Borst haalt uit naar grote drie VVD fel gekant tegen Europees verbod tabaksreclame Hendriks dwingt wijziging Grondwet af Bagdad 1 Duitse st Stokoud skelet Herstel vormfouten nu mogelijk voor OM Woordenboekje moet licht in Haagse duisternis brengen Premier K een lans vt de stem de stem flKJf COMMENTAAR Pruis en buur de stem BINNENLAND D66 wil 10 miljard bezuinigen Coalitiepartijen botsen over kinderbijslag in buitenland Verzekering ziektekosten 65+ ongewijzigd VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 ^4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD verzet zich met alle macht tegen een reclameverbod voor tabak. Het CDA twijfelt of Ne derland moet instemmen met zo'n Europese maatregel. PvdA en D66 zijn voor. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer met minister Borst van Volksgezondheid. De ministers van Volksgezondheid van de vijftien Europese lidstaten praten volgende week donderdag over een Eu ropees reclameverbod. Het kabinet geeft Borst vandaag het mandaat daarmee in te stemmen. De maatregel kan pas op z'n vroegst in het jaar 2002 van kracht worden. Een Europees reclameverbod kan alleen van de grond komen als alle lidstaten daarmee instemmen. Tot nu toe ontbrak deze eenstemmig heid. Nu ook de dwarsliggers Zweden en Groot-Brittannië 'om' zijn, lijkt aan die voorwaarde voldaan. Alleen Denemar ken heeft nog geen standpunt ingeno men. Nederland staat niet te springen om een reclameverbod, maar wil ook niet beho ren bij een minderheid die zo'n maatre gel blokkeert. De Tweede Kamer heeft in 1993 uitgesproken dat Nederland in dat geval de meerderheid moet volgen. WD- Kamerlid Kamp vindt echter dat Neder land zich niet moet laten leiden door Brusselse besluiten. „We moeten de moed hebben om dit zelf te regelen." De WD bepleit voortzetting van de overeenkomst tussen overheid en tabaksbranche om reclame gericht op jongeren te beperken. Dit convenant loopt in mei volgend jaar af. Kamp twijfelt of andere EU-landen zich gaan houden aan een reclameverbod. Zij wees op de Britse Labour-regering, die een uitzondering wil maken voor tabaks reclame in het Formule-l-circuit. Als ook het Europees parlement akkoord gaat met de richtlijn, dan is na 2002 ta baksreclame alleen nog toegestaan bij verkooppunten. De lidstaten moeten zelf vastleggen wat daar onder wordt ver staan en hoe zo'n reclamebord eruit mag zien. Borst: „Als bij elk verkooppunt een enorme, flitsende lichtreclame komt, zijn we verder van huis." Week- en maand bladen, die nu veel tabaksreclame bevat ten, krijgen ruim de tijd om vervangende adverteerders te zoeken, verzekerde Borst. „Anders zijn wij straks snel uitge lezen." Tabaksreclame via buitenlandse tijd schriften en het internet worden van een verbod uitgezonderd. Ook mag wel re clame worden gemaakt voor producten die dezelfde naam dragen als een tabaks merk. Borst noemde het voorbeeld van Douwe Egberts en Van Nelle, die naast shag ook koffie en thee verkopen, sommige ta baksfabrikanten brengen nu al branche vreemde producten als kleding op de markt om reclamebeperkingen te omzei len. CDA-Kamerlid Lansink vroeg zich af of een verbod onder die voorwaarden nog effectief is. „Vergelijk het maar met Hei- neken. Als alleen die naam in neon op een gevel staat, dan weet iedereen dat het om bier gaat." Van onze Haagse redactie Den Haag - De beoogd lijsttrekker van D66, minister Els Borst van Volkgezondheid, heeft gisteren fel uitgehaald naar PvdA, WD en CDA. Volgens Borst klopt de financiële onderbouwing van de verkiezingsprogramma's van die partijen van geen kan ten. D66 presenteerde gisteren in Den Haag de financiële onderbou wing van het verkiezingspro gramma van de democraten. De komende vier jaar wil D66 10,6 miljard gulden bezuinigen, 2,6 miljard meer dan de PvdA en twee miljard minder dan de WD. De bezuinigingen die de PvdA voorstelt, noemt Borst 'mager'. „Het lijkt een beetje op boter die te lang in de zon heeft gelegen." Aan de andere kant wil de PvdA volgens haar te veel geld uitgeven voor nieuw beleid. „Dan krijg ik toch een beetje medelijden met collega-lijsttrekker Wim Kok. Het boegbeeld van de financiële discipline moet op weg met een schip dat een beetje van de paar se koers is afgeweken." Borst verwijt de liberalen dat ze te veel geld willen weghalen bij het 'buitenland'. De WD wil twee miljard bezuinigen op de Nederlandse bijdrage aan de Eu ropese Unie en één miljard op ontwikkelingssamenwerking. Borst: „Dat is het beeld van sa men voor ons eigen." Ook voor het CDA had Borst een sneer in petto. Het idee van de christen-democraten om pas tot algehele lastenverlichting over te gaan bij hogere economische groei, vergeleek zij met dat van 'de bakker die de oven pas aan steekt als het brood al gaar is'. Uit de financiële verantwoording blijkt dat D66 er de komende vier jaar vanuit gaat dat de overheid niet alles uitgeeft dat voor nieuw beleid beschikbaar is gesteld. Dat levert in de ogen van de democra ten twee miljard gulden op. Daarnaast wil D66 8,6 miljard korten op uitgaven in de collec tieve sector. Een deel daarvan, 1,8 miljard, moet worden gevonden in effi ciëntere uitvoering van de sociale zekerheid. Verder moeten lagere rente-uitgaven en verkoop van goud door De Nederlandsche Bank 750 miljoen opleveren. Ondanks de kritiek op de WD willen ook de democraten minder betalen aan de Europese Unie: 800 miljoen. Het meer marktge richt maken van de overheid moet 1,8 miljard gulden opleve ren. Wachtgeldregelingen, ziek tekostenregelingen en pensioe nen voor ambtenaren moeten meer afgestemd worden op de re gelingen die in het bedrijfsleven gelden. Voor lastenverlichting wil D66 zes miljard uittrekken, meer dan de PvdA, maar minder dan de WD. Naar onderwijs moet 1,7 miljard extra gaan, naar de zorg sector 1,8 miljard, voor kinderop vang komt 300 miljoen beschik baar, voor cultuur en sport 100 miljoen en voor justitie en veilig heid 500 miljoen. Voor economie en milieu wil D66 1,7 miljard ex tra uittrekken. De financieel woordvoerder van de WD, Hoogervorst, noemt de berekeningen 'uiterst wankel'. „De bezuinigingsvoorstellen van D66 zijn wel erg veel kaasschaaf en efficiency," aldus Hooger vorst. Volgens PvdA-Kamerlid Van der Ploeg kan D66 de ambities en wensen uit het verkiezingspro gramma niet waarmaken. Hij noemt de financiële dekking 'gammel'. Van der Ploeg verwijt D66 de 'trucendoos' open te trek ken door dekking te zoeken bij lagere rente en de verkoop van goud. CDA-Kamerlid Terpstra stelt dat nu blijkt dat de D66-kopstukken Wolffensperger en Borst onlangs veel meer hebben beloofd dan ze nu waar kunnen maken. De 1,8 miljard gulden extra voor de zorg en de 1,7 miljard voor onderwijs blijven ver achter bij wat zij in het vooruitzicht stelden, aldus Terpstra. In het geval het OM heeft ver zuimd om tijdig verlenging van het voorarrest te vorderen, komt er een herkansing. De officier van justitie kan dan een zogenoemde 'reparatievordering' indienen. Het voorstel beperkt die moge lijkheid tot verdachten van mis drijven waarop een gevangenis straf van acht jaar of langer staat. De regeling moet voorkomen dat verdachten van zware delicten vóór de behandeling van hun zaak op straat komen als gevolg van vormfouten. Dit speelde bij voorbeeld in de zaak van de Ede- se pyromaan. Sorgdrager en de Kamer achten dit soort gevallen ernstig, omdat zij het vertrouwen van de samenleving in de rechts orde ondermijnen. Op voorstel van Kamerlid Dit- trich (D66) past Sorgdrager te vens de wet aan om de gevangen neming van verdachten die in ho ger beroep tot een aanzienlijke r Van onze Haagse redactie Den Haag - AOV-Kamerlid Hendriks heeft het eindelijk voor elkaar. Zijn col lega's in de Tweede Kamer zijn het on voorspelbare gedrag van de Tilburgse eenling zó zat, dat ze de Grondwet wil len wijzigen. Hendriks wekte gisteren de woede van zijn collega's door hoofdelijke stemming te vra gen bij zijn amendement over de zittings duur van de gemeenteraden van Deventer, Diepenveen en Bathmen. Deze gemeenten worden samengevoegd, maar Hendriks wil dat de gemeenteraden toch langer in functie blijven. Vooraf was duidelijk dat slechts één Kamer lid voor het amendement zou stemmen: Hendriks zelf. Toch vroeg hij de tijdrovende hoofdelijke stemming aan. Daartoe heeft ie der Kamerlid krachtens de Grondwet het recht. Hendriks maakt daarvan te pas en (meestal) te onpas gebruik. De Kamer heeft hem al vaak van gedachten weten te veranderen, de laatste keer vorige week dinsdag. Maar gisteren bleef de Til- burger doof voor de indringende pogingen van zijn collega's om zijn verzoek in te trek ken. „Er zijn hier mensen die na een lange vergaderweek naar huis willen, die afspra ken hebben," aldus een woedende WD'er Weisglas. „De Kamer moet zichzelf bescher men tegen mensen die alleen uit zijn op ob structie, die zand in de machine willen gooi en," aldus een laaiende PvdA-fractievoor- zitter Wallage na afloop van de stemmingen. Hij stelt voor om voortaan pas hoofdelijke stemming toe te staan als vijf Kamerleden daarom vragen. Hendriks onthulde na afloop van de zitting zijn motief om keer op keer hoofdelijke stemming aan te vragen: „Ik wil hiermee aantonen dat de democratie dood- en dood ziek is." Den Haag (anp) - Het Openbaar Ministerie (OM) krijgt de mo gelijkheid om fouten met de verlenging van voorlopige hechte nis te herstellen bij verdachten van ernstige misdrijven. De Tweede Kamer ging gisteren op hoofdlijnen akkoord met het wetsvoorstel van minister Sorgdrager van Justitie dat dit re gelt. vrijheidsstraf zijn veroordeeld, te vergemakkelijken. Het gaat dan om verdachten die zich tevoren niet in voorlopige hechtenis be vonden. De aanpassing speelt in op zaken die zich recent voordeden, zoals bij de Bende van Venlo. Sorgdra ger wees tot nu toe een specifieke wettelijke regeling voor dit soort gevallen af, omdat de wet volgens haar hierin al voorziet. Maar zij erkende gisteren dat toepassing in de praktijk wellicht moeilijk is, omdat de bestaande mogelijk heid te vaag is. In een gezamenlijke motie vragen D66 en PvdA om een inventarisa tie van de maximumstraffen in het Wetboek van Strafrecht. De fracties constateren dat veel van de huidige maximumstraffen nog historisch bepaald zijn en wel licht niet meer in verhouding staan tot de maatschappelijke (on)aanvaardbaarheid van een strafbaar feit. Door Jean Dohmen Den Haag - Wat bete kent het als een Ka merlid overspel pleegt? En wat bedoe len Kamerleden als ze hoofdschuddend zeg gen dat in Brussel de Eurosclerose is uitge broken? Voor al die mensen die niet meer kunnen volgen waar 'ze' in Den Haag nu eigenlijk mee bezig zijn, is er sinds gisteren een boekje op de markt dat licht in de duisternis kan brengen. 'Politieke woorden' is een woor denboekje waarin het Haagse politieke jargon begrijpelijk wordt ge maakt. Eigenlijk is het een soort cursus 'politiek-voor-be- ginners'. De auteurs, de Haagse journalisten Car- la Joosten en Natascha Kuit en voorlichter Tom van der Maas leggen de lezer ge duldig uit wat een motie is en wat Kamerleden bedoelen als ze het hebben over politieke ver antwoordelijkheid. Carla Joos ten: „Het is bedoeld voor men sen die op de publieke tribune of thuis voor de tv zitten. Ont zettend veel mensen vragen zich af wat politici precies bedoelen als ze het over woorden als pol dermodel en najaarsoverleg hebben." 'Politieke woorden' is serieus van opzet, maar dat betekent niet dat er niets te lachen valt. Als een Kamerlid van een coali tiepartij overspel pleegt, wil dat zeggen dat hij zaken doet met de oppositie. Vreemd gaan »Ruud Lubbers. wordt in Den Haag - als het om politiek gaat - niet erg gewaar deerd. En Eurosclerose is geen enge ziekte, maar een Haagse manier om te zeggen dat de Eu ropese eenwording stagneert. In het woordenboekje staan ook een hoop verhullende en wollige woorden: termen die politici hebben bedacht om vervelende beslissingen minder vervelend te laten lijken. Een van de mooi ste voorbeelden uit 1997 is de randen van de nacht, een term die het paarse kabinet uit de ho ge hoed toverde voor de nacht vluchten in de vroege ochtend en de late avond op vliegveld Beek. Vliegen in de randen van de nacht klinkt minder erg, maar wakker word je er net zo goed van. Ver hullend taalgebruik - ex-premier Kuud Lub bers was daarin de on betwiste kampioen - lijkt onuitroeibaar. Volgens Joosten heeft dat alles te maken met het Nederlandse poli tieke systeem. „We le ven hier in een consen- sus-democratie. Bij ons is nooit één partij al leen aan de macht, zo als in het Verenigd Ko ninkrijk. In Nederland hebben we altijd coali ties van twee of meer partijen nodig om het land te besturen. Dat betekent dus ook dat er aan de lopende band compromissen gesloten moeten worden. Dat betekent dat partijen steeds opnieuw water bij de wijn moeten doen. ro anp Dat leed moet verzacht worden en dat merk je aan de taal," aldus Joosten. CPN-kamerlid Brouwer was het verbloemende taalgebruik in de politiek in 1984 zo beu, dat ze een motie indiende waarin ze pleitte voor eenvoudiger taalge bruik. De Tweede Kamer nam die motie destijds met algemene stemmen aan. Maar veel is er de afgelopen dertien jaar niet ver anderd. Of zoals een van de au teurs het gisteren zei: „Waar schijnlijk zouden we ons hele maal doodschrikken als politici plotseling duidelijk gaan zeg gen wat ze nou eigenlijk bedoe len." 'Termen begrippen: het Binnenhof. Politieke woorden.' Sdu Uitgevers, Den Haag, 1997, ISBN 90 12 08385 0. Prijs: 24,90 gulden. Vooroordelen zijn niet rationeel en dus ook niet simpelweg met zake- lijke informatie weg te nemen. Geen wonder daarom dat uitbreidina van het geschiedenisonderwijs met een overzicht van de na-oorloqse democratische ontwikkelingen in Duitsland de jeugd niet overtuiqd heeft. Die blijft anti-Duits, zelfs nog meer dan een paar jaar geleden Onderzoekers wijten dit negatieve imago aan de Tweede Wereldoor log en de verhalen die daar thuis en in de media over verteld worden Zelfs de jaarlijkse dodenherdenkingen zouden debet kunnen zijn aan het 'dramatisch' slechte imago van Duitsland. Het kan best, maar wat gemist wordt in de verklaringen, is het veel meer voor de hand liggende beeld van de barse en weinig tegenspraak duldende buur. Want dat is het idee dat veel ook niet jonge Nederlan ders van Duitsland hebben. Duitsland en Nederland, het zijn net twee ongelijkwaardige buren ia een keurige straat. De een wonend in een fatsoenlijke doorzonwo ning, de ander in een afgunst verwekkende villa van Belgische afmetin gen. Aan het begin van de oprijlaan, half voor het tuinpad van de min der vermogende Hollander, staat bijna dagelijks een bovenmodaal au tomobiel in de weg. Vriendelijk vragen helpt niet, klagen evenmin. Want op aanmatigende toon legt het kapitaal uit dat hij voldoende be lasting betaalt om zich zo'n hoekje makkelijk liggende stoep in bruik leen toe te eigenen. En als die buurman, volgens opa's overlevering, vroeger ook nog ernstig gepoogd heeft het totale lapje belendende grond in bezit te krijgen, dan is het duidelijk dat de Hollander zijn gro te buur niet bemint. Die heet arrogant en ondemocratisch. Vooroordelen zijn geen ramp, zo lang ieder maar beseft dat het geen oordelen zijn. Op het moment dat er echt samengewerkt moet wor den, ontdekken de op elkaar aangewezen buren dat ieder weliswaar zijn eigen toon hanteert, maar dat die met enig ontzien en respect geen last berokkent in het bereiken van het gezamenlijke doel. Zo zal het ook gaan als Nederlanders en Duitsers samen op moeten trekken. Zakelijke informatie helpt niet, ervaring wel. Het probleem is alleen dat er zo weinig samengewerkt wordt tussen Nederland en Duitsland. De economische banden zijn weliswaar hecht, de culturele echter schamel. Nederlanders spreken bijna geen Duits en andersom is helemaal een uitzondering. Nederlands-Duitse firma's zij» er weinig en voor uitwisselingen liggen beide landen te dicht bij el kaar. Wie iets wil doen aan het beeld van Duitsland in Nederland, moet niet - zoals de onderzoekers voorstellen - de Dodenherdenking samen met de nazaten van de voormalige bezetters herdenken. 4 mei is de slecht ste dag voor nadere kennismaking. Verbetering van het imago moet van beide kanten komen en die ontstaat door meer en intensiever con tact. Archeologen van de Rijksuniversiteit van Leiden hebben in Hardinxveld-Giessendam op tien meter diepte het oudste Nederlandse ske let gevonden. Het gaat om een vrouw die daar ongeveer 7000 jaar geleden werd begraven. Het graf van de ongeveer 45-jarige vrouw is nog geheel intact en ligt op een plek waar in de toekomst de Betuweroute moet komen. Naast het oudste skelet hebben de archeologen een uniek assortiment bijlen van been en gewei gevonden. Daarnaast is er veel botmateriaal aangetroffen van bever, otter, edelhert en wild zwijn. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA is fel tegen het invoeren van het 'woonland- beginsel' in de kinderbijslag. Dat idee, geïntroduceerd door de WD, houdt in dat de hoogte van de kinderbijslag wordt gekop peld aan de kosten van het le vensonderhoud in het land waar de kinderen verblijven. Voor kin deren in bijvoorbeeld Turkije en Marokko zou dan veel minder be taald hoeven te worden. PvdA-Kamerlid Van Zijl noemt het idee 'benepen' en 'miezerig'. „Als we minder gaan betalen voor kinderen in Turkije, krijgen ouderen die overwinteren in Benidorm dan ook minder AOW?" Verder vraagt hij zich af of de WD ook meer wil gaan be talen voor kinderen in duurdere landen. Invoering van het 'woon- landbeginsel' is actueel, omdat D66 er nu ook iets voor voelt. Het CDA is eveneens voor. Den Haag (anp) - Met ingang van 1 januari blijven mensen na hun 65e voor ziektekosten verzekerd zoals ze dat waren, ongeacht hun inkomen. Wie in het ziekenfonds zat, blijft daarin. Particulier verzekerden houden hun verzekering. Maar als zij een gezinsinkomen hebben onder de 39.550 gulden per jaar, kunnen zij overstappen naar het ziekenfonds. Verder krijgen 65- plussers die voor hun pensioen particulier verzekerd waren, maar moesten overstappen naar het ziekenfonds, eenmalig de kans terug te gaan naar een par ticuliere verzekering. BINNENLAND KORT Gelijke rechten slachtoffers borstprotheses Den Haag - Niet-Amerikaanse slachtoffers van siliconen borst protheses hebben recht op dezelfde behandeling van hun aan vraag tot schadevergoeding als Amerikaanse vrouwen. Dat heeft de federale rechtbank in het Amerikaanse Midland (Michigan) be paald in een proces dat onder meer de Nederlandse Consumenten bond had aangespannen tegen prothesefabrikant Dow Corning. De Consumentenbond spreekt van 'een belangrijke stap in de richting' om schadevergoeding te krijgen voor 2100 Nederland se vrouwen die (zeer) ernstige klachten hebben als gevolg van sili conen protheses. BNN dient beleidsplan in bij Nuis Rijswijk - Omroepvereniging BNN van Bart de Graaff dient van daag haar beleidsplan in bij staatssecretaris Nuis (Mediabeleid). Uit het beleidsplan moet blijken of de omroep in de dop iets toe voegt aan het bestaande palet van publieke omroeporganisaties. Als dat het geval is, zal BNN met ingang van 1 september 199# zendtijd op de publieke radio en televisie krijgen. Het 'Groene Hart' nationaal landschap Den Haag - Het kabinet vindt dat het 'Groene Hart' een nationaal landschap moet worden. De regering is het met de fracties PvdA en D66 eens dat het landschappelijk karakter van dit gebied moet worden versterkt. Daarvoor is dertig miljoen gulden uitge trokken. De WD-fractie in de Tweede Kamer is er tegen om het groene gebied in de Randstad extra bescherming te bieden, partij wil juist meer mogelijkheden voor woningbouw en de vesti ging van bedrijven. Rechter verbiedt blokkades Greenpeace Amsterdam - Greenpeace Nederland mag een half jaar acties organiseren tegen nucleaire transporten tussen de kerncen trale Dodewaard en het Engelse Sellafield. Overtreedt Green peace dit verbod, dan krijgt de organisatie een dwangsom legd van 100.000 gulden per dag. De Amsterdamse rechtbankpre sident mr. W. Tonkens-Gerkema heeft dat gisteren bepaald in eer kort geding dat de opwerkingsfabriek Sellafield en de kerncentra le Dodewaard hadden aangespannen. Vier jaar cel voor meestervervalser Leeuwarden - De 33-jarige Iraanse paspoort-meestervervalser A.S. is gisteren door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. S. heeft zeker 8000 paspoorten ver valst en stond aan de leiding van een criminele organisatie. Dui zenden vluchtelingen reisden op de door S. vervalste reisdocu menten uit Iran via Nederland naar Canada. 'Kweken van paddo's niet strafbaar' Den Bosch - Het kweken van paddo's, hallucinerende paddestoe len, is niet strafbaar. Bij de inval die de politie in januari bij een teler in Hoenzadriel deed, is dan ook ten onrechte een hoeveelheid verse paddestoelen in beslag genomen. Tot die uitspraak komt de Hoge Raad in Den Haag. De raad stelt dat de Opiumwet de bewer king van paddestoelen wel verbiedt. Aanvragen huursubsidie tot 1 januari Den Haag - Mensen die dit huurjaar nog menen recht te hebben op huursubsidie, kunnen die nog tot 1 januari aanvragen. Volgens plan zou de termijn maandag al sluiten. Het ministerie van Vroffl heeft echter besloten tot een verlenging. Het departement werkt al enige tijd aan een voorlichtingscampagne om de huursubsidie be ter bekend te maken. Gebleken is dat veel mensen die recht heb ben op de subsidie, deze niet aanvragen. 'Zalm-snip' toch via de ozb Den Haag - De honderd gulden die alle huishoudens volgend jaar krijgen van het kabinet, krijgt tegen de zin van het kabinet vorm in een korting op de onroerende-zaakbelasting. Het maandenlan ge getouwtrek rond de zogeheten 'Zalm-snip' werd gisteren be slist, toen de Tweede Kamer stemde over de belastingheffing vol gend jaar. Een amendement van D66, waarvoor ook het CDA zie» van meet af aan sterk maakte, kreeg niet de steun van de rege ringspartijen WD en PvdA, maar verwierf wel een meerderheid 'Geen verpbehte nascholing leraren' Den Haag - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs wil leu ren niet verplichten tot het volgen van nascholingscursussen. vindt dat al genoeg eisen aan leerkrachten worden gesteld door de vele vernieuwingen in het onderwijs. De Tweede Kamer vroeg gisteren aan de staatssecretaris of he niet zinvol is om wettelijke eisen ten aanzien van nascholing in W zogenoemde register leraarschap op te nemen. Netelenbos', i" politiek begaat een fout als ze zich niet beheerst en meteen alle» gaat verplichten. Dan loop je als een stier door de porseleinkas' De beroepsgroep moet eerst zelf iets regelen, dan komt het pa»11 de wet." Bagdad/Rijswijk (rtr/afp/an gaat onverdroten voort met p de internationale gemeensch; „en tot beëindiging van de e boycot tegen het land. Gisteren gaf Bagdad gemengde die kennelijk tot doel hebben c Staten te intimideren en verwarr binnen de Veiligheidsraad. Het Irl ment deed president Saddam Hi ren de 'aanbeveling' dat de leden ontwapeningscommissie (Unsco zes maanden tijd moeten krijgen uit te voeren. Dan moeten Ho ties hun sancties tegen Irak Tijdens een buitengewone - de Ve ophei zitting Bonn (dpa/anp) - Met een massale betoging hebben stu denten uit heel Duitsland gis teren in Bonn tegen hun stu dieomstandigheden geprotes teerd. Ruim 40.000 studenten trokken door de straten van het regeringscentrum om hun eis voor beter onderwijs kracht bij te zetten. De vreedzame demonstratie vormde het voorlopige hoogte punt van de studentenprotesten de afgelopen weken in de Bonds republiek. Volgens de politie ge droegen de jongeren zich gedisci plineerd. Als eerste reactie op de manifestatie besloot de deelstaat Hessen bijna negen miljoen gul den extra uit te trekken voor het hoger onderwijs in de regio. De 'Mars op Bonn' was de groot ste studentenbetoging in de stad in twintig jaar tijd. De Duitse spoorwegen hadden extra treinen ingezet. Op de snelwegen rond de stad ontstonden lange files door de grote toestroom. Voormannen van de oppositione le sociaal-democratische SPD en de Groenen sloten zich bij de be toging aan. Ook politici van de centrum-rechtse regeringscoali tie toonden in gesprekken met de actievoerders begrip voor de be toging. Maar oppositie en rege ring gaven elkaar de schuld voor de misère. Ook elders in de Bondsrepubliek protesteerden studenten tegen de slechte situatie van de universi teiten. In de Noord-Duitse stad Kiel waren meer dan 5000 beto gers op de been. In meer dan vijf- van de driehonderd universi teiten en hogescholen werden hoor- en werkcolleges geboycot. De studenten eisen meer docen ten, en meer financiële middelen voor de overvolle collegezalen en de verouderde laboratoria en bi bliotheken. Zij zijn daarnaast fel gekant tegen de beoogde invoe ring van collegegeld. Ook willen zij dat de studietoelage voortaan onafhankelijk van het ouderlijke inkomen wordt verstrekt. Na jaren van bezuinigingen op het onderwijs is de bodem van de put bereikt, klagen de demon stranten. Directe aanleiding voor het uit breken van het massale verzet zijn de bezuinigingen voor vol gend jaar. Een maand geleden stemde het parlement, de Bonds- ei 'oor Aart Heering Jologna - De vrede is getekenc 3rodi. Op verzoek van zijn Ital: andse premier gisteren in Prodi 'Praak over het Nederlandse e Italië hevig in de belangstelling De lang tevoren geplande lezing areigde nog even niet door te 'aan vanwege Prodi's recente kritiek op de Nederlandse kandi- at vo°r de leiding van de Euro- 'ese Centrale Bank, Wim Dui nberg. Maar Kok zei gisteren at hij tevoren deze zaak had uit- Sepraat met Prodi die hem had 'erzekerd dat er geen sprake leer is van Italiaanse vooringe- 'omenheid ten opzichte van Dui- enberg. en Alitalia ?e Iwee hebben verder gespro- en over het mogelijke partner- lP va!a KLM en Alitalia, dat op sse schroeven is komen te staan or een aanbod van Air France. raar volgens diplomatieke bron- iZ staat, sinds gisteren de KLM peer sterker. ,°or ^ok was dat voldoende re- >rnri°m "1 ziin sPeech de regering haar economische sane- gsbeleid enthousiast te prij- pn j°r ^roch was Koks optre- en in de eerste plaats van belang batri binnenlandse politieke de- at. Onder rijke barokke schilde- 'af rif w Üen antiek bankgebouw n Nederlandse premier hoog Lrri\-fudeugden van verant- n po 6 1ikheidsgevoel, overleg 'aak indheid en de nood- ocialo ant loonrnatiging, minder rboiri Ultgaven en een flexibele aoeidsmarkt. akelHk°dl streeft naar een meer i njk en op maatschappelijke

de Stem | 1997 | | pagina 4