'Initiatief is nu aan Suriname' Koloniaal oud zeer lijkt Suriname parten te spelen Ne tan} Commotie in PvdA over kandidaten-lijst Somalische eens over v voorlopige Ministers oneens over groei Schiphol Kabinet voelt niets voor plan CDA om samenwerking over te hevelen naar Wereldbank 6 Geen BVD-onderzoek naar Grijze Wolven' Analyse DE STEM BINNENLAND A4 PESTEM Tweede Kamer wil minder 'zwart' op regio-televisie DE STEM COMMENTAAR School en portemonnee BINNENLAND KORT Bijstandsfraude door Turken onderzocht Militairen onder Duitse commando Meer> aanvragen huursubsidie Commotie over onderscheiding Schroder Meldpunt piramidespelen opgeheven Jorritsma als kerstengel STER wil spotjes politieke partijen Einde pestepidemie in februari verwacht Beraad regering Unscom krijgt toegang tot paleizen Saddam Tapijtfabrikant De Clerck weer aangehouden Paril Graafwerk Afrikahaven hervat Kok optimistisch over economische groei i i i i i DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Door Paul Kokke en Ap van den Berg Den Haag - Vanochtend we ten de kandidaten voor de volgende PvdA-Tweede Ka merfractie waar ze aan toe zijn. Dan krijgen ze de lang verwachte brief met daarin hun plaats op de ontwerp- kandidatenlijst voor de ko mende Kamerverkiezingen. Voor pakweg de eerste vijftig zal de bezorger van de aangetekende brief even de verschijning aanne men van sinterklaas. Zie ginds komt de postbode. Binnen de PvdA is intussen grote commotie ontstaan over het voor tijdig uitlekken van de meeste namen op de advieslijst, die is op gesteld door de commissie-Dun- ning. Opmerkelijk is onder meer de hoge plaats van de algemeen als zwak ervaren milieu-minister De Boer (nummer 4) en staatsse cretaris Netelenbos (Onderwijs) op nummer 6. Netelenbos ziet zichzelf in een volgend kabinet graag minister van Onderwijs worden. De meningen in de partij over haar zijn verdeeld. De uitgelekte concept-lijst heeft de woede gewekt van diverse Pv- dA-Kamerleden. Niet alleen om dat ze uit de media hebben moe ten vernemen op welke plaats ze mogelijk komen te staan, maar ook omdat de commissie-Dun- ning een aantal nieuwkomers hoog op de lijst heeft gezet. Zoals parlementair journaliste Marleen Barth van het dagblad Trouw, nummer 14. Men vraagt zich af of zij wel voldoende maatschappe lijke en bestuurlijke ervaring heeft. Voorzitter Ad Dunning reageert laconiek. „Ach, als je nieuwe kandidaten wilt presenteren, kun je ze moeilijk verstoppen. Je kunt wel drie keer het curriculum vi- tae van een kandidaat lezen of evenzoveel keren met een kandi daat spreken, maar dan weet je nog niet of iemand een goed Ka merlid is. Oud-atlete Mieke Sterk (nieuwkomer in '94, nu onver kiesbaar, red) heeft het niet kun nen waarmaken. Rob Oudkerk (op een verkiesbare plaats, red) weer wel. Je kunt de pudding pas proeven als je hem eet." Saskia Noorman bleek de afgelo pen drie jaar evenmin een hoog vlieger, maar is wèl verzekerd van een verkiesbare plaats. Heeft dat misschien iets te maken met het feit dat zij de dochter is van wijlen Joop den Uyl? Dunning: „Natuurlijk hebben sentimenten een rol gespeeld bij de vaststel ling van de kieslijst." Hoe zwaar zijn commissie die sentimenten heeft laten wegen, wil hij niet zeggen. In de wandelgangen van het Bin nenhof staan PvdA-Kamerleden wel klaar met hun mening. Off the record. „Het zou oliedom zijn om een Den Uyl naar huis te stu- ,ren. Wat een negatieve publiciteit zou dat niet opleveren voor de partij." En: „Ik zeg niet dat ze per se onverkiesbaar had moeten staan, maar herinner je je nog wat een commotie er ontstond toen ze recent uit het fractiebe stuur moest. Je neemt als PvdA nu eenmaal niet gemakkelijk af scheid van een Den Uyl." Noor man zelf weigert op de reacties in te gaan: „Geen commentaar." Binnen de PvdA vreest men dat de discussie rond het dubbelman- daat van partijvoorzitter en Ka merlid Karin Adelmund weer binnen de partij gaat oplaaien. Adelmund staat derde op de lijst, achter premier Wim Kok en frac tievoorzitter Jacques Wallage. Zij wil niet zeggen of ze zich in '99 opnieuw voor het partijvoor zitterschap verkiesbaar stelt. Dunning denkt er het zijne van. „Het wil niet zeggen dat zo'n dubbelfunctie ook gewenst is. Het lijkt me moeilijk te combine ren: prominent Kamerlid willen zijn en ook nog het nodige moe ten doen als partijvoorzitter." Die positie maakt het er voor Adelmund morgenavond niet ge makkelijker op. Dan buigt het partijbestuur zich over de con cept-kandidatenlijst. Als partij voorzitter zal zij die lijst niet ver dedigen, terwijl zij formeel de opdrachtgever én adviseur van Dunning was. Haar woordvoer ster: „Ik zie haar morgenavond niet in een hoekje zitten. Dat zou ook een rare situatie zijn. Maar ze zal als partijvoorzitter niet over zichzelf stemmen. Dat kan óók niet." Mieke Sterk komt de volgen de kabinetsperiode niet meer terug in de Tweede Kamer. FOTO ANP Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken voelt niets voor het plan van het CDA de ontwikkelingssamen werking met Suriname over te hevelen naar de Wereldbank. Zo'n initiatief is niet aan Nederland, een eventueel voorstel zou van Suriname zelf moeten komen, aldus de minister. „Ik wil niet de indruk wekken dat wij van die moeilijke taak af willen," zei Van Mierlo gisteren in de Tweede Kamer. „Men ge neest die geschiedenis niet door ervoor weg te lopen." Hij wees er bovendien op dat de hulp niet de oorzaak is van de 'grote span ning' tussen beide landen. Gesprek De bewindsman herhaalde dat de Nederlandse regering bereid is tot een'gesprek met president Wijdenbosch, en daarin 'is alles bespreekbaar'. Overheveling van de hulp naar de Wereldbank zou volgens het CDA de klem van de Surinaams- Nederlandse betrekkingen ha len. Het ontneemt Paramaribo het argument dat Den Haag zich neo-koloniaal gedraagt bij de besteding van de hulp. Bovendien voorkomt het dat de hulp in feite opdroogt, nu minis ter Pronk (Ontwikkelingssamen werking) niet welkom is in Para maribo die te bespreken. PvdA, GroenLinks, D66 en GPV zeiden het idee van het CDA op zich de moeite van het overwegen waard te vinden, maar wilden geen overhaaste beslissing nemen. De bewindslieden wezen erop dat de hulp gebaseerd is op het Raamverdrag tussen beide lan den, waarin deze er nadrukkelijk voor gekozen hebben gezamen lijk op te trekken. Nederland is op het ogenblik nog niet zo ver dat zij het verdrag wil opschor ten, benadrukte Van Mierlo. Pronk leek zich rechtstreeks tot de Surinaamse bevolking te richten, die het debat via de We reldomroep kon volgen, met een opsomming van de projecten die nu niet van de grond komen. Hij wees erop dat het bedrag dat Ne derland jaarlijks aan hulp uit trekt, gelijk is aan een kwart van de Surinaamse begroting. In het overleg dat hij in Parama ribo zou voeren stond onder meer een beslissing op het pro gramma over de wens van de Su rinaamse regering 90 miljoen uit te trekken voor agrarische ont wikkeling. Ook zou Pronk met zijn Surinaamse collega de toe komst van het sociaal vangnet - om de gevolgen van de economi sche aanpassingsmaatregelen op te vangen - bespreken en projec ten voor volkswoningbouw. De bewindslieden, die de span ning tussen Nederland en Suri name niet verder wilden opvoe ren, lieten er geen misverstand over bestaan dat de problemen voornamelijk uit Paramaribo lij ken te komen. Wat er de laatste tijd in de rela tie tussen Nederland en Surina me gebeurt, gebeurt in Surina me, aldus Van Mierlo. Het enige dat in Nederland veranderd is, zijn de ontwikkelingen in de ver volging van adviseur van staat Bouterse. De minister riep de Surinaamse regering op zich niet te vereen zelvigen met de persoon Bouter se. „Zij moet de relatie tussen twee landen niet afhankelijk maken van een proces dat func tioneert in een rechtsstaat." Couppoging De beweringen dat Nederland betrokken zou zijn bij de coup poging in Suriname noemde Van Mierlo bespottelijk. CDA en WD vinden dat Nederland der gelijke beschuldigingen niet hoeft te pikken, maar wat Van Mierlo betreft is de drempel voor Suriname wat lager dan voor an dere landen. De Surinaamse ambassadeur in Nederland, E. Azimullah, was niet bij het overleg aanwezig. Het geeft volgens hem geen pas dat het Nederlandse parlement op reguliere basis de ontwikke lingen van een soevereine staat als Suriname bespreekt. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken (r) lijkt al zijn overredingskracht nodig te hebben om zijn collega Pronk (Ont wikkelingszaken) er van te overtuigen dat het plan van CDA om de hulp aan Suriname over te hevelen naar de Wereldbank, niets is. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister De Boer (VROM) is tegen een voorstel van haar collega Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) om voorrang te geven aan onderzoek naar de groeimogelijkheden van Schiphol. „Het is te vroeg om nu al een be paalde weg in te slaan," zei De Boer gisteren op een bijeenkomst in Den Haag. Het kabinet laat mo menteel onderzoeken of Schiphol verder kan groeien of dat er op een andere plaats een dependance no dig is om de groei van de lucht vaart op te vangen. Jorritsma wil het onderzoek naar de groei van Schiphol prioriteit geven. De Boer voelt daar niets voor. De minister is bang dat het geven van prioriteit aan het on derzoek naar Schiphol in de prak tijk neerkomt op een keuze voor verdere groei van de luchthaven. „Ik vind dat we rustig de verschil lende alternatieven moeten afwe gen," aldus de minister gisteren. Het kabinet discussieert morgen opnieuw over de toekomst van de luchtvaart. De verwachting is dat het kabinet dan geen besluit neemt. Den Haag - Het half uurtje 'zwart' tussen de dagelijkse uit zendingen van de publieke- en de commerciële regionale televisie zenders in Brabant en Limburg moet verdwijnen. Die boodschap gaven PvdA en WD gisteren mee aan staatssecretaris Nuis (Media zaken). PvdA en WD vinden dat 'zwart' niet meer van deze tijd is. Logo's maken immers ook vol doende duidelijk welke omroep op een bepaald moment uitzendt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) wil geen gericht onderzoek van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) naar de aard en omvang van de extreem rechtse Turkse groepering de Grijze Wolven. Volgens de mi nister is het niet aan de BVD, maar aan de wetenschap om een dergelijk onderzoek te doen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Kamer over de Grijze Wolven. Deze extreem rechtse groepering richt zich op het verspreiden van nationalis tische denkbeelden onder Tur ken in Nederland. De WD had gevraagd om een BVD-onderzoek naar de Grijze Wolven. WD-Kamerlid Kamp zei zich zorgen te maken over de negatieve invloed van de groe pering op Turken in Nederland. Volgens Dijkstal is het niet juist om de BVD in te schakelen voor een onderzoek naar de groepe ring. Hij wees er in dat verband op dat iedereen in Nederland het recht heeft zich te vereni gen. „In organisatorische zin zijn groeperingen als de Grijze Wol ven voor Nederland geen be dreiging, maar dat wordt an ders als personen kwalijke denkbeelden in de praktijk brengen. Dan kan de BVD wel degelijk een rol spelen", aldus de minister. Dijkstal zegde wel toe dat hij gemeenten 'alerter' gaat infor meren over de activiteiten van rechts-extremistische groepen in Nederland. Gemeenten kun nen de informatie gebruiken bij hun beoordeling of een organi satie wel subsidie moet krijgen. De journalisten Stella Braam en Mehmet Ülger onthulden on langs in een boek dat gemeenten nu soms subsidie verstrekken aan Turkse organisaties die banden hebben met de Grijze Wolven. Paramaribo - Met het bevrie zen van de betrekkingen op ministerieel niveau door pre sident Jules Wijdenbosch heeft de relatie tussen Neder land en Suriname een nieuw historisch dieptepunt be reikt. Slechts topoverleg met premier Wim Kok en minister Hans van Mierlo kan volgens het staats hoofd klaarheid brengen in de vertroebelde verhoudingen, die in Surinaamse ogen gekenmerkt worden door Nederlandse over heersing. De bemoeienis van het voormalige moederland zou vooral zijn ingegeven door eco nomische belangen van Neder land. „Flauwekul," zegt een diplo maat van de Nederlandse am bassade in Paramaribo. „We houden ons vooral bezig met ontwikkelingssamenwerking." De veel gehoorde Surinaamse kritiek, dat Nederland zich ten doel heeft gesteld Suriname te herkoloniseren om de enorme bodemschatten zoals goud, hout en natuursteen, te plunderen, staat in schril contrast met de recente pogingen van Wijden bosch om in Nederland onderne mers te interesseren om in de voormalige kolonie zaken te ko men doen. Door Armand Snijders Investeerders laten zich collec tief afschrikken door de insta biele situatie in het land en door het gebrek aan goede wetgeving, die de vele risico's afdoende in dekt. De slechte infrastructuur en de veelal weinig coöperatieve houding van Surinaamse over heden doen het ondernemers- bloed ook niet bepaald sneller stromen. De Nederlandse bedrijven die serieus actief zijn op de Suri naamse markt, zijn op de vingers van een hand te tellen. Ballast Nijdam heeft vorig jaar de bouw van de Nederlandse ambassade voltooid en bereidt nu de bouw voor van twee bruggen over de Suriname- en de Coppename-ri- vier, een opdracht die overigens door de Surinaamse regering is verstrekt. Ook het baggerbedrijf Boskalis verdient een flinke bo terham op Surinaamse grond. Met name dankzij opdrachten van bauxietmaatschappij Billi- ton. Deze multinational is enke le jaren geleden van Shell over gegaan in Zuidafrikaanse han den. De verwerking van bauxiet tot aluminium gebeurt onder super visie van het Amerikaanse Al coa, Canadese maatschappijen halen naast Braziliaanse illega len en Surinamers zelf het goud uit de grond, de houtkap is in handen van dubieuze Aziatische ondernemingen en bij de win ning van olie, die nu op succes volle wijze gebeurt door het Su rinaamse Staatsolie, wordt bin nenkort het Koreaanse Daewoo betrokken. De Nederlandse inbreng in de Surinaamse economie beperkt zich vooral tot die van avontu riers, idealisten en ontwikke lingswerkers. Van het Neder landse ambassadepersoneel is een aanzienlijk deel belast met werkzaamheden in het kader van de ontwikkelingsrelatie. Op de begroting van Ontwikke lingssamenwerking prijkt voor 1997 een bedrag van 134 miljoen gulden, grotendeels afkomstig uit de verdragsmiddelen, die Su riname bij de onafhankelijkheid in 1975 kreeg toegezegd. Dit be drag is gelijk aan een kwart van de Surinaamse begroting. Daarnaast stromen jaarlijks nog tientallen miljoenen guldens uit diverse fondsen naar Suriname voor sociale projecten, zonder dat hierbij van enig commercieel belang sprake is. Dat Nederlqnd zicht wil houden op de besteding van de ontwikkelingsgelden en dus voorwaarden stelt zoals dat ook in andere ontwikkelingslan den gebeurt, is niet meer dan bil lijk. Maar dit wordt door Suri name gezien als inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Afgaande op het voorafgaande lijkt het een drogreden van de Surinaamse regering om het Ne derlandse economisch belang in de voormalige kolonie aan te dragen als een van de argumen ten om de relatie te willen her zien en voorlopig zelfs te bevrie zen. Veel meer spelen koloniaal oud zeer, politieke belangen en de kwestie rond de van drugs handel verdachte adviseur van staat Desi Bouterse hier bij een rol. Dit zou in het ergste geval kun nen leiden tot de stopzetting van de Nederlandse ontwikkelings hulp. „En dan zit Suriname met de gebakken peren. Niet wij," aldus een Nederlandse diplo maat. „Ons enige probleem is dan dat het ambassadegebouw te groot is voor de Nederlanders die achterblijven." Maar Neder land kan in haar gevecht met de Nationale Democratische Partij van Bouterse en Wijdenbosch op flink wat steun rekenen in Suri name zelf. Want als het geruzie tussen bei de landen zou leiden tot een de finitieve breuk, dan kan de rege- ring-Wijdenbosch inpakken, zo heeft de Basispartij voor Ver nieuwing en Democratie (BVD) laten weten. Het enfant terrible van de coalitie, dat in augustus ook al bijna voor de val van de regering zorgde, hecht meer waarde aan de relatie met Ne derland dan aan het voortbe staan van de regering. Ook de Javaanse KTPI is voorstander van behoud van de relatie. „Ech ter, niet tegen elke prijs," zo zegt voorzitter Willy Soemita. Maar voorlopig hebben de coali tiepartners van de NDP weinig in de melk te brokkelen en heb ben de ministers de orders van Wijdenbosch zonder mopperen geslikt. ONDERWIJS IS voor het leven, niet voor de school, leerden de klas®. 1 ken reeds. De school is geen bewaarplaats voor leeglopende jeuqd maar leidt op voor de toekomst, voor de maatschappij. Diploma's vor' men geen doel in zichzelf, maar zijn een paspoort voor baan en loon' I baan. Ouders weten dit, of behoren het althans te weten. Leerlingen horen ii het weliswaar bij voortduring, maar of het besef overal doordringt is i zeer de vraag. Sleur, saaiheid en verveling staan een goed begrip van de onderwijsdoelstelling in de weg. Vandaar dat er zoveel gespijbeld wordt door scholieren. Ouders zijn echter verantwoordelijk en zij die nen daarom, als ze tenminste op de hoogte zijn van het verzuim van hun kinderen, daartegen op te treden. Nogal wat ouders blijken daar evenwel anders over te denken. Zij wer ken zelfs mee aan de ongeoorloofde afwezigheid van hun spruiten I Opmerkingen en waarschuwingen van directeuren en leerplichtambte-1 naren halen niet veel uit en om die reden heeft een groot aantal ou- ders zich in Amsterdam tegenover de rechter moeten verantwoorden Het merendeel der overtreders bleek van allochtone afkomst. De reden I van verzuim was bijna steeds dezelfde. Een bezoek aan de familie ini het land van herkomst was belangrijker dan een paar dagen les. DezoJ mervakantie werd daarom opgerekt. Allochtonen en hun kinderen hebben een achterstand in opleidingen! zodoende minder kansen in de maatschappij. Dat komt niet door die paar gemiste schooldagen aan het begin van het jaar, maar wel door de houding van die bevolkingsgroepen ten opzichte van de school. 0n-| derwijs is niet zo vreselijk belangrijk. Daarom mogen er best wat lessen! gemist worden. Het voorbeeld dat deze ouders geven is medeverantwoordelijk voordel slechtere resultaten die kinderen van de tweede en derde generatie! buitenlanders op school behalen. Daarom is het goed dat de rechter! zich nu met deze in wezen futiele overtredingen bemoeit. Ouders moeten beseffen dat school van levensbelang is. Wanneer ze dat] slechts begrijpen, als ze het in hun portemonnee voelen, dan is dat de weg die bewandeld moet worden. Den Bosch - De Gemeentelijke Sociale Dienst in Den Bosch is een onderzoek gestart naar bijstandsfraude door in Nederland woon achtige Turken. In een aantal gevallen is inmiddels vastgesteld I dat de betrokkenen ten onrechte een uitkering hebben genoten. De Bossche persofficier van justitie, mr. E. Stokman, heeft dit meegedeeld. Het onderzoek richt zich met name op buitenlanders die in Nederland een uitkering krijgen, terwijl ze in hun vader land over een vermogen beschikken, bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis. Rijswijk - Het grootste deel van de landmacht staat vanaf van- I daag formeel onder commando van een Duitse generaal. Op die dag draagt generaal Reitsma namelijk het commando over t eerste Nederlands-Duitse legerkorps over aan de Duitse generaal I Oltmanns. Zijn plaatsvervanger en tweede man van het korps wordt de Nederlandse generaal Keuning, die de Duitser Von Steinacker opvolgt. Bij de oprichting van het korps in 1995 spra ken Bonn en Den Haag af dat het commando afwisselend in han den van een Duitser en een Nederlander zou liggen. Den Haag - Ongeveer één miljoen huurders hebben tot op heden I een aanvraag ingediend voor individuele huursubsidie, 100,000 meer dan voorheen. Dat kost de overheid circa* 100 miljoen gul den extra. Dit bedrag loopt mogelijk nog op tot 160 miljoen gul den. Het huursubsidiejaar loopt van 1 juli tot 1 juli. Aanvragen kunnen normaal gesproken worden ingediend tot 1 oktober. Dit jaar was die termijn verlengd tot 1 december. De stijging van liet aantal aanvragen is het gevolg van de campagne t een laag inkomen voor te lichten over hun recht op huursubsidie, I Amsterdam - Overlevenden en nabestaanden van de vliegramp met het Martinair-toestel in het Portugese Faro in 1992 zijn v ontwaardigd over de toekenning van een onderscheiding voor I Martinair-directeur M. Schroder. Die krijgt de onderscheiding voor zijn verdiensten voor* de Nederlandse luchtvaart. Prins Bernhard reikt de onderscheiding op 15 december uit, i voor de vijfde herdenking van de vliegramp. Op 21 december I 1992 stortte de DC-10 Anthony Ruys neer. Er kwamen 56 mensen I om het leven en 106 raakten gewond. De Anthony Ruys Stichting betreurt het slechte tijdstip, vlak voor de herdenking. Leeuwarden - Het Meld- en Informatiepunt Piramidespelen in I Harlingen heeft zichzelf opgeheven. De gedupeerdenclub vindt dat haar doelstelling bereikt is. Inzet was landelijke bekent te geven aan de risico's van piramidespelen. In totaal 700 gedu-1 peerden hebben contact opgenomen met het Meldpunt. Het Meld-1 en Informatiepunt draagt binnenkort alle verzamelde informatie I over aan de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst en de Ecu-1 nomische Controledienst. Sneek - Minister Jorritsma verscheen gisteren andermaal op Ze blijkt nu geheel in de ban van de kerstgedachte. De bewinds vrouw brengt samen met de zangeres Anneke Douma een Friesta-1 lig kerstduet op het schijfje ten gehore: Krystfeest yn't buertsje I ofwel Kerstfeest in het buurtje. De zanglustige Jorritsma trad ai eerder met Douma op en ook met de zanger Gordon. Den Haag - De directie van de STER-reclame wil spotjes voorpo litieke partijen niet langer zonder meer weigeren. Directeur.C Vis van de STER heeft dit gisteren bevestigd. Vis wil de richtlijn die de STER dertig jaar geleden bij zijn oprichting meekreeg,® spotjes van politieke of levensbeschouwelijke aard altijd te wei geren, niet langer zo maar toepassen. De STER-leiding reageert met deze opstelling met enige vertraging op SBS6, dat zijn adver tentieruimte via IP openstelt voor partijen. Den Haag - De directeur van het Instituut voor Dierhouderij Jeruzalem (rtr/efe/dpa) - De Israël sche premier Netanyahu is gisten van alle kanten onder vuur komi te liggen in de controverse over overdracht van land aan de Pal stijnen. Ter rechterzijde luidt het verwijt dat 1 het joodse land verkwanselt. Link krachten willen juist dat hij verder ga en de Palestijnen hebben al te kenm gegeven dat ze de Israëlische plann* onvoldoende vinden. Rechtse krachten in de regeringscoalit dreigden eerder hun steun aan het kab net van Netanyahu op te zeggen. Ze zi; het oneens met diens plannen om tussi de 6 en 8 procent land over te drage aan de Palestijnse Autoriteit (PA). Cairo (afp/anp) - De kans dat er komt, is een stapje dichterbij gekoi zuiden van het land en met name de den het gisteren in de Egyptische h< vorming van een voorlopige regerinj nemers vernomen. Behalve een interim-regering komt er een presidentiële raad van dertien leden. Ook moet er een parlement en een rechtsstel sel worden opgezet. De deelne mers aan de zogeheten verzoe ningsconferentie trokken zich te rug in een gebouw van het Egyp tische leger. Daar worden de de tails van de overeenkomst uitge werkt. Het pact, dat als alles goed gaat dit weekeinde ondertekend wordt, moet een eind maken aan de strijd en anarchie die Somalië al jaren teisteren. Sinds de val van dictator Siad Barre in 1991 is er geen centrale regering meer. Aan de conferentie nemen de 26 facties binnen de Raad voor Na- Bagdad (rtr) - Irak heeft gisteren afgevaardigden van de VN toe stemming gegeven de paleizen van de Iraakse machthebber Sad dam Hussein aan een onderzoek te onderwerpen. Zij mogen daar kijken of die gebouwen worden gebruikt om verboden wapentuig te verbergen, heeft het persbu reau INA bekendgemaakt. Tot nu stelde Irak zich op het standpunt dat wapeninspecteurs van Un- scom niet mochten onderzoeken. Van onze correspondent Brussel - De Brusselse justi tie heeft gisteravond het echtpaar Jan en Martine De Clerck voor de tweede keer aangehouden. De Oost- vlaamse tapijtfabrikant was op 31 oktober op borgtocht vrijgelaten. H?t echtpaar De Clerck wordt verdacht van het witwassen van grote sommen zwart geld en een reeks andere fraudezaken. ne Brusselse onderzoeksrechter öulthé verdenkt het echtpaar er- P? de voorlopige vrijlating te e ben misbruikt om bewijzen e verduisteren, contact te zoe- en met andere verdachten en ogelijk naar het buitenland te ajn gereisd. Justitie zou ook over nieuwe be wijzen beschikken tegen Jan en Martine De Clerck. e ondernemer en zijn echtge- 'ouri een ma§istraat, zijn de I uders van Anthony De Clerck, tejzefd 1992 6nige tijd W6rd tioi me< kri; mei NS Mofe ke I mal de 1 Hul gele uit rugg tere dag yé's bij i Dag den De op hulp vele help zwa: rivie 18 trad gekc Door' heefj to die moo| der 1 De oudj kend jong| ver teiti Het twee! derlq van chitel 10 dl in hal Diergezondheid (ID-DLO) in Lelystad, C. Wensing, verwachtdajlDe Clerck staat aan het hoofd de varkenspestepidemie begin februari zal zijn uitgewoed. W'lvan de tapijtfabriek Domo die tijd verwacht hij nog vijf a zes uitbraken. Voorwaarde v®ponrlo„A„„i dit scenario is wel dat alle betrokkenen zich aan de regels ho«j den, aldus de directeur van het wetenschappelijke instituut. van de een Beaulieu- Amsterdam - Onder politiebegeleiding heeft het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam gisterochtend de graafwerkzaamhe® voor de aanleg van de Afrikahaven hervat. Op het terrein vlak W het kunstenaarsdorpje Ruigoord wordt een gat van vijf ®ettr diep, 1500 meterlangen 350 meter breed gegraven. Op het ten* bevindt zich een herrezen actiekamp Groenoord van milieu-a® visten van GroenFront! die zich tegen de aanleg van de haven1* het natuurgebied verzetten. Rijswijk - De keuze van de meeste politiek partijen om in j* verkiezingsprogramma's voor de komende kabinetsperiode uit J gaan van een economische groei van 2 procent is 'verstan*"L -- tegelijk voorzichtig'. „Want als het beleid van dit kabinet ook ■3,5 miljoen 1998 met succes wordt voortgezet, is, denk ik, een stevige w fjiitile ook. gelegd voor een economische groei die de komende j?rpn|e^®iI^Hdels zijn de ondernemer en onderdeel |r°ep. Het echtpaar werd op 20 sep- h„, ?er een eerste keer aange- dewo!u nadat een vroegere me- |in SiJteivrTan de Generale Bank L. "Niklaas had toegegeven Kri voor de fami" •Grnt rek te beheren. te sommen contant geld wer- "assen eiland Cyprus witge- iMjfi okt°her werd 's middags llerct °m Jan en Martine De loest opig vriite laten. Zij :e]p i blnnen nauwelijks en- "ren een borgsom op tafel van 100 mihoen frank ge- miljoen gulden). Dat deld hoger kan zijn dan 2 procent," zegt premier Kok in For' het blad van de werkgeversorganisatie VNO-NCW. fin vrouw wederom opgesloten een Brusselse gevangenis!

de Stem | 1997 | | pagina 4