!8 PDM ontmaskerd in dopingschandaal sbergsla i gehakt L89 ï^jjËy 7981 Paspoort centraal maken' Groot alarm blijkt brandweeroefening Justitie pakt reislustige Irakees status af de stem IERGINGEI INGEN, ALLEN ENi .1 ^TSC^Te i UitGids D1 t/m D4 iclowns rhuisd. Delors ontvangt Erasmusprijs Lee 69,95 Goudprijs onder 300 dollar Manager Rockbitch is het zat Levi's jeans 15^4 smE W0- AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N mm'" r 033 - 465 95 81, 33 465 95 78 f*»? m fèm fielerploeg was goede klant Limburgse arts Sportrechten tot en met 2001 bij NOS Warner heeft genoeg van discussie over veiligheid Ijsbergsla, per krop Gehakt half om half, 500 gram &2T4.25 kilo <D(D®<D Brabant ziedend op collega's Zeeland MODËI0AKER 'Gegevens over werkzoekenden niet beschermd' Eindelijk kans op een echte baan! do HAALBAAR /aMSE BIBUOTjl/AN DE STEM 137e JAARGANG Prefab betonelement zijn perfect afgewer met vlak grijze buitt. kant, houtmotief of 1 4 KATERNEfJ steenmotief. I DeBinnenkrant A2 Ook dubbelwandige I Binnenland A3/A4 bouw: met degelijke 1 Buitenland A5 rabatdelen 1: Economie A6 Beurs A7 Jarenlang plezier voo,J gnd al'c4 Ook zelfbouwpakket? Rjv-programma's D5 leverbaar. - Artsen en ziekenhuizen in de dinch Oud zeer speelt Suriname parten pagina Parijs zoekt moordenaar Nederlandsen pagina Cruz helpt Feyenoord aan stunt tegen iuventus: 2-0 PvdA Hulst wijst kritiek Hegger af pagina Oostburg laat burger wachten pagina 8 "710311 "000218" I I I I I DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 7/12 Buien Vandaag veel bewolking waaruit buien van betekenis val len. De wind draait naar het zuidwesten en laat de tempe ratuur flink stijgen. Stofferingen Voor opnieuw stofferen van uw meubelen. Jan Vos Kade 28, Roosendaal Tel. 0165-533073 eikbaar op: 10 BN Amersfoort en van de lach dilemma, dan staat uw vrij opneem- k als uw geld terecht. Onze ij opneembaar it 0,5% bonus die nu 3,5% is. ,r liefst 6%. De u graag toe. de bon, bel een 0 - 07 24 (gratis, sreikbaar). ■rop Rekening r 1997 direct al isrente). Als u imaal 9.500,- fles wijn. of meer, dan er waarde van kende restau- rastronomique t een account- nk-kantoor. m/v enerale Bank, Andere Bank. Den Haag (anp) - De rechten op grote sportevenementen, zoals WK en EK voetbal en Olympische Spelen, heeft de NOS tot en met 2001 veilig Maar daarna kan het niet zo doorgaan als de onbelem merde prijsopdrijving van de sportrechten doorzet, meent staatssecretaris Nuis van Mediabeleid. In de Ka mercommissie voor het me diabeleid vergeleek Nuis de toestand gisteren met de tul penhandel in de Gouden Eeuw. De prijzen van tulpen werden toen speculatief tot onaanvaardbare hoogte op gedreven. Nuis denkt echter dat er een natuurlijk plafond is voor de prijs van de uitzendrechten; die wordt bepaald door het maximum dat de commer ciële omroep er voor over heeft. De Elfstedentocht mag in elk geval niet achter de decoder van een betaalte- levisienet verdwijnen, meent de Kamer. Door Joep Dohmen en John Hoofs Maastricht - De in 1992 opgeheven Nederlandse wielerploeg PDM gebruikte doping, net als de elite onder veel wielerama- teurs en andere sportmensen. Ze ontvingen de verboden midde len, zoals ACTH en EPO, van de Geleense sport- en huisarts Wim Sanders. Hij verkocht ook doping aan een soigneur van de ploeg van Jan Raas. Het illegale dopingcircuit rond Wim Sanders is al in 1995 bloot gelegd door de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD). Gisteren kwamen de fei ten in de openbaarheid in de marge van een rechtszaak tegen de arts. Sanders (54) stond in Maastricht terecht wegens belas tingfraude van ruim een ton. Het dopingnetwerk was ingebed in een zwart-geldcircuit. Justitie legde de dopingpraktijken riiet ten laste; het drogeren van spor ters door een arts is juridisch niet strafbaar in Nederland. Het strafdossier in de zaak San ders schildert voor het eerst tot in detail de dopingpraktijken in de Europese wielersport: van de aankoop van de verboden midde len bij binnen- en buitenlandse apotheken, het spuiten in bilspie ren en het gebruik in de Tour de France, het zwarte betaalcircuit tot de oplichting met vervalste recepten van zorgverzekeraars. Voormalig-manager Manfred Krikke van PDM (Philips Dupont Magnetics) geeft in eep reactie het gebruik van doping toe. Krik ke: „Toen we PDM begonnen, spraken we met elkaar af dat we niet de meest ethische ploeg van het peloton zouden worden. Uit gangspunt voor de PDM-directie was 'geen dopingaffaires' en niet 'geen dopinggebruik'. Binnen die grens konden we experimenteren met producten die op en over het randje waren." Lid van de PDM-ploeg waren toendertijd Sean Kelly, Erik Breukink, Raul Alcala, Rudy Dhaenens, de wereldkampioen bij de profs in 1990 en Danny Ne- lissen, in 1995 wereldkampioen bij de amateurs. In het FIOD-onderzoek tegen Sanders deden assistentes van de arts een boekje open over het toe dienen van verboden middelen als EPO, amfetamine, testosteron en hormoonpreparaten. Bewijzen voor het dopinggebruik vonden de rechercheurs ook in de reke ningen van apotheken en de pa tiëntenadministratie die bij een huiszoeking in beslag genomen werden. VERVOLG OP SPORT -B1: Sporters rekenden injecties zwart af De voormalige voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors (links op de foto) heeft gisteren de Erasmusprijs gekregen uit handern van prins Bernhard. De 72-jarige Delors kreeg de onderscheiding, een oorkonde eh 300.000 gulden, voor de manier waarop hij de Europese eenwording heeft gediend. De plechtigheid had plaats in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam, in aanwezigheid van koningin Beatrix, prinses Juliana en kroonprins Willem-Alexander. Delors was voorzitter van 1985 tot 1995. „De tien jaar waarin u voorzitter was van de Europese Com missie behoren ongetwijfeld tot de meest dynamische van de Europese integratie tot nu toe; terecht wordt u dan ook gezien als de archi tect van het Europa Zonder Grenzen,aldus prins Bernhard in zijn in het Frans uitgesproken speech. foto reuter 'Remkes: 'Ze lachen zich in het "itenland rot'. foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - De productie van paspoorten moet centraal ge beuren als de veiligheid daar mee gediend is. Dat vinden de drie regeringspar tijen en oppositiepartij CDA. Uitgifte is nu nog een taak van de gemeenten. Uit onderzoek van TNO en de Nederlandse en Duitse politie blijkt dat fraude met het pas poort, ondanks recente aanpas singen, nog altijd mogelijk is. Verdere verbetering is onmoge lijk zolang het document bij elke gemeente aangemaakt moet worden, zegt het Duitse Bun- (AD VERTE NTIE) HET PRUZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,11Tijdens Ue Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig wordt er volgende week weer f 50.000,- HaUSSBaUSI verdeeld onder de deelnemers. Deelt u ook mee? Altijd iets bijzonders. e deskriminalamt. Nederlandse deskundigen zijn het daarmee eens. Dat blijkt uit rapporten die staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Alleen bij centrale aan maak kunnen hoogwaardige technieken worden gebruikt, zo als het inslijpen van een foto met de persoonsgegevens op één pa gina. CDA en WD hebben schoon ge noeg van het 'gedoe' rond het paspoort. Beide partijen waren altijd al voor centrale aanmaak. PvdA en D66 hielden tot nu toe vast aan gemeentelijke aan maak, maar beide partijen wil len nu toch praten over een cen traal systeem. „Decentraal aanmaken is klant vriendelijker, maar het is nu toch tijd voor bezinning," zegt PvdA-Kamerlid Zijlstra. CDA- Kamerlid Bijleveld noemt het paspoort-dossier 'een trieste soap'. Zij eist van Kohnstamm uitleg. VVD'er Remkes wil weten of centrale aanmaak de wachttijd verlengt, zoals PvdA en D66 zeg gen. Volgens de VVD'er kan ook een centraal aangemaakt paspoort snel worden geleverd. „We leven toch in een volstrekt elektro nisch tijdperk?" Remkes vreest dat de paspoort-kwestie het in ternationale imago van Neder land aantast. „Ze lachen zich in het buitenland rot." Van onze verslaggeefster Breda - Joe Ferrari, de ma nager van de pornoband Rockbitch, is het zat. „De band is steeds meer met seks bezig, muziek lijkt niet meer belangrijk voor hen." Dat zei hij dinsdagnacht na het op treden van de 'bitches' in Nachtcafé De Graanbeurs in Breda. Het gaat de manager van de beroemde pornoband te ver. „Deze band is niet de band waar ik mee begonnen ben. Het porno-gedeelte neemt een steeds belangrijker plaats in. In het begin was het nog leuk voor de publici teit, maar Rockbitch is ge woon niet meer wat het ge weest is." „Je kon het vanavond al mer ken aan het publiek. Er wordt niet gejuicht, geklapt of gedanst. Iedereen komt zo dat ze kunnen vertellen dat ze het gezien hebben. Voor de muziek komen ze al helemaal niet," verzucht de manager. „Ik begrijp de dames gewoon niet meer, ze zijn veranderd. Laat ze maar een andere ma nager zoeken. Ik hoor in de muziek-wereld, niet in de porno-industrie." Van onze verslaggever Rilland - De brandweerkorpsen van West-Brabant en Tholen zijn gisteren voor niets massaal uitgerukt naar een scheeps ramp in het Schelde-Rijnkanaal. Het bleek een oefening te zijn, maar Zeeland had verzuimd dat te melden. (ADVERTENTIE) Officier van dienst Oskam van de Roosendaalse brandweer is woe dend. „We sloegen groot alarm terwijl het niet nodig was. Dit is van een dermate knulligheid dat wij er met onze pet niet bij kun nen. Het provinciehuis in Middel burg kan daarom een gepeperde rekening verwachten." De Stuurgroep Operationele Vei ligheid Zeeland houdt onver wacht oefeningen om de rampen plannen te testen. Afgesproken is dat betrokkenen mét het alarm te horen krijgen dat het om een oefe ning gaat. Om 9.11 uur ontving de alarmcentrale in Roosendaal de melding dat er op het Schelde- Rijnkanaal een aanvaring had plaatsgevonden tussen een tanker en een schip met chemicaliën. Bei de boten zouden lek zijn. Oskam: „Toen sloegen we direct alarm, want de situatie leek zeer ernstig. De korpsen van Tholen, van Ber gen, van Dinteloord en de blus boot Furie IH gingen er naartoe. De burgemeesters van Roosendaal en Bergen op Zoom werden ge alarmeerd. En toen kregen we om 9.46 uur te horen dat het een oefe ning was." In de voorwaarden van zulke oe feningen staat dat de melding ver gezeld moet gaan van de bood schap 'dit is een oefening'. „Dat waren ze dus op de post Wemel- dinge, die ons moet alarmeren, vergeten erbij te zeggen," aldus Oskam. Vijfenveertig brandweer mensen met al het materieel plus een complete blusboot zijn voor niets uitgerukt. De hoofdverant woordelijke voor de oefeningen in Zeeland, Commissaris der Konin gin Van Gelder, was nïet aanwe zig voor commentaar. Een woordvoerder van de Stuur groep stelt dat alles ook in het echt had kunnen gebeuren en dat de oefening daarom niet per defi nitie mislukt is. „Maar wat er van daag dus misging, was niet echt de bedoeling. Het is jammer dat het zo is misgelopen. We gaan de oor zaak opsporen en een brief schrij ven naar het korps in Roosendaal. Maar we leren wel van zo'n fout en ook dat is de bedoeling van een oefening." lySj)1WASHED 89,95 Stonewashed jeans jean:» Je wordt HSJBB gezien met... RAAMSDONKSVEER Emmastraat 7 ROOSENDAAL Boulevard 118c STEENBERGEN Kade 7 ETTEN-LEUR B-molenstr. 193 Londen (anp/rtr) - De goud prijs is gisteren onder de 300 dollar gedoken en daarmee op het laagste peil sinds 1985 be land. Op de markt voor edelmetalen in Londen werd een officiële prijs vastgesteld van 297 dollar voor een ounce (31,1 gram) tegen 300,70 dollar op dinsdag. De goudprijs is al tijden aan het dalen. Het metaal heeft zijn func tie als toevluchtsoord in bange fi nanciële tijden verloren, met als gevolg dat de vraag ernaar klei ner wordt. De goudprijs bereikte begin 1980 zijn hoogste punt van 850 dollar per ounce. De laagste prijs sinds die tijd bedroeg 287,50 dollar. Dat was in 1985. Deskundigen sluiten niet uit dat de prijs daar binnenkort weer onder duikt. In Zuid-Afrika zijn al enkele goudmijnen gesloten vanwege de verminderde vraag. Sinds juli dit jaar is de prijsdaling versterkt, toen Australië tweederde van zijn voorraad verkocht. Andere cen trale banken, waaronder die van Nederland, hadden al eerder een deel van hun goudvoorraad op de markt gebracht. De onzekerheid op de markt wordt alleen maar groter nu er een discussie is ontstaan of het wel nodig is dat de toekomstige Europese Centrale Bank een voorraad goud aanhoudt. Als be sloten wordt dat dat niet nodig is, zullen diverse centrale banken van hun goud af willen. Den Haag (anp) - De Registratie kamer vermoedt dat arbeidsbu reaus de gegevens van werkzoe kenden niet goed beschermen. Het komt voor dat gegevens wor den doorgespeeld naar commer ciële uitzendbureaus. Het Centraal Bureau Arbeids voorziening, de koepel van de ar beidsbureaus, heeft een contract gesloten met de uitzendbureaus Start en Vedior. Die mogen in de kaartenbakken van de arbeids bureaus snuffelen op voorwaarde dat ze jaarlijks dertigduizend mensen aan werk helpen. De dos siers van werkzoekenden die niet willen dat hun gegevens bij Start en Vedior terechtkomen, blijven geheim. Dat is althans de bedoeling. Bij de Registratiekamer zijn echter klachten binnengekomen dat de gegevens toch worden doorge speeld. Het orgaan stelt een on derzoek in. (ADVERTENTIE) «■SBglfg WM i-^nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch eïburg lel. "01Ï8-6577Ö0. Terneuzen tel. 0115-69585 Jjgjjgnbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 29 november Den Haag (anp) - Justitie heeft een 29- jarige Iraakse Koerd zijn A-status afge nomen. Uit onderzoek is gebleken dat de man een bezoek had gebracht aan zijn geboorteland. Bij zijn asielaanvraag in Nederland had de Irakees stellig beweerd dat hij bij terugkeer voor zijn leven moest vrezen. Het besluit tot het intrekken van de A-status (die regelt dat de man als erkend vluchteling in Nederland mag blijven) werd al in september genomen nadat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in zijn paspoort in- en uitreisvisa had aangetroffen van een grensovergang tussen Turkije en Noord-Irak. Volgens een woord voerder van de IND is het de eerste keer dat de zo begeerde vluchtelingenstatus is inge trokken. De man heeft inmiddels bezwaar aangetekend tegen het besluit. Hij was naar Turkije gereisd om zijn gezin op te halen in het kader van de gezinshereniging, vertelde hij. Daarbij zou. hij de grens met Irak niet zijn overgestoken. De nieuwe aanpak van de IND vloeit voort uit kritiek vanuit de Tweede Kamer. Vele honderden Irakezen zouden alleen al dit jaar een bezoekje aan hun geboorteland hebben gebracht. Vorige week maakte staatssecretaris Schmitz nog bekend dat de IND zeventig ge vallen onderzoekt van Iraakse asielzoekers die tegen de regels in naar Noord-Irak zou den zijn gereisd. In haar brief aan de Kamer schreef Schmitz toen dat zij met het terugsturen van uitge procedeerde Iraakse asielzoekers wil wach ten totdat duidelijk is of terugkeer in indivi duele gevallen verantwoord is. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. R Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- f of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* 2 D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 1 SS O kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. g Naam: Adres: Postcode:Plaats: B Telefoon:........Bank/Gironr: B Handtekening:. g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, B Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda is

de Stem | 1997 | | pagina 1