot gemaakt. Ik trek mij terug van de lijst. De komende maanden (tot de raadswisseling) zal er een vervelende werksituatie ontstaan. Jammer voor de WD." Zittend raadslid Doeze Jager steunt zijn wethouder en heeft het bestuur inmid dels kenbaar gemaakt zich eveneens te rug te trekken van de lijst. Doeze Jager nam de zesde plaats in. Doeze Jager doet een beroep op het bestuur de onderlinge verhoudingen binnen de fractie de ko mende tijd op een verantwoorde wijze te continueren. Fractievoorzitter Provoost reageert erg terughoudend op de actie van Rosendaal en Doeze Jager. „Rosendaal wist dat ik ook serieus meedong voor het lijsttrek kerschap. In feite had de commissie een luxeprobleem. Ik vond het een gezonde competitie en het spijt mij dat er zo wordt gereageerd. Daar heeft niemand wat aan. Ik vind het voorbarig om te stellen dat onze fractie definitief uit el kaar is gevallen. De zaken liggen gevoe lig, er zal gepraat moeten worden en ver der wil ik niet op deze kwestie reage ren." Provoost wil nog kwijt dat deze affaire Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Leg bij Cadzand-Bad een grote spuikom (500 bij 500 meter) aan, vul die met water uit het afwateringskanaal Cadzand en het Leopoldskanaal, laat de spuikom vervolgens periodiek massaal via een betonnen 'goot' lozen op de hoofd- ffiul van Het Zwin en er ontstaat zoiets als een Ei van Colum bus. De massale waterstroom uit de ;puikom houdt de Zwingeul op iiepte - zodat bij eb zeewater vim Het Zwin kan binnenstro men - en voorkomt afkalving van iet strand bij Cadzand doordat ie dagelijkse lozingen via het ha fentje niet meer nodig zijn. rijdens de gisteren gehouden laarvergadering van de Zeeuwse iVaterschaps Bond presenteerde ie technische werkgroep van de Internationale Zwincommissie iit idee bij monde van water schapsambtenaar A. Provoost dit )lan. Er zal nog heel water water door de Westerschelde stromen voor dat het plan is gerealiseerd. „Er komt heel wat voor kijken," be vestigt Provoost. „Eerst moet het idee omarmd worden door alle Sas van Gent - De nieuwe tar- wezetmeel- en glucosefabriek bij Cerestar in Sas van Gent komt naar verwachting in de tweede helft van het jaar 2000 in productie. Bij de nieuwe fa briek komt ook een warmte krachtcentrale, die in samen werking met energieleveran cier Deltan wordt gebouwd èn geëxploiteerd. Het Sasse bedrijf kreeg gisteren definitief groen licht gekregen voor de -overigens al eerder aan gekondigde - uitbreiding in en om de bestaande fabriek. Het gaat om meer dan een verdrie voudiging van de productie. Met de uitbreiding is een investe ring gemoeid van ruim 300 mil joen gulden. Aan directe werkge legenheid binnen Cerestar in Sas van Gent levert de bouw van de nieuwe fabriek 35 nieuwe ar beidsplaatsen op. Het totale ef- fect op de werkgelegenheid in de regio komt evenwel op zeker hon derd arbeidsplaatsen. e bouw van de nieuwe fabriek [in Sas van Gent is al eerder be- ™vestigd. Het wachten was nog slechts op definitief groen licht 'an het ïfrans-Italiaanse moeder- edrijf van Cerestar. betrokkenen, variërend van Bel gische en Nederlandse water schappen tot gemeente- en pro vinciebesturen. Je praat tenslotte wel over een plan dat met 50 mil joen gulden niet betaald is. Dan komt de eventuele uitwerking waar ook veel overleg voor nodig zal zijn." Ideeën Daarover bestaan wel ideeën. De spuikom, waarin het water uit de afwateringskanalen verzameld wordt, zou ter hoogte van restau rant De Witte Koksmuts komen te liggen. Bij de gedachte omvang kun je niet werken met vijverfo lie. „Je moet zoeken naar gron den die ondoorlaatbaar zijn. Klei dus. De spuikom moet 'omarmd' worden door een soort dijk, die volledig in het landschap past. Misschien moet je wel een fiets pad rond de 'waterplas' leggen en ontstaan er bepaalde soort re creatiemogelijkheden. Historisch gezien is afwateren van achterliggende polders via het Zwin een verantwoorde zaak. „In feite herstel je hiermee de vroegere gang van zaken, toen het achterland in Zeeuws- en West-Vlaanderen afwaterde via Het Zwin," zegt Provoost. Dat zoet water via Het Zwin naar buiten stroomt is eveneens ver antwoord. „Het kenmerkende van het Westerscheldegebied is immers de afwisselende zoet- en zout water-verhouding." Kwaliteit Omdat het uitstromend water via een erkend natuurgebied loopt, zal het een goede kwaliteit moe ten hebben. Illegale of diffuse lo zingen van vervuild water moe ten worden stopgezet en rioolzui veringen moeten aan hoge eisen voldoen. Volgens Provoost is het plan een goede en slimme manier om van water gebruik te maken. Invoe ring van dit plan betekent im mers dat geldverslindende opera ties om de Zwingeul op diepte te houden in de toekomst niet meer nodig zijn, evenmin als het regel matig opspuiten van het strand bij Cadzand. „Er ontstaan win- win-situaties, dat is het pluspunt van dit plan. Nu moeten we vol doende mensen en instanties zien warm te krijgen voor het idee." Hoofdpersoon van het boekje, Jan Dieleman, overhandigt het eerste exemplaar aan wethouder J. van Schaik. foto wim kooyman Van onze correspondente Axel - Jan Dieleman, de avontuurlijke jongen, zette gisterenmiddag een beeldend choreografie neer en over handigde met een gekuifd hoofd en een ernstige blik het eerste exemplaar van het boekje Volco, een Axels avontuur aan wethouder J. van Schaik. In de raadzaal van het stadhuis legden de samenstellers en ini tiatiefneemster Loes den Doel- der de aanwezige jeugd uit de groepen 8 van de basisscholen uit Koewacht, Zuiddorpe en Axel uit dat het bijzondere boekje eigenlijk een avontuur is door de geschiedenis van Axel. Jan Dieleman van 12 jaar loopt langs oude en nieuwe beelden en krijgt zo een levendige les in ge schiedenis. Tekenaar Willem de Klerk vertelde dat het een echt Hollandse strip is geworden met bovenaan een illustratief plaatje en daaronder de tekst. „Volco kan zijn ogen niet geloven als hij Noormannen en Franse soldaten ziet, maar ze hebben echt iets met Axel te maken en zijn oom Arj aan legt het hem allemaal uit." Het boekje is geschreven door Piet de Blaeij en volgens Loes den Doelder van de werkgroep beeldende kunst is dit boekje (dat 5,50 gulden kost) een kap stok voor promotionele activi teiten. „De bedoeling van dit Volcoboekje is vooral om bij jonge kinderen interes se op te wekken voor de eigen geschie denis. De tocht die in het boek beschreven wordt loopt langs 17 beelden van Han Deij, samen gaan deze beelden nu voortaan door het leven als de Volco-beel- den," aldus Loes den Doelder. Veelzeggende stilte, ik zwijg honderduit staat op een van de vijf plaquettes te lezen bij de beelden van Han Deij. Deze kunstenaar vindt het jammer dat niet alle beelden voorzien zijn van een aluminium plaquet te. Hij heeft zijn hoop gevestigd op het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. Tiny Mae- nhout van het TZB is laaiend enthousiast over het project. „Echt iets in het kader van Zeeuws-Vlaanderen vakantie land. Nu eens een boekje echt voor de jeugd. Aan de hand van de tocht leren ze de geschiedenis van plaats en streek en de spo ren uit het verleden, die nu niet meer te herkennen zijn, worden goed in het boekje uitgelegd." Het avontuur van Jan Dieleman is een levendige les in beelden kunst en historie. Het Volco boekje wordt op de lagere scho len van de gemeente Axel gratis uitgedeeld aan de leerlingen van groep 8. Het boekje kan gekocht worden in het gemeentehuis van Axel. Zij die meer willen weten over het Volcoproject kunnen inlichtingen inwinnen bij Loes den Doelder. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Vrijkomend slib verbranden buiten de provincie of zelfs in België. Dat is een van de alternatieven die de Zeeuwse Waterschapsbond heeft aange dragen als oplossing voor de pro blemen die na 1 januari 2000 ver rijzen. Na die datum mag ook in Zeeland slib niet meer worden gestort. Waterschappen, waar tijdens di verse werkzaamheden regelmatig grote hoeveelheden slib vrijko men, moeten dus zoveel mogelijk alternatieven achter de hand hebben. De baggerspecieproble- matiek is omvangrijk en een op lossing voor de financiering nog steeds niet zicht. Als er geen zicht is op een provinciaal baggerspe ciedepot ontstaan er volgens dijkgraaf W. Gosselaar, voorzit ter van de Zeeuwse Waterschaps Bond (ZWB), vertragingen in sa neringsprojecten. Bij de verwerking van slib spelen milieu-aspecten een rol. Ook bij verbranding. „Maar de kosten zijn evenzeer van belang," zei gistermorgen Gosselaar de jaar vergadering van de ZWB in Cad zand-Bad. „De regering gaat im mers wel door met het verzinnen van milieuheffingen, die ook wa terschappen moeten betalen, maar compenseert de water schappen niet om de heffingen voor de burgers laag te houden. Gemeenten krijgen die compen satie wel," aldus Gosselaar. Dat maakt het voor waterschap pen ook moeilijk een ruimhartig kwijtscheldingsbeleid te voeren. Hoewel regelmatig op de agenda bij besprekingen tussen bond en Vereniging van Zeeuwse Ge meenten, heeft men nog steeds Jteryliet-lJzendijke en IJzen- -®- ■oijke-Waterlandkerkje-Oost- lbwg mogen niet veranderd ■worden in 'veredelde polder- wegen'. Deze zijn voor het ■«ansport immers 'cruciaal', |stelt de Coöperatieve Trans- iPortondememersbond in een ■reactie op de plannen van |fuurzaam Veilig. oor beide wegen geldt dat men 001 ingelegde doorgaande wee-baanswegen deels sloopt en njgbrengt tot een veredelde polderweg. Met als enige argu ment dat ze niet passen in de ca tegorie-indeling, zoals die Duur zaam Veilig voor ogen staat," schrijft de bond verontwaardigd. Vooral de Watervlietseweg tus sen IJzendijke en de Belgische grens is volgens de transporteurs erg belangrijk. „Zeker nu Aar denburg voor wegtransport door Duurzaam Veilig vakkundig on bruikbaar is gemaakt." Indien de Watervlietseweg ook nog eens wordt versmald kunnen de ver voerders in West-Zeeuws-Vlaan- deren alleen nog gebruik maken van de grensovergang bij Sluis. „En die heeft voor het verkeer met bestemming Gent en Ant werpen juist totaal geen waar de." Als toch vastgehouden wordt aan de plannen voorspellen de trans porteurs dat al het vrachtverkeer uit het westelijke deel met be stemming Gent en Antwerpen dwars door een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen moet rijden en ook nog eens het kanaal over steken om in België te geraken. Erg vreemd, zo vinden ze. Want het verkeer dat straks uit de Wes- terscheldetunnel komt moet vol gens de doelstellingen van Duur zaam Veilig juist zo snel mogelijk Zeeuws-Vlaanderen uit. De vervoerders vinden de plan nen voor de parallelwegen ook ondoordacht. Want ze worden, inclusief de twee verhardings stroken 4,50 meter breed. Op zul ke smalle wegen kunnen vracht wagens nooit passeren. Want die zijn, inclusief een onderlinge pas- seerafstand van dertig centimeter samen 6,30 meter breed. En als er bomen langs de wegen staan blijft er helemaal geen ruimte over om te passeren. Laat staan als zo'n vrachtwagen een bieten rooier of een combine tegenkomt. De transporteurs hebben niet al leen kritiek. Zo vinden ze de aan leg van de vierbaansweg (stroom weg) van Terneuzen naar Sehoondijke prima. Maar nog mooier zou zijn als die doorge trokken wordt naar Sluis. Maar ze beseffen ook dat die weg dan wel erg aanlokkelijk wordt voor ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 geen gevolgen hoeft te hebben voor de verkiezingen. „We zijn nog in steeds in de race voor vijf zetels." De voorzitter van de kandidaatstellings commissie, C. Almekinders noemt de ac tie van Rosendaal 'een daad uit pure te leurstelling'. "Rosendaal wist dat hij strijd moest leveren met Provoost. Een overgrote meerderheid van de leden heeft beslist dat Provoost op 1 kwam te staan. Rosendaal kon er niet voor hon derd procent van uitgaan dat hij op nieuw lijstrekker zou worden. De beslis sing is democratisch genomen en de be schuldigingen van Rosendaal over ge konkel achter zijn rug om zijn pertinent onjuist. Die twee zijn niet tegen elkaar uitgespeeld, het was een sportieve com petitie." Door het opstappen van Rosendaal ziet de top drie van de lijst er zo uit: 1. J. Pro voost, 2. A. Fierens, 3. W. Verherbrugge. niet tot een overeenkomst kun nen komen wat betreft het kwijt scheldingsbeleid. Hoewel kwijt schelding een van de meest terug kerende onderwerpen is tijdens contacten tussen beiden heeft dit nog niet geleid tot een overeen komst. Door gemeentelijke herindelin gen, fusies, maar vooral het ver schil in kwijtscheldingspercenta- ges en de autonomie van water schappen en gemeenten om deze percentages vast te stellen, is het niet gelukt om tot een convenant te komen, verklaarde Gosselaar. het verkeer dat uit de tunnel komt met bestemming het weste lijk deel van België. De Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging deelt in veel ge vallen de kritiek van de Trans- porteursbond. Ze stelt bovendien dat een ongelijkvloerse kruising Wiilemsweg/Turkeijweg bete kent dat haar vrachtwagens dan noodgedwongen door IJzendijke moeten rijden als ze ladingen hebben voor Waterlandkerkje en omstreken. Ook een limiet van zestig km/u voor de polderwegen stuit op bezwaren. „Want zo'n beperking staat in geen verhou ding tot de kwaliteit." Van onze verslaggeefster Terneuzen - In de vestiging van de Terneuzense scholenge meenschap De Rede aan de Axelsestraat is vrijdagmorgen met een afstandsbediening een vuurwerkbom tot ontploffing gebracht. Door de explosie rond 11.00 uur in één van de toiletten sneuvelden twee rui ten, niemand raakte echter ge wond. De politie heeft inmiddels twee 16-jarige jongens uit respectie velijk Terneuzen en Axel aan gehouden, Het gaat om leerlin gen van de school. Ze zijn gis termiddag nog verhoord, maar een woordvoerder van politie wilde in verband met het on derzoek geen verdere medede lingen doen. Vermoedelijk is er nog een derde jongere bij be trokken, geen leerling van De Rede. Het Bureau Technische Onder zoeken is nog bezig met het on derzoek naar de toedracht. De politie heeft de afstandsbedie ning inmiddels in haar bezit. Ze gaat er vanuit dat zowel de afstandbediening als de bom door de daders zelf in elkaar is gezet. Het vuurwerk dat in de bom zat, was knalvuurwerk en de ontploffing gaf dan ook enorm kabaal. De daders zou den het 'recept' van Internet hebben geplukt. De schoolleiding neemt het in cident zeer hoog op. Maandag vergadert de directie over eventuele maatregelen, aldus conrector J. Begijn. In verband daarmee wilde ook hij geen verdere mededelingen doen. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten samen werken op het gebied van het vervoer van ouderen en gehandi capten, het zogenaamde WVG-vervoer. Anders lukt het niet om in de nabije toekomst te komen tot een collectief vraagafhanke lijk vervoer. Dat meent het college van Gede puteerde Staten. Want als het aan het college ligt, wordt het WVG-vervoer een onderdeel van het collectief vraagafhankelijk vervoer. De gemeenten Aardenburg/Sluis, Oostburg en Temeuzen werken reeds samen bij het WVG-ver- Knokke-Heist (B) - Het gemeen tebestuur van Rnokke wil dat terrassen in straten, op pleinen en zeedijk een uniforme uitmon stering krijgen. Op deze manier wil men de wir-war aan parasols en reclame-uitingen uitbannen. Binnen de Knokse horeca is hier tegen flink verzet gerezen. Wie zijn terras-aankleding wil ver nieuwen moet eerst met een voor beeldje naar de gemeente waar men al dan niet toestemming krijgt. Voor die tijd komt de wijkagent langs om exploitanten duidelijk te maken wat nu wel en niet mag. Graauw/Nieuw-Namen - De po litie heeft donderdagnamiddag in Graauw een hennepkwekerij ont manteld. In de garage van een 37- jarige man werden 95 hennep planten, vijf verwarmingslam pen, twee kachels, twee ventila toren en een afzuiginstallatie in beslag genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Eer der donderdag werd in Nieuw- Namen een al ontmantelde kwe kerij gevonden. Plantenresten en achtergebleven apparatuur wer den in beslag genomen. voer. Maar Axel, Hontenisse, Hulst en Sas van Gent hebben zich om uiteenlopende redenen niet bij de drie andere gemeenten aangesloten. Hulst bijvoorbeeld niet omdat de gemeente en de plaatselijke Werkgroep Gehandi captenbeleid denken dat weinig behoefte bestaat aan zo'n sys teem. Samenwerking is deson danks geboden, aldus GS, omdat in de nabije toekomst een andere vorm van openbaar vervoer nodig is in de provincie. Nu rijden zeker op het platteland te vaak de bus sen met te weinig passagiers en dat wordt onbetaalbaar. Om die reden leeft het plan om het openbaar vervoer te hervor men en te komen tot een collec tief vraagafhankelijk systeem. Dat betekent dat mensen straks van te voren een ritje moeten re serveren. Ze zuilen vervolgens in de meeste gevallen niet instappen in een grote bus maar in een bus je of een taxi. En zo'n busje of taxi zal niet volgens een van te voren vastgestelde route rijden maar de wegen kiezen die nodig zijn om de passagiers op de plaats van bestemming te krijgen. Grote bussen zullen alleen op de druk bezette routes blijven rijden. Het is nog niet bekend hoe het collectief vraagafhankelijk ver voer precies gaat werken. Veel hangt af van de partijen die het systeem willen opzetten. De pro vincie zal het wel openbaar aan besteden zodat verschillende de partijen met hun eigen ideeën kunnen komen. En het ligt in de bedoeling dat het systeem nog voor de eeuwwisseling wordt in gevoerd. Het systeem zelf hoeft niet winst gevend te zijn want het moet be taalbaar blijven. Via het beschik baar stellen van subsidies denkt het college dat dat haalbaar moet zijn. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - De Zeeuwse wa terschappen hanteren landelijk gezien hoge tarieven voor hun dienstverlening. Een van de oor zaken hiervan is dat in Zeeland (in tegenstelling tot negen andere provincies) de waterschappen plattelandswegen beheren. Volgens dijkgraaf W. Gosselaar, voorzitter van de Zeeuwse Wa terschaps Bond (ZWB) krijgen waterschappen voor de kosten van het wegbeheer wel een uitke ring uit het Gemeentefonds maar gaan er toch nog behoorlijk wat eigen middelen inzitten. „Vooral in het buitengebied ont staan complexe situaties door schoolgaande fietsers, zwaarder wordend vracht- en landbouw- verkeer en sluip verkeer," zei Go sselaar. Een oplossing kan zijn het instel len van een 'Infrafonds' waaruit knelpunten opgelost kunnen worden. Het fonds moet gevoed worden met provinciale en ge meentelijke middelen, die voor het buitengebied bestemd zijn. Waterschappen zouden op dit fonds een beroep kunnen doen en per project nog eigen middelen toevoegen. De provincie heeft in die richting een voorstel gelan ceerd dat door de waterschaps wereld is ondersteund. „Maar 'gemeentegeld' in een algemene pot stoppen levert weerstand op bij de gemeentes. Hopelijk volgt volgende week een positieve ont knoping," aldus Gosselaar.

de Stem | 1997 | | pagina 21