Van Hoecke gaat vrijuit ii diefstal ervoer DESTEM Heer 'jutters' nodig langs West-Zeeuws-Ylaamse kust Babyslak lift mee met mama Ringleidingen slechthorenden ontbreken veelal 'Postbodes niet massaal aan haal met sekspakketten' Zeeland heeft tien 'Kernen met Pit' e weg PvdA'er kiest tegenaanval PEUGEOT i/v n/v :R I rvtjwï HHHM edox Dow krijgt prijs voor milieubeleid Man Zuiddorpe gewond bij loswerk C1 Postorderbedrijf Pabo: Minister Dijkstal en staatssecretarissen bezoeken Zeeland Zakkenrollers weer actief in Hulst en Axel Duitse chauffeur klemgereden en beroofd in Yerseke Ook Terneuzen, Schoondijke en (weer) Eede 1997 X 59 tandsbedienins.. tierraten 49,900,- >p uw f niet >p basis van de gebruikelijke betaalplan- aanbieding. Wijzigingen voorbehouden. ijf J.L. v.d. Voorde, b!62) 45 83 28 overvoer verzorgt werk derenvervoer. ste dienst via de GPdW ht. u regelmatig een vanaf 18.00 uur 's De werkzaamheden donksveer. U wordt ederenvervoer. Voor tact met ons ?6) 520 29 36, een ervaren combi- betreft rijden met een kraan en het van 05.00 uur tot leeft u ervaring of er contact met ons (076) 520 29 36, gasten en •rken van 05.30 tot den en te lossen met nonsense cultuur, dan terhout. 076) 520 29 36, G E LO EIGEN 0 Me Zeeland Van onze verslaggeefster Oostburg - Langs de West-Zeeuws-Vlaamse jast moeten meer zogenoemde 'jutters' - spe cie rolstoelen- komen om het strand voor ge- jiandicapten en ouderen goed bereikbaar te jaken. Er zijn minstens vier 'jutters' nodig, jndt de stichting Werkgroep West-Zeeuws- Vlaanderen Gehandicaptenbeleid. Dit blijkt uit het rapport dat de stichting heeft op- «teld. De werkgroep presenteert vandaag in Hotel Iritannia in Vlissingen de belangrijkste conclusies aaanbevelingen over de speciale strandrolstoel die lopen zomer voor het eerst werd gebruikt in West-Zeeuws-Vlaanderen. Met de jutter, een lichte rolstoel van plastic met grote dikke banden, kunnen gehandicapten en ouderen over het strand en in zee rijden. De werkgroep is over het algemeen tevreden over de jutter, maar geeft in het rapport een aantal aanbe velingen om het gebruik van de jutter te verbeteren. De uitgifte van de jutter dient volgens dé werkgroep zoveel mogelijk ter plaatse te gebeuren omdat ver voer per auto van de jutter gezien zijn afmetingen niet makkelijk is. Ook blijkt dat de jutter technisch gezien nog niet optimaal is. Het ontbreken van een rem moet zo snel mogelijk worden aangepakt an ders kan de rolstoel niet veilig worden gebruikt. Voor het zwemmen in zee, bleek de jutter door zijn groot drijvend vermogen niet geschikt. De combi natie van een jutter met een 'zeehond', een kleinere en veel goedkopere strandrolstoel is wel geschikt. De jutter biedt nog niet voor iedereen een oplossing. Daarom zujlen individuele verstrekkingen via de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) nodig blijven. Uit het rapport blijkt verder dat het gebruik van de jutter sterk toeneemt bij stijgende temperaturen. Alhoewel de stoel een echte mooiweer-voorziening is, meent de werkgroep dat ook in de andere jaarge tijden de jutter goede diensten zou kunnen bewij zen. Het is volgens de werkgroep zelfs aan te beve- Iter Harold de Puysseleijr Kuiddorpe/Middelburg - Het PvdA-gemeenteraadslid R. van Hoecke gaat volledig vrijuit in de zaak rond de verdwijning van "ollectegelden uit de parochiekerk van Zuiddorpe. Van Hoecke iest onmiddellijk de tegenaanval. Hij bezint zich op juridische liiappen tegen de personen die hem van deze diefstal hebben leticht. Ie woordvoerder van het Open- laar Ministerie in Middelburg leeft gisteren laten weten dat ustitie geen aanleiding ziet om in Hoecke wegens diefstal van ilectegelden te vervolgen. officier van justitie is tot die lotsom gekomen na grondige be- tadering van de stukken zoals vorige week door de Zeeuws- laamse politie bij het parket in iddelburg zijn aangeleverd, it kerkbestuur van de r.k. paro- ie Maria Hemelvaart deed en- Ie weken geleden aangifte te- jen Van Hoecke op verdenking tan een greep uit de collecte- ihaal van de kerk. Be beschuldigde toonde zich gis ten blij met de beslissing van iet OM. In één adem kondigde hij aan nu zelf stappen te willen on dernemen. „Dit krijgt absoluut een staartje. Degenen die mij dit (ADVERTENTIE) Edox- horloges zijn zó plat dat ze ons vrijwel geert advertentie ruimte kosten Edox-horloges behoren t0' de platste ter wereld zijn zelfs zó plat, dat |e niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie-uurwerk in Past. Edox-horioges zijn waterdicht en hebben krasvrij saffiergias. lij onderstaande exclu sieve Nederlandse juweliers ontdekt u wat de verschillen de Edox-horloges voor uw pols betekenen. v,-kmjnincï van tijd. Bergen op Zoom, Juwelier Andriessen Grote Markt 22 Etten-Leur. Juwelier Lambregts Markt 38 Goes/Oostburg/Middelburg Juwelier 't Gouddoppertje Hulst, Juwelier van Deijk Gentsestraat 20 Terneuzen. Juwelier Wijffels Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven Walstraat 90 S Gravenpolder. Juwelier Walhout 's Gravenstraat 47a hebben aangedaan, moeten aan de schandpaal. Mijn actie zal niet gericht zijn tegen het gehele kerkbestuur. Ik wil de juiste per sonen treffen die mij dit hebben aangedaan. Daar is de pastoor zeker bij," aldus Van Hoecke. Pastoor W. Vervaet wilde giste ren weinig woorden meer vuil maken aan de kwestie. Allereerst zegt de pastoor dat hij helemaal niets met de aangifte te maken heeft gehad. Verder beschouwt hij de zaak als afgedaan. „Er is wel degelijk geld verdwenen en het is te hopen dat zoiets in de toekomst niet meer voorkomt." De affaire heeft de nodige op schudding veroorzaakt. Immers, Van Hoecke is in zijn woonplaats Zuiddorpe een bekend en ge waardeerd persoon. Hij won de cultuurprijs van de gemeente Axel voor zijn grote inzet en kreeg ook een koninklijke onder scheiding. Bovendien zit de Zuid- dorpenaar namens de PvdA in de gemeenteraad van Axel. Van Hoecke ontkende de diefstal overigens van meet af aan met klem. Met zijn partij vermoedde hij in het licht van de naderende gemeenteraadsverkiezingen een beschadigingsactie. Van Hoecke is goed voor de nodige stemmen. De Zuiddorpenaar keert nu de hele affaire achter de rug is, de rooms-katholieke parochie in zijn woonplaats de rug toe. Na vele jaren vrijwilligerswerk voor de parochie is hij niet van plan ooit nog een voet in de kerk van Maria Hemelvaart te zetten. Voor PvdA-afdelingsvoorzitter M. van Oyen geeft het nieuws dat zijn collega-bestuurder door jus titie is vrij gepleit een gevoel van opluchting. „De rest is daar aan ondergeschikt." Of en hoe deze hele affaire zich straks in de verkiezingsuitslag vertaalt, is volgens Van Oyen moeilijk in te schatten. Wel vindt hij dat de bevolking van Zuid dorpe 'een duidelijke ereschuld' heeft aan Van Hoecke. Den Haag (anp) - De bouwer van een boot op zonne-energie (het samenwerkingsverband Ha- ger/Wester uit Grou), een ijzer gieterij (Lovink-Terborg) met een nieuwe, schonere giettechniek en een betonproducent (Meulenberg uit Stein) die beton- en mestel- puin weet te hergebruiken tot be- tonmortel hebben gisteren de Mi- lieuprijs 1997 gewonnen. Ook het chemiebedrijf DOW in Terneuzen en de alternatieve kof fiebranderij Simon Levelt vielen in de prijzen, die minister De Boer (Milieubeheer) gisteren uit reikte. De prijs is bedoeld om mi lieuvriendelijk produceren te be vorderen. Van onze verslaggever Goes - Het heeft voor slechthorenden veelal geen zin om naar discussie-bijeenkomsten in Zeeuwse dorps-, gemeentehuizen en andere openbare en culturele centra te gaan. Want ze kun nen de gesprekken toch niet volgen omdat speciale voorzienin gen zoals ringleidingen ontbreken. Uit een overzicht van de Zeeuwse een speciale draad, weggewerkt Stichting voor Gehandicaptenbe leid (ZSG) in Goes blijkt bijvoor beeld dat van de raadzalen in Zeeuws-Vlaanderen alleen die in Hulst voorzien is van zo'n ring leiding. In dorpshuizen onder de Westerschelde ontbreken zulke voorzieningen in het geheel ter wijl in zulke centra toch regelma tig openbare bijeenkomsten wor den gehouden zoals inspraak- en forumavonden. Woordvoerder A. Luteijn van het ZSG vindt dat openbaarheid van bestuur zich niet moet beperken tot de mensen met goede oren. „Slechthorenden hebben toch ook rechten! Ook heel wat kerken, zeker de katholieke, zijn verstoken van zo'n ringleiding. Uitzondering vormden de kleine protestantse, zoals de kerkgebouwen van de Vrije Evangelische Gemeenten en de rk-kerk in Hengstdijk. En zelfs de bejaardenoorden, waar toch heel wat mensen wonen met een gebrekkig gehoor, zijn slechts in een enkel geval voorzien. Vol gens het overzicht van de ZSG heeft in Zeeuws-Vlaanderen al leen bejaardencentrum De Mo lenhof in Zaamslag een ringlei ding. Zo'n ringleiding is feitelijke Van onze verslaggever Sluiskil - Bij loswerkzaamheden op de Koegorsstraat in Sluiskil vie len dinsdagavond houten platen (gezamenlijk gewicht 1700 kilo) van een vorkheftruck. De platen kwamen gedeeltelijk terecht op een 34- jarige man uit Zuiddorpe. Hij stond naast de heftruck. Met een gebroken arm en gekneusde ribben is hij overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. in plafond of plint, en gekoppeld aan de geluidsinstallatie. Als slechthorenden hun hoortoestel op een speciale stand zetten, ho ren ze de sprekers alsof ze er vlakbij staan. Er zijn ook andere mogelijkheden, bijvoorbeeld een infrarood-installatie, zoals in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Het onderzoek van de ZSG leert niet alleen dat het aantal ringlei dingen en andere voorzieningen voor slechthorenden vaak ont breken in openbare gebouwen. Maar ook dat de wel aanwezige ringleidingen in 75 procent van de gevallen slecht staan afgesteld zodat er spraakvervormingen op treden en het gesprokene niet meer is te volgen. Ook komt het voor dat er verkeerde schakelin gen zijn gemaakt zodat er niets te volgen valt. Volgens Luteijn moet er nog heel wat werk verzet worden om te zorgen dat slechthorenden ook volwaardig deel kunnen nemen aan de samenleving. Wel consta teert hij dat er steeds vaker een ringleiding wordt aangelegd, zo als onlangs in de statenzaal in Middelburg. „Maar het totaal is nog bedroevend weinig." De ge meente Borsele noemt hij een po sitieve uitzondering. Daar is on langs besloten om alle dorpshui zen en andere openbare eentra te voorzien van een ringleiding. Luteijn raadt slechthorenden aan om via de belangengroepen aan te dringen op aanleg. „Want als een afzonderlijke inwoner zo'n verzoek doet, kan het in de doof pot geraken. I I I I I DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 len in de winter een of twee jutters beschikbaar te hebben. De voorlichting aan gehandicapten en met name ouderen moet extra aandacht krijgen. Vooral bij ouderen is de drempel om voorzieningen te ge bruiken heel hoog. Ook de voorlichting aan de bui tenlandse toerist via plaatselijke en landelijke VW's verdient aanbeveling. De werkgroep is van mening dat de op te richten stichting 'Vrienden van de jutter' een tussenschakel kan zijn tussen de vele mogelijkheden van de kust en toeristen en inwoners met een handicap. „Mede door dit project zal de toegankelijkheid van de kust voor mensen met een handicap verder toe nemen." Van onze verslaggever Walsoorden - Het postorderbedrijf in erotische artikelen Pabo uit Walsoorden heeft een heel mediacircus over zich heen ge kregen na een bericht in een Belgische krant dat het personeel van de Belgische posterijen neust in de pakketten die Pabo aan haar klanten in Vlaanderen stuurt. Bij escargotkwekerij In den Wijngaard in Aardenburg waren ze blij verrast toen vier eitjes van de West-Afrikaanse Achatinaslak (reuzenslak) uitkwamen. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Aardenburg - Als olifanten of ijsberen in een dierentuin klein tjes krijgen, is dat nieuws. Dieren die in gevangenschap jonkies krijgen, is en blijft een zeldzaam verschijnsel. Zo ook bij slakken. Blij verrast waren ze bij escargotkwekerij In den Wijngaard in Aardenburg toen vier eitjes van de West-Afrikaanse Achatinaslak (reuzenslak) uitkwamen. Het was bij deze kwekerij nog nooit eerder voorgekomen dat baby-slakjes het levenslicht zagen. En nog vier tegelijkertijd ook. „Twee maanden geleden zijn de eitjes uit gekomen en de slakken groeien als kool," vertelt mevrouw Theunisz van In den Wijngaard. „De Achatinaslak kan uitgroeien tot 40 centimeter, de baby's zijn nu ongeveer 10 centimeter lang. Het zijn echte reuzenslakken, maar niet de grootste soort ter wereld. Die komt uit Vietnam en kan maar liefst uitgroeien tot een halve meter. We zijn druk in de weer om deze reus te bemachtigen." De kleintjes worden tot nu toe apart van de 'grote jongens' gehouden. „Ze zitten nu in een aparte aquariumbak. De kans bestaat dat de vol wassen escargots de vier verpletteren. Zodra ze volgroeid zijn, zetten we ze bij de rest," aldus Theunisz. Directeur A. Boddaert van Pabo is deze week overspoeld met tele foontjes van vrijwel alle grote Belgische media en enkele kran ten in Nederland. Volgens de Belgische krant Het Nieuwsblad krijgt Pabo een stroom van klachten te verwer ken van Vlaamse klanten die hun sekspakket in het geheel niet danwel reeds geopend thuis be zorgd kregen. Het bedrijf zou er 'aanzienlijke schade' door lijden. Geconfronteerd met die bericht geving stelt Boddaert dat er spra ke is van opgeklopte berichtge ving. „Een klant die regelmatig bij ons Van onze verslaggeefster Terneuzen - Minister van Bin nenlandse Zaken H. Dijkstal, staatssecretaris J. Kohn- stamm en staatssecretaris Van de Vondervoort brengen maandag 1 december een werkbezoek aan Zeeland. Dijkstal neemt samen met Kohnstamm, Terneuzen en Middelburg voor zijn reke ning. Van de Vondervoort be zoekt Zierikzee, Veere en Vlis singen. Voor de aankomst in Terneuzen hebben de twee Haagse politici er al een werklunch opzitten tijdens de overtocht vanaf de haven Hansweert. Om 13.00 uur staat burgemeester Barbé op de kant van de Oude Veerhaven klaar om het gezel schap te begroeten. Vervolgens start een korte wan deling door het centrum van Ter neuzen met het hoofd van de af deling Integraal Wijkbeheer en het hoofd van de werkeenheid Politie Terneuzen. De eerste, C. Verlinde, geeft al wandelend uit leg over de binnenstadsproble- matiek. Aangekomen bij het gemeente huis volgt een gesprek over de leefbaarheid en de drugsoverlast, criminaliteit en langdurige werk loosheid waaraan ook de Com missaris van de Koningin, de korpsbeheerder en de korpschef van de regiopolitie Zeeland deel nemen. Om kwart over twee vertrekken Dijkstal en Kohnstamm naar Vlissingen. Daar aangekomen splitsen hun wegen. De minister heeft in het provinciehuis een ge sprek met een delegatie uit de stuurgroep Openbare Veiligheid. Na een gesprek met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, sluit Dijkstal de dag af met een bezoek aan het Zeeuws bestelt, belde het Nieuwsblad omdat de verpakking van de vi deo's die hij bij ons had besteld was beschadigd. Bovendien wa ren de banden half afgespeeld." Incident Volgens Boddaert betreft dat echter een incident en is het zeker niet zo dat de Belgische postbo des massaal aan de haal gaan met Pabo-pakketten. „Uiteraard ge beurt het wel eens meer dat pak ketten beschadigd raken of ver dwijnen. Daar ondervinden we uiteraard enige schade van, want na onderzoek krijgen klanten die hun pakket niet hebben ontvan gen gratis een nieuw toegestuurd. Wij versturen op jaarbasis hon derdduizenden pakketten. In een te verwaarlozen aantal gevallen gaat er iets mis. Dat is minder dan een half procent. Bovendien gaat het te ver om meteen de be schuldigende vinger richting De Post te wijzen. Er kan ook tijdens het vervoer iets fout gaan, bij voorbeeld." Hulst/Axel - Het gilde van de zakkenrollers heeft weer toege slagen. In Hulst raakte een 61-ja- rige mevrouw uit Eeklo (B) tij dens een bèzoek aan een winkel op de Industrieweg haar tas met daarin een paar honderd gulden kwijt. Zij was haar handtas even uit het oog verloren. Een 57-jarige mevrouw uit Axel werd ook slachtoffer van een vin gervlugge gauwdief. Op het Szydlowskiplein raakte zij haar handtas, eveneens met een paar honderd gulden erin, kwijt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Yerseke - In Yerseke is een 22-ja- rige inwoner van het Duitse Bad Langesalza overvallen en beroofd van een 'aanzienlijk' geldbedrag. De Duitser reed maandagmor gen, naar de politie nu pas be kend heeft gemaakt, met een kleine vrachtwagen over de Mo- lendijkseweg. Daar werd hij tot stoppen gedwongen door de be stuurder van een voor hem rij dende auto, een zwarte BMW vermoedelijk van het type 318. Uit deze auto stapten vervolgens enkele mannen die de Duitser en kele klappen gaven en geld eis ten. De vrachtwagenchauffeur had een aanzienlijk bedrag aan baar geld bij zich. De politie is op zoek naar getuigen. Van onze verslaggever Terneuzen - Tien bewonersgroepen, al dan niet verenigd in een stichting of dorpsraad, in Zeeland kunnen er prat op gaan dat hun dorp of (stads)wijk is uitgeroepen tot een 'Kern met Pit'. Met dit predikaat en een bedrag van dui zend gulden beloont de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij gerea liseerde projecten die hebben bijgedra gen aan de verbetering van de leefbaar heid in de directe omgeving. In Zeeuws-Vlaanderen mogen de Dorpsraad Eede, Bewonersplatform Binnenstad Ter neuzen, Dorpsraad Schoondijke en Stich ting De Groene Zwaan Terneuzen op 2 de cember het predikaat en de geldsom tijdens een feestelijke bijeenkomst in Middelburg in ontvangst nemen. De Dorpsraad Eede is eigenlijk een oude be kende in dit gezelschap. Reeds een aantal keren eerder mocht Eede zich een 'Kern met Pit' noemen. Dit keer vielen de grensbewo ners in de prijzen door de aanleg van een schelpenpad, dat naast verfraaiing van het Dorpsplein ook een verbetering van de vei ligheid voor de fietsende schooljeugd bete kent. Het 400 meter lange pad werd met hulp van de gemeente door de bewoners zelf gerealiseerd. Het resultaat is dusdanig dat al stemmen zijn opgegaan ook langs een an dere weg een dergelijke voorziening aan te leggen. In Schoondijke is men na de sluiting van het openluchtzwembad niet bij de pakken neer gaan zitten. Sluiting van het bad betekende dat er voor de jeugd van 8-16 jaar in het dorp eigenlijk niets meer te doen viel. Hoog tijd om daarin verandering te brengen vond de Dorpsraad. Op een grasveld midden in het dorp moest een speelwei komen, waarbij de jeugd zelf inspraak kreeg wat betreft de inrichting hiervan. Diverse geldbronnen werden aangeboord en de gemeente zegde toe de gevraagde speeltoestellen te betalen. Het kostte wat meer dan de gemeente in het hoofd had maar uiteindelijk wist de dorps raad, gesteund door nagenoeg heel Schoon dijke, de gemeente te overtuigen. Het resul taat mag er zijn. De Schoondijkse jeugd kan zich uitleven op onder meer een kabelbaan, klimmuur, tafeltennistafel of skateboard- baan. Terneuzen herbergt twee 'Kernen met Pit'. Het Bewonersplatform Binnenstad Terneu zen zag zijn activiteiten om de leefbaarheid in de eigen omgeving te verhogen beloond met het opschonen en vervolgens afsluiten van het Pastersbos. Men heeft geen last meer van junks, lege spuiten worden niet meer gevonden. De buurtbewoners voelen zich veiliger en de opgeknapte huizen rond het Pastersbos zijn voor het merendeel weer bewoond. De tweede Terneuzense 'Kern met Pit' is de wijk Lievenspolder. In die buurt hebben schippers en buurtbewoners elkaar gevon den in Stichting De Groene Zwaan, waarbij zij eendrachtig samenwerkten om de speel tuin op te knappen. Door sloop had de speeltuin zijn beschutte karakter verloren, geen veilige situatie dus. In plaats van een hek bedacht de stichting een klimmuur als oplossing, zodat een afscheiding werd ge combineerd met een speeltuig. Overleg met gemeente volgde evenals diverse acties om het benodigde geld binnen te krijgen. Het resultaat is spectaculair. In plaats van een saaie muur nu een speeltoestel van veertig meter lang. Dank zij de zelfwerkzaamheid van veel vrij willigers werd de speeltuin opnieuw inge richt, toestellen in een verfje gezet en een picknicktafel geplaatst. Waardering is er ook voor de Groene Zwaan omdat die de in tegratie tussen de verschillende bevolkings groepen (schippers, allochtonen, autochto nen) bevordert.

de Stem | 1997 | | pagina 19