Flestafette in Retourette Hulst voor goede doel PvdA Hulst wijst kritiek Hegger af Nieuw Saeftingheboek is een must Deze steen na brand geplaatst... >nnebloem iok in 1998 enden nodi§ DAG klapper PLAATSELIJK nieuws iverd 30 vandaog DE STEM ou, liefs je hartje eerd 27 ste verjaardag. de STEM ZEELAND C2 Uitspraken zijn onzin' 'Het Land van lucht en water en van Miel de Piel' iP zonnebloem Avontuurlijk Axel met Volco Pietermanknecht Clinge Heikant Koewacht Bouwcenter De Hoop X 91 particulieren 3, jubileum, huwelijk, verloving ktie, examen, Abraham enz kolom 0,65 incl. B.T.W., regel verplicht. 135 X 40 mm 26.- incl. B.TW ■leven op aanvraag, f geef uw tekst 2 dagen vóór hze kantoren: Breda: Spinveld 55' |traat 11Hulst: Baudeloo 16 richten aan De Stem Brabants |229, 4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes tlI voor teksten, foto's en tekeningen Ivcin redenen te weigeren. |rdrachtgever van deze advertentie r bekend te zijn. Indien er een j van een telefoonnummer gewenst lich te legitimeren, ter voorkoming Iver is gerechtigd naam van de |nd te maken. Uitgever is niet Ie in de advertentie voorkomende 1 teksten. r alle mooie dingen r alle liefde die je gaf Ik je heb leren kennen Ivoor altijd in mijn hart tob. ag Goede morgen MAMA. Hartelijk gefeliciteerd met Van je dochter MERVE. Hoera FEEST in de AMBERBOOMSTR. ONZE KEES wordt 80. Proficiat een Javanieter. Da wor now 11 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 jan onze verslaggeefster Duist - In de retourette van jen Hulster supermarkt komt flestafette. Dit is een jjeuw spaarsysteem waar de Idanten én minder kansrijke jiensen over de hele wereld beter op worden, jide retourette staan internatio nale producten van de Stichting Doen die klanten met de op brengst van hun statiegeldflessen kunnen kopen. Deze stichting zorgt ervoor dat met dit geld minder kansrijke mensen in de wereld aan werk en aan een betere toekomst worden geholpen. Dit flestafette-sparen is een ini tiatief van de Retourette-Groep en wordt door de Stichting Doen van harte ondersteund. In Neder land zijn op 35 plaatsen retouret- tes te vinden, waaronder één in Hulst. Dat is een 'milieupret- parkje' waar allerlei afval als huishoudelijk afval, textiel, pa pier, blik, medicijnen en glas in geleverd kan worden. Ook staat er een pratende boom die infor matie geeft over milieu en sociale projecten. De gemeente zorgt voor het transport en de verwerking van het afval. Uitsluitend in deze retourettes is nu het spaarsysteem Flestafette te vinden. Doel hiervan is het doorgeven van een betere samen leving aan de volgende generatie. Dit kan door statiegeldflessen in te leveren, het statiegeld op te sparen en te besteden aan inter nationale producten die in de re tourette zijn uitgestald. Dit zijn onder meer kerstkaarten van ge recycled papier, een walkman op zonne-energie en drinkmokken uit Peru. De Stichting Doen die projecten met betrekking tot de structurele verbetering van leef omstandigheden over de hele we reld financiert, zorgt.dat de op brengst van de producten goed terecht komt. Deze stichting helpt niet alleen met geld mensen aan werk maar ook met midde len, onderwijs en professionele ondersteuning. lm onze verslaggever Hulst - Verstoorde verhoudingen is de ware reden van de breuk lussen raadslid A. Hegger en de PvdA in Hulst. Met die verkla- nng reageert het bestuur van de afdeling Hulst van de partij op let besluit van Hegger met onmiddellijke ingang haar lidmaat schap van de sociaal-democraten op te zeggen. getPvdA-bestuur neemt afstand Het PvdA-bestuur weerlegt de tan Hegger's uitspraak dat de PvdA haar onder politieke druk buitenaf wilde lozen. „Dat is tnziii. Het bestuur, verantwoor- lelijk voor het opstellen van de icncept-kandidatenlijst, hoorde jas op 1 oktober van dit verhaal a heeft het vervolgens naast zich leergelegd," aldus Addy Cleven- Seelis, voorzitter van de PvdA luist. iet afdelingsbestuur noemt het ii de gisteren naar buiten ge trachte reactie op het definitieve strek van Hegger uit de partij merkwaardig', dat zij van de ene de andere dag geen goed voord meer over had voor de Sulster PvdA. „Op 16 oktober mbieert ze nog een tweede op de PvdA-kandidaten- Ijst en op 17 oktober brandt ze diezelfde PvdA publiekelijk af." De PvdA zegt de karakterisering ;an de Hulster gemeenteraad die Begger schetste niet te delen. bissen te fel optreden en ja- tókker zijn, zit een zee van nnmte die mensen benutten om ffl politiek standpunt uit te dra- De afdeling doelt daarmee inerzijds op het argument dat zij ie samenwerking met Hegger Ét langer wenste te continueren Hegger te fel van leer zou hekken in de gemeenteraad. De huidige lijststrekker van de nieuwe politieke groepering Pro gressief Hulst zei op haar beurt dat de Hulster raad voor het «vergrote deel uit 'ja-knikkers' bestaat die alleen van zich laten leren rond verkiezingstijd. I H.G. je schitje. Jij wil het niet weten ma wij zijn het niet vergete Vandaag 4x10 Hartelijk Gefeliciteerdl Veel liefs van f Henk, Eddy, Wendy el de feestneuzen^ en ziekere'- 0m samen tev#* n ntiegange'® de hard nod«9- De Zonnebloem bied langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicakten vaak, de enige kans op betaalbare vakan» De inzet van vele verplegenden.de als vrijwillige' een week vrij willen maken, is onin baar. Naast ge" piomeerde ven pleegkundigen en ziekenverzorgenden, zijn ook verp eg te deel van hun opleiding welkom. 0 CC Breda. Fax (076) 5 601 v-G>'° erk 11-96 van het Centraal Bureau Fondsen EDITIE ZEELAND Bezorgklachten, abonnementen- li administratie, lezers- en fotoservice: BELLEZERSCONTACT 076 - 5 312 312 maandag t/m vrijdag 8.00- 17.00 uur zaterdag 8.00- 12.00 uur Redactie Terneuzen: I Zuidlandstraat 32,4532 CG, I telefoon 0115-645769, fax 0115-645742. I Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), Rein van der Helm, 'eter Oggel (editiechef), Harold de Arysseleijr, Sanne Schelfaut, Liselotte 'in Werkhoven. Redactie Middelburg: Vrijlandstraat 33d, 4337 EA telefoon 0118-652739, fax 0118-652738, Redacteur: Emile Calon (provincieverslaggever). Redactie Hulst: Raudeloo 16,4561 ES. telefoon 0114-372777 en 0114-372776, fa* 0114372771. Redacteur: Eugène Verstraeten Sportredactie Zeeland: Ton Koomen, telefoon 0115 - 645751 (zondag 0115 - 645753). Advertenties: Wst, Baudeloo 16,4561 ES. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,4532 CG. Detailhandels-, diensten-, B-to-B-, oitgaans- en toerisme-advertenties: telefoon 0114372772, fax 0114372771. Rubrieksadvertenties (Kleintjes): telefoon 076-5312313, fax 076-5312340. pmilieberichten, dankbetuigingen en geboorteadvertenties: telefoon 076-5312550, fax 076-5312340. ersoneels-, opleidingen- en cursussen- aavertenties: telefoon 076-5312240, fax 076-5312242. "roerend goed-, financiële diensten- eivervoersadvertenties: telefoon 0114-372772, fax 0114-372771 Telefonische openingstijden: Rubrieksadvertenties, familieberichten, ankbetuigingen en geboorte- «vertenties: dagelijks 9.00-20.30 uur. verige advertenties: maandag t/m vrijdag 8.30 tot 17.00 uur. ordt, vertentieoP4rachten worden uitgevoerd dito,. 9 de al9cmene voorwaarden aJJa ,atsthappii Zuidwest-Nederland B.V. de regelen «oor het advertentiewezen. kritiek van Hegger dat het ver zoek van een aantal leden om nog eens te praten en te pogen tot een voor ieder bevredigende oplos sing te komen van tafel is ge veegd. „De beschuldigingen van Annelies Hegger aan het adres van de Partij van de Arbeid, het opstappen uit de partij en oprich ten van een eigen partij, waren voor het merendeel van de leden zo vergaand, dat dat verzoek niet werd gesteund." De PvdA besluit haar verklaring met de constatering dat het lid maatschap van de PvdA-leden die zich aansluiten bij Progres sief Hulst eindigt op het moment dat hun namen voorkomen op de kandidatenlijst van deze nieuwe politieke groepering onder aan voering van Hegger. Axel - Axel gaat op avontuur met het Volcoboekje. Het eerste Vol- coboek met bijbehorende pla quettes wordt vrijdag 28 novem ber in de raadzaal van Axel ge presenteerd. Rond 15.00 uur worden de geno digden ontvangen in de raadzaal en een mandolinespeler zorgt voor het passende sfeertje. Wet houder J. van Schaik opent om 15.15 uur en daarna verzorgen de leden van de werkgroep Han Dey, Piet de Blaeij, Tiny Maenhout en Loes den Doelder uitleg over de actie. Na de overhandiging van het eer ste exemplaar van het Volco boekje treedt Dansschool Petrel- la op. (ADVERTENTIE) Sinterklaas en zijn hulpje Pieter manknecht... zijn ook al in/ de Baront op nummer drieënveertig in 1 da geweest, naar i edelsmid paal van den hout Door Jeanette Vergouwen Hulst - De gure kou, het barre slijk, het land, doorploegd van geulen met eindeloze einders, waar de ruimte onmeetbaar is. Saeftinge, verdronken landhet gebied waar na tuurliefhebbers en streekhis- torici nooit uitgekeken raken. Een studieobject bij uitstek voor elke rechtgeaarde Oost- Zeeuws-Vlaming. Het nieuwe boek over Saeftinghe is gedrukt. De auteurs Mare Bui- se en George Sponselee zijn te vreden. „Het is een mooi boek ge worden, handzaam van formaat met degelijk illustratiemateriaal dat niet eerder verschenen is." Het boek bevat alles over Saef tinghe. Mare Buise heeft uren ge schreven en alles verteld over het ontstaan, de geomorfologie van het landschap, de flora en fauna, de getijhaventjes, de invloed van de mens op het gebied en het werk van velen die Saeftinghe een warm hart toe dragen. Zeker geen droge opsomming van feiten, maar een naslagwerk be treffende historie en avifauna ge lardeerd met streekverhalen, een oude legende en wat ervaringen van mensen die, bij wijze van spreken, nog steeds met hun voe ten in de klei van Saeftinghe vastzitten. George Sponselee meent dat ie dereen die informatie wil over het grootste brakwaterschor in West Europa, het boek Saefting he verdronken land uitgegeven door Drukkerij Duerinck, moet aanschaffen. „Op een goed lees bare manier is alles bij elkaar ge bracht. Geen overtollige gege vens over bijvoorbeeld de broed van de slobbereend, maar zij die hier iets over willen weten vinden achter in het boek voldoende ge gevens over uitgaven die daar uitgebreid op in gaan. En dat geldt voor vele onderwerpen die in het boek aangesneden wor den." Achterin staat het gedicht van Maria Wouters uit Bredene dat begint met de zin: O land van lucht en water, van eindeloze ein ders, van ruimte zo onmeetbaar. Ik ben gekomen bij ieder getij, in ieder seizoen....Een liefdesver klaring van de bovenste plank. Piet Scheerders verklaart zijn passie voor dit gebied dan weer op een ludieke wijze met zijn dra matische ballade over de onder gang van een eend: Miel de Piel en zijn bijdrage over het peuren, het bot steken met blööte pööten en het Gjèrnaet steuren in dieper putten in: Het Schor, ik ènt nog ammel meegemaokt. Pioniers Jos Neve tekende uit de mond van Frans van der Zande (samen met Jean Maebe worden zij de pioniers van Saeftinghe, de een als bewaker en man van het volk en de ander als vergaarder van De makers van het Saeftingheboek, George Sponselee en Mare Buise zijn tevreden over het fraaie boekwerkje. kennis, genoemd) twee korte ver halen op over 'De koffie van Om- èr en De wonderbaarlijke vis vangst'. „Dat is de trend van tegenwoor dig, er moeten verhalen bij. Ik heb Mare hier wel van moeten overtuigen dat ze er bij moesten. Hij heeft het grootste deel ge schreven en zag dat aanvankelijk niet zitten. Maar hij heeft mijn bede gehonoreerd en ook de vraag van de uitgever om een duidelijke tekening af te drukken van de manier waarop men Saef tinghe kan bereiken, is gehono reerd," vertelt George Sponselee. „Ik moest wel, wat hij is echt n'n eigenwijzen," stelt Mare Buise die momenteel nog enkele weken 'aan wal' is. Hij verloor zijn hart aan Saeftinghe toen hij 14 jaar oud was. „Ik trok met Frans van der Zande het schor in en vond het een machtig interessant land schap. De verschillen tussen geu len en ruggen waren toen nog vier tot vijf meter. Het eerste boek van Saeftinghe (uit 1974) heb ik vorig jaar volledig uitgetypt en toen kwam ik tot de slotsom dat er veel, heel veel veranderd was betreffende het beheer, de geo morfologie (kennis van de opper vlakte vormen van de aarde: red.), de flora en fauna. Ook zijn er de afgelopen jaren enkele inte ressante vondsten gedaan en werd het bezoekerscentrum geo pend," vertelt Mare Buise die koopvaardijofficier is en dus de hele wereld rondvaart. Tijdens zijn tochten schreef hij vele blad zijden vol en bleef via brief en fax contact houden met George Sponselee. „Ik vroeg hem dan dingen op te zoeken, zoals hoe zit dat met het kasteel van Saefting he en hoe ziet de vlag met het wa pen eruit. Zoek de rapporten over de eerste vondst van de zilver meeuw eens op enzovoorts." Behoefte George op zijn beurt dook in de logboeken, rapporten en beheers plannen en duikelde ook nog een paar smeuige verhalen op. „Het verhaal van Aloïs van Huffel van de Kruispolder over Baalhoek, vind ik een juweeltje. Daarin lees je hoe hard de mensen hebben moeten zwoegen en hoe men in ventief met dingen omging. Nu komen de meeste mensen voor het eerst in aanraking met Saef tinghe als ze het bezoekerscen trum bekijken. Dit centrum voor ziet in een behoefte. Het is wel erg gericht op steeds nieuwe be zoekers en biedt informatie voor beginners. Je leert het schor pas echt kennen als je een geleide tocht meemaakt. En natuurlijk als je ons boek leest." Mare Buise blijft tijdens alle kwinkslagen van George puur ernstig. Als hij vaart, werkt hij en als hij een paar maanden thuis is, trekt hij, nu zijn huis verbouwd is, de natuur in. Hij schreef over de avifauna van Zeeuws-Vlaan- deren (Vogels tussen Zwin en Saeftinghe), schreef met George Sponselee het eerste boek over Saeftinghe en de gids over dit schor, leverde bijdragen voor de Steltkluut en schrijft artikelen voor de zaterdagreeks Natuur stemmen in Dagblad de Stem. Beiden vinden dat het bezoekers centrum een vervelende (wat hol- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ie) akoestiek heeft, maar vinden het wel goed ingericht. „Voor de jeugd is het educatief echt sterk, het is wel raadzaam om af en toe eens wat te vernieuwen, maar het heeft het afgelopen jaar bewezen dat het echt in een behoefte voor ziet." Zij die met een gids het schor in trekken moeten volgens Mare be schikken over een ijzersterke conditie. „Het is behoorlijk zwaar terrein, natuurlijk is het mogelijk om de tocht wat lichter te maken, zeker als er kinderen en bejaarden in de groep zitten. De excursie door het westelijke gedeelte is pittig, wel steeds boei end. Vooral omdat het gebied in elk seizoen weer iets anders te bieden heeft." Dat er nog steeds mensen zijn die zich, ondanks de verboden toe gang-borden, in het schor wagen, is een doorn in het oog van Mare Buise. „Ze moeten er uit blijven. Lamsoor snijden ze maar elders. Het gebied is een uniek natuurre servaat en bovendien voor velen gevaarlijk. Gelukkig neemt het clandestiene bezoek af." „Het is niet voor niets dat dit ge bied in 1995 erkend wordt als in ternationaal belangrijk Wetland. Het is een land dat je niet los laat. Frans van der Zande en Jan Mae be hebben dat ondervonden en Maria Wouters schreef het pak kend in haar slotzin: 'doorploe gend duizend keer je geulen, doordrenkt mij van je lucht en geur. O Saeftinge, ik heb je lief gehad'. Het boek Saeftinge verdronken tand van Mare Buise en George Sponselee is verkrijgbaar bij Duerinck bv. en in de erkende boekhandel. MUZIEK TERNEUZEN Operette - Die Fledermaus van Jo- han Strauss jr. - door Hoofdstad Operette - Zuidlandtheater - 20.00 DIVERSEN HULST Bezoek aan Weihnachtsmarkt Michelstadt - opening 28/11 om 18.00 uur (t/m 30 nov) SAS VAN GENT Bingo - ANBO - De Regenboog - 14.00 uur WESTDORPE Kaarten en bingo - Concordia - 13.30 uur Tafeltennis - Concordia -19.00 uur CLINGE Gymnastiek voor ouderen en biljarten - KBO - Malpertuus -13.30 uur Kalkoenbillenkaarting - café De Landbouw - 20.00 uur Anton Pieck, embossing en per- gamano - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur TERNEUZEN Expositie - cursisten Toonbeeld - expositieruimte poligang - De Hon- te - tijdens kantooruren (t/m 8 jan) AXEL Unicef-tentoonstelling - over Gu- ateala - bibliotheek (t/m 29 nov) Bieden - Gregoriuscentrum -14.00 uur GRAAUW Bieden - KBO - Gemeenschapshuis - 13.30 uur SAS VAN GENT Gezelschapsdansen - SAV - De Speye-13.30 uur Bijeenkomst - Sasse Fotokring - onderwerp tegenlicht - De Speye - 19.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren -13.30 uur VOGELWAARDE Kaarting - café Ons Vermaak - 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur My best friends wedding HULST Koning van Engeland - 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur Alien 4 20.00 uur Double team 20.00 uur The Game 20.00 uur Contact VLISSINGEN Alhambra 1,2,3,4 - 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur The game 20.00 uur Hercules 20.00 uur Alien 4 BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur My best friends wedding 20.00 uur Oesje 20.00 uur The game 20.00 uur Double team GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Lost world 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur L.A. Confidential 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Oesje 14.30 en 17.00 uur Hercules 20.00 en 22.30 uur My best friends wedding 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur 7 years in Tibet 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Peacemaker 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur She's so lovely 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Game 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Co pland 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The full monty 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Her cules 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Breakdown KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The peacemaker 20.00 uur Oesje 20.00 uur Full monty 20.00 uur 7 years in Tibet Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uitsla gen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. OUD PAPIER - Voetbalvereni ging Clinge haalt zaterdag 29 november het oud papier huis aan huis op. Vanaf 09.00 uur kan men het klaar zetten. SINTERKLAAS - Sinterklaas bezoekt vrijdag 28 november 's morgens basisschool de Heide- poort in Heikant. Zaterdag 29 november komt Sint met zijn Pieten opnieuw in Heikant en wel in gemeenschapscentrumt Heike. Vanaf 14.30 uur is de zaal open en zijn kinderen en belangstellenden welkom. Om 15.00 uur wordt de heilige man verwacht. EENDRACHT - Fanfare Een dracht Maakt Macht neemt op zondag dertig november deel aan de concertwedstrijden in Veldhoven. EMM komt uit in de tweede afdeling en speelt onder leiding van diligente Anne Ma rie Jansen-Hoefeijzers. De mu ziekstukken A North-Norwe gian Fantasy van T. Agaard- Nielsen en Free World Fantasy van Jacob de Haan zullen er worden gespeeld. WAFELBAKACTIE - Een dracht houdt zaterdag zes de cember de jaarlijkse wafelbak- actie. In het repetitielokaal De Roffel begint men in alle vroeg te te bakken en vanaf negen uur worden de vooraf bestelde wa fels aan huis bezorgd. De be stelbriefjes worden in het weekend van 29 november op gehaald. Ook is het mogelijk om de vers gebakken wafels af te halen. De prijs bedraagt een gulden per stuk. (ADVERTENTIE) Wereldklasse in woonkeukens Kennedylaan 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680615 Door George Sponselee HOE WE ONS HET landschap ten noorden van Hulst tussen de tiende en de twaalfde eeuw moeten voorstellen, is niet erg duidelijk. Zeker niet als al leen maar woest land. Er werd land bouw bedreven. Niet zo intensief als nu natuurlijk, men zal alleen de meest geschikte stukken in gebruik genomen hebben. De akkertjes waren waar schijnlijk omheind, zodat het vee er geen toegang had, vee dat zelf z'n kost je maar een beetje bij elkaar moest zien te scharrelen. Dichtbevolkt zal het niet geweest zijn; nu ook nog niet trouwens. Er is geen reden om aan te nemen dat het een tur bulente tijd was met veel oorlogsge weld en dergelijke - tenminste, daar niet - maar toch was er iets dat de 'vrede' langzaam maar zeker kwam verstoren: steeds vaker terugkerende en immer heviger wordende storm vloeden. We gaan die niet allemaal bespreken, want er is al heel wat over bekend. Ze ker is dat een vloed in het jaar 1214 flink huisgehouden heeft in het Land van Hulst (en elders ook, trouwens). Zo erg zelfs dat de eigenaren of gebruikers afzagen van verdere exploitatie, of zo als men dat destijds aanduidde: het land werd geabandonneerd, verlaten, in de steek gelaten. Na een bepaalde periode verviel dergelijk land aan de landsheer, in dit geval aan de graaf van Vlaanderen. Want wat nu Zeeuws- Vlaanderen is, was toen het noordelijk deel van het graafschap Vlaanderen. Ongeveer, want pas in 1323 werd de Westerschelde de definitieve grens tus- sen Vlaanderen en het graafschap Hol land en Zeeland. Nu was het pure bezit van het geaban donneerde land voor de graaf niet aan trekkelijk, want het bracht niets op. Al spoedig na de ramp van 1214 trachtten de Vlaamse graven dan ook mensen of instellingen te vinden die bereid waren dat land weer in cultuur te brengen. In die periode maakten sommige kloos terorden een geweldige groei door, met name de Cisterciënzers. Verschillende van hun abdijen kregen stukken land. Zo schonk Johanna van Constantino- pel, de gravin die toen Vlaanderen re geerde, de abdij van Cambron bij Chiè- vres in Henegouwen in 1223 flinke partijen grond. Die lagen aan de west zijde van de Saxhaven, de verbinding van Hulst langs Kampen met de Honte, de latere Westerschelde. Globaal ge zien dus tussen Hulst en het huidige Vogelwaarde. De monniken bouwden een bestaande 'hoeve' uit tot een curtis of uithof die de naam 'Stoupedic(n)' droeg. Door aankoop, bedijkingen en ontgin ning breidden ze hun grondgebied sterk uit. Er ontstonden talrijke pol ders, zoals de Hofpolder - waarin Stoupedic lag - en de Weelden-, Strij- pe-, Nieuwe Havick-, Groot-Copwic- polder en andere. In 1584/85, aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog, werd echter bij Kampen de dijk door gestoken en het hele gebied over stroomde. Het voormalige polderge bied kwam voor eb en vloed te liggen. Het enige voordeel was voor Hulst: dat sukkelde al jaren met de opslibbing van de Saxhaven, nu kreeg het een nieuwe verbinding met het open water vanaf de Gentse Poort langs - het veel latere - Luntershoek naar het Helie gat. Toen dan ook in 1696 enkele Hulster beleggers octrooi vroegen om grote de len van 'de Schorren van Cambron' te bedijken, protesteerde het stadsbe stuur. Het vreesde dat dit slecht zou uitpakken voor de haven. Het door de Staten-Generaal in Den Haag verleen de octrooi werd ingetrokken. Wat de Hulstenaren niet lukte, kregen enkele jaren later Hollandse grondei genaren wel voor elkaar: tussen 1707 en 1709 bedijkten ze ongeveer 350 hec tare grond die de naam Oud-Cambron- polder kregen. Op 3 maart 1715 over stroomde de polder weer. Door het prijsgeven van enkele hectaren kon men de dijkbreuk herstellen. De 'Wêêl van Michielsen' in de buurt van 't Pa trijsken of Patrijzenhoek is er de nog zichtbare herinnering aan. In 1822 werd de naam gewijzigd in Groot- »Na een brand van een schuur werden deze stenen geplaatst. Deze steen na brand geplaatst door Jhr. Th.W. Serraris. Sept. 1927'. Cambronpolder. Tot de oudste boerderijen in de polder behoort die van A. (Toon) Mangnus-de Maat. Van 1727 tot 1890 werd ze ge pacht door de familie Serrarens. Tot laatstgenoemd jaar had Franciscus Breijs uit Gent de boerderij in eigen dom. In 1891 komt ze in handen van jonkheer mr, Th. Serraris die dat feit laat vastleggen op een steen: 'Jhr. mr. Th. Serraris. 1891'. Vanaf dat jaar tot in 1931 is de boerde rij in pacht bij de familie Dieleman. Ten gevolge van blikseminslag brand de in 1927 de schuur af. Er wordt een nieuwe gebouwd en een tweede ge denksteen wordt aangebracht: 'Deze steen na brand geplaatst door Jhr. Th.W. Serraris. Sept. 1927'. In 1932 wordt Petrus L. Mangnus pachter. In 1935 is jhr. mr. Th.E. Ser raris eigenaar, maar vanwege specula tieve activiteiten moet hij zijn bezittin gen verkopen. Franciscus C.M. Laure- ijssen, een vermogend jonkman uit Ginneken, kocht de stee in het Cam- brom, omvattende bouw-, wei- en on- derland, tuin, weg, moeras, huis, schu ren en erf - oppervlak ruim 85 hecta re - en percelen bouwland te Bosch- kapelle en bouw- en weiland onder Axel. De totale oppervlakte is ruim 110 hectare. In 1936 bouwde P.L. Mangnus voor eigen rekening een landbouw- hangar op het bedrijf en in 1939/40 kwam hij de eigenaar tegemoet door de helft van de bouwkosten van een nieuw woonhuis voor zijn rekening te nemen. De familie Laureijssen wilde in 1952 haar eigendom afstoten en de pachter kocht de stee met aanhoren in de Cambronpolder. Op een steen is dat feit vermeld: 'P.L. Mangnus 1952'. Hij overleed plotseling in 1955, waarop de weduwe met elf kinderen eigenaresse werd. In 1966 nam de oudste zoon An ton het bedrijf over. Door kortsluiting in een landbouwtrekker brandde de schuur in september 1990 af. In het nieuwe bedrijfsgebouw liet hij een vierde steen aanbrengen: 'Deze steen geplaatst na brand door A.A.L. Mang nus, sept. 1990'. I Met dank aan A.A.L. Mangnus te Vogelwaar de.

de Stem | 1997 | | pagina 21