Frederic Caudron baalt van missen competitieduel og Om te winnen, wordt alles gedaan' Eén verkiezing voor 'Beste wielrenner' KNWU kan arts niet straffen voor doping SPORT Ex-PDM-ploegleider Jan Gisbers verontwaardigd over aantijgingen Belg verdedigt toppositie in wereldbekerstrijd in Turkije FAST-FOOD RESTAURANT Forse Rottweiler Vogelhuis Kloeg Kleintje SPORTNIEUWS KORT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 B2 DE STEM Kamers gevr. Ruime KAMER in centr Breda t/m 550,-. Tel 0164-244769. GELD LENEN? Bel tot 22.00 uur 078-6180866 013-5350105 Echt 't kan bij Setiakawaal Te koop in Centrum van Oosterhout Dagzaak op A-1 locatie. Voor info; 0416-313793 Ter overname DAMESMODEZAAK bovenwoning te Breda in het betere genre (geen op volger). Verkoopvloeropp- 110 m2 magazijn m2. Voorraad inv. en aa vaarding i.o. Br.o.nr.S/éW pups ouders HD-vrij, ing. en ontw., 0411-601—- Te koop gevraagd Kanaries, parkietsoone" aust.vinken etc. etc. Vog brengen na tel. afspra0 Allenweg 24. Zevenberg011' Tel: 0168-327292^ T.k.d.bruine RUIN res& hener 1.63m, lief kara verkeersmak. Kan L-0,flriie moet weg wegens 0164-614690.- Antalya - Frédéric Caudron, de Belgische leider van de wereldbekerstrijd drieban den, stapte gisteren met ge mengde gevoelens in het vliegtuig dat hem naar Tur kije bracht. In de Zuid-Turk se badplaats Antalya verde digt hij zijn toppositie in het tweede World-Cup-toernooi driebanden. Caudron is ech ter met zijn gedachten ergens anders, in Nederland, in Waalwijk, bij Crystal Kelly. »lk speel vandaag mijn eerste wedstrijd. Als ik die verlies, dan reis ik direct door naar Neder land. Ben ik zaterdag op tijd te- rag om met Crystal Kelly de top- Per tegen Horecabon/Hof 2 af te Werken, Ik heb al naar de 'luchttijden geïnformeerd. Het 's te halen," meldt de Belg aan de vooravond van 'Turkije'. j Z'T Caudron dwars dat de wedstrijd in de eerste divisie wiebanden aan zijn neus voorbij gaat; "Kijk, voor mij was de keu- P Slmpel. Ik wil gewoon mijn eidende positie in de World Cup 'houden. Daarom ga ik ook Jaar Turkije. Maar ik baal wel reselijk van de opstelling van wecabon. Het was toch simpel geweest om het duel te verplaat- en. Ik vind het een schandaal." audron vindt niet dat hij zijn iïï} 'rr de steek laat. „Iedereen Mt het logisch dat ik naar WERELDBEKER DRIEBANDEN ANTALYA Door Peter Vierenhalm plaatsen: resultaten boekeru Turkije ga. Zo'n belangrijk toer- oi mag je als topdriebander laten schieten, zeker niet als je leider bent. En trouwens, Jos Bongers neemt mijn plaats in. Dat is ook geen kleintje. Toch probeer ik als ik er vandaag al uit lig, zo snel mogelijk naar Ne derland te komen." Raymond Ceulemans, de kop man bij Crystal Kelly, blijft wel in de Lage Landen om zijn team langs Horecabon/Hof 2 proberen te loodsen. Caudron: „Dat is zijn goed recht. Raymond had al wei nig zin om naar Turkije af te rei zen. Hij heeft het allemaal al eens meegemaakt. Daarom blijft hij liever thuis om met Crystal Kelly te spelen." BWA-speler Caudron legde de basis voor zijn eerste plaats op de ranking door het eerste we reldbekertoernooi in Oosterhout te winnen. Hij versloeg in de fi nale Dick Jaspers verrassend in vier sets. Ook daarna liet hij zien tot de absolute top te behoren. Onlangs vestigde hij op het VES- toernooi in het Belgische Schelle een nieuw wereldrecord met een wedstrijdgemiddelde van veertig punten in zes beurten (gemiddel de 6,666). Het oude record (drie sets in negen beurten, 5,000 ge middeld) stond ook al op zijn naam. Caudron: „Maar elk toer nooi is weer anders. Misschien Frédéric Caudron speelt vandaag zijn eerste wedstrijd in Antalya. lig ik er nu in de eerste ronde wel uit. Nee, ik ga niet opzettelijk verliezen, omdat ze me in Neder land nodig hebben. Ik geef altijd honderd procent, maar soms is dat niet eens genoeg. Drieban den blijft een moeilijk spelletje om te winnen, hoe goed je ook bent." Caudron voelt de hete adem van FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Dick Jaspers, de nummer twee op de worldranking, in zijn nek. De Willebrorder liet het in de fi nale in Oosterhout afweten en is gebrand op revanche. De kers verse Nederlands kampioen maakte afgelopen weekend in de vaderlandse competitie al korte metten met Torbjörn Blomdahl en Eddy Merckx. En dinsdagavond laat deed hij het in de Belgische competitie nog eens dunnetjes over. De spe ler van Holland Casino versloeg in Deurne in de Belgische top ontmoeting met Arcades nie mand minder dan... Frédéric Caudron. Jaspers: „Natuurlijk is deze overwinning een mooie op steker voor Antalya. Toch was het opnieuw een zware pot. Ik stond eerst met 30-15 achter. Daarna kwam ik goed terug. Ik moest wel. Had ik deze pot ver loren, dan zou Arcades koploper worden in de Belgische competi tie." Jaspers won uiteindelijk in de kleine uurtjes met 50 tegen 42 in 34 beurten en staat met zijn team bovenaan, op een punt ge volgd door Caudron en consor ten. Jaspers: „Ik hoop mijn goe de vorm in Turkije vast te kun nen houden. Maar ik blijf voor zichtig. Ik zal nooit zeggen: dit toernooi win ik wel even. Turkije is een eind van huis. Ik heb nog nooit in Antalya gespeeld. Ik weet niet hoe de condities zijn, of we optimaal kunnen preste ren. Ik weet alleen dat de Turken enthousiaste liefhebbers van het spelletje zijn. Dat heb ik eerder al in Istanbul meegemaakt. Mis schien staan in Antalya wel hor des gillende meiden ons op te wachten. Zou leuk zijn." Rorarae vervangt Straathof op 1500 m Amersfoort - Schaatser Gianne Romme vervangt Jeroen Straathof op de 1500 meter tijdens de wereldbekerwedstrijden komend weekeinde in Berlijn. Straathof kan niet starten, omdat hij last heeft van een liesblessure. Het lid van de kernploeg sprint liep en kele weken geleden een blessure op aan het bovenbeen waarvan hij nog onvoldoende hersteld is. Behalve de 1500 rijdt Romme ook de 5000 meter. Chang begint tegen Björkman Gothenburg - Michael Chang begint vandaag tegen Jonas Björk man bij de finale van de Davis Cup tussen de Verenigde Statewn en Zweden in Gothenburg. Daarna speelt Pete Sampras tegen Magnus Larsson. Zaterdag staat het dubbel Björkman/Nicklas Kulti tegen Todd Martin/Jonathan Stark op het programma. Zondag begint Sampras tegen Björkman en neemt Chang het op tegen Larsson. Koninklijke onderscheiding voor Haringa Amsterdam - Ingrid Haringa is gisteren geridderd in de Orde van Oranje Nassau. De 33-jarige Hoofddorpse kreeg de koninklijke on derscheiding uitgereikt door burgemeester Van Houweling van Haarlemmermeer tijdens de Amstel-wielerlunch in Amsterdam. Haringa zette in oktober op de wielerbaan in Alkmaar na zestien jaar een punt achter haar sportieve loopbaan. Ze veroverde vijf keer een wereldtitel en won drie olympische medailles: brons in Barcelona in 1992 en zilver en brons vier jaar later in Atlanta. Het afgelopen jaar combineerde Haringa haar sportieve activitei ten met een deeltijdbaan als assistent-bondscoach. In 1998 gaat ze in ieder geval aan de slag als coach bij de junioren-vrouwen op de baan. Ook zal ze waarschijnlijk worden betrokken bij de nationale vrouwenselectie. Staking in Marseille op dag WK-loting Marseille - Vakbonden hebben gedreigd op 4 december in Marseil le het openbaar vervoer stil te leggen. Op die dag vindt in de Fran se havenplaats de loting plaats voor het WK voetbal. De bonden voeren actie voor hogere lonen. De directie van het openbaar vervoer zegt verrast te zijn door de aangekondigde actie, omdat er bijna wekelijks met de vakbonden gesprekken zijn over arbeidsvoorwaarden. Bij de loting in het Sta de Velodrome worden 35.000 toeschouwers en 1500 journalisten verwacht. Buitenlandse arbiters naar Spanje? Madrid - De Spaanse voetbalbond overweegt komend weekeinde buitenlandse scheidsrechter te laten fluiten in de Primera Divison. Woensdagavond namen Spaanse scheidsrechters het besluit de wedstrijden te boycotten. De arbiters zijn de voortdurende kritiek van spelers en bestuursle den meer dan zat. Een woordvoerder van de Spaanse voetbalbond zegt dat de wedstrijden hoe dan ook doorgaan. „Desnoods halen we scheidsrechters uit het buitenland. Dat is voor ons geen probleem." José Lopez Nieto, een van de bekendste Spaanse scheidsrechters, zegt dat het besluit definitief is en dat er pas maandag met de bond wordt gepraat. Uitspraak proces Senna op 16 december Imola - Rechter Antonio Costanzo doet op 16 december uitspraak in het proces over het ongeluk waarbij Formule-I-coureur Ayrton Senna om het leven kwam. De rechter zei gisteren na de afsluitende verklaringen van de advo caten van Williams-teambaas Frank Williams en de vijf andere verdachten zich te beraden op het vonnis. De raadsmannen hebben na het negen maanden durende proces vrijspraak gevraagd voor hun cliënten. Senna kwam ruim drie jaar geleden om het leven tijdens de Grote Prijs van San Marino, toen hij met zijn auto met hoge snelheid te gen een betonnen muur reed. Volgens de aanklager was de oorzaak een gebroken stuurstang als gevolg van een zwakke lasnaad. De of ficier van jusititie heeft tegen technisch directeur Patrick Head en teamontwerper Adrian Newey een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf geëist, omdat in opdracht van de twee aan de bolide was gesleuteld. Voor Williams vroeg de officier van justitie vrijspraak, omdat die zich alleen met de zakelijke kant bezighoudt. Bogarde vrijwel zeker naar Barcelona Barcelona - Winston Bogarde is rond met FC Barcelona. De inter national wordt vandaag medisch gekeurd in de Catalaanse hoofd stad. Bij groen licht zal de verdediger vanaf 15 december het shirt van FC Barcelona dragen. Hij wordt daar herenigd met trainer Van Gaal. Bogarde vertrok aan het einde van het vorige seizoen naar AC Milan. Daar slaagde hij er niet in een basisplaats te veroveren. Ivanisevic gaat niet voetballen Zagreb - Tennisser Goran Ivanisevic gaat toch niet voetballen. Be gin deze week zei een voetbalcoach uit Split, de woonplaats van Ivanisevic, dat hij bij Hajduk Split als linksbuiten ging spelen. Volgens Hajduk Split ging het slechts om een grap. Trainer Bona- cic was teleurgesteld over de transfer van aanvaller Erceq. In een opwelling riep hij toen dat hij Ivanisevic wel kon gebruiken als linksbuiten. In zijn jeugd was de proftennisser een goede voetbal ler. Fabrie bij laatste acht WK snooker Bulawayo - Raymon Fabrie heeft zich donderdag tijdens de WK snooker in Bulawayo (Zimbabwe) geplaatst bij de laatste acht. De Rotterdammer won in de tweede ronde met 5-4 van de Fin Robin Hull. In de kwartfinales speelt Fabrie tegen wereldkampioen Bing ham uit Groot-Brittannië. Kranuiik zegt af voor WK schaken Groningen - Vladimir Kramnik laat het WK schaken aan zich voorbij gaan. De nummer twee van de wereld liet de internationa le schaakfederatie FIDE per brief weten af te zien van deelname aan het evenement, dat van 9 december tot 9 januari in Groningen en Lausanne plaatsvindt.Gary Kasparov liet eerder weten niet deel te nemen. Kipketer 'Deen van het Jaar' Kopenhagen - Wilson Kipketer, wereldkampioen en wereldrecord houder op de 800 meter, is woensdagavond in Kopenhagen gekozen tot 'Deen van het Jaar 1997'. De uit Kenia afkomstige Deen heeft volgens de jury het meest bijgedragen aan de politieke, culturele en economische promotie van het Scandinavische land. De 24-jarige atleet, die onlangs ook al werd uitgeroepen tot atleet van het jaar, krijgt een bedrag van ruim 30.000 gulden. Ajax-voet- baller Michael Laudrup was één van de andere kandidaten voor de titel. Monument voor 'gouden' Brazilianen Brasilia - De Braziliaanse regering laat een monument verrijzen voor de voetballers die in 1958, 1962, 1970 en 1994 wereldkampi oen werden. Alle spelers die goud veroverden in Zweden, Chili, Mexico en de Verenigde Staten, zijn uitgenodigd om te poseren. Het monument van de 'kanaries' wordt onthuld bij de opening van het Mané Gar- rincha-stadion in Brasilia, vernoemd naar de legendarische rechts buiten die de gouden WK's van '58 en '62 speelde. Castro mikt op wereldrecord Botterdam - Domingos Castro heeft grootse plannen voor de acht tiende editie van de marathon van Rotterdam. De Portugees kon digde gisteren tijdens een bliksembezoek aan de Maasstad, waar hij zijn contract voor 1998 tekende, aan zondag 19 april een gooi te doen naar het wereldrecord. Dat staat sinds 17 april 1988, eveneens te Rotterdam, met 2.06.50 op naam van de Ethiopiër Belayneh Densamo. Lammers hockeycoach Spaanse dames Den Bosch - Mare Lammers is benoemd tot bondscoach van de vrouwen hockeyploeg van Spanje. De 28-jarige begint per 1 janua ri. De hockeyer van Den Bosch maakt de eerste helft van het sei zoen gewoon af; er resten de vijfvoudige international nog vier wedstrijden als speler. MET REMLICHT BINNENUIT OPENEN GAGEKLEP U kunt al van uw eigen )50,- (leaseprijs f749,-). MERK DoorXavierMoonen Eindhoven - „Schrijf maar op wat je wilt. Ik heb geen zin meer om me nog langer te verdedigen. Ik ben beschadigd en dat is toch niet meer te veranderen." Kamers aangeb FLAT Breda v. 3 studenten 2 kamers t.h. ƒ475, 435,- incl. 076-5222168. KAMER t.h. centrum Bred; m. volpension v. net werk pers, m/v. 076-5144759 Gestoff. KAMER 440x350 ƒ450,- f KAMER 325x215 ƒ300,- beide p.m. all-in gelegen in Breda, Wijk Z-0 voor studente of ,D'in ster, 076-5652601. jan Gisbers maakt van zijn ge moed geen geheim. De publica ties over het dopingschandaal van PDM tijdens en na zijn pe riode als ploegleider bij de wie- Ierformatie doen hem pijn, maar zin om zich te verweren, heeft hij bitter weinig. Niettemin reageert de 57-jarige Eindhovenaar fel als verweten wordt dat wat iedereen altijd al wist, nu toch maar boven komt. „Iedereen weet dat er in elke ploeg naast de pot geplast wordt, dat er wordt 'gebruikt'. In een sport waar miljoenen omgaan, gebeurt dat. Er wordt alles ge daan om te winnen." Een opmerkelijke uitspraak, want daarmee geeft de momen teel rentenierende Gisbers toe dat er ook in zijn ploeg gerom meld werd. „Ik ben er vast van overtuigd dat alle topsporters wel eens doping gebruiken. Of ik het wist van mijn renners? Neen! Als een ren ner het van plan was, dan zou hij het toch niet tegen mij vertellen. En met de hand op het hart: ik heb nooit geweten of een renner van mij iets gebruikte." Halverwege het gesprek doet de Eindhovenaar, die van 1986 tot 1992 ploegleider was bij PDM, nog een opmerkelijke uitspraak. „Manfred Krikke en ik hadden die arts (Wim Sanders) eruit moeten gooien na die intralipid- affaire. Dat was voor ons het beste geweest. Maar menselijk heid en naïeviteit gaan soms een beetje samen. We hebben hem niet weggestuurd, omdat hij dan in zijn huisartsenpraktijk flink beschadigd zou worden. Boven dien praat je over een vader van vier kinderen. Omdat wij hem toen gespaard hebben, staan wij nu nog altijd negatief in de krant." De met veel leugens omgeven in- tralipidaffaire - de renners werd een bedorven voedingsmiddel toegdiend, waardoor PDM ge noopt was de Tour te verlaten - bezorgde de ploeg een zeer slech te naam. Aan de vele successen van PDM zat ongetwijfeld een luchtje, was het verhaal in de wielerwereld. Gisbers kwaad: „Wij hadden al leen maar klasbakken in huis en omdat die in de prijzen reden, werd PDM ervan verdacht te ge bruiken. Maar dat geloof je toch zelf niet. Een jongen als Erik Breukink zou die gebruiken? Kom nou. En Kelly of Alcala? Elk jaar werden er in het peloton 7000 controles uitgevoerd en daar zaten wij duizend keer bij. De pakkans was heel erg groot." „Ik geef toe dat wij Wat indivi duele gevallen hebben gehad. Wim Arras werd betrapt in de Ronde van Zweden en die werd toen direct door ons ontslagen. In de Driedaagse van de Panne werd Gert Jakobs betrapt. Hij kreeg iets van een dokter van een andere ploeg. En dan die hart stilstand van Johannes Draaijer. Uit onderzoek kwam naderhand aan het licht dat Draaijer nooit topsport had mogen bedrijven. Hij had een vliesdun tussenschot in zijn hart. Was aangeboren. Zijn overlijden werd wel met het verboden middel EPO in verband gebracht, maar in '89 had nog niemand in het hele peloton van EPO gehoord." Een duidelijk geval was Gert- Jan Theunisse. Bij het 'oermens' werd een verhoogd testosteron gehalte ontdekt. Theunisse hield bij hoog en laag vol dat zijn eigen lichaam daar verantwoordelijk voor was. Gisbers: „Samen met Harrie Jan sen (pr-man PDM) heb ik stad en land afgereisd om uit te zoeken of dat werkelijk kon. Niemand wist het. Theunisse zei dat hij niets gedaan had en in zijn dag boek (PDM-renners hielden daar in bij wat ze onder andere aan medicamenten kregen toege diend) stond niets. We hebben hem toen geloofd, maar toen hij naar Post was gegaan, werd Theunisse twee keer 'betrapt' en werd hij ontslagen." Gisbers zegt nooit op de hoogte te zijn geweest van wat sportarts Wim Sanders in de anderhalf jaar dat hij bij PDM werkte, de renners toediende. „Van wat de dokter deed, was ik niet op de hoogte. Hoe moet je dat ook onder controle hebben? Jan Gisbers: „In vergelijking met andere ploegen gebeurde er heel weinig bij PDM. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Ik kan wel in de tassen snuffelen, maar daar vind ik niets. Zo naïef zijn renners niet. Die zijn slim mer dan jij denkt. Je moet het voor een deel bij de renners zoe ken, voor een deel bij soigneurs en voor een deel bij de dokter. Gisbers moet lachen om de uit spraak van Krikke dat PDM ex perimenteerde 'tot en over het randje'. „Dat doet toch iedereen. Bovendien is het ook een eerlijke uitspraak. Noem mij een ploeg die het niet doet. Wij zijn daar altijd heel open in geweest." Die openheid werd Gisbers niet altijd in dank afgenomen. Na de intralipidaffaire noemde inter nationaal wielerbaas Hein Ver- bruggen Jan Gisbers zelfs de grootste gifmenger van Europa. „Ik heb hem daarover gebeld en hij beweert pertinent dat niet ge zegd te hebben. En ik geloof hem. Sterker nog: mocht ooit iemand zeggen of schrijven dat ik, Jan Gisbers, op de hoogte was dat een van mijn renners doping nam voor een koers, dan kan hij reke nen op een proces." IBM computer 8503 1 tor toetsenbord 145,-,| 076-5219665. Van een verslaggeefster Den Bosch - Toen oud-ploeg leider Peter Post enige tijd ge leden werd gevraagd als voor zitter van de Club van 48, stond hij niet te springen. Maar als hij het dan toch 'moest' worden, had hij wel één speerpunt: duidelijkheid scheppen in 'verkiezingsland'. Vandaag worden in Hotel Central in Den Bosch de jaarlijkse wie- lerprijzen uitgereikt. Integenstel- ling tot andere jaren, toen zowel Wielerrevue, de Club van 48 als de wielrennersvakbond hun ei gen 'Renner van het jaar' hadden, is er nu slechts één wielerverkie- zing onder auspiciën van de Club van 48. „Dit is gebeurd op mijn initiatief. Het kostte even moeite, maar uit eindelijk kon iedereen zich erin vinden," zegt Peter Post, wie al die verschillende ereprijzen en verkiezingen een doorn in het oog waren. Post volgde enige tijd ge leden Wim Breukink op als voor zitter van de Club van 48. Jeroen Blijlevens is opnieuw ge nomineerd voor de Gerrit Schulte Trofee, behorend bij de 'Beste wielrenner van het seizoen 1997'. Vorige keer won de TVM-renner de trofee. Dit jaar heeft Blijle vens concurrentie voor de titel van Leon van Bon, Maikel Boo- gerd, Erik Dekker en Bart Vos kamp. Bij de vrouwen zijn vijf rensters genomineerd voor de Keetie van Oosten-Hage Bokaal. Dat zijn Debby Mansveld, wereldkampi oene bij de junioren Mirella van Melis uit Venhorst, Leontien van Moorsel, Nederlands kampioene Nicole Vermast en Ingrid Harin ga. Daarnaast staat voor de beste veldrijder/ATB'er de Club van 48 Bokaal klaar. Hiervoor komen ook vijf renners in aanmerking. Bas de Bever uit Vught en Bart Brentjens uit Schaijk zijn de ge nomineerde ATB'ers en bij de veldrijders Richard Groenendaal, Adrie van der Poel en Nederlands kampioen Wim de Vos. Ook Angelo van Melis uit Oss kreeg een nominatie. Hij moet sa men met Michel van Kessel, Jan van Velzen, Johan Bruinsma en Remco van der Ven strijden om de zogenaamde Tobogabeker voor de 'Renner van de Toe komst'. Van onze verslaggever Amsterdam - De Nederlandse wielerbond (KNWU) heeft geen middelen om de Geleense sportarts W. Sanders te -straffen voor zijn hoofdrol in een dopingnetwerk dat door justitie is blootgelegd. Sanders is geen lid. Veei sporters, aan wié Sanders doping verstrekte, zijn wiel renner. KNWU-voorzitter J. Atsma is er door de onthulling over Sanders' dopingpraktijk van overtuigd dat zijn bond nóg meer maatregelen moet nemen om dopinggebruik in te dammen. Vorig jaar probeerde de KNWU met andere sport bonden te komen tot een geza menlijke aanpak van de do- pingbestrijding, maar dat mis lukte. Atsma noemt geldgebrek als voornaamste handicap om veel te kunnen doen. De wie lerbond heeft jaarlijks 70.000 gulden uit te geven aan medi sche controles van renners, 2.000 gulden per beroepsren ner. Voor de andere catego rieën is amper geld beschik baar. „We zouden graag meer controles laten doen, maar el ke dopingtest kost tussen de zes- en zevenduizend gulden. Onze mogelijkheden zijn zeer beperkt." L. Schattenberg, arts en vice- voorzitter van medische com missie van de internationale wielerunie UCI, zegt in een reactie dat de UCI zou moeten vervolgen. „Het kan niet zo zijn dat wij alleen maar renners vervolgen die toevallig positief zijn be vonden. Ons uitgangspunt is dat doping in de wielersport bestreden moet worden. Als de feiten juist zijn, is dit heel in drukwekkend. Ik weet dat dit soort dingen gebeurt, maar dat het zo uitgebreid is, wist ik niet."

de Stem | 1997 | | pagina 11