Oostburg wil ziekenzorg in regio houden Compleet gestoord door radio in het hoofd tegen aagd Commissie Oostburg vreest brandweertekort door 'hoge eisen' Maria en Juul Masson 60 jaar getrouwd PLAATSELIJK nieuws UIT in zeeland Plan klaar voor vers water in Veerse Meer ZEELAND C4 Uittocht patiënten naar België gevreesd Sluis' echtpaar ontmoette elkaar op de kermis van Aardenburg |(i. van Daele lijsttrekker Ivan VVD/Gemeentebelangen |||ïariëtte Laurijssens uit Vrouwenpolder: 4De vullingen in mijn gebit geven radiogeluiden door' weekenddiensten 1BER 1997 C3 DB STEM i i i i i VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 iur, terwijl tachtig vas toegestaan. De rd tussen 11.45 en voortgezet op de 161 in Zaamslag- tegen 44 van de 941 voertuigen proces- 'emaakt. Op de weg itig kilometer gere- worden, was de eten snelheid 99 ki- uur. iefstal Een 22-jarige Ter- gistermiddag in ilaats voor de vierde aangehouden we- Dit keer wilde de inkel aan de Axelse- iten zonder een pak- een blikje bier af te egen de man is pro- 1 opgemaakt en hij maanden de cel in. juli al veroordeeld overtreden van de door rood Een 60-jarige au- uit IJzendijke reed ,jn in haar woon- ■ood licht de kruising N61/Tivoli over. Zij tegen de auto van rige man uit Hoek to's liepen hierbij ïde op. De betrokke- met de schrik vrij ets gestolen blauwe Honda Ca en 67-jarige man uit woensdagmiddag len van het Walplein De waarde van de is onbekend. :erd kerkkoor. De vrij. De organisatie en van de evangelisa tie van de gerefor- :rk Terneuzen. ii Gent STAANDEN - De Alleenstaanden Ka- geeft morgen een le Speye in Sas van dans, bingo en een De Soos, die 22% jaar verd opgericht, viert rig jubileum van het bestuur. Het Hol- ombo zorgt voor de omlijsting. Aanvang I ftn onze verslaggeefster Oostburg - Straks is het al leen nog voor intellectuelen mogelijk om brandweerman te worden. Door de hoge ei sen is het steeds moeilijker mensen te vinden voor het brandweerwerk. Deze bezorgdheid werd deze iveek uitgesproken door de leden van de Oostburgse commissie Algemene Bestuurlijke Zaken. 3. L. Timmermans-J. )al Jalpertuus, ANBO. Mat ouw De Bot/E. Jonkers, w Govaert/J. van Mol. mevrouw Heye, 2. Rom- iuy. Mat 3: 1. mevrouw Baeyens, 2. mevrouw de Windt. egoriuscentrum, dertien 1. H. van Waes, 2. G. 3. A. Wullemsen. 70, De Halle, zes perso- Vercouteren, 2. G. Na- ïvtouw Vercouteren. KBO, 't Heike. Mat 1:1. rt-van de Branden/G. E. Weemaes-Moortha- ierx. Mat 2: 1. S. van erket/L. Ferket, 2. Y. van al/A. de Windt. Jent - SAV, De Speye: 1. J. van Bunder, 2. L. van H. Obrie, 3. M. de Boe lverloop. ten Onderlinge competitie s voor ouderen: Clinge- 't Kasteeltje Axel-Clin- Clinge-De Poort Zaam- St.-Albert Sas van Lge 13-9. Aanleiding tot de discussie was het voorstel ruim 24.000 gulden beschikbaar te stellen voor de (tijdelijke) aanschaf van een brandweerwagen voor het korps Schoondijke. De commissie ging unaniem akkoord met het voor stel. Volgens burgemeester G. Noor dewier is het hard nodig dat Schoondijke snel een vervangen de bluswagen krijgt, omdat af gelopen zomer ternauwernood alles goed is gegaan. Het Schoondijkse korps kan al maanden geen beroep doen op een brandweerauto met hoge drukspuit. Pas in oktober vol gend jaar komt er een nieuw voertuig. Tot die tijd krijgt het korps een vervangende wagen. „Het kon zo echt niet langer, de risico's zijn gewoon te groot. Schoondijke moet zo snel moge lijk weer twee blusauto's heb ben." Noordewier beloofde de com missie dat de gemeente Oostburg over drie maanden naar buiten komt met een totale inventarisa tie van het brandweerapparaat. „We gaan alles op een rijtje zet ten: hoe we ervoor staan en waar investeringen nodig zijn." Volgens H. Lippens (CDA) wordt het steeds moeilijker brand weerman te worden. „Je moet van zoveel regeltjes op de hoogte zijn en de apparatuur wordt steeds ingewikkelder. Je hebt minimaal een titel nodig om dat allemaal te begrijpen. Straks hebben we mooie auto's en ver- bindingsapparatuur, terwijl de mensen ontbreken." J. Provoost (WD) en L. Baarends (D&T) steunden de woorden van Lip pens. „Worden de eisen niet te hoog?" wilde Provoost weten. Noordewier antwoordde dat brandweerlieden tegenwoordig, gezien de complexiteit van stof fen die vrijkomen bij brand, goed op de hoogte moeten zijn. „We mogen binnen onze ge meente blij zijn dat we nog zo veel mensen hebben die op vrij willige basis dit werk willen doen. Ik vind ook dat er behoor lijk wat van de brandweer wordt gevraagd, maar tot nu wordt goed omgegaan met het eisen pakket. De komende tijd gaan we in ieder geval aan de slag om alles op orde te zetten." Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuws-Vlaamse bevolking moet ervan door drongen wprden dat het afnemen van 'zorg-producten' in eigen streek van het grootste belang is voor het behoud van de huidi- I ge gezondheidsvoorzieningen. Daarvoor is een goed marketing beleid van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen nodig, I evenals een hoge mate van klantvriendelijkheid. iti en. ns is het bestaan van it- I Dit schrijft het college van Oost- I burg in antwoord op de ongerust- I beid die de raadsfractie D&T 1 onlangs uitsprak over de ontwik kelingen rond de ziekenhuissi- tuatie in Zeeuws-Vlaanderen. i met de klantvriendelijkheid I zover te gaan dat het Antonius- I ziekenhuis in Oostburg weer een I ralwaardig ziekenhuis wordt, t het college niet realistisch. I Het verwijst hierbij naar de re- I cent bekendgemaakte plannen I chirurgische ingrepen te her- I schikken en het Antonius uit te bouwen tot een voorziening voor kleinschalige ingrepen en te ont- wikkelen in de richting van de 'hotelfunctie'. 'Een vergroting van het aantal klanten kan echter [de wachtlijsten doen toenemen', [staat te lezen. De verwachting is dat binnenkort ak tegen de 38-jarig^ den. Gisteren had de| u voor uitgetrokken. landeling. het Europees Hof in Straatsburg uitspreekt dat vrij verkeer van goederen en diensten ook moet gelden voor de gezondheidszorg. Grote afstanden tot Zeeuws- Vlaamse voorzieningen (De Hon- te, Terneuzen) en wachtlijsten zullen ertoe leiden dat veel pa tiënten - vooral die uit Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen - hun heil gaan zoeken in nabijgelegen Belgische ziekenhuizen. Het Oostburgse college verwacht dat door herstructurering van de Belgische gezondheidszorg de ontwikkeling van de uitstroom van Nederlandse patiënten enigs zins stabiliseert. B en W zijn van plan tijdens het periodiek overleg met de gedeputeerde voor Volks gezondheid aandacht te vragen voor de op handen zijnde ontwik kelingen. ISluis - G. van Daele uit Sluis is definitief gekozen tot lijsttrekker [van WD/Gemeentebelangen in Sluis-Aardenburg. 'der gingen de leden van Gemeentebelangen al akkoord met de kies- t voor de gemeenteraadsverkiezingen en woensdagavond besloten look de WD-leden unaniem achter de lijst te staan. WD'er Van Daele Ivolgt wethouder J. du Fossé op, die sinds 1966 actief is in de gemeente politiek en na ruim 31 jaar stopt. Nummer twee is F. van Dongen (GB), |3.W. Gijsel (GB), 4. F. Maenhout (WD), 5. T. Tas (GB), 6. J. Dees (WD), P. de Smet (GB) en 8. V. van de Vijver-Claerhout (WD). De combina- Hijst bezet momenteeel zes zetels in de gemeenteraad van Sluis-Aar- [denburg en Van Daele hoopt dat dit aantal in maart wederom wordt ge paald. Naast Du Fossé heeft ook raadslid en oud-wethouder W. van [Helden zich niet meer beschikbaar gesteld voor een volgende periode. Maria en Juul Musson uit Sluis waren gisteren zestig jaar getrouwd. Ter gelegenheid daarvan kapte Juul, die al zeventig jaar kapper is, het haar van zijn vrouw. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Sluis - Hoewel ze tijdens de oorlog slechts zes jaar in Knokke woonden, heb ben de 87-jarige Maria en de 85-jarige Juul Musson uit Sluis er nog een druk so ciaal leven. Al meer dan twintig jaar gaat Maria iedere week met de bus naar Knokke, waar ze in het parochiehuis de koffie verzorgt. Juul schenkt iedere week in Westkapelle. Eén keer per maand gaan ze bowlen in Knokke. Het houdt hun hu welijk, dat gisteren precies zestig jaar ge leden werd voltrokken, levendig. De 22-jarige Maria Louwagie uit Sluis ont moette de 20-jarige kapper Juul Musson uit Aardenburg 65 jaar geleden op de kermis in zijn woonplaats. Na vijf jaar verkering be loofden zij elkaar eeuwige trouw en betrok ken een huis in Aardenburg. Tijdens de oorlog moesten ze vluchten naar Knokke, waar ze zo'n vijf keer verhuisden. Daarna gingen ze naar Retranchement, om zich uiteindelijk in Sluis te vestigen. In hun woning begonnen ze een kapperszaak en een souvenierzaak. Maria: „We kregen soms bus ladingen vol Engelsen in onze woning, waar we veel Delfts blauw verkochten. In 1972 stopten we met de winkel. Sindsdien knipt mijn man alleen nog mijn haar en soms dat van gehandicapten." Gisteren nam Juul het haar van zijn Maria onder handen vanwege het hoge bezoek van burgmeester Van Wiere. Het echtpaar woont nog steeds in het Sluisse huis en is nog niet van plan te vertrekken. Ie dere maandag reist Maria naar het parochie huis in Knokke, waar ze de mensen van koffie voorziet. Drie jaar geleden werd ze vanwege haar twin tigjarige jubileum gehuldigd en met cadeaus overladen. Haar man heeft ze ook enthousiast gekregen voor dit werk. Sinds drie jaar reist hij iedere donderdag naar Westkapelle, om daar de bejaarde bezoekers van het parochie huis een kopje koffie te schenken. Daarnaast hebben ze nog een grote hobby: televisie kijken. Een feestje wilden ze gisteren niet geven, maar ze hebben zichzelf wel ver wend met de aanschaf van een nieuwe televi- PAND ARTSEN hebben |er van gehoord, een Brit- Le professor gelooft er ■heilig in en de politie Iweet er geen raad mee. iMariëtte Laurijssens (50) luit Vrouwenpolder zegt pat ze radiogeluiden ■hoort via de amalgaam- Ivullingen in haar gebit. JZe wordt er compleet ■gestoord van. Een jbroodje-aap-verhaal of leen zeldzame speling |van de natuur? De radio- leontroledienst denkt in |ieder geval dat het tech nisch mogelijk is... |°or Buitenhuis de opnames in gemaakt, liet weten ;r niet opstond en wild niet uit handen geven- I stond zijn cliënt niet op Boone wil toch de ban aar hij haalde meer 111 I id. Zo moeten er nog ze' en getuigen worden ëe waarvan op voorban I rden dat een aantal M ceren. Verdergaat Boon' it dat de eerste partij va l kilo een undercoveropa j geweest en of de rech nog maar eens even WI een ■partij' al door volledig van tafel g wil Boone nog eV de CID aan de int1» nk Dok loe lomt dat er een 'drugs' rt zou plaatsvinden. 'J KLINKT natuurlijk onge- ooiwaardig: radiosignalen op- "angen via de amalgaam-vullin- 'en ln je gebit. Maar absoluut nmogelijk lijkt het niet. Het is 0 niet de eerste keer dat zo'n Tuj °Pduikt. Begin oktober ie "e het ANP dat een Hon- jf?,r h'e dicht bij een midden- L.2®der woonde, zijn kunst- p 't moest vervangen, omdat 1 via het ijzer in z'n mond de 1 aatsradio ontving. v ,d® iaren zestig maakte het noheelkundig Tijdschrift al s melding van soortgelijke La,nngen- Het zijn van die be- Fj-qes die je altijd bijblijven," 'J Pressor Albert Schuurs e faculteit Tandheelkunde "Amsterdam. 1 zeg niet dat het onmogelijk Misschien zijn bepaalde men- if T1 §evoelig voor- Maar m j bewÜs is nooit gele- :pnr eij komt toch onwille- !g de vraag op of het mensen Mariëtte Laurijssens hoopt weer op stilte in haar hoofd. zijn die een beetje van lotje ge tikt zijn." Dat laatste beseft Mariëtte Lau rijssens uit Vrouwenpolder maar al te goed. Vandaar dat ze met bijna niemand sprak over de ra- diomuziek die regelmatig in haar hoofd klinkt. „Ik kom niet uit deze streek, en in zo'n dunbe volkt boerenland word je bij af wijkende ervaringen al snel voor gek verklaard." Toch zoekt de 50-jarige econome nu de publiciteit, omdat de offi ciële instanties die ze benaderd heeft haar niet verder kunnen helpen. „Ik heb behoefte aan lot genoten. Anderzijds kan ik mis schien mensen die ook gesprek ken en muziek horen - die an deren dus niet horen - op een spoor zetten. Zelf ben ik ook maanden op zoek geweest naar een verklaring. Uiteindelijk ga je aan je eigen verstand twijfe len." In april van dit jaar belde Lau rijssens voor het eerst de politie van Middelburg wegens geluids overlast. Het begin van een hele serie meldingen. Ze hoorde - heel in de verte - allerlei geroe zemoes en liedjes, vooral Neder landstalige smartlappen van het kaliber 'Janus, pak me nog een keer', maar ook evergreens als When the saints go marching in. In eerste instantie dacht ze dat er op de nabij gelegen camping De Zandput een feestje werd ge vierd. Agenten die poolshoogte kwamen nemen, hoorden echter niets en op de camping was ook niets gaande. Toen de vreemde geluiden de dagen erna aanhiel den, verdacht Laurijssens haar buurman, die achter het huis een muziekstudio heeft. Maar ook dat bleek niet de bron van de ge luidsoverlast. Vreemd fenomeen „We hebben op verzoek van de politie ter plekke drie keer een onderzoek gedaan," verklaart W. Chin van de radio-controle dienst in Capelle aan de IJssel. „De vrouw hoorde namelijk geen muziek van reguliere radiozen ders. Ter plekke bleken echter geen illegale zenders in de lucht zitten. Weken later kwam die mevrouw met het verhaal over de amalgaam-vullingen. Wij hadden er nooit van gehoord en het blijft een vreemd fenomeen, maar technisch kan het best mo gelijk zijn. We krijgen wel vaker vreemde klachten over radiosig nalen, maar meestal betreft het huizen die dicht bij een midden golf-zender staan. Dat is in Vrouwenpolder niet het geval. Bovendien beweert de vrouw dat ze de radiogeluiden ook hoort als ze richting Goes rijdt. Als het al waar is, dan vermoeden wij dat ze signalen van de 27 MC (de bakkie-bakkie band) opvangt of van de 433 Megahertz. Dat zijn een soort 'speeltuin-frequenties' die iedereen mag gebruiken zon der zendmachtiging. Via die ka nalen wordt van alles en nog wat de ether ingestuurd, maar het is niet illegaal." De technici van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij (Nozema) in Utrecht komen tot een soortgelijke conclusie. „Een vreemde zaak, maar we zeggen niet dat het onzin is," aldus J. Roskam. „We hebben al gevallen gehad van radiozenders die spontaan uit orgels kwamen, uit stroomkabels of gewoon uit een ongebruikt stopcontact." Radio Moskou Secretaris Van de Plaats van de tandheelkundige faculteit in Nijmegen - toevallig ook radio amateur - weet dat in een ge bied met een hoge veldsterkte in combinatie met bepaalde atmo sferische omstandigheden de gekste stukken metaal als radio kunnen dienen. „Ik heb wel eens meegemaakt dat uit een luid sprekerkabel Radio Moskou op de korte golf te horen was. Maar dan gaat het om metalen gelei ders van behoorlijke lengte. Ra diosignalen opvangen via het ge bit lijkt me stug, gezien de om vang van amalgaam-vullingen." De Britse professor in de chemie dr. David Jones van de universi teit in Newcastle is ervan over tuigd dat het wèl mogelijk is. In het blad Nature en op de weten schapspagina van de krant The Guardian van december 1995 schrijft hij dat amalgaam-vul lingen sterke radiosignalen kun nen omzetten in geluid dat via het kaakbot de oren bereikt. In een telefonische toelichting laat Jones zelfs weten: „Op basis van deze bevindingen, plus gesprek ken met psychiater dr. Peter Thomas van de universiteit in Wales, durf ik te beweren dat slechts veertig procent van alle mensen die stemmen-in-hun- hoofd horen psychotisch zijn. Van de overige zestig procent hebben velen amalgaam-vullin gen in het gebit die reageren op een bepaalde radiofrequentie." Prof. Albert Schuurs van de tandheelkundige faculteit in Amsterdam weet alles van amal gaam. „Zo'n vulmiddel is een mengsel van zilver, tin en kwik. Door po tentiaalverschillen ontstaan er inderdaad stroompjes tussen twee vullingen. Maar of die sterk genoeg zijn om radiosignalen te geleiden? Zelfs als het waar is, is het euvel blijkbaar zeer zeld zaam, want er lopen honderd duizenden mensen met amal gaam-vullingen rond. Wat niet wegneemt dat het voor de be trokkenen zelf zeer hinderlijk kan zijn." Mariëtte Laurijssens heeft een deel van haar amalgaam-vullin gen inmiddels laten vervangen door witte kunsthars-vullingen. De radiogeluiden hoort ze echter nog steeds. In januari wordt het laatst amalgaam uit haar gebit gehaald. „Hopelijk is dan alles weer ge woon stil in m'n hoofd. Ik ben juist vanwege die stilte in Vrou wenpolder komen wonen..." Zuidzande SINT - Sinterklaas brengt dit jaar weer een bezoek aan de kern Zuidzande. Morgen wordt hij met zijn 'werknemers' om 13.30 uur op het Dorpsplein verwacht. Na de traditionele rondrit op zijn schimmel, voor afgegaan door muziekgezel schap Veronica, ontvangt hij de jeugd in hotel De Zwaan aan het Dorpsplein. Oostburg JEUGDWERK - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaan deren afdeling Jeugd- en Jon gerenwerk houdt donderdag 11 december een workshop 'Wer ken met Fimoklei'. De cursus is bedoeld voor vrijwilligers in het kinder- en jongerenwerk. De workshop duurt van 19.30 tot 22.00 uur en vindt plaats in het kantoor van de Stiching Welzijn, Volderstraat 23 in Oostburg. Deelnemers dienen zich voor 1 december op te ge ven bij de stichting. SCHAATSEN - Jeugdsoos Soosburg houdt zaterdag 13 december een discoschaats- avond naar de Yeti in Eeklo. De bus, entree en het schaatsen kost 12,50 en deelnemers die nen zich voor 5 december op te geven bij de Stichting Welzijn in Oostburg. De groep vertrekt om 19.30 uur en is rond 23.00 uur terug in Oostburg. Spanning Spinazie NA Palmenstrand en Wilde Liefde heeft Pater Moeskroen het juiste evenwicht gevonden tussen feestmuziek, gebaseerd op Ierse folk-invloeden, en prachtige, ingetogen ballads. De zeven muzikanten die elk ten minste vijf instrumenten bespelen, zorgen voor een feestavond vol Spanning en Spinazie in het Zuidlandthea- ter in Terneuzen. De paters verpakken oud en nieuw reper toire in een aanstekelijke thea tershow die de zaal in lichter laaie zet. Vrijdag 28 november, aan vang 20.00 uur. Moeder en dochter IN de voorstelling Geluk? Wie- so Glück laat Sylvia de Leur een hartverscheurende moe der-dochterrelatie zien. Aan de ene kant speelt ze haar moeder, die te vroeg haar danscarrière moest afbreken en dat haar dochter verwijt, aan de andere kant zichzelf, een dochter die weigert zich door die levens lange ontgoocheling te laten meeslepen. Op het toneel wis selt De Leur voortdurend van rollen: van die van de zacht moedige dochter naar die van de half Duitssprekende moeder met haar fascinerende en dwin gende persoonlijkheid. Het stuk is te zien in het Arsenaal theater in Vlissingen. Donderdag 27 november, aanvang 20.15 uur. Die Fledermaus DE Hoofstad Operette is het enige en het oudste professio nele operette-gezelschap van Nederland. Het gezelschap brengt Die Fledermaus van Jo- hann Strauss jr. in het Zuid- landtheater in Terneuzen. Het is een verhaal met veel per soonsverwisselingen, vermom mingen en liefdesintriges. Een operette vol meeslepende melo dieën die alle mogelijke stem mingen verklanken. Donderdag 27 november, aanvang 20.00 uur. Energieke blues DE Zeeuwse rhythm blues formatie Rodi Dean treedt morgenavond op in café bar De Gravin in Westdorpe. De groep brengt een energieke en krach tige versie van de blues, zoals is te horen op de titelloze debuut- cd. Inmiddels staat de band op het punt een tweede cd op te nemen. Deze zal een meer 'open' geluid en meer pure blues bevatten. Een voorproef je hiervan is alvast te horen in De Gravin. Rodi Dean speelt eigen werk, maar ook covers van Muddy Waters, Howling Wolf en Elmore James. De en tree is gratis. Op zaterdag 29 november om 22.00 uur. Fictieve autobiografie MET behulp van filmfragmen ten en allerlei beeldmanipula ties heeft Mark Rappaport een amusant en prikkelend filmes say geschreven over Jean Se- berg. Haar verschijning, poli tieke activiteiten en mysterieu ze dood spreken nog steeds tot de verbeelding. In de vorm van een fictieve autobiografie kijkt Seberg, gespeeld door Mary Beth Hurt, terug op haar tur bulente leven in From the jour nals of Jean Seberg. De film is te zien in Porgy Bess in Ter neuzen. Woensdag 3 december, aan vang 20.00 uur. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid zande - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter H. Bruggeman, tel. 0117-452121. Axel en Zaamslag - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter Fraanje, tel. 0115-431244. Spreekuur spoed gevallen zonder afspraak za. 10- 10.30 u. en 17-17.30 u. en zo. 11.30-12 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen dijke - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dokter H.v.d. Pas, tel. 0117- 301366. Breskens en Groede - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter Her- manides, tel. 0117-381566. Spreekuur za. en zo. 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J.P. de Meijer, tel. 0117-461366. Driewegen e.o. - Tot ma. 8 u. dokter J. Peene, tel. 0113-351203. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vr. 18 u. tot zo. 19 u. waargeno men door dokter H. Slager, tel. 0113-221344. Spreekuur spoed gevallen za. en zo. 10-10.30 u. en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gen - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. de huisartsenpraktijk Yerseke, tel. 0113-573520. Spreekuur spoed gevallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17-17.15 u. Boodschappen indien mogelijk voor 10 u. Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. dokter A. Plaisier, tel. 381566. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17-17.15 uur. Boodschappen indien moge lijk voor 10 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter F. Helmers, tel. 0114-681277. Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke, Nieuwdorp en Wolp- haartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarn- outse en v.d. Vlugt wordt van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. waargeno men door dokter A.v. Vlugt, tel. 0113-581231. (boodschappen tus sen 9 u. en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter Den Ouden en dr. Roks, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11 u. en 17 u. Sas van Gent en Westdorpe - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dokter M. Dierick. Centraal tel. weekend diensten 0115-452525. Visites aanvragen 9 u. en 10 u. Spreek uur spoedgevallen za. 10 u. uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter van Haelst, tel. 0115- 471955. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 12 u. Terneuzen - Van za. 8 u. tot ma. 8 u. dokter Nijsten en Zuiderbaan, tel. 0115-612324. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11.30 u. en 17 u. Van onze verslaggever Middelburg - Het wachten is nog op het benodigde geld: 35 mil joen gulden. Maar verder staat Rijkswaterstaat in de startblok ken om te beginnen met de bouw van een spuisluis in de Zand- kreekdam om zo het Veerse Meer maandelijks te voorzien van vers zout water. De waterkwaliteit in het meer is niet goed. Door overmatige groei van algjes is het een deel van het jaar troebel. En aan het einde van warme zomer zorgt de afsterven de zeesla voor de nodige stank overlast. Oorzaak is vooral de lo zing van meststoffen door land bouwbedrijven. Daardoor komen teveel voedingsstoffen in het wa ter terecht. Dat kan verholpen worden door een spuisluis in de Zandkreek- dam te bouwen, zo meent Rijks waterstaat. Bovendien kan dan geregeld worden dat het zoutge halte op een stabiel niveau blijft. Nu wisselt dat doordat in de nat te periode veel polderwater in het meer terecht komt. De bouw van zo'n spuisluis, naast de gewone sluis, zal zo'n 2,5 jaar in beslag nemen. Die tijd is voor al nodig omdat er niet gewerkt mag worden in het stormseizoen.

de Stem | 1997 | | pagina 19