mom Ontslagzaak fataal voor Sanders f\ DE STEM Sporters rekenden injecties zwart af 'PDM, dat is een corrupte bende' Assistente somt namen op van sporters die klant waren van dopingdokter noot, ^2.49 33$ 2.99 land omgaard vruchten -2:5$ 2.99 la chips, ase, ^454.99 eur dipsaus avocado, sdip. iter 9.98 mandelstaaf, 23$ 3.49, r, a wijnen, npranillo, co, -Rosado rianza 1735], 6.45 jarige brokkel- »r kilo £23016.90 akes, osties, Smacks, Rice Krispies, 3$$ 2.99 illogg's kindervideo or f 14.95 (zie de actie I Baliëndijk 10 Breda Noord Tel/Fax 076-5811293 GSM 06-54221759 té, i.a. cranberrypaté of diening) 1.29 S: iet appeltjes, er stukA&f4.25 ze10>" iet smulpakket et Paté of Variatie- Jes Gourmet Gold, Nü 4.49 nfruit, 1.99 oerensoep- 50 gram deau, P openingstijden: ernet. 00-0305. B1 Wim Sanders voor rechtbank: e? c? n g Hei f I 33$ 6.99 (£373.98 JorfO 5.49 Tapijt, Vinyl laminaat llVERVOLG van voorpagina li.het strafdossier noemen de assistentes namen van dopingklanten: renners van I ie toenmalige PDM-ploeg, veel Limburg- l;e topcoureurs als Frank Ackermans, pascal Appeldoorn, Roger Vaessen en Ro ller Smeets. Ook bodybuilders en spelers I van ijshockeyploeg Smoke Eaters uit Gel- n kwamen voor een injectie naar de Sport Ipe assistentes bekenden dat de sporters I je injecties doorgaans zwart afrekenden. De dopingkuren konden toch niet in reke ning gebracht worden bij hun zieken fonds en voor dokter Sanders zat er zo een extra verdienste aan. Tot diegenen die geen rekening wilden, behoorde, volgens een assistente, Danny Nelissen. Over de PDM-ploeg, die begin jaren '90 grote successen boekte, deden al langer dopinggeruchten de ronde. Vier PDM'ers werden betrapt, twee ren ners moesten stoppen wegens acute hart ritme-stoornissen en een stierf aan een hartstilstand. De hartkwalen, die ook in andere wieler ploegen voorkomen, worden internatio naal in verband gebracht met het gebruik van de doping als EPO en ACTH. Collec tief dopinggebruik kon tot nu toe echter niet worden aangetoond. Sanders kwam eerder in opspraak van wege onzorgvuldig medisch handelen tij dens de intralipid-affaire in de Tour de France van 1991. De complete PDM- ploeg werd ziek en moest afstappen nadat .Ir75 99 *75 A0 3232 14.98 d de normale tijden geo- .le afwijkingen i.v.m. Sinter- u naar de aankondiging|p www.ah.nl ie advertentie kunt in aiie behalve de artikelen waa staan. Die artikelen kunt winkels waar één van ai ur staat. Reclameprijzen ag 29 november a.s. 48.261 [oor Joep Dohmeri en John Hoofs Geleen - De huis- en sport- lartsWim Sanders drogeer de jarenlang topsporters, (verhandelde dopingmid- |delen, lichtte zijn patiën- op en bedonderde Zorgverzekeraars. Het ont- van een assistente Ij-erd hem noodlottig. .Ik weet dat ik spuiten met testosteron heb gezet. Ik herin ier me een jongen van 27 jaar, |fc dit ook kreeg ingespoten. Ik feet dit nog omdat ik er op te- was, dat een dergelijk jong Iemand dergelijke spuiten kreeg. ||kheb de patiënt toen gezegd dat er niet achter stond dat ik liem een dergelijk zwaar middel moest toedienen. Hij zei mij (oen dat hij dit nodig had omdat (ijaan sport deed." Keverklaring van ex-assistente (ïaria Konings is de enige plek het driehonderd pagina's dik- lie strafdossier over de Geleense jirts Wim Sanders waarin even •thische bezwaren tegen de do- Ipigpraktijken doorklinken. Vijf linnen zijn het, meer niet. I'erder vertellen Maria Konings haar vijf collega-assistentes nbekommerd hoe ze in op- acht van de arts tussen 1990 1995 dopingspuiten zetten bij nelrènners, ijshockeyers, body- lilders en atleten en hoe ze sten dat de opbrengst meestal ide zwarte kas ging. ze precies spoten, besefte tot iedereen. Assistente Karin [rehen diende het gevaarlijke fprex toe bij wielrenners. Eprex ide handelsnaam van het eiwit- ormoon EPO, een zwaar medi an voor nierpatiënten dat de inmaak van rode bloedli- jes bevordert. Tegen de IOD zei Vrehen: „Ik heb altijd (dacht dat het middel Eprex tn vitaminepreparaat was, ik [eet nu wel beter dat dit middel (der het begrip doping valt. past zijn keurige huisartsen- dijk, die Sanders in 1974 be was hij een minder keurige portarts. Hij is actief bij hand- falploeg Vlug Lenig in Geleen i ijshockeyploeg Smoke Eaters iGeleenen was in 1990 en 1991 (arts van wielerformatie PDM. je elite van de Limburgse wiele- biateurs vond al langer de weg (aar zijn dopingpraktijk. poekje opengedaan e FIOD was eigenlijk helemaal [iet uit op het oprollen van het jtpmgnetwerk. Het ging de op- foringsdienst om de belas- pntduiking. Assistente Jani- Simons, naar haar zeggen °r de arts ontslagen nadat ze a avances afwees, had een eitje opengedaan. Ze had in I® en 1993 bij Sanders ge- [erkt en vertelde de FIOD over p'ig patiënten, vooral sportlie- P' d'e zwart afrekenden en [er inkomsten die Sanders niet F de belasting opgaf. Ze Jeemde de naam van wielrenner Knny Nelissen als sporter die en rekeningen wilde, et zwart-geldcircuit had alles t maken met het bloeiende do- rignetwerk, zei Janine Simons, ndere assistentes beaamden r e vertelde over testosteron landere anabole steroiden iPierversterkers), cocktailspui- f Fregnyl (hormoonprepa- (y „Sanders gaf aan h'oeveel t e,sPu't moest en wij moesten F de spuit zetten." Nrenners kregen soms wel fu eer ?er da§ injecties in de r, 'ij5- Simons: „Vlak voor een I strijd kwamen ze zelfs aan P infuus liggen, dat duurde [««tal een half uur." Uit het I» "onderz°ek bleek later dat [L Zuidhof in Geleen in T *®91 injectienaalden voor infuussysteem aan Sanders t,„ De PDM-wielerploeg (taalde de rekening. l1s Per maand maakte assis- yf. ®°nica Wouters een be- kT mediciinen, waaronder ■^preparaten, voor ge- Wim Sanders klom indertijd als sportarts van PDM ook wel eens in het zadel. bruik in de praktijk. De voor raad werd op peil gehouden door het uitschrijven van valse recep ten, op naam van willekeurige ziekenfondspatiënten. De recep ten werden aangeboden aan Apotheek Kluis in Geleen. De assistente verdeelde de bestel lingen over meerdere namen zo dat het ziekenfonds CZ geen argwaan kreeg. Wouters: „In fei te kwam het er op neer dat de praktijkvoorraad verbandmid delen en medicijnen, en de voor raad in zijn dokterskoffer kosteloos verkregen werd via fictieve recepten." Zijn dopingmiddelen haalde de dokter bij apotheken in Neder land, België en Duitsland, ont hulden de assistentes. Janine Si mons: „Sanders ging dan zelf de spullen halen. Ik heb daar ook nooit een rekening van gezien." De sportlieden konden na de tijd binnenstappen voor hun middel tjes. Assistente Karin Vrehen wist wie welk middel kreeg. Ze gaf de FIOD een opsomming, en noemde onder meer Roger Smeets, Vaessen uit Meers, de broers Pasquino uit Geleen, Ar- mand van Muiken uit Sint Geer- truid en Valerie Lemmens uit Valkenburg. Zij kregen-, net als sommige PDM-renners, volgens Vrehen Decaspuiten. Het bloed- dopingmiddel Eprex (EPO) spoot ze in bij de wielrenners Roger Smeets, Frank Ackermans en Roger Vaessen. Bodybuilders kwamen voor Pregnylspuiten, vertelde ex-as- sistente Monique Biermans. Die kregen ze in hun bilspier. Assis tente Catharine van Dosselaar, sinds 1993 bij Sanders, spoot Deca-durabolin (een anabole preparaat) en Eprex en verhaal de over de cocktailspuiten die wielrenners kregen. Spul dat be steld werd bij Apotheek Jean- darme in het Belgische St. Trui den. Ook Janine Simons verwees naar die apotheek waar dokter Sanders persoonlijk 'de spullen voor de doping' afhaalde. Toen de FIOD in oktober 1995 huiszoeking deed in Geleen zat Sanders een paar dagen vast. Uit het strafdossier blijkt dat de arts tijdens zijn ondervraging van de ene leugen in de andere vluchtte, het bestaan van zijn zwart-geld- rekening in België ontkende (hoewel door FIOD gevonden) en zijn mond hield over de doping- praktijken. Hij gaf wel toe dat PDM al voor zijn komst in 1990 produkten afnam van apotheker Jeandarme. PDM rekende recht streeks af met de apotheek. Dopingspuiten Maar Sanders weigerde iets te zeggen over het toedienen van dopingspuiten. Ook op de vraag welke sportmensen hij behan delde, zei hij niets. Hij wilde zelfs niet in zijn algemeenheid uitleggen wat een Eprexspuit is. De huiszoekingen hadden toen al een schat aan informatie op geleverd. Op verzoek van de rechter-commissaris was voor zitter Math Klaassen van de Limburgse huisartsenvereniging aanwezig bij het doorzoeken van de woning en de praktijk. Klaas sen nam de patiëntengegevens mee en splitste de dopinggege- vens (en bijbehorende namen) van de gegevens van de groep ge wone patiënten. Een maatregel die het medisch geheim van de gewone patiënten van Sanders moest beschermen. Sanders' advocaat Th. Hiddema betitelde in de rechtszaak giste ren het meenemen van de pa tiëntengegevens als een grove, en nooit eerder vertoonde, aantas ting van het beroepsgeheim van de arts. „De medische gegevens liggen nu op straat. Al het bewijs dat verkregen is op basis van de ge gevens, is ongeldig. Het open baar ministerie moet niet ont vankelijk verklaard worden." De officier van justitie had een jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. Uit het deel van de administratie dat Klaassen de FIOD gaf, rol den de namen van zo'n zestig sporters. Met de informatie van de patiëntenkaarten stelde Klaassen een lijst samen van middelen die Sanders toediende: van een onschuldig suikerklont je tot luchtpijpverwijderaar en de zwaarste dopingpreparaten. Veel spullen waren gekocht in België, Italië, Spanje of Duits land. De huiszoekingen leverden, sa men met de documenten die bij Philips, mede-eigenaar van PDM, in beslag werden geno men, nog meer bewijzen. Zo kocht Sanders bij apotheken tussen 1990 en 1995 tenminste 178 ampullen Eprex, zonder dat hij (nier)patiënten had die het medisch nodig hadden. Het was uitsluitend bedoeld als doping- middel, onder meer voor PDM. Zoals een Eprex-bestelling van 1200 gulden die hij uit Apotheek Selfkant in het Duitse Tudderen haalde en meenam naar de Ron de van Frankrijk in 1990. De rest van het wondermiddel Eprex dat wielrenners vleugels geeft, spoot Sanders in zijn praktijk of verkocht hij door in het circuit. Een handgeschreven notitie van assistente Van Dos selaar meldt hoeveel Eprex-in- jecties renners nog moesten afre kenen. Op het lijstje staan de Brabander Marc van Orsouw en de Limburgers Pascal Appel doorn, Roger Smeets en Frank Ackermans. Briefje Een afnemer was soigneur Fons van Heel van de wielerploeg van Jan Raas. Bij de huiszoeking in 1995 werd in de privékluis van Sanders een briefje gevonden met het handschrift van assis tente Vrehen: 'Mijnheer Van Heel uit Grevenbicht komt 8 Ep rex amp. halen (liggen in de ijs kast. Hij moet dit betalen: 8 x f.200 f.1600). Als hij belt even zeggen. Bij afhalen f.1600 afre kenen. Anders niet meegeven.'. Een leverancier voor het doping- netwerk van Sanders was apo theker Huub Jacobs. Via zijn Apotheek Kluis in Geleen ver schafte hij van 1989 tot 1995 voor tienduizenden guldens Ep rex aan het illegale circuit. Jacobs wist waar hij mee bezig was, zo blijkt uit het dossier. Hij hield zijn leveringen buiten zijn computeradministratie en zijn medewerksters mochten zich er niet mee bemoeien. De apothe ker schreef de rekeningen voor Sanders hoogstpersoonlijk uit in sierlijke vulpenletters. Iets wat hij voor niemand anders deed. Het dossier ligt op straat, maar het gros van de betrokkenen, om commentaar gevraagd, ontkent. Apotheker Jacobs: „Ik weet niet waar u het over heeft. Over re cepten doe ik geen uitspraak, maar EPO is geen doping hoor." Wielrenner Patrick Strouken: „Ik ken Sanders al jaren. Doping heb ik nooit van hem gehad. Zwart betaald heb ik wel. De af rekening vond plaats in de vorm van materialen uit de fietswin kel die ik toen had." Wielrenner Roger Smeets: „Ik ken Sanders, maar ben nooit bij hem geweest voor doping. Abso luut niet. Daar wil ik niks mee te De Geleense huisarts Wim Sanders (54) als spil in het dopingnetwerk. Sanders was tussen 1990 en eind 1991 arts van de wielerploeg PDM. Hij kocht bij apotheken doping voor PDM en andere individuele sporters. PDM FOTO PETER SCHOLS maken hebben." Wielrenner Danny Nelissen: „Sanders is mijn huisarts. Nie mand heeft mij in zijn praktijk ooit een spuit gezet. Bovendien ben ik nooit positief bevonden. Ik heb ook nooit zwart betaald. Wielrenner Pascal Appeldoorn: „Sanders? Wel eens van gehoord, maar ik ken hem niet persoon lijk." Wielrenner Frank Ackermans: „Sanders is de huisarts van ons gezinnetje. Voor doping ben ik nooit bij hem geweest. Eprex? Dat ken ik alleen van de telev- betaalde een deei van de apotheekrekeningen rechtstreeks, de individuele sporters betaalden meestal zwart aan Sanders. Sanders verkocht de verboden preparaten ook door. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 I I I I Sanders bedorven voedingsmiddel had geïnjecteerd. Sanders ging weg bij PDM. In oktober 1991 kreeg hij buiten de officiële, op pa pier vastgelegde, vergoeding van 50.000 gulden heimelijk een bedrag van 75.000 gulden contant in handen. Dat gebeurde nadat Sanders, volgens een verklaring van toenmalig PDM-manager Manfred Krikke tegenover FIOD-ambtenaren, ge dreigd had 'medische zaken aangaande de wielerploeg naar buiten te brengen'. Door Joep Dohmen en John Hoofs Geleen - Wim Sanders bezorgde wielerploeg PDM door een me dische blunder een afgang in de Tour de France van 1991, en een miljoenenstrop. In plaats van een schadeclaim, kreeg de arts contant geld toe. Sanders zou anders 'medische zaken aan gaande de wielerploeg naar buiten brengen'. Hij was slechts het hulpje van PDM-baas Manfred Krikke, maar toevallig wel de enige met wie de ontslagen arts Wim San ders in 1991 nog wilde praten na het intralipid-debacle van de profwielerploeg in de Tour de France. Ruud Poels uit Haelen, zelf kort amateurwielrenner, moest in september van dat jaar tot een vergelijk zien te komen met de dokter over de financiële afwik keling van diens abrupt geëin digde samenwerkingsverband bij de in opspraak geraakte for matie. Sanders voelde zich gegriefd dat hij in de krant moest lezen dat Krikke van hem verwachtte dat hij de eer aan zichzelf hield en ontslag nam. Vond het onrecht vaardig dat hij als zondebok aan de kant werd geschoven, nadat de hele PDM-formatie door een kapitale fout van hem ziek de Tour moest verlaten. Onoordeel kundig gebruik van intralipid, een bijvoedingsproduct dat bij de renners werd geïnjecteerd, heette het. Declaraties Dokter Sanders voelde zich in augustus 1991 in de steek gela ten door met name Krikke, van wie hij een genereuzere behan deling had verwacht. Hij stuurde PDM twee gepeperde declaraties van samen meer dan 200.000 gulden. Krikke beweerde dat ze haaks stonden op de mondelinge af spraken die met Sanders waren gemaakt. Vijfhonderd gulden per dag plus onkosten zou hij krijgen als hij met de wieler ploeg op pad was. Zijn vergoe ding zou niet meer dan 20.000 gulden per jaar belopen en nu wilde Sanders tien keer zo veel voor anderhalf seizoen. Krikke was verbijsterd en woedend. De man die de PDM-ploeg had op geblazen had ook nog het lef zich daar vorstelijk voor te laten be lonen. Onaangenaam Sanders werd op het PDM-kan- toor ontboden. Volgens Krikke ontwikkelde zich tussen hen een kort en 'zeer onaangenaam' ge sprek. Sanders vertrok met op gestoken veren en volhardde in zijn eis. Krikke - 'Ik wilde niks meer met die man te maken hebben' - de legeerde de onderhandelingen over de betaling van Sanders aan zijn rechterhand Ruud Poels. Die slaagde erin met de arts in gesprek te blijven en be reikte eind september, meer dan twee maanden na het gerucht- Het schema is opgesteld op basis ven de getuigenverklaringen van de assistentes, verklaringen van Sanders zelf en overige gegevens zoals ontdekt tijdens het gerechtelijk vooronderzoek tegen de sportarts. Apotheek Jeandarme ST.TRUIDEN (B.) PDM betaalt rechtstreeks voor leveringen apotheek aan Sanders PDM _betaalt_{75.000,-_ '."'zwijggeld' bij"vertrek Sanders Overige Wielrenners: F. Ackermans R. Smeets M. v Orsouw P. Appeldoorn A. v Muiken E. en F. Pascino Hans Martens/DDL De belangrijkste dopingmiddelen en medicijnen die Sanders tussen 1989 en 1995 aan sportlieden leverde: Andriol (anabole hormoonpreparaat) Anemine (amfetamine) Astenil (prasteron: voorloper testosteron) Creategyl (middel om sneller te herstellen) Cromaton (hormoonpreparaat: cortico steroiden) Deca (decadurabolin, anabole preparaat) Epagrlsovite (middel tegen bloedarmoede) Eprex (handelsnaam voor erythropoietine (EPO), een bloeddoping) Exepine (cortico steroiden en vitamines) Parentrovite (vitaminepreparaat) Pregnyl (hormoon, bevordert aanmaak testosteron) Sedionbel (combinatie met o.a. cortico steroiden) Synachthen (handelsnaam voor ACTH, een hormoonpreparaat) Testosteron bolletjes (anabole hormoonpreparaat) makende Tour-drama, een ak koord dat iedereen tevreden stemde: Sanders kreeg 125.000 gulden. Hij zou twee nieuwe de claraties maken van 25.000 gul den elk, officieel te betalen per bank. Daarnaast kreeg hij een bedrag van 75.000 gulden con tant. Constructie PDM werkte mee aan de con structie om een deel van de beta ling zwart af te kunnen hande len. De 75.000 gulden werd niet vermeld in het op papier vastge legde akkoord tussen Krikke en Sanders. Daarin stond dat San ders niet meer dan 50.000 gulden zou krijgen. Wél opgenomen was de voorwaarde dat de arts PDM 'niet in diskrediet zou brengen'. Krikke en zijn hulp Poels ver klaarden tegen de FIOD dat Sanders de 75.000 gulden 'in het buitenland' wilde hebben. Hij ontving het uiteindelijk op 4 ok tober 1991 in zijn woning in Gel een, in bundeltjes, van Poels. De arts zette zijn handtekening on der de overeenkomst die slechts gewag maakte van 50.000 gul den. Hij weigerde echter, ver klaarde Poels, voor ontvangst te tekenen van de 75.000 gulden. Met de overhandiging door Poels verdween het geld in het zwarte circuit. Sanders verzweeg het bedrag voor de belastingdienst. PDM boekte de 75.000 gulden, die in de officiële overeenkomst niet was terug te vinden, af als lening en later als vergoeding voor medische kosten. Blunder De man die door een medische blunder PDM een afgang in de Tour de France en een miljoe nenstrop bezorgd had, kreeg in plaats van een schadeclaim, nog contant geld toe. Tegenover de FIOD verklaarde Krikke dat Poels in zijn onder handeling over de afkooprege ling door Sanders voor het blok gezet was. De arts wilde de 75.000 gulden contant in het handje hebben. Krikke: „Anders zou Sanders medische zaken aangaande de wielerploeg naar buiten bren gen, daar dreigde hij mee." PDM had iets te verdoezelen, conclu deerden ook de FIOD-ambtena ren en ze omschreven de contan te betaling in hun dossier als 'zwijggeld'. Dat er iets te verzwijgen viel, blijkt uit de bekentenis van toenmalig manager Krikke. We tende dat deze week het dossier op straat zou belanden, praatte hij tegen deze krant. Voor het eerst gaf hij toe dat bij PDM wel eens iets gebruikt werd. De renners namen stoffen die 'op en over het randje' wa ren. Krikke wil de 75.000 gulden des alniettemin niet als zwijggeld zien. Bij de FIOD opperde hij dat 'het mogelijk is dat er een gedeelte in dit bedrag zit om een punt te zetten achter de affaire in de Tour de France'. Feestje Sanders verklaarde op zijn beurt, en hij herhaalde dat giste ren voor de rechtbank, dat hij nooit geld heeft gekregen van Poels. Sanders: „Ik weet niet waarom de mensen van PDM dat ver klaard hebben. Dat is een cor rupte bende. Ik denk dat Poels dit verklaard heeft om mij nog een hak te zetten. Ik denk dat als hij deze affaire in de krant leest een feestje zal vieren." Sanders wilde na de rechtszaak gisteren geen commentaar geven over de affaire. Het FIOD-onderzoek bevestigde dat Sanders in november 1991, een maand nadat Poels bij hem was geweest, een rekening open de bij de Kredietbank in het Bel gische Maaseik. Hij stortte er 70.000 gulden. „Geen PDM- geld," aldus de arts, „maar spaargeld, een appeltje voor de dorst." Na zijn vrijlating door FIOD uit voorlopige hechtenis, op vrijdag 6 oktober 1995, machtigde San ders zijn zoon twee dagen later om de rekening in Maaseik leeg te halen.

de Stem | 1997 | | pagina 11