Oostburg laat burger wachten ■L9ÏÏ1 BUURT Frans Kaasje Op Bezoek Bij Kaatje. UIT BEliflIlliH Konijnen gevaarlijk voor de zeedijken Tonny Strijdonk won de allereerste keer ferkdruk bij Vrom te hoog Stichting Welzijn neemt koelauto in gebruik elstraffen voor vier asj -smokkelaar s Vonnis in zaak tegen verkrachter uitgesteld SPORT IN HET KORT GRATIS DE STEM ZEELAND C4 Dijkwel voorzitter Patiëntenplatform Pillen verloren Prinsenbal Terhole in een nieuw jasje Terneuzen-Graauw nog steeds Zeeuws-Vlaamse topklassieker Vrouwentennis Hulst Bedrijfstennis Hulst Bedrijfstennis Terneuzen Recreatief volleybal Cadzand 100 GRAM PORT SALUT KAATJE JANS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Kan onze verslaggevers öoes - Konijnen vormen een steeds groter probleem voor Zeeuwse zeedijken langs Oosterschelde. Ook in de „„.hpolder langs de Wester- schelde neemt het probleem over hand toe. De gangen die ze graven, zijn [kke plekken die nauwelijks .pareerd kunnen worden. Het it voor op dijkvakken waar wettelijk gezien niet gejaagd mag worden, met name op Tholen en Sint-Philipsland. „Het is een probleem en het wordt een steeds groter probleem," zegt gezwore ne Gakeer van het waterschap Zeeuwse Eilanden. „Ze graven gaten van een meter of twee meter diep tot in het dijk- lichaam, dat van zand is. Het is natuurlijk lekker graven in zand als je konijn bent. Maar bij hoge vloed komt er water in, zodat het binnenste dijklichaam wegspoelt. Dijkwerkers kunnen de gaten wel dichten, maar dat kan alleen spo radisch. Het blijft een zwakke plek. En zo'n konijn graaft ver derop wel weer een ander gat." Jagen. Met het geweer erop. Dat vindt het waterschap de beste op lossing. Alleen, dat is ook het probleem. Op dijkvakken waar met het geweer gejaagd mag wor den, zijn de konijnen geen pro bleem. Daar worden ze afgeschoten. Maar de bewuste dijkvakken waar broer Konijn wel vrolijk zijn gangen graaft, grenzen veelal aan natuurgebieden. En met die als achterliggend terrein is het jagen met het geweer er wettelijk verboden. Het provinciebestuur heeft daar om geen jachtvergunning ver leend voor de betreffende dijk vakken, bij elkaar een tiental ki lometers lang. Wel mag het wa terschap de konijnen vangen met behulp van netten en ze vervol gens doodslaan, „Maar dat vinden wij weer niet zo effectief en het is volgens ons minder diervriendelijk dan dood schieten," zegt gezworene Gak eer. Vroeger kreeg het waterschap ontheffing van het jachtverbod op zeedijken, maar die tijd is voorbij. Nu beraadt het water schap zich op volgende stappen. „Want zoals nu kan het niet doorgaan," aldus Gakeer. ftn onze verslaggeefster Oostburg - De leden van de commissie Openbare Werken in Oostburg zijn absoluut niet te spreken over de manier waarop ie gemeente een bouwaanvraag van de Oostburger R. Thille- an heeft behandeld. ftilleman diende begin 1995 een jerzoek in bij de gemeente om an de Van Houtestraat een stuk nd van de gemeente te kopen, eden voor zijn verzoek was het it dat de Oostburger al lange 'jdop zoek was naar een garage- x. Ook zou hij meerdere boxen "en verhuren. Thilleman na een jaar nog n reactie had ontvangen, heeft zelf weer contact opgenomen et de afdeling Vrom. Hij kreeg :n het antwoord dat zijn ver- k bij de verdere planvorming er het perceel zou worden mee- omen. it is echter niet gebeurd want 't een raadsvoorstel van deze and blijkt dat de gemeente de p grond wil en kan verkopen de Terneuzense projectont- elaar Projectbouw Zeeland, en W willen aan de Van Houte- aat vijf koopwoningen met vijf arages bouwen, ieman sprak gisterochtend n verbazing uit over de werk- 'jzevan de gemeente. „Na bijna 'e jaar op antwoord wachten, het op z'n minst zo fatsoen- geweest als de gemeente uit i beweging een schriftelijke jzing naar mij had gestuurd, burger van deze gemeente b ik recht op een correcte be deling, Verder stuit het mij [en de borst dat ik nooit een itnodiging heb ontvangen om ijn plannen met het perceel na- Ier toe te lichten. Ik had zelf een uit willen brengen dan in onze verslaggever Middelburg - Alex Dijkwel uit Mdelburg is benoemd tot de ileuwe voorzitter van het Patiën t/Consumenten Platform Zee- ui Hij is oud-gedeputeerde en «omenteel voorzitter van de sta- nfractie van D66. Als gedepu- rde heeft Dijkwel, volgens het ormatie en Klachtenbureau zondheidszorg Zeeland, een aire impuls gegeven aan de ntwikkeling van het platform, et Jtomt op voor de belangen ui gebruikers van de algemene rg- en dienstverlening en de eesjelijke gezondheidszorg. deze projectontwikkelaar maar ik begrijp dat dat niet kan." Zowel L. Baarends (D&T), J. Pro voost (WD) als H. Lippens (CDA) vonden deze handelswijze van de afdeling Vrom geen recla me voor de gemeente. „Als je zelf drie jaar bezig bent geweest met een eigen plan en vervolgens gaat de buit ergens anders naar toe, dan is dat heel zuur voor Thille man," aldus Provoost. De raadsleden wilden van wet houder C. Bolijn weten in hoever re de gemeente Thilleman nog te gemoet kon treden. Bolijn rea geerde dat er voor Thilleman geen mogelijkheden zijn om een stuk grond te kopen. „Anders gaat Projectbouw niet akkoord en kunnen hier geen huizen wor den gebouwd. Als we hier alleen maar garages zouden neerzetten is dat absoluut geen goede invul ling. Dat past niet in het straat beeld. Dat we Thilleman niet sneller een antwoord hebben ge geven komt door de grote werk druk op de afdeling Vrom. Hier door blijven dit soort zaken (te) lang liggen en dat is niet leuk. We proberen hier iets aan te doen. We moeten in dit geval een keuze maken tussen twee partijen en dan is er altijd een gedupeerde. Het lijkt me logisch dat we hier voor de woningbouw kiezen." Lippens stelde dat de gemeente anders omgaat met projectont wikkelaars dan met eigen bur gers. „Het moet voor Thilleman minimaal mogelijk zijn om één garage te kopen." Ook Baarends en Provoost vonden dat de ge meente een oplossing voor Thille man moet bedenken. Een defini tief standpunt gaven de drie nog niet. Het voorstel wordt eerst in de fracties besproken. Oostburg - Tussen de Burcht straat en de Kotkastraat in Oost burg is dinsdag een bruine plastic zak verloren met daarin een potje met vijftien felrode capsules Fel- dene 20 milligram. Het gaat om een pijnbestrijder. Inname van één capsule beschadigt de maag wand. Vinder(s) van de zoekge raakte medicijnen wordt ver zocht contact op te nemen met de politie in Oostburg. onze rechtbankmedewerker liddelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren drie fiwoners van Rotterdam en een van Spijkenisse veroordeeld tot «straffen variërend van één tot twee jaar voor hun betrokken- tódbij de import van 1.500 kilo hasj. n ren van de jachthavens bij Vee- e werd op 22 augustus duizend w° onderschept, met een straat- aarde van zes miljoen gulden, presterende 500 kilo is zoek. 1 weken geleden werd er te la de 56-jarige P.H. en de 30-ja- -n beiden uit Rotterdam elk twee jaar geëist. Tegen hun -Jarige plaatsgenoot C.S. eiste °®cier één jaar en de Van der ,uit Spijkenisse mocht van vijftien maanden achter de talies. en Van der L. werden conform e eis veroordeeld. S. kreeg een ar cel, waarvan drie maanden 'wwaardelijk, en H. kreeg acht- maanden opgelegd. De boot L werd verbeurd verklaard. e vier kenden elkaar uit het café waren allen werkloos. Volgens «Klaringen van H. had L. hem pl'o juni benaderd en gevraagd riu 0 wilde verdienen. H. J c'at wel- L- kocht toen in 2>en voor 50.000 gulden de fin- üpPerRiefelenH. bracht deze Terhole - Carnavalsvereniging De Loetzers en de wagenbouw clubs De Woepers en De Leuters uit Terhole hebben de krachten gebundeld om het jaarlijkse prin senbal weer wat meer in de be langstelling van de carnavalvier- ders te krijgen. In plaats van ie der afzonderlijk wat te doen, houden ze'nu zaterdag samen een prinsenbal. Dat begint om 20.30 uur in het dorpshuis en de toe gang is gratis. Het programma omvat onder meer een playbackshow. Ook Sinterklaas is van de partij. Om precies elf minuten over elf zal hij de nieuwe prins presenteren. De vrijwilligers van Tafeltje Dek je in Oostburg bekijken de nieuwe koelwagen. foto camile schelstraete Van onze correspondent Oostburg - De Stichting Wel zijn West Zeeuws Vlaanderen nam gisteren de koelauto offi cieel in gebruik om de koel versmaaltijden van zorgcuisi- ne rond te brengen. Jaarlijks zal deze auto 50.000 maaltij den bij de mensen afleveren. De Opel Combo diesel wordt be stuurd door in totaal zo'n 45 vrij willigers. In 15 minuten tijd wordt de laadruimte gekoeld tot een temperatuur van tussen de 0 en 5 graden Celsius. Er kunnen maximaal 60 koel-versmaaltij- den meegenomen worden. Func tionaris L. Maenhout vertelt tij dens de overhandiging voor het kantoor aan de Volderstraat, dat er maar een 30 tot 40 maaltijden worden meegenomen. „De dag is nu verdeeld in een ze vental routes. Het aantal dat ze meenemen is te doen. Ze zijn nu ongeveer een uur in de weer. Er zijn 45 vrijwilligers/chauffeurs die bij toerbeurt rijden." Voor tot een keer per week. Voorzitter Piet van Brussel is nu ook redelijk tevreden over de maaltijden. „Die zijn nu aanmer kelijk verbeterd al zitten er nog slechts een paar schoonheids foutjes in. Van de vrijwilligers horen we nu goede reacties. Over de hele linie zijn we dus goed op weg. Zeer te spreken is hij over de sponsorbijdrage van de ABN AMRO-bank om de auto aan te schaffen. „Als Stichting kijken we nu meer naar bedrijven met een sociaal gezicht. Zij maken tenslotte deel uit van de samenle ving. Bedrijven met een hart." Uiteraard werden de vrijwilligers geprezen om hun inzet. De heer B. Bliek van het autobedrijf die de auto leverde was trots op de bestuurders. De auto is namelijk al sinds april in gebruik en is nog puntgaaf. Een mooie prestatie met zoveel vrijwilligers achter het stuur." Hij overhandigde daarna de sleu tels aan het bestuur. naar Veere. Daar werd de boot door beide mannen opgeknapt, met als detail dat de waterlijn be duidend hoger werd geschilderd dan normaal. Het geld voor het schip werd ge fourneerd door de vader van L. Na de opknapbeurt vertrokken H. en Van der L. richting Middellandse Zee. Onderweg kregen ze twee keer motorpech en L. was genood zaakt om 10.000 gulden over te sturen. Bij Gibraltar stapte Van der L. van boord en S. nam zijn plaats in. „Om mee naar huis te varen." Aan de Marokkaanse kust werd er hasj in de Riefel overgela den. Via Engeland (weer motorpech) arriveerde het schip in Veere, waar ondeF-het toeziend oog van watersporters zestien zware tas sen in heTbVsje van L. werden overgeladen. Op de zitting beweerde L. bij hoog en laag dat er in die tassen in plaats van 500 kilo hasj 'ouwe troep' had gezeten. Door Fred Rabout Terneuzen/Graauw - Voor de zeventiende keer wordt zater dag van Terneuzen naar Graauw gelopen. Het was in 1980 de eerste klassieke stra- tenloop van SV Aloy. Een uit gave met nogal wat commotie. Terneuzenaar Tonny Strij donk won die openingseditie. Hij blijft samen met Hans van de Griendt, die in 1993 als eerste de Graauwse Dorps straat kwam opgelopen, de enige Zeeuws-Vlaming die zijn naam op de erelijst heeft kunnen schrijven. Strijdonk is nu 50, toen was hij dus 33 jaar. Ondanks dat het ze ventien jaar geleden is, weet hij zich 'zijn' Terneuzen-Graauw nog als de dag van gisteren te herinneren. „Voor de start was het al een beladen gebeuren. De loop stond als 'wild' in de boeken. Ik had een KNAU-licentie en de bond stelde dat leden van de KNAU bij deelname een schor sing te wachten stond. Wij dach ten dat het zo'n vaart niet zou lo pen, maar we kregen wel keurig een paar weken later een brief thuis waarin ons twee maanden schorsing werd opgelegd." Toch had hij hem niet willen mis sen, zegt hij. „Het was de ope ningseditie. Dat betekende dat toen nog niet de honderden deel nemers aan de start stonden die de laatste jaren worden geno teerd. We waren met zo'n kleine vijftig mannen en vrouwen bij het zwembad in Terneuzen, waar toen gestart werd voor de 25,5 ki lometer." Bij buurtschap De Griete, na een kleine drie kilome ter, liepen ze al met zijn vieren voorop: Strijdonk, twee Belgen en ook Ludi de Visser uit Terneu zen. Ook hij was KNAU-lid en zou later geschorst worden. Superbenen Strijdonk had had die dag super benen, herinnert hij zich. „Dat zijn zo van die onverklaarbare dagen in de sport. Onderweg test te ik mijn gezellén een paar keer. Tonny Strijdonk, winnaar van de eerste editie van de trimklas- sieker Terneuzen-Graauw. foto camile schelstraete Zag dat ze problemen hadden en bij Ossenisse, op het punt waar we de Zeedijk verlieten, ben ik alleen gegaan. Nog ruim vijftien kilometer dus, maar ik moest ge woon. Zo lekker liep ik." Het moeilijkste stuk moest toen echter nog komen, wist hij. Kort na 'Klooster' doemt dat spitse kerktorentje van Graauw al op. „Maar geloof me, het is dan nog een aardig eindje. Je maakt daar in de kale, vlakke polders een grote bocht om Graauw binnen te lopen. Er lijkt geen einde- aan te komen. Op dat traject vallen er ieder jaar nog de nodige klappen. Ze hadden aan de finish trou wens nog niet op me gerekend. Dat was in de beginjaren van SV Aloy. Nu hebben ze alles: compu ters, klokken, noem maar op. Toen was het nog met de chrono meter. Ik arriveerde na 1 uur en Poule A: Tefrent-Doorzetters 4-4, Deltour-Axel United 3-5, Dream- Vogelvlucht 1 8-0. Poule B: HAK-Stramijntjes 6-2, Vlasbloem-Vogel vlucht 2 6-2. Poule C: Team 86-Lamir 6-2. STANDEN Poule A: Dream 4-29, tefrent 5-26, Deltour 4-22, Axel United 5-22, TAH 5-19, Doorzetters 6-19, Vo gelvlucht 1 4-8, Veertig Plus 5-7. Poule B: Lappetem 4-24, HAK 4- 26, Graauwse Meppers 4-17, Stra- mijntjes 5-17, De Vlasbloem 5-16, Vogelvlucht 2 5-5. Poule C: Team'86 5-24, Perdaen 4- 25, Sportivo's 3-18, Axel 1 3-16, Lamir 5-11, de Optimisten 4-6, Doetterniettoe 2-4. VROUWEN Poule 1: De Kort-Boeye 3-1, Ever- ling-Racket Jack 0-4. Poule 2: Leeuw-De Keyzer 2-2. Poule 3: Jansen-Sponselee 0-4, Jearitoha-Forza 1-3, Fourty Love- Nouwen 4-0. Poule 4: 't Lage Netje-Schaart 3-1. Poule 5: Stroopie Likkers-Jojo 0- 4. MANNEN Poule 1: Bleyenberg/Bleyen- berg/Epskamp-Jansen/Deij 3-3. Poule 2: Van den Akker/Van Tiel- Hiensch/Bun 0-6. Poule 3: Kool/Huis-Deij/Edwards van Muyen 2-4. Poule 4: Heyman/Filippo- Heye/Antheunis 3-3, Geuze/Van den Akker-Michielsen/Bommelijn 5-1. Poule 5: Wijland/Oostvogels-Wit- te/Lauret 4-2, Van Slegten- horst/Van Duysse-Veraart/Cevaal 2-4. Poule 6: Doolaard/Veregge- Bac/Van Hemert/Schipper 4-2, Van Tricht/De Kraker-Verschel ling/De Pooter 0-6. Poule 7: Ysebaert/Peters-Pi- chel/Bax 2-4. Poule 8: Herrebout/Pieters- Hoek/Haak 1-5. Poule 9: Kroes/Harms-Leeuw/Van Aalst 2-4. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 2: Proverko-Botega 1-7. Poule 3: Delphy-Kint 2-6. Poule 4: 8 In de Olie-Marine Ser vice 4-4. Poule A: Groeneveld-Haak Axel 8-0, Fermont Terneuzen-Noens Axel 3-5, Luctor Tyre-Verdi 0-8, Bosschaert-KCS 3-5, Kaatje Jans Axel-Reynaert CoHege 6-2. Poule B: Cretex-STI 3-5, Reynae- rt-Reinaert 6-2, De Schrijver- V&K 6-2. Poule C: Aquavia-Electron 2-6, Bleyko-Sloebers 5-3, Media Vi deo-De Koeyer 5-3, CIS-Stunt- markt 2 6-2, Van Damme-Stunt- markt 1 4-4. Poule E: Gemeente Axel-HAS 3 6- 2, Wabeko-Medico Fit 2-6. STANDEN Poule A: Bosschaert en Groene- veld 4-23, Zaman Sport 3-20, Ver di 3-18, Kaatje Jans Axel 3-14, Reynaert CoHege 3-12, Luctor 4- 10, KCS 3-9, Noens Axel 4-9, Fer mont Terneuzen 4-8, Haak 3-6. Poule B: De Schrijver 4-25, Hans Anders 3-18, STI4-18, Barco 3-17, Kredietbank 3-16, Reynaert 4-12, Reinaert 4-10, Cretex 4-9, Ténce! 2-7, ING Hulst 2-6, V&K 3-6. Poule C: Electron 4-24, Het Bonte Hert 3-19, CIS 4-19, Aqua via 4- 18, Media Video 4-17, Van Damme 4-16, Stuntmarkt 1 3-13, Bleyko 4-13, Sloebers 4-11, De Koeyer en Stuntmarkt 2 3-5. Poule E: Cerestar 4-23, DCS 4-22, Gemeente Axel 4-20, Wabeko 4- 18, Eurogroen en Medico Fit 3-16, HAS 3 4-16, Rabo Kloosterzande 3-13, Rabo Hulst 2 4-7, Dico 3-5, EHa 4-4. Cadzand - In de sporthal van Cadzand is de vierde speeldag afgewerkt van de recreatieve volleybalcompetitie. UITSLAGEN Poule A: DSV 1-Tack 0-3, Zwin- GSC 2-1, ClOOO-Sente Recre^ 0-3. Poule B: SCC-DSV 2 1-2, VCG- Krikje 3-0, P&H-YVC 0-3, Rabo Sluis-Rabo Oostburg 3-0. STANDEN Poule A: GSV 4-10, VPO 3-8, Zwin 4-8, Tack 4-7, Hoge Springer 3- 5'/z, Sente Recrea 4-4, DSV 1 4-3, C1000 4-lA. Poule B: SCC 4-10, YVC 4-9, Zandhappers 3-9, VCG 3-7, Rabo Sluis 4-7, Krikje 3-5, DSV 2 3-3, P&H 3-0, Rabo Oostburg 4-0. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren haar vonnis tegen de 27-jarige of 19-jarige - daarover bestaat geen duidelijkheid - S.M. uit Middelburg opgeschort. Tegen hem was drie jaar cel geëist voor drie verkrachtingen, evenveel po gingen daartoe en enkele kleine diefstallen. 36 minuten, maar omdat alles nog bij elkaar moest worden ge zocht, stond er als winnende tijd 1 uur en 39 minuten op de uitslag. Daarna heb ik hem nog een keer of drie gelopen, maar nooit meer heb ik om de zege kunnen meest rijden." Mooi moment Terneuzen-Graauw zit met een gouden randje in de plakboeken van de Terneuzenaar. Het was ondanks het negatieve effect van Graauw-Terneuzen start zater dag bij de scholengemeenschap De Reede aan de Zuidlandstraat. Een geneutraliseerde start. Remy Mangnus geeft het officiële start schot bij Othene. Van daar gaat het onder de zeedijk naar Osse nisse. Dan duikt men wat het binnenland in om dwars door de Melopolder naar Graauw te lo pen. Daar zullen de juryleden zich niet meer laten verrassen. Vorig jaar won Didier Knockaert in 1 uur, 22 minuten en 9 secon den. Een slordige veertien minu ten sneller dan Tonny Strijdonk zeventien jaar geleden. Koe wachtenaar Sepp Vermeulen ein digde vorig jaar op ruim vier mi nuten als tweede voor Hans van de Griendt, die op zijn beurt weer twee minuten op Vermeulen moest toegeven. Ook dit jaar is het weer de ver wachting dat een zuiderbuur zich als eerste aan de streep meldt. Namen kunnen onmogelijk gege ven worden, want de mannen schrijven zich pas op het aller laatste moment in. Bij de vrouwen hebben Trees Vermeersch en Addie Dieleman al meerdere keren een hoofdrol vertolkt in deze Terneuzen- Graauw. Beiden staan al meerde re malen als winnaressen in het archief van deze Zeeuws-Vlaam se klassieker. Het startschot wordt om 13.00 uur gegeven. De laatste bus vanuit Graauw naar de startplaats Terneuzen vertrekt om 12.00 uur. In Graauw zelf staan er twee afwachtingslopen op het programma. Dit over 5,6 en 10' kilometer. Het startschot hiervoor klinkt om 13.30 uur. De rechtbank achtte de feiten wel bewezen, maar een onderzoek .naar de psychische gesteldheid van M. was volgens haar niet vol ledig. Zo had hij bij zijn asielaan vraag gemeld dat hij in het vluch telingenkamp in Irak seksueel was misbruikt, terwijl hij dit bij een verhoor door zowel de rech- ter-commissaris als de psychiater en psycholoog aan alle kanten ontkende. M. moet dus eerst eens goed onderzocht worden door de deskundigen van het Pieter Baancentrum eer de rechtbank vonnis wijst. Naar verwachting zal dat nog enkele maanden op zich laten wachten. In december 1996 verkrachtte hij een vriendin van een vriend in de badkamer van die vriend. Op 1 maart van dit jaar kreeg hij een vrouwelijke kennis op bezoek en probeerde haar onder bedreiging van een mes te verkrachten. In plaats daarvan kreeg hij een knietje. Op 10 juni ontmoette hij twee meisjes op de Markt in Mid delburg, ze gingen met hem mee naar huis en daar kregen de meis jes de keuze: aan het plafond worden opgehangen of seks met hem hebben. Krap een week la ter: weer een poging tot ver krachting. Alle meisjes waren veertien of vijftien jaar en allen konden precies vertellen hoe die kamer eruit had gezien. Hoewel ze daar volgens M. nooit geweest zijn. Volgens deskundigen is M. een problematische jongen die alleen maar aan seks denkt en mogelijk traumatische ervaringen heeft gehad tijdens zijn vlucht uit Irak. Verder konstateerden zij dat M. alles bagatelliseert en weinig schuldgevoel heeft. (ADVERTENTIE) Met deze kaasjes krijgt u Sinterklaas uw huis niet meer uit. Ik heb voor uw heerlijke avondje onweerstaanbaar lekkere Franse kaasjes gehaald, zoals Roombrie Village 60+, Munster Géromé en Saint Morgon die nog verser zijn dan vers. Wat zegt u: wil de Sint nog meer lekkers? Doe ik onze eigen lekkere sala- des toch i ook in de aanbieding! BIJ 300 GRAM FRANSE KAAS NAAR KEUZE Geldig van do 27 november t/m wo 10 december '97 Voor hetzelfde geld haal je 't vers bij Kaatje. GENTSESTRAAT 6. HULST. PASSAGE 1. AXEL.

de Stem | 1997 | | pagina 25