4Hekel aan Duitsland is gebleven' Perspectief aids verandert nog elk jaar Belgen pakken nu ook vuurwerk aan Gedragstest voor 'opvolgers' van pitbull Girlpower Schoolkrant-pers op de stoel bij Spice Girls Rekenmodel toont mate geluk Vrijheid is te koop Varkenssector achter opkoopregeling mestproductierechten A2 DE STEM BINNENLAND A3 Nieuw onderzoek 'Clingendael' Taxi's rijden voor een tientje in Rotterdam NOG MAAR 4 WEKEN GROTE EINDEJAARS KEUKEN ACTIEVERKOOP üfl VISSERS Spel Golden Ten in 'illegale' casino's kan berekend worden op de Kampeer Caravan RAI '97 van 28 nov. t/m 3 dec. I je^elïm MS €7 V5 Hoofdagent schiet collega dood en pleegt zelfmoord NOVEMBER 1997 oot-Brittannië en Ierland- ijdag overwegend bewolkt nu en dan regen, zaterdag er op de dag in de Schotse irgen overgaand in sneeuw iterdag vooral langs de oost- sten ook enkele opklarin- in. Middagtemperatuur tus- in 8 en 12 graden, dgië en Luxemburg: Tame- k veel bewolking en af en toe gen. Middagtemperatuur on weer 10 graden, oord- en Midden-Frankrijk- verwegend veel wolken en :rioden met regen. Middag- mperatuur van 8 graden m ;t noordoosten tot 12 in Bre- gne en de Vendee. uid-Frankrijk: Sterk wissel- illig weer met weinig zon en m tijd tot tijd regen. In het lidoosten wel af en toe opkla- ngen. Vrijdag tamelijk zacht iet een middagtemperatuur an 13 tot 17 graden. Zaterdag •isser. ortugal: Vrijdag bewolkt en aige tijd regen of motregen, iter op de dag kans op een .ar opklaringen. Zaterdag in it noorden wolkenvelden en ig wat lichte regen, in het liden droog en perioden met in. Aan zee maxima van 17 ■aden in het noorden tot 20 in let zuiden; landinwaarts rond |5. Zaterdag in het noorden at frisser. panje: Zonnige perioden aar in het noorden ook wol- envelden en af en toe regen; het oosten eerst een kleine lans op een bui. Middagtem- leratuur langs de kusten uit- enlopend van een graad of 15 an de Golf van Biskaje tot 21 an de Costa del Sol; in het innenland rond 14 graden. Iallorca en Ibiza: Geregeld on maar ook kans op een (on- reers-)bui. Middagtempera- uur op vrijdag rond 20 graden talië: Wisselvallig met van tijd it tijd regen of buien; tussen- oor ook wat zon en kans op list. Middagtemperatuur uit- enlopend van een graad of 9 i het noorden tot rond 18 in et zuiden. riekenland en Kreta: Wisse- jnd bewolkt en vooral in het resten en zuiden kans op een iaar buien, ook met onweer, liddagtemperatuur van een iraad of 13 in het noorden tot in het zuiden. Duitsland: Wolkenvelden en ooral zaterdag af en toe re ien; ijzel of natte sneeuw is iog niet uitgesloten. Tempera uur langzaam oplopend en za- erdag variërend van een graad if 4 rond Berlijn tot 9 in het uidwesten. Zwitserland: Vrijdag in het losten misschien nog wat zon naar van het westen uit toene- nende bewolking en later, ook aterdag, af en toe regen. Bo ren 1300 meter ook sneeuw, iostenrijk: Wolkenvelden; ■rijdag nog op de meeste ilaatsen droog. Zaterdag van iet westen uit nu en dan regen, daxima in de dalen oplopend ot ongeveer 6 graden op zater- lag. •uappiw tyR® UBA uappjui 'tsjoq do 'siipaJ pJ°0H VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Van onzeverslaggever pen Haag - Niet alleen de pit bulls, maar ook vechthonden Bet een stamboom als de do- gos Argentinos, de filas Brasi- leiros en de American Staf fordshire terriërs krijgen het in Nederland waarschijnlijk zwaar te verduren. Het ministerie van Landbouw en natuurbeheer wil op korte ter mijn een extra toetsing van de huidige Regeling agressieve die- ren. Hierbij kijkt het departement ook naar mogelijkheden voor de invoering van een gedragstest en het nut van een verbod op het houden, fokken en verhandelen van deze soorten vechthonden! Ook wil het ministerie weten, hoe het staat met de naleving van het geldende fokverbod voor pitbull terriërs. Voor deze honden geldt sinds enkele jaren verplichte ste rilisatie en castratie en een muil- korfgebod. Het ministerie rea geert daarmee op het incident dinsdagavond in Groningen, waarbij een bull mastiff drie mensen ernstig heeft verwond. Nederland telt 2500 geregis treerde pitbull terriërs, maar het is onbekend hoeveel illegale exemplaren rondlopen. Veel buil terriërs worden overigens ten on rechte voor pitbull, een kruising van hondenrassen, uitgemaakt omdat ze voor een leek zoveel ge lijkenis vertonen met de verguis de 'soortgenoten'. Dat maakt de controle op de naleving van de Regeling agressieve dieren extra moeilijk. Deze regeling werd in gevoerd na een reeks bijtinciden- ten met pitbulls. De rijksoverheid kan op basis van de Gezond heids- en welzijnswet voor dieren het houden, fokken en verhande len van agressieve hondensoorten verbieden. Van de honden die tot de stamboom van de filas Brasi- leiros, dogos Argentinos en de American Staffordshire terriërs behoren, lopen enkele tientallen tot enkele honderden exemplaren in Nederland rond. „Deze hon denrassen staan nog te dicht bij het oorspronkelijk doel - opjagen van dieren, dan wel mensen - waarvoor ze in het verleden zijn gefokt. Ze zijn nog onvoldoende doorgefokt om als betrouwbaar huisdier door te gaan," aldus een woordvoerster van het ministe rie. Over andere vechthonden als de mastino Napoletano (een oud oorlogshondenras) en de Tosa Inu laat het departement zich niet uit. Deze honden zijn van bedui dend groter formaat dan hun verguisde voorganger, de pitbull terriër. Het ministerie wil op kor te termijn uitsluitsel hebben over het nut van de invoering van een gedragstest voor agressieve hon den. De bijtgrage exemplaren van de Zuid-Amerikaanse vecht honden zullen dan wellicht voor het eerst deze 'APK-keuring voor honden' ondergaan. De gedrags test moet uitwijzen welke honden te agressief zijn om mee te fok ken. Hoe de test er zal gaan uit zien, is onbekend. Van onze verslaggever Den Haag - Duitsland is oorlogszuchtig en de Duitsers zijn overheersend, arrogant, ongezellig, onvriendelijk en niet ge makkelijk in de omgang. Duitsland is het minst aantrekkelijke land om naar toe te verhuizen en voor Duitsers als buren be staat maar bar weinig voorkeur. Opnieuw scoort Duitsland het laagst in de sympathie van de Ne derlandse jongeren. Dat hebben onderzoekers van het Clingen- dael, het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen in Den Haag, moeten conclude ren. 'Burenverdriet' Met spijt - vandaar dat zij hun rapport 'Burenverdriet' noem den. Gisteren verscheen het nieuwste onderzoekrapport over hoe schoolgaande jongeren in ons land denken over de landen van Europa. Net als in onderzoeken in 1993 en 1995 komen Duitsland en de Duitsers er het slechtst af. Alle activiteiten die sindsdien zijn ondernomen om de relatie tussen Nederland en Duitsland en de beeldvorming van Duits land en de Duitsers te verbeteren, lijken weinig te hebben uitge haald. 'De emoties zijn hardnekkjg', verklaren de Clingendael-onder- zoekers de negatieve houding bij onze jongeren over onze ooster buren, 'het is een onderbuikge- voel'. Volgens hen zullen beide landen 'nog vele generaties' con tinu moeten vasthouden aan het verbeteren van de betrekkingen en de beeldvorming. Maar nog meer zijn de onderzoe- Rotterdam (anp) - Taxichauf feurs in Rotterdam rijden hun passagiers vanmiddag tussen vier en zeven uur voor een tientje door de stad. Zij doen dit uit protest tegen de plannen van minister Jorritsma om de tarieven los te laten en ver gunningen te geven waarmee chauffeurs in heel Nederland kunnen rijden. De Rotterdamse taxichauffeurs verwachten zo'n grote belang stelling voor de goedkope ritjes, hat zij assistentie hebben ge waagd van collega's uit Amster dam en Den Haag. Woordvoerder M. Pruiser van het landelijk comité Taxi in Actie vindt dat Jorritsma de tarieven met rust moet laten. „Nu weet je in heel Nederland ongeveer wat een taxi kost. Straks krijgen we wantoestanden, met alleen al in Amsterdam duizend taxi's die duizend verschillende prijzen kunnen berekenen." (ADVERTENTIE) ZATERDAG 29 NOVEMBER IMPERIAL DEMONSTRATIE Individueel Design van SieMaSc tijdelijk voor de prijs van een gewone keuken. Kom dus snel en profiteer. Toonaangevend in de regio keukendesign Vissers Keukendesign, Esdoornlaan 22, Oostertiout, tel.: 0162 - 45 49 78 Openingstijden: Maandag van: 13.00 tot 18.00. Dinsdag t/m vrijdag van: 9.00 tot 18.00 Zaterdag van: 10.00 tot 17.00. Koopavond vrijdag tot: 21.00 kers geschrokken van het harde oordeel van Nederlandse jonge ren over Frankrijk en België. Bij de eerdere onderzoeken in 1993 en 1995 stonden scholieren in het voortgezet onderwijs sympathiek tegenover die twee landen. Vol gens hen wil Frankrijk nu nog meer dan Duitsland de wereld overheersen en is het net zo oor logszuchtig als Duitsland. De verklaring voor die drastische verandering in de sympathie zoe ken de onderzoekers in de druk die Frankrijk de laatste jaren uit oefent op Nederland om de drugs niet te gedogen, maar hard aan te pakken, de Franse kernproeven in Polynesië en - wat België be treft - de zaak-Dutroux. Engeland is het enige buurland dat er positief van af komt. Het gunstige beeld van Engeland van 1995 is nagenoeg hetzelfde geble ven. Met enige zorg stellen de on derzoekers vast dat de Neder landse jongeren wel erg tevreden over zichzelf en hun eigen land zijn. Volgens Clingendael-direc- teur A.van Staden wijst dat op een groeiend etnocentrisme in Nederland: negatieve gevoelens tegen alles wat vreemd is en de andere cultuur beoordelen vanuit je eigen normen en gewoonten. Vergeleken met 1993 zijn Neder landse jongeren steeds wel iets positiever gaan oordelen over Duitsland, maar nog steeds roept dat land de minste sympathie op. Dat komt door negatieve emoties, waarvan de wortels in het verle den liggen en dus hardnekkig zijn, concluderen de onderzoe kers; 'die kunnen er niet even met een pincet uitgehaald worden'. „Verandering van zulke emoties, die hecht verankerd zijn, vergt een aanpak met lange adem," zeggen zij. Antipathie Vorige keren werd de anti-Duitse houding nog geweten aan racis tische aanslagen in dat land te gen allochtonen en aan de her denkingen van de Tweede We reldoorlog. De antipathie blijkt nu dieper te zitten. Schuldig daarvoor zijn de meningen van ouders en grootou ders, de doorlopend negatief ge tinte publiciteit over Duitsland en de Duitsers in de massamedia en het onderwijs. Daar ligt, in de geschiedenisles en de schoolboe ken, nog steeds de meeste nadruk op het nationaal socialisme en de oorlogsperiodes en niet op de de mocratische veranderingen in het Duitsland van na 1945. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR/A4 De achtjarige Lisanne Kranenburg uit Nieuwkoop viel gisteren de eer ten beurt tussen de Spice Girls te mogen zitten. Van links naar rechts Emma (baby Spice), Victoria, Mel C., Mel B. en Geri. foto anp Door Ann Souwma Amsterdam - Hartstikke tof was het, keigaaf: „We konden ze van vlakbij zien zitten." Wel jammer natuurlijk, dat lang niet alle jonge journalist- jes hun vraag konden stellen. De hele nacht wakker liggen van de zenuwen, duizend keer oefenen op de juiste Engelse uitspraak en dan niet aan de beurt komen. Maar ja, het wa ren er ook zo veel! Meer dan honderd leerlingen uit alle windstreken hebben zich donderdagochtend in de regen verzameld voor Paradiso in Am sterdam om de Spice Girls te in terviewen. Zo'n tachtig procent van het jonge journaille bestaat uit meisjes tussen de tien en vijf tien jaar. Behalve pen en blocnote hebben velen kadootjes meegenomen: van speelgoedberen tot spice- cakes. Eenmaal binnen worden ouders en begeleiders naar het balkon gedirigeerd, zodat de school krant-pers ongestoord haar werk kan doen. Als de aankomst van de Spice Girls even op zich laat wachten, blijken de ouders vaak minder goed hun zenuwen de baas te kunnen dan de kinderen. Over het balkon hangend roepen ze nog een paar goed bedoelde adviezen: „Jannie, op de stoel gaan staan. Op de stoel, op de stoel!" In de benedenzaal zijn de win nende spandoeken opgehangen, met leuzen als 'friendship never ends, when a Spice Girl is your friend'-en 'who does not love spi ce is not wise'. Yvonne en Tijmen van schoolkrant Kinderkrabbels uit Oosterhout, beiden elf, kun nen zich even de tekst van hun spandoek niet meer herinneren. Iets met 'spice' en 'nice'. O kijk, daar hangt-ie! Zo zit het hele land opgewonden kris kras door elkaar te kwekken, van Middelharnis tot Groningen. Soms valt er een kritische noot. „Er zijn veel te veel jonkies," vindt Mourad Majaiti (17) van schoolkrant De Sfinx uit Den Bosch. „En het is ook veel te groot aangepakt. Dat wordt str aks alleen maar gillen." Op het podium staan vijf enorme plastic fauteuils opgesteld in af wachting van de vijf beroemde dames. Als ze eindelijk verschij nen - gekleed in kleurrijk imita tie-leer en op plateauzolen - laat het leger verslaggevertjes inder daad even haar waardigheid va ren om uit te barsten in gejoel. Maar daarna gaat de persconfe rentie toch echt van start. De vragen zijn vaak leuker dan de antwoorden. Wonen ze met zijn allen in een kasteel? Waar hebben ze hun girl-power van daan? Dragen ze die plateau-zo len ook als ze niet in beeld zijn? De Spice Girls antwoorden ge routineerd en soms vraag je je af of ze zelf wel menen wat ze zeg gen. „Wij zijn gewoon onszelf," zegt Baby Spice, „wij dragen wat we willen, dat heeft niks met mo de te maken." Op vragen over hun favoriete plaat of film kun nen ze zich alleen maar de titels van hun eigen werk herinneren. Wie zouden jullie het liefste een klap verkopen, willen Maartje (15) en Marieke (17) van school krant De Kip uit Mierlo weten? Vast en zeker al die onnozele journalisten, die beweren dat ze niet hun eigen teksten schrijven en binnenkort uit elkaar gaan. Maar dat zeggen de Spice Girls wijselijk niet. „Wij uit elkaar?," roepen ze in koor, „nooit of te nimmer.Een zucht van verlich ting gaat door de zaal. Van onze verslaggeefster Tilburg - Een 'eenvoudige' rekensom laat zien hoeveel behendigheid en hoeveel geluk er pre cies komt kijken bij verschillende varianten van het spel Golden Ten. Drs. Hans de Vos uit Berkel-Enschot ontwikkelde hiervoor een re kenmodel. Op 3 december promoveert hij aan de Katholieke Universiteit Brabant op het proefschrift 'Golden Ten en aanverwante kogelbaanspelen'. De Vos zou nu in een 'illegaal' casino veel geld kun nen verdienen, meldt hij. Maar de rekenmethode is ook zeer bruikbaar voor rechters die willen afreke nen met illegale casino's. In 1991 bepaalde de Hoge Raad dat Golden Ten tot de kansspelen behoort. Dit tot teleurstelling van de exploitanten die beweer den dat het een behendigheidsspel was, waarvoor geen vergunning is vereist. Zij waren echter niet voor een gat te vangen en verzonnen allerlei varian ten op het spel. Aan de rechters de taak aan te tonen dat dit geen behendigheidsspelen zijn. Dat is niet eenvoudig. Reden waarom er op ver schillende plaatsen casino's worden gedoogd waar van niet duidelijk is of zij onder de Wet op de Kans spelen vallen. Voorbeelden daarvan zijn Fair Play in Tilburg, een 'illegaal' casino in Oisterwijk en een in Zaltbommel. Voor zijn onderzoek speelde De Vos zeker duizend keer het echte Golden Ten spel. Bij het originele spel komt volgens zijn berekening 2,3 procent be hendigheid kijken. De rest is geluk. „Op grond daarvan beoordeel ik dat het originele spel dus in derdaad een kansspel is," aldus de Vos. (ADVERTENTIE) -A J Zo'n onderzoek onder jongeren, over hoe ze over de in woners van ons omringende landen denken, zegt dat nou iets over die landen, over de jongeren of over de onderzoekers? Ik denk toch vooral het laatste. Een zichzelf respecterend instituut dat verder niet zo gek veel maatschappelijke re levantie heeft, moet op gezette tijden zijn bestaansrecht bewijzen en dat doe je met quasi-spraakmakende onder zoeksresultaten. Leeft Duitsland onder jongeren? Nee, natuurlijk niet, maar als je er nadrukkelijk naar vraagt, krijg je niette min een antwoord. Bij onderwerpen waar mensen, dus ook jongeren, zich niet in verdiept hebben, komt dat antwoord heel dicht iri de buurt van de bestaande clichés. In wezen is het dus het onderzoeksinstituut dat die clichés bevestigt. Door ze andermaal onder de aandacht te bren gen worden die clichés in stand gehouden, om niet te zeg gen gekoesterd. Misschien worden ze vragenderwijs wel aangepraat. Vragen hoe iemand over anderen denkt zonder dat die iemand met die anderen te maken heeft gehad, is vra gen om vooringenomenheid. Onderzoekt en gij zult vin den, zelfs spijkers op laag water. MERIJN Van onze verslaggever Tilburg - Nu de Belgen in de grensstreek ook steeds vaker met de gevaarlijke gevolgen van vuurwerk worden geconfronteerd, zinnen ze op maatregelen. Naar verwachting komen er binnen afzienbare tijd nieuwe landelijke richtlijnen die de ergste uit wassen aan banden moeten leggen. vaker worden gecontoleerd. Dit jaar worden nog twee grote con troles uitgevoerd. Nieuw is ver der het 'observeren' van Neder landse kopers in België door Bel gische en Nederlandse politie mensen samen. Amsterdam (anp) - tn het gebouw van de Vreemdelingenpolitie van het korps Amsterdam-Amstel- land heeft een hoofdagent.gister ochtend een 24-jarige admini stratief medewerkster doodge schoten met zijn dienstpistool. De 41-jarige hoofdagent sloeg vervolgens met hetzelfde pistool de hand aan zichzelf. De politiemedewerkers hadden een relatie. Beiden werkten bij de dienst Vreemdelingenpolitie. De hoofdagent heeft vermoedelijk niet kunnen verkroppen dat de relatie werd verbroken. Geen van de collega's was bij het incident aanwezig, meldde een politiewoordvoerder. De hoofd agent was volgens hem al enige jaren bij de politie in dienst, hoe lang de administratief mede werkster bij de politie werkte kon hij niet zeggen. Een daarvan zou het wegwerken van een door de handelsgeest in gegeven tegenstrijdigheid kun nen zijn: een Belg mag slechts een halve kilo kopen, terwijl Neder landers zoveel mogen inslaan als ze willen. In een Belgische grensgemeente is het voortaan verboden vuur werk af te steken. Het mag nog wel verkocht worden. Op deze manier probeert men de grote vuurwerkhandel niet te belem meren en tegelijkertijd de Belgen te behoeden voor mogelijk letsel als gevolg van het ontsteken van vuurwerk. Geïnspireerd door de Nederlandse 'inwijkelingen' ko pen ook steeds meer Belgen vur- werk. In de Belgische grensstreek heeft men de laatste tijd ervaren dat de kooplust van de Nederlanders niet alleen geldelijk gewin ople vert, maar ook schaduwzijden heeft. In Beerse bij Turnhout werd zeer zwaar geschut gevon den dat alleen door professionals wordt gebruikt. In Baarle-Hertog bleek een handelaar duizenden kilo's te bewaren in een tussen de huizen geparkeerde vrachtwa gen. In het tegengaan van de smokkel van vuurwerk werken de Neder landse en de Belgische politie be ter samen. Belgische handelaren vermoeden dat ze daarom veel Den Haag (anp) - De varkenssector staat achter de opkooprege ling voor mestproductierechten zoals minister Van Aartsen van Landbouw die wil instellen. Wel pleit de sector voor gunstige fiscale voorwaarden zodat de boeren die hun rechten verkopen, niet al te veel van de opbrengst hoeven af te dragen aan de belas tingdienst. De opkoopregeling kwam giste- Amsterdam (anp) - Het is een bitter jubileum. Tien jaar Wereldaidsdag en aids zal de komende jaren de wereld niet uit zijn. Wel verandert het perspectief elk jaar. Wie aids heeft, is al lang niet meer ten dode opgeschreven. Maar ge nezing is wat anders. „De beschikbare medicijnen zijn niet echt genezend en te duur voor toepassing in de ontwikke lingslanden," stelt prof.dr. R. Coutinho vast. „Een vaccin is er nog niet en dat betekent dat de preventie onverminderd moet doorgaan." Steeds duidelijker blijkt dat aids vooral de Derde Wereld treft. Terwijl in de Westerse wereld het aantal nieuwe ziektegevallen afneemt, heeft de epidemie de rest van de wereld nadrukkelijk in zijn greep. Over de hele we reld zijn nu dertig miljoen men sen besmet met hiv, dat aids ver oorzaakt. Als de epidemie zich met dezelfde snelheid blijft ver spreiden, zijn over drie jaar veertig miljoen mensen besmet. Volgens cijfers van de Verenigde Naties komen er dagelijks 16.000 nieuwe gevallen bij. Dat is twee keer zoveel als eerder werd verondersteld. Het groot ste deel van die nieuwe besmet tingen betreft jongeren, tussen de 15 en 24 jaar. Vooral meisjes lopen een groot risico. In Uganda is het aantal seropo sitieve tienermeisjes zes keer zo hoog als het aantal jongens van dezelfde leeftijd. Zeker in dat land is de situatie nagenoeg ho peloos. Aan gezondheidzorg wordt jaarlijks 3 dollar per per soon besteed, de aanbevolen the rapie kan tot 1000 dollar kosten. De laatste schattingen sinds het uitbreken van de aids-epidemie geven aan dat 3,8 miljoen mil joen kinderen onder de 15 zijn geïnfecteerd met hiv. Een mil joen van hen zijn nog in leven. Meer dan 90 procent van de kin deren wordt voor of tijdens de bevalling, danwel via borstvoe ding besmet door een seroposi tieve moeder. Ook op een andere manier treft aids de jongere ge neratie: meer dan negen miljoen kinderen hebben voor hun vijf tiende jaar hun moeder of vader verloren. Naar verwachting is dit aantal in 2000 verdubbeld. Wereldaidsdag staat dit jaar in het teken van kinderen. Voor het eerst is het thema gekozen door Unaids, het aids-prögramma van de VN. Voorheen werd dat vastgesteld door de Wereldge zondheidsorganisatie. Het pro gramma moet de groei van het aantal hiv-infecties bij kinderen terugbrengen. Definitieve uit roeiing van het virus is een te hoge ambitie. De combinatiethe rapie deed een jaar geleden de hoop daarop groeien. Vergeleken met de cijfers uit Afrika en Azië, waar de epide mie later op gang kwam, zijn die in de Westerse wereld uiterst be scheiden. Neem Nederland: 75 kinderen hebben aids, het aantal seropositieven is 200. Ruim 400 kinderen hebben een broer, zus of ouder die aids heeft. „In Nederland zijn de mogelijk heden om kinderen met hiv/aids te behandelen sterk verbeterd," meent dr. R. de Groot van het Sophiakinderziekenhuis in Rot terdam. Tijdens een congres zal De Groot maandag in Amster dam de resultaten van een on derzoek bij acht academische ziekenhuizen bekendmaken. Hij heeft bijna alle Nederlandse aids-kinderen onder behande ling. Bij kinderen gaat het eigen lijk om een andere ziekte. Aids- remmers die bij volwassenen worden gebruikt, zijn onge schikt voor kinderen. Gezien de kleine aantallen is de farmaceu tische industrie minder geïnte resseerd. Uitgaande van ervaringen met volwassenen heeft teamleider De Groot gekozen voor de zoge heten combinatietherapie, die bestaat uit drie verschillende aidsremmers. Die therapie biedt geen defini tieve oplossing voor de ziekte en veroorzaakt veel bijwerkingen. Ook het innemen van de medi cijnen vergt nog al wat. Wie de therapie volgt, moet op gezette tijden veel pillen innemen. Ge beurt dat niet, dan is de kans groot dat het virus resistent wordt en dat de pillen niet meer werken. ren aan de orde in de vergadering van de vakgroep varkenshouderij van LTO-Nederland. Het minis terie van Landbouw wil de rege ling vandaag in de Staatscourant publiceren zodat de boeren vanaf maandag 1 december kunnen in schrijven. Van Aartsen heeft 50 miljoen gul den uitgetrokken voor de op koopregeling. Het ministerie maakte gisteren ook bekend dat om een deel van het gebied rond Venhorst en Ne- derweert het vervoersverbod in verband met de varkenspest is opgeheven. De provincies Bra bant en Friesland willen dat de totale destuctiecapacitiet wordt uitgebreid. Het afgelopen jaar is gebleken dat de twee destructiebedrijven in het Friese Bergum en het Bra bantse Son de grote aanvoer van dieren als gevolg van uitbraken van BSE en varkenspest niet aan konden zonder de milieuregels te overtreden. De provinciebesturen willen dit in de toekomst voorko men. Brabantse varkenshouders be ginnen een kaarten-actie om de politiek duidelijk te maken dat het plan van minister Van Aart sen om de varkensstapel met 25 procent in te krimpen, grote ge volgen heeft voor hun gezinnen. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond heeft 42.000 kaarten laten drukken.

de Stem | 1997 | | pagina 3