Weer uitstel uitkeringen Femis-boedel Ik wartaal resultaat Nedlloyd valt tegen Beurs van Tokio veert op Herrijzenis Fokker: eerst zien, dan geloven DE STEM ECONOMIE Alsag eist voorrang op spaarders TO kritisch ker handel Europese Unie 71/2. 01/2 Cjwei ooo^ Ondanks faillissement van bank Tokuyo City De Meeuw Bouwsystemen Creatief en eigentijd'; Hoger beroep actuaris in Vie d'Or-zaak afgewezen Nieuwe dienst PTT Telecom: 'terugbeltoets' ECONOMIE KORT Reist u met maandkaarten naar uw werk? Belastingdienst Mil DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 A6 Kan onze verslaggever Bieda - De spaarders van de failliete zwart-geldbank Femis in Baarle-Nassau moeten opnieuw langer wachten op de eerste uitdeling van geld uit de boedel. Alshet aan het bedrijf Alsag ligt, trijgen de kleine spaarders voor- l zelfs helemaal niets. Alsag t gisteren voor de Bredase rechtbank geëist dat zijn vorde ring van tien miljoen gulden eerst nordt vergoed en dat pas daarna je andere 917 schuldeisers aan spraak mogen maken op de boe del. Voor de eerste uitdeling is lijf miljoen gulden beschikbaar. De curatoren bestrijden de vor- dering van Alsag. Hechter mr. G. Poerink zal in de tomende weken moeten beslissen I over het verzet dat Alsag heeft Lngetekend bij de uitdelings- lijst. Curator mr. T. Kamphuizen voorziet echter dat er maanden vertraging bij, de uitdeling kan [ontstaan. De kans is groot dat een [vande partijen na het vonnis bij |de Hoge Raad in cassatie zal Mocht de rechter de cura- |loren in het gelijk stellen en j niet in cassatie gaan, dan I wordt het waarschijnlijk februari Ivoordat de spaarders daadwerke- lEjkgeld in handen hebben. t is de eerste betaling aan de I crediteuren sinds de Femis-cura- Itoren vijfenhalf jaar na het fail lissement van de dubieuze bank liande slag gingen. Op grond van |ie erkende vorderingen zal elke circa vijf procent ont- I vangen. pet is een eerste uitdeling, er »en zeker meer uitkeringen," t Kamphuizen. De curatoren liebben een aantal grote gerech- |elijke procedures lopen om al- s een deel van de tachtig mil ium gulden terug te krijgen die lie Duitse eigenaren H. en C. Ifakopf tussen 1985 en 1991 uit lie bank roofden. Zwitserse bedrijf Alsag ■claimde eerder een bedrag van 78- |siljoen gulden bij de curatoren. g zou dat bedrag tegoed heb- |kn, omdat rond 1985 de vorige van Femis via Alsag een optie had genomen op aande len in het bolbliksem-bedrijf Convectron. Toen de toenmalige eigenaren de bank aan de Duitse broeders Weiskopf verkochten, vertelden zij niet dat die optie na een jaar moest worden opgezegd, omdat anders de koop een feit zou zijn. Femis was volgens het contract vervolgens vijf jaar later ver plicht om de aandelen af te ne men. Op dat moment ging de bank ten onder, omdat de Duit sers dik tachtig miljoen gulden van de ingelegde 130 miljoen gul den hadden verduisterd. Of Convectron in andere omstan digheden een verstandige beleg ging was geweest, mag worden betwijfeld: in 1990 stopten de ex perimenten met het opwekken van energie uit bolbliksem, om dat te weinig investeerders iets in deze techniek zagen. Temeer daar Convectron in natuurweten schappelijke kringen ernstig om streden was. De curatoren hebben na lange discussies een schikking met Alsag bereikt, waarbij het bedrag is teruggebracht tot tien miljoen gulden. Alsag vindt nu dat haar positie niet te vergelijken is met die van de gewone spaarders. De spaar ders heetten bij Femis namelijk account-partners en, vindt Alsag, dat zijn dus geen gewone spaar ders, maar feitelijk stille venno ten. Die behoren te worden ach tergesteld bij de handelspartners van Femis. Kamphuizen vindt dat een mis vatting, omdat volgens de statu ten de Femis-klanten feitelijk ge wone spaarders waren. Daar naast maakt de wet geen onder scheid tussen verschillende soor ten concurrente crediteuren. Zou de rechter Alsag in het gelijk stel len, dan blijft er óp dit moment voor de spaarders niets over. Botterdam (anp) - Het transportconcern Nedlloyd heeft in het :de kwartaal uit gewone bedrijfsuitoefening een resultaat 132 miljoen gulden geboekt, tegenover 38 miljoen in dezelf- lieperiode vorig jaar. Over de eerste negen maanden is M resultaat uitgekomen op één biljoen gulden. Mloyd verwacht over heel 1997 p duidelijk positief resultaat uit jjnvone bedrijfsuitoefening te be ulen. Vorig jaar was er sprake een verlies van acht miljoen ■Alen, De omzet, exclusief P&O f iidlloyd, bedroeg in de eerste ne- p maanden 2,5 miljard, acht ■tocent boven het niveau van 1996. ia het publiceren van de cijfers |w het derde kwartaal gingen de fandelen Nedlloyd op de Amster- nse beurs flink onderuit. Het •sportconcern verloor 4,80 gul- la en landde uiteindelijk op een fotkoers van 42,60. Ployd neemt zijn belang van P.jfi procent in het eontainer- l'erslagbedrijf ECT terug uit f®sve (afp) 0e Wereldhan- porganisatie (WTO) vindt dat P luropese Unie op het gebied I111 textiel, auto's en landbouw peen hoge mate van protectio- r"10 aan de dag legt. Verder ligt I royale subsidiebeleid van de ptaten onder vuur in een ana- I® die de WTO gemaakt heeft e Europese handelspoli- gisteren verschenen rap- r^Mit de WTO de Unie EL S 'oe- De afgelopen twee I 2ijn de invoertarieven op in- C^roducten ëezakt van ge- old zes naar 4,7 procent. invoerrechten op landbouw- Ucten zijn wel omlaag ge il van 25 naar 20,8 procent, |L °Pta' van producten liggen I in de ogen van de WTO echter te ho0g Dat geldt VQor I vlees, zuivel- en pluimvee- fcm! suiker en tabak Voor lwif°rteerd moet ruim l atlg procent aan invoerrech- fcivoi° bëtaald, voor vlees en E 1 meer dan veertig procent. P&O Nedlloyd. Het transportcon cern betaalt daarvoor ongeveer tweehonderd miljoen gulden aan de Brits-Nederlandse container rederij. (ADVERTENTIE) GMPFïnanz AG Hmric Pttri-Strai» 19 CH-4051 Bosol Tel. 00 41/61 279 92 80 Fax 00 41/61 279 92 81 Een handelaar op de beurs van Tokio kijkt door een verrekijker naar het bord met de aandelen koersen. FOTO REUTER Tokio (krf) - Het faillisse ment van weer een bank ten spijt, zijn de aandelenkoer sen in Tokio gisteren opge veerd. De Nikkei-index kwam 178,02 punten hoger uit op 16.045,55, na een ver lies van 855 punten een dag eerder. Beleggers vertrouwen steeds meer op overheids steun om de financiële sector te saneren. Tokuyo City is de vierde Japan se financiële instelling in een maand tijd die de deuren moet sluiten. De beslissing hing dins dag al in de lucht, na de val van de koers van het aandeel tot 48 yen, ver onder de grens van 100 yen die als een voorbode van een faillissement geldt. Vergeleken met het effectenhuis Yamaichi, dat maandag zijn bankroet aankondigde, gaat het om een kleine bank. Er werken 1100 mensen. Oplopende schul den en oninbare leningen nek ten Tokuyo City. De rekening houders hoeven niet te wanho pen. Opnieuw staat de Japanse centrale bank borg voor uitbe taling van vorderingen. Een an dere plaatselijke bank springt in. Het verlies op de al enkele da gen somber gestemde beurs in Seoul viel mee. De index sloot 0,89 punt (0,2 procent) lager op 438,70. Kwaliteitsfondsen, zo als Samsung Electronics, deden goede zaken, in tegenstelling tot kleine ondernemingen. Beleggers verwachten dat voor al kleine bedrijven het loodje zullen leggen als gevolg van de saneringsmaatregelen die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zal eisen van Zuid-Korea in ruil voor krediethulp. „De rijken zullen rijker worden en de armen armer," aldus een analist. Dat neemt niet weg dat op nieuw een Koreaans industrieel concern wankelt. De Soosan- groep heeft voor drie dochter bedrijven uitstel van betaling aangevraagd. De ondergang van enkele andere ondernemingen heeft Soosans crediteuren ertoe aangezet hun vorderingen te in nen, terwijl het concern toch al krap bij kas zit. Het herstel in Tokio deed de beurs in Hongkong goed, in combinatie met de hogere koer sen op Wall Street en lagere in- terbancaire rentetarieven. De Hang Seng-index eindigde 264,55 punten (2,6 procent) ho ger op 10.590,11. APEC De leiders van de APEC-landen hebben opgeroepen een geza menlijk front te vormen om het hoofd te bieden aan de econo mische crisis in hun regio. „Er bestaat geen twijfel over dat de basis voor langdurige groei in Azië uitzonderlijk sterk is," staat in hun slotverklaring. De APEC, het losse economi sche samenwerkingsverband van achttien landen aan de Stil le Oceaan, vergaderde twee da gen lang in het Canadese Van couver. „Wij blijven ervan overtuigd dat open markten duidelijke voordelen brengen en we blij ven streven naar liberalisering van de handel en de investerin gen die leiden tot toekomstige groei," aldus de verklaring. (ADVERTENTIE) De Meeuw Oirschot B.V., Tel. 0499-572024. De Meeuw Zwolle B.V., Tel. 038-4773155. meeuw Internet-site: http://www.demeeuw.com E-mailadres: demeeuw@pi.net Rotterdam (anp) - De Stich ting Vie d'Or is weer een stap je verder in haar kruistocht tegen het kwaad. Het hoger beroep van de Rotter damse actuaris Heijnis Koel man is door de raad van beroep van het Actuarieel Genootschap afgewezen. Daardoor blijft de schriftelijke berisping van het tuchtcollege wegens nalatigheid in de Vie d'Or-affaire gehand haafd. Door het afwijzen van het beroep staat voor de stichting de deur open om via de rechter een forse schadevergoeding te eisen. Of dat gebeurt, is afhankelijk van de uitslagen bij andere beroepsza ken. Ook wacht de stichting, die de getroffen polishouders verte genwoordigt, op het rapport van de door de Ondernemingskamer benoemde onderzoekers. Dat moet binnenkort verschijnen. Als die gebeurtenissen positief uit vallen, dan wordt waarschijnlijk de rechter ingeschakeld. Al eerder had de stichting onder meer Heijnis aansprakelijk ge steld voor de schade door de on dergang van verzekeraar Vie d'Or uit Veldhoven. De schade wordt geschat op 180 miljoen gulden. Sommige polishouders raakten dertig procent van hun ingelegde geld kwijt. Heijnis, die Vie d'Or van 1989 tot medio 1991 heeft bijgestaan, had bij het zien van onregelmatighe den bij Vie d'Or niet mogen vol staan met een mondelinge mede deling aan de toenmalige directie onder leiding van F. Maes, ver klaarde het tuchtcollege in -fe bruari. Bovendien had de actua ris de commissarissen van Vie d'Or schriftelijk op de hoogte moeten stellen van de 'vitale fi nanciële problemen' bij de verze keraar. Vie d'Or ging in 1993 met donde rend geweld ten onder door mis standen op het hoofdkantoor. Justitie wil de topmensen vervol gen. De ondergang van de levens verzekeraar beschadigde ook de Verzekeringskamer, de officiële toezichthouder. De Verzeke ringskamer had niet alert gerea geerd, verklaarden de minister van Financiën en de Kamercom missie. Van onze redactie economie Wageningen - PTT Telecom in troduceert in de tweede helft van volgend jaar de 'terugbeltoets'. Deze nieuwe dienst geeft abon nees de mogelijkheid een in ge sprek zijnd nummer door één (huk op de knop automatisch op nieuw te laten bellen, net zo lang totdat de lijn weer vrij is. De afgelopen maanden heeft PTT Telecom deze dienst met succes beproefd in Wageningen. Of de nieuwe dienst geld gaat kosten en hoeveel, is nog niet bekend. Inmiddels worden in Wageningen al weer tests gehouden met nieu we doorschakeldiensten. Dat is onder meer *67*. Daarmee kunnen abonnees die bijvoorbeeld langdurig internet ten, andere binnenkomende ge sprekken automatisch doorslui zen naar hun voice-mail. In ja nuari start een proef met een 'driegesprek', waarbij het moge lijk is met drie personen tegelij kertijd een telefoongesprek te voeren. Voor alle genoemde dien sten volstaat het huidige tele foontoestel. Door Willem Reijn HET IS nieuws uit de categorie 'eerst zien, dan geloven'. De za kenman Rosen Jacobson zou dicht bij een herstart van de le gendarische vliegtuigbouwer Fokker zijn. De plannen zijn se rieus, vermoedelijk zelfs dege lijk en niet onmogelijk. Boven dien zijn wonderen de wereld nog niet uit. Rosen Jacobson is op papier niet kansloos. De markt schreeuwt om vliegtuigen. Goede toestellen met zeventig tot honderd stoelen zijn nauwelijks leverbaar, ter wijl de luchtvaart enorm groeit. Fokker is zo bezien in het zicht van de haven ten onder gegaan. Met de huidige dollar van krap twee gulden zou een doorgestart Fokker vette winsten hebben ge maakt: in de doorstart-scena- rio's hanteerden de rekenmees ters een dollar van 1,50 tot 1,70 gulden. Rosen Jacobson kan kosten- technisch met een schone lei be ginnen. Hij betaalde weinig voor de productielijn van de Fokkers 70 en 100. De fabriek zal een ka le assemblage-hal zijn, terwijl de specifieke ontwikkelingsken nis zal worden ingehuurd van Adse, een bureau met oud-Fok- kerianen. De klanten moeten ge noegen nemen met één, kwalita tief uitstekende standaarduit voering, zodat de kosten altijd te overzien zijn. Met de toeleveranciers heeft Ro sen Jacobson nieuwe contracten gesloten. En die zullen veel gun stiger zijn dan de wurgcontrac ten waar het oude Fokker nog aan vastzat. Opmerkelijk is dat de toeleve ring van grote onderdelen als vleugels en rompen eenvoudig is veiliggesteld. Een jaar terug stond elke doorstartpoging on der hevige tijdsdruk, omdat toe leveranciers hun productielijnen dreigden te sluiten. Nu gaat de vleugelproductie van het Ierse Shorts naar^het Engelse Hum ble. De rompen komen niet van Dasa, maar van ex-Dasa-doeh- ter Speyer. Natuurlijk zullen die de kosten van het opzetten van nieuwe productielijnen doorbe rekenen, maar daar staat tegen over dat de hoge ontwikkelings kosten van de onderdelen waar schijnlijk zijn komen te verval len. Het inhuren van goed personeel hoeft ook geen onoverkomelijk probleem te zijn. Er zijn genoeg oud-Fokkerianen die graag te rugwillen naar de vliegtuig- nieuwbouw. Het plan van Rosen Jacobson ziet er, voorzover uitgelekt, ook financieel doordacht uit. Klan ten zullen met aanbetalingen voor het werkkapitaal zorgen, terwijl de Zwitserse herverze keraar Swiss Re hen garandeert dat zij hun geld niet kwijt zijn. Dat is een handige oplossing, die in de scheepsbouw overigens heel gebruikelijk is. Rosen Jacobson heeft in alle stil te aan zijn plan gewerkt, ge steund door een kleine staf van 25 man in een kantoor op Schip- hol-Oost. Mededelingen doet hij zelf nog steeds niet. Hij wordt omschreven als enigszins pers- schuw en waarschijnlijk beseft hij zeer goed dat bij een herstart nog heel veel mis kan gaan. Het verleden heeft dat alle par tijen rond Fokker keer op keer pijnlijk geleefd. Want wie durf de uiteindelijk op volledig eigen risico een doorstart te maken? Bombardier uit Canada, het Ko reaanse Samsung, het Chinese Avic, het Zweedse Saab, het Ma leisische Khazanah, allen kwa men, zagen en zagen ervan af. En toen was sprake van een doorstart met het voordeel van een infrastructuur die nog volle dig intakt was. Nu wil Rosen Ja cobson een herstart maken, waarbij de infrastructuur volle dig opnieuw moet worden opge zet. Alle betrokkenen beschouw den de afgelopen twee jaar een herstart nagenoeg onmogelijk. Het bouwen van een vliegtuig is zeer complex door de afhanke lijkheid van honderden toeleve ranciers. Je moet een technische staf hebben om de vloot lucht waardig te houden en daarbij is de zakenman aangewezen op Stork. De klanten willen vaak leasen en daarvoor moet een grote financiële instelling zich committeren. Hoe ver het nieuwe Fokker nu is, staat te bezien. Het Parool meld de dat Rosen Jacobson veertig orders, waarvan twintig vaste bestellingen met vooruitbetalin gen, had binnengehaald. In de Telegraaf ontkende de zaken man dat het zover zou zijn. Wel zou Rosen Jacobson haast hebben. Want meteen na de eeuwwisseling komen nieuwe concurrenten op de markt. An dere potentiële aanbieders van regio-straalvliegtuigen kijken eerst de kat uit de boom: wat gaat Boeing precies doen met deze markt? Als Boeing via Mc- Donnel Douglas dit marktje er even bijpakt, is er voor niemand wat te verdienen. Rosen Jacobson wil die concur rentie vóór zijn. Hij wil de be staande Fokker-klanten aan zich binden door sneller dan an deren weer vliegtuigen aan te bieden. Om in 1999 het eerste vliegtuig af te leveren, moet nog voor de komende jaarwisseling een besluit over een herstart val len. Eigenlijk mag dan pas op een succes worden gehoopt. En zelfs dan: pas als Rosen Jacob son begin 1999 de eerste nieuwe Fokker 70 de hangar uitrijdt, is het bewijs geleverd dat er leven is na de dood. Van Leer verkoopt meerderheid in 4P Amstelveen - Emballagefabrikant Van Leer heeft 66,5 procent van de aandelen in de vouwkartonnagedivisie 4P verkocht aan het Belgische Van Genechten. Het gaat om bedrijven in Duitsland (Keulen en Kempten), Frankrijk (Beauvais) en Polen (Chelmek bij Krakov). De totale omzet is 275 miljoen gulden. Het snel groeien de Van Genechten had al kartonnagefabrieken in België (Turn hout en Brussel), Frankrijk (Rijsel, Lyon en Angoulême) en in Eindhoven. Telfort verliest kort geding tegen Staat Den Haag - Telfort Mobiel heeft het kort geding tegen de Neder landse Staat verloren. Het telecombedrijf had geëist dat minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) de nieuwe vergunningen voor de nieuwe mobiele DCS 1800-frequenties nog voor 1 januari 1998 afgeeft. De president van de rechtbank in Den Haag heeft die eis gisteren afgewezen. Hij deelt de mening van Jorritsma dat de vei ling van de nieuwe frequenties voor 1 januari onhaalbaar is. Vol gens de rechter treft de minister geen schuld, omdat de vertraging is ontstaan door wettelijke aanpassingen die de Europese Com missie heeft afgedwongen. Het telecombedrijf had Jorritsma ook verweten dat de veiling on rechtmatig is. Dat is voor nieuwkomers nadelig, stelt Telfort. De rechter vindt van niet. Die wijst erop dat de bestaande aanbieders van mobiele telefonie (PTT Telecom en Libertel) zijn uitgesloten van de veiling van landelijke frequenties. Handelscentrum Nederland-Marokko Den Haag - Nederland en Marokko gaan hun economische ban den aanhalen. Vandaag wordt in Den Haag daartoe het Neder lands-Marokkaans Centrum voor Handelsbevordering opgericht. Het economisch verkeer tussen beide landen vertoont een forse groei. De Nederlandse export naar Marokko bedroeg vorig jaar ruim 389 miljoen gulden. Marokko voerde voor 336 miljoen uit naar ons land. Scherpere controle rijstimport Antillen Brussel - De Europese Commissie heeft gisteren besloten tot ver scherpte maandelijkse controles op de rijstimport uit de Neder landse Antillen en andere overzeese gebieden. Ze wil zo voorko men dat door een tijdelijk gat in de Europese wetgeving grote hoeveelheden rijst de Europese Unie (EU) binnenkomen. De EU heeft besloten de invoer van dit landbouwproduct drastisch te beperken, maar deze nieuwe regeling gaat pas in januari in. Voor taan kan nog maar 160.000 ton rijst zonder betaling van invoer rechten de gemeenschap binnen. Bestuurscrisis bij Biohorma Elburg Elburg - Producent van natuurlijke geneesmiddelen Biohorma in Elburg kampt met een bestuurscrisis. Algemeen directeur K. Mijnheer (42) is met onmiddellijke ingang opgestapt. Ook prof. dr. Bert de Vries, oud-minister van Sociale Zaken, is als commis saris vertrokken. Het conflict handelt over de structuur van het topbestuur. Het bedrijf telt nu 300 werknemers en heeft een om zet van circa 85 miljoen gulden. Naast vestigingen in Nederland en België is Biohorma ook actief in Frankrijk, Italië en Zwitser land. Aandeelhouders Holec houden knip dicht Hengelo - Holec Holland moet terugvallen op de welwillendheid van de banken. De optie om het bedrijf - na de mislukte beursin troductie in september - te financieren via een onderhandse aan- delenuitgifte is van de baan. De twee grootaandeelhouders, UBS Capital en CINV, hapten niet toe. De beursgang in september mislukte wegens gebrek aan belangstelling van institutionele be leggers. „Er ligt een aantrekkelijk gezamenlijk voorstel van vijf banken voor financiering van het hele bedrijf," aldus een woordvoerder van Holec. In dat nieuwe krediet, waarover de raad van commissarissen nog deze week beslist, zit ook de financiering van het project 'Holec in one', waarbij alle bedrijven van Holec in Hengelo op één plaats worden geconcentreerd. Een gang naar Beursplein 5 is ook nog steeds niet van de baan. „Dat laten we niet zo maar los," aldus de zegsman. „Het is alleen niet slim om te zeggen wanneer, want daarop worden we dan vastgeprikt." Personeel supers tegen schrappen toeslag Woerden - De vakbonden stemmen morgen tegen het voorstel van de supermarktdirecties om de toeslagen voor avond- en weekend werk af te schaffen. De werkgevers hadden voorgesteld de toesla gen af te bouwen in ruil voor een extra loonsverhoging. Gisteren bleek dat de kaderleden van de FNV Dienstenbond niets zien in dit idee. Daarnaast hadden honderden gewone vakbondsleden zich spontaan tot de bond gewend om te zeggen dat ze er tegen zijn. (ADVERTENTIE) Gebruikt u een maandkaart om naar uw werk te reizen? En woont u meer dan 30 kilometer van uw werk? Dan heeft u voortaan een ruimere fiscale aftrekmogelijkheid. f In januari van dit jaar hebben wij u al attent gemaakt op de nieuwe aftrekmogelijkheid voor maandkaarthouders. Nog even in het kort de regeling: als u als maandkaarthouder meer dan 30 kilometer met het openbaar vervoer naar uw werk reist, kunt u voortaan een hoger bedrag aan reiskosten in uw aangifte aftrekken. U moet dat wel kunnen aantonen met een openbaarvervoerverkla- ring. Voorheen gold deze regeling uitsluitend voor jaarkaarthouders. Wat moet u doen om een openbaarvervoer- verklaring te krijgen? Als maandkaarthouder kunt u een openbaar- vervoerverklaring aanvragen bij uw vervoersmaat schappij. Dat kan heel gemakkelijk met de antwoordkaart die u bij aankoop van uw maand kaart heeft ontvangen. Heeft u nog geen antwoordkaart? Vraag er dan naar bij aankoop van uw volgende maandkaart. We raden u aan om uw openbaarvervoerverklaring te bewaren. De Belastingdienst kan er in een later stadium om vragen. Meer weten? In de folder "Reist u met het openbaar vervoer naar uw werk?" staat meer informatie over de regeling voor het aftrekken van de reiskosten woning-werk. U kunt deze gratis folder aanvragen via de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043, 24 uur per dag, 7 dagen per week.

de Stem | 1997 | | pagina 7