de stem w 2000 velletjes van de Sint Het andere Sinterklaas-cadeau s Papier voor de sier Kees Wuisman verzamelt het papierafval van pakjesavond P' mmmm Sterk uitgebreide Eindhovense designgalerie Yksi heropent vandaag V. E1 tjf* i ï«t K;0' 'X Kees Wuisman met nog maar een heel klein deel uit zijn collectie Sinterklaaspapier. FOTO marc bolsjus IVoor Kees Wuisman begint ISinterklaas eigenlijk pas na 5 |december. Dan namelijk krijgt van iedereen oud Sinter- Iklaaspapier. Nauwgezet ■speurt hij dan in de restanten lvan het heerlijk avondje naar Inieuwe aanwinsten voor zijn Bijzondere collectie inpakpa- jpier. Ruim 2000 verschillende Jrelletjes heeft hij al. Een staal kaart van zo'n 60 jaar Sinter klaas en pakjesavond in Ne- Iderland. |torHans van Alebeek Wie verzamelt er nou in 's he melsnaam Sinterklaaspapier? ■Die rotzooi gooi je toch gewoon Iweg als de begeerde cadeautjes Jajn uitgepakt en het feest achter lie rug is? Kees Wuisman (67) uit jfemalen, glazenier en gepensio neerd tekenleraar, grinnikt wat. Hij heeft die verbazing over zijn ■verzameling al vaker gehoord. jZijn deeltijd-hobby ('van half ■november tot half januari, dan Raat de verzameling weer naar de zolder') begon bijna dertig jaar geleden min of meer bij toeval. „Als tekenleraar kreeg ik een nieuw lokaal met enorm veel wit te kastdeuren. Om die wat op te sieren hing ik enkele rollen Sin terklaaspapier op. Dat leverde meteen reacties op én nieuw pa pier van de leerlingen. Toen het Pasen was moest die versiering er onderhand echt af. Ik vond het zonde om dat papier weg te gooi en en daarmee begon het eigen lijke verzamelen", vertelt hij. Inmiddels heeft hij zo'n 2000 ver schillende dessins met Sinter klaaspapier. Allemaal stukjes van 15 bij 15 centimeter die pre cies het terugkerend patroon van de grote rol weergeven, het zoge heten rapport. Al die 'mini-sta len' inpakpapier heeft Wuisman keurig op grote kartonnen vellen geplakt. Samen geven ze een prachtig beeld van de manier waarop Nederland al zo'n 60 jaar zijn cadeautjes rond 5 december inpakt. Van het wit-grauwe, so bere papier van voor de oorlog tot glanzende juweeltjes van be roemde tekenaars uit de jaren ze ventig. Maar ook pakjesavonden uit de seventies komen voorbij met oranje-paarse pieten. De ja ren negentig zijn herkenbaar aan Sinterklaaspapier met beren en poppen in de hoofdrol. Wat zeker is: de kwaliteit van het papier is er door de jaren heen niet beter op geworden. Soms is er sprake van regelrechte beledigingen van de Sint en echt, inferieur weg- werppapier. Wuisman bladert door zijn los bladige collectie. Dan weer vol bewondering ('kijk eens hoe fees telijk en mooi dit is'), dan weer hoofdschuddend ('hoe haalt ie mand het in zijn bolle hoofd om zo'n papier te laten drukken') toont hij hoogte- en dieptepunten uit de verpakking van pakjes avond. Over exacte herkomst en jaartal van de stukjes papier kan Wuisman lang niet altijd iets zeg gen. Hij heeft ook absoluut geen idee hoe compleet zijn verzame ling is. Eigenlijk interesseert hem dat ook niet. „Ik wil gewoon het Sinterklaas-feest vastleggen," zegt hij. „En het is elk keer weer een feest als ik een nieuw stukje aan mijn verzameling kan toe voegen. En elk jaar haal ik uit de papierberg toch weer zo'n hon derd stukjes die ik nog niet heb." Het grappige aan zijn collectie is ook dat meestal goed te zien is dat het om gebruikt papier gaat. De kreukels en vouwen zitten er vaak nog in en soms staat op het papier zelfs nog de naam van de gelukkige ontvanger nog te lezen ('papa'). Eigenlijk heeft hij maar één keiharde voorwaarde: het pa pier moet iets van Sinterklaas of 5 december hebben. Alles is oké: een klompje, een stoomboot, een stukje Zwarte Piet of zelfs het re geltje 5 december. Maar alge meen 'december-inpakpapier' komt er echt niet in. „Maar mengvormen weer wel," zegt Wuisman, wijzend op een paar voorbeelden waar de Sint en Kerstman broederlijk op één stukje papier bij elkaar staan. En voor wie mocht denken dat de aanval van de Kerstman op Sin terklaas iets van de laatste jaren is, toont Wuisman een stukje pa pier van voor de Tweede Wereld oorlog waar Sinterklaas tussen de kerstversieringen staat. Toen al. In geld uitgedrukt heeft de col lectie volgens Wuisman geen en kele waarde. Maar bij de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag hebben ze hem al wel ge zegd dat hij zeer zuinig op zijn verzameling inpapkpapier moet zijn. „Ze zijn daar laaiend en thousiast. Waarom? Dit is zo ty pisch Nederlands, dat vind je nergens anders ter wereld. Daar om hebben ze al gevraagd of het na mijn dood bij hen terecht kan komen." Nog een paar weken en dan kan Wuisman weer lekker aan het snuffelen in de papierberg die door vrienden, bekenden en fa milie bij hem wordt afgeleverd. Andere verzamelaars mijmeren vaak over dat ene ontbrekende stukje voor hun collectie. Wuis man heeft dat niet. Maar een heimelijke droom heeft hij wel: „Ik heb een eigen ontwerp voor Sinterklaas-papier gemaakt. Ik moet er nog een drukker voor zien te 'krijgen. Dat zou natuur lijk prachtig zijn. Mijn eigen stukje Sinterklaas-papier in mijn verzameling plakken." P-, YV' Schoplamp La Pelle van Christiaan Prijs: 199 gulden. Door Johan van Grinsven Het andere Sinterklaas- en kerstca deau is de komende weken te vinden in de sterk uitgebreide Eindhovense designgalerie Yksi. Van manchet knoop tot memoblok en van vaas tot vogelhuisje. In de - vandaag te heropenen - expo sitieruimten van Yksi zijn simpele vondsten, functionele interieurpro ducten en kunstzinnige accessoires samengebracht. Voor de Sint (of kerstman) die liep te denken en niet wist wat hij moest schenken... In oktober 1991 ging de designgale rie aan de Havenstraat in Eindhoven open. Initiatiefnemers Leonne Cup pen, Eduard Sweep en Kees Heur- kens wilden een plek creëren waar jonge industriële vormgevers een kans krijgen een groter publiek te bereiken. Die doelstelling staat nog altijd overeind. Eduard Sweep: „Er zijn veel jonge ontwerpers die niet voor fabrikanten werken, maar producten op eigen initiatief maken. Hele mooie dingen, op kleine schaal geproduceerd. Die ontwerpers willen wij een podium bieden. De afgelopen jaren hebben we zo'n driehonderd exposanten in onze galerie gehad. Dat heeft in heel wat gevallen leuke resultaten gehad. Er zijn contacten met fabrikanten uit ontstaan en ontwerpers hebben kopers gevonden. Een paar ontwer pers zijn echt doorgebroken. Niet dat wij daarvoor de eer opeisen; wij zijn niet meer dan een schakeltje ge weest. De afgelopen jaren richtte het trio iedere twee maanden een nieuwe expositie in. Die frequentie blijft gehand haafd, belooft Eduard Sweep, ook na de herope ning vandaag. „We hebben nu zoveel meer ruimte tot onze beschikking, 280 vierkante meter tegen voorheen 100 vierkante meter, dat we naast de wisselexposities ook een vaste collectie kunnen ex poseren." Daarin niet al leen het werk van de drie drijvende krachten achter Yksi, allen zelf ontwerpers, maar ook meubels en woonobjecten van be vriende ontwerpers, zoals Joris Cijf- fers en Erica van Broeck- huijsen. De uitbreiding van de ex positieruimten is gevonden in de kelders onder het pand. Sweep: „Die waren tot voor kort door anderen in gebruik als opslag. We hebben twee mooie indus triële ruimten - hier was vroeger een bierbrouwerij gevestigd - ingericht als tentoonstellingsruimten. Van daaruit kun je ook en kele catacomben inkij ken." De heropening van Vksi, Ha venstraat 1 in Eindhoven, vindt vanavond om 19.00 uur plaats. De expositie 'Sint en Santa Claus' is tot en met 17 januari te zien. Openingstijden: dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur, zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. In formatie: 040-2930440. *SES?«3 m Uit dezelfde expositie: oasevaas van Mi riam van der Lubbe (21,50 gulden). De vaas zuigt water op en kan met de uitgebloeide bloemen in de groenbak. JJi' Uit de vaste collectie van Yksi de kera- mieken zitobjecten Tom en Tim van ont werpster Erica van Broeckhuijsen. Prijs: 975 gulden. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Vlug effe het cadeautje inpakken en dan hup naar het feest. Zo gaat het meestal. Josephine de Wilt krijgt er kippenvel van. Maar ja, zij is dan ook specialist op het gebied van mooi papier, sierpapier om precies te zijn. Bruikbaar voor diverse hobby's maar zeker ook om heel mooie cadeautjes mee te maken. Door Hans van Alebeek Met cadeautjes gaat de Ne derlander nog steeds zo om als met King Corn-brood: want het enige dat je weg gooit is de verpakking. En dus worden parfums, boeken, sieraden, cd's en alle andere cadeautjes bijna standaard in een standaardpapiertje ge stoken. Klaar is Kees. Daar bij is er nauwelijks onder scheid tussen de thuis-inpak- ker en de juffrouw in de win kel. Allebei halen ze hun pa pier van de rol en klaren ze de klus zo snel mogelijk. „Jammer, doodjammer," ver zucht Josephine de Wilt uit Zaltbommel. „Het kan zo veel anders. Zoals in Japan bijvoorbeeld. Daar wordt een cadeautje door de ontvanger niet meteen uitgepakt. Daar gaat het om het geven. Om het mooie en niet om wat erin zit." Al van kindsaf heeft me vrouw De Wilt 'iets' met pa pier. „Mijn vader was archi tect dus we hadden altijd mooi papier zoveel als we wilden. Papier is vanaf die tijd altijd mijn grote liefde geweest," zegt ze. Maar toch duurde het tot haar 50e ver jaardag voordat ze besloot om in Zaltbommel te begin nen met De Blauwe Markies. In een paar jaar tijd is dat atelier annex winkeltje uit gegroeid tot het Mekka van de papierliefhebber. Uit heel het land, een enkeling zelfs uit het buitenland, komen ze om te snuffelen, te zoeken en zich te verlekkeren aan de circa 900 verschillende des sins met sierpapier. „Ik heb hier mensen gehad die bij hun eerste bezoek totaal ont regeld weer buitenstapten. Die waren helemaal de kluts kwijt door het enorme aan bod", aldus De Wilt. En inderdaad. Je kunt het zo gek niet noemen of in het Zaltbommelse zaakje is er sierpapier over te vinden. Knallende zonnebloemen, snoepjes, oude fototoestellen, kurken, cactussen, insecten, automerken, visjes, vellen vol, allemaal in het stan daardformaat van 50 bij 70 centimeter. „Als ik het niet heb, bestaat het niet", durft De Wilt te stellen. „Je kan geen onderwerp bedenken of ik heb er het papier bij." Nou is ze zo slim om zelf met een enkele hiaten in haar enorme papiercolectie te noe men: sport ('niet aan te ko men'), gereedschappen ('ook nauwelijks') en mooie engel tjes ('de meeste zijn lelijk') om maar eens wat te noemen. Maar verder lijkt ze nog het meest op Holle Bolle Gijs uit de Efteling: noem een onder werp of hobby en binnen drie tellen is het 'papier hier'. De klant zal er overigens te vergeefs zoeken naar de be kende rollen met inpakpa pier. „Dat woord alleen al," zegt ze, bijna kokhalzend van afschuw, „Inpakpapier. Nee, daar moet ik niets van heb ben. Ik heb alleen sierpa pier." Oftewel: papier dat een stuk zwaarder is dan de huis- tuin-en-keuken-rol die bij ie dereen in de kast ligt (dat pa pier weegt 40 gram, sierpa pier minstens 80) en vaak handgeschept en handge- drukt. Bijna liefkozend haalt ze en kele vellen Japans papier te voorschijn. „Het mooiste pa pier ter wereld," zegt ze. „Vaak zijn het eeuwenoude patronen en kleurcombina ties die je hier niet aantreft. En moet u eens voelen, het is bijna stof," Zoiets moois heeft wel een prijs, begin nend bij 16,95 per velletje en oplopend naar 39,95 voor een stuk papier dat maar iets groter is dan de krantenpagina die u nu leest. De rest van de collectie is overigens een stuk goedko per: 2,95 of 3,95 per vel. De meeste klanten van De Wilt gebruiken het papier overigens niet om iets in te pakken. Nee, de fraaie des sins, patronen en afbeeldin gen zijn uitermate geschikt om zelfgemaakte dozen (het zogeheten kartonnage) mee te beplakken. Andere trouwe papierafnemers zijn boek binders, makers van driedi mensionale kaarten ('diepte- schilderijtjes') en nieuw op rukkende hobby's als decou- page (antiek ogende sierdo- zen maken) en het fraai be plakken van eitjes. Opnieuw maar even heerlijk bladeren door al dat heerlijke papier. Abstracte motieven, velden vol roosjes, oude au tootjes, Afrikaanse prints, sterren, complete schilde rijen van Pieter Brueghel en oude glas-in-lood-ramen schuiven voorbij. Maar wacht eens. Wat missen wij? Nog eens zoeken. En nog eens. En dan weten we het zeker: in de hele winkel is geen snipper .Sinterklaaspa pier te vinden. „Inderdaad," lacht mevrouw De Wilt. „Sinterklaas heb ik niet. Dat is er alleen in 40-grams. Aan de rol dus. Maar ik blijf zoe ken." (Met succes want inmiddels is Sint, zeer bescheiden, ook van de partij). De Blauwe Markies, Gasthuis straat 28, Zaltbommel is alleen op vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Tel. 0418 -514170. Josephine de Wilt tussen het sierpapier, foto marc bolsius

de Stem | 1997 | | pagina 23