Beslissing Schiphol uitgesteld Fiscale strop dreigt voor onderwijs Griepprik is VA Doodsstrijd van een potvis Bende betaalde drugs met drugs Buurstee Rijwielen 't Ros Beyaart Fa. J. Wentzler DA Drogisteri Doolaege De Bedderie Vlasveld B.Vj I Kok sust ruzie in kabinet Overval met gijzeling in Bavel Arensman en Samec gaan op de schop! DESTEM VOOR AL UW OOGZORG BOSCH OPTIEK DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D mm nj Automobielbedrijf i i i I mw LAATSTE NIEUWS Hewlett-Packard bouwt pc-fabriek in Heerenveen Scholen moeten premies voor deeltijd- en gastdocenten alsnog afdragen Anti-alcoholpil op de markt acatures Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 270 vacatures Maak er werk van Voor controllers HOFAAf Teruggezonden vluchteling dood gevonden in Iran Unox-reclame valt verkeerd Ober, mag ik van u drie pil JLPHi jj I HilVJL X bb KORTE NIEUWSTRAAT 3 4561 AX HULST TELEFOON: (01 14) 312327 TELEFAX :(01I4)319494 137e JAARGANG DE STEM ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Dorpsstraat 33 4751 AH Oud Gastel tel.: 0165 -512 343, Absdaalseweg 1 4561 GD Hulst Tel.: 0114-312 854. 's woendags gesloten. Steenstraat 18 4561 AS Hulst Tel. 0114-313 425. Szydlowskiplein 12 4571 EW Axel Tel.: 0115 - 565 186. Kloosterstraat 35-a 4611 MB Bergen op Zoom Tel.: 0164 - 243 730. Hoge Ham 39 5104 JA Dongen Tel.: 0162-312171.- j Beerens Carraux Primarïï Vlachiels Van Meerendonk -- awielers Buurstede Fashion 'J Ros Beyaart' Fa. J. Wentzlet' 6 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 A6 A7 B11lm B4 C1 t/m C5 01 Economie Beurs Sport Zeeland Gids jlV-programma's 02/D3 Ragazzi D4 Weekend E1 t/m E5 t kleintjeskrant Prestaties Door Manipulaties Tatjana Simic: na de kalender nu hét boek pagina Vanessa-Mae tussen pop en klassiek pagina Bergenaar fietste illegaal door Tibet pagina E1 ZATtRDAG MIN./MAX. 6/9 ZONDAG MIN./MAX. 6/7 Regenachtig Vandaag is het wisselend bewolkt. Af en toe valt er een bui. Morgen veel bewolking en meer kans op buien. Van onze Haagse redactie Den Haag - Na persoonlijk ingrijpen van premier Kok heeft het kabinet een keuze tussen uitbreiding van Schiphol of het bou wen van een tweede luchthaven uitgesteld tot 1998. Koks in greep was nodig omdat de betrokken ministers het niet eens konden worden. Het meningsverschil tussen de ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Vrom) leidde volgens Kok de afgelopen week zelfs tot 'spanningen bin nen het kabinet'. Jorritsma wil het liefst zo snel mogelijk een besluit nemen over verdere groei van Schiphol. Het kabinet laat de groeimogelijkhe den momenteel onderzoeken. De Boer is juist tegen zo'n snelle ize. Ze is bang dat met de aan- van Jorritsma Schiphol uit eindelijk door de milieugrenzen 'heenbreekt'. De milieuminister wil daarom eerst de resultaten afwachten van onderzoeken naar de bouw van een dependance van de nationale luchthaven. Locaties daarvoor zijn de Maasvlakte, Flevoland en een eiland in zee. Kok doorbrak gisteren de impas- met 'enkele eigen ideeën' die 'Premier Kok. fel FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Bavel - In Bavel (gemeente Bre da) is gisteravond een overval ge pleegd waarbij een of meer men sen zijn gegijzeld. Bij het ter per se gaan van deze krant waren geen nadere gegevens bekend. (ADVERTENTIE) arensman tnochmes Sé service bv twee Gerenommeerde bedrijven bundelen krachteni door Jorritsma en De Boer zijn aanvaard. De beslissing over de groei van Schiphol zal nu in maart volgend jaar worden geno men. Dan moet ook enige duide lijkheid bestaan of alternatieven voor Schiphol noodzakelijk en haalbaar zijn. Een 'afgewogen oordeel' over de opvang van het luchtverkeer ver na de eeuwwis seling is dan mogelijk. Kok vindt persoonlijk dat Schip hol de groei op de lange termijn niet kan bolwerken. Hij kiest hiermee de zijde van minister De Boer. Kok: „Ik heb de indruk dat als je alle stenen op de kar van Schiphol wil gooien, de assen het niet zullen dragen. De druk op het milieu wordt dan te groot." Het kabinet heeft gisteren wél besloten de groei van de lucht vaart in Nederland met inachtne ming van de milieunormen moge lijk te maken. Behalve Schiphol komen de Tweede Maasvlakte, een eiland in de Noordzee en de Flevopolder in aanmerking. Vijfde baan Overigens verwacht Kok dat in de toekomst naast Schiphol een extra satellietluchthaven nodig is, ook als Schiphol na aanleg van de vijfde baan 'nog beter wordt benut'. De vijfde V aan zal er naar verwachting in 2003 zijn. Nu geldt een grens van 44 miljoen passagiers. Het kabinet wil ech ter meer passagiers toestaan als de milieunormen niet worden overschreden. Kritiek kwam van de zijde van GroenLinks. Volgens fractie voorzitter Rosenmöller heeft groei van de luchtvaart slechte gevolgen voor het milieu, terwijl de werkgelegenheid er maar met een paar duizend banen per jaar door toeneemt. Ook volgens de milieu-organisa ties Natuur en Milieu en Milieu defensie gaat groei van de lucht vaart onherroepelijk ten koste van het milieu. Ze verwachten dat dit ook zal blijken uit de on derzoeken van het kabinet. De organisaties zullen zich blijven verzetten tegen het kabinetsbe leid ten aanzien van Schiphol. Het Centraal Planbureau reken de gisteren voor dat een verdere groei op Schiphol goed mogelijk is, zonder dat de geluidnormen worden overschreden. Den Haag/Amstelveen (anp) - Hewlett-Packard bouwt in Hee renveen een nieuwe fabriek voor personal computers. Op termijn biedt de nieuwe pc- fabriek werk aan duizend men sen. Daarmee is het in aantallen arbeidsplaatsen de grootste in vestering van een buitenlands be drijf in Nederland in twintig jaar. Met de bouw is een bedrag ge moeid van ongeveer 65 miljoen gulden. De nieuwe fabriek, waar partner SCI de computers in opdracht van Hewlett-Packard gaat as sembleren, is begin 1999 gereed. De Amerikaanse multinational gaat vanuit Heerenveen Noord- Europa beleveren. Utrecht (anp) - Het Nederlands College van Belastingadviseurs verwacht bin nenkort een miljoenenstrop voor de Ne derlandse onderwijsinstellingen. Ze moeten sociale premies afdragen voor deeltijd- en gastdocenten. Die premies zijn in veel gevallen nooit betaald. Door naheffingen kunnen de kosten voor het onderwijs oplopen tot vele miljoenen gul dens, meent het College van Belastingadvi seurs. De adviseurs vrezen dat veel instellin gen in acute financiële nood komen. Ze heb ben daarom een brandbrief naar staatssecre taris De Grave van Sociale Zaken gestuurd. Daarin staat een verzoek om duidelijkheid omtrent de afdracht van sociale premies voor mensen die geen vaste aanstelling hebben. De uitvoeringsorganisatie in sociale zeker heid Cadans heeft volgens het college de af gelopen maand talloze aanslagen naar uni versiteiten en hogescholen gestuurd. De or ganisatie wil dat ze geld betalen voor docen ten die niet in vaste dienst zijn. De onderwijsinstellingen betalen doorgaans geen premies voor deze groep mensen, omdat zij vinden dat gastdocenten geen vaste dienstbetrekking met de instelling hebben. Cadans zegt echter dat voor deze groep men sen ten onrechte geen werknemerspremies zijn afgedragen. Ook bij part-timers is vol gens Cadans sprake van een dienstbetrek king. Adjunct-directeur B. Bongers van het College van Belastingadviseurs wil nu van De Grave opheldering. Hij wijst erop dat het antwoord van de Grave niet alleen voor on derwijsinstellingen van belang is. Volgens hem is in veel andere beroepsgroepen sprake van deeltijdbanen met dezelfde status als de gastdocenten bij universiteiten. „Dit kan ook voor freelance-journalisten gevolgen heb ben." Op het strand van Wassenaar is gistermorgen een potvis over leden. Het dier was eerder hij hoogwater aangespoeld en leef de toen nog. Snelle hulp, onder meer door het steeds nat te spuiten, mocht niet meer baten. De vis, een mannetje van ruim acht jaar, twaalf meter lang en vijf meter breed, is vermoede lijk in de nacht tijdens de vloed aangespoeld. Politie, reddings brigade en brandweer schoten na de ontdekking direct te hulp. Pogingen om de vis door een geul terug in zee te krijgen, strandden. Het eigen gewicht, zo'n 30.000 kilo, is het zoogdier waar schijnlijk fataal geworden. De longen zijn daardoor bezweken. FOTO ANP Door Gerlach Hochstenbach Raamsdonksveer - 'Hoe in één klap de alcoholproblematiek in Nederland kan worden op gelost', staat op de folder waarmee geneesmiddelenim porteur Lamepro BV uit Raamsdonksveer een nieuwe anti-alcoholpil aanprijst. „Een klein beetje tendentieus," geeft directeur P. Landweer met een toe. „Maar het werkt écht hoor." ReVia heet de pil die het verlan gen naar alcohol doet afnemen wanneer een alcoholist of pro bleemdrinker probeert te stoppen met drinken. Landweer bracht het geneesmid del - éénmaal daags een tablet - deze week op de markt. In Ameri ka is ReVia al twee jaar verkrijg baar. „En het heeft daar voor uit stekende resultaten gezorgd, "zegt Landweer. Volgens Landweer blokkeert ReVia bepaalde hersengedeelten die het 'pleziergevoel' van alcohol registreren. In tegenstelling tot sommige andere middelen wordt iemand volgens Landweer niet ziek wanneer hij tóch drinkt als hij ReVia gebruikt. Het succes van het middel ir Amerika was voor Landweer re den om ReVia in Nederland te in troduceren. „Ook de overheid heeft de voordelen van ReVia on derkend, anders krijg je het niet eens geregistreerd." Bovendien is het middel opgenomen in het Ge neesmiddelen Vergoeding Sys teem (GVS). „Terwijl het vandaag de dag verschrikkelijk moeilijk is om dat met een nieuw geneesmid del voor elkaar te krijgen." Opna me in het GVS betekent dat de ziekenfondspatiënt kosteloos over de pil kan beschikken. „Het is al leen op doktersrecept verkrijg baar." Het is overigens niet zo dat een alcoholist na gebruik van het middel 'in één keer van zijn pro blemen af is'. „Dat kan ook niet. Maar ReVia is wel een perfect hulpmiddel om in combinatie met psycho-sociale therapie het stop pen met drinken te vergemakke lijken of de alcoholist te verleiden tot een socialer drinkgedrag," al dus Landweer. (ADVERTENTIE) die zichzelf niet wegcijferen: de Post-HBO opleiding tot Qualified Controller® n IV© bel (070) 300 15 50 (24 uur per dag) Den Haag (anp) - Nederland se diplomaten in Teheran hebben het graf gevonden van één van de drie Iraanse asiel zoekers die indertijd door Ne derland zijn teruggestuurd en daar volgens de mensenrech tenorganisatie Prime zijn ge dood of opgesloten. Volgens Prime is hij na thuis komst in Iran onder verdachte omstandigheden overleden. De organisatie gaf aan ook te weten waar de man begraven is. Dat blijkt te kloppen. Over de doodsoorzaak van Has- hemy valt volgens Buiten landse Zaken echter nog hele maal niets te zeggen. Prime onderzoekt nog een aantal an dere zaken van teruggestuur de Iraniërs die in moeilijkhe den zijn gekomen. Van onze verslaggever Nijmegen - De griep lijkt dit winterseizoen in Nederland geen schijn van kans te ma ken. De afgelopen maanden zijn meer dan 2,5 miljoen griepprikken uit gedeeld waarmee ongeveer ne gentig procent van de risicogroe pen - 65-plussers, suikerzieken, hart-, cara- en nierpatiënten, hiv-geïnfecteerden, bewoners van instellingen - is gevacci neerd. Nog nooit was de vaccinatie graad in Nederland zo hoog. Vo rig jaar was de dekking niet meer dan 66 procent. De voorraden spuiten zijn op dit moment dan ook nagenoeg 'uitverkocht'. Voor het eerst werd de distributie van de griepvaccins verzorgd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en niet meer door de apo thekers. Het levert een besparing op van 25 miljoen gulden. Het RIVM Hilversum (anp) - Unox zal de tv-reclame waarin een jongetje op be kakte wijze het woord 'verdomd' in de mond neemt, in de toekomst zo min mogelijk in de buurt van kinderprogramma's uitzenden. Het be drijf reageert daarmee op klachten die tv-kijkers indienden bij de Evangelische Omroep en bij de Bond tegen het vloeken. Unox betreurt het dat de spot voor commotie heeft gezorgd en had het ook nooit verwacht, zegt een woordvoerder. De reclame was uitslui tend als grappig en onschuldig bedoeld. Bij de EO werd ook geklaagd over het gebruik van een melodie van El- ly en Rikkert Zuiderveld, een duo dat al jaren op de christelijke toer is. Het gebruikte liedje stamt echter uit een eerdere periode en zou vol gens sommige kijkers ook verkeerde associaties met zich meebrengen. Volgens de EO wordt er ook gekeken of de Unox-spot kan verdwijnen uit Sterblokken die in EO-tijd worden uitgezonden. (ADVERTENTIE) 'De afgelopen maanden zijn meer dan 2,5 miljoen griepprikken uitgedeeld. foto anp claimde ongeveer 95 procent van de totale productie aan vaccina ties en leverde die rechtstreeks aan de huisartsen. Als gevolg van deze aanpak is wel een tekort ontstaan bij de apo thekers die via de huisartsen toch griepprikken moesten leveren aan personen die niet tot de risi cogroepen behoren. Ook deze 'particuliere' vraag naar een griepprik is dit jaar veel groter. Van onze correspondent Rome - Italiaanse carabinieri hebben gisteren een bende opgerold, die een geheel nieuw soort internationale drugshandel dreef. Drugs werden met drugs betaald. Bij de Operatie Tulp, zoals deze door de carabinieri is gedoopt, zijn in totaal vierentwintig per sonen gearresteerd in Italië, Ne derland en Duitsland. De organi satie voerde marihuana in uit Al banië, die met vrachtwagens van een Nederlands textielimportbe- drijf naar Amsterdam werd ver voerd om daar de koffiehuizen te bevoorraden. Van Nederlandse zijde werd voornamelijk betaald met cocaï ne - de wisselkoers was honderd kilo marihuana tegen drie kilo coke - die vervolgens weer door Italianen in Duitsland en Italië werd verhandeld. Het hele netwerk werd geleid door de Clan Tornese, een van de families van de Apulische maf fia-organisatie Sacra Corona Unita. De Italianen stonden daarbij in nauw contact met le den van de Albanese maffia. Twee van de arrestanten zijn in Italië opererende Albanezen. In de afgelopen jaren is al vaker ge bleken dat zich een hechte sa menwerking heeft ontwikkeld tussen de Italiaanse maffia en de Albanese bendes. Ook in dit ge val bleek het daarbij niet alleen te gaan om drugs, maar tevens om wapenhandel, illegale immi gratie en witwassen van zwart geld. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voot automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:.Plaats telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda TYrri Qrnirm/r DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1