Opvang van verslaafden verlengd The Old-Timers zijn weer helemaal terug ROC biedt vernieuwend onderwijs )loem 11998 n nodig 3em De laatste marktdag van Kees van Pier De Mol lijsttrekker CDA Terneuzen POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws zeeland c3 en Milieu ESTEM Terneuzen geeft groen licht ik doe mee" jstburg te it met leveren OZ-gegevens Geen licht Dronken Fikse schade Terneuzen Ernstig gewond Tentoonstelling Molukse ouderen GS akkoord met fusie De Blide en 't Verlaet Themamiddag over huiselijk geweld Vrouwelijke vluchtelingen op foto's in Terneuzense bieb |1997 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Zandstraat - De provincie Zeeland wil door cen opiniepeiling aan de weet komen of de in woners van de buurtschap Zandstraat in de «emeente Sas van Gent tevreden zijn over de communicatie rond de herinrichting van de doorgaande weg door Zandstraat, pe meningen van de inwoners worden aan de hand van gesprekken en een huis-aan-huis verspreide en quête in kaart gebracht. In de Sasse buurtschap werd in de eerste helft van dit jaar de doorgaande weg heringericht. Er werden snelheidsremmers aangebracht en parkeervakken aangelegd. Verder verbeterde de provincie het trot toir en het fietspad en bracht ze beplanting aan. De verbeteringen vonden plaats in twee etappes. Na afronding van het karwei bleken de kussens bij de wegversmallingen te zorgen voor overlastklachten van bewoners. In de tweede ronde werden deze kus sens weggehaald. Zeer binnenkort vinden de laatste aanpassingen plaats. Om het verkeer toch af te rem men, komt er vlakbij het verkeersplateau een weg versmalling op de noordelijke helft van de rijbaan. De provincie hoopt van de antwoorden in de opinie peiling te kunnen leren voor de toekomst. Voorbeel den van vragen die aan de orde komen, zijn 'Bent u voldoende geïnformeerd over de herinrichting', 'Wat vond u van de informatie-avonden' en 'Was u op de hoogte van mogelijke overlast tijdens de werkzaamheden'. Mede aan de hand van de resultaten van de peiling kan de provincie de communicatie aanpassen voor de herinrichtingsprojecten die voor volgend jaar op het programma staan, zoals in de buurtschappen Spui en Magrette. Van onze correspondent Terneuzen - De dag- en nachtopvangvoorziening voor drugver slaafden aan de Schependijk in Terneuzen krijgt volgend jaar een vervolg. De raadscommissie maatschappelijke zaken ging gisteravond akkoord. Eventueel wordt de hulp uitgebreid met ondersteuning van de stichting Ontmoeting uit Rotterdam. De Zonnebloem biedt langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicakten vaak de enige kans op een betaalbare vakantie De inzet van vele verplegenden, die als vrijwilliger een week vrij willen maken, is onmis baar. Naast gedi plomeerde ver pleegkundigen en nden, zijn ook verplegen- jpleiding welkom. iade? Bel: (076) 560 20 60 (076) 5 601 601. Giro 145 ntraal Bureau Fondsenwerving commissieleden waren over- ri positief over het project, ir (CDA) „Uit de korte ie blijkt dat er een stij- ïtal verslaafden gebruik an de voorziening. Ook it de overlast in de bin- afneemt en dat de omwo- in andere bewoordingen over het opvanghuis. De tekort geweest voor een ie daarom zijn wij voor ;engen van het project. De van de stichting Ontmoe hulp biedt aan daklozen, begeleidingscommissie is naar het dichter naar el- x groeien van het ZCAD tichting. We gaan er tevens ckoord dat de vier ton van doorgesluist wordt naar :ad." lorussen van Groen Links de opvang liever nog meer >reid zien en haar partij wil ssionele hulpverleners van CAD. De SGP en GPV/RPF en een warm pleidooi vöör ischakelen van de reforma- :he stichting Ontmoeting, de Burg SGP wilde in dit onze verslaggever stburg - Een korting op de kering uit het Gemeente- iicls en mogelijk schade- aims van waterschap en be- stingdienst. Dat hangt Oost- urg boven het hoofd nu de emeente - ondanks eerdere ianzeggingen - de taxatiege- levens onroerende zaken WOZ-beschikking) niet voor 1 november heeft aangele verd. De taxatiegegevens zijn nodig bij waterschappen voor het opleggen van heffingen en bij de belasting- tost voor het vaststellen van bet huurwaarde-forfait, pij de gemeente Oostburg was bekend dat staatssecretaris Ver meend gedreigd heeft met sanc ties als gemeenten niet voor 1 no vember de gegevens bij de Waar deringskamer (toezichthouder op de naleving van de Wet Waarde ring Onroerende Zaken) waren mgeleverd. •Er waren problemen,gaf giste ren een gemeentelijk woordvoer der toe. »We hebben gestreefd naar leve- rmg vóór 1 november. Wij waren wat laat omdat wij kwalitatief zo goed mogelijke gegevens wilde toren, Daarnaast kampten wij met een computerfoutje waar door we een heleboel dingen op- meuw hebben moeten uitdraaien. Daarvoor is zelfs extra personeel I ^geschakeld. De Waarderings- amer is van onze problemen op de hoogte gesteld en uit de reactie daarop begrijpen wij dat de zaak waarschijnlijk met een sisser zal aflopen." verband ook verder kijken na 1998. „College kijk ook eens naar de opvang na 1998 als de subsidie van het Rijk stopt. Voor ons hoeft de subsidie niet naar het ZCAD te worden doorgesluist. Bekijk eens of je met de vier ton niet meer kunt doen." Directeur E. van Hell van de stichting Ontmoeting bood de ge meente Terneuzen tijdens het spreekrecht voor het publiek dan ook aan om vrijwilligers van zijn stichting in Terneuzen in te zet ten. Hij was bereid een financiële bijdrage te leveren, mits de ge meente een structurele subsidie geeft. C. Leunis (GPV/RPF)vond het nu tijd om te handelen om de allochtone verslaafden te berei ken. „Hiervoor is veldwerk nood zakelijk." D66 wilde nog niet instemmen met het voorstel, omdat men het voorstel eerst met de achterban wil bespreken Wethouder P.C. Hamelinck was blij met de brede steun voor het collegevoorstel. „Er komt nog een uitgebreide evaluatie van het project. Als blijkt dat er na 1998 nog behoefte is aan de zorg dan wordt dit gegeven." Kees van Pier tussen zijn handelswaar. Vari onze correspondent Terneuzen- Bijna veertig jaar heeft Kees van Pier (64) op diverse markten gestaan in Zeeland en West-Brabant. Gisteren nam hij samen met zijn vrouw afscheid van de Terneuzense markt en kreeg hij namens de gemeente Terneu zen een boek overhandigd. Kees van Peer is bijna uitverkocht. Nog slechts enkele pullovers, polo's en vesten hangen in zijn kraam. Oude klanten nemen de laatste keer dat hij in Terneuzen staat te baat om nog iets nieuws te kopen. „Ik ben het vak ingerold door mijn schoon vader, die marktkoopman was. Ik werkte toen nog in de kruidenierszaak van mijn va der. Toen ik mijn vrouw leerde kennen, heb ik de handel van mijn schoonvader overge nomen en daar heb ik nooit spijt van ge had." Van Peer heeft de markt in de afgelopen ja ren zien veranderen. „Vroeger was het veel gezelliger. Door de concurrentie is het nu moeilijker en harder geworden. Iedereen zit FOTO CAMILE SCHELSTRAETE op zijn geld en de kosten stijgen nog steeds. Bovendien verandert de mode erg snel te genwoordig. Ik heb altijd klassieke boven kleding verkocht. Daardoor heb ik veel ouderen onder mijn klanten. Ze zeggen dat ze me zullen missen." In café Du Commerce werd officieel af scheid genomen. Burgemeester R. Barbé overhandigde de marktkoopman een boek over Terneuzen. W. de Smit, hoofdbestuur der van de Ambulante Handel, overhandig de de scheidende koopman en zijn vrouw een bloemetje. van onze correspondent Terneuzen- Dansgroep The Old-Timers uit Terneuzen maakt momenteel een meta morfose door. De zeventien jaar geleden opgerichte dans groep zag zich met het vertrek van vier paren bedreigd in haar bestaan. Er meldden zich echter vijf nieuwe enthousias te dansparen. Sinds een half jaar verzorgt de dansgroep weer op volle sterke demon straties. De naam The Old-Timers is mis leidend. Wie bij deze naam denkt aan een dansgroep voor bejaar den komt bedrogen uit. De leef tijd van de paren ligt tussen de 35 en 52 jaar. De naam The Old-Ti mers slaat dus niet op de leeftijd, maar op de oude dansen die in de beginjaren van de groep werden vertolkt. „De oude dansen be staan bijvoorbeeld uit de losse en de kruispolka, de koekoekswals, de Spaanse wals, de may pair quickstep en Boems a Daisy," zegt Tonnie Rijkaard, die al ze ventien jaar lid is van de dans groep. Inmiddels zijn de stijldansen er bij gekomen, zoals Weense en En gelse wals, tango, quickstep, slow fox, cha-cha, rumba en jive. Een nog jonger publiek dwong de groep ook discodansen te demon streren zoals de america, de hucklebuck, de brazil samba en de master dance. De groep oefent op de dinsdag avond in de 200 vierkante meter grote spiegelzaal bij dansschool Verberkmoes. Dancemaster Roel Verberkmoes en zijn vrouw bren- De dansers van The Old-Timers uit Terneuzen zijn recent in het nieuw gestoken. gen de groep de fijne kneepjes van het dansen bij. Na een half jaar van intensieve training is de groep weer begon nen met optredens te verzorgen. Zo staan er diverse optredens ge pland in bejaarden -en verzor gingshuizen in heel Zeeuws- Vlaanderen. Ook op bruiloften en partijen zijn ze te vinden. Het optreden be staat dan uit drie blokken. De ou de dansen, de stijldansen en de discodans. De groep is ook in het nieuw ge stoken. De heren dragen een zwarte broek met wit overhemd en vlinderdas de dames een zwarte japon met sjaal. Jos van Diejen ziet het dansen als een so ciaal gebeuren. „Als ik ga voet ballen zit mijn vrouw thuis. Dan sen doe ik samen met mijn haar. Het is inspannend en toch ont spannend." Veel mannen hebben in het begin' drempelvrees. „Zijn ze eenmaal een keer geweest dan zijn ze fanatieker dan de vrou wen," zegt een deelneemster. Op treden is dankbaar werk. Jos: FOTO CAMILE SCHELSTRAETE „De mensen in het bejaardenhuis herkennen de oude dansen en willen na afloop graag een dansje wagen." Jos zit dan goed want er is een overschot aan vrouwen. Tweedejaars cursisten kunnen al toetreden tot the Old-Timers. „Het belangrijkste is dat ze hu mor hebben en vrije tijd," zegt dansleraar Roel Verberkmoes. Van onze verslaggeefster «neuzen - Over drie weken s art de nieuwbouw van het agionaal Opleidingen Cen- ™n Westerschelde op het .sportterrein aan de achterzij- I e van het huidige gebouw de Terneuzense Zelden- pstlaan. onderwijsvernieuwing gaat I11 vertaald worden in een ge- J °uv(: De cursisten moeten zelf- I ndiger worden en er moet dus Ir, omving komen die uitno- InE zelfstu<3ie. Een open leer- |m "J™ van flOO vierkante meter et honderd computers en stu- landschappen zijn hier de middelen voor. De nieuwbouw en de renovatie van het huidige ge bouw is gereed in het schooljaar 1999/2000. Kosten: 19,3 miljoen gulden. De diverse locaties van het ROC in Terneuzen worden sa mengebracht aan de Zeldenrust- laan. Het ROC is nog in onder handeling over de verkoop van de bestaande gebouwen. De vesti gingen in Hulst en Oostburg blij ven bestaan. Het ROC is voortgekomen uit vijf fusies van zeven instellingen. Dit ROC telt 3500 cursisten, 300 lera ren en verzorgt 180 verschillende opleidingen: middelbaar be roepsonderwijs in vol- en deeltijd en volwassenenonderwijs. Voorzitter G. Rietra van het Col lege van Bestuur: „Westerschelde is het kleinste ROC van Neder land maar we lopen voor op de rest van Nederland. Wij zijn al uit de fusieperikelen en kunnen nu uitdrukking gaan geven aan de onderwijsvernieuwing. De cursisten moeten na afronding van de cursus integreren in de maatschappij. Dertig procent van onze cursisten volgt contractcur sussen: cursussen op maat voor de gemeente, bedrijven en instel lingen. De rol van de cursisten moet dus steeds actiever en zelf standiger worden. Zij moeten net als de docenten naar het ROC ko men om te werken aan de hand van opdrachten die ze krijgen. Het klassieke, consumptieve on derwijs maakt plaats voor actie ver onderwijs.". Dit betekent dat er ook een einde komt aan de klassieke leslokalen. Rietra: „In het nieuwe gebouw komt een scala aan lokalen om dat ze gebruikt gaan worden voor verschillende doeleinden. De lo kalen variëren van 20 vierkante meter tot 500 vierkante meter." Om de bewoners aan de Zelden- rustlaan te ontlasten, komt de in gang van het nieuwe gebouw aan de Vlietstraat. Aan het huidige gebouw worden drie vleugels ge bouwd, drie hoog. „In iedere vleugel komt een studieland schap. Daar bevindt zich altijd een leraar waar de cursisten tij dens de zelfstudie een beroep op Terneuzen - De politie in Ter neuzen hield dinsdagavond op de Axelsestraat, Bellamystraat en Frederik van Eedenstraat fietsers nauwlettend in de ga ten. Dertien ervan bleken zon der licht te rijden. Het kostte hen alleen een bekeuring. Clinge - Een 49-jarige automo bilist uit De Klinge (B) werd dinsdagnacht om half drie op de Clingeweg in 'zusterdorp' Clinge aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij scoor de ruim 1,6 promille. Dat bete kende een rijverbod van negen uur en een dagvaarding voor de politierechter. Terneuzen - Bij een aanrijding tussen een 55-jarige kraanwa genbestuurder uit Hulst en een 35-jarige automobiliste uit Ter neuzen op de Churchilllaan bij de afrit van de flats aan de zee dijk is gisterochtend fikse ma teriële schade ontstaan. De kraanwagenbestuurder sloeg rechtsaf, nam de bocht te ruim en botste tegen de auto van de 35-jarige Terneuzense die hem tegemoet kwam rijden. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. DOOPDIENST - De Evangelische Gemeente houdt zondag een doopdienst in zwembad De Honte aan de Bellaystraat. De dienst begint om 15.00 uur. Na afloop is er gelegenheid om na te praten met koffie of thee in de koffiezaal van De Kandelaar aan de Van Cantfortstraat. Van onze verslaggever Terneuzen - Wethouder C. de Mol-Marcusse is in Terneuzen CD A-lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar. Op de tweede plaats staat haar college-wethouder E Hamelinck. De advieslijst van het plaatselij ke partijbestuur kreeg dinsdag avond eensgezinde steun van de algemene ledenvergadering van de christen-democraten. Hoewel De Mol-Marcusse de lijst aan voert, is Hamelinck de 'eerst be oogd wethouder', aldus partij voorzitter mevrouw D. de Buck. Vier inwoners van de kern Ter neuzen staan bovenaan de CDA- lijst. Naast De Mol en Hamelinck zijn dat J. Schrier en E. Brus- Rensen. Op de vijfde plaats volgt A. de Bruijne uit Sluiskil, zes is J. Wilhelm uit Zaamslag en zeven is Vlissingen - Een 51-jarige fiets- ster uit Koudekerke is gisteroch tend zeer ernstig gewond geraakt na een aanrijding met een bestel auto. Deze werd bestuurd door een 32-jarige man uit Bergen op Zoom. Het ongeval gebeurde op de Gerbrandystraat. De bestuur der van de bestelauto reed ach teruit een inrit van een woning op en verleende geen doorgang aan de vrouw. Ze is met ernstige hoofdwonden per ambulance naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam gebracht. Van onze verslaggever Middelburg - De Middelburg se fotograaf Jan Malawauw legt momenteel de laatste hand aan een expositie over Molukse ouderen. De foto graaf is zelf van Molukse af komst en hij voert het werk uit in opdracht van het Zeeuws Museum. De expositie is vanaf 13 decem ber te zien in het Prinsenloge ment bij de Abdij in Middelburg. De tentoonstellingstitel luidt: Saudara. Dit woord betekent 'broeder of zuster' in de meest ruime zin. Malawauw portretteerde 28 ouderen, geboren op de Moluk- ken maar al jaren wonend in Ne derland. Allen zijn afgebeeld met een voorwerp in hun hand. Dit voorwerp is volgens de fotograaf een illustratie van him levensreis en benadrukt de band met de Mo lukse eilanden. De tentoonstelling is speciaal be doeld voor de tweede en derde generatie Molukkers in Neder land en de schoolgaande jeugd. R. den Exter uit Sluiskil. Deze laatste twee zijn nieuw op ver kiesbare plaatsen. De zittende raadsleden G. Dijk huis (achtste) en M. Strik-van den Brande (niet meer op de lijst) keren volgend jaar niet terug. Dijkhuis wordt zogenaamd frac tievolger van het CDA in Provin ciale Staten van Zeeland, Het CDA mikt in Terneuzen op zeven zetels, één meer dan in de huidige raad. Met de huidige sa menstelling van de kieslijst werkt het CDA in Terneuzen aan zowel verjonging als aan vertegenwoor diging van de kleine woonkernen in de gemeenteraad, aldus De Buck in een reactie op de lijst. Mede in deze zin is ze blij met de unanieme steun van de ledenver gadering. „Er heerste tijdens de vergadering dan ook een feeste lijke stemming." Van onze verslaggever Terneuzen/Westdorpe - GS van Zeeland hebben aan de Zieken fondsraad een positief advies uit gebracht over de voorgenomen fusie van bejaardentehuizen De Blide in Terneuzen en 't Verlaet in Westdorpe. Doel van de samensmelting, die op 1 januari 1998 een feit moet zijn, is versterking van de organi saties en verbetering van de kwa liteit. Zowel 't Verlaet (55 bedden) als De Blide (81 bedden) zijn te klein om hierop optimaal te kunnen in spelen. November vorig jaar wil de De Redoute in Sas van Gent zich bij de fusie aansluiten. De Blide en 't Verlaet hielden de boot echter voorlopig af, omdat zij op dat moment al volop 'ver kering' hadden en toetreding van De Redoute extra tijdsdruk met zich mee zou brengen. Op termijn wordt nauwere samenwerking echter niet uitgesloten. Terneuzen - Vrouwenorganisatie Artemis houdt maandag 1 de cember in Terneuzen een open middag voor vrouwen met het thema 'Huiselijk geweld, hoe kunnen we dat stoppen?'. De middag vindt plaats in het ge bouw van de Stichting Welzijn aan de Nieuwstraat, van 13.30 tot 14.45 uur. Toegang is gratis. kunnen doen. Voor geheel zelf standig werken is het open leer centrum waar allerhande techno logische middelen als internet, CD-Rom, video en computers aanwezig zijn. De cursisten moe ten dus leren om te leren. In het huidige gebouw dat van binnen wordt gerenoveerd, komen ook twee studielandschappen." Onlangs bestond er nog onrust onder het personeel dat de nieuwbouw personele gevolgen zou hebben, maar volgens Rietra is hier geen reden toe. „Afgelopen jaar zijn er zes banen bij geko men en komend jaar zal de werk gelegenheid nog meer groeien," aldus Rietra. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Op de Dag van de Rechten van de Mens, 10 decem ber, wordt in de Terneuzense bibliotheek de foto-tentoonstel ling Ongekend Verweer geopend. Dit is een reizende tentoonstelling van het Humanistisch Overleg Mensenrechten en het Vrouwenberaad Ontwikkelingssamenwerking. Ze wordt gepresenteerd door de Vereniging Vluchtelingen Terneuzen. In Ongekend Verweer doen vrouwen uit Somalië, voormalig Joegosla vië en Iran hun verhaal. De meeste van deze vrouwen wonen als vluchteling in Nederland en vertellen over hun persoonlijke betrokkenheid en actieve rol in het land van herkomst. Ongekend Verweer laat de actieve rol zien die vrouwen kunnen spelen: deelnemen aan gewapende strijd of juist aan geweldloos verzet, werken aan vrede en verzoening of bewaken van de mensenrechtenorganisatie. Met deze foto-tentoonstelling wil de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen vluchtelingen die in Nederland verblijven een hart onder de riem steken.

de Stem | 1997 | | pagina 23