DE STEM ii nemen viesLij: 14 77 50. I 23f JBE heeft ook voor de Sint slimme electronica voor ieder kind R E L K A A R 1UWEN EEN BEGR IDE INLICHTINGEN 280 60 60 Verbijstering alom: de complete ploeg vol favorieten moest naar huis met onverklaarbare pijnen MBFR 1997 T icobs Breda Electronics clc Specialisten in geluid, licht en communicatie Uesbosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport 11111 ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 B1 bd is een gezamenlijke rubriek van lm en de Zeeuws-Vlaamse Koerier over adverteren op deze pagina's: I 0114-372.772 of fax 0114-372.771 Traditionele bouw 30 jaar bouwervaring Alle bouwstijlen Vrije materiaalkeuze g vanaf 156.000,- NLG rch. en BTW) Detv's stonden donderdagavond aan in de zogeheten businessclub van RKC Waalwijk. Omdat het zo koud was, volgde menigeen van achter het glas het competitie duel tussen RKC en NAC. Lekker luxe, behaaglijk, en een drankje in de hand. Zo konden ze tegelij kertijd ook bijhouden hoe het ging bij Dynamo Kiev tegen PSV. Vooral naar de herhalingen werd massaal gekeken. Aanhangers van RKC en NAC die met de status van businessclub-lid bezitten, kenden dat voorrecht niet op de onverwarmde tribu nes. Ze mochten ook niet eerder komen zodat ze op tijd,thuis had den kunnen zijn voor de beelden uit Kiev. Volendam loste dat op door het duel met FC Gro ningen naar zeven uur te vervroegen. Bij RKC moest voor de aftrap van acht uur eerst het dessert nog rond. „De businessclub heeft af spraken gemaakt voor een etentje. Die mensen moe ten wel fatsoenlijk de tijd krijgen," verklaarde Henk van Delft, de zogeheten algemeen manager van de club. Zo belangrijk is busi ness dus ook op de voet balden in de Langstraat geworden. Het kleine leed van de kleine fan telde weer eens niet. Standsverschillen zijn er altijd al geweest in de voetbalstadions. De tribu ne met de belangrijkste plaatsen droeg altijd al de naam eretribune en nog langer geleden werd er gesproken van eerste en tweede rang. Tegenwoor dig hebben we het over seats, boxen en loges voor debusiness-leden, die elke club zoveel belangrijker vindt dan de aanzienlijk grotere schare elders in het stadion. In Waalwijk wordt het al lemaal nog gepikt. In Amsterdam ontwikkelt zich ondertussen een serieuze klassenstrijd. Negentien supporters hebben een stadion verbod van een jaar gekregen van Ajax. Bij zo'n maatregel denk je onmiddellijk aan vandalen, die zich ernstig misdragen hebben. Maar het blijkt hier te gaan om supporters die staande een wed strijd hebben bekeken, die ande ren het zicht hebben ontnomen of bleven staan op plaatsen waar dat van de brandweer niet mag. „De komende tijd zullen meer stadionverboden volgen omdat men andere supporters blijft hin deren," kondigde Ajax-voorzitter Michael van Praag al aan. De sup- I porters op vak 127 weigeren te l gaan zitten omdat zij vinden dat hun club staande veel beter kun nen aanmoedigen. Zoals ze ge wend waren op de F-Side in het vroegere stadion De Meer. Natuurlijk is het hinderlijk wan neer je een comfortabele zit plaats in de Arena hebt en het zicht op het veld wordt verstoord door een dansende F-Sider. Maar of Ajax echt wel serieuze pogin gen heeft ondernomen zowel F- Siders als aan hun zitplaatsen ver knochte seizoenkaarthouders te gerieven, is nog altijd de vraag. Het uitvaardigen van stadionver boden via het intrekken van de dubkaart lijkt dan ook vooral een gemakzuchtige oplossing die Ajax zich kan permitteren omdat de gegadigen voor een vrijgeko men plaats in de rij staan. De maatregel maakt ook duide lijk waarom zich binnen de KNVB een klassenstrijd ontwikkelt met als inzet de zogeheten ClubCard. Gaston Sporre, de voorzitter van FC Zwolle, wil er vanaf omdat hij vindt dat de ClubCard supporters uit de stadions weghoudt. Voor Van Praag is het een middel ge worden om supporters te verja gen. Over belangen-tegenstellin- gen gesproken. Henk Mees •9031 Drongen-Gent \JBELGIE 60 Fax 00 32 9 28060 90 meer informatie ,fI In 1991 werd de wielerwereld opgeschrikt door een schandaal dat als de intralipid-affaire wereldbekendheid verwierf. De Nederlandse PDM-ploeg, vol favorieten, moest ziek naar huis. De Geleense huisarts Wim Sanders kreeg de schuld. Een reconstructie. Door Joep Dohmen en John Hoofs Als een militaire operatie had PDM-baas Manfred Krikke de Tour de France van 1991 voor bereid. De jaarlijkse sportieve en publicitaire veldslag in Alpen en Pyreneeën wilde hij niet ver liezen door een onachtzaamheid in de aanloop. Publiekslieveling Erik Breukink was een jaar eer der in Parijs derde geworden. Hij leek een Tourwinnaar in spe. Zijn beste jaren moesten nog ko men. De hele ploeg naderde de topvorm. Nü moest het gebeu ren. Hotels waren grondig geïnspec teerd op ligging en rust, met koks waterdichte afspraken ge maakt over eten, renners en per soneel zorgvuldig geselecteerd en geprepareerd, de medische begeleiding op scherp gezet, er lag een draaiboek voor de me diacontacten. Ex-commando Krikke wilde niks aan het toeval overlaten in wat het oogstjaar van de ploeg moest worden. Aan alles was gedacht. Aan bijna alles. De Brabantse perfectionist verkeek zich op zijn tegenpool, sloddervos Wim Sanders, in 1990 aangesteld als ploegarts. De man die voor de rechter deze week erkende 'niet de meest punctuele' te zijn, werd op voorspraak van ploegleider Jan Gisbers en de gerenommeer de dr. Sala van het Sint Joseph- ziekenhuis in Veldhoven bin nengehaald. Krikke had geen goed gevoel toen hij afspraken maakte met de Geleense arts, maar gunde hem het voordeel van de twijfel 'omdat hij een sporthart moest hebben, want voor het geld hoef de hij het niet te doen'. Dat had Krikke totaal verkeerd inge schat. Sanders draaide PDM na zijn ontslag eind 1991 financieel een poot uit. 'Zwijggeld' schre ven de opsporingsambtenaren van de FIOD in hun vuistdikke dossier over de sjoemelende en frauderende arts. Een afkoopsom om de medische geheimen van de PDM-ploeg voor altijd te bewaren, al ont kent Krikke dat ten stelligste. Maar eerst hoe het allemaal zo ver kon komen. 'Pietje Precies' Manfred Krikke schrok zich rot toen hij een keer tijdens een be zoekje aan een rittenkoers, waaraan de PDM-ploeg deel nam, pardoes de hotelkamer van dokter Sanders binnenliep. Hij trof er een chaos aan. Medicij nen en medische spullen lagen door elkaar. De aanblik zou elke buitenstaander onmiddellijk aan doping hebben doen denken, bekende hij. Dat was wel het laatste waarop PDM zat te wachten. De ploeg had sinds de start in 1986 een geur van doping om zich heen hangen. Affaires en successen gingen hand in hand. Sanders' voorganger Peter Jansen experi menteerde met verboden midde len, al kwam de onderste steen nooit boven. In het wielermétier werd ge fluisterd dat PDM zijn renners drogeerde, maar bewijzen ont braken. De drieletterige afkor ting voor Philips Dupont Mag netics werd in Nederland smal end vertaald als Prestaties Door Manipulaties. De Engelsen had den het over Pills, Medicine and Drugs, de Fransen noemden het team Plein de Manupilations de Dopage. Nu en dan liep er een renner tegen de lamp. Ploeglei der Gisbers had altijd wel een verklaring om de betrokkenen vrij te pleiten. Vlak voor de Tour van 1991 had PDM opnieuw een pijnlijk akke fietje aan de hand. In de Drie daagse van De Panne werd Gert Jakobs positief bevonden. Hij kreeg na binnenkomst 'een mid deltje tegen de griep', waarbij over het hoofd werd gezien dat de renner bij loting was aange wezen voor de dopingcontrole. Het door de ploegleiding als 'ho meopathisch' omschreven pro duct bleek een verboden spier- versterkend middel. Dat liet de renner sneller herstellen van de inspanning. Sanders, niet aan wezig in De Panne, nam de schuld op zich. Krikke was ra zend. Een week voor afreis naar de Tour, tijdens het Nederlands kampioenschap, kregen Wim Sanders en Jan Gisbers van de Limburgse inspanningsfysioloog Eugène Janssen de tip om intra- lipid te gebruiken. Dat was een perfecte 'bijlader' van voeding voor mensen met zwakke maag- en darmfuncties. PDM-kopman Erik Breukink had in elke ronde traditioneel een slechte dag, toegeschreven aan 'brandstofproblemen'. De renner kreeg niet genoeg eten binnen en viel dan stil. Intrali- pid kon uitkomst bieden. San ders zei het product te kennen, waarna Janssen er vanuit ging dat hij ook wist hoe het moest worden behandeld. Sanders was immers arts. "Het bij deskundig gebruik on schuldige middel ging mee naar Frankrijk, waar bleek dat de dokter er geen ervaring mee had. Sanders verontschuldigde zich later dat hij in de drukte van de Tour-voorbereiding geen tijd had gevonden om de bijsluiter goed te lezen. Die schreef voor dat het middel gekoeld bewaard moest worden. Dat gebeurde niet. De hitte van de zomer deed de rest. Het spul werd bedorven aan de renners toegediend. Krikke gruwt nog steeds bij de herinneringen aan die 15e juli 1991, toen zijn ploeg sportief en moreel failliet ging in een van 's werelds grootste mediaspekta kels. Verweet zichzelf niet te hebben ingegrepen toen het kop pel Gisbers-Sanders zich liet meeslepen door de roes van het succes. PDM was in 1991 opgeklommen tot de beste ploeg van de wereld. Het Ajax van de wielersport. De beste renners, de beste begelei ding, het meeste geld, publiciteit in alle vormen. Het kon niet op. Gisbers was ineens dé man en dat beviel hem uitstekend. Krik ke zag dat en riep hem bij zich. Wees zijn ploegleider op de ge varen. Op een ploeg die succes Wim Sanders draaide PDM na zijn ontslag eind 1991 financieel een poot uit. 'Zwijggeld' volgens de opsporingsambtenaren van de FIOD. foto's peter schols heeft, komen mensen af als bijen op honing, was de boodschap. Ook vrouwen. Bepaal hoe ver je daarin wil gaan. Omkader je normen. Je hebt een goed huwe lijk, wil je dat op het spel zetten? Ben je bestand tegen de verlok kingen waar een winnaar mee te maken krijgt? Maar Gisbers kon de weelde niet aan. 's Avonds na de koers, als de wielrenners zich op hun ho telkamers hadden teruggetrok ken, hoorden ze de ploegleiders wagen starten. De coureurs vroegen zich af waar hij heen ging, vaak in gezelschap van zijn maatje Sanders. De eerste keren was er nog geen wantrouwen. Dat veranderde toen in start- en aankomstplaatsen ineens vrou wen rondhingen bij Gisbers en Sanders. Krikke's assistent Poels zegt dat het voorkwam dat ploegleider en dokter al verdwe nen terwijl renners van de ploeg nog moesten finishen, om pas de volgende ochtend bij de start van een nieuwe rit weer op te duiken. Weer later kwamen de verhalen los dat Sanders Gisbers' vrien dinnen vervoerde van het ene naar het andere hotel. De ploeg arts als postiljon d'amour. De discipline in de formatie verwa terde door de escapades. De ab solute toewijding was weg. De roekeloosheid leidde tot fouten, met de intralipid-affaire als ui terste consequentie. De beelden van PDM-renners die rillend van ellende van hun fietsen stapten en ondersteund moesten worden op weg naar hun hotelkamer, gingen de hele wereld over. De complete ploeg vol favorieten, met drie man in de top van het klassement, moest naar huis met griepverschijnse- len, koorts en onverklaarbare pijnen. Verbijstering alom. Natuurlijk waren er dopingver- halen. Een spel van liegen en be driegen volgde. De PDM-leiding kwam met de ene na de andere verklaring. Salmonella, griep, een virus, vergiftigd eten, een in fectie. In paniek meldde Gisbers zelfs dat hij zich ook ziek voelde. Het beetje geloofwaardigheid dat de ploeg restte, brokkelde met het uur verder af. Iedereen wist het zeker: hier was iets mis gegaan met doping. Wéér PDM. Wéér Gisbers. Hein Verbruggen, de hoogste baas van de internationale wie lerbond, noemde hem na de in- tralipid-catastrofe 'de grootste gifmenger van West-Europa'. De Franse dokter Jean-Daniel Fleysakier zag de renners de af tocht blazen en zei: „Hoge koorts, een grieperig gevoel, spierpijn en nekkramp, typische bijverschijnselen van EPO-ge- bruik." Krikke probeerde vergeefs de golf aan negatieve publiciteit voor zijn sponsor in te dammen, beloofde de zaak tot op de bo dem uit te zoeken, maar kwam in twee persconferenties niet met een plausibele medische verklaring. Tour-baas Leblanc was woedend, overwoog PDM een startverbod op te leggen voor zijn ronde in 1992. „Ik heb geen honderd procent bewijs dat PDM bij deze affaire bedrog heeft gepleegd, maar bedrog lijkt bij PDM welhaast bedrijfs cultuur. Ploegleider Gisbers is een kleine gemene schurk en een valsspeler," zei Leblanc. Het fraude-onderzoek naar Wim Sanders dat deze week in de openbaarheid kwam, bracht aan het licht dat de PDM-arts al in 1990 EPO meenam naar de Tour de France. Het gebruik in de sportwereld van het verboden en bij onoordeelkundig gebruik als zeer gevaarlijk omschreven mid del, was kort tevoren ontdekt. Terwijl deskundigen en doping- jagers zich nog het hoofd braken of EPO (verkrijgbaar onder de merknamen Eprex en Recor- mon) door de Nederlandse sportwereld al was opgemerkt, had Sanders zijn aanvoer al ge regeld. Sinds 1990 leverde de Geleense apotheker Huub Jacobs hem do zen EPO. Ook een Duitse apo theek leverde het spul. Na het ontslag van Sanders bij PDM gingen de Eprex-leveranties van de Geleense apotheker gewoon door. Het onderzoek leverde verder op dat PDM al voor de aanstelling van Sanders als ploegarts, medi cijnen betrok van de Hasseltse apotheker Jeandarme. In België bekend vanwege - niet bewezen - betrokkenheid bij doping-af- faires in de paardensport. De ge rechtelijke politie deed begin ja ren '80 huiszoeking bij Jeandar me. Ook in een onderzoek in 1989 naar het xtc-netwerk van de Belgisch-Limburgse arts Danny Leclere dook Jeandarme op. De speurders ontdekten een geldstroom tussen het laborato rium van Jeandarme en de drugsarts. Deze week bekende de toenmali ge PDM-manager Manfred Krikke, toen hij met de feiten geconfronteerd werd, schoor voetend: „Toen we PDM begon nen, spraken we met elkaar af dat we niet de meest ethische ploeg van het peloton zouden worden. Uitgangspunt voor de PDM-directie was 'geen doping- affaires' en niet 'geen dopingge- bruik'. Binnen die grens konden we experimenteren met produc ten die op en over het randje wa ren. Net als in andere sporten. We hebben nooit dingen gedaan die andere ploegen niet ook de den." Tegen die achtergrond is Krik ke's verbittering richting San ders verklaarbaar. PDM, dat het niet zo nauw nam met de spelre gels voor verboden middelen en openlijke ontmaskering als do- pingploeg wist te voorkomen, ging kapot aan een onschuldig product. Door onzorgvuldigheid ,wSn Sanders. Onbekend tot nu toe was dat de Inspectie voor de Gezondheids zorg in Limburg na de intrali pid-affaire onderzoek heeft ge daan naar het medisch handelen van Sanders in de Tour. De in spectie moest Sanders met tus senkomst van de politie dreigen, omdat hij er niet aan wilde mee werken. Uit het onderzoek bleek dat Sanders een beroepsfout verweten kon worden en de arts werd voor het Medisch Tucht college in Eindhoven gedaagd. De inspectie vroeg de tuchtrech ter om het vonnis te publiceren, maar dat gebeurde niet. Volgens betrouwbare bron liep de kwes tie met een sisser af. Sanders kreeg een tikje op de vingers, meer niet. Dat nu toch een bewijs voor de dopingpraktijken gevonden kon worden, lijkt opnieuw te maken te hebben met seks. Een assis tente pakte tegen de FIOD uit omdat Sanders, naar haar zeg gen, een relatie met haar wilde. Ze was daar niet van gediend. Sanders ontsloeg haar en dat leidde tot een procedure bij de kantonrechter. En daarna tot een gang naar de FIOD waar ze, verbitterd door het onrecht dat haar was aangedaan - 'Ik wil hem ook laten bloeden' San ders' praktijken openbaarde. De man die volgens Krikke ge dreigd had medische gegevens van PDM naar buiten te brengen als niet aan zijn financiële wen sen werd voldaan, viel zelf ten prooi aan een ex-medewerkster die hij meende aan de kant te kunnen schuiven met een af koopsom van een paar duizend gulden. Krenterigheid, met grote gevolgen.

de Stem | 1997 | | pagina 13